9924. A°. 1892. (Deze Courant wordt dagelijks, m et uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noininer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 30 Juni. i Vrijdag 1 JTtzli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 manndon1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. Oflicieele Kennisgevingen. Ai beidis wei. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gelezen eene missive van don heer Commissaris der Koningin iu de provincie Zuid-Holland, dd. 22 Juni jl.» A No. 1163 (lato Afd.), ten geleide eener circu- lairo vau den heer Minister van Justitie, dd. 2 Juni ji., 2do Afd., A No. 134, betreffende de toepassing van arf. 11 der wet van 5 Mei 1839 (Staatsblad No. 48) (Arbeidswet) Brengt bij dezo ter konnis van hoofden of be stuurders van bedrijven of ondernemingen, dat door dtn heer Minister voornoen d van de in genoemd wetsartikel bedoelde lijst een model is vastgesteld, hetwelk ter Secretarie ter inzage ligt en alwaar teveus, desverlangd, voor de riclitige invulling van de op die lijst voorkomende kolommen inlichtingen kunnen wordon verkregen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, SO Jnni 1892. DE KANTER. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge- meene kennis, dat op heden aAn den ontvanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld het primitieve patentkohier No. 1 (kramers) dienst 1892/93 en executoir verklaard den 28sten Juni jl. en her innert voorts de belanghebbenden aan hunne ver plichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Juni 1892. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien de wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. No. 102) tot herziening van de artikelen 264, 265 en 266 der Gemeentewet; Brengen ter algemeeoe kounis dat het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1892, in af schrift gedurende vjjf maanden op de Secretarie der ge meente (finantiöele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd, en dat elke aangeslagene binnen driemaan den na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen <anelag bezwaren bij verzoekschrift, op ongesegcld papier, aan don Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen nademodc- deeling van 'sRaads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komon, wordende tevens de verplichting tot liet betalen van den onn- elag door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTElt, Burgemeester. 30 Juni 1892. E. KIST, Secretaris. By Koninkiyk besluit is: lo. aan dr. D. Bierens de Haan, met 20 Sept., eervol ont slag verleend als hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Ryks-univer- siteit te Leiden, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren bewezen diensten 2o. tot hoogleeraar in de faculteit derwis- en natuurkunde aan de Ryks-universiteit te Leiden, tot het geven van onderwas in de wiskunde (hoogere stelkunde, differentiaal rekening, integraalrekening, theorie der func tion, waarschyniykheidsrekening), benoemd J. C. Kluyver, civiel-ingenieur, leeraar aan eene hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Amsterdam. Yoor het tydvak van 1 Juli tot en met 31 December 1892 is door den min. vanbinnenl. zaken benoemd tot assistent by de pathologi sche anatomie aan de Ryks-universiteit te Leiden R. De Josselin de Jong. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben voorgesteld, ook aan de Haagsche Muziekschool weder het gewone provinciale subsidie 2000) te verleenen, alsook aan de Practische Ambachts school te Leiden f 1000) en aan de school van „Mathesis Scientiarum Genitrix" alhier (eveneens f 1000). Het onlangs gehouden examen voor korporaal by het 2do bat. van het 4de reg. inf. alhier, is met voldoenden uitslag afgelegd door den adspirant-onderofficier P. G. C. Van Sypveld, van de 4de comp. 2de bat., die op heden by die comp. tot korporaal bevorderd is. Door den generaal-majoor, inspecteur der infanterie, is thans bepaald dat ook de sergeant-majoors deel kunnen nemen aan de cursussen ter opleiding van sergeanten, bestemd om te velde eene luitenantsplaats te vervullen. Genoemde sergeant-majoors komen daardoor by het ontstaan van eeno vacature spoediger in aanmerking om tot den graad van adjudant te worden bevorderd. Door den Raad der gemeente Wassenaar is in beginsel besloten de Zeilwatering te doen uitdiepen en de daarin gelegen bruggen te verwy'den, ten einde eene betere waterge meenschap tusschen do gemeente en den Rijn te verkrijgen. De collecte ton voordeele van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft te Wassenaar opgebracht de som van ƒ89.025. Tot ambtenaar van den burgerlyken stand aldaar is benoemd de heer J. Van dorKrofc. De verkiezing van een lid van den Raad der gemeente Wassenaar, ten gevolge van hot overlyden van mr. P. J. baron Yan Pal- landt, is bepaald op 19 Juli a. s. By hot