de premie, do groote verg.-zilv. medaille, door de „Hollandia" in 41 m. 00 sec. De derde was „Sappho", in slechts 66n seconde meer tijd. „Hollandia" had aan beide kampioenen voorgiften gegeven. IVScherpe- en centerboard-vaartuigen, groot tot en met 4 wedstrijd-tonnen. Drie deelnemers. Prijs, groote verg.-zilv. medaille, behaald door de „Gitana" van N.-N. in 1 u. 51 m. 32 s. Premie, groote zilv. mei, door „Koningin Emma" van C. Hooykaas te Rotterdam in 2 u. 7 m. 28 sec. VJachten, boeiers, botters enz., groot boven 8 wedstryd-tonnen. Uitsluitend vaar tuigen mot vaste roef of vast dek, gezeild door den eigenaar of liefhebbers met twee mannen vóór den mast. Drie deelnemers. Prijs, de gouden medaille en een standaard vlag van „Hollandia", aangeboden door eenige dames, behaald door „Eisabetli" van P. Altink Jr. te Amsterdam in 1 u. 23 m. 40 sec. Premie, groote verg.-zilv. medaille, behaald door „Maria" van A. F. Fr. Hendricks te Amsterdam in 1 u. 24 m. 7 sec. VIJachten, boeiers, botters onz., uitsluitend vaartuigen met vaste roef of vast dek, groot boven 5 tot en met 8 wedstrijd-tonnen. Twee deelnemers. Pr\js, groote gouden medaille, behaald door de „Sperwer" van C. Jurrjens te Amsterdam, in 43 m. 58 sec. Aangezien voor dit nommer slechts twee mededingers waren, werd de premie, verg.- zilv. med., niet aan de „Hora" van W. Hey- broek te Amsterdam toegekend. VII: Jachten, boeiers, botters enz., als voren, uitsluitend bemand door liefhebbers, met één man voor den mast. Twee deel nemers. Prijs, de groote gouden medaille, behaald door de „Sperwer" van C. Jurrjens in 1 u. 32 m. 40 sec. De premie werd, om dezelfde reden als in No. VI, niet aan de „Hora" toegekond. VIII: Jachten, boeiers, botters enz., groot boven 3 tot en met 5 wedstrijd-tonnen. Omdat voor dit nommer slechts één deel nemer was, ging het niet door. IXTjottors enz., groot boven 2 tot en mot 3 wedstrijd-tonnen. Drie deelnemers. Prijs, groote verg.-zilv. medaille, behaald door „Aletta" van A. Parmentier Jr. te Lei derdorp in 1 u. 8 min. Premie, de groote zilveren medaille, door „Jo Jo" van G. Henri Sijthoff te Leiden in 1 u. 8 min. 7 sec. Het derde kwam aan de „Bever", van B. Wafelbakker te Zaandam. XTjotters enz., groot boven 2 tot en met 3 wedstrijd tonnen, uitsluitond bemand door liefhebbers. Vier deelnemers. Prijs, een kunstvoorwerp, aangeboden door een oud-bestuurslid, behaald door „Aletta" van A. Parmentier Jr. te Leiderdorp in 1 u. 21 m. 20 sec. Premie, de groote zilv. medaille, door de „Bever" van B. Wafelbakker te Zaandam in 1 u. 21 m. 52 sec. XI: Tjotters enz., groot tot en met 2 wedstrijd-tonnen. Zeven deelnemers. Prijs, de groote verg. zilv. medaille, be haald door de „Vlinder" van W. Heybroek te Amsterdam in 54 m. 50 sec. Premie, zilveren medaille, behaald door Marie" van J. A. Weber Jr. te Nieuwer- Amstel in 56 min. XII: Platboom-vaartuigen. Zes deelnemers. Prijs, een kunstvoorwerp, behaald door „Fortuna" van J. Van de Wereld te Roe- lofarendsveen in 1 u. 35 m. Promie, een surprise, behaald door „Zee meeuw" van N. Cozijn te Oude-Wetering in 1 u. 35 m. 30 sec. Dit waren de nommers, welke op het uit geschreven programma voorkwamen. Er werd echter nog een nummer gevaren, waartoe drie partijen zich welwillend aanboden, nl. voor centerboard-kotters. Dat was eene zeer belang rijke race. De prijs werd behaald door de „Zwerver" van E. Kol te Amsterdam in 47 m. 30 sec. en de premie door „Girolla" van Blaauw te Amsterdam in 48 m. 6 sec. Met dit nommer is tevens bewezen dat het Brasomermeer ook voor kotters uitstekend geschikt is. Men hoopt dus volgende jaren op meer deelneming er van. De prijzen werden op de feestboot uitge reikt, waarbij verschillende toespraken werden gehouden, waarin meermalen werd herinnerd aan de sympathie, welke de watersport meer en meer b\j de dames ondervindt, getuige nu weer de vele prijzen door haar beschikbaar gesteld. Aan die dames, welke daardoor het tienjarig bestaan der vereeniging niet ongo merkt lieten voorbijgaan, werd alle hulde gebracht. De uitgeloofde standaardvlag werd met eene hartelijke toespraak door eene der lieve dames zelve aan den heer Altink overhandigd. Te Alfen 's avonds om halfacht terugge keerd, vereenigden velen zich in St.