De Koninginnen in (ironingcn. Op de druk bezochte audiëntie in het Paleis van Justitie, welke 's morgens te tien uren begon, boden twee socialisten, Nanninga en Urban, een verzoekschrift aan, waarin op de invrijheidstelling van Geel werd aangedrongen. Door de Koningin weduwe, Regontos, werd ook audiëntie verleend aan corporation, aan civiele en militaire autoriteiten en aan par ticulieren. Daaraan nam ook deel de vereoniging tot vrijwillige oefening in don wapenhandel „Oranje", vertegenwoordigd door haar bestuur. De heer R. Meddons, voorzitter, las daarbij het volgend adres: „Mevrouw De vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, aan welke in het jaar 1885, door wUlon Z. M. onzen geëcrbiedigdon Koning Willem III, de voor haar zeer vereerende titel „Oranje" goedgunstig werd geschonken, biedt Uwe Majesteit hare eerbiedige hulde. Op haren titel fier en trotsch, hoeft de vereeniging „Oranje" het door haar beoogde doel, nl. om door vrijwillige oefening in den wapenhandel, de waarborgen te vermeerderen voor de verdediging van Neerlands onafhan "kelykheid, zooveel in haar vermogen was, bevorderd. Dit bewijst haar eervol bestaan op dit oogonblik, de corpstropheeën, in wedstrijden door haar behaald. Movrouw! als een bowys van dankbaarheid en hulde, aan de nagedachtenis van onzen hoog vereerden, ontslapenon Koning Z. M. Willem III, als een bewijs van sympathie, verknochtheid en trouw aan onze jeugdigo geëerbiedigde Koningin Wilhelmina, veroor looft zich het bestuur van „Oranje" thans den eerbiedigen wensch uit te spreken, dat het Uwe Majesteit moge behagen, van haar te willen aanvaarden, voor H. M. Koningin Wilhelmina, het distinctief dor veroeniging „Oranje", hetwelk zij Uwe Majesteit eerbiedig aanbiedt." Hierna werd aan If. M. het insigne der vereeniging in étui overhandigd, bonevens hot adres opgerold en gehouden door een zil veren band. H. M. bleek hoogeiyk ingenomen te zijn met deze ovatio en betuigde dit in de na volgende woorden: „Gaarne zal ik dit insigne aan H. M. Koningin Wilhelmina overhandi gen; ik ben u zeer orkentelyk voor dit blyk van hulde. Breng al uw corpsleden mijn har- teiyken dank." Bij de voorstelling der hoogleeraren noemde de rector-magnificus hot eene oer voor de Gro ninger universiteit hulde te brengen aan de Regentos, wier warme belangstelling in het hooger onderwijs goblekon was. Thans gaf spreker de verzekering, dat hy en de andore hoogleeraron er naar ötreven een geslacht te vormen, dat uit ovortuiging den troon zal schragen. Spr. uitte de hoop, dat de jonge Koningin onder de hoede eener moeder, in wier vaderland de wetenschap zoo hoog staat, moge opgpoeien tot geluk dor natie. H. M. de Regentes verklaarde dankbaar en verheugd te zijn over dezo gevoelens en sprak daarna eenigo hoogleeraren nog afzonderlijk toe. Tot de andere corporatie behoorden 5 oud- strijders, waaronder twee van 91 jaar. Allen werden door de Regentos harteiyktoegesproken. Door het prachtige weder uitgelokt, profi teerden velen van de muziek, die tusschen halftwee en vier uren in het Storrebosch werd gegeven door het Leidsche orkest van don hoer G. Mann. Intusschon reden Hare Majesteiten te twee uren weder uit en brachten een be zoek aan hot Instituut voor Doofstommen en aan de Ambachtsschool. De route werd ge nomen langs de Ossemarkt,dioeen alleraardigst schouwspel aanbood. Daar gaven, onder leiding van den verdienstelijken onderwijzer, den heer C. A. M. Van Riet, oen driehonderdtal school kinderen, allen op hun Zondags uitgedost, eeno gymnastiek-uitvoering, welke aan de velo toeschouwers groot geaoegon verschafte. By het passeeren der Koninginnen zongen de kindoren hot volgende lied: „Hoor aan een lied uit onzen mond, Geliefde Koningin! Een lied, ontweid uit *s harten grond, Een zuiv'ro kindermin. Wy zyn verheugd U hier te zien, In onze goede Stad, En komen onzo hulde U bièn Met blij Iu vivat, (bis.) God zy met U en ook met Haar, Dio gy als moeder mint; Zyn geest behoed' U, elcl paar, U, Moeder en U, Kind! Wy, kind'ren, ziDgen U ter eer Met opgeruimden zin, En hart en mond juicht evenzeer: Lang leev' de Koningin(5ts.) De