H°. 9908 Maandag 13 «Tuni. A°. 1892. feze jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Juni. Feuilleton. ZIJN MOORDENAAR. LEIDSCH lit DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T«t Ltidta p#r I f Lil Franoe p«r po*tLit. UbosdtrUfkc Vommin•'••V.T...'» Tweede, Blad. Afgeroomde melk in de Huishouding. „Vrouw! moet je nog taptemelk hebben?" vroeg laatst een boerenzoon, die dit artikel langs de huizen ten verkoop aanbood. Ant woord: „Neen, Kees! we hebben liever zoete!" Amen, en nul 'k hou ze zelf, dat had de jongen kunnen zeggen, maar of hy 't deed, weten we niet. Liever zoete hebben! 't Was toch waarachtig niet zoo heel dom van die vrouw, want zoetemelk, wat blief je, een hondje van een kostje, nietwaar, maar, ze is ook prijzig, een omstandigheid, die der •huismoeder wel eens een verzuchting ontlokt en haar doet vragen' of de melk dan nooit eens afslaat. Afslaan? Kun je begrijpen, zoo eens ééns in de 10 jaar om direct weer tot denzelfden pr\js genoteerd te worden. Maar, laat dat wezon zooals het wilwie geen zoetemelk, althans niet veel er van, kan koopen, omdat zijn portemonnaie daartegen bezwaren inbrengt, die probeero 't gerust met afgeroomde of taptemelk, maar houde er eerst geen Maandag mee, want de min of meer blauwachtige kleur verdwijnt toch niet door het wasschen, integendeel, ze wordt nog meer blauw. Op elke boerdery, in iedere boterfabriek is natuurlijk afgeroomde melk te bekomen. Ge woonlijk wordt zo verbruikt door het vee, en dat is een best ding, want ze is ongetwij feld een uitstekend voeder, maar juist daarom ook zeer aan te bevelen voor huishoudelijk gebruik. Der.kt men er wel genoeg aan dat ze letterlijk alle bestanddeelen der zoetemelk bevat behalve het vet, met andere woorden dat ze alle kaasstof inhoudt benevens de melksuiker en een paar andere stoffen? En tochNu ja. zoetemelk is beter, maar als men het beste niet kan bekomen, moet men dan het betere versmaden? Waarom gebruikt men d6ze melk ook niet bij het huishou delijke broodbakken! Ze is daar immers beter op hare plaats dan water, dat toch uit niets anders dan water bestaat en de voedzaamheid van het brood dus niet ver hoogt. Ons lichaam eischt een gestadigen aan voer van die stoffen, waaruit het is opge bouwd, en waar we die dus op eene goedkoope wijze kunnen bekomen, daar is het plicht ze aan te schaffen. Vele voedzame artikelen zijn ons te duur, maar laten we dan toch een voedzaam product, dat niet aan dat euvel lijdt, met beide handen aangrijpen. Er wor den mass'as aardappelen en brood gegeten om het evenwicht in het lichaam te bewa ren, maar toch loopt men hierbij gevaar van te eenzijdig te zijn in de voeding. Er moet tusschen de eiwitstoffen en de stikstoflooze bestanddeelen van ons voeder eene gepaste verhouding bestaan, als beide in het lichaam werkelijk nuttig zullen zijn. In aardappelen bestaat ze niet; in brood even min. Ook niot in vleesch en eieren! We bé- hooren dus dagelijks een allegaartje te ge bruiken en niet ons te voeden uitsluitend met óón soort spijze. Evenwel, met melk alléén zouden we 't ver brengen, want zij bevat de verschillende voedingsstoffen in eene goede verhouding en niemand zal er zich dus over verwonderen dat een kind, door het gebruik van melk (moedermelk), in zyn eerste levensjaar kan groeien als een kool. En Is melk voor andere menschen niet een medikament, een verster kend raiddel? Maar velen hebben geen idéé van melk drinken. Als zo 't op voorschrift van