Nü. 9909 Dingdag 14 J uiii. A®. 1392. fcze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ,gpn- en feestdagen, uitgegeven. nu nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 13 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leidwn por 8 maanden1.10. Franco per post1.40. ifeonderl^e Hommer».0 05. PRIJS DES ADVERTENT U6N l Tan 14 regelt ƒ1.05. Iedere regel meer 0 17$. Grooter» letters naar plaat9raimte. Voor het tncoaueercA natten de stad wordt ƒ0.!ft «wouot, Eerste Blad. Aan don gemeonteraad loggen B. en Ws. over het door hen opgemaakt kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1892. Hot bolastbaar inkomen bedraagt ƒ5,508,469, tegen ƒ5,509,288 in 1891, alzoo ƒ819 minder. Het aantal aangeslagenen bedraagt 5585, tegen 5634 in 1891. Op de begrooting voor 1892 is als opbrengst dor Inkomstenbelasting uitgetrokken ƒ170,000, hierby gevoegd 5 pCt. voor kwade posten ad ƒ8500, maakt ƒ178,500. Het heffingspercent is vastgesteld op 3.25 pCtten govolge waarvan het totaal van het kohier bedraagt ƒ179,004.01. B. en AVs. govon in overweging tot de vaststelling van hot kohier over te gaan. Door bestuurders der afdeoling Leiden van de Nederlandscho Vereeniging tot afschaf fing van den sterken drank werd het vroeger vermelde vorzoek ingediend, do strekking hebbende tot het nemen van maatregelen ter vermindering van het drankgebruik, terwijl adhaesie is betuigd door do Keikeraden der Waalscbo gemeente, der Gereformoerde ge meente Nieuwe Kijn, der Christelyk Gerofur- noerdo gemeente, afdeeling Hooigracht, der Christelijk Gereformeerde gemeente, afdeeling Heerongracht, en van de Nederlandsch Her vormde gemeente alhier. Door den Commissaris van Politie, doorB. en IVs. dienaangaande gehoord, wordt daar omtrent het volgende gerapporteerd. „Adressanten verzoeken: „lo. het aantal vergunningen door verdere geleidolyke vermindering zoo spoedig mogeiyk to brengon op het maximum, by do wet be paald „2o. den tyd, goduronde welken de tappe ryen dagelyks geopend mogen zyn, to be perken; en „3o. zoodanige bepalingen, zooveel mogeiyk zonder uitzondering, ook op zoogenaamde drukke dagen en in do kormisweek, te blyven handhaven, by welk verzook zich nog schrifteiyk hebben aangesloten de kerkeraden der Waalscho, Gereformeerdo en Christelyk Gereformeerde gemeenten. „dat aan hot eerste punt van het verzoek volgens myne meening niet kan wordon vol daan, aangezien daaromtrent de Wet van 28 Juni 1881 (Sisbl. No. 9) te duidelyk spreekt. Terwyi tcch art. 2 hot aantal vergunningen voor elke gemeente regelt, bepaalt art. 26 dat eerst na een tydsverloop van 20 jaren na het invoeren der zoooven genoemde Wot, de aanvragen om vergunning kunnen worden gewoigerd; vóór dien tyd alzoo niet, waaruit volgt dat het by art. 2 bepaalde maximum vergunningen eerst geruimen tyd na het tydvak van 20 jaren zal kunnen verkregen worden. „Wat nu hot 2de en 3de punt van het verzoek aangaat, daaromtrent kunnen door den gemeenteraad andere bepalingen dan reeds zyn voorgeschreven by do Algemeens Politieverordening worden gemaaktdoch is dit in eene stad als Leiden met hare ver schillende categorie?n van burgers wel ge- wenscht of liever gezegd uitvoerbaar? Het uur van sluiten is thans op 11 bepaald; een vroeger uur van sluiten zal wel niet in do bedoeling liggen, daar toch dat uur niet te laat is in vorgeiyking van andere plaatsen, alwaar het sluitingsuur op 12, ja, later bepaald is Vergis ik my niet, dan is dat uur te Am- steidam als uniform aangenomen en kan al zoo de werkman even lang do tapperyen be zoeken als ieder ander. In verband