jeugdige Koningin was gekleed in een wit kleedje met blauwen strik en eon grooten strooien hoed met witte veeren; de Regentes in rouwgewaad. Aan het Doofstommeninstituut aangekomen, werden de hooge bezoeksters door de hoofd directeuren begroet. Do voorzitter, mr. Guyot, kleinzoon van don stichter en voorzitter van regenten, hield eene toespraak en. twee acht jarige doofstommen boden bouquetten aan. Do directeur, de heer H. Reuil, gaf de noodige inlichtingen en de onderwyzers Visser, Wol- ters en Houtgast gaven openbare lossen. Hare Majesteiten interesseerden zich blyk- baar zeer voor het onderwys en de Regentes richtte tot den directeur vorschillende vragen. Hare Majesteiten werden daarna door het ge bouw rondgeleid en teekenden hare namen in het album. Do directeur wees den bezoeksters de hand- teekeningen van de verschillende vorsten uit het huis van Oranje-Nassau. Na meermalen hare ingenomenheid met deze nuttige instel ling betuigd te hobben, verlieten de Koning innen het instituut on werden door de grooto menigte volks, die buiten stond, stormachtig toegejuicht. En verder ging de tocht, nu naar de Practische Ambachtsschool, waar de Koningin non to 3'/4 uur arriveerden en waar jhr. Alberda van Ekenstcin eeno toespraak hield, wiens kleindochtertje en de jongejuffrouw Kiewit do Jonge bouquetten aanboden, waarop de voorzitter, namens de leerlingen der school, aanstaande timmerlieden, meubel makers en smeden aan do Koningin een door die loerlingen vervaardigd salontafeltje aanbood, als herinnering aan het zoo hoog gewaardeordo bezoek. Dit tafeltje, welwillend door H. M. aanvaard, is van dof en gepolitoerd notenboomenhout vervaardigd, ingelegd met palissandorhoutin het blad, dof zwart ebben hout, omlyst door gepolitoerd notenboomen hout, is ingelegd eene koninklijke kroon van rozenhout. Met veel belangstelling maakten nu HH. MM. eene wandeling door de verschillende lokalen, waarin do jongens druk aan den I arbeid waren; hier en daar namen HII. MM. nauwkeurig waar, wat en hoe gearbeid werd. By 't eindigen dezor wandeling, door het ruime, doelmatig ingorichte gebouw, betuigde H. M. de Koningin-Regentes aan den voorzitter Hoogstderzelver hooge tevredenheid over het geen de Groningscho Ambachtsschool doet in 't belang van den aanstaanden werkman. Nog vóór HH. MM. het gebouw verlieten, had mevr. Van den Berg—Stomp, do echt- gonoote van don vice-voorzitter der inrichting, de hooge eer door den Commissaris djr Kó ningin aan HH. MM. te worden voorgesteld als de vrouw, dio in Groningen het initiatief had genomen voor hot verschaften van onder wys in do alleronmisbaarste nuttige hand werken, aan de vrouwen en dienstboden, dio daaraan zoozeer behoefte gevoelen. H. M. do Koningin Regontos botuigde mevr. Van den Berg hare hooge belangstelling in dit belang loos in 't belang van minder bevoorrechten verrichte werk en onze kleino Koningin dankte met een handdruk. Na een korten rytoer waren HH. MM. te vier uren in het Regeeringshotel terug. Tot zoolang was het weer goed, daarna begon het te regenen. Om halfzes viel do regen zelfs zóó over vloedig, dat de kansen voor 't afsteken van het vuurwerk om halftien slecht kwamen te staan. In de schitterend verlichte Raadszaal bood de gemeente Groningen des avonds te half zeven den beiden Koninginnen een prachtig feestmaal aan. Het geheole stadhuis geleek een bloemenhof. De Koninginnon werden ontvangen in de trouwzaal en begaven zich vervolgens naar de Raadszaal. De tafel was zoo fraai versierd als men zelden zagoveral slingers rozen van weergalooze schoonheid en vóór de Koningin nen oen zilveren plateau met bloemenrechts en links pièces montéeso. a. een prachtige zegewagen. Aan de smalle zyde zaten de beide Koningin nen met den burgemeester en den Commissaris der Koningin aan hare zijden; verder nog freule v. d. Poll en barones Van Hardenbroek van Bergambacht; recht tegenover de Vorstin nen generaal Muschart, mevr. Bucaille en mevr. Van Panhiays. I Tot do verdere gasten behoorden alle leden van het gevolg van IIH. MM., de meeste leden van de God. Staten met den griffier, do commandanten van