Burgerlijke Staud. den 7den Juli a. s., don feestdag van O. L. Y. van Den Bosch. Mevr. de weduwe Diomont heeft aan de Prins-Hendrik stichting te Egmond aan Zee vermaakt een legaat van f 2000, vry van alle rechten. Onder den titel „Sport in het Gemeente- Museum te 's-Gravenhage" is by den hoer M. M. Couvóo, te 's-Hage, een boekje ver schenen, dat aan hen, die na een bezoek aan de Sporttentoonstelling te Scheveningen, hunne indrukken op het Gemeente-Museum in de residentie willen completeeren, uitnemende diensten kan bew\jzen. De heer A. J. Servaas van Rooyen, directeur van hot Museum, heeft nl. de goede gedachte gehad, eeno bytentoonstelling te organiseeren, welke aanschouwelijk voorstelt wat op het gebied der tentoonstelling te Scheveningen in het Museum aan den Korten Vijverberg is te zien. Daar er zooveel valt op te merken, werd de Gids samengesteld, welke al de blijken draagt van een vertrouwbare gids te wezen. De 5de Juli a. s., de dag, waarop het 300 jaren zal zijn geleden dat Steen wijk door Prins Maurits werd ontzet, zal ook kerkelijk herdacht worden. Ds. J. C. Eukman zal in de Groote Kerk cene feestrede houden, welke wordt afgewisseld door een zangkoor en eene orgelbespeling van den heer J. Godefroy. iteeds hebben vele dames en heeron hunne medewerking tot het vormen van dat koor toegezegd. Het plan bestaat uit te voeren: „Dankt, dankt nu allen God," „Een vaste burcht is onze God," hot „Oude Wilhelmus" en „Des Hoeren hand heeft groote dingen aan Land en Volk gedaan". (Wooiden van Nic. Beets, muziek van W. F. G. Nicolaï. Gemengd Nieuws In Amsterdamsche bladen wordt molding gemaakt van een Perzischen oculist, Goolam Kader, die vele blinden geneest, die door Nederlandsche oogheelkundigen van erkende bekwaamheid waren opgegeven. Dagelijks komen er een groot aantal blinden in hot lokaal aan den Binnen-Amstel, en de meosten verklaren, met den dag in beterschap too te nomen. Onder do patiënten zijn vele verpleegden uit de Werkinrichting voor blin den op do Hcorongracht. De directeur dier inrichting i6 dus met de zaak bekend. Goolam Kader strijkt eene zalf onder de oogleden, wat den lijders gedurende eenigo minuten pijn bezorgt; maar z\j getroosten zich die om de gevolgen. Het oordeel van de Amsterdamsche speci aliteiten op het gebied der oogheelkunde over Goolam Kader's genezingen luidt voors hands niet gunstig. Do een vindt den tyd nog te kort om een oordeel te vellen over den Indisch Arabischon oogarts. Een tweodo zegt: „Ik houd dr. Kader voor een handigen Oosterling, doch veel fiducie in zijne behandeling hoeft hy mij niet inge boezemd." De Oosterling, die zich met de pracht van zijn geboorteland omgeeft en daardoor niet weinig indruk maakt op allen, die hem be zoeken, wordt vergezeld en geassisteerd door dr. Anema. De kuur, welke hy zijne patiënten doet ondergaan, duurt, naar men zegt, zeer lang, zoodat hot nog wel eenigen tyd zal aanhouden vóórdat men een definitief gunstig of ongunstig oordoel er over vellen kan. Omtrent dezen Goolam Kader bevat bet „D. v. N." eenige mededeelingen, die tot een juister oordeel over den Perzischen oculist in staat stellen. Eeji medewerker van dat blad heeft een bekende specialiteit in de oogheelkunde ge raadpleegd en deze zeide: „Ik heb veel van dien man gehoord enge lezen, veel slechts over zyn optreden