N°. 9928. Woensdag 6 Juli. A°. 1892. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. ZIJN MOORDENAAR. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. Leiden, 5 Juli. Aan den ölsten verjaardag van de Prinses Yon Wied, geboren prinses Marie der Neder landen, werd heden alhier op do gebruikelijke wijze gedacht. Van de openbare en enkele particuliere ge bouwen wapperde de vaderlandsclie driekleur en van elf uren tot halftwaalf werd door de drie alhier in garnizoen liggende wapens op het Schuttersveld eene parade gehouden, welke werd gecommandeerd door den majoor Mac Leod en waarbij de troepen werden geïnspec teerd door den kolonel garnizoenscommandant Bloem, beiden van het vierde regiment infan terie. Met het oog op 't vroegere uur dan ge woonlijk, waarop de wapenschouwing plaats had, was er niet zoo'n talrijk publiek als anders aanwezig. Door het stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie zal op Vrijdag 22 Juli in den tuin van „Zomerzorg" een buitengewoon Harmonie-con eert worden gegeven, ten voor- deele van de in behoeftige omstandigheden achtergebleven weduwe en kinderen van den onlangs overleden stafmuzikant C. Lau. Eerst daags zullen daartoe lijsten tot inteekening door leden van het muziekcorps den inge zetenen worden aangeboden. Voor de voor waarden van inteekening verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Mocht het weder op dien avond ongunstig zijn, dan zal het concert op een der eerste avonden van Augustus worden gegeven. Eene opwekking tot ruime deelneming in dit liefdadigheidsconcert mag overbodig ge acht worden. Wy herinneren slechts aan de woorden van Goethe: „Hoch ist der Doppelgewinn zu schatzen: Barmherzig sein, und sich zugleich ergötzen." A. s. Maandag den llden Juli viert dr. P. L. Ryke, emeritus-hoogleeraar aan de universiteit alhier en Staatsraad in buiten gewonen dienst, zijn SOsten verjaardag. Voor heeren leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland zal Dinsdag 12 Juli gele genheid bestaan tot het in oogenschouw nemen van do werken der Vaartverbetering tusschen Rijn en Schie. Het plan is van het station Leiden, tegen elf uren des v. m., per vaartuig den tocht naar Delft te maken. Wat de groote vaart door Leiden betreft, is definitief besloten dat die niet door den Ouden Rijn, maar door den Ouden Singel en do Beestenmarkt zal loopen. De ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat, handel en nijverheid zijn gisteren naar Soestdijk vertrokken ter audiëntie bij H. M. de Regentes. De secretaris der Staatscommissie voor de Arbeidsenquöte, mr. Heyligers, is thans werkzaam gesteld aan het departement van waterstaat. Het wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht is, naar de Haagsche kroniekschrij ver van de „N. Gron. Ct." vernam, van den Raad van State terugontvangen met heelwat bedenkingen en beschouwingen, maar tevens met zooveel blijken van waardeering van 't stelsel, dat de minister Tak vermoedelijk maar weinig er in zal hebben te veranderen en dus stellig vóór het uiteengaan der Tweede Kamer het groote werk bij de vertegenwoor diging aanhangig zal maken. Reeds nu is bekend, dat het nieuwe kies recht eene soort van huismanskiesrecht zijn zal, los van allen census, los van eiken gelde- lyken maatstaf; men weet ook dat de split sing der meervoudige districten wordt door gevoerd; dat er pl. m. 800,000 kiezers zullen komen en wij derhalve de grens van het al gemeen stemrecht der meerderjarige manne lijke ingezetenen vrijwel naderen. Het schijnt evenzeer vast te staan, dat de verkiezing zal geschieden met toepassing van het couloir stelsel (invulling der stembiljetton in het kies- bureel door den kiezer zelf op één hem daar te verstrekken biljet); en dat, gelijk reeds elders werd opgemerkt, de opening der stem biljetten onmiddellijk na do inlevering, zonder een nacht tusschentyd, zal plaats hebben. De koningin van Saksen wordt in de tweede helft dezer maand te Scheveningen verwacht, waar zij crie weken zal verblijven in het „Hotel d'Orange." Prof. mr. G. A. Van Hamel, te Amster dam, is benoemd tot ridder van de Christus- orde van Portugal. Ook do hoogleeraar dr. B. J. Stokvis heeft zich naar Dublin begeven om als rector magnificus do universiteit van Amsterdam aldaar te vertegenwoordigen by de viering van het derde eeuwfeest der Iersche Hoogeschool. Op de voordrachten van leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Haarlem staan de volgende heeren: lo. D. P. A. Verryp, te Zoeterwoude, en F. A. M. Mesch, te 's-Hage; 2o. L. v. d. Vegt, te Haarlem, en G. De Vries, te Kam pen. Voor leeraar in de Nederlandsche taal en aardrijkskunde de heer W. Toole, te Am sterdam. De aanstaande algemeene vergadering van de Billiton-maatschappij is hoofdzakelyk belegd tot benoeming van een nieuwen directeur der onderneming hier te lande. Daartoe zyn of zullen worden voorgedragen de heeren: A. J. H. Van Kappen, gep. kolonel der genie van het O.