N®. 9931. Zaterdag; O Jiiïi. iono A°. 18S2. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. ZIJN MOORDENAAR. DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidea por 3 maanden1.10. Franco por post1.40. ACeonderlgke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$. Qrootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Leiden, 8 Juli. Aan de universiteit alhier is heden het •voorbereidend kerkelijk examen afgelegd door den heer W. J. M. Engel berts. Het laatste nummer van de „Figaro" Levat een zeer sympathiek artikel over onze jonge Koningin. Aan hot slot daarvan zegt de schrijver het volgende: „Het spreekt vanzelf dat Frankrijk de ge negenheid der Hollanders voor deze jeugdige vorstin deelt. Tal van banden vereenigen de belde volken, die voortdurend hunne kunst producten tegen elkaar uitwisselen. „Wij bewonderen hunne schilders en zy lezen onze schrijvers. Met onze taal zijn zij ten volle vertrouwdmen vindt daarvan weer ■een nieuw bewijs in een artikel over de jonge Koningin, van de hand van den heer Ten Brink, professor aan de hoogeschool te Leiden, dat in 't eerstvolgende nummer van de „Figaro Illustré" zal verschijnen. Het spreekt dus van zelf dat wy ons verheugen met de Hollanders." Do heer P. J. M. Boonekamp, sedert 12 jaren secretaris der gemeente Zoeterwoude, heeft, tot leedwezen van velen, op 1 Sept. £i. s. eervol ontslag uit die betrekking ge vraagd en verkregen. Hij is tevens gemeente ontvanger en blijft ■die betrekking waarnemen. Tweede Kamer. Zitting van 7 Juli. De heer Buys van Beorenbroek, afgevaardigde voor Roermond, werd boëedigd en nam zitting. De artikelsgewijze behandeling der belasting- ontwerpen nam daarop een aanvang. By art. 1, dat bepaalt dat de vermogensbelasting wordt •geboven van ieder, die binnen het ryk woont of in den loop van het jaar komt wonen, stelde de heer Bahlmann voor de vreemde lingen voor de waarde hunner onroerende goederen binnen liet rijk belastingplichtig te verklaren. De heer Van Houten achtte dit onnoodig, waar, tegenover het genot der verlaging van mutatie-rechten en grondlasten, later verhoo ging van overgangsrechten komt te staan, en de minister van financiën achtte het amendement onuitvoerbaar, waarop de heer Bahlmann het introk, maar hy zal by de vrijstellingen op de zaak terugkomen. De andere vragen, bij dit artikel behandeld, of de rechter dan wel do administratieve rechter ovor de belastingplichiigheid zal be slissen, aangevoerd door mr. Huber, en of de waarde van het vermogen op een bepaalden datum niet behoorde te worden aangegeven, leidden tot geene amendementen. De hoer Van Alphen zou voor art. 1 stem men. Zyne stem over do wet maakt hij af hankelijk van den invoeringstermijn. Artikel 1 werd na eenige discussie over het vaststGÜon der woonplaats, ovenals do arti kelen 2 en 3, onveranderd goedgekeurd. By art. 4 (vermogensbelasting) stelde de heer Butgers een amendement voor, om de vrouw zelve belastingplichtig te verklaren, niet alleen by scheiding van tafel en bed, maar ook bij scheiding van goederen en in geval de vrouw zich het eigen beheer der goederen heeft voorbehouden. Ir. die beide gevallen wordt intusschen geene splitsing van de vermogens van man en vrouw toegelaten. Do minister liet do beslissing aan do Kamer over. Nog werd by dit art., bovattende do vrij stellingen, uitvoerig gedebatteerd over een amendement-De Kanter, om voorwerpen van kunst