KONBNC STAAL. (The Steel King.) AMERIKAANSCHE SCHETSEN DOOR I». HARTE VELT. Het boek van Andrew Carnegie triumphant Democracy, door den heer Geo. W. Van Siclen in hot Nederlandsch vertaald onder den titel van „de Zegevierende Republiek heeft volgens don schryver voor namelijk ten doel, de jammerlijke onwetend heid omtrent de nieuwe wereld, die by in alle kringen hoeft aangetroffen, voor betere begrippen te doen plaats maken. Het is te begrijpen dat iemand van Carnegie's practi- sohe werkzaamheid, die hoogstwaarschijnlijk gedurende een veel bowogon loopbaan, land, volk, wetten en gewoonten leerde kennen' onder omstandigheden, die een scherpen levens strijd onderhielden, waarin hy overwinnaar bleef, gesteund door de democratische instel lingen, die hem veroorloofden al zyn goest- kracht aan te wenden ter ontwikkeling van machtige industriële en flnantieole onderne- mingen, dat land met zy'n wetten, zeden en gobruiken een liefde toedraagt, waaraan zich een doel ijverzucht paart, die niets anders dan bewondering toelaat, zoodat min gunstige beoordeoling van andoren, aan onwetendheid wordt toegeschreven. Inmiddels valt het niet te ontkennen dat do oude wereld met hare langzaam door verloop van eeuwen ontwikkelde vrjjhoden en beschaving, verbaast staat over den alle paal en perk verachtenden vooruitgang op materieel en intellectueel gebied in de nieuwe wereld. V at ons daarnaast treft, is de liefde en eerbied, die Amerikanen voor hun land koesteren en' die de natuur in hen schijnt aan te kweekon. Do Amerikanen, afstammelingen van de Pilgrim fathers, gevoelen diopen eerbied voor die vaderen, waarvan zy na eeuwen in al hun doen en laten steeds onverslapte ge tuigenis afleggon. Evenzoo blijven in hooge veroering de stichters van niouw Amsterdam. Aan Walt Whitman, den eersten democraat in do nieuwo wereld,den dichter van Leaves of graas, zou men haast moeten donken als aan een afstammeling uit het ver weg liggendo Holland, de bakermat der vrijheid in do oude wereld. Walt Whitman is in monig opzicht do type van het Amorikaansch goboren Hol- landscho ras, op hem is toopasseljjk het oude Hollandsche versje: „De waarhoid die in duister lag. Die komt mot klaarheid aan don dag." Whitman was oen Welsh van oorsprong, maar z(jne moeder was van zuivoro Holland- scho afkomst. Iljj slaat pal voor de vereering van hot Hollandsch karakter, met zyn solide en schoone eigonscbappon. Een letterkundig blad noemt hem een Keltische Geisor, uitge barsten door een Hollandsch weiland. Hot is voor do ochto Amerikanen oen room en eor af te stammen van de Pilgrim fathers, zoowel als van do eerste Hollandsche immt granten, die daar een Nieuw-Nedorland sticht- ton en tot in 1064 oene kolonie bezaten. Hon hoort soms over Amerika gowagen als van een volk, eon heterogene massa, niet als van eeno natie, maar daarmee is ten eenonmale niot overeen te brengen de harte lijke vaderlandsliefde dor respectabele Ameri kanen. Wie die hot voorrecht heeft Amerikanen van gooden huize to kennen, heeft van hen niet vernomen do betuiging: „Thank God I am an American!"? Carnogie, die landgenooten heeft aan beide Zijden van don Oceaan, heeft voor de repu bliek der V. S. van N. A. do liefdo en hoog achting van een eerbiedigen en dankbaren zoon voor z\jn aangenomen Vaderland. Overal in de wereld komen trelfendo voor beelden van go-ahoad en selfmade men te voorschijn. Aan zulke mannen biedt do nieuwe werold zeker meer gelegenheid om zich een baan te breken dan do oude. Onge twijfeld is daar do individu minder gehinderd door overleveringen en vooroordeelen, die in de oude maatschappij banden aanleggen. Zeer zeker is de prikkel tot zelfstandigheid daar scherper dan in Europa, waar men krachtens oude gebruiken en zeden tot self help niet zoo krachtig gedreven wordt, en waar nog nooit het hoofd van oon Staat, monarch of president, goljjk Garfield, toen h(j president was van de V. S van N.