in Brus sel, doch ik geloof, dat het beste is hem volkomen te negeeren. En wat nu do schynbare resultaten betreft, suggestie speelt tegenwoordig eene groote rol in de geneeskunde. Ik had o. a. onder myno patiënten een jong meisje, dat leed aan zokere blindheid. Toen het kind by my kwam, zei ik haar, dat ik haar binnen eeno week geheel zou genezen. Het meisje was zeer gelukkig. Ik schreef haar een onschuldig oogwatertje voor en zei haar dat zij hiervan dagolyks, op de klok af, vier maal twee druppels in het blinde oog moest druppelen. Zy moest dit voorschrift stipt op volgen en voordat do week om was, kwam liet kind geueel genezen by my. Het oog water had dit niet uitgewerkt; het was de suggestie en hierdoor kan die Arabier mis-' schjen ook confgp genezingen verrichten. Verder kunnen do resultaten op verpleegden uit de Werkinrichting als volgt worden uit gelegd Komen by ons onvermogende blinden en zion wy kans hun door eene operatie tot half blinden te maken, dan laten wy deze dikwyis achterwege, omdat de maatschappe- lyke positie van een blindo al tyd beter is dan die van half blinden. De eersten kunnen nl. opgenomen worden in een instituut, de laat- sten niet, hoewel zy slechts op zeer gebrek kige wyze door handenarbeid kunnen voor zien in hunne behoeften. Ook komt het wel voor, dat wy op verzoek van den patiënt of van de ouders niet oporee- ren, waar slechts weinig licht is te geven. Krygt dr. Kader deze lieden nu onder be handeling, dan kan hy hun misschien eenig licht teruggeven, doch dit beteekent zeer weinig. Zoo is in de inrichting op de Stadhouders kade eenigen tyd oen blindo jongeling opge nomen geweest, die geheel uit do natuur het gezicht terugkreeg. Zoo waren twee zusters, lydende aan eene aangeboren oogkwaal, verpleegd in het insti tuut. De eeno genas; zy werd ontslagen, doch spoedig daarop moest zy weor worden opge nomen: de kwaal was teruggekeerd. Dit zy'n alle voorkomende gevallen. Wil het geluk nu, dat dr. Kader iets dergelyks onder vindt by zyne patiënten, dan beroemt hy zich hierop en het volk loopt er in. Do genezing van don man „met een vlies voor het oog", is eenvoudig eene absurditeit. Dit is niets dan eeno vlek op hot hoornvlies, die het gezicht beneemt, en geen vlies, dat weg te nemen is. Ontstaat echter door ont steking een „gaatje" in het hoornvlies, dan kan de blinde weer eenigen tyd zien, doch spoedig daarop is hy weer geheel blind. Mis schien vorkeerde die Ruwaard thans in een tydpork van tydelyke ziendheid, genezen is hy zeker niet. Niettegenstaande dit alles twyfel ik niet of de man zal hier ter stodo hoog in aanzien komen. Het volk houdt van het geheimzin nige, doch oen medicus kan spoedig zien of hy te maken heoft mot „Schwindlerei" of met wetenschap. Bovendien duurt de behandeling van dien man volgens zyn zeggen zeer lang, terwyi hy zyn patiënten veel gold vraagr." Naar het „N. v. d. D." verneemt, is door den inspecteur van het geneeskundig Staats toezicht eene klacht ingediend by den officier van justitie tegen den Arabischen oogarts Goolam Kader. Door de justitie is thans een onderzoek bevolen. De Belgische „Indépendanco" meldt om trent dezen persoon het volgende: „Do be ruchte oculist Goolam Kader is op dit oogen- blik te Amsterdam en heeft er, naar het schynt, een verbazend 6ucces. Tot zoolang als