Tot directeur der stadsapotheek te Haar lem is door den gemeenteraad benoemd de heer J. C. Keur, te Sliedrecht. De heeren D. P. A. Verryp, te Zoeterwoudo, en L. v. d. Yegt, te Haarlem, beiden voor komende als no. 1 op de voordrachten voor leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. met 5 jarigen cursus, hadden hunne candidatuur ingetrokken, waarom werd besloten weder eene oproeping to plaatsen. Benoemd werd tot onderwijzeres aan school Amej. A. M. Til, te Haarlemmermeer. Er werd aan B. en Ws. een krediet ver leend van 18,900 voor de vernieuwing van de Kennemerbrug. Als bezuiniging zal eenc steenen brug in plaats van eene ijzeren go- houwd wordondaardoor zal ongeveer 2000 bespaard wordon. De commissie voor do financiën te Rot terdam schat het inkomen uit vermogen be rekend tegen 31/, pet. van de ingezetenen op ongeveer 20 millioen en dat uit arbeid op ongeveer hetzelfde bedrag. Volgens de ont worpen verordening zal de nieuwe plaatselijke belasting naar klassen worden geheven, allengs opklimmende van f600 af. In de 18 laagste klassen (f 600-f 5100) wordt de percontage omgeslagen over een deel van het inkomen en wel van 15 pet. by de laagste klasse op klimmende tot 96 pet. in de 18de; hoogere inkomsten betalen dan de volle percentage. Aftrek wegens kinderen acht de meerderheid verkeerd. De verordening van Amsterdam is als voorbeeld gevolgd. Men meldt uit Steenwyk, dd. 5 Juli: De stad is in feestdos. Vele eerepoorten en tropeeën zyn opgericht en leveren een praohtig gezicht op. De vlaggen wapperen overal en steken vrooiyk af tegen het aange brachte groen. Het feest nam Maandag-avond een aanvang met eene generale repetitie der zangkoren op de markt van 150 heeren en dames en 350 schoolkinderen. Te halftion wor den tableaux-vivants en marmergroepen ge geven, onder leiding van den lieer L. Veen Dzn., welke uitstekend gelukt zyn. Te elf uren was de feestzaal van Farrenhorst reeds geheel gevuld tot by woning van het concert van het instructie-bataljon uit Kampen. De heer J. H. Tromp Meesters hield eene openingsrede, waarin hy op het belang van hot feest wees. Er heerschte overal oene opgewekte stemming. Jammer, dat tegen middernacht de prachtige eerepoort aan de Oosterpoort geheol door brand vernield werd, hetgeen hieraan is te wyten, dat eene ongelukkig geplaatste lampion het houtwerk deed vlamvatten. Van den 6den meldt men het volgende: Ook de tweede dag der feestviering is naar wonsch afgeloopen. De verschillende nummers van het programma werden met voel belang stelling gevolgd. De hoofdschotel was de his torische optocht, welke schitterend slaagde. Niettegenstaande de ontelbare menigte, die zich in de straten verdrong, kon deze onge hinderd plaats hebben, omdat ieder zich be- yverde de orde te bevorderen. Om 9 uren werd deze optocht by fakkellicht herhaald, en maakte toen een betooverenden indruk. Gedurende dezen laatsten omgang was de wind meer gaan liggen, maar daardoor begon ook do regen te vallen, echter niet zoo, dat hy stoornis teweegbracht. Maar nauwelyks was de optocht afgeloopen (lO'/a uur), of het hemelwater viel in stroomen neer. Toch kon dit do aangename stemming niet dooven, en voortdurend was nog eene groote menigte op de been, die vaderlandsche liederen zong. Wat echter wel door wind en regen werd verydeld, was de illuminatie; op enkele uit zonderingen na, waar men tegen wind en regen beschut was, de Computsingel en de ver lichting binnenshuis, mislukte deze geheel, wat wel te bejammeren was, omdat zy zoo schoon beloofde te zyn. De verlichting aan en binnen de woningen van de heeren Mees ters, Aberson, Kamp e. a. trok dan ook zeer de aandacht. Heden worden de feestelykhoden voortgezet. Een 30- a 40-tal behoeftige oudjes waren dezen middag om den feestdisch geschaard en lieten zich de heeriyke spyzen goed smaken. De volksspelen, op de markt gehouden, vielen byzonder in den smaak. De feestcommissie mag tevreden zyn over de vrucht van hare vele moeiten en zorgen. De woorden van dank, den voorzitter, den heer J. H. Tromp Meesters, toegebracht, waren welverdiend. Uit naam van H. M. de Koningin Regentes, wie men een sierlyken feestwyzer had doen