DAGBLAD. N". SS47. Donderdag SS Juli. A°. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden p«r 8 maanden.7."..7. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers..0.05. PRIJS DER ADVEBTENTIÊKt Van 1—6 regels fl.05. Iedere regel meer /0.17}. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de atad wordt ƒ0.10 berekend. Leiden, 27 Juli. Aan don avond van den tweeden kermis dag, welke weder zonder regen mocht door leefd worden, werden voor het eerst met Leidsche kermis de deuren geopend van de voor deze gelegenheid nog geheel nieuwe Stadszaal. De pachter der buffetten, de heer B. M. Duyserwiens ondernemingsgeest bin nen en buiten de grenzen onzer gemeente van algemeene bekendheid is, had den be zoeksters en bezoekers van dat ruime, luch tige gebouw (en hun getal was voor een eersten avond zelfs veel meer dan bevredigend) eene goede ontvangst bereid. Hfi had gezorgd voor nette rangschikking der zitplaatsen, zoo in de zaal als op de galery, voor flinke loop paden, met loopers bedekt, en, wat niet van de minste beteekonis is, voor een goed ge zelschap. De temperatuur in de zaal bleef gedurende den geheolen tyd van samenzijn uitstekend; inen z\j er echter op bedacht de deuren, toe gang gevende tot zaal en galerij, niet gesloten te houdon na het nummer met electriciteit, waarvoor ze dichtgedaan worden. Immers, blijven die deuren te lang gesloten, dan zou het in zaal en op galerij te warm worden. Het groote scherm, door ons reeds uitvoerig beschreven, droeg blijkbaar veler bewondering weg, hetgeen niet minder het geval was met het reclame-scherm, dat thans mede als eene verrassing voor den dag kwam en netjes en duidelijk, gepaard gaande met eenvoud als het kenmerk van het ware, tal van annonces aan de blikken vertoonde. De heer P. J. Niesten en zijn mode werk er aan dozen laatsten arbeid, de heer A. Hoogkamer, alhier, hebben eer van hun werk en zij, wier namen op dit doek prijken, zullen er geen spijt van hebben, die daarop te hebben doen schilderen. Met applaus werd dit voor Leiden geheel nieuwe scherm begroet. Frits Van Haarlems specialiteiten-gezelschap handhaafde ook nu weer, bijgestaan door een krachtig orkest, zijn ouden, ook hier ter stede gevestigden roem. Fr&ulein Anna Weiser, Lieder- und Walzer- S&ngerinn, vertoonde zich het eerst op het tooneel en oogstte al dadelijk herhaalde en welverdiende bijvalsbetuigingen in. Mejuffrouw Emilie Culp had met hare Hollandsche coupletten voel succes. Hare voordracht doet aangenaam aan, haar zang is zuiver, eene deugd, welke geenszins het eigendom van elke couplet-zangeres is. Zij werd dan ook herhaaldelijk teruggeroepen om nog iets ten beste te geven, hetgeen wel ten bewijze strekt dat zy zich reeds den eersten avond tot de lievelinge van het publiek heeft gemaakt. Reeds door hare lieve ver schijning weet z\j dat publiek op ongekun stelde wijze te pakken. De heer Jean Charlier mocht eveneens veel bijval verwerven met zijne Nederlandsche coupletten, waarvan enkelen genoegzaam actueel waren. De gebroeders Pantzer staan op het pro gramma vermeld als „phenomenon der acro batiek;" hunne werkzaamheden worden daarop nieuw en ongeëvenaard genoemd en inderdaad, ze zijn dit, hot programma spreekt waarheid. Een zóó stout optreden hebben wij tot dusver van acrobaten nog niet gezien. Wat ze dan alzoo doen? Ga naar de Stadszaal en zie het zelf! Nic. Kaufmann, the World-Champion, ver richt schier het onmogelijke op geheele en gedeelten van rijwielen. Interessant zijn ook de „Paveurs M élomans," die uit keisteenen welluidende tonen halen en wedijveren in