Vulkanische uitbarsting op Groot-Sangir. is 27 Juli van Amsterdam te Batavia aan gekomen; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, is 27 Juli de straat van Messina gepasseerd; de „Sumatra" vertrok 27 Juli van Batavia naar Amsterdam; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde 28 Juli Lizardde „P. Galand", van Amsterdam naar Nieuw-York en Balti more, arriveerde 28 Juli te Boulogne-sur-Mer; de „SaSak", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 27 Juli van Suez. Bij koninklijk besluit zijn eervol ont slagen, op hun verzoek, mr. S. J. Oosting, met 1 Oct. a. s., als notaris te Emmen, en J. S. P. W. Eerens, met 1 Aug. a. s., als kaatonr.-plaatsv. in het kanton Zevenbergen. Gemengd Nleuwi» "Woensdag 27 dezer, omstreeks 5 uren 's namiddags, ontstond een begin van brand aan den hooiberg van den bouwman H. v. d. B., in do kom van het dorp Wou- brugge. Daar men het spoedig gewaar werd en de brandweer onmiddellijk ter plaatse aan wezig was, gelukte het den brand in zijn aanvang to stuiten, waardoor groote onheilen voorkomen zjjn. De oorzaak wordt toego schreven aan het roekeloos omgaan met een brandenden lucifer door een 12-jarigen knaap, die zulks reeds zou hebben bekend. Do schade is gering. Naar men zegt, was de eigenaar niet togen brandschade verzekerd. Aan de gisteren door de hard- draverij vereeniging, gevestigd te Rijswijk, uitgeschreven harddraverij voor paarden van zessen klaar, word deelgenomen door 16 rijders. De 1ste prijs, f 200, werd behaald door „Marianne", bruine merrie van den heer A. Witteveen te Rauwerd, berijder S. Witt.eveon de lsto premie, f 75, door de „Koningin", zwarte merrie van den heer D. J. Florijn te Rotterdam, berijder G. Koot; do 2de premie door „Marie", bruine merrie van den heer A. M. Rotteveel te Leiden, berijder A. Van den Akker. Op verzoek van de firma W. H. Muller Co. is door de politie te Rotterdam assistentie verleend by de lossing en lading van een stoomschip, liggende in de Wester haven aldaar, opdat het werkvolk, hetwelk por uur betaald wordt, niet door hen, die wenschen dat die betaling per last geschiede, zal worden belet de werkzaamheden te vervolgen. Tot nog toe hebben er geene ongeregeldheden plaats gehad. Schipper T. Vrolijk, voerende de Schoveningsche bomschuit „Handel", rap porteert dat, terwyl hy aan zijne vleet lag en visscbendo was, een Fransche logger over zijne vleet is gezeild en hem een verlies van twaalf netten berokkende. De schipper beweert dat de logger het vischtuig bost had kunnen mijdon. Te Haarlem is uit de Raamsin- gelgracht opgehaald het lijk van een ongeveer driejarig knaapje, dat sedert een paar uren was vermist. Men vermoedt dat het kind spelende te water is geraakt. De hoofdprijzen in de Haarlem- scho Paardenlotorij zijn in volgorde gevallen als volgt: 15912, 3928, 6260, 8557, 21003, 5492, 21952, 19826, 12882, 24398, 10704, 15084, 4546, 3246, 21540, 21114, 11259, 15150, 18201, 14257, 24630, 10685, 14656, 11903, 17535, 23109, 8213, 20484. Aan boord onzer oorlogsschepen zal eene proef worden genomen met soep in blikken in plaats van soep, aan boord bereid van versch vleesch. Eene voorloopïge proef, genomen aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, heeft zeer goed voldaan; de soep, uit blikken bereid, werd krachtig, voed zaam en uitmuntend van smaak bevonden. Woon6dag-morgen, omstreeks vier uren, ontstond brand in het bóeren- plaatsje „de Koppelman", op den Bruil, onder Ruurloo. In korten tijd hag het geheele gebouwtje in do asch, terwyl de bewoners slechts met moeite zich en het vee konden redden. Van den inboedel is slechts weinig gered. De brand ontstond waarschijnlijk door een gebrek aan den schoorsteen. De inboedel was verzekerd. Wat in vele jaren te Groningen niet heeft plaats gehad, is gisteren gebeurd. Er is iemand van de Beurs gedrongen en dat tot tweemalen en met wat men noemt „be kwamen spoed." Men begrypt dat er ernstige grieven tegen den man op deze wyze werden geuit. In zulke ge va.Ten