nu dat de werkman des morgens reeds vroeg te werk moet zgn, in den-zomer reeds te 5 uren, is, volgens myne meening, het sluitingsuur hier beter dan daar geregeld, doch daaraan is de werkman nu eenmaal gewend en ik voorzie, dat wanneer dat sluitingsuur even tueel vroeger werd gesteld, men alsdan erger- lyke tooneelen op straat zoude te aanschou wen krygen. Men zou dan do lieden met de govulde flesch langs den openbaren weg zien loopen, waarby dan soms de walgelykste taal wordt gehoord, hetgeen nu reeds het geval is met enkele lui, die het uur van sluiten (11 uren) te vroeg vinden. Omtrent het beperken van het openingsuur zoude nog iots te zeggen zyn, ofschoon dit in den zomer op 6 uren en in den winter op 7 uren bepaald is, beide tydstippen, waarop de werkman reeds aan het werk staat. Ten slotte nog dit: „Reeds bij myne missive dd. 28 Mei 1889 No. 194 had ik de eer U te rapporteeren op een destyds in myne handen gesteld verzoek schrift der afdeeling Leiden van hot Neder landsch Werkliedenverbond „Patrimonium", houdende het verzoek aan den Raad om afschaffing der kermis, op grond, dat deze meer dan andors aanleiding geeft tot veebt- partyen, enz. By die gelegenheid legde ik daarby over een staat over de jaren 1880 tot en mot 1888; alzoo over een tydvak van 9 jaren, waaruit blykt-, dat juist met de kennis- weken het aantal mishandelingen of verht- partyen niet zoo groot is als men zicli ver beeldt, ja, er zelfs kermissen voorbygingen, datgeen enkele aangifte terzake werd godaan." Met deze beschouwingen van den commis saris van politie kunnen B. cn Ws. zich ge heel vereenigen en zijn mede van oordeel, dat, hoezeer waardeerende de pogiDgen, door adres santen in het werk gesteld om verbetering in den bestaanden toestand te erlangen, van gemeentewege de door hen voorgesteldo maat regelen niet kunnen worden genomen. B. en Ws. merken hierby nog op dat uit liet hoog bedrag van de opbrengst der accyns op het gedistilleerd te dezer stede in georien deele mag worden afgeleid dat het drankver- bruik alhier buitongewoon groot zoude wezen, aangezien het alhier veraccynsd gedistilleerd voor een groot deel verbruikt wordt in an dere omliggonde gemeenten. Wat het aantal gelegenheden betreft waar sterke drank in het klein wordt verkocht, wordt er op gewezen dat het aantal vergun ningen sedert do invoering der Drankwet reeds is verminderd van 349 tot 229, alzoo met 120. Ten aanzien van liet door den commissaris van politie ten slotte opgemerkto omtrent ongeregeldheden by kermissen, vcrwyzen B. en Ws. naar hun rapport van 20 Juni 1S89 in zake de verzoeken tot afschaffing der kermis, waarop by Raadsbesluit van 4 Juli 1S89 zonder hoofdolyke stemming afwyzond weid beschikt. B. en Ws. geven alsnu in overweging aan adressanten te kennen te geven dat er gee no aanleiding bestaat om van gemeentewege maatregelen te nemen als door hen bedoeld. By adres van Burg. en Wolhs. van Leiderdoip wordt vorzocht toestemming te verlcenon tot de vervreemding van de daarby omschreven Inschryving op het Grootboek. Vermits na ingesteld onderzoek, zoowel in het archief alhier als in dat van Leiderdorp, vooralsnog niet is gebleken op grond waarvan do aanteekening, dat de inschryving niet mag worden vorvreemd dan met consont van de burgemeesters van Leiden, is gesteld, en de gemeente belang kan hebben by de al of niet afschrijving van de bedoelde inschrijving, geven B. en Ws. den gemeenteraad in over weging aan Burg. en Weths. van Leiderdorp te kennen te geven, dat er vooralsnog be zwaar bestaat om de gevraagde machtiging tot afschryving