het duurt!" Uit Brussel werd aan de „N. R. C." mode- gedeeld, dat Goolam Kader aldaar allosbo- halvo aangename herinneringen heoft achter gelaten en van daar verdwenen is op eene wyze, welke niet kan strekken tot verhooging van zyn roem. De schuttery te Haarlem heeft by den corpswedstryd in het individueel juist heid schot, by den scliietwedstryd te Hoorn den eersten prys behaald. Do met eene bezending valsche gouden tientjes naar Rotterdam gekomen Italiaan is ter beschikking van de justitie naar het huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat overgebracht. Do man heeft te kennen gegeven, de muntstukjes in het bui tonland te hebben vervaardigd, mot het voor nemen ze in ons land uit te geren. Hy logoerdo in eon hotel aan de Geldorschekade, en het is thans gebleken, dat nog meer win keliers de dupe van zyn bedrog zyn geworden. Aan de tydige aanhouding is het te danken, dat de verspreiding van eene som van ruim f 1300 valsch geld voorkomen word. (V. Ii. C.) To Zevenbergen heeft de liond van den wagonmaker O. aldaar een gelen mol gevangen. Wegens de groote zeldzaamheid is dit dier opgezonden naar het Museum van Natuurlyke Historie te Leiden. Schipper Jonker verdronk by het eiland Marken. Mon meldt daarover het vol gende: De beide zoons, die aan het voordek werkzaam waren, vlogen op het eensklaps gehoord hulpgeschreeuw naar achteren en zagen hun vader tegon de golven kampen. De een maakte do boot los, do andere sprong er in zonder zyn broer af te wachten en roeiJe zyn vader tegemoet, tot helaas! op eene halve scheepslengte afstand van zyn vader, zyn riem brak en hy daardoor evenals zyn broer machteloos moest aanzien hoe hun vader in de diepte verdween. Eene bankiersfirma te Maastricht ontving voor enkele weken van de „Banco Industria e Commercio", te Treviso, een schry- ven, houdende de order tot aankoop van een zeker getal Nederlandsche fondsen. Als dek king daarvoor was bygevoogd een chèque op Bugeland. De bankiersfirma kreeg achterdocht on op haar verzoek wordon door het parket te Maastricht langs diplomatieken weg inlich tingen ingewonnen. Uit deze is thans ge bleken dat èn de voornoemde Italiaansche bank èn de betrokkene voor den chèque tot het groote gilde behooren, waarmede het niet raadzaam is in verbinding te treden. Te Enkhuizen viel in de Buiton- haven een meisje van eene tjalk te water. De vrouw sprong ovor boord om haar te redden, maar was daartoe niet in staat. Toen volgden de schipper, zyn zoon en diens knecht, en aan hunne vereenigde pogingen mocht het gelukken, de beide vrouwen op het droge te brengen. Wyl thans de invoer van levend vee naar België verboden is, werd Dinsdag voor het eerst, door een veehandelaar te Zun- dert, per stoomtram eene geheele lading ge slachte gemeste kalveron naar Antwerpen verzonden. To Spandau heeft zich in een aanval van waanzin eene schippersvrouw met hare twee kinderen verdronken. De moordenaar Wetzel is te Beriyn ter dood gebracht. Men zal zich herinneren dat de schach van Perzië steeds vergezeld wordt door een kleinen jongen, met wien hy by'zonder veel op heeft en dien hy met gunstbewijzen over laadt. Dezer dagen nu speelde het kereltje met eene geladen rovolver in de nabijheid van den schach; het schot ging af en h6t scheelde weinig, of de machtige beheerscher was door zyn eigen