Amsterdam naar Batavia, vertrok, 5 Juli van Southampton; de „Prinses Marie", van Bata via naar Arasterdam, vertrok, 5 Juli van Genua; de „Prinses "VVilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Juli van Aden; de „Sarpedon", van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 2 Juli Perim. - BU koninkiyk besluit is met 1 Sopt. a. s. benoemd tut leeraar aan de Ryks hoo- gere burgerschool te Utrecht, de heerP. Fyn van Draat, leeraar in het Engelsch aan het gymnasium en de Kweekschool voor onder- wflzers en onderwijzeressen te Leiden. Met 1 Augustus a. s. aan mr. H. J. H. baron Van Boetzelaer van Oostorhout, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Leusden en van Stoutenburg, en benoemd tot burgemeester van: Ossonisse, J. F. Ros- seel; Ameide en Tienhoven, A. P. H. A. De Kleyn, en 's-Gravendeel F. E. Vaarzon Morel. Een pensioen verleend van ƒ444 aan B. J. H. Steenhorst, gewezen commies bij 's Rijks belastingen. Opnieuw benoemd mr. E. N. Rahusen tot voorzitter van het college voor de zee- visscherijen. Gemengd NienwP. Niet alleen werd er eerst veol gesproken, maar thans wordt er in verschil lende bladen ook veel geschreven over het niet redden van do beide personen, die ver leden week met hun rijtuig in do Beesten markt alhier geraakten en zoo jammerlijk den dood vonden, en hoofdzakelijk wordt dit toegeschreven aan den gebrekkigen toestand, waarin de dreggen zouden hebben verkeerd. Ten einde de waarheid aan die geruchten te toetsen, hebben wy een onderzoek inge steld en ontvingen toen van officióolo zyde de volgende inlichtingen. De touwen der dreggen hebben eene lengte van ruim 9 meter en zyn dus lang genoeg om een drenkeling uit het diepste water van den grond op te halen. Om daarmede te worpon kan de lyn niet langer zyn, aangezien het werpen daardoor anders bemoeilykt zou worden. Positief zeker is het dat er onmiddellyk ter plaatse van het onheil dreggen aanwezig waren, maar even zeker moet het ook zyn dat het publiek, zenuwachtig door het onge luk, de handelingen der politie belemmerde, daar iedereen de dreg wilde hanteeren, zóó zelfs dat den politieman de dreg byna uit do hand getrokken werd. Het eenigo, dat redding had kunnen bieden, was de tegenwoordigheid van schuitjes, welke echter ontbraken, terwyl de diep geladen zand schuit van Van Leeuwen, liggende aan het brugwachtorshuisje, aan den grond vast zat. Nadat zy losgetrokken was, moest het pu bliek eerst nog door de politie van de schuit verwyderd worden, ten einde zinken te voorkomen. Toen na drie minuten de ongelukkige dren kelingen even boven kwamen, bleek het dat zy midden in het water waren, dat aldaar eone breedte heeft van 35 meter. Ten bewyze dat de dreggen zeiven in orde waren, kan strekken het feit dat, toen een maal door don persoon, die to water was gesprongen, de plaats der lyken was aange wezen, deze onmiddellyk met de dreggen boven water werden gebracht. Door de bedienaars der redding- toestellen by brand zal a. s. Vrydag-namiddag om halfzeven aan de Gemeentewerf eene exercitie worden gehouden. Naar het terrein van het heden gehouden Zendingsfeost, het schoone buiten goed „Meer en Berg", onder Heemstede, ver trokken hedenmorgen per officióelen feesttrein van het station Leiden 193 personen. Met eene stoomboot der Leidsche Schroefstoomboot- raaatschappy „De Volharding", eene particuliere onderneming, voeren hedonochtend om kwart voor zevenen ruim 100 personen daarheen, terwyl per lokaaltrein, naby genoemd buiten stoppende, en per Noord-Zuid Hollandsclie trams bovendion nog vele menschen naar het feest werden vervoerd. Ter haringvisschery zyn teKat- wyk aan Zee afgevaren KW. 28 „De vier Gebroeders", sch. J. Klok, reeder M. Haasnoot, en KW. 68 „Op hoop van Zegen", sch. Jb. Van Duyn, reeder J. Van Holst. De laatste schuit, wolke te Katwyk hare versche visch bracht, „Adeleide Petronella", besomde ƒ03. Kleine tarbot gold 1 50 a 2.50, tong 25, 50 en 70 ets. per stuk, braad (kleine) 3.50, groote ƒ5 en schar ƒ6 a ƒ7 per mand.Door geen enkele schuit wordt thans nog de kant- visschery uitgeoefend. Dubbele