-Joris aan een gemeenschappelijk diner, waarbij menige dronk werd uitgebracht op het ander maal zoo welgeslaagde „Hollandia"-feest. De Koninginnen in Friesland. Het weder is den Friezen klaarblijkelijk minder gunstig dan eenige dagen te voren den Utrechtenaars. Vrijdag-avond mocht men nog van geluk spreken: de wolkon ontlastten zich eerst nadat de koninklijke stoet zijn rijtoer door de stad had volbrachtde stad heeft zich dus in den vollen glans harer schitterende verlichting aan de Koninginnen kunnen vertoonen. Maar toen de regen begon te vallen, was 't ook raak do bui plaste neer mot zooveel geweld, dat de illuminatie na korten tijd was uitgedoofd Den ganscben nacht heeft het geregend en ook Zaterdagmorgen bleef het ongestadig Midden onder de aubade, die de schoolkinde ren om halfelf Koningin Wilhelmina brachten, viel er een flinke bui. Maar dat deed aan de stemming van de schooljeugd geen afbreuk, 't Was voor den dirigent, den heer C. Koster, eene moeielijke taak om zijn reuzenkoor ruim 1300 kinderen deden mee aan den gang te krijgen. Juist zou men beginnen, toen de jonge Koningin zich aan het venster vertoonde. Toen lieten do kleine zangers en zangeressen hun directeur in den steekalle hoofden wendden zich naar hot venster om met daverend gejuich het Koninginnetje te begroeten. Daarna kon, terwijl de kieinen op de natte straatsteenen stonden, waarvan een met Frieschen kap, met de uitvoering van de liederen worden begonnen. Ze zongen er dapper op los. Eerst een welkomstgroet, voor deze gelegenheid gedicht, dat aldus aanving: „U onze groet, U, telg van Nassau's eedlen stam"; dan het Wilhelmus, het oude, nooit veroudo- rende volkslied; eindelijk, een lied in deFrie- sche taal van den grooten Halbertsma. „Frysk bloed, tsjöch op! wol nou ris bruwze in siede, In bounsje throch us ieren om," aldus begon dit lied. En inderdaad, het werkte electriseerend op de zangers en op de om standers, wier bloed begon te bruisen en te koken. Toen de slotregelen, die, in Neder- landsch overgebracht, luiden: „Gunstrijk zie de Hemelvader Steeds in liefde op u neer; Dan verwachten we altegader Dikwijls U in Friesland weer", gezongen werden en de kinderen, de beide laatste regels steeds herhalend, het paleis voor bijtrokken, werd de geestdrift het publiek te machtig; de ouders der jeugdige zangers drongen mee naar voren, de afgezette ruimte binnen. Zoo ging de aubade over in eene warme ovatie, waaraan jong en oud meedeed. Het viel in het oog zoo allerliefst Koningin Wilholmina zich jegens de kleine zangers betoonde. Naast hare moeder voorovergebogen om naar alle richtingen te kunnen wuiven, werd ze door eene hofdame om het middel vast gehouden. De kinderen werden hierna onthaald en hadden gelegenheid om pret te maken, ter eere van het Koninginnetje. Trouwens, zoo lang het verblyf der Koninginnen duurt, is 't vacantie voor de schooljeugd. Het weer hield zich goed, ofschoon drei gende wolken nog voor het hemelgewelf schoven. Edochtoen de Koninginnen onder luid gejubel het rijtuig binnenstegen om een rijtoer naar het nabij gelegen dorp Stiens te ondernemen, toen heeft men werkelijk het Oranjezonnetje gezien. En oen licht ging op over het geheele schouwspel en gleed over ieders gelaat. Koningin Wilhelmina was ditmaal gekleed in geheel Friesch kostuum en de geestdrift was groot. Vervolgens begaven de Vorstinnen zich naar de harddraverij, waar zjj te ongeveer halfdrie aankwamen. De jeugdige Koningin was ook hier gekleed in haar Friesch kos tuum, hetgeen onder de aanwezigen eene onbeschrijflijke geestdrift vorwekte. Voor dozen wedstrijd was namens H. M de Koningin een eereprijs uitgeloofd, bestaande uit een pièce de milieu in den stijl van Lo dewijk XV. Het kostbare