De Koninginnen in Groningen. Met don vierden dag van het verblyf der Vorstinnen te Groningen is tevens aangebroken het nummer, dat zeer stellig niet in de kaatste plaats in aangename herinnering zal "bloten by HH. Mil. en hen en haar, die tot het uitstekend slagen medewerkten, nl.de hulde, door byna vijfduizend kinderen aan de kleine Koningin gobracht. Te halftien 's morgens verzamelden zich de kleinen op de Viechmarkt, onder geleide hunner onderwyzers. Kinderen van alle scholen voor lager onderwas in die gemeente, zoowel die van byzondero als van openbare, namen aan den optocht deel. In het geheel waren 28 scholen vertegenwoor digd. Bestond aanvankeiyk het voornemen al de schoolgaande kindoren van de party te doen zyn, de omstandigheid, dat de Boteringe- straat ze allon niet zou kunnen bevatten, noopte do rogelingscommissie, do laagste klasseu uit te sluiten. Voorafgegaan door de stafmuzick van het 4de regiment infanterie uit Leiden, kapel meester de heer G. Mann, zotte do stoet zich in beweging, 't "Was een indrukwekkend ge zicht, die lange schare kinderen daar to zien opmarcheeren. De orde en regelmaat, dio bij hot optrekken heorschton, brachten een groot effect teweeg. En dan, hoe verkwikkeiyk was de aanblik op die blyde gezichton, die, duideiyker dan woorden dat kunnen doen, getuigden van do pret, welke de kinderen hadden, on van de groote verwachting, die allen koesterden omtrent hot van naby zien ^lor Koninginnen. Want dat zy dezen zouden zien, daaraan werd natuurlijk niet getwyfeld. Toen do voorste kinderen aan het oinde van do Boteringestraat waren gekomen, hield de stoet halt. Zóólang was de trein, dat, terwijl do eerste ry by hot Loopendo Diep was biy ven staan, de achterste by de Zwanenstraat stil hield. Uit het midden van den stoet traden nu 24 raoisjes, allen keurig gekleed en van nette sjerpon voorzien, het regeeringshötel binnen, om, na een ontvangen wenk van den Com missaris dor Koningin, zich naar do lioogo gaston te begeven tot het aanbieden van bouquetten. Men was tot het getal van 24 gekomen, om op die wyze allo scholen, uit gezonderd do jongensscholen, te doen vertegen woordigen. Drie van deze meisjes traden naar voren, onder geleide van mej. Birnie, hoofd dor meisjesschool aan het Gedempte Zuidor- diep. Twee meisjes droegen de bouquetten; het andere was aangewezen om die te over handigen. Zy deed dit met gopasto vrymoe- digheid onder hot uitspreken van de volgende woorden „Ik bied U, lieve Koningin, Uit naam van Gruno's jeugd Wat bloemen aan, versmaad ze niet, Zoo schenkt G' ons groote vreugd. Ook U, Mevrouw do Regentes, Smeek ik, och, neem dit aan, Dit klein bewys van liefd' en dank Dor kinderen, dio hier staan." Welwillend word het aangebodene in ont vangst genomen. De Koninginnen reikten do lieve kinderen de hand, en Koningin Wilhelmina zei: „Ik dank u vriendeiyk voor uwe lieve attentie." Er heerschte voortdurend grooto geest drift onder de kinderen, die zich uitte in het roepen van hoezee! hoeral en het wuiven mot do zakdoeken. Aanteekening verdient dat de bouquetten door de kinderen zeiven zyn bekostigd. Ieder leerling had daarvoor een cent bygedragen. Zóóvoel centen waren byeongebracht, dat daarmede niet alleen de bouquetten konden worden betaald, maar dat daarvoor ook do 24 sjerpen konden worden bekostigd, beno vens de vlaggetjes, dio er niet weinig toe bybrachten aan den optocht een recht fees- teiyk aanzien to geven. Na hot in ontvangst nemen der bouquetten werd door oen 700 tal kinderen, leerlingen van de scholen, die voor het regeeringshótel stonden, onder leiding van den heer T. Huges, een lied aangeheven. Het muziekcorps van den heer Heuckeroth begeleidde (Jen zang. 