-A-, tot stelregel had„Het is goed dat een jong mensch in volle zee goworpen wordt on alzoo tot zwem men gedwongen Ik ken geon mensch, die liet redder waard waarvan do bedooling wol zjjn r.al. ..ieder moet maar door eigen kracht zien to komen waar hjj wezen wil". Dat in het land, waar zulke stelregels worden uitgesproken en meedoogenloos toegepast, slapheid bevorderende toogeeflykheid verdreven wordt door wilskracht opwekkende strenge eischen, spreekt vanzelf. Daaraan heeft Amo- rika to danken do vele parvenu's (in de goode beteekenis van het woord), waaronder Koning Staal eone schitterende plaats in- ncomt, en die op zijn uitstapje, zooals hjj het noemt, (eene rei3 over eene uitgestrektheid van 11,000 mjjlen) de nieuwe stad in den jongsten Staat der V. S. van N.-A. bezocht. In die nieuwe stad wonen verwanten van ons, aan wio wjj over land en stad belang wekkende inlichtingen to danken hebben, in verband met hot bezoek, dat vdór eenigo weken Tho Steel King, alias Carnegie, daar gebracht hoeft. Begin 1889 was Washington nog een torritory. Wanneer zoo'n territory 60,000 vrjjo inwoners heeft, dan kan het, ja dan moet hot volgens de wet, als gelijke rechten hobbonde Staat, bi) do oorspronkelijke Si aten der Unie opgenomen worden. Die nieuwe Staat maakt zich dan eene constitutio en rogclt de Regeering waaronder hy leven Wil. Hy krjjgt dan stemrecht in het congres terwyi vóór dien t(|d de territories' afgevaardigden naar Washington zonden, die zonder stemrecht de zittingen van het Congres bijwoonden. Door do wet van 21 Februari 1889 zjjn do territories Dakota, Mon tana en Washington gemachtigd, zich den eersten Juli van dat jaar als Staten der con federatie te organiseeron. Of deze decreten bui ten den drang van politieke drijverij ontstaan zün, valt te betwijfelen. Dat reeds lang vóór 1889 Washington-territory het veroischte getal van 60,000 inwoners had, is uitgemaakt door do telling in Juni 1890, toen reeds groo ter aantal inwoners werd geconstateerd. De domocratie toont zich van kiestabel-verknippin gen, zoomin als de monarchie afkeerig. Onder alio regeeringsvormen blijft de mensch dezelfde en tuk op behoud van macht. Hoe dit zjj, do V. S. v. N.-A. hebben nu ook deze nieuwo' °P het azuren veld, waar zjj reeds schit tert rnot een glans, dio andere verduistert. Het gebied van den Staat Washington is gebleven golyk het als territory was, en strekt zich uit tusschen de 45° en 49° N B oil de 117° en 125® W. L. De Pugot Sound grypt diep in den N.-W.-hoek van hot ge bied en vormt daar vele golven en baaien, waaraan de stedon Seattle en Tacoma ge legen zijn. Met laatstgenoemde, de jongste der tweo, zullen wij ons bezig houden, omdat wjj over haar het best zyn ingelicht door particuliere brieven, couranten en photographieèn en ons van daar over Carnegie's bezoek, persoon en karakter vele bijzonderheden zjjn bekend ge worden, die wjj zonder onbescheidenheid, nadat zjj ten prooi waren aan roviowers en reporters, vorder uiogen brongen. De ligging van Tacoma aan de Puget-baai on den terminus van de N. P. R. R. (Noord- I acific spoorweg) is voor den handel zoo gun stig mogeljjk. De grootste zoestoombooten en zeilschepen kunnen ten allen tjjdo ongehinderd binnonkomon aan kaden en in kanalen. Het landschap is grootsch en schilderachtig: prachtige bosschen van het zwaarste timmer hout bedekken de heuvels, waartegen de stad gebouwd is. Vjjftig myien zuidolyk ligt de byna altyd zichtbare 4400 M. hooge borg Tacoma, ook wel Rainier genoemd. Het klimaat komt met dat van het eiland Wight overeen, lien jaren geloden had Tacoma een bovolking van 3000, thans al van ruim 40,000 inwoners. Do natuurlijke producten van het land zyn voornamelyk steenkolen, yzer en timmerhout. Xergons aan de kust ton zuiden van Tacoma zyn steenkolen, zeodat dit belooft het voor naamste uitvoer artikel te zullen worden, dat ook tevens de stad tot een centrum van fabi ie- ken zal maken. Do enorme hoeveelheden tarwe en hop, dio thans reeds jaarlijrs naar Europa worden verscheept, zyn verbazend Uit de ons toe gezonden photogrnphie. n ziet mendenatuur- lyke rykdommen van het land en de voort varende werkzaamheid, waarmede die worden ontgonnen en dienstbaar gemaakt aan uit breiding van Stofl'elyk welvaren, te gelyk de zucht naar en het talent voor reclame van de Amerikanen, Ongeveer een jaar geleden bezocht Presi dent Harrison do stad Tacoma. Daar zyn by do photog raphieön een paar straten, waar men toen ter eere van don President eere- hogen had opgoricht