DAGBLAD. r;°. 9915. Dinsdag 31 Juiü. A". 1892. <§eze (iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Juni. Burgerlijke Stand. m Feuilleton. ZIJN MOORDENAAR. (Vervolg ommeeydt.) LEIDSCI PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per S maanden......7.'..7. f 1.10. Franco per poet1.40. Afzondorltfïe Nommeni0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊNt Tan 1—regelt f 1.05. Iedere regel meer ft.lTf. Orootere lettere naar plaatsruimte. Toor hel Inoaaaeeren bol ten de sUd wordt f0.10 heretenA Tweede Blad. Door dr. A. H. Vorstman, officier van gez. in Ned.-Indiü to Sintang, xyn aan het Anatomisch Kabinet by de Ryks-universiteit alhier twee schedels ten geschenke aangebo den, waarvan de een is van een Boeginees, afkomstig van Soengei Kakap, gelegen aan de monding der Kapoeas, en de ander van een Dajak, uit de streek der Landak-iivier. Den schenker is de dank der Regeering betuigd. Naar aanleiding van eene in het eindver slag der Tweede Kamer gedane vraag deelt de minister van financiën alsnog mede om trent de sommen, welke na 1893 voor in uitvoering zynde groote openbare werken alsnog noodig zullen zyn: dat volgens mede- deeling van don minister van waterstaat de bedragen voor het Morwedekanaal en de sluis- werken te IJmuiden uitgetrokken, waarscbyn- lyk voldoende zullen zyn. Voor de verlegging van don Maasmond echter zullen na 1892 nog werken zyn uit te voeren tot een bedrag van ongeveer 8,000,000, dus voor belangryk meer dan de in het voorloopig verslag ge raamde som van f 820,802. De som, welke voor de voltooiing van den Nieuwen Rotterdam- schen Waterweg na 1 Januari 1893 nog be steed zal moeten worden, wordt te recht op ƒ575,000 geraamd, voor zooveel betreft het gedeelte van Rotterdam naar Zee; voor het gedeelte boven Rotterdam evenwel zal nog eene som van 1,500,000 noodig zyn. Er zyn daarenboven nog vele andere werken, behalve die tot verbetering van kleine rivieren, in de eerstvolgende jaren uit te voeren. Eene belangrijke daling in het eindcijfer der begrooting van hoofdstuk IX wordt door don minister voorshands niet verwacht. Voorts geeft de minister het gevraagde gedetailleerd overzicht van de opbrengst der verschillende directe, indirecte en verbruiks belastingen in Belgiö, Frankrijk, Pruisen en Engeland over 1890. Het stoomschip Conway Castle," van Vlissingen naar Kaapstad, passeerde 17 Juni Las Palmas; do „Merapi," van Rotterdam naar Batavia, passeerde 17 Juni Ponta da Guia; de „Prins van Oranje" arriveerde 18 Juni van Amsterdam te Batavia; de „Prinses "Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Juni van Padang; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, vertrok 18 Juni van Colombo; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Juni Kaap St.-Vincent; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, is 17 Juni te Delagoa-Baai aangekomen; de „PrinsAlexan der", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 18 Juni Kaap Del Armi; de „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok 18 Juni van Port-Said. RËCLAM£§. Nieuws Tan onze broederen ul< de Transvaal! Sequah heeft U zoo menigmaal gezegd dat rlieumatiek en rheumatische jicht hunnen oorsprong vinden door eene te groote hoe veelheid van een zeker zuur, dat zich in het bloed bevindt, en hy acht hot onnoodig nog maals hetzelfde te herhalen. Sequah's Prairie- Bloem, wanneer men het gebruikt zooals voorgeschreven