Dokter of Professor doen, meenen ze zich al kranig te houden als ze 's morgens en 's avonds een paar kopjes vol gebruiken. Dat is een proefje, maar geen dosis. Nu dan, omdat we ook eiwitstoffen voor den opbouw en de instandhouding van ons lichaam behoeven en deze in afgeroomde melk tot 4 percent voorkomen, verdient het gebruik van dezen drank aanbeveling. Taptemelk is zoetemelk min vet, of, omdat vet geen eiwit bevat, zou men ook kunnen zeggen dat tapte melk zoetemelk is min een stof, welke in schier niet één huishouden ontbreekt. Want al ge bruiken de minder gegoede menschen ook geen boter van 16 a 20 stuivers het pond, margarientje kennen ze toch wel en dat bevat ook vet. Nog komt in afgeroomde melk melk suiker voor, welke ook niet tot de eiwitstoffen behoort, en voorts bevat ze minerale stoffen, die uitstekend goed door het lichaam worden verdragen. En duren kan de melk ook wel, mits men zo vooraf tot 70° Celsius verwarmt, om de bacteriën voor eenigo dagen onscha delijk to maken, en ze daarna weer tot op 15° afkoelt. Op sommige boterfabrieken maakt men van de afgeroomde melk kaas, maar andere stellen ze weer disponibel voor den boer, den melk- leverancier, die, naar hij beweert, er thuis voor zyn varkens en kalveren meer voordeel uit kan halen dan als grondstof voor de kaasbereiding op de fabriek. En misschien maakt zijn gezin er ook wel gebruik van. Dit zal er in alle gevallen wel bij varen. De jongens en meisjes zullen kloeke menschen worden, met breede schouders en gespierde ledematen. Misschien zet het jonge volkje benevens knechts en meiden aanvankelijk wel lange tanlen in de vet arme melk, maar al spoedig zal dat ver anderen en zullen ze ternauwernood iets voor hond of kat overlaten. Wanneer we dit voedingsmiddel zoowel ten opzichte zijner bestanddeelen als van zijn prijs, vergelijken met andere levensmiddelen uit het dierenrijk, dan moet erkend wordon dat we hot pond eiwit en ook de stikstof- vrije voedingsstoffen nergens zoo goedkoop kunnen koopen als in de afgeroomde melk, die ook daarom noodwendig een volksvoedsel moet worden. Men heeft vastgesteld dat afge roomde melk naar verhouding gemiddeld driemaal goedkooper is dan vleesch en eieren. We willen daar echter iets van afdoen, omdat niet alles wat in de maag komt verteert en voedt. De wijze van „klaarmaken", die soms niet beantwoordt aan de regels der edele kook kunst en ook wel eens rekening houdt met het „het oog wil ook wat hebben", ook al ïydt de voedende kracht der spijze daaronder, de wijze van klaarmaken, zeggen we, heeft wel eens invloed op de waarde van 't verbruiksartikel. Dat neemt echtor niet weg, dat de afgeroomdo melk het ten volle verdient dagelijks op veler tafel te staan. Helaas vraagt men nog te zeer van aardappels datgene, wat ze niet genoeg zaam kunnen gevenarbeidskracht en been deren- en spiervorming. Het hoogo eiwitgehalte en de gemakkelijk verteerbare phosphorzure zouten der taptemelk kunnen het tekort hier zeer gemakkelijk aanvullen. En kosten? Toch zeker niet meer dan vier duiten of 3 cent per liter. Wat do behandeling van het besproken artikel betreft, doen we nog opmerken, dat er duchtig in geroerd moet worden om het aanbranden te voorkomen. Kudedsiaart. G. Dros. Blijkens bericht van de commissie van fabricage doen zich in hot voetpad langs don Hoogen Kyndyk verschillende verzakkingen voor, doordat de slootkant onder de waterlijn is uitgespoeld. Het voornemen bestaat om bij de begrooting voor 