By gewijzigd ontwerp heeft de Regeering thans voorgesteld den accyns op het gedistil leerd niet met 5, maar slechts met ƒ3 te verhoogen en die verhooging te doen ingaan op 1 Mei 1893. De minister ontkent dat deze accyns vooral op den minderen man drukt. Het drankver- bruik bestaat by alle klassen der maatschappij. Deze verhooging strekt niet tot het opleggen van zwaardere lasten, maar tot verplaatsing van druk. Tegenover den hoogeren drank- accijns zal aanmerkelijke verlaging van den zout- en afschaffing van den zeepaccijns staan. De minister betwijfelt de meerdere afhan kelijkheid van de financiën des Rijks, van den accijns op het gedistilleerd, ten gevolge van deze verhooging. De bloei der financiën wordt niet verhoogd door een kwaad, dat zooveel onheil sticht als de dronkenschap, als zelfs het matig drankgebruik by mingegoeden. Nam het voorgoed een einde, do rechtstreeksche en zijdelingsche invloed van die verandering op de volkswelvaart zou dermate weldadig z\jn, dat de inkomsten van den Staat belangrijk zouden toenemen. De minister betwist, op grond van ambte- ïyke rapporten, dat door eene matige ver hooging de smokkelarij op de oostelijke gren zen krachtig zal worden aangewakkerd. Sedert de verhooging van don accijns in Duitsch- land komt de smokkelarij op de grenzen nagenoeg niot meer voor. De matige accynsverhooging» is veel te ge ringe prikkel om toenemende vervalsching te duchten. Het vraagstuk betreffende de vruchten wijnen houdt den minister gedurende eenigen tijd bezig, doch is nog niet opgelost. Omtrent de Staatsloterij bestaan plannen, waarvan mededeeling zal geschieden zoodra zo tot rijpheid zijn gekomen. De afschaffing van do rijkstollen op wegen komt het verkeer in 't goheele land ten goede In de raming van 5 a 6 ton is de opbrengst van de tollen der met geldleeningen bezwaarde rijkswegen begrepen. Verder verklaart do minister dat aan eene tabaksbelasting niet kan gedacht worden, want daarmede zou onze bloeiende tabakshandol ten gronde gaanhot ware ook de dood van onzo sigarenindustrie, tenzij een systeem van drawbacks werd ingevoerd, dat op groote be scherming zou uitloopen. Door verhooging van den wijnaccijns 8 a 10 millioen te ver krijgen, is eenvoudig onmogelijk. De minister erkent de juistheid der beden kingen tegen de vrijstelling van invoerrecht voor de gewone zachte zeep. Hy heeft thans nader voorgesteld den betrokkelijken tarief post aldus te wijzigen: geparfumeerde zeep en transparantzeep ƒ4, andere harde ƒ2, andere zachte ƒ1, alles per 100 KG. Zeep poeder wordt gelijkgesteld met harde zeep. Wegens do te duchten misbruiken, komt het niet raadzaam voor, vrijdom van accijns te vcrleenen voor gedistilleerd en suiker, be- noodigd voor do vervaardiging van transparant- zeep. Wanneer buitenlandscho harde zeep, zooals nu wordt voorgesteld, aan een matig specifiek recht wordt onderworpen, kan do elders bestaande vrijdom op genoemde bijmeng sels voor de Nodorlandscho zeepindustrie geeno bezwaren opleveren, vooral ook omdat trans- parantzeepon, vervaardigd met alcohol of suiker, hier te lande betrekkelijk weinig gebruikt worden. Ook wanneer aan do zeepfabrikanten niet vergund kan worden, tegen don tijd, dat de accijns zal vervallen, zeep van winkeliers terug te nomen en weder onder doorloopend krediet in te slaan, met terugbetaling van den vroeger voor die zeep betaalden accijns, zullen de winkeliers wel kunnen zorgen, op het tijdstip, waarop de accijns vervalt, geene be langrijke voorraden te hebben, vooral nu tevens bepaald wordt dat ook deze wet met 1 Mei 1893 in werking zal komen, dus het tüdstip geruimen tijd van te voren bekend kan zijn. In het Regeeringsantwoord betreffende het ontwerp tot vermindering van den zoutaccijns betoogt de minister van financiën, dat geheele afschaffing thans niet mogelijk is. De voorgestelde vermindering van den prijs van het zout met 5 cents per kilogram is voor de mingegoeden een niet te versmaden nadeel. De smokkelhandel aan onze grenzen zal nagenoeg geheet vernietigd worden en do producenten van boter en kaas zullen van een zwaren druk worden ontheven. Verla ging van don accijns tot 3 zou voor de schatkist eene mindere ontvangst van circa 2'/4 millioen ten