N°. 9S15. A°. 1892. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 20 Juni. Diusrf&gg UI .Tuui, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke No miners0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1G regols f 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grooloro letters naar plaatsruimte. Voor hes incasseeren builen do slad wordt ƒ0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer C. E. Van Marle, geb. te Deventer, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met aca demisch proefschrift, get.„Eenige opmerkin gen naar aanleiding van Art. 1721 B. "W." Aan dezelfde universiteit zijn de volgende examens afgolegd: door de heeren B. J. M. Marks, B. "W. F. Dagevos en J. C B. "Walter, het eerste natuurkundig examen, endoorden hoer L. H. Feenders het voorbereidend examen in de geneeskunde. De Fransche mail mot berichten uit Indiè wordt hedenavond alhier verwacht. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: ƒ42, ƒ4.60 en /2.26; de laagste: 42, 4.50 en 2.25. De loting der schutterij voor de gemeente Oegstgeest zal plaats hebben op Maandag 27 Juni, 's voormiddags te halfelf. Te Voorhout zal die plaats hobben op Dins dag 28 Juni, te elf uren, De collecte voor het fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden -dienst in de Nederlanden heeft te Oegstgeest opgebracht de som van ƒ47.9772- Het programma is thans verschenen van hot 29ste Christelijk Nationaal Zondingsfeest, dat den 6Uon Juli a. s. zal plaats hebben op de buitenplaats „Meer en Berg" van mevrouw de douairière Van Lennep, geb. Deutz van Assendelft, 'te Heemstede. De feesttreinen houden stil aan het Mannenpad, op eenige minuten afstand van het feestterrein, dat van twee kanten kan worden bereikt: aan den Haagschen straatweg en aan den tramweg. De openingsrede zal worden uitgesproken door dr. G. J. Van der Flier, van 's-Graven- hage, on de slotrede door dr. J. Th. De Visser, van Amsterdam. In de pauzen zullen door den Bond van Christelijke Zangvoreenigiogen in Nederland eemge liederen worden uitgevoerd. Naar het „Vad." verneemt, heeft mr. Van Diggelen zijn ontslag genomen als groot meester van de Loge der Vrijmetselaren. Heden komt het Groot-Oosten te 's-Gravenhage bijeen tot benoeming van een nieuwen grootmeester. De heer J. Visser, ridder van den Neder- landschen Leeuw, hoofd van school No. 2 te Sneek, ontving van den Commissaris der Koningin eene uitnoodiging, om op Zaterdag 18 Juni, ter gelegenheid van de harddraverij te Leeuwarden, in de feesttent aldaar tegen woordig te zijn. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft aan do leden zijn voornemen te kennen gegeven, om Dinsdag het voorstel te doen om Donderdag den 23sten dezer met de open bare behandeling van de belastingvoorstellen te beginnen. "Woensdag zal de Kamer ver schillende ingediende wetsontwerpen in de afdeelingen onderzoeken. Generaal Muschart, laatstelijk comman dant van het zevende regiment infanterie, is benoemd tot ridder in de orde van de Neder- lancschen Leeuw. Aangenomen is het beroep naar Usselo door den heer W. J. Meiners, cand. te Gro ningen. Het stoomschip „Ardjoeno", arriveerde 20 Juni van Rotterdam le Batavia (duur der reis van Marseille 24 dagen 12 uren); de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 19 Juni te Southamp ton; de „Oranje Nassau", arriveerde 18 Jur.i vau West-Indir te Nieuw-York; de „P. Galand", van