N° 9927. Dinsdag 5 «Juli. A0. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 4 Juli. LEIDSCH DAGBLAD, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1*40. Afzondorlgke Nommera0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Velen onzer lezers zullen zich nog met genoegen de heeriyke concerten herinneren, indertyd door leden van 't Koninklijk Domkoor uit Berlijn te dezer stede gegeven. De zuivere tonen der zangers, oven welluidend als krach tig, vervulden de toehoorders met bewonde ring en deden hen een werkelijk kunstgenot smaken. Een dergelijk kunstgenot wacht ons weldra weder. De leden van het Domkoor zijn op hunne rondreis en zullen zich op Maandag 18 Juli, des namiddags te twee uroD, in de Luthersche kerk alhier doen hooren. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wy naar do achterstaande advertentie omtrent dit concert. Ter gelegenheid van den 51 sten verjaar dag van H. K. H. Prinses Von "Wied, geboren Prinses Marie der Nederlanden, dochter van wijlen Prins Frederik, zal morgenochtend te elf ure, op het Schuttersveld alhier, door de troepen van het garnizoen eene groote parade worden gehouden, welke gecommandeerd zal worden door den majoor Mac Leod, van het vierde bat. van het vierde regt. inf., terwijl de infanterie wordt gecommandeerd door den majoor Haderman, van het 2de bat. Aan deze parade wordt geen deelgenomen door do miliciens der lichting 1892, ingevolge bepaling van den minister van oorlog dat de miliciens der lichting van dit jaar vóór den lsten Au gustus a. s. aan geene parades of wapen schouwingen zullen deelnemen. Ds. P. Van der Veen, vroeger predikant bij de Evang.-Luth. gemeente alhier, heeft gisteren te Amsterdam in de Evang.-Luth. Oude Kerk zijn nieuwen werkkring aanvaard met het houden eener intréerede naar aan leiding van het 15de vers van het laatste hoofdstuk van Marcus: „Predikt het Evangelie." De heer C. W, Deenik alhier, is benoemd tot onderwijzer te Zaandam. Het resultaat dor gehouden zittingen van den Militieraad in het 3de district der provincie Zuid-Holland, hoofdplaats Leiden voor de lichting des jaars 1892, is als volgt: Het totaal aantal lotelingen van de zostig gemeenten, die tot het district behooron, be draagt 1858. Het aandeel van al die gemeenten te zamen in het te leveren aantal manschappon, voor de lichting 1892, bedraagt 486. Vrijgesteld van den dienst werden wegens gemis van de gevorderde lengte 26, wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken 123, als te zyn eenige wettigo zoons 268, wegens eigen dienst 58, wegens broederdienst 396 en als zijnde tweelingen 3, zoodat in het geheel 874 lotelingen werden vrijgesteld, terwijl 3 lotelingen, als onwaardig, voor altijd, en 1 loteling voorloopig van den dienst werd uitgesloten. Het getal overblijvenden, tot den dienst aangewezen, bedraagt derhalve 980. Het aantal toegelaten plaatsvervangers be draagt 70 en dat der toegelaton nummer- verwisselaars 24. By' de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen, f 42, f 4.50 en 2.25. Heden ontvingen wy per Fransche mail de Bataviasehe bladen van 28 Mei tot 3 Juni, alsmede de „Deli-Crt." van 1 en 4 Juni. Tot bijwoning van het derde eeuwfeest der universiteit vah Dublin zijn derwaarts vertrokken de L'trcchtsche hoogleeraren H. Snellen en J. H. Gallóo. De Leidsche universiteit zal worden ver tegenwoordigd door de hoogleeraren H. Gort en C. P. Tiele. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal te 's-Gravenhage is het volgende adres gericht Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, allen Nederlanders wonende te Parijs, Dat zij met belangstelling hebben kennis genomen van het wetsontwerp, waarbij de Nederlandsche Regeering eene nieuwe rege ling heeft voorgesteld van het Nederlander schap en van het ingezetenschap in Nederland, Dat zij zich eerbiediglyk de vrijheid ver oorloven eenige bezwaren uiteen te zetten omtrent de ontworpen bepalingen betreffende het verliezen van het Nederlanderschap, Dat zij eeroiediglijk in overweging geven, dat by de nieuwe regeling worde uitgegaan van het beginsel: dat vestiging en verblijf buiten het Rijk of zijne koloniën en bezittin gen in andere werelddeelen op zichzelve geene reden zal zjjn tot verlies van het Nederlan derschap. Het wetsontwerp stelt voor, dat Nederlan ders in den vreemde tot behoud hunner nationaliteit eens in de vijf jaren aan den burgemeester hunner laatste woonplaats ken nis zullen moeten geven van hun plan om weder te keeren in het vaderland. Volgens het wetsontwerp is echter de be trokken burgemeester niet gehouden de ont vangst van dit schrijven te melden aan den gegadigde, die