oefent de Beurs eene justitio, waarmede de politie niets heeft te maken, maar die daarom niet minder nadruk kelijk werkt. Te Hetrenveen werd Maandag avond ar>n den zuider-hoiizon een natuurver* schynseyt waargenomen, dat veler aandacht trok. jSet geleek eene groote ster, die zacht- rood. licht uitstraalde en een gedeelte van liet luchtruim met deze kleur overgoot. Maandag-middag is in de onder de gemeente Hengeloo (Ogelogen zwem inrichting het lyk gevonden van een man, ge naamd T. T. M., ongeveer 60 jaar oud. Te Aardenburg wilde iemand zyn zoon een klap om de ooren geven, wat zyne vrouw, die by toeval een mes in de hand had, hem wilde beletten. De man sloeg met eene der handen in het mes, waardoor hem oen vinger byna geheel word afgesneden, terwyl drie andere min of meer gekwetst werden. De N e d e r 1 a n d s c h e f a b r i e k v a n muziekinstrumenten de firma M. J. H. Kessels, te Tilburg, is, naar gemeld wordt, benoemd tot leverancier van het Turksche leger. De byzonderestrafgevangenis voor meisjes te Montfoort telt sedert eenige dagen weer één veroordeelde, waarvoor het dienstpersoneel met ééne bewaarster zal moeten worden vermeerderd. Te Spanbroek viel de knecht van B. van een paard; het beest sprong op zijde en verbrijzelde den enkel van B. Dr. Van Balen Blankers te Spanbroek verleende dade- lyk hulp. Te Oranjedorp (Dr.) is een22-jarige arbeider verdronken. Misbruik van sterken drank wordt de oorzaak geacht. In een stuk weiland by de in aan bouw zyndo cadettenschool te Alkmaar zyn by het graven van de fundamenten twee menschengeraamten gevonden. Vermoedeiyk zijn deze reeds drie eeuwen oud en herkom stig van een klooster, dat in 1420 door Franciskaner monniken werd gesticht. Dit klooster werd omstreeks 1570 afgebroken, terwijl de leekebroeders overgingen naar de abdy van Egmond. De bekende bankier Eduard Pecher, uit Antwerpen, die langen tyd het hoofd was der liberale party in die stad, is dood op zyn bed gevonden. Door tegenspoed in zaken had de heer Pecher zich in den laatsten tijd zeer gedrukt betoond. Gisteren ontstond brand in eene pachthoeve der gemeente Selenne (pro vincie Namen). De vlammen sloegen spoedig naar andere huizen over en weldra stonden 32 woningen in brand. Ongeveer 60 gezinnen zyn zonder huisvesting. Men schryft den brand toe aan kwaadwilligheid. Uit Brest wordt gemeld dat eer gisteravond te halftwaalf, na afloop van proef nemingen met electrisch licht, de torpedoboot No. 76 de reede trachtte te bereiken. De boot wilde een ramtorenschip, de „Tempête", ont- wyken, maar werd door den ram geraakt. De stoomketel van de torpedoboot ontplofte. Twee stokers kregen hevige brandwondenen de torpedoboot zonk. De bemanning, 18 koppen, werd door de „Tempête" opgenomen. Men meldt uit St.-Petersburg (uit Duitsche bron) dat, in weerwil van do krachtige maatregelen, genomen door den gouverneur Baronoff, er toch ongeregeldheden op de jaar markt te Niscbni-Novogorod zyn voorgevallen. De meeste vreemde kooplieden hebben, naar men zegt, de stad verlaten en de jaarmarkt is als mislukt te beschouwen. Generaal Baronoff beeft bevel gegeven, de personen, die geruchten omtrent de cholera verspreiden, gevangen te nemen. De Heilige Synode van Rusland heeft der geestelykhoid verzocht de bevolking tot kalmte te brengen en haar te raden, aan de bevelen der regeering te gehoorzamen. BUITENLAND. Frankrijk. De schade, door de overstrooming veroor zaakt in het departement Dröne, is veel be- langryker dan men had vermoed. Men schat haar op 2,215,000 franken. Een comité, onder voorzitterschap van den minister-president Loubet, wacht van heden af giften in. Ook wordt te "Valence een groot feest georganiseerd ten voordeele der slachtoffers. Pasteur is geheel hersteld en heeft weder eene zitting van de Academie van "Weten schappen te Parijs bygewoond. Omtrent het congres van de binnen scheepvaart te Parys wordt nog gemeld dat op de tentoonstelling de Fransche afdeeling 197 nummers bevat, de Belgische 21, de Russische 