Amsterdam naar Baltimore via Nieuw- York, arriveerde 18 Juni te Baltimore: de „Prinses Marie", van Batavia naar Amster dam, vertrok 19 Juni van Aden;de„Spaardam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerdo 19 Juni Lizard; de „Veendam", vertrok 18 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam. Bij kon. besluit is benoemd: tot consul te Smyrna, de hoer H. Spakler, consul to Djeddah; tot vice-consul te Djeddah, met den persoonlijken titel van consul gedurende zijn verblijf aldaar, de heer H. Yan der Houven van Oordt, loerling-consulen tot leerling- consul de heer E. D. Yan Walree. Benoemd tot burgemeester van Hekendorp, Lange-Ruigewoide en Papokop W. II. M. Door man van Cadieren Keer, E. YliegenAbbekerk, J. Zijp Kz.; Zaamslag, C. De Bokx; Wester- bork, J. H. Van der Broggen; Aalst, J. Van Vorstenboscli; Teteringen, L. J. Yerdaasdonk. Samengesteld do commissiën, die met in gang van 1 Aug. a. s., gedurende één jaar, to Leiden, Groningen en Amsterdam belast zullen zyn met het afnemen van de practische examens van arts, en benoemd: a. van de commissie te Leiden: tot lid en voorzitter: dr. D. Doyer; tot lid en secretaris: dr. Th. H. Mac Gillavrytot ledendr. S. S. Rosen- stein, dr. J. E. Van Iterson J.Azn., dr. H. Treub, dr. W. Nolen en dr. II. P. Wijs man Jr., allen te Leiden; tot plaatsverv.lid: dr. G. C. Nijhoff, te Amsterdamb. van do commissie te Groningen: tot lid en voor zitter: dr. D. Huizinga; tot lid en secrotaris dr. A. P. Fokker; tot leden: dr. W. M. H. Sanger, dr. H. A. Kooykor, dr. P. C. Plugge, dr. C. F. A. Koch en dr. M. E. Mulder, allen te Groningenc. van de commissie te Amster dam tot lid en voorzitterdr. B. J. Stokvis, tot lid en secretaris dr. G. H. Van der Mey Jr. tot leden: dr. J. W. R. Tilanus, dr. W. M. Gunning, dr. P. K. Pel, dr. J. A. Korteweg, prof. W. Stroedor en dr. P. J. Barnauw, allen e Amsterdam2o. benoemd bij de commissie, die met ingang van 1 Aug. a. s., gedurende één jaar, te Utrecht belast zal z\jn met hot afnemen van de practische examens van arts en van tandmeester: tot lid en voorzitter dr. S. Talma, tot lid en secretaris dr. G. P. Wcs- selink, tot leden: dr. T. Halbertsma, dr. H. Snellen, dr. F. A. Salzer, dr. P. Q. Brondgeest, dr. J. E. Van der Meulen, dr. Th. Dentz, allen te Utrecht, en J. L. Grevors, tandmeester te Amsterdamtot plaatsverv. leden dr. C. Winkler te Utrecht, D. J. Blok te Rotterdam en dr. C. L. G. Becht te 's-Gravenhage. Aan mr. H. O. Feith, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als archivaris in Gro ningen, en als zoodanig benoemd mr. J. A Feith, thans commies-chartermeestcr by hot oud-provincicaal archief in Groningen. Met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot leeraar aan do Ryks- hoogore burgerschool to Utrecht M. M. L. Rutten, to Maastricht. Aan dr. M. J. H. Houba, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als majoor comman dant der dienstdoende schutterij te Nymegon. Aan mej. M. C. H. Severen, geboren te Aken, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid der 1ste klasse, de off. van gez. 2de kl. dr. H. G. W. Plantenga, van dat personeel. De kapitein R. A. M. Spengler, van het lste regt. veld art. op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1517 'sjaars. Verder pensioen verleend aan R. H. D. Groenoveld, kapt. lste reg. inf. ƒ1450 (onder toekenning van den rang van majoor) W. Vermoire, kapt. 3de reg., inf. ƒ1464; H. J. Van den Busschc, lste luit. 3de reg. inf., ƒ1035; J. tl. E. Wilinar, lste luit. 6de reg. inf., 1770. Benoemd by het wapen der inf., 3de reg., tot kaptde lste luits. L. C. Grotendorst en A. R. B. Opstelten; 6de reg., tot kapt. de lste lult. R. W. Roelants; wapen der genie, tot Isten luit. de 2de luit. J. F. Schmöle; staf van het wapen, tot lsten luit. de 2de luit. E. W. Van Emden. Aar den luit.