dus geen bewijs zal kunnen toonen, dat hy den wettigen vorm in acht genomen heeft. Wordt deze formaliteit verzuimd door den Nederlander, die buitenslands verblijf houdt, zoo zal hy z\jne verloren nationaliteit niet anders kunnen terugkrijgen dan door eene wet na gedurende vijf jaren zyne woonplaats in het vaderland te hebben gevestigd. De ondergeteekenden zijn van meening, dat met het oog op de kinderen, in den vreemde uit Nederlandsche ouders geboren, en met het oog op minder gegoede landgenooten, die naar elders verhuizen, deze bepalingen geene aanbeveling verdienen on veelvuldig zullen worden uit het oog verloren. Goede Nederlanders, die hun landaard niet wenschen te verliezen, zullen dientengevolge evenals hunne kinderen blootstaan aan de mogelijkheid van, in latere jaren in het va derland wederkeerende, aldaar door de over heid als vreemdelingen te worden behandeld, eone bedoeling, waarvan de wetgever niet mag verdacht worden. Verhuizing van een groot aantal landgenoo ten naar den vreemde is in ons land altijd beschouwd, en terecht, als eene bron van welvaart voor hot land en als eene aanlei ding tot handelsverkeer met andere volken. Wel verre dus van formaliteiten voor te schryven aan Nederlanders in den vreemde tot behoud hunner nationaliteit, schynt het don ondergeteekenden integendeel wenschelyk, dat de grenzen des vaderlands ten allen tyde geopend blijven voor hen, die willen weder- keeren, en dat het een heilig recht zy van iederen Nederlander, om onder iedere hemel streek altyd te kunnen denken aan het vaderland, als aan een gastvrijen grond, be woond door hulpvaardige landgenooten en overheden. Het enkele feit, dat een Nederlander, in het buitonland wonende, aldaar niet heeft doen blykon, dat hy zijne nationaliteit wil verlie zen, moet voor de Nederlandsche overheden een voldoend bewys zijn, dat hy Nederlander wenscht te blijven, en behoort hem mitsdien het behoud van zyne nationaliteit te waar borgen. - Het rijks-telegraafkantoor te Roelof- arendsveen zal voortaan op werkdagen open zyn (spoortijd) als volgt: van 20 Juni toten met 10 Sept., van 8 tot W/% u. vm. en van l'/a tot 3'/2 en V/2 tot 7 u. nm.; van 11 Sept. tot en met 19 Juni van 8 tot 12 u. vm. en V/% tot V/2 en V/% tot 6'/, u. nm. Deze regeling treedt heden in werking. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven on veranderd. Zaterdag middag zat een twaalftal heeren aan een vriendendisch te zamen aan in den restaurant Royal te 's-Gravenhage tot her denking van den dag, waarop zy 50 jaren geleden (1 Juli 1842) de Kon. Mil. Academie te Breda verlieten, om als 2de luits. by het leger, of als adspirant-ingenieur by den water staat hunne loopbaan aan te vangen. Yan de 53 van toen zyn er nog 17 of 18 in leven, van wie eenigen om gezondheidsredenen of door andere oorzaken niet aan het róunie-diner konden deelnemen. De 12 feestgenoot en, van wie er meer dan óón zich een hoogst eervollen naam heeft verworven, zyn: degepensionneerdegeneraals jhr. Yerspyck, Booms, Netscher, Van Bel, Scheidier List en A. F. Beyende gep. kolonels Meursinge en Stoop, benevens de heeren L. Mulder, jhr. C. A. Van Sypestein en Mesch, allen oud-officieren, en de heer I. G. W. Fynje, oud-inspecteur van den waterstaat. Het „Sociaal Weekblad" deelt mede dat de heer Kerdyk op het dringend advies van zijn geneesheer volstrekte rust heeft moeten nemen. Meer bijzonder was hem aan bevolen in geen geval aan den arbeid der Tweede Kamer deel te nemen. De generaal Smit, uit de Transvaal, die geruimen tyd in het Hotel des Pays-Bas te Utrecht vertoefde, om onder behandeling van prof. Snellen genezing voor zyne oogkwaal te zooken, bevond zich Zaterdag te Soestdyk op audiëntie bij H. M. de Koningin, en zal heden, Maandag, de terugreis naar de Trans vaal aanvaarden. In zake het adres van C. Bossard, ge- pasporteord sergeant der artillerie van het leger in Nederlandsch Indiè, over zyne aan spraken op gagoment, is de commissie van onderzoek uit de Tweede Kamer eenparig van oordeel, dat in deze niet mag worden voorbijgezien dat aan genoemden C. Bos sard door den leger-commandant do zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst is toegekend, en adressant in geen geval de dupe mag zyn van eene vergissing van hot legerbestuur in Ned.