grappige muzikaliteit met de vier gebroeders Maisano. Ook de Mocamas in hunne kleurige, eigenaardige, fantastische Oostersche transformation, sierlijk ontworpen en uitgevoerd, strekken het gezelschap tot eer. De hoofdschotel waren gisteravond Rousby's olectrische demonstration, gedirigeerd door Miss Maud Irving, nieuwe en meerendeels verrassende toepassingen der electriciteit, welke heel wat arbeids voorafhebben vereischt. Dit is een prachtig nummer, waaraan elkeen iets heeft, dat in onze Stadszaal uitstekend kan gegeven worden en dezen eersten keer uitnemend slaagde. Muziekinstrumenten, in do zaal ter hoogte van het balkon opgehan gen, worden door electriciteit in werking ge bracht; eene onweersbui, met weerlicht en kletterenden regen, wordt zoo goed mogelijk in de duistergemaakte zaal nagebootst; een koekoek laat. zich hooren; hot rumoer van een veldslag vervult de zaaleene lier, harp en rotoerende ster worden magisch verlicht en ten slotte aanschouwt men den Eiffeltoren °P Vso der ware grootte, geïllumineerd en met vuurwerk. Een woord van aanbeveling zal na deze mededeelingen wel overbodig zijn. Het kan niet anders of de zaal zal volgende avonden flink bezet wezen. Een vrij talrijk publiek was andermaal gelokt geworden naar des heeren Van Lier's schouwburgloge op de Doezastraat door de opvoering van „De jongste Luitenant", een bljjspel wet zang, nieuwe coupletten, duetten enz., in vier bedrijven, naar het Hoogduitsch van E. Jacobson, vry bewerkt door C. P. T. Bigot, met muziek van G. Lehnhardt en S. Benavente. W(j zullon niet trachten den inhoud van het stuk hier mode te deelon, want dit zou niet gemakkelijk zijn en toch slechts een zeer onvolkomen denkbeeld van het geheel geven. Bovendien zou het minder gewonscht zijn voor hen, die de volgende voorstelling, op morgenavond bepaald, er van wenschten bjj te wonen. Ziehier dus slechts eene korte schets. Te Lochem is bericht ontvangen dat dit plaatsje een bezoek zal ontvangen van onze beide Koninginnen. De inwoners nemen dadelijk maatregelen om de ontvangst zeer feestelijk te doen zijn. Men oefent zich in gymnastiek exercities van schutterij en politie worden gehouden, verzen ingestudeerd, enz., enz. Do Koninginnen komen per slot van rekening niet en het stuk eindigt, in stede daarvan, met eenige verlovingen, bij welke gelegenheid nu toch feesten zullen worden gegeven. Dank z\j het spel der acteurs en actrices had het stuk veel succes, terwijl de grappen, woordspellingen en coupletten, vereenigd met hetgeen men door moeite en kosten heeft kunüen bijbrengen, bijzonder in den smaak bleken te vallen, vooral voor een deel der vele coupletten wegens hunne toepasselijkheid op sommige hedendaagsche toestanden. Nevens de andere optredenden, kweten zich vooral zij, die de hoofdrollen vervulden, uit stekend van hunne taak. Mevrouw Albregt- Engelman (die den vorigen avond in „Oom Braesig" als Brigitta bereids zulk een grooten bijval verwierf) werd nu wederom reeds by hare eerste verschijning ten tooneele uitbun dig toegejuicht, en die belangstelling toonde zij zich den geheelen avond volkomen waardig. Maar ook mej. Cohen als het aardig huzaren- luitenantje en do heeren Bigot Sr. en Chris- Pijn hebben er recht op hier in het bijzonder vermeld te worden. Het publiek werd voortdurend in eene op gewekte stemming gehouden, een goede karaktertrek van een echt kermisstuk. Gisteravond gaf de heer Th. Spriet zijne eerste avond-voorstelling op de Lammeren- markt alhier. De tent was op alle rangen geheel bezet, wel een bewijs, dat de voorstel- lingen aldaar telken