Op don zoufcaccflns zyn door de heeren Zijp er, Ferf amendementen voorgesteld, strekkende lo. om dm acüUns in plaats van op 4 te bepalen op 3 guldon per 100 kilogram; en 2o. om in art, 74 to doen vervallen den vrij dom van accijns voor het zout, benoodigd voor het maken van boter, surrogaat en kaas, bestemd voor het buitenland. In do zitting van heden is de Vermogens belasting aangenomen met 02 tegen 33 stem men. De verhooging op het gedistilleerd werd aangenomen met 51 tegen 44 stemmen. De overige belasting-ontwerpon z\jn oven eens goedgekeurd, ook bij amendement de verlaging van don zoutacctfns tot 3. By koninklyk besluit is aan den ont vanger der directe belastingen en accijnzen D. J. Sonnenberg, te Hillegersberg c. a., op zyn verzook, eervol ontslag uit 's Ryks dienst verloend, behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd in den geneeskundigen raad voor Limburg on Oostelijk Noord-Brabant: tot lid L. J. R. Schoepp, apotheker to Maastricht; tot plaatsvervangend lid M. J. C. C. De Hes- selle, apothekor to Heerlen. Goedgekeurd dat aan W. N. J. Van Slype, burgemeester der gomoente Hei- en Booicop, op z|jn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Met 1 Aug. a.t benoemd tot commies dor posterijen van do 4de kl. J. P. Weiman, thans surnumerair der posteryen. lo. op pensioen gestold: a. met 21 Juli, de kapitein-luit. ter zoo J. R. Eek, wegens in, doch niet door den dionst ontstane lichaams gebroken, b. met G Augustus a. s., do luitenant tor zeo lsto klasse E. Kempe, wegens lang- durigen dienst, ondor toekenning aan eerst genoemde van oen pensioen van ƒ1800 's jaars, aan laatstgenoemde een pensioen van ƒ1400 's jaars, benevens eene verhooging van het pensioen voor werkelijk verblijf in militairon dienst iri 's Rijks overzeescho bezittingen en koloniön en tusschen de keerkringen, voor eerstgenoemde ten bedrage van 975 's jaars en voor laatstgenoemde ten bedrage van 1125 's jaars 2o. bevorderd: a. met ingang van 21 Juli 1892: tot kapt. tor zee, de kapt.-luit. ter zee A. P. Tadema; tot kapt.-luit. tor zee, do luits. ter zee 1ste kl. J. H. Beucker Andreae, G. A. Van dor Mieden, W. A. Buytendljk, H. O. Feith en W. M. J. Visser; tot luitenant ter zee 1ste klasse, de luitenants ter zee 2dokl. W. T. De Booy en G. L. Goedhart; tot luit. ter zee 2de kl., de adelborsten 1ste kl. P. Koster, G. A. Van Vloten en L. T. Van Heusden; b. met ingang van 6 Aug. a. s: tot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. J. H. Commys, en tot luit. tor zee 2do kl., de adelborst lsto kl. G= J. Kniphorst; on is: 3o. aan don eorvol uit hot corps zee officieren afgovoerdon luit. ter zee der ls'e kl. L. Haremakor, inspecteur van het loods wezen, de betonning, bebakening en verlichting te Amsterdam, met ingang van 21 Juli, de titulaire rang verleend van kapt.-luit. ter zeo. Goraengrd Nieutvs. De jonge twee en do jonge vier van „Njord" zullen deelnemen aan don roei- wedstryd, welke a. s. Zondag by Monniken dam wordt gehouden. Na eene reis van vier weken arriveerde hodonnacht te Katwyk aan Zee eene schuit van den heer Meerburg, schipper W. Van Beelen, met 3G0 kantjes haring. Dit is de oorstaangokomen haringschuit. Hierdoor wordt do ongewone stilte aan het strand en in het dorp eenigszins onderbroken. Van eenige andere schuiten zyn bovendien gunstige berichten ontvangen. Eene 20-jarige dienstbode van den landbouwer L Hoogeveen, te Hoogmade, is gisteren by het verrichten van werkzaam heden op do stoep vóór do woning onopge merkt te water geraakt on eenigen tyd daarna levenloos opgehaald. Dat de ouders, die op raad van den doktor vóór onkele dagen eone dochter van 23 jaren in zorgwekkeoden toe stand naar hot academisch ziekenhuis te Leiden moesten brengen, by het vernemen dezer tweedo ramp radeloos waren, laat zich licht begrypen. Eenige dagen geleden misten to Roelof-Arendsveen eenige inwoners voor werpen van dagelyksch gebruik: de een eene waschtobbe, do ander eene mand, een derde zakken, brandstoffen, gereedschap ofietsder- golyks. Hiervan werd aangifte gedaan by de politie, die er aanstonds werk van maakte on op verkenning uitging. Heden hebben do gemeenteveldwachter