't Was oen Koninginnelied, dat werd gezongen op muziek van wyien den heer J. Worp. De woorden, waarvan vooraf prachtexemplaren aan HH. MM. en aan den Commissaris der Koningin en diens echtgenoote werden aan geboden, waren naar die voor een Konings lied van den heer P. Louwerse. Opgewekt werd het lied voorgedragen en blikbaar met belangstelling en welgevallen 3e Koninginnen aangehoord. Vooral bet tweede couplet, door de meisjes alleen gezon gen, maakte op de toehoorders een diepen indruk. Do kleine Koningin was onophoudelijk aan het groeten en wuiven. Na den zang werd de heer Huges binnenge roepen en door de Regentes gecomplimenteerd. De trein zette zich nu weder in beweging en vervolgde zijn weg tusschen de beide Ossemarkten, Markstraat, Nieuwe Ebbinge- straat, Oude Ebbingestraat waar voor het huis van den heer Alberda van Ekenstein werd halt gehouden en een lied gezongen tot de Groote Markt. Hier ging do stoet uit 9lkaar. Eene aange name verrassing wachtte echter nog don leer lingen van openbare scholen der eerste klasse en die van do byzondere scholen, welke met do scholen der eerste klasse kunnen worden golykgesteld. Mevrouw Van Panhuys Looxma, echtgonoote van den Commissaris der Koningin, had eene aanzienlyko som ter beschikking van de onderwyzers voor ge noemde scholen gestold, om daarmee hunne leerlingen feestelyk te onthalen. Do verrassing volgde in de scholen na den optocht. Dat het daarby niet aan de noodige opgewekheid ont brak, spreekt vanzelf. Vanwege 't gemeente bestuur ontvingen de kinderen van allo lagere scholen in do gemeente de afbeeldingen van de beido hooge gasten. Een aardig feit greep plaats, toen Hare Majesteiten tydens do aubade op het bordes stonden. De Regentes bemerkte namelyk onder het publiok den lieer Schram de Jong, directeur van gomeente-workon, thans tydelijk hoofd der gemeente-politie, en op verschillend ander gebied steeds met yver werkzaam ten bate der burgery. Jhr. De Ranitz kreeg de opdracht den heer De Jong by Hare Majes teit te ontbieden, waar hem in de meest waardeerende bewoordingen mededeeling werd gedaan van zyne benoeming in de orde van Oranje-Nassau. De nieuwbenoemde werd door de aanwezige hartelyk gelukgewenscht. Onder de groote menigte toeschouwers, die zich in de Oude Boteringestraat bevonden om de Koninginnen te zien, kon men ook de 102-jarige Botje Cohen opmerken. Door do welwillendheid van een der bewoners werd haar oen stoel gebracht en kon het oude vrouwtje, tegenover het regeeringshötel ge zeten, alles op haar gemak gadeslaan. Te halftwaalf bezocht H. M. de Regentes het kinderziekenhuis "W. A. Scholten, waar H. M. door den voorzitter der vereeniging, dr. H. Reilingh, werd toegesproken in har- teiyko bewoordingen. De jongejuffrouw F. Ranneft overhandigde H. M. een bloemruiker, benevens eene photographio van het gebouw in roodlederen band. De Regentes ondorhiold zich ee'nigon tyd met de dames van het be stuur. Daarna werd eene wandeling gemaakt door hot gebouw en in alle kamers, tot zelfs in de geïsoleerde afdeelingen, een bezoek ge bracht. Eene der hofdames droeg eene mand met bloemen. H. M. schonk lieve attentie aan ieder der patiëntjes een bouquetje en sprak enkele minzame woorden tot deze en gene. Een dor patiëntjes, Trientje Rennes, trok inmiddels dr. Reilingh aan den slip van zyn rok en vroeg om 't „Wien Neerlandsch Bloed" te mogen zingen, hetgeen vergund werd. Hare Majesteit was door deze eenvou dige en roerende hulde blykbaar aangedaan; eene der hofdames pinkte een traan weg. Dat Koningin Wilhelmina niet medekwam, werd toegeschroven aan het feit, dat ze onlangs by het bezoek aan een blinden instituut te zeer ontroerd is geweest. H M. do Regentes betoonde hare bijzondere tevre denheid over wat ze zag; ze doorliep ook de afdeeling voor inwendige ziekten en bewon derde in de opereerkamer don nieuwen opereer- stoel, vervaardigd naar een door dr. Ranneft ontworpen model, waarby alle vocht zich in éóne buis verzamelt, waarin de lucht niet van onderen kan inkomen. De heer W. A. Schollen gaf de geheele in richting tot een waarde van ongeveer eon ton gouds, terwyi hy bovendien gedurende de eerste 5 jaren een som van ƒ3000 per jaar voor het onderhoud toezeide. Te midden va* bloemen en groen, hing in de ontvangkamer eene schildery met afbeeldingen van alle fabrieken van dengrooten gestorven industriëel benevens belangwekkende episodes uit zyn leven, geschonken ter herinnering van zijn 50 jarig bestaan als fabrikant. In de chirur gische afdeeling hing het portret dei Koningin (van Dake), voor deze gelegenheid prykend met smaakvol aangebrachte bloemen en een j oranjestrik. Mevr. Post-Meiding vergezelde mot den heer Reilingh H. M. langs de ziekbedden. Yan het Kinderziekenhuis werd gereden naar 'het Toevluchtsoord