arntn t^^^xxiafatz^-v Van uit Den Haag vertrokken niet minder dan 8 extra-treinen, ieder met circa 600 a 700 reizigers, terwijl ook de toevloed van passagiers naar de residentie zeer groot was. De Staatsspoorstoomtram vervoerde gistoren 17,000 personen van Den Haag naar Scheve ningen. Op de Scheveningsche Wielerbaan werden gisteren, Zondag, de derde wedstrij den van dit jaar gehouden. Waren de beido vorige koeren, hetzij door het minder gunstige weder, hetzij door de afwezigheid van buiten- landsche kampioenen, de wedstrijden niet erg druk bezocht, ditmaal kan het tegendeel er van worden gezegd. Ook zelden is dan het wielerfeest ondor gunstiger omstandigheden gehouden, dan gisteren het geval was. Niet alleen dat een heerlijk koesterend Juli zon- netje het zijne bijdroeg tot het welslagen der wedstiijden, doch de sedert lang onzichtbaar gebleven buitenlanders waren nu op het appèl verschenen om zich met de Hollanders in vlugheid zoowel in het wielrijden als in 't hardloopen te meten. Er heerschto dan ook rond de baan en op de tribune eene recht gezellige stemming, nog verhoogd door de bonte mengeling van allerliefste zomertoiletjes, welke de dames gewaagd hadden op dezen echt zomerschen dag weder eens aan te trekken, na zoovele dagen van regen en ruw weder. Als naar gewoonte werden de wedstrijden opgeluisterd door de muziek van het 2de regiment veld-artillerie. Niet minder dan 11 nummers kwamen op het programma voor, en werd in den laatsten tyd weinig werk meer gemaakt van het rijden op den boogen tweewieler, welke zoogoed als verdrongen was door de thans algemeen in zwang zijnde safety, thans kwamen er weder twee wedstrijden op den bicycle het meest elegante rijwiel op het programma van don dag voor, waarvoor zich niet minder dan 12 rijders van naam voor ieder der races hadden doen inschrijven. Onder hen waren ook twee uit Luik, do heeren J. G. Van Ooien en Robert Protin. Voor het publiek, dat steeds getrouw de Scheveningsche "Wielerfeesten bezoekt, zijn genoemde heeren zeker geene onbekendon, aangezien beiden reeds in het begin van het vorige jaar op deze baan zich hebben doen kennen als geduchte tegenstanders, die, wat vlugheid en behendigheid betreft, bij velen onzer Hollandsche wielrenners niet achter staan. Een dor meest aantrekkelijke nummers was voorzeker do nationale wedstrijd op veiligheids- tweewielers, over een afstand van 3 Eng. mijlen van meet 12 ronden), voor wolken wed strijd door den heor J. P. Rademaker, cacao fabrikant te Scheveningen, een zilveren schild Lizzie heft hare oogon tot Leo op: „Wat gaat het rustig; mij dunkt, het moet zalig zijn, zoo zachtjes voort te glijden over dat heldere, kalme water!" „Jazoker, het moet heerlijk zijn, en toch is het dikwijls min of meer gevaarlijk op deze zandige kusten!" „O, maar daarvoor is er immers een stuur man aan boord!" „Ja, dat is zoo Eene nieuwe pauze treedt in. Dan, plotse ling, zegt Leo, haar naderend „Zie, Lizzie, als ik nu eens do stuurman van zoo'n schip was, zou jij dan de reis met mij willen aanvaarden, niet alleen in schoon weder, maar ook in woesten storm of tegen spoed? Zeg, zou je mij tot je stuurman willen hebben „Ja, Leo", klinkt het fluisterend van hare lippen. Nu heft htJ haar tot zich op, slaat de armen rond haar, terwijl zij het hoofd op zijn schouder leunt on de zee haar oud, maar steeds aantrokkelijk lied zingt van: hoop, liefde en leven! Twee dagen later wandolen zy arm in arm in den helderen maneschijn langs het strand. Leo haalt hot rose billet doux uit den zak en toont het haar met do woorden: „Lizzie, mijne lieveling, zeg mij nog één ding: was dit briefje oorspronkelijk voor mij bestomd „Ja, Leo Langzaam vouwt hy het toe en bergt het zorgvuldig in zijne portefeuille: „Wij moeten het in eere houden, niet waar? Want dit kleine, schijnbaar nietige briefje is de oorzaak en het begin geweest van ons groot en heerlijk geluk!" Christians. ter waarde van ƒ300, „het Eagle Sport Chocolate Shield", was uitgeloofd. Om dit schild wordt in 5 wedstrijden gereden in dit jaar; don eersten keer over een afstand van 1 Eng. mijl, den 2den keer over 2 Eng. mijlen, den 3den keer over 3; den 4den keer