en wetenschap, goud- en zilverwerk, paarlen en edelgestoenten niet vry testellen. Dit amendement werd steik bestreden door de heeron Lieftink, Van der Kaay, Sanders, Boëll on den minister, die verklaarde, bij do personeele belasting kunstvoorwerpen alleen als moubelen te willen belasten. De heer Bahlmann stelde eene nieuwo vrij stelling voor van onroerende goederen, buitens lands gelegen, waarvoor buitenslands inkom sten- of vermogensbelasting wordt betaald. Het amendement-De Kanter werd verwor pen met 60 tegen 29 stemmen. Het amendement-Bahlmann werd verworpen met 08 tegen 30 stemmen, terwijl een amende ment-A. Van Dedem (vrystelling van paarden en voertuigen, niet tot het bedrijf dienende) eveneens verworpen werd en wel met 68 tegen 18 stemmen. De beslissing over het amondement-Rutgers en de eindstemming over het geheelo artikel werden aangehouden tot by art. 17. Art. 5. (Belastingjaar van l Mei/30 April.) De heer Bahlmann gaf in overweging, het belastingjaar te doen loopen van 1 Jan.31 Dec., en wel in verband mot de aanstaande bedrijfs belasting, die van lJuni31 Mei zou kunnen loopen. De minister verdedigde den voorgestelden datum. Op 1 Mei heeft ieder zyne nieuwjaars- rekeningen doorgaans betaald en zal de koop man zfine balans hebben opgemaakt. Voor do bedrijfsbelasting kan men later een ander be lastingjaar aanwijzen. Art. 6 (bepalende wat niet onder vermogen is begrepen) werd onveranderd goedgekeurd. Op art. 7 is door den heer Clercx een araendement voorgesteld om de waarde van het vermogen voor gebouwde en ongebouwde eigendommen te bepalen op het vijftienvoud hunner belastbare opbrengst in plaats van op hefc twintigvoud, gelijk de Regeering voor stelde. Op art. 10 is een araendement voorgesteld door de heeren Tfjdens en Heldt, strekkende om van de vermogens boven de 2 ton een surtaxe te heffen van ƒ3 in plaats van ƒ2. Het doel van dit amendement is de verhoo ging van den jenever-accijns overbodig te maken en het geheele equivalent te vinden in de vermogensbelasting. Gaarne hadden de voorstellers het meerder benoodigde alleen verhaald op do vermogens boven de 5 ton, doch daarvan hebben ze afgezien, omdat er dan twee klimmingen zouden komen, waar door de moeilijkheden, voortvloeiende uit het gesplitste stelsel des ministers, met 't oog op de bedrijfsbelasting nog grooter zouden worden dan thans. Zij berekenen dat dien tengevolge de vermogensbelasting zal op brengen f 10,342,000 en dus bjjna 31/-! ton hooger dan de minister raamt, welke hoogere som de minister moge aanwenden tot ver mindering van do registratie-rechten. Tot voorzitters der nieuw samengestelde afdeelingen zyn benoemd de heeren De Beaufort (Amsterdam), Van der Feltz, Van Kerkwijk, Beril en Van Dedern, en tot onder-voorzitters de heeren Goeman Borgesius, Schepel, Vee- gens, Van Houten en Butgers. Uit Groningen komt het bericht, dat namens HH. MM. de Koningin en de Regentes f 500 aan do Ambachtsschool is geschonken. Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot chef de bureau 2de klasse bij decentrale controle der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, de heer A. K. Van der Weg, thans commies 1ste klasse. Het stoomschip „Bromo", van Batavia naar Botterdam, vertrok 7 Juli van Marseille; de „Obdam", van Nieuw-York naar Botterdam, vertrok 7 Juli van Boulogne-sur-Mer; de „Admiral", van Arasterdam en Hamburg naar de Oostkust van Afrika, vertrok 7 Juli vkn Napelsde „Hector" vertrok 6 Juli van Penang naar Amsterdam; de „Kaiser" vertrok 7 Juli van Zanzibar naar Botterdam en Hamburg; de „Utrecht", van Botterdam naar Batavia, vertrok 7 Juli van Marseille. By Koninklyk besluit zijn benoemdtot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Hoorn C. A. Vriesen- dorp, thans inspecteur der registratie en do meinen van ae 1ste klasse in de divisie van inspectie Middelburg; tot ontvanger der registratie en domeinen te Eindhoven C. F. Lebret, thans in gelyke betrekking te Gulpen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Am sterdam, ter standplaats Amsterdam, H. H. De Haan; tot id. binnen het arr. Alkmaar, ter standplaats Bergen, L. Top; tot id. binnen het arr. Alkmaar, ter standplaats Hoogewoud, W. C. De Boer. Pensioen verleend aan M. A. Jacobs, weduwe van den gewezen commies by 'sRyks belas tingen M. Bruis, f 147; C. D. Story van Blok land, weduwe van den gewezen ontvanger der directe bel. L. Van Tengnagell de Baad, f 840 C. Diederiks, wed. L. J. Bartels, deurwaarder der directe bel., f 134M. A. Senden, wed. J. J. Froyen of Froeien, commies by 's Ryks bel., 70; W. Reynen, wed. J. P. Enserinck, id., ƒ96; M. Littooy, wed. A. De Haan, ryksveldw. ƒ63; A. Schaafsma, wed. J. F. Meyer, kom mies by 'sRyks bel., ƒ335; G. VanderPlasv wed. A. Taatgen, rfiksveldw., ƒ165; G. Kater- berg, wed. W. Weggemans, brievengaarder, /'120; W. C. Schuurman, wed. F. T. Booth, commies der posteryen, ƒ880; D. H. M. L. Germain, wed. J. Ph. Janssons, ontvanger der directe bel., ƒ600; P. J. Rocquette, wed. mr. P. Van Wessum, kantonrechter, ƒ720; M. J. Spoor, wed. J. Van Woensel, commies bij 's Ryks bel., f 89D. Meyer, wed. C. J. De Grys, conducteur der posteryen, f 125A. E. Gevers, wed. D. W. Visser, commies by 's Ryks bel., 224; J. Kersten, wed. P. "W. J. Otter- spoor, id., 236. In zyn rang overgeplaatst by het reg. grenadiers en jagers, do kapitein F. B. A. Van Steenhardt Carró, van den staf der infanterie, werkzaam by de Normaal-Schietschool. G m eng cl Nienws. Mot betrekking tot de by de Tweede Kamer aanhangige belastingvoor stellen, is weder een adres ingediend door de Haagscho afdoeling van den Bond Maat schappelijk Belang, welke zoodanige wijziging wenscht, dat de aanzienlijke handelsvoor raden en de ondernemingskapitalen van de coöperatieve winkel- en verbruiksvoreeni- gingen niet zullen worden vrijgelaten van belasting. Heden wordt op do internatio- nalo sport-, visschery- en paardententoon- stelling te Scheveningen de hondententoon stelling geopend, op een achter do sportge bouwen gelegen vlak grasveld. De deelneming is buitengewoon levendig. Het getal inschrij- 01.) Do dames waren het volkomen met hem eens. „Sta toe, dat ik deze som by ray steek", vervolgde hy; „ik zal ze naar be- höoren gebruiken. Zy zal voldoende wezen voor de eerste schikkingen. Ook ik bezit nog panieren, welke ik te gelde kan maken. Het is thans twaalf urenover twee uren gaat een expres-trein naar Keulen; ik zal er ge bruik van maken, om daar de papieren te verkoopon morgennacht elf uren ben ik dan te Parijs. Kent ge Richards woonplaats?" Dankbare blikken wierp mevrouw Ven Babenhorst op Bruno. Clarissa - gelukkig door dit echt broe derlijk, maniyk optreden van haren echtge noot drukte hem dankbaar do hand. „Ik stel de voorwaarde, dames, dat wy het diepst stilzwijgen in acht nemen; geen mensch behoeft to weten, waarom