Finantiëel Overzicht. De resultaten der M aa t s c h a p p t o t Exploitatie Tan Staatsspoorwegen zyn, volgens opgaven door buifconland- sche bladen het eerst gepubliceerd, evonmin als die der Hollandsche Spoor, gunstig. Over 1S91 werd eene zuivere winst behaald van 700,000, waaruit een dividend kan worden uitgekeerd van ƒ9.375 por aandeel. De over name van do Nederl. Rynspoor veroorzaakt groote koston en daarom is do Maatschappij voornemens aanmerkelijke bezuinigingen in te voeren, waaromtrent op de a. s. algemeeno vergadering door de directie voorstellen zullen worden gedaan. Do quaestio over de uitdeeling op niet- volgefoumeerde aandeolen Nederl. Rijn- spoor is eindelijk beslist. De rechtbank heeft uitgemaakt dat do verdeeling van het saldo moet geschieden over hot aantal aandeelen, dus niet naar evenredigheid van het gestort kapitaal. Dientengovolge ontvan gen alle aandeelen bjj de liquidatie eene extra- uitkeering van ongeveer ƒ35.40 per aandeel, al- of niet volgestort, plus de gekweekte rente, makende dus een totaal bedrag van resp. ƒ282.40, 134.20 en 72.45. Aangezien op deze bedragen roods eeno gedeeltelijke afbetaling heeft plaats gehad van ƒ280, ƒ113.60 en 42.60, blijven dus saldo's ter uitkeering over van 2.40, 20.60 en 29.85, die door bovenbedoelde beslissing in het voor deel van niet-volgefourneerde aandeelen zijn uitgevallen. Van dit vonnis zal waarschijnlijk niet in hooger beroep worden gegaan. Het verslag der Tabakmaatschappij Arondsburg is niet zeer bevredigend. Van het reservefonds werd ƒ469,000 afgenomen tot dokking van verlies en voor afschrijving, zoodat dit fonds thans per saldo groot is ƒ263,000. Met hot oog op mogeljjko verdere verliezen is dit bedrag zeer gering en is het onbegrijpelijk dat by jaarlykscho dividend- uitkeeringon van ver over 100 pet., liet -reservefonds niet veel aanzienlijker is versterkt Russische fondsen hadden over hot algemeen eene onbeduidende markt bij zeer weinig kooplust. Do sterk sprekendo vriend schapsbetuigingen tnsschen Frankrijk en Rus land zyn niet bepaald geschikt om de vriend schap tegenover Russische fondsen sterker te doen toenomen. Daarenboven zyn do be richten omtrent den graanoogst van onzekeren aard, hetgeen ongunstig werkte op den roebel koers. De berichten omtrent de uitgifte eener nieuwe Italiaansche leening, ten behoeve dor spoorwegen, blijken geheel onjuist te zijn. De minister is volstrekt niet van plan om tot niouwo schuldvergrooting over te gaan. De inkomende rechten hebben in Mei 1892 onge veer 2 millioen meer bedragen dan in dezelfde maand van 1891. De ontvangsten der W e s t S i c i 1 i a a n s c h o Sporen toonon over do vyf maanden van dit jaar oene belangrijke vermeerdering boven die over hetzelfde tydvak van het vorige De houding der Portugoesche regeering tegenover de obligatiohoudors is allertreurigst. Na do onderhandelingen voor de schuldregeling velo weken aan don gang te hebben gehouden, waarbij iedere eisch, aan Portugal gesteld, afstuitte op het harde hoofd van den natio- nalen trots, blijkt do regoering niet terug to deinzen voor eene handeling, welke do scherpste afkeuring verdient. Met óénpenne- streek wordt thans te niot gedaan hetgeen door Portugal zelf is voorgesteld. Niettegen staande tal van geruchten thans over do couponbetaling de ronde doen, is officieel daaromtrent nog weinig bekend. Het schynt evenwel dat de gelegenheid geopend blijft om de coupons in papiergeld, onder aftrek van 30 pet. belasting, to kunnen inwisselen, het geen togen den tegenwoordigen wisselkoers voordeeliger is dan de uitbetaling van 1 pet. in goud. In ieder geval is deze maatregel slechts van tydelyken aard en zal door de Portugeescho regeering spoedig eene definitieve rogoling worden aangeboden, welke door hot land met volle zekerheid kan worden nagekomen. Dat de buitenlandsche comitó's geen ge noegen nemen met de wyze, waarop z\j thans worden afgescheept, is duidelyk. Met den meesten spoed is eene vergadering der buiten landsche gedelegeerden uitgeschreven, die boden (11 Juni) te Parijs zal plaats hebben. De conversie der Turksche schuld zal voorloopig niet in behandeling