is, doet alle slechte spijsver teringen verdwijnen en voorkomt het over tollige daarzyn van dit zuur; het verricht dit niet alleen, maar 't wekt de klieren en spieren op tot het verkrijgen eener volkomen ge zondheid. Op deze wijze met Sequah's Olie te zamen genomen, overtreft het alle andere geneesmiddelen en verbaasd behoeft men niet meer te zyn over het groot getal genezingen, dat het heeft teweeggebracht. De volgende getuigenis van een onzer landgenooten in de Transvaal is voor ons van groot belang. De Heer M. N. PRETORIUS, gewezen Voorzitter van de Transvaal (Zuid-Afrika), schryft ons: „Met groot genoegen verklaar ik U, dat ik sinds drie jaren aan de hevigste rheumatische Pijnen geleden heb. Verschillende Doctoren heb ik geraadpleegd en twee-of driemaal dacht ik, dat mijne pijnen verminderd waren, maar nimmer heb ik myne gansche genezing be komen. Evenwel, na het gebruik van Sequah's Olie en er mede voortgegaan zynde, ben ik verheugd te kunnen verklaren dat myne pijnen geheel en al verdwenen zyn. Ik heb de her stelling van myn been bekomen en sedert heb ik niet de minste pijn of stijfheid meer waargenomen; inderdaad, het been, waaraan ik leed, is nu het beste van de twee. Ik hoop dat mijne landgenooten van Transvaal er eene les uit mogen trekken en Sequah's wonder bare geneesmiddelen gebruiken." Deze wonder bare getuigenis uit zulke bron duidt nog eens te meer aan de goede gevolgen van Sequah's wonderbare geneesmiddelen. Prjjs f 1 25 per flacon. Verkrijgbaar bi) A. J. GROEN P.Jzn., Haar lemmerstraat 70, en EDUARD DE RUITER, Hoogewoerd 88. 1739 47 INGEZONDEN. Weledele Heer l Ter aanvulling van de waarschuwing van den heer commissaris van politie, voorko mende in uw blad van 18 dezer, verzoek ik u onderstaande mededeeling te plaatsen. Een paar weken geleden vervoegde zich ten huize van den heer C. F. S. een persoon, die, na eerst geïnformeerd to hebben naar de religie van den persoon, tot wien hy sprak, voorgaf, gezonden te zyn door de wees inrichting Neerbosch. Hy verkocht scheur kalenders tegen den prys van ƒ1. Er moest ƒ0.50 vooruit betaald worden en dan ontving men terstond eene plaat, „de Emmaüsgangers" voorstellende. De scheurkalender zou in Novem ber a. s. geleverd worden en daarby, tegen ontvangst van nogmaals 50 cent, een tweede plaat, voorstellende „het Stillen van den Storm". Een paar dagen later verscheen een ander manspersoon, ook voorgevende colpor teur voor de weesinrichting Neerbosch te zyn. Hy toonde stalen voor lysten, zoo men die eventueel verlangde. Iedere lijst kost f 2.50. Hem werden twee lysten besteld, waarop hy de reeds ontvangen plaat „de Emmaüsgangers" medenam om ze in delyst te plaatsen. Door eene zeer byzondere omstandigheid werden de lysten te Neerbosch afbesteld en daarop ontving de heer C. F. S. een vol gend schryven: „M.I In beleefd antwoord op uw schryven van 9 dezer, diene, lo. dat onze inteekenlysten v. d. scheurkalender nog niet zyn gedrukt; 2o. wordt by Neerbosch's scheur kalender nooit eene premie verstrekt, en ein- delyk wat de lysten aangaat, deze worden in 't geheel niet door ons in den handel ge bracht. Blykbaar hebt u dus met oplichters te doen gehad of althans met iemand, die in zake eerlykheid zyne byzondere begrippen heeft. w. get. v. Neerbosch Boekhandel Neerbosch, 10/6 '92. Spruyt. Dat de hh. colporteurs nog praatten van „er is zooveel noodig voor 900 kinderen te onderhouden" enz. enz. zal wel overbodig zyn te melden. UEd. dankend voor de plaatsruimte, heb ik de eer te zyn, Leiden, Uw. Dw. Dienaar, 20 Juni 1892. F. Programma Tan Muziekuitvoeringen. ZOMERZORG. Dinsdag 21 Juni, te halfaoht, ouder directie van den heer W. Van der Linden. Eerste afdeelingNo. 