over 4 en den oden keer over 5 Eng. mijlen. Bi) de twee reeds gehouden wedstrijden was winner de heer P. De Waardt, van Rotterdam, wien, wanneer hij zijn reeds tweemaal ge wonnen prijs ook nu wist te handhaven, het schild zou worden toegekend, aangezien diegene als overwinnaar wordt beschouwd, die drie opeenvolgende keeren het eerst aankomt in dezen wedstrijd, öf hij, die in de vijf races, welke om het schild worden gehouden, het grootst aantal keeren als overwinnaar uit het strijdperk te voorschijn treedt. Voorts werden ook ditmaal de wielerwed strijden afgewisseld door hardloopen over hindernissen. Nummer I van het programma was een internationale wedstrijd op hooge tweewielers, waarbij van 12 ingeschrevenen 8 medereden. Eer8taankomende was R. Protin, van Luik, die den afstand van 1 Eng. mijl in 2 m. 54V5 sec. aflegde. Hij werd met het Belgischo Volkslied begroet, onder luid applaus der talrijke toeschouwers; No 2 was O. Bultman, van Haarlemmermeer, in 2 m. 453/5 sec.; No. 3 was C. A. Koning, van Rotterdam, in 2 m. 454/* seconden. Aan nummer H, een wedstrijd op safety, om het kampioenschap der Rotterdamscbe wielrijdersvereniging „Advondo," word door 6 van de 7 ryders, die zich voor dozen rit haddon doen inschrijven, deelgenomen. De uitslag was: eerste prijs P. De "Waard, van Rotterdam, die de Eng. mijl aflegde in 2 min. 457s sec., No. 2. H. S. Van Hasselt, in 2 min. 51 '/5 sec., No. 3. H. A. Van Beek, in 2 min. 534/s sec. Hierna volgde een internationale wedstrijd op veilighoidstweewielers, afstand '/2 Eng. mijl, die in 2 afdeelingen werd gereden. De uitslag van den beslissingsrit was: No. 1 C. A. Koning, Yan Rotterdam, in 1 min. 14!/5 sec-, No. 2. W. J. Rademaker, van Scheveningen, in denzelfden tyd, No. 3. M. Adlor, van Amsterdam, ook in gelijken tijd. Bjj den internationalen wedloop van 500 meter met hindernissen, welke nu volgde, was eerstaankomende: L. Verstreepen, van Antwerpen, in 1 min. 16 sec., No. 2. „Dernier", van Rotterdam, in 1 min. 21 sec., No. 3. G. Adolfs, van Amsterdam, in 1 min. 24'/5sec. Alsnu volgde de bovengenoemde wedstrijd om het „schild van den heer Rademaker". Van de 12 ryders, die zich hadden doen in schreven, werd door 8 een kansje gewaagd. Met groote belangstelling werd de rit gade geslagen. Do heer Raland nam dadelyk de leiding, torwyi de overigen met Rademaker aan het hoofd op 50 meter volgden. Raland wist dezen voorsprong hoe langer hoe meer te vergrooten en kwam met ongeveer 3/4 baanlengto vóór het eerst aan. Er werd door de andere ryders niet heel vlug gereden. No. 1 was Raland, van Deventer, in 8 min. 16'/,., sec., No. 2 Rademaker, van Scheveningen, in 8 min. 444/5 sec., No. 3 M. Adler, van Am sterdam, in 8 min. 444/5 sec- Na de pauze werd wederom een internati onale wedstryd op hooge tweewielers gehouden met voorgift, over een afstand van 3000 meter. Er word ditmaal prachtig gereden, vooral by do laatste rondo. No. 1 was H. J. Wolter Jr., van Amers foort, die met eene voorgift van 160 het eerst aankwam in 5 min. 134/5 sec., No. 2 Protin, in 5 min. 167$ sec., No. 3 Ott. Bultman, in 5 min. 157$ sec. Zooals reeds blykt uit deze tydsopgave, zaten beide laatste ryders elkaar kort op de hielen. Bultman was eerst nummer 2, doch door het spurten van Protin kort voor den eindpaaljwerd hy ingehaald. Wordt verv.) Op de paardententoonstelling te Scheveningen is een aanvang gemaakt met dj bekroningen. Bekroond zyn o. a. reods (paarden van Nederlanders): Afdeeling I. Fokpaarden. Klasse „Lichte werkpaarden" (zonder maat). 2de pr. „Pul- laway", van H. Van Wickevoort Crommelin, te Heemstede. Klasse „Harddravers van allo landen". 