gevolge hebben, waarmede do toeneming van het gebruik zeker geen gelijken tred zal houden. Door de voorgestelde verlaging van don accijns zal waarschijnlijk gelegenheid ont staan om de premién, voor zooveel het zout betreft, te doen vervallen. De minister verzekert stellig, dat een ruim gebruik zal worden gemaakt van de bevoegd heid tot hel vorleenen van langer krediet voor de aflevering van zout met vrijdom dan voor gewone gevallen bepaald is en dat dit juist, na overleg met belanghebbenden, zóó zal worden geregeld, dat handel en nijverheid daarvan geene bezwaren zullen ondervindon. In enkele artikelen van het ontwerp zijn eenige wijzigingen aangebracht. Zoo is do hoeveelheid, waarbij uitslag van geraffineerd zout tot uitvoer naar het buitenland geschiedt, van 100 KG. tot 50 teruggebracht. Anne kleine. Van tijd tot tijd behaagt hot den heer Jacques St. Cère zijne hooggewaardeerde mee ning te zeggen omtrent hetgeen in Europa voorvalt. Of hjj, wanneer hij iets zegt, steeds de waarheid dient, wordt dikwijls betwijfeld. Hij zegt echter iets en dat is het voornaamste 't doet niemand kwaad en het verschaft hom een genoegen. In de „Figaro" heeft hij het thans over onzo jeugdige Koningin en do reis der vor stinnen naar Berlijn. Die reis heeft volgens sommigen ten dool gehad een echtgenoot te zoeken voor de jeugdige Koningin. „Zij draagt nog korte rokken, zij speelt nog met de pop en men denkt er reeds aan om haar uit te huwelijken! O", zucht Jacques, „het beroep van Koningin is niet gemakkelijk, zelfs niet gedurende de kindsheid." In plaats van haar rustig in haar land te laten, noodzaakt men haar naar Berlijn te gaan op 't oogenblik als 't zoo goed doet to spelen onder de boomen, in een seizoen als alle gestrengheden kalmeeren, zelfs die der gouvernantes van kleine koninginnen; in plaats van haar te laten bij hare Hollandsche vriendinnetjes, omgeeft men baar met dertig dochtertjes van goneraals, allen in 't wit gekleed, ceintuurs dragende in de kleur van de regimenten, welke hare papa's comman- deeron; in plaats van haar rustig op 't kas teel te Potsdam te laten spelen, verplicht men haar aan een venster te gaan staan om do vaandolcompagnie to zien deüleeren, ge commandeerd door een keizer; men bespaart haar de revue, dat is waar, maar men benoemt haar tot kolonel en dat alles is nog niet voldoende! Daar gaat men zelfs 6preken van trouwen. Men heeft eon bruidegom gevonden een prins uit het huis Hohenzóllernin deze familie, die zich wenscht uit te breiden, is steeds een prins, die den leeftijd heeft om te trouwen. Men heeft do voordeelen gevonden, wTelko Duitschland uit zulk eene vereeniging kon trekkenmen heeft zelfs voordeeion voor de Hollanders uitgevonden en sedert acht dagen sprekon de moest officieuze bladen slechts over dit plan. Het is waar, dat de Hollan ders protosteeren en verklaren, dat zy niet dulden dat men nu reeds over het lot van hunne kleine souvereine beschikt. Zy hebben geiyk, maar wat baten dergelyke argumenten togon de trouwwoede, welke aan het Duitsche hof hecrscht! Als echte Duitscho huisvrouw houdt keizerin ■Victoria Augusta veel van huwelykon klaar maken; dat van den prins van Hohenzollern en de prinses Mario van Edinburg, dat de Keizer plechtig heeft aangekondigd, is haar niet voldoende; zy zou omringd willen zyn met verloofde paartjes, die rond dolen in de lanen van het park van Sans Souci. Zy denken er reeds aan, paartjes voor de toekomst klaar te maken, en daar de Duitsche politiek zeer gelukkig zou zjjn, wanneer zy een middel had om don vinger op Holland te kunnen loggon (wanneer de vinger er is, kunnen de hand en de armen), verspreidt men het gerucht omtrent deze verloving, een gerucht dat in een dei- salons van het kasteel te Potsdam is ge boren. - En ziedaar, waarom eene arme kleine koningin van twaalf jaren niet het recht heeft om in vryheid to spelen." Gemeugd Nieuw*. In de Haagsche Kook- en Huis houdschool, aan het Bezuidenhout, was het deze week gedurende twee dagen feest. Vele dames, in do nette kookschool-uniform of in keurige zomertoiletjes, enkelo in nationaal kostuum - men zag o. a. een Scheveningstcr en een Friezinnetje boden uitgezochte eet- en drinkwaren, keukengereedschappen, snuis