van stoenkolen en cokes. J,ecr Plastisch d.i*i we! sierlyk, zyn daarbij aangebracht opschriften in ellenlange letters, waar men leest: One hundred Coke ovens, more coming. Annual out put 1892343 tons, We can warm the world on coal. By een anderen eereboog staat: Flour and grain, we can feed all mankind. Van havens, kaden en de nieuwste inrichtingen voor het laden van graan en van steenkolen, van visscherü, vee teelt, hop- cn boschcultuur krygt men door do photograpbieën geen geringe gedachte. Als specimen van boomen is er een prentje, voor stellende een doorgezaagden eederstam, op de doorsnee waarvan vijftig mannen staan. Door de Noord-Pacifie-Spoorweg-maatschapp\] wordt een hotel gebouwd, dat eon millioen dollars zal kosten. Droogdokken, stoomwerk- tuigfabrieken, hulzen, waaronder zeer schoone, paleisachtige openbare gebouwen rijzen als paddestoelen uit den grond en getuigen van een werkkracht, die aangevuurd wordt door de alleszins gerechtvaardigde groote ver wachtingen, welke de ondernemers van de toekomst koesteren. Er is daar voel vraag naar geld, dat men tegen 8 of 9, soms slechts tegen 10 pet. renten 'sjaars kan bekomen. Eene bouw onderneming doet de volgende voorstellen aan wie er lust in heeft. Zy zal een fraaie woning met 8 kamers, naar den wensch en het plan van den bestolier, bouwen, omstreeks 2000 a 2500 dollars kostende. Tegen storting van 350 dollars verkrijgt de besteller oen voorloopig eigendomsbewijs. Wat dan te betalen over blijft, kan men in maandeljjksche termijnen van 25 dollars afdoen. In dien trant doet c?e firma Orchard verscheiden aanbiedingen, en brengt daardoor veel by tot snelle uitbreiding der stad Tacoma, waar wy nu den Steef King in zfin bezoek volgen, al heeft hfi reede- gevolg genoeg in zyn weelderig ingerichte Pullman car, een dozijn personen waaronder Carnegie's associé Mr. Frick, evenzeer als zijn compagnon een voorbeeld van snelle opkomst uit armoede tot rijkdom. Wordt vervolgd.) KOLONIËN. BATAVIA, 4-7 Juni. Uit Labat schrijft men aan het „Bat. Nbl.": In den nacht van 22 op 25 Mei jl. werd te Lahat door een inlandschen élève-hoomblazer een afschuwelijke moord gepleegd op een inlandsch sergeant. Het slachtoffer, met meer dan 25 jarigen dienst en met enkele medailles bekroond, sliep dien nacht onder mindere militairen. Te 4 uren 's morgens werd een in do nabijheid slapende fuselier wakker, door enkele hevige slagen. Opstaande zag hij een man zich snel verwijderen van de krib, waarop do sergeant lag, tevens in zjjne vaart iets onder zjjno eigen krib trachtende te verbergen. De wacht werd geroepen en nu vond men den sergeant voorover liggende met drie ga pende wonden in het hoofd iets boven den. rechterslaap, terwijl dit laatste geheel ver brijzeld was. Omstreeks oen kwartier na den- moord was de dokter ter plaatse tegenwoor dig om hulp te verleenen. De vermoedelijke moordenaar zit thans arrest. Onder dier^s krib werd een stukyaor gevonden, dat tot zjjne krib behoorde en met bloed was bedekt, hetgeen als corpus deü«ti zal moeten dienen; waarschijnlijk heeft hjj dus den sergeant in zyn slaap de slagen op het hoofd toegebracht. De gewonde verroerde zicli niet moer en bleef tot 11 uren buiten kennis, waarna by het tydeljjke met het eeuwige verwisselde. Hedenmorgen had de plechtige begrafenis plaats, bijgewoond door een drietal officieren en tal van manschappen. De vermoorde was over het algemeen nogal bemind, doch streng, on men vermoedt dat eone berisping de aan- leidendo oorzaak van den moord zou zyn. Een voorloopig onderzoek bracht niets aan het licht, daar do vermoedelijke dader tot heden toe alles hardnekkig bleef ontkennen. Omtrent de expeditie naar Lombok lezon wij in het „Bat. Hand." hot navolgende: De troepen, aangewezen voor de expeditie tegen Lombok, zfin de volgende: lo. Het 2de en 7de bat. infanterie te Malang. 2o. Het 9de bataljon infanterie te Welte vreden. 3o. De 18de compagnie artillerie (Eerste borgbatterij) te Weltevreden. 4o. Een dotachement cavalerie, vermoede lyk van het derde veld-escadron te Ryswyk. 