-Indië. Op dien grond stelt de commissie voor den minister van koloniën uit te noodigen, ge noemden Cornelis Bossard, oud-onderofficier van het leger in Nederh-Indië, alsnog zoo danige jaarlyksche toelage toe te kennen, als waarop hy, als drager der zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst, aanspraak mag doen gelden. By koninklijk besluit is vastgesteld de uniform voor den rang van generaal-majoor b(j het corps mariniers De korte jas voor groot tenue is als voor de officieren, doch de horizontale geborduurde lissen op den knaag geheel doorloopende. Voor de korte jas voor klein tenue en de overjas, beiden als bepaald voor officieren der mariniers, zijn op de mouwen gelijke onderscheidingsteekenen als vastgesteld voor schout-by-nacht. Het hoofddeksel voor groot tenue is de hoed, als vastgesteld voor vlagofficieren, doch in plaats van den ankerknoop, dienende tot vasthouden van do gouden bouillons, een groote gebombeerde gladde knoop, zooals op de korte jas wordt gedragen; en voor klein tenue de pet, als bepaald voor een hoofdofficier der mariniers, doch het galon aan den rand der klep 18 mM. breed. Halssnoer met kwas ten als bepaald voor kolonel der mariniers, doch op de peer van elk der twee bovenste kwasten, éóne zilveren ster, en op de peer van elk der kwasten van de sjerp éeno zilve ren ster. Het stoomschip „Kaiser," van de Oost kust van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 1 Juli van Mozambique; do „Zuid- j Holland," van Batavia naar Rotterdam, pas seerde 2 Juli Dover; de „Dubbeldam," van Nieuw-York naar Amsterdam, vertrok 4 Juli van Boulogne-sur-Mer; de „Maasdam" vertrok 2 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Ba tavia, arriveerde 3 Juli te Southampton; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amster dam, vertrok 2 Juli van Padang; de „Schie dam," van Baltimore naar Rotterdam, pas seerde 3 Juli Lizard; de „Sumatra" arriveerde 2 Juli van Amsterdam te Batavia; de „Wer kendam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 3 Juli Wight. By koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen hetarr. Utrecht, ter standplaats Oudewater, W. Kruiswijk, te Housden, onder verleening van eervol ontslag als kantonr.- plaatsv. aldaar. Pensioen verleend aanG. Beune, weduwe van den commies 1ste kl. by 's ryks bel. H. Sneyer, ƒ130; N. B. Magnin, gewezen ontvanger der dir. bel., ƒ1078; H. G. R. Dietz, ver. by 'sryks bel., ƒ1440; D. Pieterse, commies by id., f 568; J. Kiewiet, 445. Bevorderd tot commies der postoryen 1ste kl. H. F. Boekhold en H. C. De Marrée, thans 2de klasse. Gemengd Nieuws. Mocht de heer C. Van der Wilk, lid van de kegelclub „la Force" alhier, de vorige week het genoegen smaken, by het internationaal kegelconcours te Rotterdam in den corpswedstryd den tweeden eereprys te behalen, gisteren had genoemde heer het voorrecht zich bekroond te zien met den koningsprys (een prachtig gouden remontoir horloge), uitgeloofd aan hem, die in 30 ach tereenvolgende worpen het hoogst aantal punten behaalde. Aan dezen wedstrijd werd door 27 personen, die in den corpswedstryd het hoogst aantal punten haddon behaald, deelgenomen. De heer Yan der Wilk behaalde genoemden prys met 162 punten en hield alzoo schitterend de eer van „la Force" op. De kegelclub „Crescendo" alhier is oveneens in den door de vereenigmg Oud Delfshaven te Rotterdam uitgeschreven corpswedstryd met veel succes uit het strydperk getreden. Van de 21 deelnemende clubs behaalde zy den tweeden prys (gouden medaille) met 131 punten. De eerste prys werd gewonnen met 138 punten. Men schrijft ons ait Bodegravo: Zaterdagavond jl., terwyl, door het fraaie weder uitgelokt, tal van wandelaars zich in de straten bewogen, begon omstreeks half- tien eensklaps de brandklok te luiden. Het bleek dat er brand was uitgebroken by den bakker Scheepmaker en wel boven den oven, alwaar de spanen worden gedroogd. Hoewel het zich nogal ernstig liet aanzien, daar de vlammen reeds uit het dak en do vensters sloegen, was men inet behulp van twee spuiten vry spoedig den brand meester. Het bovenhuis is evenwel byna geheel uit gebrand, terwyl in het benedengedeelte, alwaar weinig verbrand is, de waterschade vry aan- zieniyk is. Ware niet zoo spoedig hulp aangebracht^ dan zou voorzeker het onheil niet te overzien geweest zyn, daar de brand ontstond temid den van eene dichtbevolkte buurt. Zaterdagmorgen heeft de Rot- terdamsclie politie de hand gelegd op een paai" gevaariyke inbrekers. Een agent, die aan den Nieuwen Binnenweg surveilleerde, zag by eene aldaar wonende familie een raam openstaan, terwyl het biljet, dat er sedert enige dagen tegen was geplakt, vermeldend, dat de familie j afwezig was, zich er niet meer bevond. Daar hem dit verdacht voorkwan hy de hulp van meerdere agenten in, die Li- i uis afzetten, terwijl anderen het gingen doorzoeken. Alles toonde sporen van braak. Bi der onderzoek vond men eene aanzlbnlyki de aan goud

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1