kleinen gunsteling dood geschoten. En het pistool werd den knaap afgenomen? Neende kleine hoveling, die sinds lang reeds, na den schach, zoowat de eerste plaats aan het hof innam, werd weggejaagd als eon gevaariyk wezen. In een particulier telegram, uit Parys aan het „Berl. Tagebl." gezonden, staat vermeld dat in de faubourgs aldaar de cholera langzamorhand toeneemt. Hoewel onder reserve aan te nemen, ver dient 't do opmerkzaamheid, dat een ander telegram van onlangs, twee sterfgevallen aan cholera te St.-Denis meldende, vcor zoover gebleken is geene tegenspraak ontmoet heeft. De cholera neemt te Meshed af. Zy is echter te Sabzevar, Abbasabad en Sharud uitgebroken. Uit St.-Petersburg wordt gemeld dat gevallen van cholera te Askabad en Uziifr Ada aan de Kaspische Zee zyn voorgekomen. Eene les voor alle ontrouwe minnaars. Te Hoei, in België, zou een jonk man oene jongo dame huwen, maar plotseling werd hy haar ontrouw en knoopte verkcering aan met een ander meisje. Deze laatste werd door de eerste jonge dame en nog drie anderen in oen bosch opgewacht en schandelijk mis handeld. Zy werd zelfs aan een boom vast gebonden. Slechts met moeite konden een brieven besteller en de brooder van het mishandelde meisje haar uit do handen der furiën bovryden. Het meisje is ernstig gowond. Gelukkig komen dergeiyke voorbeelden van vrouwelyke wraakzucht niet dageiyks voor. Hot volgende, haast aandoenlgke verhaal van hondentrouw wordt uit Buda- Pesth medegedeeldZokere Karsnag werd als misdadiger naar de gevangenis gebracht en zyn hond, een oud on reeds half blind dier, vergezelde hem. Hy volgde zyn meester en scheen gelukkig, als hg hem de geboeide handen kon likken. Toen do man in de ge vangenis was gebracht, ging do hond voor de poort er van liggen en wachtte geduldig op de terugkomst van zgn baas. Dezo verliet het gebouw echter ongezien door zyn hond, en welin zyne doodkist, want hg stierf bgna onmiddellgk na aankomst. Dc geduldige, trouwe hond viel in het oog, en men besloot hem als belooning voor zyne gehechtheid eiken dag voedsel te geven, dat hg echter maar heel zolden aanraakt. Dag en nacht staat hg voor de poort; hij blaft niet, bemoeit zich met niets en staart enkel naar de poort, waardoor zgn baas moet komen. Als lig voetstappen hoort, springt hij op en dringt zich togen de deur aan, bereid om zgn meester met vroolgk geblaf te begroeten. Dan gaat hg weder liggon, kykt in het rond en wacht opnieuw geduldig op zgn baas. ING EZONDEN. Eene nieuwe Nederlandsche Vereeniging heeft zich geconstitueerd, met haren zetel te Amsterdam en haren voorzitter to Leiden. Wy bedoelen „hot Nederlandsch Genootschap voor Munt- en Penningkunde", onder doken- spreuk: „Concordia resparvae crescunt", met den hoer Th. M. Roest, onzen stadgenoot, als president. Vinden bg andere hulpwetenschappen der geschiedenis, met name by de Heraldiek, de Sphragistiek en de Genealogie, de beoefenaars onderling aanrakingspunten in tijdschriften als „de Nederlandsche Heraut", „de Neder landsche Leeuw", e. a., die der Numismatiek waren in Nederland tot nu toe in dit opzicht stiefmoederlgk bedeeld. Thans treedt een aantal beoefenaars van- de munt- en penningkunde in ons land op, met het voornemen o. a. een tydschrift op dit gebied uit te geven, ten einde o. m. de. onderlinge samenwerking der leden te bevor deren, die in den lande en daarbuiten zoo zeer verspreid zgn. Wy wenschen dit Genootschap het succes toe, dat het verdient, uiten den wensch dat het zich met zusterverenigingen verstaan zal, en hot tydschrift zooveel doenlgk publiek domein worde, terwgl wg vertrouwen (de namen der leden big ven ons daarvoor borg) dat het in eigen boezem do onmisbare krach ten zal vinden voor een langdurig, vruchtbaar bestaan! C. V. Kerkelijke berichten. Katwgk aan den Ryn: (Ned.