-kol. II. J. Krantz, van het 4de reg. vesting-art., met wijziging van een vroeger besluit, een pensioen toegekend van ƒ1800 'sjaars. De heer A. Myer, lid der Algemeone Reken kamer van Nedorlanasch-Indië, thans met verlof in Europa, op zyn verzoek, met ingang van 1 Juli a. soervol ontslagen, met toe kenning van pensioen. E2e Hoel- en Zefll-wedstrijden van ,,Hoilandia." Aan 's Molenaars had Zaterdag do roei- wedstr(jd plaats, uitgeschreven door de Zeil en roeivereeniging „Iiollandia." Niet minder dan 25 vaartuigen van ver schillende vereenigingen hadden zich aange meld. Wat een forschen aanblik boden zy, die flinke, stoero, jonge mannen, in hun luchtig roeierskostuum! Welk een geestdrift heerschte er onder hen, toen het uur van afvaart voor de eerste ploeg naderde. Te 11' uren werd het sein tot de afvaart voor de eerste ploeg gegeven, en evenals zoovele duiven, langen tijd in eene nauwe kooi opgesloten, zich by het herkrijgen van hun vryhoid met vliegende haast voortspoeden, schoten de ranke booten voorwaarts. Het weer hield zich vrij goed, wel vondon velen hot zeer luchtig, enkelen zelfs zeer koud, en wel ontlastte zich af en toe eene flinke regenbui over de toeschouwers, doch ook waren er oogenblikken van heerlijken zonneschijn, welke aan alles gloed en kleur bijzette. Een vroolijke muziek zorgde er overigens voor, dat er eene opgewekte stemming bleef heerschen, ondanks de af en toe onaange name weersgesteldheid. De uitslag was als volgt: No. I. Vierriems outrigged gieken. Deel nemers: Laga van Delft, Triton van Utrecht, Amstel en Nereus van Amsterdam. Prijs: 5 verg. zilv. mod., uitgeloofd door een bestuurslid, Amstel. Premie: 5 zilv. med. Laga. Nereus brak een riem, Amstel won met eone gieklongte. No. II. Zesrieras inrigged gieken. Deelnemer alleen de Amstel van Amsterdam, die den prys: 7 verg.-zilv. mod., won. No. III. Vierriems outrigged gieken (junio res). Alleen De Maas van Rotterdam kwam uit; na een zoogenaamde walk-overrace werd in dit zoowel als in het vorige nommer de prijs gewonnen. No. IV. Vierriems inrigged gieken (juniores). Prys: 5 verg.-zilv. med. Premie: kunst voorwerpen. Aan dozen belangwekkendon wedstrijd namen deel: De Hoop, Neptunuson Nereus van Arasterdam, De Maas van Rotter dam en Njord van Leidon; Njord was aan vankelijk achter, maar door eene botsing tusschen De Maas en Nerueswaardoor de giek van De Maas den kop verloor en na nog den oever bereikt te hebben, zonk, won Njord in dit nommer. De premie werd door De Hoop gewonnen. De beide met elkaar in botsing gekomen gieken waren aldus zwaar beschadigd en lok, doch de roeiers konden gelukkig nog bytyds den wal bereiken, maar de race natuurlijk niet voortzetten. „Njord" heeft onder deze omstandigheid geweigord den prys aan to nemen. Dit nommer zal by don eerstvolgenden wed strijd te Breukelen worden overgeroeid. No. V. Twceriems inriggod gieken. 2 deel nemers Prys: 3 verg.