zelfmoord te Amster dam. Maandag avond, omstreeks elf uren, is aan den Haarlemmerweg, jui6t by de grens scheiding der gemeente Amsterdam en Sloter- dyk, een dubbele zolfmoord gepleegd. Twee jongelieden, gekleed als heer en dame, wandelden daar, toen plotseling de jonkman in do Haarlemmervaart sprong. Zyn meisje hem achterna. Beiden vatten elkander en hielden elkander by de hand vast. Hoewel het op dat oogenblik vry stil was op den weg, kwam toch spoedig hulp opda gen. Een heer, die er hot eerst by kwam, had het geluk nog eene hand der jonge vrouw te grypen. Doch terwyl hy die hand trachtte tot zich te trekken, sloeg de zelfmoordenaar er op los met zyne hand, welke hy daarna naar de zinkende vrouw uitstrekte, en de helper moest zyne poging tot redding opge ven. Toen do zaken zoo stonden, durfde nie mand der omstanders zich in de duisternis te water begeven, beducht voor eigen veiligheid Beido levensmoeden verdwenen in de diopte en verdronken aldus. Uit het rapport der politie blykt dat spoe dig agenten met dreggen ter plaatse waren en de lyken eenige oogenblikken later ophaal den, en dat door een geneesheer de dood werd geconstateerd. Geen van beiden is nog herkend. De jonk man bleek op zak te hebben een retourkaartjo der H. IJ.-Sp. Amsterdam Haarlem. Hieruit leidt men af, dat althans éón der lieden te Haarlem thuis behoorde. Op het lyk der jonge vrouw bevond men diverse lyfsieraden. Beide lyken zyn door de Amsterdamsche politie in beslag genomen en, in afwachting van de herkenning er van, naar het lykenhuis op de Westerbegraafplaats gebracht. Het politierapport vermeldt hieromtrent nog het volgende: „De hoofd-inspecteur van politie van het bureau Willemspoort verzoekt inlichtingen omtrent twee personen, wior lyken 11. Maandag nacht te halfeen uit de Haarlemmervaart zyn opgevischtde eene, een man, oud naar gissing 28 jaar, lang 1.75 meter, zwaar gebouwd, haar en wenkbrauwen blond, aangezicht smal, kneveltje, gekleed met colbert, vest en broek van donkere stof, blauw lakonsche pet, marine- model, bottines, bombazynen onderbroek, wit katoenen hemd en geruit flanellen boezeroen, alles ongemerkt; op hem bevonden een witte zakdoek en een zwart ledoren portemonnaie met 17l/i cents. De tweede, eene vrouw, ongeveer 25 a 28 jaar, lang 1.55 meter, tenger, haar donker blond, aangezicht smal, neus spits, gekleed met donkeren regenmantel, zwarte japon met witte stippels, zwarton stroolioed met zwart lint, veeren en fluweel, wit katoenen hemd, Amersfoortschon rok en broek en een bruinen rok met donkere strepon, roode kousen, chevreau-lederen pantoffels met strikjes, korset met bruino strepenop haar bevondeneen witte zakdoek met donkeren rand, twee gouden oorknopjes, ovaalvormig met zwarten steen, eene zwartbeenen broche, twee gouden ringen met steentjes en een gladde zilveren ring." Eenige slagersknechts haddon Maandag-avond twist in het bierhuis van Ofto Stier, aan den Goudschenrywog te Rotterdam, en vernielden gedeeltelyk den inboedel. De houder van het bierhuis, hierover in drift ont stoken, nam een hakmes en sloeg hiermede in het wilde rond, zoodat een man van de gomeentereiniging, toevallig bezoeker van de inrichting, aan het hoofd zwaar gewond werd en onmiddeMyk naar het ziekenhuis is over gebracht, omdat zyn toestand niet zonder levensgevaar was. Nog werd een slagersknecht mede aan het hoofd verwond, doch minder ernstig, terwyl de vrouw van Stier, die haren man wilde tegenhouden, een hak over eene harer handen kreeg, waardoor dit lichaams deel byna in tweeën gekloofd werd. Ook zy werd in het ziekenhuis ter verpleging opge nomen. Stier, een Duitscher, sedert een paar jaron to Rotterdam woonachtig, is voor de justitie aan het politie bureel in de Meermans straat in bewaring gesteld, waar ook het hakmes, dat in beslag genomen werd, gede- poneerd is. (N. R. C.) BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft gisteren de kredieten voor de marine in hun geheel aangenomen met 431 tegon 23 stommen, op do wyze als door Cavaignac was voorgesteld. Het hof te Saint-Etienne heeft Beala