N°. 9939. jL>insd»<g XO JTuli. A0. 1892. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. ZIJN MOORDENAAR. LEIDSCH lÉgf DAGBLAD. Gemengd Nleuwn. In het volgend jaar zal te Arnhem eone tentoonstelling worden gehouden van photographieén, vervaardigd door amateurs. Te Gulpen is oen hond, toebo- hoorende aan den heer E. Alberts, wegens dolheid afgemaakt. Door het dier zijn ver scheidene honden, ééne kat en oen negenjarig kind gebeten. Uit St. - Petersburg wordt ge meld: De visschery in de Wolga, voor zoo ver zij door streken loopt, waar cholera heorscht, is verboden; men vreest nl. dat de visch, welke van Nischni-Novogorod naar het buitenland wordt gezonden, de kiem der ziekte zou kunnen verspreiden. Andere maatregelen zijn te Nischni-Novo gorod genomen, om de epidemie te bestrij den. Eene uit 25 geneesheoren bestaande commissie, aan welke 60 studenten worden toegevoegd, is met volledige volmacht be kleed om voorzorgen in het bolang der open bare gezondheid te verordenen. Drijvende gasthuizen, wolke 250 bedden bevatten, zul len op de Wolga worden gestationneerd en loodsen voor 9000 werklieden zjjn reeds op den oever verrezen. Al dogenen, die wegens hun schamel inkomen genoodzaakt zjjn in vochtige huisjes te wonen, worden diiar opgenomen. Volks keukens zijn in verschillende wijken der stad opgericht. Den kooplieden is verboden rauwe vruchten te venten. Voorts is aan ieder inge- zeteno gelast, in zijne woning eenige ge neesmiddelen voorhanden te hebben, welke hem kosteloos worden verstrekt, om de eerste zorgen aan de choleralijders te wijden. Bij de ongeregeldheden te Saratow zjjn negen personen gedood en elf gekwetst. Het gepeupel liet de uit het hospitaal gesleepte choleralijders op straat liggen. De rust is thans hersteld, doch dit gelukte eerst nadat de ontboden soldaten van hunne vuurwapenen hadden gebruik gemaakt. In het voor de cho leralijders ingerichte gasthuis is alles vernield. Omtrent de cholera-epidemie in Rusland zegt do „Times" dat de ziekte zich kenmerkt door groote hevigheid; te Tsaritsin worden vooral de werkende klassen aangetast; de slachtoffers vallen daar soms binnen drie of vier uren. Te Moskou zijn 17 burgers en 42 soldaten aangetast. Ook te Odessa is de ziekte verschenen. In Astrakan stierven op den 12den dezer 277 personen aan cholera, te Baku 48, Tsa ritsin 46, Saratow 24 en Samara 11. Volgens de „Daily News" zjjn de maat regelen, welke te Odessa bjj de ontscheping van passagiers genomen worden, zeer onvol doende. Eeno stoomboot met 200 personen, die uit den Kankasus waren gevlucht, moest niet langer dan een half uur in quarantaine blijven. Het vuile papieren gold, dat in groote hoe veelheid in omloop is, zal de besmetting ook wel in de hand werken. Eene gestoorde bruiloft kwam onlangs in een dorp in Galiciè voor. Alles was voor de voltrekking van het huwelijk gereed; alleen de bruidegom liet zich wach ten. Deze zat echter opgesloten in eene cel van een oud klooster, waarheen hem een versmade medeminnaar „voor de grap" had medegesleept. Eerst 's avonds werd hjj los gelaten; hg ijlde naar de kerk, maar vond daar niemand meer en de vertoornde vader der bruid verklaarde niets meer van hom te willen weten. De „grap" echter kost den schuldige twee jaren gevangenisstraf, waartoe hom de rechtbank veroordeelde, welk vonnis deze week in hoogste instantie bekrachtigd werd. Bij den brand van St.-John's, in Newfoundland, zullen 21 assurantie-maat schappijen 4,500,000 dollars moeten uitbetalen. Deze som wordt gerekend goed oen derde te zijn van de geheele schade. Drie pogingen werden verijdeld om het behouden gebleven gedeelte der stad alsnog te doen. afbranden. Op last der autoriteiten moeten thans allo „vergunningen" gesloten blijven. Onder do gebouwen, welko niet in deasch gelogd zjjn, behooren de Spaarbank en de veiligheidskelders der „Commercial Bank". Onder voorzitting van een rechter is een comité ter plaatse reeds bezig den onderstand aan de hulpbehoevenden te regelen. Giften in geld en provisie komen van heinde en verre. Het Canadasche Gouvernement zendt een stoomschip met levensmiddelen ter waarde van 10,000 dollars. Volgens de eerste ljjst van den lord mayor van Londen is op zjjne oproeping reeds onge veer 3300 pd. st. gezonden, waaronder 50 pd. st. van de Koningin en 1000 pd. st. van één persoon. Op de bijeenkomst door den mayor van Liverpool bijeengeroepen werd 700 pd. st. bijeengebracht en een comité gevormd. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per 8 meenden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. 68.) De roof was haar gelukthet voorwerp barer wraak en van hare grenzenlooze liefde tevens, hield zij omarmd. Thans echter over viel haar de angst. IVat zou ze met hem doen; wat zou ze zelve aanvangen? Zij had er slechts aan gedacht, den wilden hartstocht te bevredigen en aan niets meer. Moeder moest raad schaffen, lvunibert weg zenden zou z(j nooit, evenmin als zij haar zou verraden, want do oude haatte alles wat aristocratisch bloed in de aderen had. Behendig liet zU zich van do helling glijden. Het pad was dichtgegroeid; geen menschen- voet had het klaarblijkelijk in langen tijd betreden. Angstig sloeg zij de hand aan de deurkruk. De deur was gesloten. „Moeder Balbo! Moeder Balbo! Doe open, om Godswil, doe open! Ik ben 't, uw kindl Uw slecht, ongehoorzaam kind, uwe roode Irmgard!" Geen enkel geluid, geen antwoord; zij klopte luider en luider. Alles bleef stil. Thans eerst ontdekte zy de reepen per kament en de roode zegels op de deur en de venstors. „Ha, wat is dat? Wil men my den ingang versperren? Vooruit daarmee!" Zonder zich te bedenken trok zy de zegels af, met een enkelen trap vloog het paneel der deur los en als een vos in haar nest, zoo kroop zy met den tegenstribbelenden knaap door de opening naar binnen. „Moeder Balbo, moeder Balbo!" Geen antwoord, alleen de klank harer eigen woorden hoorde zy. „Waar is zy? Wil ze niet hooren? Wacht misschien is ze doof geworden den gewonen roep zal ze verstaan! Kioewi! Kioewi!" De schreeuw des adelaars weergalmde door het vertrek. Zoeken noch roepon hielp. Alles lag nog geiyk zy het had verlaten; de vingerdikke stof bewees echter, dat het huis sedert lang niet meer bewoond was. Irmgard begon alles thans eenigszins huise lijk in te richten. Het scheen haar byna eene verlichting, dat niemand hier was, en zy beefde terug voor het oogenblik, waarop Balbo zou terugkeeren. Zy was geene krui den gaan zoeken, want daar stonden nog de schop, het houweel en de half versleten korf. Het meisje zocht hout, maakte het vuur in den haard aan, ging naar de bron, schepte KOLONIËN. BATAVIA, 11-17 Juni. Uit Atjeh ontvangt de „Deli Crt." de vol gende particuliere correspondentie, dd. Kotta- Radja, 10 Juni: Kotta Radja verheugt zich in de rustige rust, welke er heorscht, torwyi onze Gouver neur zich mag verheugen een drietal inspec teurs by zich te hebben. Een dier inspecteurs of mede commis saris voor de scheepvaartregeling is thans do N.- en O.-kust opgestoomd, ten einde het N.-I. Gouvernement een prachtig verslag te kunnen aanbieden. Tot eene regeling zal het wel niet komen, want schatten geld zullen er mede gemoeid zyn en om een paar millioen guldens los te krygen van de Hooge Regeering, daar be hoort moed en beleid toe. Het verslag der uit te voeren scheepvaart regeling zal, evenals alle voorstellen, welke veel geld kosten, onder het loodje komen, om naderhand te worden gedeponeerd by andore onbegrijpelijke stukken. Daarna volgt een bedankje voor de moeite aan de commissarissen en het Gouvernement heeft zgn plicht gedaan, althans het vermeent het. De heer Scherer is beloond met 30 daags en beide partyen zyn content. Ziedaar de profetie van het lot der veel besproken scheepvaartregoling. De hoofd-inspecteur Gollner zal ons hoden verlaten, om met het s s. „Seine" den kabel te leggen van Atjeh tot Deli. Nadat eerst door dwangarbeiders, onder toe zicht van een genie-officier, eene geul was gegraven van af het postkantoor te Oleh-leh tot aan het kabolhuisje, werd gisteren do kabel van boord gebracht en in die geul vastgelegd, en met het telegraaftoestel ver bonden. De werkzaamheden van den hoofd inspecteur van den post- en telegraafdienst zyn daarmede hier afgeloopen en ZEdG. zal spoedig ten uwent zyn, om daar den kabel aan het telograafnet te verbinden. Volgens dien hoofdambtenaar zal Oleh-leh op den 15don met Deli verbonden zyn. Andere hooge gasten, Radja's (pseudo vrienden) worden hier eerstdaags verwacht nl. de Panglima Sagi van de 25 Moekims on onze welbekende Toekoe Moeda Baik. Laatstgenoemde zal alleen hier verschijnen om zyn achterstallig traktement te innen en dan weder naar den vyand overloopen. Onze posten