terijen enz. to koop aan. Zelfs jonge katjes kon men er krijgen. Alles zag er keurig uit. In de kouken werd, ondanks de warmte, dapper gewerkt, om de hongerigen te voorzien. De tentoonstelling van fijne schotels was om lekkerbekken te doen watertanden. Men had uitstekend partij getrokken van het terrein, en liet geheel gaf een zeer gunstigon indruk van de resultaten der school en do flinke leiding der directrice. De fancy-fair werd druk bezocht en bood een vrooiyk en gezellig tafereel. De baten der fancy-fair zyn hoofdzakelijk bestemd voor de aan de kookschool verbonden volkskeuken, een cursus, waar aan kinderen uit de volksklasse gratis onderricht wordt ge geven in de kookkunst. Ten einde gevrijwaard te zyn togen al te nieuwsgierige blikken, waarvan men in dat uiterste gedeelte der residentie toch al niet veel last zoude hebben, was langs hot hek van den achter het huis gelegen tuin een doek gespannen. Tal van tentjes waren in den tuin opge richt, waar de eet- en drinkwaren, bloemen, vruchten, enz. door de lieve jonge dames den gasten de haar toevertrouwde waren te koop aanboden. Door velen werd van do gelegenheid om do naar alle regelen der kunst ingerichte Indische rijsttafel te nuttigen, gebruik go- gemaakt. Een corps muzikanten, verdekt opgesteld, deed zich van 1 yd tot tijd hooren en ver hoogde de opgewekte stemming die er heerscht e. Hot finantië-ele resultaat zal zeker niet ge ring zyn, en het feost heeft ongetwyfeld by- gedragen om deze Kook- en Huishoudschool vele nieuwe vrienden te doen verwerven. De „Haagsche Ct." bevat oen brief van dankbetuiging aan mevrouw Johanna Stuten, geb. te Gempt, die den eersten stoot heeft gegeven aan het onderzoek omtrent den toestand van liet krankzinnigengesticht te 's-Gravenhage en de oorzaak is geweest, dat daarin thans verbetering zal worden gebracht. Te Scheveningen is thans een walvisch te zien, <he niet, zooals de Am- sterdamsche, uit het hoogo Noorden is aan gevoerd, maar op het duin naast Seinpost van hout is saamgesteld. Natuurgetrouw nagebootst, ziet men het monster, dat 60 meter lang is, reeds van verre door den opgeheven staalt, waarboven de vlag wappert. De ingang is door den ge- openden muil aan de zeezyde en tusschen de baleinen door heeft men een ruimen toegang tot eene breede, diepe zaal, waarin men al lerlei verfrisschingen kan genieten. In den staart zit ditmaal niet het vergif, maar wel het leven, want daar is een flinke ventilator aangebracht, die de lucht voortdurend ver- verscht. Voor 't oogenblik heeft men gasver lichting van buizen, maar weldra zal erelec- t.risch licht ontstoken worden. Als dryfkracht van do dynamo en van den ventilator wordt een petroleumgasmotor gebezigd van de firma J. Van Overklift en Co., te Amsterdam, die in deze onderneming betrokken is en wier vertegenwoordiger, do hoer J. G. Beers, met het beheer van de leiding is belast. Het ter rein om hot nagebootste zeegedrocht is geheel voor hot publiek bestemdzoowel in den tuin als in de hoogte kan men zitten en op eene belvédère hoeft men een verrukkeiyk kykje in de omgeving. Dat dit visch-café in den smaak valt, be- wyst het bezoek van eenige duizenden op de heide Pinksterdagen, en als het electrisch licht is ontstoken, zal dezen zomer de wal visch zeker nog veel meer bekyks hebben, vooral daar er muziekuitvoeringen in zullen worden gegeven. De vierde kamer der Amster- damsche rechtbank veroordeelde do twee jeugdige letterzetters Klaas Kat Pzn. en Arie Goud Azn. ieder tot eene gevangenisstraf van drie maanden ter zake van het ver spreiden van gedrukte strooibiljetten, bevat tende beleediging van H. M. de Koningin- Kegentcs. Soquah is van D eeuwarden naar Zwolle vertrokken, waar hy drie weken denkt to verblyven. Van daar zal hij séances gaan houden te Groningen, indien het hem althans gelukt tot dat doel aldaar een geschikt lokaal te verkrijgen. Een wielryder, die Zaterdag op de IJunslet Sports by Leeds meedeed in een eenmy'ls wielersprysrit en byna don prijs had gewonnen, was in de laatste oogenblikken voor hy den eindpaal bereikte, zóó door ver moeienis uitgeput, dat hij niet meer kon zien waar hy reed en hy het bestier van zyn rywiel kwijt was. Dientengevolge kwam