V. Du Pau en do ryks- veldwachter G. Turk zich naar Lisso begeven, waar zij al de ontvreemde voorwerpen hebben govonden in de woning van iemand, die vorleden week van Roelof-Arendsveen vry onverwacht was vertrokken, en die ook vroeger reeds om dezolfdo treurige reden met de justitie kennis heeft gemaakt. Genoemde veld wachters hebben de gestolon zaken, en den dief incluis, per vrachtwagen naar Roelof Arendsveen getransporteerd. De delinquent beeft roeds tegenover den burgemeester eene volledige bekentenis afgelegd, zoodat hy zich thans tegenover don rechter te verantwoorden zal hebben. De gisternamiddag te C ngendaa gehouden wedrennen werden niet door mooi weder begunstigd. Op het terrein was een gure wind en motregen. De courses vingen te halftwoe aan met eene barddravery voor driejarige Noderland- sclio hengsten, toebehooronde aan Nederlan ders en gespannen voor twee- of vierwielige voertuigen; 1600 meter te loopen in minder dan 5 minuten. De uitslag werd nictdadeiyk geconstateerd, daar er object werd gemaakt dat een der paarden had gerond. De uitslag was als volgt: prys „Roland", premie „Pluto". De Clragendaalpri/jo werd gewonnen door „Strathfieldsaye" van Ed. Yan Hobokon. De prijs der Internationale Harddraverij voor paarden van alle landen en rassen, toe- behoorende aan Nederlanders, ingespannen, (minimum afstand 3200 metor) word behaald door „Krylaty" van Coot6. WassenaarsprijsWedren met hindernissen voor driejarige on oudero paarden. Prys 600, waarvan 425 voor den winner en ƒ150 voor het tweede, 50 voor hot derde aanko mende paard. Afstand ongovoer 4000 meter. Opgekomen „Lord Star" van J. J. Korthals Jr., „Banderole" van kapitein Hindelopen. „Umbrella" van raessrs Wajinho, „Soutlibank" van S. J. graaf v. Limburg Stirum, „Stanis las" van luit. G. baron Yan Heemstra. Prys „Banderole"; tweode was „Stanislas", dorde „Lord Star". „Lord Star", „Umbrella" en „Soutlibank" geraakten uit do baan, doch haalden prach tig op. Ileat-harddraverijPaarden van allo landen on rassen, toobohoorendo aan Nederlanders, minium-afstand 1600 meter. Het winnende paard moet tweemaal het eerst den eindpaal passeeren; prys 500, uitgeloofd door baron Yan Brienen. Opgekomen: „Bonnie L," van H. F. Bultman; „Krylaty," van Coets de Bossou„Sador," van W. A. Ockhorst; „N.N.," van Crommelin; „Tschernilska," van Coets de Bosson„Lartschik 2," van Bultman„Kenau Hasselaar," van A. A. v. d.Berg; „Tabor3," van Swaag; „Flevo", van idem. Eerstaangekomono „Sador," tweede „Kry laty," derde „N. N." HoordzeeprijsWedron over horden voor driejarige en andere paarden. Prys 575, waarvan ƒ425 voor don winner, ƒ125 voor don tweede, 25 voor don dorde. Afstand circa 2400 meter. Opgekomen: „Prinses Ida," van mossrs Wapuho; „Banstead", van J. J. Kort hals; „Fragoletto", van jhr. Rutgers; „South- sliore", van luit. Metelerkamp„Lantillo", van Wol terbeek. UitslagPrys „Lantille," tweede aange komene „Prinses Ida," derde „Fragoletto." De totalisator betaalde by dezon rit f 123 uit per aandeel van 5, daar slechts 2 personen op hot winnendo paard hadden gewed. TweedeHcat-liarddraverijlste aangekomene „Lartschik 2," 2de „Sador." Derde Heat (eind beslissing). Prys 500 „Lartschik 2", van H. F. Bultman. Met veel vlugheid volgden ditmaal de rennen elkander op. Te 5 uren waren do rennen afgoloopen. Op het kruispunt buitenNaarden zijn do Gooischo stoomtram en de stoomtram Huizen-Bus3um met elkaar in botsing gekomen. Do Gooische stoomtram bekwam belangryke schade; personen bekwamen geen letsel. Uit St.-Potersburg wordt gemeld dat er drie buitengewone cholera-inspecteurs benoemd zyn voor de districten van do rivie ren de Wolga, de Dnieper en de Dniester. De rogeering heeft afkondigingen doen aanplak ken ter mededeeling dat de te Saratow en elders plaats gegrepen oproeren ton strengste gestraft en de schuldigen voor krygsraden terechtgesteld zullen worden. Ook in het Koobangobied fKaukasiö) heeft zich de cholera vertoond. Reeds zijn er zes sterfgevallen voorgekomen. Uit Odessa komen in Oostenryk en Hon garije dag^lyks oen toenemend aantal perso nen, die voor de cholera vluchten. Nog heet het, dat er slechts „sporadische gevallen" i