1893 het noodlg bedrag voor verder strekkende maatregelen aan te vragen. Inmiddels is een aanvang gemaakt met de plekken, welke gevaar kunnen opleveren, van eene schoeiing te voorziendit kan gedeel telijk geschieden door den op de buitenwegen PRIJfl DER ADVERTENTIÉN: Tut 1—1 r»gel» ƒ1.05. Ieder» regel meer f 0.1T|. drooter» letter» neer plaatsruimte. Toot hel leesweer»» bailee 4e eta4 wordt ƒ0.10 berekvom. aangesteldon timmerman met voor dergelijke werken beschikbare materialen. Genoemde timmerman heeft echter daarbij de hulp van eenige andere werklieden noodig, terwijl het wenschelijk is het aanwezige materiaal niet uitsluitend aan den Hoogen Rijndijk te ver werken. Voor een en ander wordt thans noodig geacht een bedrag van f 300, zoodat B. en Ws. den gemeenteraad in overweging geven daarin te voorzien door vaststelling van den tevens overgelegden staat van af- en overschrijving op de begrooting voor dit jaar, strekkende tot verhooging van Volgn. 89, onderhoud van wegen en voetpaden, met f 300, te vinden door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. De zilveren bokaal, door de heeren Van Kempen als hoofdprijs voor den zeilwedstrijd aan de Internationale Sporttentoonstelling ge schonken, kan in den vollen zin van het woord een „price-cup" wordon genoemd. Degeheele ordonnantie in rijken renaissance-styl beant woordt aan die bestemming. Eene fraaio voorstelling van den te houden zeilwedstrijd is op de vóórzijde van den beker aangebracht, welke verder met hooguitko- mende geëmailleerde wapenschilden van Ne derland en 's-Gravenhage en kunstig uitge voerde ornamentiek en relief is versierd. Op het deksel prijkt een fantaisie-schip, door golven omgeven en gedragen door dol fijnen, terwijl ook het voetstuk van prachtig bewerkte dolfijnen omgeven is. Alle drijfwer ken zy'n keurig uitgevoerd in mat- en oxidé- zilver op gouden grond en het geheel maakt wat vorm en bewerking betreft een zeer artistiek effect. Wy twyfelen niet of dit stuk zal velen uitlokken in den ontworpen zeil- wedstryd mede te dingen naar dezen kost- baien en kunstig bewerkten prys. De Tweede Kamer is byeengeroepen tegen Dinsdag 21 Juni, 's namiddags te 2 uren. In do maand Juli zal op het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem eene tentoon stelling gehouden worden van het werk der leerlingen van do Groothertogelyke Badensche school voor Kunstnyverheid te Karlsruhe, welke onder de beste in Duitschland kan gerangschikt worden. Daarentegen zullen eenige werkstukken der school voor Kunstnyverheid te Haarlem gedurende de maand Augustus in het Kunst- nyverheidsmuseum te Karlsruhe worden ten toongesteld. De heer J. F. H. Bekhuis, te Leeuwarden, is door den Paus benoemd tot ridder der orde van den H. Gregorius den Grooten. 3.) Richard Richard!" Een kleine gou den ring met blauwen steen viel in de gol ven; zy wankelde, doch twee sterke armon omvatten haar. Bewusteloos zonk Clarissa in' én. „Ik ben het. freule Clarissa", sprak de ambtsraad zacht; „kom mee, want by is uwer niet waard." Vol vertrouwen leunde het jonge meisje tegen den ouden hoer. „Het is de droom myner kindsheid, dio zooeven in dn golven is begraven; brong mjj naar huis, waarde ambtsraad!" Zwijgend wandelden beiden in de richting var. het dorp; ais een kind leidde hy het scbooce meisje. Voor het huis van den vis- scher Marquard bieren zy staan. „Zal ik by u blyren, Clarissa Het is nog donker in de kamer; hot schijnt dat uwe moeder nog op het