ik op reisj ben gegaan", verzocht de heer Von Glatbeck. Met verlicht hart, vol dankbaarheid jegens Bruno en Clarissa, kwam mevrouw Von Rahenhorst op haar landgoed aan; twee uren later zat Bruno in den trein naar Keulen en vertrok van daar naar Parijs. Hoe de oude Dora zich ook weerde, om den ouden ambtsraad te bewegen, zich niet om Krieme te bekommeren, toch kon hij het niet met zyn plichtgevoel overeenbren gen, ontrouw te worden aan ztfno belofto, om gedurende de afwezigheid van Richard on Ludmilla op de zaken toe to zien. „Ik heb het beloofd; daarom doe ik het. Ik heb een brief geschreven naar het Fran- sche nest, die wel juist niet in uitstekend Fransch, inaar toch in goed Duitsch was geschreven. Zy zullen hem niet achter den spiegel steken!" Met dergelijke gedachten besteeg hy zyn ouden bruin, wien het jagen der sneeuw volstrekt niet scheen te bevallen, on reed bij, gevolgd door de nydige blikken der oude Dora, over het plein. In Krieme heerschte groote opschudding. De bedienden liepen als dol door elkaar; men ging aan het opruimen, vegen, er werd ge kookt en gebraden, want een uur geleden had een bericht gemeld, dat „mynlieer" nog hedenavond thuis zou komen. Het rijtuig was reeds vertrokken naar het station. „Aha!" riep de ambtsraad, „nu kan men nog eens zien wat een ordentelijke brief uit werkt. Twee weken zyn er al reeds voorby, dat is waar, doch ik wed, dat deze vogeltjes in het eerste half jaar nog niet waren terug gekomen, als ik hen niet zoo netjes de duim schroeven had aangelegd Bollmeyer steeg van het paard en zag op zyn horloge. Precies om vier uren komt de trein aan binnen het uur kunnen ze hier zyn. Meisjes, rep je, opdat alles in orde zy In hoogst eigen persoon doorwandelde hij do prachtige vertrekken, welke hy eigenlijk neg nooit goed bezien had. „Mooi! Schoon!"1 mompelde hij hoofdschud dend, „maar eene ongemotiveerde verkwisting hoe zal dat alles nog ailoopen?" „Mynlieer de ambtsraad moet dan nog eens de voorwerpen zien, welke op reis zijn aan gekocht; zij staan in de zaal; ik moast ze uitpakken. Gaat u daarheen, thans staan ze nog allo by elkaar. Later, als alles op zyne plaats staat, vallen zo misschien zoo goed niet in het oog!" De knecht verdween en dekte in de eet zaal, torwyi Bollmeyer zich naar de groote zaal begaf. „Al—mach ti-ge God", ontsnapte het aan zyne lippen. „Ik weet niet, hoe ik hun aan geld moet helpen, en dat koopt half Parys en geheel Turkye by elkaar!" Hoofdschuddend trad hy nader. „Ik kan dien winkel niet zien daar is de opbrengst van tien oogsten aan klatergoud on kinderspeelgoed weggeworpen Geërgerd sloeg hy de deur achter zich dicht en draaide hy den prachtigen meubelen, den zydon stoffen en den kunstschatten den rug toe. „Enfin, ik zal eens een brandertje op hen lossturen, dat hen zal verlichten zoolang ze denken kunnen", bromde hy, terwyl hy zich naar den inspecteur begaf en zich door diens vrouw eene boterham met oen glas bier liet geven. Een uur lang onderhield hy zich met de vrouw over het huishouden op Krieme. Daar ratelde een rjjtuig op het plein. Bollmeyer ylde naar de voorzaal, doch hoe was hy verrast, toen hy Richard alleen zag! „En de vrouw?" riep hy. Richard trok de schouders op, ijlde den ambtsraad voorby, zonder hem een woord waardig te keuren, trok do deur van zyne kamer open en wierp zo dan dreunend in het slot. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1