jare zeer in trek zijn. Dit kan ook niet anders, omdat de heer Spriet niets onbeproefd laat om hot zijn be zoekers zoo aangenaam mogelijk te maken, hotgeen reeds dadelijk bleek uit het programma, waarop geheel nieuwe nummers aangegeven waren. De werkzaamheden van alle artisten droegen ieders goedkeuring weg, vooral die van de twee gebroeders aan do dubbele trapéze en ?an het slangenmensch. Ook de werk zaamheden van den „echten Indiaan" (volgens don clown uitAmsterdam), bestaande in messen- en ballen-gooion, balanceeren, enz. vielen zeer in den smaak, terwijl men ook weder onthaald werd op de grappige en bewonderens waardige goocheltoeren, door den heer Spriet zeiven uitgevoerd. Alles werd afgewisseld door komieke invallen der clowns, welke ieders lachlust in hoogo mate opwekten. De twee pantomimes werden insgelijks prachtig ten uitvoer gebracht. "Wij raden daarom ieder aan, hetzij hetzij jong, eens een kijkje te gaan nemen in de tent van den heer Spriet, en men zal meer dan tevreden z jn over hetgeen men weder te zien krijgt. De kindervoorstel ling van hedennamiddag, waarbij d© kleine bezoekers en bezoeksters mede op allerlei surprises onthaald werden, was eveneens talrjk bezocht. De kleinen hadden er o zoo veel schik 1 Nader meldt men ons dat Dinsdag 2 Augustus a. s. door de vereenigingen „Door Vriendschap Vereenigd", „Pugno proPatria", Minerva" en den „Leidschen Bond van oud onderofficieren" een avondfeest (bestaande uit muziek, schermen, voordrachten, enz.) wordt aangeboden aan de vereenigiDg „Het Metalen Kruis". Ook de mindergegoede dragers van het Metalen Kruis zullen worden uitgenoo- digd. Het feest zal plaats hebben in het café „Zomerlust", aan den Stationsweg, alhier. Hedenmiddag ontvingen wj por Engel- sche mail de Bataviasche bladen van 22 tot 24 Juni, alsmede de „Deli-Crt." van 18, 22 en 25 Juni. B(j Koninklijk besluit is aan na te melden personen verlof verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeldJ. Broere, te "Willige Langerak, landbouwer; J. Rotering, te Kameryk, smid; C. De Gier, te Driel, landbouwer; C. A. J. Jacobs, to Leiden, koffiehuishouder; C. H. Van Es, te Leiden, manufacturierF. Remunt, te Leiden, schoenmakerJ. Wurzer, te Leiden, schoenmaker; M. Van Diemen, te Alkemade, landbouwer; allen de bronzen medaille „Bene Merenti", hun door Z. H. den Paus geschonken Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, met vernietiging van het besluit van burgemeester on wethouders van Schipluiden, dd. 24 Febr. 1892, waarbij aan het bestuur der gereformeerde vereeniging te Schipluiden verlof geweigerd is tot stichting van een kerkgebouw binnen den afstand van 200 meter van het bestaande kerkgebouw der Nederd. Herv. ge meente te Schipluiden, alsnog aan genoemd bestuur het gevraagde verlof verleend. De opening der jacht op klein wild, op genoemd in do 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad No. 87), is voor dit jaar in de provincie Zuid- Holland vastgesteld op Zaterdag den 3den September a. s., met zonsopgangmet uitzon dering van de jacht op fazanten, waarvan de opening is vastgesteld op Zaterdag den 1 sten October a. s. Onder een grooten toevloed van belang stellenden werd gisteravond het detachement der d.d. schutterij te Delft, dat bij den schiet wedstrijd te Hoorn den eersten prijs behaalde in de afdeeling salvovuur, van het station afgehaald door de 3de compagnie, met het vaandel en de muziek. Na een tocht door do gemeente werd het detachement ten Raadhuize ontvangen, waar de flinke schutters werden toegesproken door den waarnemenden burge