worden geno men, aangezien het tijdstip daarvoor niot gunstig wordt geacht. Zoo althans luiden de verschillende berichten, welke hierover zyn geopenbaard. Het is evenwel twijfelachtig of hot de bedoeling is de zaak geheel van do baan te schuiven, dan wel do plannon tijde lijk uit te stellen tot nader onderzoek en bet aanbrengen van verschillendo wijzigingen. De daling, welke door de eerste berichten werd veroorzaakt, maakte in de laatste dagen voor oono rijzing plaats, welko hoofdzakelijk in het leven werd geroepen door belangrijk hoogere Parijsche koersen. Turkscheloten kondon om dezelfde redenen weer belangrijk in prijs verbeteren. Het verzoek om op de obligation Z w cedsch- Noorw. Spoor eene voorloopigo uitkeering te doen plaats hebben, voor zoovorro dit be treft de obligation, wier echtheid is erkond, is door het Engelsch gerechtshof uitgesteld. Eeno Amstordamscho firma, die de twijfel achtige stukken heeft ingevoerd, acht zich daar alles ter goeder trouw plaats vond door de bevoorrechte uitbetaling benadeeld en verlangt uitkeering op alle stukken. Da koersen der aandeelen "VVarschau- "VVeenen en Russische Zuidwest- spoor waren achteruitgaande op de daling van den roebelkoers. De toestand in Venezuela blyft steeds even onzeker en is weinig bemoedigend voor de finantieele draagkracht van het land. Jn verband daarmede waren obligation Merida- spoor lager, terwijl do koersvermindering dezer obligation nog meer werd bevorderd door eenige zeer aanzienlyke verkooporders. De ontvangsten der Peruvian Corpo ration loonen over de maand Mei eene ver meerdering van ƒ96,000. De Missouri -Kansas-Texas-Spoor- wegmaatschappy is voornemens aan haarnet eene zeer belangrijke uitbreiding te geven. Hoewel een eerste gevolg hiervan zal zyn dat hare couponschuld aanzienlijk grooter wordt, verkrygt zy' daartegenover geheele onafhan kelijkheid en kan zy naar eigen goodvinden hare positie trachten te verbeteren, waarin zij tot nu toe door den invloed van Gould werd verhinderd. De Illinois Central heeft door het verkrygen der controle over do Louisville N. Orleans Texas, haar net aanzienlijk uit gebreid. Dit is van gewicht voor de Chesa peake Ohio South Wost, daar de nu bij de Illinois aangesloten lijn vroeger eeno eindschakel vormdo van de Chesapeake, welke thans door dezo afscheiding geheel op zichzelve komt to staan en op eigen krachten zal moeten drijven. In hoeverre zy dit te midden van krachtige concurrenten zal kunnen volhouden, zal do tyd moeten leeren. De Denver Rio G r a n d o zal voor loopig nog niet tot dividend uitkeeiing over gaan, zoolang de geheele vlottende schuld niot is afgelost. Bijnlandsche Bank. Gemengd NIeuw«. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 825 zwembaden door heeren en 39 door damos. De temperatuur van het water is 21° Celsius. Evenals in Leidon en omstreken, is omstreeks middernacht ook boven Ams er- dam een onweder losgebarsten, zóó hevig als men zelden kon waarnemen. Aanvankelijk, toen in den letterlijken zin des woords do bliksem niet van de lucht was, bood het uitspansel een zeldzaam fraaien aanblik. Byna voortdurend was de stad in een tooveraehtig, maar toch verblindend licht gehuld. Juist te middernacht viel er eene regenbui, welke veel van eene wolkbreuk had. Het water viel fn zulke stroomen, dat van zien geen sprake was. De einduitslag van het groot nationaal corps-kogelconcours, gehouden op Zondagen 29 Mei en 5 Juni en op Maandag 6 Juni jl. in de Amsterdamsche Sport-Bar, is als volgt: De 1ste prijs, groote gouden medaille be- nevons eene verguld-zilveren medaille voor iederen deelnemer, is behaald met 263 pun ten door de kegelclub „Onder Ons" te Am sterdam; de 2de prfis, groote verg.