havenhoofd is!" „Ga tot haar en zeg" - hare stem stokte, tranen maakten het haar onmogelijk verder te gaan. „Ik zal haar zeggen dat gii u niet wél gevoelt en dat ik u naar buis heb gebracht." „Doe dat; eene onwaarheid is het niet." Zy opende de deur en verdween in het nauwe, duistere portaal. Een oogenblik nog bleef do ambtsraad op de straat staan en zag hy door het venster hoe de visschersvrouw de kamer binnentrad en licht bracht, dat echter in liet volgende oogenblik weer werd uitgeblazenstil, in het nachtelyk duister gehuld, lag de hut daar zoo vreedzaam. Niemand vermoedde, welken stryd daarbinnen een jong hart te strijden had. De wind floot nog altijd scherp over de golven; af en toe schoot een bliksemstraal naar boneden en verlichtte het zandige pad, dat de ambtsraad volgde. „Het is een schandaal voor God en de wereld om met zulk weer te gaan vareri, om zijn leven, zijne gezondheid en zyn geluk op het spel te zetten, alleen om de ijdelheid te streelen! Had Clarissa mij slechts half zoo dringend gesmeekt, ik, oude kerel, weet waarlijk niet wat ik zou hebben gedaan. Hj is en bljft een dolle jongen! Enfin, wanheer by gelukkig terugkeert, loopt misschien alles nog goed af. Dat mj dit is ontgaan!? Geen sterveling in den omtrok gist de verhouding tusschen den baron en Clarissa. Hm wie woet waar het goed v»or is; dat die dolle korel het meisje geluk zal aanbrengen, ge loof ik nietwel zal zy zyne reddendo engel zyn." Volgens gewoonte liep de ambtsraad steeds in zichzelven mompelend verder en bevond zich, vóór by het eigenlyk zelf dacht, ten derden male op het havenhoofd. Nog altyd donderde de zee, opgezweept door den wind of in kloven neergeslingerd. „Vervlookt weer!" bromde do oude, terwyl hj zijne muts met beide handen vasthield. Op het andere einde stonden de badgasten bjj elkander. Met gespannen aandacht, terwijl geen woord werd gesproken, volgde men de kleine boot met hare bemanning. Slechts wanneer een bliksemstraal de zee scharlaken rood kleurde, of eene windvlaag het wolken- gordyn vaneenreet, om het matte maanlicht door te laten, vertoonde het ranke vaartuig zich aan hunne blikken. „Daarishy!" „Kijk!" „Daar daar!" „Waar, waar?" „Daarboven op diegroote golf!" - „Hy is verloren!" Neen, daar komt hy weer te voorschyn!" Dergelijke uitroepen hoorde men slechts dan weer was alles een oogenblik stil. „Hy lec-tt dus nog", dacht de ambtsraad en deed zyn best om uit al die vermomde gestalten de barones Yon Struer.dovff to her kennen, wat moeilyker viel dan hij wel had gedacht. Eindeiyk gelukte het hem. De barones vroeg juist naar hare dochter. „Clarissa Clarissa freule Von Slruen- dorff!" hoorde men roepen. „Freule Clarissa klaagde over koude; het spattende zeewater heeft haar leelyke poetsen gespeeldzy volgdo myn raad on liet zich door my naar huis brengen", sprak de ambtsraad. „Ik dank u, lieve vriend", antwoordde de barones. „Mag ik aanstonds ook van uw ridderdienst gebruik maken doch ik wil nog eeDige minuten wachten, want ik ben inderdaad nieuwsgierig, hoe dat schouwspel zal eindigen." Evenals het overige gezelschap beschouwde de barones het waagstuk niet anders dan als eene zenuwprikkelende voorstelling, om de eentonigheid v;.n. het zeebad te broken zij sprak met zulk eene onverschilligheid, dat het den ambtsraad duidelyk werd, dat zy niet het minst dacht aan do verhouding, welke, tusschen Clarissa er. den baron bestond. (IVordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5