meester, den heer H. H. Roes, en waar hun de eerewijn werd aangeboden. Door de besturen der schietvereenigingen Het Vaderland" en „Frederik Hendrik" werden aan de prijswinners lauwerkransen aangeboden. Gisternamiddag kwart voor tweeën kwamen HH. MM. de Koninginnen in het kamp der genietroepen bij Zeist. In haar gevolg bevonden zich in het eerste volgrijtuig jonk vrouw Van de Poll en barones Van Ittersum, hofdames, en miss Saxton "Winter, gouver nante; in een tweede volgrijtuig de adjudant en particulier secretaris jhr. De Ranitz, adju dant van dienst jhr. Van de Poll en de ordonnance-officier baron Van Tuyll van Serooskerken. Het corps stond in marschtenue opgesteld op de appèlplaats, met de tamboers en de muziek op den linkervleugel. HH. MM. reden vóór langs het corps, terwijl de tamboers den eeremarsch sloegen en vervolgens de muziek het Wilhelmus blies, naar do officierscantine, waar zy uitstegen en door den corps- en kampcommandant Gijs- berti Hodenpyl welkom in het kamp werden geheet en, waarna hij de officieren van den staf van het corps aan HH. MM. voorstelde. HH. MM. bezochten achtereenvolgens alles wat het kamp te zien geeft, namen eeno kleine poos rust in de officierscantine, waar zij iets gebruikten en toen ook de officieren van het corps en enkele ga-sten-officieren van den staf van het wapen zich hadden vereenigd. Hierna en na nog eene evolutie te hebben gadege slagen, werd de bezichtiging van het kamp nog eenigen tyd voortgezet, waarna HH. MM., nadat de kampcommandant haar hafl dank gezegd voor de hooge eer, door dit be zoek aan het corps bewezen, te ongeveer 6 uren het kamp weder verlieten. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maardag 8 Aug., des avonds te halfnegen. De „Jongelingsbode", orgaan der Christe lijke jongelingsvereenigingen, deelt mede dat het zomerfeest van het Nederlandsch Jonge lingsverbond zal gehouden worden Woensdag 17 Augustus a. s. te Ellecom, op een door vrouwe gravin Bentinck met de meeste wel willendheid afgestaan prachtig landgoed. Het programma voor den eersten grooten velddag van het Leger des Heils in Nederland op 4 Augustus beslaat met de daarin opge nomen dagorder 24 bladzijden kwarto formaat in 2 kolommen. Nevens de algemeene aan wijzingen en de liederen, bevat het de bijzondere bepalingen voor al de verschillende heiligingsbjjeenkomston, welke daarbij zullen plaats hebben. Generaal Booth en het muziek corps uit Londen zullen de plechtigheid bijwonen. Met ingang van 1 Aug. a. s. is door den min. van binnenl. zaken benoemd tot hortulanus bfi de Rijks-universiteit te Utrecht. J. K. Budde, te Overveen. Na een langdurig lijden is te Haarlem overleden de heer Hendrik Louis Calkoen, in leven makelaar in katoen en directeur van de Nod. Bank- en Credietvereeniging voor Zuid- Afrika te Amsterdam. De heer Jan C. De Vos is benoemd tot leeraar aan de Tooneelschool en belast met een gedeelte van het onderwijs in spel en voordracht. Hij heeft die benoeming aange nomen. De heer Conrad is benoemd tot vice- president van het Congres voor binnenlandscho scheepvaart, dat thans te Parijs vergadert. De heer Deking Dura, hoofdingenieur van den prov. waterstaat in Overljsel, is een der secretarissen van dat Congres. Blijkens by het dep. van marine ont vangen bericht, is Hr. Ms. stoomschip „Bonaire" in den namiddag van 25 dezer te Huelva (Spanje) aangekomen, en Hr. Ms. stoomschip „Soramelsdyk" in den voormiddag van 26 dezer van Louren90 Marques (Delagoabaai) ver trokken. Tot directeur der hoogere burgerschool

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1