DAGBLAD. fj». 9909. Dinsdaa X4 .Tmii. A". 1892. igeze goarant wordt dagelijks, met uitzondering van gpn- en feestdagen, uitgegeven Tweede Blad. Leiden, 13 Juni. Burgerlijke Stand. Feuilleton. ZIJN MOORDENAAR. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: ?<Mr Leiden per 8 meenden.7.."*'.f 1-11. Franco per posta 1.40. Aisonderlflke Hommer*.20.06. PRIJS DER ADVEBTRNTIÊN: Tob 1—1 regels ƒ1.05. Iedere regel neer /t.lTf. •rootere lettere naar plaatenü»*. Teor het Incasseerea bnftea 4e stad ver* ƒ0.10 heremuL Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van J. J. Yan der "Weyde deelen B. en Ws. mede dat de zoon van adressant de Hoogere Burgerschool voor Jongens in Januari dezes jaars heeft verlaten wegens verandering van studie en dientengevolge verplaatsing naar eene andere gemeente. Zy geven mitsdien in overweging aan adressant vrijstelling of terug betaling van schoolgeld te verleenen voor zijn zoon, vroeger leerling van de Hoogere Bur gerschool voor Jongens, over de laatste twee kwartalen van den cursus 1891/92. Van terugbetaling van een gedeelte van het tweede kwartaal kan geen sprake zyn. Naar aanleiding van een verzoek van J. G. Jerschavek, geven zy in overweging aan adressant wegens vestiging in de gemeente terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor twee kinderen, leerlingen der Meisjesschool 2de klasse, over de maand April dezes jaars, tot'een bedrag van 2. In de leeraarskamer van de Hoogere Burgerschool voor Jongens bevinden zich stoelen, welke in eigendom toebehooren aan het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix." Deze stoelen vereischen dringend herstel, waarvan de kosten geraamd z\jn op ƒ30. Vermits deze stoelen voortdurend gebruikt worden door de leeraren, terwyl in deze kamer ook gehouden worden de vergaderingen van Mathesis, achten B. en Ws. het billyk dat de kosten van herstel door „Mathesis" en de gemeente ieder voor de helft worden gedragen. Zy goven, na overleg met de Commissie van Fabricage, mitsdien in overweging een bedrag van ƒ15 ter zake beschikbaar te stel len door vaststelling van een overgelegden staat van af- en overschrijving op de begrooting voor dit jaar, strekkende tot verhooging van Volgn. 123Kosten voor de Middelbare scholen, IV, onderhoud der gebouwen, meubilair, enz. met ƒ15, te vinden door afschry ving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Door den Senaat der Ryks-universiteit alhier is aan den heer A. C. Vreede, hoog leeraar bij do faculteit der letteren en wys- begeerte, het doctoraat honoris causa in de land- en volkenkunde van den Oost-Indischen Archipel verleend. Met ingang van 1 Juli a. s. is aan den heer N. Ph. Tendeloo, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent by de patholo- I gische anatomie aan de Ryks-universiteit te Leiden. Door den gemeente-geneesheer te Zoeter- woude, den heer Van Bouwdyk Bastiaanse, is een adres aan den Raad dier gemeente gericht om zyne jaarwedde, thans ƒ800 zynde, te verhoogen. Het kohier van den hoofdelyken omslag der gemeente Zoeterwoude, bedragende ƒ4738, is door Ged. Staten van Zuid-Holland goed gekeurd. De afdeeling „Nederland" van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, welke ten doel heeft de kennis van do gesteldheid van het vaderland te bevorderen, heeft zich per circulaire gewend tot de leden van het Ge nootschap, tot Vereenigingen en Genootschap pen en ook tot vele particulieren, met het