voor verwaarloosde kinderen. Dat het bestuur hoog was inge nomen met hot blyk van vorstelyke belang stelling, bleek uit do ontvangst, die aan H. M. werd bereid. Opgewacht en binnengeleid door eeno com missie uit het bestuur, werd H. M. bij het binnentreden van de keurig met groen en vlaggen versierde ontvangstkamer, een bouquet aangeboden door de jongejuffrouw A. J. Van Rhyn, welke door H. M. met groote minzaam heid werd aangenomen. Hierop nam de voor zitter van het bestuur, de heer prof. Wildeboer, hot woord en heette H. M. welkom, waarop de kindoren een lied zongen. Van dit lied werd H. M. een exemplaar, een calligraphiscli meesterstuk met eene af beelding van het Toevluchtsoord, door een der bestuursleden aangeboden. Op de meest minzame wyze sprak H. M. do kinderen toe en onderhield zich met do dames en heeren van het bestuur, alsmede met mejuffr. A. Ufkes, do moeder van het Toevluchtsoord. Zeer belangstellend infor meerde H. M. naar allerlei bijzonderheden, de stichting betreffende, en verzekerde den voorzitter meermalen van hare byzondere ingenomenheid met hetgeen zy gezien on gehoord had. En thans stonden de wedrennen op het programma der feestelykbodep, het nummer, dat besterad Was het glanspunt van de festi viteiten te wezen,, maar ook het nummer, waarby men in de grootste mate van het weder afhankelyk was en dat de elementen niet heeft weton te trotseeren. Reeds in den vorigen laten avond was een verschrikke- lyke storm opgestoken, vergezeld van plas regens. Van zyne hevigheid maakt men zich eene voorstelling als men weet dat 2 rytui- gon, elk met tweo paarden bespannen, in het Verbindingskanaal waren terechtgeko men. De lievige wind, welke eerebogen en versieringen neerhaalde in een oogwenk, tal van vlaggen aan flarden scheurde en mcnigen boom ontwortelde, deed voor de wedrennen het ergsto vreozon en. helaas! die vrees werd bewaarheid. In den voormiddag zond het be stuur der wedrennen, dat op de Punt bijeen was, hot navolgend telegram Do Punt, 24 Juni. „Van do tribune op het terrein der wedrennen is het dak afgewaaid. Do koninkiyke logo is geheel ontredderd. Het terrein staat vol water. 'De wedrennen gaan niet door." Als men denkt aan do duizenden en dui zenden, welke zyn besteed om het door do erven van wyien den heer G. Meddens met groote bereidwilligheid beschikbaar gesteld terrein, het beste in het land, voor dit doel naar do meening van de meest bevoegden, te herschapen in een lusthof en aan de men- schenmassa, dio zich liet verwachten, dan kan men zich voorstellen hoe teleurgesteld het bestuur, dat zich zooveel inspanning getroostte, moet zyn geweest over de noodzakelijkheid tot het doen afspringen der zaak. Teleurgesteld was ook de jeugdige Koningin Hare moeder echter wist van den nood eene deugd te maken. Zy besloot, in aanmerking genomen de groote toebereidselen, welke o. a. ook in Haren voor liaro ontvangst waren ge troffen, toch het terrein der wedrennen te bezoeken en daar do ruiters, tot werkeloos heid gedoemd, voor haar te laten defileeren. En zoo geschiedde. -Te twee uren reden do Koninginnen in open ry tuigen uit, door den hofstoet gevolgd en de eerewaent omstuwd. In Haren gekomen, waar tegenover het gemeentehuis een grooto eereboog prijkte, worden de Koninginnen door den burgemeester der gemeente begroet, nadat Haar door 3 mei-sjes een bouquet was aange boden en de schoolkinderen een welkomst groet hadden aaDgeheven. Do burgemeester, do heer Jorissen, dankte voor de hooge eer van het bezoek aan de gemeente en sprak de beste wenschen dei- ingezetenen voor H. M. uit, do verzekering gevende, dat de ingezetenen waren en zouden blyven gotrouwe en liefhebbende onderdanen. De Regentes wisselde met het hoofd der ge meente eenige woorden, waarna de tocht werd vervolgd. En alsof de Oranjezon eene werkelykheid is, het weder wa3 zooveel ver beterd, dat by de blyde aankomst der Vor stinnen op het doorweekte terrein der wed rennen „de jachtrit" on tweo extra-nummers konden worden gehouden. By do ontvangst der Vorstinnen in de zeer sioilyko en galukkig slechts licht beschadigde koninkiyke loge, bood de secretaris dcrh.ird- nrrrn ii draveiy-vereeniging, de hoer H Helder Pzn., Koningin Wilhelmina een prachtig in