-Heiv. gemeente). Zondag-voormiddag te halftien, ds. J. D. Sigal, van Lisse. Zoete rw oude: Zondag-voorm. te tion uren, ds. Nierstrasz, predikant te Leiderdorp. Leiderdorp: Zondag-voormiddag te lö uren, ds. S. H. J. De Wolff, predikant to Leiden. Des avonds om halfzeven, ds. Nier strasz. Hoogmade: Zondag-namiddag te twee uren, ds. W. Klercq, predikant te Koudekerk aan don Ryn. Bonthuizen: Zondag-namiddag te twee uren, ds. Keers. Katwgk aan den Ryn: (Chr.-Ger. Kerk). Zondag-voorin. te halftien en des nam. te 6 uren, do heer A. Delfos, predikant te Camperland. SASSENHEIM. Go boren: Maria, d. yan Joannes v. d. Voort en Marijtjo Zuiderduin. Johanna Geer trui, d. van Jacobus Johannes v. d. Bosch en van Maiia v. d. VTotrd. Beinier, z. van Theodorne Joham es Haror en Martina Maria Paardekooper. Ovorlodon: Ingetjo Van Aalst, 25 J., echtgen. van Cornelis Vis; Geertje Ds Mooij, 81 J., eolit^. van Cornelis Van Volzen. Getrouwd: Barend Jansen, 23 j., mot Everdin» v. d. Walle, 22 j. Ondertrouwd: Johannes PetrasNoo dt-rmcer mot JohanLa Scholten. Adrianus v. d. Vlugtmct- Theodora Nigter. ALFEN. Bevallen: A. M. Do Rondo gcb. Muller, Z. (wonende te Oosterland). C. M. Oostdam geb. Van Sehio, Z. A. Do Goede goh. v. d. Haar, D. C. Van Schio goh. Kooloos, D. W. C. J. Marhu8 gtb. Bo'f, Z. (to 's-GravenhageJ. C. Ver boom geb. Veltman, D. O vr1e d ent. Van Leeuwen, z. 8 J. E.Fh, Matt hijs» z. 8 m J. A. Roost, 68 j. J. Koor», echtgen. van A. H. Kortokaas S3 j. Gehuwd: C. Steenkamer en G. Van Cape'. AARLANDERVEEN. Be val Ion: E. Van Veen geb. De Jong, D. P. Rulirwiem geb. Sopjes, Z. B. Lam geb. Haringa, D. Overleden: D. Van WieringOD, 13 w. ZOETERWOUDE. G o b o r e n Cornelia Wilhc-I- mina, d. van P. v. Haasteren en C. v. d. Valk. O verleden: G. Do Heer, 81 j. M. Simons, vrcuw van A. S. Straathof, 34 j. Fr. De Neef, d. S m. BODEGRAVE. Bevallen: J. Kroon geb. Sleg- tenhoret, D. M. Boonzaaijer gob. Boe, Z. Overleden: F. Dekkers, 13 d. KOUDEKERK. Bevallen: C. De Jong gob. Van Klaveren, D. Overleden: Tb. Van der Laan, 2 j. S. De Jeu, 13 m. M. v. Klaveren, ll d. LEIDERDORP. Bevallen: J. Mcijn geb. v. d. Pest, Z. M. Meper gob. Dompeling, Z. A. Sclul- kere geb. BroekhoiseD, D. A. Van Tol geb. Van dor Neut, D Overlodon: K. De Roode, 15 m. II. Dc Roode, 3 m. S. Van der Voort, echtgeu. v«n T v. d. Voort, 48 j. G. P. Kraakman, 3 w. NIEUWKOOP. Bevallen: J. De Beer gcb.v.d Donk, D. r. Flomp geb. Zuijdervliet, Z G Ka'shoven geb. Van Zwïoten, Z. N. Griffioen geb. De Wit, D. Overleden: H. FioteTsen, 5 w. OUDSHOORN. Bevallen: J. Ketel geb. Krggs- man. Z. Overleden: M. Hardc-bol, GO j. Gehuwd: J. Overes, jm. 31 j., en M. P. Lea sen, jd. 26 j. WOUBRUGGE. Bevallen: C. v. d. Salm geb. Balten, D. M. W. v. d. Klauw geb. Doolaego, Z. Overleden: F. v. d. Wereld, 2 j.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10