kon plaats hebben. Indien de dreggen lang genoeg waren geweest, had men beiden waar schijnlijk nog kunnen helpen. Ten laatste begaf zich een juist aankomend jongeling te water, doch slechts twee lijken werden opge haald. Algemeen bekend is de uitspan ning „De Wijkorbrug," welke thans, dank z|j de IJsel-stoomtram en de gemakkelijke spoorwegverbinding met Voorburg, weer druk bezocht wordt, 't Is dan ook oen heerlijk plekje en voor buitenpartijen onovertroffen. Voor grootero partijen is het door de geheele provincie bekend. De eigenaar, do heer Van Lommei, doet daarom alles om den goeden naam van zijn établissement te bewaren en zoo mogelijk te verhoogen. Te Rotterdam ontstond gister- morgen kwart voor vijven, door eene on bekende oorzaak, een ernstige brand in den winkel Weste Wagenstraat 29, waar de heer B. De Grand eene barbiersaffaire heeft. Het goheele winkelhuis brandde uit. De winke lier was slechts voor f 1500 verzekerd. Z a t e r d a g-o chtend werd door een ploeg arbeiders, die te Kudelstaart, bij Aalsmeer, werkzaam waren aan den inundatie- djjk door den Leymeerpolder naar Uithoorn, een steenen pot gevonden, ten deele gevuld met oude gouden munten. Hoewel enkele er van reed6 in andere handen waren overgegaan, werden zy, toen het bekend werd dat het Rijk als uitvoerder van het werk er het recht op had, alle ter hand gesteld aan den heor P. Kleynhens, kapitein der genie, onder wiens toezicht de verdedigingswerken worden ge maakt. De munten zjjn van verschillende grootte: sommige zoo groot als een rijksdaalder, andere als een tienstuiverstuk. Enkele dragen het jaartal 1460. Zy zijn alle ongeschonden en blinken alsof zij nieuw waren. {N. R. C.) Zaterdag is te Sloterdykbegra- ven het lijk der vrouw, dat den vorigen Woens dag na de zware onweersbui uit de Haarlem mervaart werd opgehaald. De vrouw was ge huwd en uit Haarlem af komstig. Dinsdag ging ze naar Amsterdam om inkoopen te doen en keerde den volgenden dag terug. Aan het lijk waren geene uiterlijke teekenen, dat ze door den bliksem getroffen was en men verdiept zich in gissingen op welke wijze do vrouw te water geraakt is. Do bestuurder van een rijtuigje, op den Schoveningschen weg, gaf gisteren bij het naderen in volle vaart van een wielrijder, zijn voertuig moedwillig een draai, waardoor do machine mot den berijder or tegen aan botste, de wielrijder togen een boom geworpen en aan 't hoofd verwond werd. Tegen den bedrijver is proces-verbaal opgemaakt. Te Rotterdam werd gisteravond ln het Verkooplokaal eene druk bezochto meeting gehouden, uitgeschreven door de af- deeling Rotterdam van den Sociaal-Democra- tischen Bond en de bootwerkors-vereeniging „Internationaal", met het doel protest aan te toekenen tegen do pogingen, welke in het work worden gesteld om voor kapitein Bakker gratie te verkregen. Aan de bestuurstafel had ook Geel plaats genomen. De sprekers van den avond waren Van Helsdingen en Van Emmenes. De eerste ging do gronden na, waarop kapitein Bakker is veroordeeld. Hij noodigde allen uit in de zaal liggende adressen te teekenen aan de Koningin, waarbjj 'n eerste plaats wordt opgekomen tegen het vorzoek om gratie, en imde tweede plaats verzocht wordt het vonnis, dat veel te zacht is, te herzien. Van Emmenes hield zich meer bezig met het houden van eene lofrede op den ontslagen Geel en sprak als zijne meening uit, dat diens gratie in verband stond met het vorzoek om gratie voor kapitein Bakker. Men kon, zeide hij, deze aan den laatste niet geven, zonder ook Geel te hebben ontslagen. Zondag, omstreeks lialfzes, heerschte boven en in de omstreken van Amsterdam ©one korte, doch zoer krachtige windhoos. Door het fraaie weder uitgelokt, waren de eigenaars van vele pleiziervaar- tuigen aan 't varen op de Zuiderzee, en een hunner word tusschen Marken en het fort Pampus door de hoos gegrepen en op zijde geslingerd, zoodat de ijzeren centerboard water schepte en nog slechts drijvende bleef op het luchtdichte voorschip. Aan boord bevonden zich, behalve de eigenaar en twee knechts, twee passagiers; allen slaagden er in, zich aan hot boven water