toekomen, was een schryven gezonden, van de belangstelling van H. M. getuigende. Het stoomschip ,Patrocles", van Java naar Amsterdam, is 6 Juli Suez gepasseerd; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Juli Ouessant; de „Ad miral", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 5 Juli te Napels; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Juli van Suez; de „Rotterdam" arriveerde 5 Juli van Amsterdam te Nieuw-York; do „Batavia" arriveerde 6 Juli van Rotterdam te Batavia; de „Semarang" vertrok 6 Juli van Batavia naar Rotterdam; de „Utrecht" van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 6 Juli te Marseille; de „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, arriveer^ G Juli te Marseille. - By koninkiyk besluit wordt met 16 dozor: lo. de vice-admiraal C. H. Bogaort eervol onthoven van de waarneming der be trekking van directeur en commandant der marine te "Willemsoord, tevens commandant der Stelling van Helder; 2o. die vlagofficier op zyn verzoek wegens langdurigen dienst op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten, aan den lande bewezen, en met toekenning van een pensioen van ƒ2700 en eene verhooging met/"1125'sjaars, voor werkelyk "verblyf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; 3o. bevorderd tot vice-admiraal de schouten-by-nacht N. Mac Leod en jhr. J. A. Roëll, met bepaling, dat aan de bevordering van laatstgenoemde voor- loopig geene traktementsverhooging zal zyn verbonden, en tot schout-by-nacht de kapt. ter zee C. E. Uhlenbeck, de laatste onder eervolle ontheffing van de waarneming der betrekking van commandant van het Konink- lyk Instituut voor de marine te Willemsoord en directeur van het onderwys aldaar; 4o. den nieuw benoemden schout-by-nacht C. E. Uhlenbeck opgedragen de waarneming der betrekking van directeur en commandant der marine te Willemsoord, tevens commandant der Stolling van Helder; 5o. de waarneming der betrekking van commandant van het Koninklyk Instituut voor de marine te Willems oord tydeiyk opgedragen aan den luit. ter zee lste kl. D. Stolp. De militaire apotheker lste kl. L. C. Beu kers, van het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, op non-activiteit gesteld. Gemengd Nieuws. Door den Ryks-veearts D. A. De Jong, te Oudshoom, is by den landbouwer H. Van Vliet, te Langeraar, besmettelyke vlek ziekte onder de varkens geconstateerd. Twee dezer werden direct onder politietoezicht ver brand de overige mochten door den eigenaar worden geslacht en werden goedgekeurd voor de consumtie. Op de tentoonstelling, welke vanwege de Hamburger Altonaer-Vereeniging tot hot aankweeken van vogels, in den Zoülo- gischen tuin te Hamburg van 2 tot 5 Juli werd gehouden, verwierf dr. H. Meursinge, van Oudshoorn, in de afdeeling hoendersden lsten en 2den pr. voor zwarte Minorca's; don 2don prys voor witte Italianen; den 2den prys voor zilverlaken "Wyandottenden 3den prys voor goudlaken Wyandotten; en in de afdeeling duiven: don lsten prys voor Brunswyksche zilverlaken baardtuimelaars. Men schryft aan het „Hbl." uit Haarlemmermeer, dd. 5 Juli: Een overzicht thans te geven omtrent den toestand van de veldgewassen alhier, is inderdaad nog minder dan ooit een opwekkelyk iets. Koolzaad is weinig getoeld en bovendien is byna alles weder omgeploegd in 't voor jaar, waarvan het overgeblevene nog weinig goede verwachtingen in uitzicht geeft. Van wintertarwe en dito gerst heeft eveneens byna niets veld kunnen houden. Andere ge wassen zyn dus op dat land moeten verbouwd worden, waardoor, evenals in het vorige jaar, ook nu weder de exploitatiekosten aanzienlyk meerder werden. De uitgeploegde gewassen zyn meerendeels vervangen door haver, chova- liergerst en zomertarwe, welke slechts eene tamelyke uitkomst beloven, en door suiker bieten, welke in doorslag slechts uitzicht geven op eene zeer bescheiden opbrengst. Alleen paarden duiven-, stamboonen en erwten staan dooreen goed te velde. Lynzaad is wei nig gezaaid. Vlas wordt weinig gevonden, dat aan de lengte komt. Daarenboven heeft dit gewas veel van rups te lyden, welk insect zich ook dagelyks meer in haver, aardappelen, erwten en boonen begint