-I. leger, en F. J. Haver Droeze, majoor van den generalen staf van het Indisch leger. De stationschef te Amsterdam, de heer H. A. Van Vassen, vierde gisteren zyn 25-jarig ambts-jubilé onder over talrijke blyken van belangstelling. In de fraai versierde wacht kamer bood het personeel hem een salon ameublement met pendule en coupes aan. In zyne woning, met kostbare Perzische tapij ten behangen, waren de ryke geschenken der directie, van commissarissen en superieuren bijeengebracht.; het waren: spiegel, buffet, vazen, enz enz. Gisteren had te Pynacker de plechtige wijding plaats der nieuwe Roomsch-Katholieke kerk door den bisschop van Haarlem. Het gebouw is met de nevensstaande nette pastorie een sieraad van het dorp. Men bericht uit Weenen aan de „N. R. C." De heer W. Van Zuylen is met den voorzitter van het theater-comité, baron Bourgoing, in onderhandeling om in October 5 Hollandsche tooneelstukken, waaronder „Anne-Mie", alhier op te voeren. Daarbij wordt op de medewer king van Adèle Sandrock van het „Deutsche Volkstheater" gerekend. Do „Opregte Steenwyker Courant" is in feestgewaad verschenen, naar aanleiding der viering van den 300-jarigen gedenkdag van Steenwyks verlossing. Zoowel door de goed geslaagde teekeningen als door den afwisse lenden tekst, waarbij een aardig muziekstukje, heeft de uitgever eer ingelegd met zijn werk. De gewone audiëntie van den minister van financiën op 7 en die van den minister van marine op 8 dezer, zullen niet plaats hebben. Door den minister van koloniën is de heer M. Dittrich gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om tijdelijk te worden benoemd tot buitengewoon opziener der 1ste klasse bjj den dienst van het mijn wezen daar te lande. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel is de in- en doorvoer van Nederlandsch rundvee in België van af heden weer toege- 45.) Een vroolyke ernst zetelde op haar gelaat het aangenaamste oogenblik van den dag, het heerlfike koffieuurtje, naderde en dit wilde de ambtsraad haar ontrooven, daar hy met zulk weer de deur uit wilde, i „Versch gebakken?" hoorde ze den ambts raad in zijne rookwolk vragen, f „Zeer versch." „Aha", lachte de ambtsraad, „daarom!!" Dora zag op; oen bestraffende blik trof den spreker. „De ambtsraad spot. Maar och, dat zyn wij, vrouwen, gewoon en ik in het bijzonder. Aan de pudding heb ik in het geheel niet gedacht, maar als den geheelen dag het hoes ten en snuiven weer in vollen gang is, en als het podagra en de jicht daar bij komen en het hoofd zeer doet en kiespijn begint te plagen, en als de nek weer stijf wordt, en de de wanneer *Brr halt, haltDoor, ge maakt een hospitaal van me. Zóó erg is het toch inderdaad niet! Wie dit hoorde, moest gelooven dat ik in de volgende vier en twintig uren al op den stroozak lig!" „Zoo erg kon het toch worden, als ik niet oppaste en hier is de koffie!" Met deze woorden schoof ze Bollmeyer een kop koffie toe, zooals ze reeds sedert dertig jaren had gedaan. „Enfin, Dora, snijd my dan maar een tamelijk vorzoeningsstuk van je pudding!" Dora hoorde niets. Met een stukje suiker in den mond, een kop koffie in de hand, zat zij zwygend neder en staarde over den rand van haar kopje voor zich uit. „Waarde ambtsraad, al ben ik nóg zoo'n eenvoudig, simpel vrouwtje, dan kon u het zich toch wel eens eene enkele maal laten welgevallen, een raad van my aan te nemen!" Vol verwachting keek Bollmeyer zyne oude Dora aan, want wanneer zy zoo begon, was de inhoud van hare redevoering in den regel ernstig en waard om te worden aangehoord. „Hm hm brand maar los!" „Ziet u, al mocht ik het niet weten, zoo weet ik het toch, al heeft niemand het rnjj verteld." „Dan zie je het misschien de lui aan den neus." „En zoo weet ik zeer zeker, waar de reis naar toe ging." ,Hm hm bromde de oude en deed PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. 