het garnizoen en van de dd. schuttery, enz., in het geheel mot de raadsleden en den secretaris, 05 personen. De burgemeester nam tydens het maal het woord en sprak don gasten der gemeente volgenderwyze toe: „Met toestemming van Uwe Majesteiten valt mij de eer en het genoegen te beurt, ook namens den Gemeenteraad van Groningen, den heildronk te brengen op onzo geëerbie digde Koningin en op hare doorluchtige moe der, mevrouw de Koningin-Regentes. „Majesteiten! De dag van heden, waarop wy in Groningc-ns raadszaal U als onze gasten mogen begroeten, zal in de geschiedboeken dezer gemeente als een onvergetelyke dag worden vermeld. Het gemeentebestuur is trotsch en gelukkig, dat het Uwen Majestei ten heeft mogen behagen, naar de hoofdstad van het Noorden te gaan, welke stad, even als de provincie, door roemryke feiten bekend is in do geschiedenis van Nederland, die één is met die van Oranje. Uit het diepst van myn gemoed geef ik de verzekering, dat de trouw en de verknochtheid der ingezetenen vau deze gemeente aan uwe geëerbiedigde personen en aan de dynastie, in de toekomst onverzwakt zullen blyven. „"Wy allon ook uit naam der genoodig- don spreek ik thans kunnen de gevoelens, welke ons bezielen, niet beter vertolken dan in den heildronk, dien ik my veroorloof in te stellen: „Leve Koningin "Wilhelmina en hare door luchtige moeder, de Koningin-Regentes!" Het antwoord der Regentes op den toost van den burgemeester luidde aldus: „Mynheer den burgemeester en u allen, myne heeren, zog ik in de eerste plaats dank voor de uitnoodiging, lot do Koningin en my gericht aan te zitten met den gemeenteraad van Groningen aan dezen feestdisch. Ik stelde die uitnoodiging op hoogen prys en nam dio gaarne aan. Ik beschouw het als een voorrecht my met de KoniDgin te bevinden te midden der vertegenwoordigers van Groningens bo- volking, een dubbel voorrecht, omdat ik daar door eene welkome gelegenheid vind, dier bevolking, die my cn myner dochter zoovele blyken gaf van ongeveinsde en hartelyke ge negenheid, daarvoor oprecht dank te zeggen. „"Woest overtuigd, myno heeron, dat ik alles wat in deze schoone stad voor ons werd ge daan, ten zeerste waardeer en dat ik uwe ordelyke en degelyke bevolking door al wat ik hoorde en zag, heb leeren hoogschatten. De bewyzen van liefde en trouw, do toejui chingen, die ons ten deel vielen, zullen wij ais eeno gelukkige herinnering bewaren. „Ik dank u, mynheer de burgemeester, voor den heildronk, uitgebracht op de Koningin en myik dank allen voor de wyze, waarop wy werden ontvangen en verwelkomd. Wat ik zag in uwe stad, het getuigt alles van voorspoed en vooruitgang en van den werk- zamen en nyveren geest uwer bevolking. „Ik stel u voor, een dronk te wyden aan die bevolking, door u vertegenwoordigd; in haar welzyn zal ik my altyd van harte ver heugen. Moge het haar steeds vergund zyn met rechtmatigen trots te wyzen op hetgeen Groningen is en op hetgeen Groningen kan". Na dit antwoord begaven de Vorstinnen zich naar de trouwkamer, om daar het vuur werk te aanschouwen, door Rnysch, uit Utrecht, tegonover het raadhuis ontstokenen waarmede deze feestdag werd besloten. Door duizenden bygewoond, slaagde dit vuurwerk niet geheel. Het laatste stukgroote decoratie als hulde aan de Koninginnen, bleek mede door den in den namiddag gevallen regen te zeer geleden te hebben om geheel te slagen. Het was jammer! Enkele stukken waren niet te ontsteken; andere slaagden slechts half, ook omdat de rook zoo dicht was en bleef hangen, want er was geen wind En toch de tienduizenden, die op de Groote Markt schouder aan schouder stonden, beklaagden zich niet Zy stonden met den rug naar het vuurwerk en zagen naar de Koninginnen, en zwaaiden met hoeden en zakdoeken en riepen hoezeo! en zongen de volksliederen, met of zonder begeleiding van de muziek en „lang zal zy leven!" toen het vuurwerk een welgeslaagd „leve Wilhelmina!" vortoonde. De jonge Koningin zag die dichte menigte groetende aan en wischto nu en dan de ruiten af om toch vooral goed te zien. Des avonds van acht tot tien uren gaf de stafmuziek uit Leiden weder eene uitvoering I