en trams worden nog steeds beschoten, doch niet noemenswaard; alleen water, zotte hot op het vuur en zocht naar het weinigje koffie. Dat lag daar nog, doch het brood en het spek, welke anders daar ook lagen, waren verdwenen. De overblyfselen be wezen, dat ratten en muizen zich daaraan hadden te goed gedaan. Waar ter wereld mocht moeder Balbo dan toch zitten? Aan alles bemerkte Irmgard, dat zy in langen tyd niet hier was gewoest. Thans eerst kwam de gedachte by haar op, dat ze wel kon zyn gestorven. De geitenstal was leeg. Weemoedig keek ze naar binnenwaar zouden zo zyn gebleven, die goede, lieve dieren? Van hot overblyfsel der spyzen, welke zy had medegenomen, en do koffie bereidde zy haar ontbyt. Wie dat vreedzame beeld had gezien, wie had gezien hoe Irmgard hier zat met den gestolen knaap en hoe beiden zich den een- voudigen kost lieten smaken, hy had niet geloofd, welko rollen hun waren toebe deeld in hot drama, dat eerst eenige dagen geleden was afgespeeld. XVII. Over Trunzow hing do sluier dos doods - slechts zachte schreden geen luid woord akelig slopen do bedienden door het huis. PRIJS DER ADVERTENTlBN: Vsd 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters neer plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. Siroen heeft het in den nacht van don 2den op den 3den dezer zwaar te verantwoorden gehad. Die versterking werd met granaten beschoten. Een veertiental sprong, gelukkig zonder dat iemand in de benting daardoor gedeerd werd. Op dien nacht hoorden wy weder ons geschut brommen, want 's vyands gewone beschietingen mogen slechts met klein geweer vuur worden beantwoord. Een kwade gast, de cholera, wil ons nog maar niet geheel verlaten; telkens steekt hy het hoofd weer op en eischt dan offers. Van Poeloe Way werd bericht ontvangen dat de bende van Njak Makam geheel ver dwenen is. Segli werd nog altyd beschoten. Van daar wordt gemeld dat de bevolking langs do Noordkust, van af Kemala Batoe tot Aér Laboe, borstweringen langs het strand heeft opgeworpen, om de voorbyvarende stoombar- kassen van Hr. Ms. marine te beschieten. Edi is rustig. Het aldaar tydelyk vertoefd hebbende vorsterkingsdetachement is te Kotta- Radja teruggekeerd. De Passangers, onder aanvoering van Toekoo Maharadja Djempa en Toekoe Moeda Tjiliik, hebben Edi verlaten. Naar men zegt, is gedurende do aardbeving in de vorigo maand (17 Mei) het zeewater aan den mond van de Djinki-rivier plotseling twee vaam gestegen en spoedig daarna woder gedaald. In de moordzaak Holst c. s. ving 17 Juni reeds om 8 uren de Raad van Justitie te Batavia do zitting met gesloten deuren aan. Van het hooren der nog overblyvende ge tuigen zag de Raad af en werden dien dag de beklaagden op do getuigenverklaringen ondervraagd. Den volgenden dag zal do officier zyn requi sitoir nemen en daarop met gesloten deuren eveneens het pleidooi der verdedigers volgen. Aan het eind van de volgendo week zal waarschynlyk het vonnis in 't openbaar uit gesproken worden. Alweer iets, In het Palembangsche, zoo scbryft do „Soer. Crt.", moet alweder iets niet in orde zyn. Wat het is? Ik weet er nog niets van, en hot is zeer waarschyn lyk, dat ik er ook niet in slagen zal, iets van daar te vernemen, want alles wordt gedaan en niets verzuimd om to zorgen, dat die onbeschei den bladen niets weten van wat er voorvalt. Dat er intusscbeif iets niet pluis is daar, dit weet ik positief. Clarissa lag op haar bed uitgestrekt. Sedert den avond, toen zy die vreeselyke beschul diging tegen Richard had uitgesproken, had ze geen woord meor gouit. Het was middernacht, de waaksters zaten in do naaste kamer; een nachtlampje ver lichtte mat het vertrek der meesteres. De oude bediendo Feldmann kwam, om den waaksters eenige versterking te brengen. „Hoe gaat het, mevrouw?" „Zy slaapt, die arme 1" fluisterde de vrouw hem toe. Clarissa echter sliep niet en hoorde wat de beiden spraken. „Weet ge het al, Feldmann?" vroeg Bri- gitta. „Baron Richard is gevangengenomen." „Gevangengenomen? - Onmogelyk." „Ik hob het vandaag voor zeker hooren vertellen." „Een baron Glatbeck gevangengenomen?" „Wanneer men hem tot zulk eene mis daad in staat acht, dan komt het er niet op aan, of hot een baron is of niet!" Clarissa luisterdo aandachtig. „Ik kan 't niet gelooven, Brigitta!" [Vervolg óm'inesijckl.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5