te vertoonen, en aan die gewassen veel schade dreigt te ver oorzaken. Aardappelen en uien beloven ook al niet meer dan eene matige uitkomst. In de aardappelen begint de maar al te zeer be kende ziekte zoo hier en daar na den zwaren regen van 23 Juni, waardoor 52 centimeter op 't peil stond, zich weder te vertoonen. Karwy staat meestal erg dun. Bieten wor den veel, aardappelen, uien en kanarie-, zoo ook maanzaad, zeer weinig verbouwd. Ook gras- en klaverlan-len suljan weinig opbrengen. De algomeene klacht Is: geen vee» geen mest, te hooge pacht. Tal van boeren kwamen, om hUQ geluk te beproeven, van elders met ƒ10,000, ƒ15,000, ƒ20,000 naar de Haarlem mermeer, doch zien, ondanks al hun yver, overleg en goeden wil, binnen weinige jaren hun daarin medegebracht vermogen wegslin ken, totdat hun niets meer overblijft. Aan een gedeelte van IJ weg, Bennebroeker-, Venne- per-, Sloter- en Aalsmeerderweg worden (ge zwegen van enkele gunstige uitzonderingen ook aan andere wegen) nog enkele boerde- ryen gevonden, waar de te veld staande ge wassen openiyk getuigenis geven van de meerdere weerkracht tegen de minder gunstige omstandigheden, waarmede de landbouwers te worstelen hebben hier dan elders, aange zien aan den invoer van goeden mest zulke enorme kosten verbonden zyn. Stoomgemalen, watergangen en wegen wor den voortdurend ia goede orde gehouden. Uit Amsterdam wordt gemeld dat de inschryving op de 5 pets. Transvaal- sche leening gisteren reeds om 12 uren ge sloten is geworden. Een paar dagen geledenkwam te Groningen de vischvrouw Van der Meer met een zak met visch thuis. Haar man deed een greep in den zak, waardoor hy zich met de hand stak aan de vin van een „pieterman". De hand, maar ook de arm, zwol op. Genees kundige middelen mochten niet baten. Daarom werd besloten den man op te nemen in het ziekenhuis. Trots alle pogingen der chirurgie, verergerde de toestand van Roelf Van der Meer, zoodat hy gisteren aan de gevolgen is overleden. Men schryft uit Baarn aan de „N. R. Ct.": De persoon, die onlangs in den tuin van het paleis te Soestdyk gevat is, was iemand, die reeds meermalen met de justitie in aan raking is geweest en hoogstwaarschynlyk op deze wyze een onderkomen heeft willen zoeken Dezer dagen reed de jonge Koningin uit in een met vier van hare ponnies bespannen rytuig, terwyl zy zich tehuis na hare lessen dikwyls vermaakt met paardryden in het park achter het paleis of met spelevaren op den grooten vyver. Op het paleis worden nu en dan gasten ontvangen en had 11. Zondag o. a. een diner van circa 20 couverts plaats. Naar wy vernemen, zal H. K. H. de groot hertogin van Saksen Weimar nog tot Dinsdag ten paleize vertoeven. De laatste weken wordt in de Over-Betuwe een drukke handel gedreven in U/j-jarige paarden voor Belgische rekening. Een groot aantal, byna allen, welke goed in vleesch zyn, werden reeds aangekocht; gemid deld tegen circa f 200 per stuk. Nu de landbouwers zooveel na deel ondervinden van do groene rupsen, zal men met belangstelling kennis nemen van een middel ter verdelging dier insecten, dat door een lezer van het „N. v. d. D." wordt aan bevolen. Men haalt zegt hy uit een bosch eenige potten vol mieren (grosse Waldameisen) en brengt die diertjes in de aangetaste klaver velden; dan zal men binnen 24 uur van de rupsenplaag verlost zyn, want de mieren dooden de rupsen. Uit Njjmegen schryft men: Bui- tengewoon is de oogst der nieuwe aardappelen. By bekkenslag werden gisteren de puikste groote soorten aangeboden voor slechts 10 cents de 5 liter; iets wat in de laatste jaren niet gebeurd is. In de stooms pinnery van de firma Kistemaker Rawe, te Nordhom, had gisteren een treurig ongeval plaats. De machine- steller J. A. Gassner was bezig met het zetten eener spinmachine, toen deze machine plotseling achteruitliep in plaats van vooruit, waardoor G. er tusschen geraakte, oen been brak en tevens zwaar inwendig gekneusd werd. Dinsdag hebben te Henley do eerste roeiwedstryden plaats gehad, waaraan ook onze landgenoot de heer J. J. K. Ooms deelnam. Hy won zyn race, volgens het „Hbl.," met zes bootslengten en roeide gisteren tegen de andere winners. Daarby is de heer Ooms, van de vereeniging „Neptunus", te Amsterdam, wederom aange bleven. Hy won gemakkelyk met verscheiden bootslengten op G. Mac Henry, van de? „Cercle de 1' Aviron," te Parys. Heden heeft de beslissing plaats. Do „Standard"-correspond en te St.