5d. Een detachement genietroepen van Malang. „Vermits do voor de expeditie bestemde eerste bergbattery on het 9de bataljon inf. altyd disponibel worden gehouden voor mïli- taire eventualiteiten, zyn in de plaats n deze troepen andoren aangewezen." Het al dan niet zenden eener expeditie n Lombok schynt, volgens het „Bat. Nbl.", ooi afhankelyk te worden gesteld van den uitsla, der zending van den residont Dannenbarg) welke 28 Mei van Bali naar genoemd eilan' vertrokken is. De overste Rombouts van dei geneeskundigen dienst te Somarang heef- order gekregen, een wél uitgerust ambulance personeol gereed te houden. De off v g, zondheid dor lste kl. Waschke zou aangewezen zy'n als chef van do ambulance. Volgens geruchten zou aan hot hoofd der expeditie gesteld worden de generaal majoor.i W. H. Van de Pol. In de Javasche4Courant" komt eene kro mek voor betreffende Sumatra (uitgezonderd Al joh), Itiouw, Banka en Biiliton over het lato kwartaal 1892. In verscheidene streken op Sumatra hadden zware regens, vooral in Januari en Februari overstroomingen doen ontstaan, welke bier en daar belangrijke schade aan wegen, bruggen en velden toebrachten. Op verschillende plaatsen werden in den loop van dit tydvak schokken van aardbeving waargenomen er» wel op 4 Januari te Kron en Vlakke Hoek: (Benkoolen), op den 12dea dier maand te Painan, Indiajeera en Padang. op den 23sten dier maand te Sipirok en Penja- boengan (TapanoelDi, op den 7den Februari te Sipirok, op den 1-lden en 28bten dier maand in de aSeeling Kroó, op 18 Maart te Petjak Pinggan (afdeeling lEauer) en op den 27sten dior maand to Bmtoehan (Kauer) en to Kroé. Te Tandjong Balei' (Asahan) ontstond in. Januari ender de Chineesche handelaren een. lydelyk verzet togen do-politie, ten gevolge van verkeerde uitvoering van gegeven bevelende betrokken pol i tie-am b te-na ren werden gestraft en de rust keerde spoedig terug. In Februari werden op Poelce Marak (af deeling Painnn) twee Niassers en eer. Maleier vermoord en voor eeno waard» van pl. m. J700 bestolen: de vermoadeiyke daders, drie in getal, zym in hechtenis. Gok ter Sumatra's Oostkust kwamen eenigo gevallen van moord en doodslag tor kennis van heb bestuur, aan wion het meestal gelukte do-daders in handen te krygen. In de afdosiing Serdang iogdo de politie in Maart do hand1 op eeno bende valeehe munters. In do afdeeling Mokko Mnkko (Benkoelen) had do bovcikmg veel last van tygers, nu en dan ook van olifanten. Sën- der bowoners van de marga Bantal werdi door een tyger verscheurd. In do residentie Lampongsehe districten werden 9 koningstygors en. 2:gevlekto tygars afgemaakt. De berg Saba in Palomfcong bleef voort durend teekanen van werkzaamheid geven. Op last van don minister van koloniën is de regewing aan het bedenken van eens geschikte verpakking, waarin do verkoop van de opium in het klein zal kunnen an dan ook zal moeten geschieden. De heer Gïoene- veldt, lid, in den Raad, van Ned.-Indii-, die door zyn» zonding naao Fransch Indn-China in de gelogenheid is geweest zich op da hoogte te stellen, en do miliiSaire apotheker Haak, die over de bereiding van opium heeft ge schreven, houden zich met deze zaak bezig. Wanneer eenmaal de pachters de ojium bereid en vsojakt voor d»n verkoop U het klein van öe regoering ontvangen, zal de overgang tot aene rógie minder klakkeloos en das meer naar het hart van den minister kunnen geschieden. Volgons de „Soer. Ct." ayn van do 2Jé>00 kilogram boter, in de algemeene pakhuizen alhier aanweaig, 24000 kilogram afgekeurd. De afgekeurde boter moet uit een stinkend mengsel van vet en vuil bestaan Er moet by de levering, keuring of afzending op schan- delyke wyze zijn geknoeid. Tot dusver is aan Sequah nog geene vergunning tot den verkoop van zyne genees, middelen of tot hot uitoofenen dor masseer- kunst verleend. By het groot ambtenaars-examen zyn geslaagd do candidaton F. B. Vodegel met 48, H. Ch. A. Poublon met 43, W. H. A. Hjjne' kamp met 38, E. Q. Abels en E. W. L. Von Faber ieder 36, J. F. E. Ten Brink met 35, J- C. L. Fonteyn en P. G. Young ieder 34, R. C. L. Bosch, F. H. Cordesius, E. A. C. J. Van Delden on A. A. De Jongh ieder 33, G. M. Ingenluyff met 31, G. W. F. Biisscber. Ch. H. A. Sennerpont Domis, B. Lannov eu D. Radersma ieder 30, L. H Kloprogge'met 29 en L Dinger met 25 punten.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 8