verzoek om door hun geldelyken steun de afdeeling in staat te stellen verschillende on derzoekingen te doen instellen omtrent de geographische en geologische gesteldheid van Nederland, zyne rivieren en meren, venen, woeste en boschgronden, zyne dialecten, indus trieën en economische toestanden. Do afdee ling beschikt reeds over de voor die verschil lende onderzoekingen noodige werkkrachten, die echter door gemis van finantiëele mid delen den arbeid niet kunnen aanvangen. Nieuws. Ook in de gomeente Lisse schijnt men een aanvang te willen maken met het stelen van eenden. By de politie toch is aan gifte gedaan door J. De R., dat by hem in den nacht van 8 op 9 Juni jl. zyn ontvreemd 5 eenden en 1 waard, welke eenden waren opgesloten in een hok, staande op zyn onaf gesloten erf. Deze eenden zyn gekleurd en gemerkt als volgt: 2 bruin, 1 licht-bruin bont, ieder twee strepen dwars over den bek gebrand met eene breinaald, 1 zwart en 1 zwart met eenige witte veertjes op kop en nek. De waard is zwart met witte borst en groenen kop. Een onderzoek is ingesteld, doch heeft nog niet op het spoor van den dader geleid. By het hevig onweder van Zater dag-nacht is te Grootebroek (N.-H.) de blik sem geslagen in een kapberg van den heer P. Vyselaar. De kapberg en het daarnaast staand schuurtje met den inboedel zyn ge heel afgebrand. Alles was verzekerd. Aan den Haarlemmerweg by Amsterdam is een paard door den bliksem gedood. In den omtrek van Ankev.een is de blik sem in twee boerderijen geslagen, welke spoe dig afgebrand waren. Verlies van menschen of vee is daarbij gelukkig niet te betreuren. Naar aanleiding van het feit, dat in zeer warme dagen het water uit de waterleiding lauw is, raadt het „Maandblad tegen de Vervalschingen" aan het voorbeeld van de zuidelijke volken te volgen, en zooals in Spanje o. a. overal gezien wordt, poreuse aarden kruiken te gebruiken, om het water in te bewaren. Het vocht sijpelt langzaam door de poriën, verdampt aan de oppervlakte en veroorzaakt daardoor eene natuurlijke afkoeling van den inhoud der kruiken. Een schotel is onderaan de kruiken aangebracht om het weinige afloopende water op te vangen. Welke steenbakker brengt in ons land spoedig deze nuttige huishoudelijke instrumenten tegen billy ken prys in den handel? vraagt genoemd blad. Het „Petit Journal" had een wed loop op touw gezet van Parys naar Belfort (423 kilometers), waaraan 830 liefhebbers deel namen. Zy waren Zondagochtend halfzeven van de poort van Pantin op het pad gegaan. De overwinning is behaald door zekeren Ramogó, een stalknecht, die Donderdagoch tend te 11.25 Belfort bereikte, vergezeld door een honderdtal officieren te paard en even zoovele wielrijders. Eene ontzaglijke volks menigte juichte hem toe. Hy heeft de 500 kilometers afgelegd in 4 dagen en 4 uren. De hardloopers van beroep zyn jammerlijk verslagen. Eën hunner, Gonnet, een drie kwar tier by Ramogé achter, moest voortdurend met kamferbrandewyn gewreven en met cham pagne overeind gehouden worden. Ramogó is een tenger man van 34 jaren, te Chan- tilly in dienst by den burggraaf De Brisoult. Hij was vry frisch en had alleen wat pyn onder do zolen. De prys, door den overwinnaar behaald, bestaat in 2000 fr. en een kunstwerk van gelijke waarde, naar keus, benevens eene eere-revolver van den minister van oorlog. Gonnet, de tweede, krygt 1000 fr., de derde 600, de vierde (de leeraar in de wiskunde Duval, die het eerst