1. „Gerade aua", Marfch, Unrath; 2. Ouverture „Der Haideschaoht", F. v. Hol- atoin3. Fantaiaie de l'Opéra de Ricci „Le Docteur Crispin", F. Dunkier4. Glucks-Walzer, F. Von Suppé 5. Potpourri aus der Opor „Der Luatige Krieg", Strauss. Tweede afdeelingNo. 6. Ouverture „Efterklang af OBsian", Niels W. Gade; 7. .La Béné- dicton des Poignards", Grande Scéno de l'Opéra „Les Huguenots", Meyerbeer; 8. „Bilder aus Norden", H. Hoffman; 9. Fantaisie de l'Opéra do A. Thomas „Mignon", F. Dunkier. Nos. 1, 4, 5, 8 en 9 eerste uitvoering alhier. ZOETERWOUDE. Geboren: Johan, Z. van J. 8chregel en M. H. Martyn. Lucie Agnes Hillegonda, D. van J. C. Gijp en H. Punt. Gerarda Maria, D. van J. Van Dicmen en H. Van Ryt. Oatharina Cornelia, D. van N. Overdevest en A. Kleyweg. Overleden: J. M. Vermeer, wed. van W. 8iobers, 6T j. A. P. Biemond, jm. 30 j. OEG8TGEE8T. Geboren: Johanna, D. van G. Brands en J. Fasseur. Ondertrouwd: T. Zwanenburg, jm. 25 J., en G. M. Wassenburg, Jd. 23 j. VOOR8CHOTEN. Geboren: Gerhard JaD, Z. van Carel Christiaan Breukink en Maria Adriana Steoneveld. Overleden: Jacob Kok, 72 j., weduwnaar van Willemina Slingerland. LISSE. Overleden: Maartje Kmtjff, wed. van W. Van der Mey, 82 j. Gehuwd: Bartel De Jonge on Maria Balkenende. NOORDWIJK. Geborens Ewout, z. van J. Hakker en M. Van Santen. Anna, d. van H. Vink en A. v. d. Ploeg. Theodora Elisabeth, d. van J. Bneecher en J. v. d. Brem. Getrouwd: G. V. Van Leeuwen, 27 J., en N. v. d. Mark, 23 j. Overleden: A. G. Alkemade, 15 m. KATWIJK. Geboren: Cornells, z. van J. v. d. Plas en T. Haasnoot. Jannetje, d. van T. Van Volzen en G. Vootjs. Arie, z. van A De Lange en D. Van Duijn. Catharina, d. van P. v. d. Horst en H. Haakman. Getrouwd: J. Kuyt, 23 jen A. Van Duijvon- voorde, 20 j. Overlodon: D. Do Vreugd, 61 J., vr. van A. Ouwehand. EILLEGOM. Geboren: Helena Maria, d. van Leonardus Teenwon en Johanna Ooldors. Arnol- dns, z. van Arnoldns Marceles Zoutman en Maria Catharina Van Dartelen. Getrouwd: Petrus v. d. Linden en Mietje v. d. Meer. Pitrns Johannes De Brabandc-r en Johanna Meerleveld (wonende te Amsterdam.) Jan Van Til en Antjo Beets (wonondo te Amsterdam). Overleden: Johanna Wilhelmina Maria Van Bourgondién, 3 m. Cornelia Heodricns Schrama, 4 m. In de lied. Werkinr. zyn opgenomen i DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. ToUal 12 Juni. Zondag 53 10 63 13 Maandag. 65 6 71 14 Dinsdag 73 12 85 15 Woensdag 66 9 75 IC Donderdag 72 12 84 17 Vrydag 64 7 Tl 18 Zaterdag 67 5 62 19.) Twee groote tranen vulden Irmgards oogen. De armen, welke zooeven zoo krachtig Richard hadden omsloten, hingen slap langs haar lichaam. „Ga!" - hijgde ze. - „Weg - wegi" voegde zij er krijschend aan toe. „Ik ben geheel gezond, mijnheer Von Glat- beck", sprak echter Clarissa met inspanning aller krachten. „Blijf hier, verzoek ik u; ik zal den weg alleen zeer goed kunnen vinden." Een blik der diepste verachting trof Richard, die onwillekeurig zijne oogen neersloeg voor een oogenblik slechts, want spoedig hief bij ze weer op, om toornige bliksemstralen naar Clarissa te slingeren. „Zooals u wilt!" was het korte antwoord en hy verdween