drijvende gedeelte vast te klampen tot eene tjalk hen uit de netelige positie redde. Spoedig kwam ook een der 1 boeiers aangevaren, welke de manschappen behouden naar Amsterdam medovoerde. De omgeslagen centerboard werd aan de tjalk vastgemaakt en zoo drijvende naar de Oranjesluizen gesleept, waar het vaartuig gisteren mot behulp van eene sleepboot en ander materieel weder in 't gereede werd gebracht. Eon kellner uit het restaurant Mulié op de Sporttentoonstelling te Schevenin- gen koelde zijne gramschap op den hoofd- kellner, door hom onverhoeds van achteren aan te grijpen en een stuk uit een oor te byten. Omtrent de ontvangst van Geel te Amsterdam meldt het „Hbl." het volgende Eene talryke menigte, waaronder velen met roode strikjes op de borst, was 's ochtends in de Jacob-Yan-Campen-straat bijeen, om Geel, die kwytschelding van verdere gevan genisstraf had verkregen, te begeleiden op zijn tocht naar „Constantia". G. werd in een open rijtuig langs een per strooibiljet bekend gemaakten weg door de stad geleid. Op verschillende plekken, vooral op de Hee rengracht, was een groot aantal nieuwsgie rigen byeen; alles ging echter zeer kalm toe. Alleen op enkele punten klonken hoezees, inzonderheid voor de woningon van eenige autoriteiten. Tegen halféón bereikte de stoet, welke langzamerhand tot op een derde was geslonkon, „Constantia", uit welk gebouw eene groote roode vlag wapperde. Aan den ingang stonden de leden der soc.- dem. schermvereeniging „Te "Wapen" met de verroeste zwaarden en dogens opgesteld en vormden een „voute d'acier", toen Geel onder luid gejuich en het spelen van hetvryheids- lied uitstapte. Weldra verscheen hy op het balkon van „Constantia" (een uit de vensters gestoken schilderssteiger, zoogenoemde Rot terdammer), wat ook weder een gejuich deed opgaan. Nadat door het vertoonen van een groot bord met het opschrift „stilte" de toejuichingen waren bedaard, betrad de heer A. Rot als voorzitter van den centralen raad der socia listen het balkon om het publiek toe te spreken. Hy verklaarde dat men geene huldo bracht aan een misdadiger, die een moord aanslag heeft gepleegd, maar aan hem, die voor de party leed, wegens provocatie van de zyde der machthebbenden. Daarna schreef hy aan het aanhoudonde protesteeren der socialisten de invrijheidstelling toe van Geel, die beweerde hy krachtiger dan te voren de arbeidersbeweging steunen zal. Ieder heeft nu kunnen zien, dat de arbeiders kunnen demonstreeron zonder aanleiding te geven er op in te hakken. Daar de zaal reods lang vol was, werd den buitenstaanden verzocht buiten te wachten en Geel straks op dezelfde wyze naar huis to brengen. In de kwistig met roode banieren en vlag gen versierde volle zaal werden nu tal van telegrammen voorgelezen, bloemen overhan digd, zangstukken uitgevoerd en redevoeringen gehouden tegen de „klassen justitie" en ter verheerlyking van den ontslagene. De heer Domela Nieuwenhuis, zichzelf als een „boef" voorstellende, sprak tot zyn „col lega-boef" en noemde zich een „recruut" tegenover een „oudgediende*' als Geel. Hy beweerde dat Geel als socialist was gestraft en thans, ryper aan jaren en ryper in ervaring, weder een actief deel aan den stryd zou nemen. Hy overhandigde hem een bloemruiker, welke hem te meor waard zou zyn, als hy wist dat de bloemen waren gekweekt op het graf van spr.'s dierbare overleden vrouw. Geel zelf beloofde trouw te biy'ven aan de roode vaan, waarin hy zyn leven ziet. Hy is niet van opinie veranderd en hoeft dit getoond, daar hy door berouw voor te wenden eerder ontslagen had kunnen worden. Maar hy wilde niet erkennen eene misdaad te hebben begaan. Hy dankte verder voor de hulde en hoopte te toonen wie hy is. De vergadering ging te ruim halfdrie uiteen. Het publiek voor het gebouw was onder den invloed van eene blakerende zon en groote verveling zeer gedund. TegeD drie uren reed Geel in een gesloten rytuig in draf huiswaarts. De „eerewacht" had zich thans op straat opgesteld. Een oogen- blik hoorde men kreten van verontwaardiging, toen men de sabels boven de hoofden der eerste ryen zag, maar die stemming sloeg spoedig om, toen bleek dat de sabels niet in handen van do politie, maar van de socialis tische jongelingen waren! Het telegram, door den heer A. Van Assen gericht aan don voorzitter van den Soc.