-Petersburg verneemt, dat de cholera reeds voor tien dagen op eene plaats tüt. schen Astrakan en Saratow was uitgebroken zoodat, indien dit waar blykt, de officiéele berichten geen vertrouwen zouden verdienen daar de ziekte zich dan reeds eenige dage: vroeger te Astrakan moet hebben vertoonc'. De ondervinding toch leert, dat de ziefcte steeds de groote waterwegen volgt. Uit Pauillac (Gi ronde) word gemeld: De bewaarplaatsen van wyn te Chatoau-Latour, een van do grootste wijn goederen in de streek, zijn door brand ver nield, alsmede eenige andere gebouwen. Twee duizend kisten met rooden wyn gingen ver loren. De schade bedraagt een 600,000 franken. BUITENLAND. Frankrijk. De commissie ter voorbereiding eener wereldtentoonstelling te Parys in 1900 zal voltallig gemaakt en dan byeengeroepon wor-j den om over voorloopige maatregelen te be raadslagen. De regeering heeft het houden van een congres van verschillende socialistische ge meentebesturen (20 in getal) uit Frankryk, door den gemeenteraad van St.-Ouen tegen 11 September by eengeroepen, verboden. De ritmeester Nercy, van de Fransche jagers, die in uniform eene socialistische ver gadering bezocht had en daar verklaard, dat zyn eskadron zou weigeren tegen werksta kers op te treden, is ontslagen. Duitschland. Een particulier telegram uit Berlyn aan het „Hbl." meldt het volgende: Caprivi schynt besloten te hebben, de hef tige artikelen van Von Bismarck niet op den voet te volgen, maar alleen de onware be weringen door middel van den „Staatsan- zeiger" te logenstraffen. Derhalve verklaart de „Nordd. Allg. Zeitung," dat zy de „Hamb. Nachrichten" op het terrein van persoonlyke beleedigingen niet kan volgen, maar eenvoudig de opstellen van dat blad overneemt, opdat de lezers een oordeel kunnen vellen. Tegeiykertyd verklaart Caprivi in den „Reichsanzeigor," dat de feitelyke waarde der aan Von Bismarck toegeschreven dagblad artikelen der Regeering geene aanleiding geeft zich daarmede bezig te houden. Von Bismarcks bewering, dat Caprivi reeds vroeger anti-Bismarckscbe betrekkingen met het cen trum heeft onderhouden, is onwaar. Caprivi heeft, totdat hy rykskanselier werd, nooit politieke werkzaamheid gezocht, noch met eenigerlei staatkundige party betrekkingen gehad of daarnaar gestreefd. Met betrekking tot het oordeel der dag bladen kan nog gemeld worden, dat de „Reichs- bote" en de „Kreuzzeitung" Von Bismarcks toon afkeuren en dat geen enkel ernstig blad zyne opstellen verdedigt. Te München had gisteren eene verga dering van groote industriüelen plaats, ter bespreking van de tentoonstelling te Berlyn. Alle aanwezigen waren eenstemmig van oor deel dat men zonder op de Fransche plannen te letten, in 1898 de tentoonstelling moet doen plaats hebben. Een terugtrekken van Duitschland zou in het zuiden van het Ryk een slechten indruk maken. De gemengde commissie van magistraats personen en Raadsleden te Berlyn heeft be sloten, voor de tentoonstelling 10 millioen mark toe te staan, onder voorwaarde, dat zij vóór 1898 plaats hebbe. Het besluit zal den Rykskanselier en het bureau van den Han delsdag worden medegedeeld. Ter zake van Majesteitsbeleediging is de redacteur van de Berlynsche „Freisinnige Zeitung", Hugo "VVerth, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hy had gezegd dat de keizer in besloten jachttyd op de Schorfhaide had gejaagd. Hy erkende ter terechtzitting gedwaald te hebben en dat hem eerst later was gebleken, dat het bedoelde jachtveld van de gewone beperkingen der jachtwet is uitgesloten; maar het hielp niet. Aan de stad Berlyn is door een parti culier 320,000 mark vermaakt om een blin deninstituut te stichten. Van 27 tot 29 September zal te München een congres van Duitsche geschiedschryvers worden gehouden, de eerste byeenkomst van dien aard. O. a. zal men zich bezighouden met de vraag: In hoever moet het onder-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 8