in Odessa voorkomen, maar men vreest (in Weonen), dat, als de Russische autoriteiten erkennen, dat er eena epidemie heerscht, een algomeone uittocht van gezinnen uit den ge goeden stand hot gevolg er van zal zyn. Om gezondheidsredenen heeft de Russische minister van binnonlandsche zaken de toela ting in Duitschland van Joodsche landver huizers uit Rusland verboden. Een hovige storm heeft in de Iorschn zee gewoed. Het stadje Douglas, op het eiland Man, was in rep en roer, daar mon 69n vreemden schoener in 't gezicht der kust plotseling zag zinken. De schoener bleek lator do „Argo" te zyn geweest, van Port Dinorwic, in North-Walos, 6P is met man en muis vergaan. Yoorts strandde de schoener „Jane" in de haven van Whitehaven, daar liy van zyne ankers word geslagen. De bemanning werd echter gered. Ten slotte wordt nog molding gemaakt van de stranding oenor stoomboot, do „Maxwell", van het eiland Man, by Mersey. De opva renden werden gered, maar van do bemanning der Lïverpoolscbe reddingboot kwamen er twee om on werden drie ernstig gekneusd, toen de boot omsloeg. Maandag meldde zich zekere C. by een commissaris van politie to Parijs aan, verklarende dat, daar zyne vrouw hem wilde verlaten, hy genoeg had van hot leven. Tege- ljjkertyd haalde hy een mes uit, doorstak Z'ch en viel reutelend en in zyn bloed ba dende ter aarde. Zyne woning was niet ver en in alleryl haaldo men de vrouw, die zich weoklager.d op hem wierp, bezwerende hem nimmer te zullen verlaten. Onmiddellyk richtte C. zich op, haaldo een zakdoek uit, veegde zooveel mogeiyk het bloed af en bood zijne verraste wederhelft den arm. „Komaan, dan maar weor naar huis!" zeido by. De oolykerd bleek zich niet het minste letsel te hebben toegebracht, maar zich van eono met blood gevulde blaas te hebben be- diond, geheel in den trant van Cervantes' en Langendijks „Bazilius". Mon meldt dat in de leigrooven van Benduff een verschrikkelyk ongeluk heeft plaats gehad. Op het oogenblik, dat do werk lieden aan het houwen waren, stortte eene rots van 150 voet hoogte op hen. Negen man werden onder het puin bedolven. Er dreigt opnieuw eene crisis in do katoennijverheid van Lancashire, ten ge volge van het besluit dor vereeniging van katoenindustrióelen om den fabrikanten aan te bevolen, do loonon te verlagon. To Brussol had gisteravond in hot „Théatre do la Monnaie" een wedstryd plaats, uitgeschreven door „Orphéon." Drie gezelschappen namen daaraan deel, nl. „Legia" van Luik, „Disciples de Grétry" van idem, en „Emulation" van Verviers. Na eene uit muntende uitvoering door genoemde gezel schappen, kende de jury met 7 tegen 4 stem men den eersten prys toe aan „Disciples de Grétry", den tweeden prys met algemeene stemmen aan „Legia". Deze uitspraak wekte groote geestdrift. BUITENLAND. Fraultryh. De minister Ribot ontving gitseren den Zwitserschen gezant, met wien hy van ge dachten wisselde omtrent de onderhandelingen tot sluiting van een handelsverdrag met diens land. Het coDgres voor de binnenlandsche scheepvaart is gisteren te Parys geopend, onder voorzitterschap van den heer Viette. Zestien natiën zijn op dit congres vertegen woordigd. Er was weer een komplot van anar chisten gesmeed, die, in het bezit van dyna miet, aanslagen tegen verscheideno openbare gebouwen te Parys in den zin hadden. De min. van binnenlandsche zaken is hiervan op het spoor gekomen door con telegram, dat hem uit Londen gezonden werd en waarin werd bericht, dat eenige zeer gevaariyke anarchisten te Parys waren aangekomen en waarin hem byzon- aerheden uit het leven van elk hunner mede gedeeld werden. De minister heeft toen on middellyk huiszoekingen ter aangeduide plaatse bevolen, on het is niet vruchteloos geweest. Do voornaamste anarchisten van het komplot zijn gepakt en achter slot en grendel gezet. Eene groote hoeveelheid ontplofbare stoffen is by hen gevonden. f Duitechland. In een artikel, opgenomen ia de „Hamb. Nachricbten" van heden, wordt beweerd dat Yon Caprivi do hoofdpersoon is, die aaneeno verzoening tusschen den keizer en prins Von Bismarck in den weg 6taat. Hy (Caprivi) klampt zich vast aan zyn post en tracht, uit vrees dat Von Bismarck hem verdringen za! elke toenadering tusschen dezen en den keizer to beletten. Opmerkelyk is in dit opstel do volgende zinsnede: „Het is een feit, dat tor wille van staatkundige eerzucht, waaraan prins Yon Bismarck vreemd is, om de gunst des keizers wordt gevochten." Hier maakt prins Yon Bismarck voor de eerste maal eer.