1 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. staan langs den spoorweg Rozendaal Esschen, in welke laatste plaats de dieren gevisiteerd zullen worden door een Belgischen veearts. Het stoomschip „Gelderland" arriveerde 3 Juli van Rotterdam naar Batavia de „Sarpe- don", van Amsterdam en Liverpool naar Batavia, arriveerde 2 Juli te Penang; de Antenor" van Java naar Amsterdam, passeerde 5 Juli St.-Catherine'sPoint; de „Bundesrath", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 2 Juli van Lissabon; de „Prins Frederik Hendrik" is 4 Juli van Amsterdam te Paramaribo aangekomen de „Prins Willem III" is 3 Juli van Paramaribo naar Amster dam vertrokken; de „Schiedam", van Balti more naar Rotterdam, passeerde 4 Juli Dover. By Koninklijk besluit van 30 Juni jl. (Stsbl. 171) is bepaald dat een besluit van den raad der gemeente Arnhem betreffende vaststelling eener verordening op de gemeente-gasfabriek, welko verordening op 1 Juli in werking zou zyn getreden, zal worden geschorst tot 1 Oct. a. s., omdat daarin eenige bepalingen voor komen, welker wettigheid wordt betwijfeld. Gemengd Nieuws, Do heer B. M. Duyser, pachter van de buffetten der Stadszaal, heeft voor de aanstaande Leidsche kermis weder een con tract aangegaan met den heer Frits Van Haarlem, om er gedurende die week diens specialiteitengezelschap te doen optreden. Het weekblad „De Noordwy ker" schryft omtrent het ongeluk, verleden week hier aan de Beestenmarkt gebeurd, o. a. het volgende Hoewel anders bij en op de Beestenmarkt steeds menschen aanwezig zyn, was er op dit oogenblik zoo goed als niemand. Alles verdween als in een oogwenk in de diepte en niemand scheen te kunnen redden. Niemand. Zelfs bekende zwemmers deinsden terug. Waarom? Wy weten 't niet, maar 't scheen of alles moest tegenloopen. Wel kwamen op het laatste oogenblik velen aan- loopen, doch niemand sprong te water. Eenige dreggen werden gehaald, maar, hoe vreeseiyk en hoe onverantwoordelyk tevens, ze waren allen.te kort. Te kortMaar wat doet men dan toch in 's hemelsnaam met dreg gen, welke niet gebruikt kunnen worden? Weet men dan in Leiden nog niet hoe diep het water aan de Beestenmarkt is? Weet men dat niet? Nu, wy weten het,o,treurige ondervinding, nu maar al te goed. Maar schande is het voor de gemeentedat zoo iels een krachtigen trek uit zyne pyp, als wilde hy daardoor Dora's onderzoekenden blik van zich afwenden. „Naar Krieme zou de tocht en ik zeg u en ik heb het al dikwyls gezegd, laat dat boeltje daar maar stil uitrazen, want verstand zit er niets, is er nooit geweest en zal er ook nooit komen." Zy snakte naar adem en deze weldadige pauze gebruikte de ambtsraad, om een half toestemmend, half verlegen „Hm hm!" te laten hooren en eene rookwolk uit te blazen. „Spaak loopt hot toch! Na korter of langer tyd komt het goed onder den hamer en wie moet het koopen? Wy wy, niemand anders, want niemand kan het gebruiken en ons is het goud waard!" „Door!" riep de ambtsraad, terwyl hy zich oprichtte, „je bent een duivelsch wijf; daar heb ik nooit aan gedacht." Dora lachte. „Ja, ja, eene vrouw heeft ook hare ge dachten en wanneer u hen raad hebt gegeven, hoe ze moeten huishouden, een raad, dien zfi toch niet opvolgen, omdat ze alles zeiven veel beter willen weten cn als ze alles onderstboven gooien, wat later blyken zal, wat zegt de wereld dan? „Dat is de schuld van Bollmeyerdie heeft hen er onder gebracht, en zie, nu koopt hy alles. De gans, die hy heeft gebraden, vliegt hem vanzelf in den mond." De dikke Bollmeyer was opgesprongen met eene veerkracht, welke men niet by hem zou hebben gezochtmet groote, zware stap pen mat hij de kamer, zoodat tafel en stoelen stonden te schudden. „Dat zou dat zou Door, je kunt ge- lyk hebben! Maar zou de wereld dan toch zoo slecht en miserabel zyn, dat ze my, mij, den ouden Bollmeyer, met het grijze hoofd en het roo.het eerlyke gelaat hy bleef een oogenblik staan tot zulk een schur kenstreek in staat achtte?!" Over Dora's gelaat vloog een trek van triomf; zy zweeg en knikte. „Maar doe dan toch je snavel open, oude!" „Zoo is het, zoo waar ik Dora heet! De slechte wereld denkt eveneens slecht!" Een slok, de laatste; dan zette zy met geraas het koffiegereedschap in elkander en verliet met opgericht hoofd het vertrek, over tuigd dat zy hem thans alleen moest laten, opdat hy kon nadenken over het gesprokene en het dan verwerken. [Wordt vervolgd.]

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1