een ander hem nog voor, maar slechts met eenige duimslengten. De uitgeputte wielryder reed tegen een paal aan, werd voorover afgewor pen, bekwam eene ernstige schedelbreuk en onderging daarby eene hersenschudding. De overstrooming in Oostenryk. Het water van den Donau blyft steeds rijzen. De toestand begint ernstig te worden. Het stoombootverkeer tusschen Pressburg en Passau is gestaakt. Er ligt voor het Donaukanaal een yzeren schip om dit kanaal af te kunnen sluiton. Dezen maatregel zal men weldra nemen, daar men vreest dat de voorwerpen, welke door het water worden medegesleurd, de pijlers van de tal- loozo bruggen, welke over het kanaal liggen in gevaar zouden brengen. De voorwerpen, welke door het water worden medegesleept, getuigen van de vernieling, welke aangericht is. Het marktstadje Pulkau, in Neder Oosten ryk, is byna geheel verwoest. Er komen be richten van lal van bruggen, zoowel houten als yzeren, welke weggeslagen zijn op verschil lende plaatsen van Opper- en Neder Oosten ryk. Op het water ziet men allerlei voorwer pen dry ven. By den ingang van het Donaukanaal waren op één oogenblik een stal, een dood paard, doode herten, honden en hazen, tallooze wynflesschen, boomen en struiken, tafels, ramen enz. bijeen. Te Huflau werd eene brug vernield op het oogenblik, dat drie mannen er over gingen. Een der mannen wist zich te redden. De beide andere verdronken. Er storten ontzaglijke hoeveelheden water van de Alpen af. Alle beken en bronnen zwellen. Salzburg wordt ernstig bedreigd en Ischl staat reeds voor een gedeelte onder water. Ravachol is, geiyk we reeds meldden, van St.-Etienne naar Montbrison, waar het proces zal gevoerd worden, over gebracht. Er was veel volk op de been, maai de troepen beletten het den misdadiger te zieD. Men had hem uit den trein doen stygen aan het kruispunt van den straatweg, even voor het station. Daar konden eenige groen boeren, die op weg naar de stad waren, hem zien stappen in het gereed staand cellulaire lij- tuig. Hy riep hun een „Bonjour, citoyens!" toe. Er worden verschillende data genoemd, dat Ravachol voor de rechtbank zal verschynen, doch de meest waarschynlijke dag is wel de 20ste dezer maand, omdat men verzekert dat tegen dien datum de getuigen zyn gedagvaard. In dat geval zal het de eerste zaak zyn, die do rechtbank na de vacantie behandelt. Ravachol is te weten gekomen, op welke wijze weet men niet, dat de politie het dy namiet in handen heeft gekregen, dat hy en zyne helpers te Soisy-sous-Etiolles hebben gestolen. Hy toont hierover veel spyt te hebben. Als curiositeit verdient vermel ding, dat de „Kreuz-Ztg." op de volgende wyze het „origineel" van ons „Wilhelmus" aan zyne lezers opdischt: „Wilhelmus van Nass o uwe Ben ick. aan Duitschen blo od, - Den Vaderlant ge trouwe Blyf ickbot van den dood!" De beruchte roover George Bruno, die de omstreken van Falermo lang onveilig maakte en op wiens hoofd 10,000 l'r. premie was gesteld, is te Caccamo door eene pa trouille bereden politie gepakt en gedood. Op een Fransch kerkhof, aldus verhaalt een Engelsch blad, vindt men hef volgende grafschrift: „Ter herinnering aan Maria Ferry. Het hek om deze laatste rustplaats is vervaardigd dooi haren diepbedroefden man, Pieter Ferry, mees ter smid. die al dergelyke opdrachten prompt en goedkoop zal uitvoeren." Nog mooier is een opschrift op een Amcri- kaansch kerkhof: „Deze steen werd opgericht ter nagedachtenis van Thomas Laing, ge storven 13 Juli 1880, door zyn zoon Ulysses Laing, die de zaken van den overledene in do Bondstraat voortzet. Zie de annonces in de dagbladen." Een tweede Amerikaansch opschrift luidt: „Hier zal eenmaal de heer James Jones rus ten Toorloopig leeft hy nog en zyn schoenen en laarzenmagazyn bevindt zich indeFiank- linstraat no. 150." Heel dubbelzinnig klinkt het grafschrift: „Hier rusten James Robinson en zyne vrouw Ruth. Hun strijd is thans geëindigd." Erg zonderling is het grafschrift van een zendeling, die in Indië door zyn knecht ver moord werd: „Heilig zy het aandenken van den eerwaarden R. Smith, zendeling, die door zyne dienstbode werd vermoord. Gy hebt wél gedaan, vroom en getrouw dienstknecht

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6