op do Vischmarkt. Wegens het overlijden zyner z-uater is baron Taets Van Amerongon als kamerheer vervan gen door ridder Huyssen van Kattendyko. Men meldt ons verder uit Groningen: Het geschonk, dat door de Staten der pro vincie Groningen aan H. M. Koningin Wil helmina ter herinnering aan Hoogstderzelver bezoek te Heiligorleo wordt aangeboden, be staat uit een massief zilveren Byoux-koffer inwendig bekleed met gecapitonoerd satijn en besloten in een prachtig étui mot zilveren Koninklijke Kroon. Dit prachtstuk is kunstig bewerkt in ryken renaissance-styl en wordt gedragen door i kloeke zilveren leeuwen, terwyl op het deksel do groep van Heiligerlee prykt, welke artis tiek gemodelleerd en gedreven in vermeil is uitgevoerd. Ter weerszyden van den koffèr zyn het Koninklyk Wapen en hot wapen der piovincio Groningen in émail aangebracht, versierd met de heraldiek gedreven schild houders on haut relief, terwyl op de hoeken keurig bowerkte serafijnen met vredepalmen en ryke ornamentiek prijken. Op het deksel zyn onder de groep in sier- lyko letters de volgondo inscription gegra veerd Graaf Adolf van Nassau bleef in den roomryken slag. Oranje met Nederland verbonden. 2.3 Mei 15C8. De eerste zege in deSO- jarige worsteling voor de vrijheid der Neder landen. 23 Mei 1S68: Door het nageslacht der ouderen gewyd. Een mot blauw lluweel bekleed keurig ge sneden voetstuk vertoont aan dc voorzijde een zilveren medaillon, waarop gegraveerd* „De Staten van do Provincie Groningen aan „Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van „Harer Majosteits bezoek te Heiligerlee den „23sten Juni 1892." Dit waarlyk schoon en kostbaar souvenir is door de uitmuntende zorg van den heer B. Oving, te Groningen, en onder diens opzicht ontworpen en uitgevoerd ir. dc Koninklyke Nederlandscho fabriek van de hoeren Van Kempen, te Voorschoten. Ter aanvulling van het verslag der foest- viering to Leeuwarden laten wij hier nog volgen het afscheidswoord, door II. M. do Koningin-Regentes Maandag gesproken aan het diner op het Paleis, wolk diner niet door Koningin Wilhelmina werd bygewoond. Een dronk van den gastheer, den Commissaris dor Koningin in Friesland, beantwoordende, zcidc H. M.: „Den laatsten dag van myn vc-rbiyf in Friesland wil ook ik u nog met een enkel woord dankzeggen voor uwe ontvangst. Ik waardeer zeer do woorden, door u gesproken ter nagedachtenis van den overleden Koning, dio Friesland zulk oen warm hart toedroeg. Door de beschikking van myn overleden Ge maal werd het u mogeiyk, de Koningin en my te ontvangen in het voorvaderlyk Paleis der Oranjes, maar de gastvryheid, die ik daar vond, dank ik alleen aan uwe bemoeiingen on die van mevrouw Harinxma. Ik betuig u daarvoor myne oprechte erkentelykheid. Ge lukkige dagen liob ik met myne Dochter onder uw gastvry dak doorgebracht. „Ik wei)sch u geluk met den geest der bevolking van liet gewest, aan uwe zorgen toevertrouwd. Vóór wy afscheid nemen, wil ik u herhalen, dat do Koningin en ik van ons eerste bezoek aan deze provincie niets dan aangename en dankbare herinneringen met ons nemen. „Moge het u en do uwen wolgaan en het u nog lang gegeven zyn werkzaam te bly ven ten nutte van vaderland en provincie, omringd door allen, die u dierbaar zijn. „Mede uit naam myner Dochter roep ik u en den Friezen van harte een „Tot weder- ziens" toe. „God geve, dat het moge zyn onder ge lukkige omstandigheden, en dat de toekomst, voor ons allen gezegend moge zyn! „Met dezen dronk breng ik u mijnen har- telyken dank en myne beste wenschen!" Den avond van dien dag had ten paleize eene receptie plaats. Do vorstelyk ingcnchto zalen leverden een schoonen aanblik op. Tal van dames in prachtige toiletten en schitter rende van edelgosteenteD, en eveneens vele heeren, waarvan do meeston in ambtskostuum of uniform, vulden de zalen Toen de Koningin- Regentes binnentrad, stonden alle aanwezigen geschaard. By do ry langs onderhield H. M. zich weder op de allerminste wyze met ieder hunner. De Groninger burgery heeft de gewoonte, hare feesten to eindigen in de „Harmonie".

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2