3de pr. „N. N.", van H. Van Wickevoort Crom melin, te Heemstede. Klasse „Merriën", drie jaar en ouder (vol bloed ingeschreven) 2de pr. Sweet Kati" en „N N", van H. F. Bultman, te Haarlem mermeer. Klasse „Harddravers van alle landen," 1ste prys „Stepaway", van H. Van Wickevoort Crommelin, te Heemstede. Afdeeling H. Gebruikspaarden. Klasse „Lichte tuigpaarden", 152 en 159 cM. hoog, 2de pr. A. Mulder, te 's-Hage; 3de pr. J. Kok Zn., Rotterdam; 4de pr. „Wanda", van W. Van Dieren By voet, te Bloemendaal, en een éónspan van A. A. v. d. Berg, te Haarlem. Klasse „Rypaarden", eerv. verm. „Prim rose", van jhr.Dentz vanLennep, te Heemstede. Aan de paardententoonstelling zelve viel gisteren een druk bezoek ten deel, zoodat er groote bedryvigheid op het veld heerschte. In de stallen bewogen zich vele bezoekers tot bezichtiging van de forsch gebouwde paarden, welke gedurende acht dagen aan de blikken der nieuwsgierigen zyn blootgesteld. Natuurlyk stellen degenen, die tot de be reden wapens van het leger behooren, groot belang in de kennismaking met de verschil lende voortbrengselen van het edele paarden ras, welke hier zyn byeengebracht. Onder de opper- en hoofdofficieren, die de tentoonètelling bezochten, werden opgemerkt de luitenant-generaal Schneider, de generaal- majoor Van Helden, inspecteur der cavalerie, en do kolonel van het 3de reg. huzaren jhr. Teding Van Berkhout. Verscheidene officieren van cavalerie en artillerie vertoonden zich te paard in den ring. Deze ellipsvormig aangelegde baan was gistornamiddag de schouwplaats van afwis selende paarden-evolutiën. In de eerste plaats werden daar voortgebracht de krachtige werk paarden, welken reeds eene bekroning was waardig gekeurd en nu in ryen voor de honder den toeschouwers op de tribune, enz. de revue passeerden. De parade van de voor rytuigen gespannen paarden leverde de meeste aantrekkelykheid. Uit den stal van Berg, uit Berlyn, verscheen een tienspan schimmels ten tooneele, voor de brik opgesteld in eene ry van tweo, in twee ryen van drie en een span van twee. Dit tiental werd met bekwaamheid van den bok gereden en eerst stapvoets, vorder in draf en in galop. Vooral het omryden van de hoeken en het plotseling keeren in andere richting geschiedde meesterlyk. 'tWas alsof men eene voorstelling in den circus by woonde, eene concurrentie voor Carré, welke de directeur van den Nederlandschen circus zelf aanmoedigde. Immers, aan het slot verscheen Carré zelf met een achttal Arabische paardjes, gespannen voor eene brik, in de arena, daverend toegejuicht door de menigte wogens de proeven in de hoogere rykunst, welke hy ten beste gaf. Verschillende officieren en liefhebbers oefenden zich voor het cours hippique. De minister van binnenlandsche zaken en tal van leden van het corps diplomatique bevonden zich op de tribuno. De luitenant Von Boklen und Halback, militair attoché by het Duitsche gezantschap te 's-Hage, reed eenigen tyd met het achtspan, door Carré geïntroduceerd. Thans is verschenen het pro gramma van de Intern. Postduiven-wedvlucht uit Scheveningen, tegen 4 Sept. a. s. uitge schreven door het bestuur van de Internatio nale Sport-, Visschery- en Paardententoon stelling, ter vervanging van de Intern. Post duiven-tentoonstelling, welke niet is doorge gaan. Behoudons enkele wyzigingen blyft het programma van den in Juli gehouden prys- kamp van kracht. Alle vereenigingen of lief hebbers kunnen er aan deelnemen, terwyi de inleg is gesteld op 50 centen per duif. De inschryvingsbiljetten mot do inleggelden moeten vóór of op 15 Aug. a. s. franco worden toegezonden aan den heer Roosmale Nepveu, 2den secrotaris der regelings commissie, „afd. postduiven", te Voorburg by Den Haag, die ook gaarne bereid is inschryvingsbiljetten en programma's te zenden aan vereenigingen en liefhebbers, die vergeten mochten zyn en deze wonschen te ontvangen. In de omstreken van Haarlem is do bloembollenoogst weer afgeloopen. Het ge was was over het algemeen zeer voldoende en de weinige warme dagen in het laatst van Juni hebben toch nog veel goed gedaan. De handel is nu begonnen en over eenige weken zal de verzending weder in vollen gang zyn. Niet alleen Europa wordt door vele bloe misten doorreisd, ook Amerika wordt tegen woordig veel bezocht en is op weg een goede afnemer voor bloembollen te worden. Vrydag en Zaterdag heeft te Rotterdam de lossing plaats gehad van eene lading slakken uit eene aak in het Duitsche stoomschip „Nietzing", liggende in de Bin nenhaven. By deze lossing werd het week loon van hen, die aan boord van de aak werkten, per uur, en van hen, die aanboord van het stoomschip werkzaam waren, por last berekend, hetgeen de ontevredenheid van een