scheen te zullen winnen) 400, de achttien volgenden 300, de 22 daarop volgenden 180 fr., de zes laatster, een gedenk penning. Na een brand in Holloway (Lon den) viel Vrydag ochtend plotseling het groo- tendeels verwoeste huis in, waardoor byna alle brandwachts onder het puin bedolven werden. Eón hunner werd dood voor den dag gebracht. Een tweede stierf kort na zyne overbrenging naar een ziekenhuis. Zes man nen werden gewond. Een aristocratisch hotel kan men in het republikeinsche Amerika te San-Fran- cisco vinden. Ten vorigen jare schaakte de Hongaarsche graaf George Karolyi de bekoor- ïyke actrice Boriska Frank, en hoewel de oude graaf Karolyi de vluchtelingen „ventre terre" nazette, gelukte 't hun te ontkomen. In de Nieuwe Wereld huwden de gelieven en voor eenigen tyd kwam een klein gravin netje het geluk der jongelieden verhoogen. Graaf George gaf den ouden heer kennis van de heuglijke gebeurtenis, en deze, door zyn grootvaderiyk hart verteederd, antwoordde dat het verledene vergeven was en hy zijn kinde ren, indien zy terugkeerden, het Hongaarsche domein van Janova zou afstaan. De zoon heeft in eerbiedige, maar besliste termen het aanbod afgeslagen. Hy heeft een logement te San Francisco geopend en de zaken gaan goed. Bovendien verkeert hij er met mannen uit zyn eigen kring, want de boekhouder en de portier van het hotel, de heeren Ladislas Szegenyi en Frans Logothety, zyn Hongaarsche graven evengoed alshyzelf. Van de gekwetsten by het onge luk op den Midlandspoorweg zyn reeds |vyf personen overleden, en men vreest dat nog meer gekwetsten zullen sterven. OEGSTGEEST. Geboren: Lijdia Adriana d. van A. Rijndam en M. H. Spierenburg. Mattbye Her manns, z. van N. Kloots en J. Yan Zanten. Nico- laas, z. van A. Segaar en M. Ravenabergen. Overleden: H. v. d. Meij, 2 j., z van S. v. d. Meij en W. Kraan. A. v. d. Tnin, 10 d. C. A. Maiquenie, 23 j J. P. Koolloos, 20 J. C. J. Schippers, 15 m. O. Lau, 33 j. LISSE. Go boren: Johannes, z. van J. G. Yan Leeuwon en M. O. Van Staveren. Overleden: Cornelia Yis, 3 m. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: Jacob Pieter Schweitzer, wednr. van Maria Wilhelmina Hondrika .Taneen, 31 j en Emmotje Wilhelmina v. d. Nieuwen- drjk 24 j. Geboren: Andries Johannes, z. vau JobaDDea Oornelis Remmerswaal en Johanna Margaretka Hey- boom. Ia de 8ted. Werklnr, zyn op^eoomeD t DATUM DAGEN. Yolw. per a. Kinde ren. ToUa) 5 Juni. Zondag 64 14 78 6 Maandag. 62 12 74 7 Dinsdag 67 10 77 8 Woensdag 75 13 88 9 Donderdag 73 14 87 10 Vrijdag 73 16 79 11 Zaterdag 59 6 64 6.) „Clarissa heeft eene gevoelige natuur; in den rozentyd der liefde moet men haar reeds toonen, dat men geen aanleg heeft, een pan toffelheld te worden en maar, mjjn Hemel, kon ik dan anders handelen? Had men my dan niet voor een lafaard moeten houden, indien ik my had teruggetrokken? Ik zou meenen, dat het veel aangenamer was een man te trouwen, die dood noch duivel vreest, dan een melkmuil als mijn broeder!" Hy was zóu geheel mot zijne gedachten bozig, dat hjj ze luide uitsprak „Bah mijn broer wat zal die een gezicht zettenmaar er zou immers geene rechtvaardigheid op aarde bestaan, wanneer hjj bij het majoraat ook nog de rijke erfge name kreeg 1" Driftig sloeg hy met de ryzweep in de lucht en stiet de hakken in den weeken bodem Op hotzelfde oogenblik voelde by, hoe iemand zyn hoed met zand bestrooide. Ver rast wendde hy zich omals eene water nimf opgedoken uit den