-Democratischen Bond, met verzoek tot voorlezing aan de in „Constantia" vergaderde menigte, luidde aldus: Aan den ontslagen lieer Geel. Al zyt gy my vreemd, ik wensch u geluk met uwe herkregene vrybeid en neem ter waardeering van dat feit deel in de feest viering, die op dit oogenblik Uwe geestver wanten in d&'Hoofdstad des Ryks vereenigt. Aan die betuiging echter deze bede: Wee9 daükbaar voor een Koninklyk ge nadebetoon, dat ten laatste Macht voor Recht, Billyk- en Monschelykheid deed wyken. Betoon U in Uw verder leven die daad van Vorstelyk9 Grootmoedigheid steeds waar dig. En eindelyk: Moge uit de doorgestane beproeving het plichtbesef over U vaardig zyn geworden dat een braaf mensch ook behoort te zyn een ordelievend burger, buigende voor de Majesteit des Gezags en voor de wetten des lands. Leve de Koningin en hare moeder, Uwe Weldoenster A. Van Assen, oud lid van de Staten van Friesland. De tydens het bezoek der beide Koninginnen, wegens het ongunstige weer, uitgestelde wedrennen en harddraveryen op het landgoed „Vogelenzang", by Groningen, zyn thans definitief op 16 Juli vastgesteld. Te Klimmen (L.) woedde Zondag namiddag een hevige brand, waarby een huis, toebehoorende aan den heer Beugels, eene prooi der vlammen werd. Ook een deel der meubelen word vernield. Zaterdag-nacht bracht een ver liefd meisje de Lambertusstraat, te Kralingen, in rep en roer. Nadat men haar had medege deeld, dat haar minnaar er nog een ander meisje op na hield, wonende in de Lamber tusstraat, begaf zy zich Zaterdag-avond laat daarheen, verstopte zich op aanwyzing van oen paar vrouwen in eene poort, en toen zy haren minnaar vroolyk keuvelende met zyn tweede meisje hoorde aankomen, sprong zy plotseling uit haren schuilhoek en sloeg er toen dapper op los, ten gevolge waarvan het minnende paar met eenige bekomen bloedende wonden het hazenpad moest kiezen. Uitgeput zakte zy daarna ineen, en langen tyd kostte het, eer men haar tot bewustzyn had gebracht. Twee treurige voorvallen had den te Sliedrecht plaats. Een zevenjarig meisje viel, vermoedeiyk by het waterschoppen, in een put naby de woning en werd levenloos daaruit opgehaald. Terwyl dit ongeval des morgens plaats vond, had des avonds een te Giessendam te huis behoorend arbeider, die in de Merwede ter hoogte van het Middenvoor onder Sliedrecht zyn vaartuig aan een gesleept schip wilde vastmaken, het ongeluk dat zyn vaartuig kantelde, waardoor de man in het water viel en verdronk. HU laat eene vrouw met drie kinderen na. Do ex-rykskanselier prins Von Bismarck heeft zich te Kissingen laten wegen. Hy weegt 206 pond, een pond minder dan een jaar te voren. In 1879 was hy het zwaarst: 247 pond. Toch is hij ook nu nog een man van gewicht. Zondag-avond had by Chariot- tenburg (Beriyn) eene ontsporing plaats, waarby 28 personen meest lichte kwetsuren bekwamen. Te Calahorra (zetel van den wy- bisschop van Burgos) hebben nieuwe onge regeldheden plaats gehad, naar aanleiding der overbrenging van het wybisdom naar Logrono. De rumoermakers vroegen do invrijheidstel ling van de personen, die by de vorige op stootjes in hechtenis waren genomen, en toen dit niet werd toegestaan, staken zy eenige huizen in brand, omsingelden de kazerne der gendarmerie en wierpen met steenen naar de woningen der leden van den gemeenteraad. De staat van beleg is te Calahorra afge kondigd. Eene sterke troepenmacht is aldaar aangekomen. Ook wordt molding gemaakt van eenige arrestatién. Zondag is te Sa n-P aulo door de Italianen eene byeenkomst gehouden, om te protesteeren tegen de beleedigingen, waaraan onlangs Italiaanscho zeelieden te Santos van wege de politie hebben blootgestaan. Deze byeenkomst liep op ernstige wanordelykhedeu uit. De Italianen liepen door de straten, tartten de overheid en rukten de Braziliaansche vlag neer. Do po'itie en de burgors tastten daarop de Italianen aanhot gepeupel