-zilve- ren medaille, benevens eene zilveren medaille voor iederen deelnemer, met 242 punten door de kegelclub „Hard gaat ie" tc Haarlem; de 3de prfis, groote zilveren medaille, benevens eene zilveren medaille voor iederen deelnemer, met 241 punten, door de kegelclub „Koekoek" te Amsterdam; de 4deprys, zilveren medaille, benevens e6ne kleins,zilveren medaille voor iederen deelnemer, met 241 punten, door do kegelclub „Regiment" te Rotterdam; en de 5de prys, groote bronzen medaille, benevens eene bronzen medaille voor ioderen deelnemer, met 237 punten, door do kegelclub „Nationaal" te Rotterdam. De eereprys is behaald door den lieer G. G. Bier van de kegelclub do „Groote vaux- hal" te Haarlem, met 72 punten, doconsola- tieprys door den lieer H. Coster Jr. van de kegelclub „La Force" te Leiden, met 53 punten. De pryzon zullen worden uitgereikt op Zon dag 26 Juni e. k. in do Sport-Bar te Am sterdam. Gistermiddag werd aan den Heuvel te Helmond een aardig knaapje van ruim vier jaren een eenig kind door de stoom tram overleden. De boerenhuizingo van M. Has- sink, Kloin Drienen (gemeente Hengeloo) is geheel uitgebrand. Van den inboedel word zoo goed als niets geredhet vee bleef echter ongedeerd. Alios was verzekerd. Een groote veestal van den heer T. Haan, te Sappomeer, waarin zich 36 koeien bevonden, is eeno prooi der vlammen go- worden. Mot buitengewoon veol moeite werden 29 dieren gered. Tweo spuiten, waaronder eene van Zuidbroek, bewezen uitstekende diensten. Hoe de brand ontstaan is, is niot bekend. To Brussel is de jockey Elsiek, die den laatsten wedren won, door twee jockeys uit jaloezie met 10 dolksteken vermoord. Knoipen. By de Berlijnsche politie wordt oene verordening gereed ge maakt, welke met 1 Oct. in werking zal treden. Aan de kellnerinnen wordt het ver boden, de gasten aan te zotten tot drinken. Zy mogen niet naast de gasten gaan zitten of op hunne rekening drinken. Zoogenaamde „kostumen" zyn verboden en lange rokken verplichtend. To Berlijn is eene voornamelijk door vrouwen, maar ook door eenige mannen bijgewoonde vergadering gehouden, om te protesteeren tegen het dragen van sloepjapon nen op straat. De vergadering, door ruim 200 personen bygewoond, besloot in een adres aan do politio te vorzoeken „door eene verordening of door andero dooltrofTendo middelen de door den straat-sloep veroorzaakt wordende gevaren tegen te gaan". Te Jekatorinoslaw heeft oen 10 6- jarig grysaard een einde aan zyn leven ge maakt, liy liet eon briefje na, waarin hy ver- klaardo dat het leven thans niet meor do moeite waard en te vervelend voor hom was. Do vergiftigingen te London. - Do Londenscho corr. van het „Hbl." schryft: Eene reeks van afschuwelyke misdaden is na een met zeer veel overleg gedreven onderzoek door de politio aan het licht gebracht. De onthullingen doen denken aan de moorden van Whitechapel. Er is sprake van eeno stelsel matige vergiftiging van meisjes en vrouwen door oen zekeren Goorgo Clifton. Vier vrouwen van lichte zeden, Alice Marsh, Emma Shrivell, Ellen Dodsworth en Mathilda Clover, allen uit het zuid-oosten der stad, stierven de laatste en eerste in October 1890, de anderen in den loop van den winter onder zeer verdachte omstandigheden. Mathilda Clove, eene 25-jarige vrouw, was op 18 Oct. uitgeweest met oen man, met wien zy den dag te voren had kennis gemaakt; den avond na haro thuis komst overleed zy onder hevige inwendige pynen. De dood der drie andere vrouwen ging met dezelfde verscliynselen gepaard. By onder zoek van den maaginhoud bleek, dat zy met strychnine of met een mengsel van strychnine en morphine waren vergiftigd, dat althans aan twee barer, Emma Shrivell en Alice Marsh, in den vorm van pillen door den man, met wien zy omgingen, moet zyn toegediend. Hetzelfde vergifmengsel werd gevonden in het ïyk van Ellen Dodsworth, die bezwymd in "Waterloo- road werd gevonden en, thuisgebracht, over leed. Er zyn zware verdenkingen tegen den man, dien do politio gevangennam. Hy zou, vóór de oorzaak van den dood der vrouwen bekond werd, brieven hebben geschreven, waaruit blykt dat hy wist dat zy vergiftigd waren; op het oogenblik, dat by in hech tenis genomen werd, vond men pillen en strychnine in zyn bezit, alsmedo oen brief aan een apotheker, welks handschrift overeenkomt met do handteekening van „George Clifton", die op papieren in do woning van twee der vermoorden werd gevonden. Tot dusver is de gevangene echter nog door geen der getuigen herkend. Het mengsel van strychnine en morphino zou een nieuw vergif zijn De morphine diende. zegt men, tot