tusschen de boomen, de weerstrevende Irmgard met zich trekkend. Clarissa was alleen. Zonder te overleggen in welke richting zg zich moest wenden, wandelde zij het dichtste gedeelte van het bosch in beneden lag de zee, de golven kwamen gingen zij ruischten, zy bruis ten een voortdurend gegolf en gewiegel- Clarissa hoorde niets meer. Eene onmacht nabg, zonk z(j neer op het met mos be dekte zand. In eene machtelooze sluimering verzonken, lag zy daar; tgd en plaats waren aan haar geheugen ontschoten; hare gedachten hielden zich slechts bezig met hetgeen zoo juist was geschied. Zy had afstand van hem gedaan, vrgwilligimmers, sedert lang wist zg, dat hy harer onwaardig was; doch dat hy in zulk eene diepte verzonken was, had haar onschuldig hart nooit kunnen denken. Achter haar kraakten de twygen. Zy zag om en bemerkte eene oude vrouw, in lompen gekleed. Groenachtige, roodgerande oogen staarden haar aan, de magere vingers hielden een schop omklemd, op den rug droeg ze eene mand met kruiden. „Is u moeder Balbo?" vroeg Clarissa met vliegenden adem. „Kent ge my, schoon kind?" antwoordde deze. „Sta op, gg zit op duizendguldenkruid, dat ik zoek voor hen, hahaha wier hart ïydt; ik verzamel kruiden op de duinen." Zonder antwoord af te wachten, schoof ze Clarissa ter zgde, groef fluks het plantje uit de aarde en wierp het in hare mand. Clarissa zag de vrouw opmerkzaam aan en trad onwillekeurig eene schrede terug. Haar ang stig vragende blik was der verzamelaarster niet ontgaan. „Zyt ge bang voor my, juffertje? Niet noodig, ik doe niemand leed." Clarissa schudde het hoofd. „Een fijn handje, fijn, zeer fijn", bromde de oude, toen Clarissa haar zonnescherm van den grond opraapte. „Wat mag daar wel in te lezen staan?" Hare stem klonk week en vleiend. „Wat, wilt gg niets weten?" Clarissa had haastig de hand teruggetrok ken. Zy bezon zich echter, en hoewel bevend, onderwierp zg zich aan moeder Balbo's wil. Met een stgven blik beschouwdo Balbo de lgnen; doordringend zag ze Clarissa daarna aan. „Neem u in acht voor den reiger, hy brengt u ongeluk aan, juffrouw! Meer staat er niet in en en dat is genoeg! Goe den nacht 1" Zy slingerde de mand op den rug, stak begeerig het zilveren muntstukje, dat Clarissa haar toereikte, in den zak en verdween. Clarissa ging. Den doek trok zy vast om hare schouders, om zich tegen de avond koelte te beschermenspoedig zag zy zich in zulk eene duisternis gehuld, dat het haar onmogeiyk was, den weg door het bosch naar den molen te vinden. Snel besloten, verliet zg de duinen, om den weg langs het strand te volgen. „Wacht u voor den reiger!" Die profetische woorden klonken haar nog steeds in de ooren. Op een ander oogenblik zou ze weinig gewicht hebben gehecht aan deze voor haar onbegrgpeiyke klanken, doch thans, nu het gemoed, het hart, haar gansche lichaam zich in eene koortsachtige opgewon denheid bevond, werkten zy zoo verbysterend. Plotseling is aan zee de overgang van den dag in den nacht. Het zoete schemerlicht, dat beiden ineen doet smelten, ontbreekt. Nauwelyks heeft de zon haren dagelykschen kringloop volbracht, of de nacht doet reeds zyne rechten gelden. Het werd duisterder; snel en onverwachts was het licht verdwenen; een lichte nevel dook op uit zee; Clarissa schreed yiings voort; haar voet raakte nauwelyks den voch- tigen bodemgeene hindernis bemoeilykte haar don weg.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5