stuk, vervaardigd door firma As. Bonebakker Zoon te Leeuwarden was versierd met toepasselijke attributen, ter wijl op één schild het wapen van H. M., op het andere dag en jaartal van het feest waren gegraveerd. H. M. de Regentes voegde hierbij het portret harer dochter, geëtst door Dake. De baan, langs den Harlinger straatweg was aardig gedecoreerd. Op de tribune waren tal van dames gezeten, in Friesche kleedy uitgedost, schitterend met de gouden kapen in fonkelenden diamantentooi. Een inderdaad eenig gezicht! Voor de harddraverij, voor paard en waren 26 paarden ingeschreven: 18 uit Fries land, de overigen uit verschillende provinciën Do uitslag van de harddravery was als volgt: den Kcninginnenprijs verwierf „Jonge Tabor II", van J. Roele te Buiksloot; de eerste premie „Carl" van J. G. Kuys, te 's-Graven- hage, en A. A. v. d. Berg, te Haarlemde tweede „Kenau Hasselaar", van A. A. Van den Berg te Haarlem; de derde „Koningin' van D. Florijn te Rotterdam. Koningin Wilhelmina overhandigde zelve de prijzen, nadat de Regentes de winners had gclukgewenscht. De prijzen in geld waren besloten in oranjezijden beurzen met franje in de nationale kleuren. Mot hare moeder maakte Koningin Wil helmina nog eene wandeling over het terrein en streelde de harddravers, welke alle een klontje kregen. Een oogenblik had het gerucht geloopen dat het kleine Friezinnetje in de prachtige sjees van den heer Feenstra een tochtje langs de baan zou maken, maar dat schouwspel moest men missen. Door den heer J. Van Loon Jz., het lid van Ged. Staten, meer bijzonder met het regelen van dezen wedstrijd belast, werd aan het einde der harddraverij in gevoelvolle woor den dank gebracht aan do „lieawe Keninginne" voor hare tegenwoordigheid tot opluistering van een der meest populaire Friesche volks vermaken. Zoo brak het uur van scheiden en tusschen de in rijen geschaarde burgemeesters van alle Friesche gemeenten gingen de vorstinnen naar het galarijtuig. Onder donderende hoezees en klokgelui van de Oldehovo roed de stoet weg, toen zich juist weder eene stortbui ont lastte. Om halfzeven waren HH. MM. de gasten van de Staten der provincie, die haar een diner aanboden in de raadszaal van het stad huis te Leeuwarden. In deze fraaie zaal, uitgevoerd in den Louis XV-stijl, zal binnen kort het portret van Koningin Emma prij ken naast de daar reeds aanwezige por tretten van Nederlands drie koningen en van prinses Maria Louise, die als weduwe van Jan Willem Friso jaren lang te Leeuwarden heeft gewoond. De voogden van het St.-An- thony-gasthuis hebben op de audiëntie van Vrijdag vergunning bekomen, om dit por tret levensgroot te laten uitvoeren, om daar te plaatsen. Als besluit van het feest voor Zaterdag werd een vuurwerk afgestoken op het Zaailand, het ruime plein vóór het paleis van justitie. De firma Ruysch, uit Utrecht, was daarvan de leverancier. Tienduizenden waren er bijeen in eene stem ming zoo feestelijk als zich maar denken laat luid klonken het Nederlandsche en het Friesche volkslied, reeds lang vóór den tijd waarop de Koninginnen plaats namen in de sierlijke kiosk voor het paleis van justitie. Nog was het oorverdoovend gejuich niet bedaard, toen de eerste vuurpijlen het lucht ruim doorkliefden en het gejuich in do gebruike lijke hè's deden overgaan. Het vuurwerk was fraai, vooral het slotstuk, dat de volle breedte van het plein innam en Frieslands hulde aan Koningin en Regentes bracht. Ook thans werden telkens ovaties aan de vorstinnen gebracht, zoodat het „kreas jong famke" herhaaldelijk naar voren kwam om te bedanken, en daardoor tot nieuwe uitbarstingen van geestdrift aanleiding gaf. Omtrent de audiëntie wordt nog de bijzon derheid gemeld, dat eene socialisten-deputatie een monster slecht brood en een pot met meelpap had meegebracht, om als „volksvoed- sel" te worden vertoond, maar die in do ont vangzaal moest achterlaten. Ook wordt gemeld dat ter audiëntie door den heer Van Nonnan Waalkes te Leeuwarden gratie is aangevraagd