groen fluweel gebonden albiun met photographieën van do stad Groningen en omstreken aan, welk huldeblyk vergezeld ging van eene fraaie oorkonde. De jonge Koningin aanvaardde hot fraaie geschenk onder het uitspreken van de woorden, „ik dank u wel, myne heeren". Met de grootste belangstelling volgden de Koninginnen, staande op de tribune, de drie nommers van het wedren-pogramma, die ge reden werden nadat de deelnemers voor Hare Majesteiten hadden gedefileerd. De harddravery voor Nederlandsche paarden, aan Nederlanders toebehoorendo, werd in twee afd. gereden en do uitslag was, dat do prys- vr.n ƒ600 word gewonnen door „Excelsior" van H. v. Wickevoort Crommelin, te Heem stede, in 3 m. 9 s.; de premie van 20f> door „Lo Vanneau" van P. Van der Stad te Haarlem, en de tweede premie van 10l> door „Roland" van jhr. G. Alberda varr Menkema, te Gronmgen. Het velgonde nummer Jachti jdea voor paarden, behoorende aan en bereden door Nederlandsche officieren, werd door de Vor stinnen met groote belangstelling gevolgd. Zy lieten ZiCh alles uitleggen en stonden, steeds vooraan in de tribune. Er wTaren 23 ryders. De uitslag was voor volbloed paarden, eerste prys „Jarl" van A. baron v. Heemstra, 2den luit. der huzaren te Devon ter- premie „The Greek" van den heer J. v. Lelyvold, lston luit. der huzaren te Amers foort; voor niet volbloed paarden werd do prys behaald door „Paddy", bereden door luitenant jhr. Mock, te 's-Hage; promie Sweet Briar" van majoor II. P. Yan Raden, van de huza.en uit Amersfoort. Do vier pryswinners reden voor do Koning- innenloge en werden daar door de Regenten met do overwinning gelukgewenscht. Vervolgens volgde nog eon zeer mooie rit: van officieren over hindernissen. Toen alle winners front hadden gemaakt, werden de races voor gisteren als geëindigd beschouwd. Pryzen werden niet uitgereikt, omdat men het nog restende deel van het programma over 14 dagen hoopt te doen uitvoeren. Ter extra-trein vertrokken do Koninginnen van het station Do Punt, dat door de firma's Mutters en Van der Laan te 's Gravonhage weer keurig versierd was, naar Groningen terug, door de bevolking weer overal begroet. De zoo woest begonnen dag eindigde met zeldzaam fraai weder. Verleden week had de feestcommissie het gemeentebestuur gevraagd of hot niet goed zou zijn gister, Vrydag-avond, andermaal de illuminatie te ontsteken, maar het antwoord luidde dat de voorgenomen rijtoer der Koninginnen nog vóór den donker zou plaats hebben, zoodat eene verlichting geen doel zou treffen. En ziet, nu de geestdrift voortdurend gestegen was, gaf datzelfdo gemeentebestuur het sein voor eene herhaling. Nog straalde de zon aan den wolkeloozen hemel, toen de lijnen van hot eenvoudige raadhuis door de duizenden vetpotjes fraai werden afgeteekend, en weldra gloeide overal het feestlicht. Heel de stad liep uit om don Vorstinnen op haar rytoer, na het diner in het regeeringshötel, een laat'sten groet te brengen; overal klonk het gejuich, en Gronin gen beleefde oen feestavond, zooals het er nog geen had. De rytoer begon om lialfnegen. Men had ook op verschillende andere plaatsen: op de Markten, de Boteringe-en Guldenstraat, do Oosterstraat, de Stoeldraaier- straat, voor het poortje van de Zwanestraat de illuminatie opnieuw ontstoken. Zeer de aandacht trok do verlichting van do Groote Sociëteit. Ook nu vulden duizenden den Har- monietuin|en de zaal, waar men, by gebrek aan muziek, welke tot elf uren in den tuin speelde, zich bezig hield met het zingen van patriottische liederen en later mr. C. C. Geertsema, den commandant der burger eere- wacht, eene warme ovatie bracht. En inmiddels was er weder muziek op de Vischmarkt van het Leidsche infanterie-corps. Het besluit van de Koninginnenfeesten in Groningen is dus naar wensch uitgevallen. Hedenmorgen om by halfelf vertrokken HH. MM. met een extra-trein naar Soestdyk, bij welko gelegenheid de Groningers ander maal de grootste geestdrift aan den dag legden. De Koningin Regentes betuigde nogmaals haren tevredenheid voor de schitterende ontvangst, haar en hare dochter ook in Groningen bereid. Met den zilv. Martini toren heeft Koningin "Wilhelmina ook het stadhuis van Gronin-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6