52, de Hongaarsche 77, de Engel- sche 18, de Duitsche 91, de Nederlandsche 14, de Italiaansche 3, de Zweedsche 3. Spanje zond 1 nummer. De weduwe van Yéry heeft van den prefect van de Seine een couranten-kiosk te Parys gekregen, waarin zy een 1200 fr. per jaar kan verdienen. België. De algemeen© raad van de spoorwegcom pagnie aan den Congo was gistermorgen te Brussel vergaderd. Alle buitenlandsche admi nistrateurs waren tegenwoordig. De raad van beheer der Katanga compagnie moet heden vergaderen. De markies De Bonchamps komt heden te Brussel. Hy zal door den raad van beheer der Kalanza-compagnie ontvangen worden en rekenschap geven van het wedervaren der expeditie, waarover hy na den dood van de kapiteins Stairs en Badson het bevel op zich had genomen. Men kondigt tegen de volgende week eene groote vergadering aan van alle administra teurs der zes Congo-compagnieën. Te Brussel is een schryven ontvangen van kapitein Ria, den aanvoerder van eene der expedition van de Katanga-compagnie. Hy is met zyne geheele expeditie goed en wel te Boumkeia, de oude hoofdstad van wylen koning Msiri, aangekomen. Hy zendt omtrent zyne reis een zeer be- langryk verslag, benevens tal van kaarten, waarop do weg staat aangeteekend, welken hy gevolgd heeft. Kapitein Ria gaat voort met zyne onderzoekingen en hy meldt dat hy zeer waarschynlyk naar Nyangwé, het middelpunt van den tegenwoordigen Arabischen opstand, zal gaan. Hy heeft op zyne reis een nieuw, groot meer ontdekt, waarvan tot heden nog door niet één ontdekkingsreiziger melding was gemaakt. Do Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren besloten dat in do commissie, die met de Grondwetsherziening zal worden belast, de linkerzyde door 8, de rechter- door 11 leden zal worden vertegenwoordigd. Duitscliland. Dr. Mezger zal Wiesbaden niet verlaten,'hy wil alleen ontslagen worden als Pruisisch onderdaan en weder Noderlandsch onderdaan worden, ten einde niet genoodzaakt te zyn, de hooge belastingen te betalen volgens de nieuwe Pruisische belastingwet. Naar deze wet zou hy zyne inkomsten zeiven moeten opgeven. Het „Berliner Tageblatt" meent dat de stappen, welke door de Duitsche regeering gedaan zyn om de belangen der Duitsche schuldoischers van Portugal te verdedigen, door verdere maatregelen gevolgd moeten worden. Het blad spreekt van de maatregelen, welke Engeland verleden jaar by een dergelijk conflict met Portugal nam en vraagt, waarom de andere mogendheden en Engeland in het byzonder, Duitschland niet zouden steunen in maatregelen, welke de Portugeesche regeering moeten dwingen hare verplichtingen na te komen. Spanje* Uit Jacksonville (Florida) wordt geseind dat omstreeks 1000 Cubeesche ingezetenen van die stad zich vereenigd hebben om hulp te brengen aan de inwoners van Cuba, ingeval een oorlog met Spanje mocht uitbreken. Oostenrijli-Hong.-Monarchie. Baron Loitenberg, een der voornaamste Oostenryksche industrieelen, heeft voorge steld, te Weenen ook eene internationale wereldtentoonstelling te houden, waaraan de drie verbonden mogendheden zouden mede werken. Tevens zou men kunnen rekenen op den steun van Belgie, Zwitserland en de Balkan-landen. Ulai'oUlco. Te middernacht liep gisteren te Tanger het gerucht, dat de Angheriten, die tegen den Sultan zyn opgestaan, het gebied van Tanger zyn binnengetrokken en het Moorsche zullen aanvallen. Onder de inwoners heerscht groote ontstel tenis. De Europeanen, die buiten de stad wonen, zyn naar Tanger gevlucht. Amerika* Op het kantoor van Bauer, te Pittsburg, een medeplichtige van den anarchist, die den aanslag op Frick pleegde, heeft de politie eene lyst gevonden met de namen van 70 million- nairs, tegen wie vermoedelyk de volgende aanslagen zouden worden gericht. Bauer is een der leiders van de samenzwering. De politie beweert te weten dat het komplot tegen Frick te Nieuw-York beraamd werd en dat Bergmann werd aangewezen om het uit. te voeren. Een Amerikaansch oorlogsschip is naar Honduras gezonden, wegens den