der Inschryving op het Groot- boek te verleenen. Het adres van B. en Ws. van Leiderdorp» J luidt aldus: „Aan den Raad der gemeente Leiden, „Geven eerbiedig te kennen Burgemeester en Wethouders van Leiderdorp; „dat door den Raad hunner gemeente, onder goedkeuring van hoeren Gedeputeerde Stater, dor provincie Zuid-Holland ten behoove van derf aanleg van een grindweg op een gedeelte van den lagen Ryndyk is beslolen tot ver koop eener inschryving op het Grootboek der 2'/j pCt. Nationale Schuld ad ƒ3000, inge schreven onder L. Dool 16 No. 4590; „dat op deze inschryving afkomstig van het vroeger ambacht voor een bedrag van ƒ1500, namelyk 800 en 700, voorkomt de navolgende aanteekening: „23 Maart 1815 niet te voralinieron dan met consent der Burgemeesters der stad Leydon"; „dat na de opheffing van het ambacht, het doel van deze aanteekening is vervallen, doch dat in 1S6I, by de overschryving der som op naam dor gemeente, is verzuimd haar te róoieeron. „Redenen waarom zy Uwe Vergadering beleefd verzoeken het bovenbedoeld consent, met het oog op het spoedeischende der zaak, liefst zoodra mogolyk te willen verleenen." Do openbare zwemplaats aan do voor malige Hoerenpoort mag zich in een toone- mend bezoek verheugen, hetgeen voor een doel kan worden toegeschreven aan de ver schillende verbeteringen van do laatste jaren, terwyl daarvan ook door de manschappen van het garnizoen steeds een druk gebruik wordt gemaakt. Inmiddels wordt, en volgens B. en Ws. niet zonder grond, geklaagd over één onge rief, ni. over gebrek aan drinkwater. Het komt B. en Ws. wenscheiyk voor ook hierin verbetering aan te brengen. Op de meest eenvoudige wyze zoude daarin kunnen worden voorzien door de plaatsing van eene straatdrinkkraan tegen het huisje van den badknecht; dit is in aanleg wel kost- Laarder dan eene gewone kraan, doch op den duur veel goodkooper, aangezien voor eer e ge wone kraan een metercontract met do Duin water- Maatschappy zoudo moeten worden ge sloten. Do kosten voor eene straatdrinkkraan zijn geraamd op ongeveer 70. Vermits ook in het belang van de open bare gezondheid het wenschelyk wordt geacht dat spoedig tot de plaatsing van de drink kraan wordt overgegaan, geven B. en Ws. don gemeentoraad in overweging hen daartoe te machtigon cn vast te stellen den te gelyk overgelegden staat van af- en overschryving op de begrooting voor dit jaar, strekkende tot verhooging van Volgn. 93Onderhoud van havenB, vaarten, enz. met 70, to vinden door afschryving van den post voor Onvoor ziene Uitgaven. Tevens deelen B. en Ws. mede dat door bewoners van den Witten Singel klachten zyn ingebracht over den toestand van de singelsloot en dat inderdaad de stank hinder- lyk is en vermoedclyk nadeelig voor de gezondheid. Over 30 meters lengte staat er in het geheel geen water (voor de huizen van den heer Werner tot do bleekerij) en verder is de sloot ondiep en vuil Uitdieping over die 30 meters lengte en uitbaggering van de overige 150 meters zoude ongeveer ƒ100 koston, aangezien, nu overal over ondiepten geklaagd wordt, het werk bozwaar- lyk geheel onder de gewone werkzaamheden kan worden opgenomen. Daarenboven behoort een dergelyk werk in dezen tyd van het jaar des nachts te geschieden. Burg. en Ws. geven op grond van een en ander in overweging tot de bovenbedoelde uitdieping en uitbaggering te besluiten en vast te stellen mede den overgelegden staat van af- en overschryving op de begrooting voor dit jaar, strekkende tot verhooging van Volg. 93: Onderhoud van havens, vaarten, enz. met ƒ100, to vinden door