aantal losse sjouwerlieden opwekte, die te kennen gaven, het werk te zullen beletten, indien niet voor allen het loon per last be rekend werd. Aan hun verlangen werd echter door den cargadoor geen gevolg gegeven. Het was aan het beleidvol optreden der politie te danken, dat er geene ongeregeldheden plaats hadden en het stoomschip Zaterdag-namiddag te ruim 3 uren kon vertrekken. NR. C.) Het Openbaar Ministerie by het Groningsche kantongerecht eischte Zaterdag tegen Sequah (Davenport) 25 boete, subsidiair 5 dagen, wogens adverteeren, en 7 dagen hechtenis, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. In zyne repliek verklaarde do ambtenaar van het O. M., dat hy voor Sequah gevan genisstraf had gevraagd, niet omdat de ge daagde oen ernstig strafbaar feit had gepleegd, maar alleen omdat hy niet met zyne praktyk en den verkoop van olie ophield. Legt de kantonrechter hem eene boete op van ƒ1000, dan zou Sequah toch met zyn werk voortgaan. Mr. Simons, Sequahs advocaat, die op vry- spraak aandrong, protesteerde tegen de laatste bewering. Men kan toch nooit iemand straffen over daden, die nog door hem moeten ge pleegd worden. Indien ooit door een rechts-college Sequah mocht worden veroordeeld tot gevangenisstraf, dan diende boven zyne cel te worden geschre ven, wat eenmaal door een bekwaam lid van de Groninger balie in zake het boertje van Nieuwbuinen werd gezegd: „Geen boosdoener, maar een weldoener." Sequah gaat den 29sten Juli van Groningen naar Deventer, daarna naar Zutfen en Arnhem. Hy heeft medegedeeld dat hy geene maal- tyden meer gaf, omdat hy de entrëegelden voor zyne procedure moest gebruiken. Gevaarlyke kolenlading. Ham burg, 20 Juli. Op de reis van Llanelly naar Hamburg met eene lading anthracietkolen, bekwam het ss. „Ferdinand," door het over gaan der lading eenige slagzyde en zoude men de lading, wat overwerken. Om zulks te doen, liet do stuurman het voorluik openen, doch op hetzelfde oogenblik vloog eene puntige vlam tegen het aangezicht van den stuurman, die eenigszins voorovergebogen boven het geopende luik stond, ten gevolge waarvan hy deeriyk gebrand achteruittuimelde. By na tegelykertyd vloog het groote luik met een geweldigen slag in de hoogte, doch men zag geeno vlam. By aankomst te Hamburg werd het stoomschip in do zeilschiphaven gelegd en later in de Jonashaven om daar te lossen, onder toezicht van de brandweer. By het lossen was geen spoor van brand voorhanden zelfs do kolen waren niet verhit. De stuurman werd Zaterdag met verbrand gezicht in het ziekenhuis gebracht, doch zyn toestand is niet levensgevaarlyk. De Etna werpt voortdurend veel lava uit, vergezeld van zware rookwolken. "Wederom zyn uitgestrekte wy'nvelden verwoest. De aardschuddingen houden eveneens aan. De koning van Italië zond 20,000 lires voor de slachtoffers. Onderscheidene dagbladen te Berlyn verzekeren dat de choleia sedert eene week te Nischni-Novogorod is verschenen. Volgens dezelfde bladen zou de Russische jegeering by een huis te Hamburg eene groote bestelling hebben gedaan van desin- fectiemiddelen voor de besmette streken. Naar aanleiding van de bekende ongere geldheden, welke in eene der Russische steden by het uitbreken van do cholera plaats had den, heeft de iegeering thans te Nischni- Novogorod den staat van beleg afgekondigd. Het bericht, dat de pest in Perzié is ver schenen, wordt uit Konstantinopel bevestigd. De Turksche regeering heeft bevel gegeven een gezondheidscordon langs do Turksch- Perzische grenzen te trekken. In het Kameren-bosch, by Brussel, zyn ter gelegenheid van de jaarlyksche „natio nale feesten" in tegenwoordigheid van koning Leopold en de zynen wedstryden gehouden van wielryders en wielrydsters, zoo van dames en heeren afzonderlyk als van paren. De prys voor dames tweewielers (wedstryd in schoon- ryden) is behaald door eene mme Van Houten, uit Antwerpen. Deze ry wielen waren met linten en bloemen getooid. Te Paramaribo vertoonenzich naar de „W.-I." \an 3 Juli meldt ontelbare zwermen nachtvlinders, welke by het invallen van den avond overal indringen. Zoodra het avond wordt, is hot aan de water-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2