-zilv. med. Premie: 3 zilv. medailles. Prys De Amstelpremie Triton van Utrecht. No. VI. Tweeriems inrigged gieken (juniores) DeelnemorsNjordAmstelLaga en De Maas. Prys: 3 verg.-zilv. mod. Premie: kunst voorwerpen. Prijs: De Mao^, premie Amstel. No. VII. Single-sculling outrigged*. Deel nemers NjordAmstel, De Hoop en Neptunus. Prys: verg. zilv. med. Premie: zilv. med. Prys: Neptunus, premie De Hoop. No. VIII. Single-sculling outriggeds (junio res). Deelnemers: Amstel en Neptunus van Amsterdam en Njord van Leiden. Prijs: verg.-zilv. med. Premie: zilv. med. Prys: Amstel, premie Neptunus met twee bootslengten verschil. Dit nommer zou eerst worden overgeroeid, daar een protest wegens „coaching" (het toeroepen van den wal) was ingediend. Er werd echter niet overgeroeid. Naar men zeide, was do ho6r Muller, van Neptunesdaartoe niet bereid. Prys en premie werden daarom niet toe gekend. Na afloop van de wedstrijden ging men naar het hotel „Rijnstroom," waar het diner plaats had. Onder het diner werden aan de overwinnaars na eene hartelijke toespraak, de pryzen uitgereikt. Een concert, door de kapel van een 4de regiment infanterie uit Leiden, onder directie van den heer J. Oostelaar, en daarna een bal c.hampêtre, besloten dezen dag op waar dige wijze. Het was er zeer gezellig. Op het Brasemermeer hadden gistermiddag de uitgeschreven zeilwedstrijden plaats. De deelneming daarvan was grooter dan andere jaren. Over do opkomst der belangstellenden, ofschoon deze toch nog aanzienlijker had kunnen zijn, had men ook niet te klagen. Uit ver schillende plaatsen, ook Leiden, waren ze met boeien, jachten of stoombooten, overgekomen. Het geheel bood met de vlaggen en wimpels een feestelijk en beweeglijk schouwspel aan. Het weder, dat zich 's morgens eerst vrij ongunstig had laten aanzien, liep ook mee: eerst betrokken lucht, toen zonneschijn, dan wat mindor en dan wat moer windvervolgens tyaens den wedstrijd donderkoppen in de luchtr na het afgaan van het derde nommer een zware regenbui met groote hagelsteenen, zoodat het volgend nommer eenigen tyd bleef wachten alvorens af te gaandan weer bij afwisseling een sterk opzettende en kort daarna inkrim pende wind, soms bijna geheel stil. De zeilers hadden dus met verschillende omstandigheden rekening te houden. Later was 't prachtig weer. Toen de versierde foestboot, met muziek en vele dames en heoren aan boord, om over halftén van Alfen was aangekomen, werd spoedig hel sein tot het begin van den wed strijd gegeven. "VVy laten hier den uitslag volgen Voor Nos. I en II: scherpe en center board-vaartuigen, groot boven 10 tot en met 20 wedstryd-tonnen en groot boven 8 tot en met 12 wedstrijd-tonnen, was geene deel noming. No. III: scherpe en centorboard-vaartuigen, groot boven 4 tot en met 6 wedstrijd-tonnen. Drie deelnemers: „Hollandia" van H. Veder to Rotterdam; „Sappho" van J. L. La Verge c. s. te Rotterdam, en „Yum-Yum" van jhr. "VV. Six te Amsterdam. Do beide eersten namen eene boei van om vaart niet goed, zoodat zy op geen prijs aan spraak konden maken, doch wel de „Yum- Yum", die zich aan de voorschriften van het reglement hield. Jhr. Six wenschte den prys evenwel niet in ontvangst te nemen, maar stelde voor om over te zeilen, welk aanbod werd aan genomen. De uitslag was toen dat de prijs, de groote gouden medaille der vereening, toch werd behaald door „Yum-Yum" in 40 min. 15sec.;

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1