bemanteling van verschyn selen dor strychnine. Jüger, de ontrouwe k rior van •Rothschild, is door den rechter ..i instructie te Frankfort gehoord. Zyne ge' i'ue, juffrouw Klotz, die do reis naar Cairo meemaakte en door hare onhandigheid hem verried, is ziek. Z'j ligt in de ziokonzaal der gevangenis. Er is nog eere medeplichtig" Gearresteerd eeno gewezen dienstmeid dor familie Jager, 't Schijnt eeno heele bende te zijn. In do „Froisinnige Zeitung" doet de heer Ernst Kopp uit Berlyn een verhaal van zyne ontmoeting met den ontvluchten, maar einde lijk weer gopakten kassier J; ver. De heer Kopp is in Egypte dikwyls dezen en mejuffrouw Klotz in gezelschap yeweest. Eens vroeg hij Jüger, waar dezo m Duitschland woonde. Hy meendo namely! .an Jagers uitspraak te merken, dat deze oen Frank- forler was. Jager loochende dit ten sterkste en be weerde, dat hy in Noord-Dui* "land thuis behoorde. Eens gaf hy te kennen, dat hij do beurs wilde bezoeken. Mejuffrouw Klotz, die niet damt dat er een Duitscher in de nabijheid was, et zich ont vallen: „Zouden wy daar durven komen?" Een Duitscher had dit gehoord en deed er aangifte van. De inhechtenisneming van Jager is hierop govolgd. Toen do heer- Kopp eenige dagen la!er op de „Euterpe" was, word Jager door do be- dionden van den Duitschen cor, mi-generaal te Alexandrië aan boord gobramt Hij was niet geboeid. Jüger werd in eo wachters- huisje opgesloten. Mejuffrouw Klotz kreeg eene plaats in de tweede kajuit. Do lieer Kopp heeft gedurer io do reis herhaaldelijk met beiden gesproken. Mejuf frouw Klotz was zeer boos, dat de bladen haar de minnares van Jügor noemden. Dit is geheel onwaar, zeide zij. Eiken dag mocht Jüger een paar uren het; wachtorshuisje verlaten. Hij maakte dan een treurigen indruk en deed niets dan weenen. Hy jammerde steeds, dat hij niet alleen zich- zelven, maar ook zyne moeder er; zustor onge lukkig gemaakt had. Iiy zei dat hy zich, voordat Trióst bereikt werd, van liet leven zou berooven Blijkbaar meendo hij dit echter niet. Immers, hy was ongeboeid en kon elk oogenblik in het water springen. Hy scheen daartoo echter niet den minsten lust te hebben. Te TrK st werd Jüger door i5 politie-agenten in ontvangst genomen. In een brief aan mejuffrouw Klotz schreef Jager, toen hy nog op de „Euterpo" was: „Het doet my innig leod dat gydoormyne schuld ongelukkig zyt geworden en dat uw goede naam wordt aangetast. Wat ook de dagbladen mogen schryven, gy weet zeil het best, dat gy niet myne minnares zyt." Mejuffrouw Klotz is allosbehalve mooi. Zy is een zeer ontwikkeld meisjo en neemt, wan neer men met haar in gesprek komt, ieder een onwillekeurig voor zich in. In Hollandscho bladen wordt thans door een genootschap te Chicago gele genheid aangeboden zich een titel te verwerven. De inzondors beweren dat academische graden van buitenlandsche universiteiten dikwijls met minder moeite worden verworven dan eene akte voor de Fransche, Engelsche of Duitsche taal M. O. of L. O. Onderwyzers en onderwijzeressen, die oene dergclyke akte be zitten, kunnen met een weinig zelf studie een aeaüemischen graad bekomen van eene er kende („chartered") en wolbekende Ameri- kaansche universiteit, geheel ingericht vol gons de universiteit van Londen. „Deze graden zyn: „Fellow", „Bachelor" en „Doctor" (Lit. D en Ph. D). De gegradu eerden van deze universiteit zyn aan alle Amerikaanscho colleges en hoogescholen be noembaar." Behalve de noodige bescheiden, vei langen de stellers der advertentie toezending van een muntbiljet van 10 gulden. Volgens te Liverpool ontvan gen telegram uit Calcutta van 9 Juni is aldaar het dagsein No. 4, of groot gevaarsein gehe- schen. Dit geeft de nadering te kennen van een cycloon van groote hevigheid aan den mond der Hooghly rivier, welke cycloon waarscbyn. lyk naar Calcutta zal trokken. Volgens een ander telogram woedt er een hevige storm en is de barometer dalende. In een naar Tours bestemden trein is gisteren in eene tunnel de treinchef aan gevallen. Do daders zyn ontsnapt. Het doel van den aanval was vermoedelijk den goede renwagen te plunderen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2