® zinspeling, welke in goed onderrichte kringen op graaf Walderseo wordt toegepast, daar deze, zoodra Yon Caprivi is omvergeworpen, als rykskanselier hoopt op to tredeD. Een oudo tegenstander van Yon Bismarck, de voormalige majoor en landraad Yon Diest, die in den aanvang van 1870 wegens belee- diging van Von Bismarck tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld en daarm jarenlang getracht hoeft eene aanklacht wegers laster tegen Yon Bismarck door te zetten, heeft in de „Kreuzzeitung" de verklaring afgelegd dat de bewering van Yon Bismarck, als zoo Yon Caprivi vroeger betrekkingen hebben go had met hem (Von Diest) en met andere tegenstanders van Yon Bismarck, met de waar heid in stryd is. Von Diest verklaart, Yoi Bismarck persoonlyk niet te konnen. Hy deelt vorder mede dat hy tot den tegenwoordigea koizer het verzoek richtte het Militair Ge rechtshof, tot welks byeenroeping do oude keizer "Wilhelm niet kon besluiten, te doei byeenkomon, opdat hy Yon Bismarck a!s generaal wegens laster zou kunnen vervolgen. De k9izer nam omtrent dit verzoek nog geen besluit. Ebl België. De plannen voor eone intornationalo tentoor- stelling te Brussel bepalen zich tot een schrij ven van don afgevaardigde Lomonnior aan de staten der provincie, om te vragen of op der stoun der regeering te rekenen zou zynYooi eone internationale tentoonstelling^ door hel geven eener garantie of dat men op particu- liere krachten zou moeten steunen. Het voor nemen, dat te Antwerpen bestaat, ddar eene expositie te houden, zou dan mooten ver vallen. Het terrein in het park wordt als te kloin beschouwd; men wenschte gebouwen te stichten op do terreinen by het Noorder station. Alles is echter nog slechts in het stadium van overweging. Het „Comitoit" tot feestviering van de 25ste verjaring der stichting der Vlaamsclie Muziekschool van Antwerpen heeft eene op roeping oponbaar gemaakt aan al de Maat schappijen van het Vlaamsche land om zoo talryk mogelyk op te komen tot den optocht van 24 Juli a. s., om den toonkunstenaar Peter Benoit, die steeds aan het hoofd der genoemde school heoft gestaan, op gepaste wyze te huldigen. Den muziekmaatschappijen, welke geen deel nemen met haar muziekcorps, wordt verzocht eene „afvaardiging" met haar vaandel naar Antwerpen te zenden. Ter deelnoming vervoege men zich by den heer Willom Schepmans, secretaris van het „Inrichtingscomitoit", Offerandestraat 21, tc Antwerpen, opdat haar eene herinnering* medaillo worde toegekend. In het anarchistenprocos te Luik heeft de procureur generaal gisteren zyn requisitoir ge nomen. In oene korte inleiding betoogdo h(j dat do leorsteltingen der anarchisten hel stelsel van vryheid niet huldigen, daar zij, die ze verkondigen, zich aan gewelddadigheid schuldig maken. In het geval van „samenspanning", zeideby verder, is voorzien bij art. 125 van het Straf wetboek en in dat van „vereeniging" bjjart. 322. Het geval van vereeniging wordt bewezen door de feiton, niet door de geschriften. Niet terain heeft de justitie by Hanssen eene bro chure in beslag genomen, getiteld: „Indien* teur anarchiste". De schrijver zegt daarin: „Gy hebt geene wapenen, doch wy zullen c het middel aan de hand doen om ze u te verschaffen." Daarop volgt in het geschrift eene aanwyzing tot het bekomen van werk tuigen en ontplofbare stoffen. Aangezet wordt tot het doen springen van openbare gebouwen, kloosters, kerken, raadhuizen, enz., tot het omverworpen der regeering en tot plundering- In een by Schlebach gevonden anarchistisch blad wordt opgeruid tot het plunderen der winkels. De beschuldigde Moineaux is niet het hoofd der bende, maar oefent invloed op de meeste beschuldigden. Al de beschuldigden zyn bet ten opzichte der anarchistische theorieën vol komen eens. Hun plan was: plunderingen vernieling.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2