gemeentebestuur van Valken burg is het bericht ODtvangen, dat de Com missaris der Koningin die gemeente denkt te bezoeken op Vrydag 1 Juli, des voormid dags te halftwaalf. Tweede Kamer. In de zitting van gisteren is de behandeling der vermogens belasting voortgezet. De heer Van der Kaay betoogde dat de Regeering door deze belastingvoorstellen voldeed aan een vry algemeenen volkswensch, en stelde genoeg vertrouwen in de liberale party om den minister in zyn werkplan te steunen. Hare eer is daarby betrokken. De heer Roëll bleef nog altyd de voorkeur geven aan een afgewerkt belastingplan, kwam op tegen den aandrang tot versterking dei- progressie, vond den rentestandaard van 4 pet. te hoog on had ook liever eeno ongesplitste ryksinkomstenbelasting gewenscht. Toch acht hy belasting van het roerend vermogen nood- zakeiyk, mits geregeld in verband mot de bedryfsbelasting, omdat de vermogensbelasting onbestaanbaar is met het patent, dat zeer druk kend werkt voor den kleinen handelaar. Hy behoudt zich zyne stem over de ontwerpen voor en wacht nadere verklaringen der regeering. De heer Mees besireed de wenschen van den heer Poelman naar een impót unique en verdedigde het ontwerp uitvoerig tegen de bezwaren. Vooral wees hy op de wenschelyk- heid eener gesplitste inkomstenbelasting en verwierp de middelen, door den heer Vermeulen aanbevolen, zooals tabakslicentio, spoorweg kaarten-belasting, enz. De winkeliers zullen grootendeels buiten deze belasting vallen. De heer Mees toonde verder aan, dat deze afzonderlyko vermogens-belasting beter is dan eene algebeele; dat de bedryfsbelasting zeer goed vóór het kiesrecht kan behandeld worden en dat alle partyen moeten samenwerken ter verkryging van gezond realisme op be lasting-gebied, daar de tegenparty anders later zelve zou staan tegenover haar gemis aan medewerking. De heer Van der Borch bestreed de verhoo ging van den accyns op het gedistilleerd, die belangryk de industrie belemmert. De heer Hartogh betoogde dat do progressie onvoldoende geregeld en te hoog of te laag is. De heer Lambrechts had tal van bezwaren, vooral in verband met de bedryfsbelasting en den nieuwen last van het grondbezit. De heer Zylma ried de aanneming der ont werpen aan in het belang van den landbouw. Do heer Zyp evenzeer, terwyl hy tevens ont kende dat de landbouw zich verzet. Wel wilde hy geheele afschaffing der zoutbelasting. De heer Van Beuningen was voor de ont werpen en zal niet langer aandringen eene bedryfsbelasting te kennen. Van de honderd leden der Tweede Kamer zyn er p. m. 30 leden der Provinciale Staten van verschillende provinci> n, welke colleges a. s. Dinsdag in zomervergadering byeen- komen en a. s. Woensdag do colleges van Ged. Staten moeten vernieuwen. By de Tweede Kamer is hedon inge komen een onteigeningsontwerp voor de stichting van eene nieuwe Koopmansbeurs te Amsterdam. Men bericht dat de luitenant kolonel Lebron, Fransch militair attaché in Nederland en België, vóór hot einde dezes jaars het bevel zal nemen over een regiment artillerie te Vin- cennes en dat hy vervangen zal worden door den kapitein der cavalerie Haillot. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nyverheid is aanbesteed: hot maken van een hoofdgebouw met twee bygebouwen, het voltooien van de bagage- en personentunnel, met toegang en trappen, het maken van de overkappingen van het hoofdperron en van eenige verdere werken op het station Nymegen. Hiervoor waren 17 inschryvingen ontvangen. Do laagste was van Chr. Eckhardt, te Almeloo, en B. W. De Blecourt, te Breda, voor 445,385. Op Donderdag 4 Augustus a. s. zal het „Leger des Heils" in Nederland zyn vyfde jaarfeest vieren en wel op het landgoed van jhr. R. A. E. Barnaart, te Vogelenzang, by Haarlem, hetwelk voor deze gelegenheid ter beschikking is gesteld. Dit feest zal het ka rakter dragen van eene soort van zendings- feest of „Velddag", zooals mon het noemt, en byzondere schikkingen zullen worden ge maakt om soldaten en vrienden van alle deelon van het land in de gelegenheid te stellen tegenwoordig te zyn. Er zullen byeen- komsten zyn, goloid door verschillende offi cieren, sommigen alleen door vrouwener zal eene revue worden gehouden; tentoon stellingen van het maatschappelyk en van ander werk zullen plaats hebben, er zal muziek zyn, enz. Men meldt ons uit Den Haag: Een lid der Tweede Kamer was gekozen om zitting te nemen met 15 September 1891; dien dag werd hij beëedigdhy woonde de plechtige openingszitting byzyne geloofsbrieven wer den den lGden September goedgekeurd; den 28sten October 1891 nam hy zyn ontslag. Was nu de by art. 89 der Grondwet bedoelde schadeloosstelling, welko niet genoten Avordt, wanneer de leden „gedurende de geheele zitting afwezig blyven" aan dat lid verschul digd? Do Rekenkamer beantwoordde die vraag aanvankeiyk ontkennend, doch later vereenigdo zy zich met de tegenovergestelde meoning van den minister van financiën. Blykens bericht van Harer Majesteits gezant te Brussel is het onlangs in België uitgevaardigd verbod van in- en doorvoer van vee uit Nederland ingetrokken voor zooveel betreft, schapen, bokken en geiten. De uitslag der te Vlaardingen gehouden verkiezing van een lid der Prov. Staten van Z.