opstand, welke in deze Midden-Amerikaansche republiek is uitgebroken. Volgens sir Burchard, den consul der Ver. Staten, hebben de opstandèlingen zich meester gemaakt van de twee belangryke havens Truxillo en La Cuba. Omtrent deze ramp ontvangt het „A. H." thans uit Menado het volgend schryven, dd. 12 Juni: „Den 7den Juni jl., des avonds te 6.10, heeft er geheel onverwacht eene verschrikkelyke uitbarsting van den vulkaan Goenoeng Awoe, gelegen op het eiland Groot-Sangir naby de hoofdplaats Taroena plaats gevonden, zonder door voorafgaande aardbevingen of andere ver- schynselen te zyn aangekondigd. Een zware asch- en steenenregen viel over het goheele t eiland en lavastroomen brachten op vele plaat- sen eene verschrikkelyke verwoesting teweeg. Honderden inlanders zyn gedood, alle te velde staande voedingsgewassen zijn vernield, tal van huizen door den vurigen lavastroom met menschen en al medegesleept. In de meeste kampongs zyn de huizen onder het gewicht van de aschlaag bezweken. De klapperboomen hebben zwaar geleden, doch zy hlyven gelukkig in het leven; bladen en vruchten vallen echter af, beschadigd door de neergevallen asch en steenenin den eersten tyd kan op geen coprah oogst meer gerekend worden. Personen en eigendommen van Europeanen en Chineezen zyn gelukkig ongedeerd geble ven, behalve by een zendeling, wiens klapper tuin nagenoeg geheel is verwoest. Vloedgolf of aardbevingen zyn niet waar- i genomen. Hongersnood staat voor do deur, doch door het bestuur worden krachtdadige maatregelen genomen. Een gouvernements- stoomer is ter beschikking van den controleur gesteld, door wien met beleid wordt opgetre den; flinke voorraden rijst zyn voor gouver- nementsrekening ingeslagen en worden aan de meest geteisterde kampongs verstrekt; dokters djawa met de noodige geneesmiddelen zyn aanwezig. De bevolking is rustig en volgzaam, hoewei geheel verslagen door den schrik. De toestand is ernstig, doordat uit gebrek aan goed voedsel en drinkwater epidemieën kunnen ontstaan. Het aantal dooden is zelfs niet bfj benadering op te geven; het was juist in den tijd van den padi-pluk, en van velen, die in de rijsttuinen op het gebergte waren, is het lot nog niet bekend; voorloopig wordt hun getal op 500 a 1000 geschat. De op Sangir in lading liggende schepen „Thorbecke III", „Prima", „Jason" en „Gaa Paa" hebben geene schade bekomen. Groot-Sangir is het voornaamste eiland van de Sangir groep, behoorende tot de residentie Menado, gelegen ten noorden van Celebes. Het is dicht bevolkt, bewoond door ongeveer 70,000 personen en by na geheel beplant, voor namelijk met klapperboomen. Op de beide havenplaatsen Tarvona en Peta zyn vele Chineezen gevestigd. Er bestond een levendige handel met een belangryken uitvoer van coprah. De bevolking is werkzaam, over het algemeen welvarend en behoort grootondeels tot het Christendom. De laatste uitbarsting had plaats op 2 Maart 1856, en algemeen werd gedacht, dat de berg nu tot rust was gekomen." In de „Javasche Crt." van 24 Juni vinden we de volgende telegrammen, gezonden door de residenten van Ternate en Amboina. Ternate, 9 Juni: „Den zevenden 's avonds tusschen zes en tien uren hevige knallen ver nomen en aardtrillingen uit het Noordwesten. Heden mailstoomer aangekomen met bericht van zware eruptie op Gr.-Sangir in nabijheid van Taboekan, standplaats controleur. Da mailstoomer lag vol asch. „Zeeduif" met Resi dent Menado in de golf van Tomini. Heb on middellijk „Zeemeeuw" van hier gezonden ter assistentie en met levensmiddelen." Amboina, 12 Juni„Volgens praairapport Sindore 7den dezer vulkaanuitbarsting Groot- Sangir. Geluiden als kanonschoten en geringe zeebeving te Amboina waargenomen. Van den Gouverneur van Celebes en On* derhoorigheden is tevens bericht ontvangen dat in den avond van 7 dezer te Makassar en Maros bij tusschenpoozen vrfj zware doffe slagen werden gehoord, die aan kanonschoten deden denken, terwyl in den nacht van den

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2