helderen vloed, stond daar eene lachende meisjesgestalte. Het lange, blonde haar, schitterend als de zon, die er op speelde, hing haar over de schouders. Zy was nog jong, byna nog een kind, doch uit de donkere oogen, uit het 'kuiltje in de kin, lachte de schalkschhcid, welke den ouderdom van het joDge meisje vocrbygeyid scheen. „Ludmilla", riep de baroD, terwyl hy op sprong - „gy hier?" „Ik sta al een poosje achter u, waarde neef Richard, en heb uwe alleenspraak met verbazing aangehoord. De beletkenis is my echter nog niet geheel duideiyk geworden." Een donkerrood overtrok Richards gelaat. Hy had de juiste woorden niet dadelyk te zyner beschikking; de lachende oogen van zyn nichtje Ludmilla Von Rabenhorst, die oogenschyniyk meer wilden weten dan wel goed voor haar was, hadden hem in verwar- ring gebracht. In plaats van haar te ant woorden, reikte hy haar de hand en heette haar welkom in Friedrichshagen. „Hedenmorgen zyn wy aangekomen; tante wilde my niet alleen laten vertrekkenik wilde niet op Rabenhorst blyven; myn hart verlangde naar de zeelucht, naar den golf slag, naar cavaliers en vergenoegde gezichten. En daar tante eindelyk inzag, dat zy my dat alles thuis toch niet kon verschaffen, gaf zy eindelyk toe en daar zyn wy nu!" Richard knikte bevredigend; Ludmilla had zich intusschen zoo gemakkelyk mogelyk in het zand gevlyd en noodigdo thans den neef uit, by baar plaats te remen. „Wist gy, dat ik hier was, Ludmilla?" vroeg de baron. Thans was de beurt aan het jonge meisje om te kleuren. „Hoe kan men zich een zomer denken, waarin de dolle baron zich niet te Friedrichs hagen bevindt?" antwoordde ze kort. „En—" plotseling zweeg zy en scheen zy al hare aandacht te wyden aan een zeemossel, die langzaam over-het zand kroop. „Nu en vroeg Richard. „En my was het niet onaangenaam te vernemen, dat neef Richard, wiens laatste streek van gisteravond natuurlyk het eerste interessante nieuws was, inderdaad hier is, maar. Weer bleef zy haperen. Eene schaduw vloog over haar gelaat. „De oude, dwaze geschiedenis", sprak Richard, die sedert Ludmilla's verschynen de opdracht van den ambtsraad geheel had ver geten, doch zich dien nog bytyds herinnerde. „Ik durf wedden, Ludmilla, dat uw maar. „Geene weddenschap, Richard, want gy wint. toch altyd!" riep Ludmilla. „Welnu, dan zullen wy niet wedden, doch ik weet reeds, wat er zou volgen." Een doordringende blik uit zyne donkere oogen trof Ludmilla; spotachtig krulden zich zyne lippen, zoodat zyne helder-witte tanden te voorschyn kwamen. Ludmilla kon de gedachte niet terughouden, dat haar neef thans veel golykenis had met een roofdier. „Ik zal hot zeggen. Ludmilla", vervolgde hy, „maar - uwe verstandige tante dachtdo dolle Von Glatbeck is in Friedrichs hagen; hy zet den jongen meisjes allerlei dwaasheden in het hoofd, bygevolg blyf ik met Ludmilla op Rabenhorst, van waar myne afgemeten koelheid en myn afstootend wezen hem wel zullen verwyderd houden." „Schaam u, Richard", antwoordde Ludmilla getrgerd, „uw afkeer tegen tante Raben horst legde u deze hatelyke woorden in den mond. En wat die dwaasheden betreft - zy zou ten slotte niet zoo geheel en al ongelyk hebben, in zooverre het namelyk myn neef betreft; zy is er echter van verzekerd, dat. „Dat mejuffrouw Ludmilla een zeer verstan dig dametje is, dat zich geene dwaasheden in het hoofd laat zetten", vervolgde Richard lachend. {Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5