-Holland is, dat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Schippers (a.-r.), oud-lid, en IJzermans (R.-K.) to Vlaardingen. De heer S. had 1008 en de heer IJ. 905 stem men. Dr. Snyders (lib.) kreeg er 652. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batn\ia, arriveerde 29 Juni te Genua; de „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 29 Juni te Suez; de „Edam" arriveerde 29 Juni van Rotterdam te Baltimore; de „Spaarndam" arriveerde 29 Juni van Rotterdam te Nieuw-York. By koDinkiyk besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, mr. A. Greebe, thans rechter in de arrond.- rechtbank te Amsterdam. Herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- gor in Haarlemmermeer de heer J. Samson. Aan mr. L. Offorhaus Jz., op zijn daartoe gedaan veizoek, eorvol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Leiden. Met ingang van 1 Juli 1892, aan jhr. C. M. Brantsen, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Angerloo. Benoemd tot griffier der arrond.-rechtbank te Middelburg, jhr. mr. W. H. Snouck Hnr- gronje, thans substituut-griffier bij gemelde rechtbank. Benoemd tot kantonrechter te Oud-Beier land, mr. K. M. Phaff, thans griffier by het kantongerecht te Haarlemmermeer. Goedgekeurd dat mr. C. P. Donker, burge meester der gemoente Sijbekarspel, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Toestemming verleend aan E. G. Braak, secretaris der gomeente Kloosterburen, om te Wehe, gemeente Leens, te wonen. Do titulaire rang van majoor verleend aan den kapt. H. J. E. De Vogel, van den staf der artillerie, secretaris der permanente militaire spoorwegcommissie. Gemengd Nieuws. De lyken der beide slachtoffers van het zoo diep droevig voorval aan de Beestenmarkt alhier zyn nog gisteren in den vooravond van het academisch ziekenhuis naar de woning van een familielid aan het Rapenburg overgebracht, eerst dat der dochter, toen dat van den vader. Eene hoogst moeilyke en pynlyke taak moet het zeer zeker ook geweest zyn, de zoo onver wachts weduwe geworden echtgenoote van den wylen zoo algemeen geachten notaris om trent de haar getroffen verschrikkelijke ramp in te iichten, wegens het verlies zoo opeens van man en 20-jarige dochter, die zy 's mor gens in den besten welstand had zien ver trekken. Onmiddellyk spoedde zy zich naar Leiden. Men kan zich voorstellen welk een hartroe rend tooneel by de ontmoeting zal hebben plaats gegrépen. In de stad zelve hoort men overal met de innigste deelneming over het ongeluk spreken,, maar ook de grootste verwondering er over te kennen geven hoe het mogeiyk was dat in een zoo druk gedeelte als de Beestenmarkt en hare omgeving, rodding der ongeluk- kigon niet is mogelyk geweest. IJet eveneens verdronken paard is aan den wal der Beestenmarkt zelve op het droge gebracht, doch het rijtuig moest men eerst, vastgebonden aan eene schuit, naar den over haal in het Galgewater, waar de wal eene glooiing maakt, voorttrekken, alwaar men het toon spoedig op de straat kon krygen. De dag van gisteren was bpa besloten geworden met eene tweede ramp, doordien twee stoomtrams, de Katwyksche (vertrek 7.45 van Leiden) en de Haarlemsche, (aankomst 7.50 te Leiden) in volle vaart op dezelfde lijn elkander tegemoetreden en op de hoogte van den tol des heeren Beyer, onder Oogstgeest, niet ver van Leiden, schier tegen elkaar botsten. Door op het uiterste oogenblik op beide locomotieven met alle kracht te remmen en stoom to laten schieten, werden de treinen op nog geen meter afstands tusschenruimte tot staan gebracht on werd zoodoende een groot onheil voorkomen. De passagiers schenen over helderder blik of betere oogen te kunnen beschikken dan de machinisten (één hunner was, naar men ons meedeelt, in druk gesprek met een conduc teur) genen zagen het gevaar toch spoediger dan dezen en enkelen hunner namen in allerijl voorzorgsmaatregelen. Het was onder hen een paar dames uitgezonderd, die, als door den schrik verlamd, kalm bleven zitten een algemeen „sauve qui pout", een pogen om het dreigende gevaar te ontkomen. Zoo vloog o. a. een hoer uit een lste-klasse-rytuig der Haarlemsche tram, terwyl eene dame, op het balkon van een dor rytuigen staande, er onmiddellyk afsprong, waardoor zy we) viel, maar zich gelukkig niet bezeerde. Eon woord van hulde en lof komt zeker toe aan den slagersbediendo, die de machi nisten van den weg door wuiven waarschuwde, aan den militair, die op do Haarlemsche 1 tram de rem van een der rytuigen krachtig

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1