voor Geel. In de groote zaal der „Harmonie," waar gisteravond alle standen het café-concert bij woonden, werd eene schitterende hulde ge bracht aan mr. R. Bloembergen, voorzitter der feestcommissie. Mr. J. C. Meijer wenschte hem namens het publiek geluk met het schitterend verloop der feesten en zijne be noeming in de orde van Oranje-Nassau. De heer Bloembergen antwoordde met eene schit terende improvisatie, dankte het publiek voor de hulde en wierp allon lof terug op de Leeuwardenaars. Hij wees op de versterking van den band tusschen het volk en Oranje, die door deze feesten was tot stand gekomen. Wanneer we schrijft de te Leeuwarden verschijnende Friesche Courant" het beloon der feesten tot op dit oogenblik nog eens na gaan, is onze hoofdindruk dezedat ze over het algemeen geheel naor wensch zijn geslaagd. De ontvangst der Vorstinnen was hartelijk. Op aller gelaat stond een zekere eerbiedvolle nieuwsgierigheid te lezen, die onze hooge gas ten zonder twijfel minstens zoo aangenaam zal geweest zijn, als de luide kreten. Ouden van dagen verklaren, dat zij hier ter stede nooit zulk een luisterrijk Oranjefeest hebben bijgewoond. „De beide laatste dagen hebben weer on- omstootelijk bewezen, dat het volk innig ge- hecht is aan het Huis van Oranje. En het volk heeft ook wat mee te zeggen." Gemengd Nieuws. Een dokterscoupé, welke heden- namiddag, te ruim één uur, de Hoogewoerd passeerde, ondervond nabij Watersteeg eenige vertraging, doordat één der voorwielen van het rijtuig was afgeloopen en het rijtuig dus tamelijk aan den eenen kant overhelde. De in het rijtuig zittende dokter opende het portier en stapte er fluks uit, terwijl het paard tot staan werd gebracht. Het rijtuig werd met vereende krachten naar de stalhouderij gebracht. In de gemeente Lisse heeft zich een geval van „febris typhoïdea" voorgedaan. Op de Scheveningsche Wielerbaan werden gisteren Zondag de tweede wed strijden van dit jaar gehouden. Evenals den eersten keer werden tusschen de wielerraces wedloopen gehouden. Niettegenstaande het weder zich in de laatste dagen allesbehalve gunstig liet aanzien, en zelfs nog Zaterdag en den vorigen nacht het wieier- feest dreigde te mislukken door de zware regenbuien, welke de baan week maakten, klaarde het weder tegen den middag op en toen het uur van aanvang dadr was, bescheen zelfs een vriendelijk koesterend zonnetje het sportterrein, en bracht niet weinig bij ook öir, wielerfeest tot een der best geslaagde te kun nen rekenen. Toch was vooral in den beginne de tribune zoowel als het terrein rond de baan slecht bezet. Als naar gewoonte werden de wedstrijden opgeluisterd door muziek, ditmaal van het 2de regiment veld-artillerie. Hoewel verschillende races als internationaal stonden vermeld, was er geen enkel buiten lander, die zich op de baan vertoonde, zoodat genoemde races in „nationale" herschapen werden. Bijzondere vermelding verdient het zeer fraaie „Eagle Sport Chocolate Shield", het welk de heer De Waardt gisteren ten tweeden male won. Nog éénmaal, en 'tis in zijn bezit. Door den welbekenden fruit handelaar J. Gerritsen, te Dode waard, zijn Zaterdag jl. do eerste rijpe Betuwsche Mei kersen aan H. M. de Koningin-Regentes ver zonden. In de afge1oopen woekhebben zich te Rotterdam twee nieuwe gevallen van pokken voorgedaan, beide in de Lange Baan- straat. Te Oudemolen onder Fijnaart (N.-B.) heeft zich een geval van pokken voorgedaan met doodelyken afloop. Men meldt dat de kerk te Blan kenham in brand stond en de toren reeds gevallen was. Te Maastricht is een leiendek- ker van een dak gevallen en aan de bekomen kneuzingen overleden. Hij laat eene vrouw met zeven kinderen achter. Eenigeveehouders en melkleveran- ciers der melkinrichting „Plancius" te Amster dam verklaren thans openlijk, dat hun niets bekend is van hetgeen ten nadeele van ge noemde inrichting door de ontslagen werklieden onder het pnbliek verspreid wordt, maar dat

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2