vernielde eene Italiaanscho restauratie en de bureelen van het Dagblad „Rome." De vechtparty duurc3 tot laat in den avond. Velen werden gedoojl Er heerschte groote opgewondenheid. Een telegram uit Ottawa (Illinois meldt dat Zaterdag-avond jl., ten gevolge va1 hevige stortbuien, de wateren in de vlakte van Illinois plotseling gestegen zyn en Ottawa onder water hebben gezet. Een verschrikkelyk onwedeii heeft te Nieuw-York gewoed en groote schaj. aangericht. Een groot aantal jachten, welkj in de baai geankerd waren, vergingen e: verschoidone personen zyn daarby verdronken Uit Beriyn wordt gemeld da de berichten uit het binnenland van RusIsd. nog verre van gunstig luiden. Men verwach stygende graanpryzen, waarom de houder weigeren hun voorraad af te geven. Dienten gevolge vreest men, zooal geen hongersnood, dan toch groote schaarschte. De volgende uit S t.-P etersburg gemelde cyfers geven een denkbeeld van d» uitbreiding der cholera. In SaratofF werder, van 30 Juni tot 2 Juli 20 personen aange tast, van wie 8 stierven en 1 genas. Geen de: aangetaste personen, met ééne uitzondering, stond in betrekking met cholera-lijders o: met streken, waar do ziekte heerschte. Iq|B Astrakan waren op 2 Juli 19 nieuwe geval len, behalve 45 op schepen ter reede. Te Baki is do toestand weinig veranderd en te Tiflis' werden op 1 Juli 2 personen aangetast, varB wie éón gestorven is. Het blykt dus dat de cholera thans tot irfl Europa is doorgedrongen, en wel op eene plaats (Saratoff), welke volgens de „Times'1 als zeer ongezond bekend staat. Luidens ofö-i cièele berichten is ook in andere gddeeltec; der provincie do cholera uitgebroken. Allen van Astrakan komende en naar del Volga bestemde booten zal het doorvaren! verboden worden, totdat byzondere voorzor gen zyn genomen. De „Novoje Vremja'' raadt ernstig aan in dej bedreigde streken personon aan te stellen, die, met dictatoriale macht bekleed, voor de uitvoering der ontworpen maatregelen zullen hebben te zorgen. Op deze wyze welke reeds vroeger inj toepassing werd gebracht zou men alle botsingen tusschen de andere autoriteiten voorkomen. BUITENLAND. Dullschhind. In het rechtsgeding to Leipzig tegen Camin en andoren is Dobberstein vrygesproken, maar zyn de andere beschuldigden wegens aanzet ting tot hoogverraad es raajesteitsbeleediging veroordeeld tot verschillende straffen, namelyk van 5'/4 tot 4 jaren tuchthuisstraf en ver lies van burgerrechten gedurende tien jaren Te Kleef is gisteren voor de rechtbank van gezworenen het rechtsgeding aangevangen tegen den Joodschen slachter Buschhoff, naar aanleiding van den te Xanten op een knaap gepleegden moord. Niet minder dan 117 ge tuigen zyn gedagvaard, van wie 99 tegen en 18 vóór den beklaagde. Deze ontkent ten stelligste alle schuld. Naar de voorzitter aan de jury deed opmerken, komt in de akte van beschuldiging als aanleiding tot den moord alleen voor, dat Buschhoff zich op den knaap heeft willen wreken, omdat deze een graf steen had beschadigd. De procureur-generaal zeide dat de opgaven van den beschuldigde over oponthoud gedurende den dag, waarop de moord gepleegd werd, overeenkomen met de verklaringen der getuigen. Het comité voor de Berlynsche tentoon stelling is tegen morgen in eene buitengewone vergadering byeengeroepen. België. De socialistische party hield gisteravond te Brussel verschillende meetings in de open lucht, ten gunste van het algemeen stem recht. Er was eene groote menigte voor het Volkshuis byeen, waar de talrykste meeting werd gehouden. Twee agenten van politie, die aan een redenaar het zwygen wilden op- j leggen, werden daarin verhinderd door de I menigte, die hen uitfloot. Italië. Het hof van appèl heeft te Rome gisteren uitspraak gedaan in hot proces tegen anar chisten, wegens de op 1 Mei jl. gepleegde ongeregeldheden. Cipriani is veroordeeld tot 20 maanden opsluiting. De straffen voor andore beschuldigden loopen van 25 tot 3 maanden. Nadat de voorlezing van het vonnis was afgeloopen, ontstond er zulk een luid rumoer, dat de president de zaal deed ont-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2