tot óón jaar en vrouw Soubert tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zy Ra- vachol indertyd behulpzaam waren in zyne ontvluchting, en wegens heling van ge stolen geld. De Parysche gemeenteraad heeft het plan voor een ondergrondschen electrischen spoorweg goedgekeurd. De lyn zal loopen van het Bois de Boulogne naar hot Bois de Vincennes. Naar het schynt, heeft zekere ritmeester Nercy, in uniform eene socialistische samen komst by wonende, verklaard dat hy, indien men hem ooit tegen het volk mocht willen doen oprukken, weigeren zou te gehoorzamen. DiiitrsclilancL Omtrent den knapenmoord teXantenwerd gistemamiddag in het thans te Kleef aan hangige proces-Buschoff als getuige gehoord de staatsburger, hoogleeraar in de Semietische talen, Noeldeke. Deze verklaarde dat noch in den Talmud, noch in eenig ander Joodsch wetboek iets te vinden is, waardoor de ritueele moord van kinderen wordt voorgeschreven. Het is, zoo verklaarde de hoogleoraar, lichtzinnig telkens weder te beweren dat de Joden menschenbloed gebruiken, daar de Joodsche godsdienst het gebruik van dieren bloed in het algemeen zoo streng mogelyk verbiedt. Uit Borlyn wordt gemeld dat van de aanklacht wegens vervalsching van stempels op spoorwegrails voorgoed is afgezien. De „Hamb. Nachrichten" verklaren, het artikel der ..Nordd. Allg. Ztg." betreffende prins Yon Bismarck belachelijk le vindon en het niet van ministeriëele herkomst, maar uit sluitend van de redactie te achten. Het zou hoogst belangwekkend zyn, zegt het blad, indien men Von Bismarck door eene gerech telijke aanklacht tot zwygen poogde te bron gen. Het is niet aan te nemen dat dit hem- zelven ongevallig ware: hy heeftwaarschyn- lijk tegen zulk een dramatisch besluit van zyne staatsmansloopbaan volstrekt geen bezwaar. Uit naam van Yon Bismarck wordt ver klaard, dat hy de opstellen in de „Nordd." beschouwt als onbeschaamdheden, welke men van zoo welopgevoede en ervaren lieden als de tegenwoordige ministers niet mag ver wachten. Het zou bespottelyk zyn, dus heet het verder, hem als een schooljongen te willen behandelen. Indien de ministers by hunne tegenwoordige politiek volharden, zullen zy nog wel wat scherper dingen te hooren krygen, ook van Yon Bismarck, wanneer hy in den Ryksaag het woord voert. Tevens komt Von Bismarck op tegen de be wering, als zou hy aan Windthorst gezegd hebben, dat de czaar reeds vroeger door keizer Wilhelm in kennis was gesteld metzyn(Bis- mark's) aanstaande aftreding. De ministers hadden het artikel van de „Norddeutsche" in den „Staatsanzeiger' moeten tegenspreken. Het nommer der „Hamb. Nachrichten", waarin dit artikel voorkomt, werd eerst gis ternamiddag ontvangen, en vandaar dat de beschouwingen der avondbladen nog karig zyn; doch allen, welke hunne meening reeds verkondigden, zyn het daarover eens, dat de grofheden, welke er in voorkomen, zydelings tegen de Regeering zyn gericht. De Volkszeitung" meent dat Von Bismarck door zulk een schryven zichzelven vernietigt. De „Germania" zegt dat in dit opstel laf hartigheid, trots en zelfoverschatting hand aan hand gaan. Het „Tageblatt" verlangt dat Caprivi dit artikel in den „Reichsanzeiger" beantwoorde. De „Reichsbote" daarentegen dringt er by de Regeering op aan, dat zy het stilzwygen beware. De „Nat.-Zeitung" meent dat men Von Bis marck niet verantwoordeiyk kan stellen voor den ophitsenden toon, waarin het opstel is vervat. De „Freisinnige Zeil yng" schry ftHet artikel is eene getrouwe afspiegeling van Von Bis- mareks geaardheid, welker scherpe en min edele trokken by hot klimmen der jaren duidelyker te voorschyn treden. G root-Brïtnnnië. Tot nu toe zyn gekozen 65 conservatieven, 10 liberale unionisten en 48 Gladstonianen. De conservatieven winnen 7, de Gladstonianen 13 zetels. Gladstone heeft gisteren het woord gevoerd te Dalkeith. Hy zeide dat, indien Schotland na rype overweging voor zichzelf home rule vraagt, het die zal verkrygen, want het heeft daarop recht. Het tegenwoordig stelsel van beheer in Schotland laat ontegenzeglyk te wenschen over. Door de „Daily News" waren