afschryving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. In de aanstaanden Donderd:»gnaraïddag om twee uren te houden gemeenteraadszitting alhier zal de beëediging plaats hebben van den nieuwbenoemden gemeenteontvanger, den heer G. H. Kokxhoorn, zal aan de orde komen het voorstel betrekkelyk de verzeke ring van werklieden tegen ongelukken, en zullen ook worden behandeld de andere reeds door ons vermelde ingekomen stukkon met de daaromtrent door B. en Ws. uitgebrachte adviezen. Tevens zal worden overgegaan tot do benoeming van een tydelyken wethouder en van twee ambtenaren van den burgerlyken stand. Aan do universiteit alhier het candi- daats-examen in de godgeleerdheid, eerste gedeelte, afgelegd door don heer A- Van der Hoy Je; het eorsto natuurkundig c-xaraon door den heer H. A. Van Heiden. Hedeninorgon word op plechtige wyze op de begraafplaats aan de voormalige Mare- poort ter aarde besteld hot stoffel R. overschot van wylen den heer C. Lau, in leven staf- mu.'ikant by het vierde regiment infanterie alhier. Aan het militaire hospitaal, waarin do overledene den laatsten adem hau uilgeblazen, hadden zich opgesteld do leden win het staf- muziekcerps (zonder hunne ins'rumenten), alsmede een vuurpeloton en een detachement manschappen dor infanterie, staandeonder com mando van don lsten luitenant H. G. Van Meurs. Toen do kist zich in den lykwagen bevond, het rouwkleod bedekt met den degen en de schako van den overledene, zoomede meteen fraaien krans van palmon en lerende bloe men als oeno liuldo van „de leden van het stafmuziekcorps aan hunnen vriend", plaatste het vuurpeloton zich voor den lykwagen en de overigen daarachter, terwyl vier collega's van den overledene dionst deden als slippen- dragors, nl. do heeron P. Bleekstyn, W. Ooste laar, J. C. Van don Berg en J. C. Do Bock, als zynde de oudsten in dienstjaren. De stoet zette zich van den Morschweg langs den Morschsingel in beweging naar de Bynsburgscho brug, by den Stationsweg, waar van den Rynsburgschen singel, to welker plaatse aan het begin de overledene woonde, de vier volgkoetsen met familieleden en andere betrekkingen zich onmiddellyk achter den rouwwagen aansloten. Aldaar word nog een tweotal kransen aan het rouwkleod gehecht. Voorafgegaan door twee tamboers, die voortdurend den doodenmarsch sloegen, trok men nu langs Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlemmerstraat en Mare naar den dooden- akker. Zoowel op als by genoemde singels en verder langs den weg was eene grooto menigte van den treurigen tocht getuige en ook op de begraafplaats zelve werd deze door een zeer talryk publiek opgewacht. Zoodra do lijkwagen het kerkhof opreed, loste het vuurpeloton het eerste salvo. Do stoet naar oo groeve te voet werd er opnieuw gevormd. Eenige stafmuzikanten droegen hun vriend grafwaarts, terwyl de overige musici thans met liunno instrumen ten, welke vooraf hierheen waren gebracht, zich andermaal bij den stoet aansloten. Als do kist boven do groeve was geplaatst, legden daarop twee zeer jonge dochtertjes van den overledene, die met nog andere vrou- welyko familieleden hun vader eveneens naar zyne laatste rustplaats brachten, -nikkende, bloemstukken op de kist, waaro er nu het tweede salvo word gelost. Aan de kransen en bloemstukken was door den directeur van het muziekcorps denbeer Gottfried Mann, die tot, de genc;o. ."Ion in de volgrijtuigen behoorde, medo reen -n palm tak toegevoegd en toen nudeki- hot kille graf was neergelaten, wijdde hy ee ogevoel- volle woorden aan den ovorledetv

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1