Maandag- j avond buitengewone maatregelen genomen om den uitslag op groote lichtschermen aan haar gebouw bekend te maken. De belang, stelling was zóó groot, dat de tusschenkomst der politie noodig was, om stremming van het verkeer te voorkomen. Toevallig leverden van de 7 verkiezingen, welker uitslag het eerst bekend word, vier eene aanwinst voor de Gladstonianen öp. Gisteren (Dinsdag) hadden 50 verkiezingen plaats, en wel 31 in districten welke door unionisten werden vertegenwoordigd en 19 in plaatsen waar aanhangers van Gladstone zaten. Te Londen heerschte veel levendigheid aan de stembus; vooral te Lambeth, waar Stanley de candidaat der liberale unionisten is. Te Grimsby is Heneage, een van de voor naamste leden van de liberalo unionisten, gevallen en door den Gladstoniaan Josse ver vangen. In Ierland hebben nogal eens ongeregeld heden plaats ten gevoige der verkiezingen. Graaf Plunkett, de Parnellistische candidaat voor Mid Tyrone, is ernstig mishandeld. De heer William O'Brien werd te Limerick, toen hij de candidatuur van O'Keefe verdedigde, doof steenworpen ernstig aan het hoofd ge kwetst. Brazilië. De regeeringstroepen hebben Corumba, in de provincie Matto-Grosso, ingenomen. De rust is to San-Paulo hersteld, maar er heerscht nog steeds groote verbittering jegens de Italianen en de diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen zyn een weinig ge spannen. De Italiaansche kanonneerbooten in de wa teren van Zuid-Amerika hebben bevel ont vangen, zich ter beschikking te stollen van het Italiaansche gezantschap te Rio-Janeiro. Provinciale Staten. In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland werd in de eerste plaats de heer Boonzajer, (gisteren niet aanwezig) beüedigd. Daarna bracht de heer Buys nader rapport uit over don geloofsbrief van den heer Have- laar. Er is gebleken dat op 11 Mei in het district Ridderkerk 1783 kiezers hebben ge stemd, dat er echter slechts 1781 biljetten in de bus zyn gevonden en dus 2 minder dan het aantal kiezers. Van die 1781 biljetten zyn door het bureau 9 biljotten terocht ongeldig verklaard; het aantal geldige biljotten bedroeg dus 1772, waarvan S87 de volstrekte meerderheid was. En nu is, na onderzoek, na telling en her telling gebleken dat de heer P. Smit Jr. workelyk precies 887 stemmen had verkre gen, zoodat de opmerking van den kiezer- adressant, dat er eene vergissing had plaats gehad in de opgave van het bureau, vol komen juist was. Had nu het resultaat van die fout moeten zyn, dat de heer Smit gekozen werd ver klaard? Noen, want do heer Smit had juist de volstrekte meerderheid en het verschil tusschen het aantal kiezers en dat der bi'- jetten had in dit geval van invloed kunnen zyn op het cyfer der volstrekte meerderheid. Volgens art. 66 der Gemeentewet had der halve eene nieuwe verkiezing moeten uitge schreven zyn. De bevolen herstemming was dus niet in overeenstemming met öe wet en j niemand kan derhalve aan den uitslag daar van rechten ontleenen. Met hoe groot leedwezen dan ook, de com missie moet concludeeren te besluiten tot niet- toelating van don heer Havelaar en tot hei uitschryven, zoo spoedig mogelyk, van eene nieuwe verkiezing in het district Ridderkerk. De heer Van Velzen meende, dat, daar niemand de volstrekte meerderheid had ver kregen, het stembufeau terecht eene herstem ming heeft uitgeschreven. De heer Buys deed opmerken, dat juist omtrent het verkrygen van de volstrekte meer derheid volkomen onzekerheid bestond en dat trouwens in een geheel analoog geval het stembureau te Delft op 11 Mei juist zóó heeft gehandeld als de commissie thans voorstelt,1 en als de vergadering gisteren voor Delft stilzwygend heeft goedgekeurd. Overeenkomstig de conclusie van de com missie word daarop zonder hoofdelyke stem ming besloten. Daarna ging de vergadering over tot het benoemen van ledon van Gedeputeerde Staten. Herkozen werdendo heer mr. P. L. F- Blussó met 55 st., tegen 18 op den heer Bevers; de heer mr. C. J. E. Graaf Var. By landt met 56 st., tegen 16 op den heer

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2