9907 Zaterdag IX Juni. A°. 1892. {Beze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. git nonmier üest&at uit TWËÏ; Bladen. Leiden, 10 Juni. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per S maandenf 1.10. frioco per poet1.40. iüonderlijln» Nommera......B 0.0&. PRIJS DER ADVERTENTIfiN ▼an 16 regel» ƒ1.05. Iedore regel meer /'0.1T|, Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het tocaeseeren bolten de etad wordt fü.lQ b•mnoe Eerste Blad. Aan de universiteit alhier zyn de volgende mens afgelegddoor den heer J. B. Pe\jrot it doctoraal- in de staatswetenschap; den heer Do Jager Meezenbroek het doctoraal- in godgeleerdheid, en den lieer J. C. Voorduin voorbereidend in de godgeleerdheid. - Naar men verneemt, hebben de heeren irel, Van "Wettam en Ezerman, die aan de aversiteit te Leiden, opgeleid werden voor !k voor de Chineesche taal in Ned.-Indiè. inne studiën voltooid en zullen zy in het lijaar voor den tijd van een jaar naar China êrtrekken, alvorens hunne bestemming te invaarden. - Het eerste van de reeks avond-concerten, lezen zomer in den tuin van „Musis Sacrum" geven, had gisteravond plaats. De opkomst leden met hunne dames was byzon- groot, dank zeer zeker ook hot fraaie der, waardoor deze uitvoering begunstigd erd. Do opening van deze serie concerten as opgedragen aan het muziekcorps derdd. ihutterij, dat thans onder leiding staat n den heer Joh. C. Geyp, eerst onlangs tot apelmeester benoemd. Vele nommers van iet ten gehoore gebrachte programma mochten ,e goedkeuring der aanwezigen wegdragen, :etuige het herhaald applaus. Er waren lieve ;oinmers by, welke steeds al zyn ze vol trekt niet nieuw meer in den geest van - iet publiek schynen te vallen. Eilenbergs •ekende „Wacktparade" werd o. a. zeer luide egejuicht, doch de verlangde herhaling er van bleef achterwege. In stede daarvan, werd een ten slotte op een marsch onthaald. De ieer Geyp is nog te kort directeur van het wrps, om thans reeds een oordeol te kunnen restigen omtrent zijne leiding. Wy hopen dat iit later zal blykon gunstig te kunnen zyn. Do uitvoering van gisteravond voldeed, gelyk ia reeds opmerkten, over 't algemeen goed. - Op den jeugdigen leeftyd van byna 34 aron overleed heden alhier de heer C. Lau, stafmuzikant by het 4de reg. infanterie, waarby hy de bolangryke party van 1ste Es-clarinet vervulde. Het muziekcorps.verliest hem een zyner verdienstelykste en yve- rigste leden, oen man, die om zijne goede hoedanigheden en als musicus èn als mensch, door zyne superieuren en collega's zeer ge waardeerd werd. Behalve eenige niet onverdienstelijke mar- schen door hem gecomponeerd, beproefde de heer Lau in de laatste jaren herhaaldelyk, en met goed gevolg, zyne krachten aan het arrangeeren voor militaire muziek van ver scheidene kleinoro en grootere muziekstuk ken. Tot de beste arrangementen behooren de „Symphonie militaire", van Haydn, de fantaisie: „La Corte de Granada", van Cbapi, en de ouverture „Michel Angelo", van Gade, herhaaldelyk met succes uitgevoerd. By het vernemen der doodstyding staakte de heer Mann heienmorgen onmiddellyk de repetitie. Op hot concert, door het muziekcorps a. s. Zondag-avond op „Musis" te geven, zal, ter nagedachtenis van den heer Lau, Chopin's Treurmarsch worden uitgevoerd. - Hedenmorgen werd het stoffelyk over schot der beide slachtoffers van het droevig voorval, dat Dinsdagavond op het Galgewater plaats had, ter aarde besteld; dat van den huzaar J. P. Koolloos op de roomsch-katho- lieko begraafplaats aan de Zylpoort en dat van den korporaal der veld-artillerie C. A. Marquenie op de protestantsche begraafplaats aan do voormalige Marepoort. De beide lykstaatsies vertrokken, de eene om halfacht, de andere om halftien, van het militaire hospitaal aan den Morschsingel en bestonden uit den lykwagen, de volgrytuigen met de familiebetrekkingen en detachementen manschappen van het wapen, waartoe do verdronkenen behoorden (w. o. ook de kor poraal, die zich zwemmende had weten te redden), terwyl van de infanterie ook een vuur-peloton aanwezig was, hetwelk op de begraafplaatsen de gebruikelyke salvo's, als eene laatste militaire eerbewyzing, loste. By beide plechtigheden was eene belang stellende menigte tegenwoordig. Gisteren is te 's-Gravenhage toegelaten voor de akte van onderwijzer de heer P. Scheen, van Leiden, die ook de akte verwierf voor do vrye- en orde-oefeningen dor gym nastiek. De 4-percents-obligatie-leening, groot 100,000, ten laste der Leidsche Duinwater- leiding-maatschappy, is meer dan volteekend geworden. Omtrent den dezer dagen hier ter stede op jeugdigen leeftyd overleden heer G. Van der Lubbe, leerling der Koninklijke Muziek school te 's-Gravenhage, deelt het muzikaal tydschrift „Caecilia" mede dat de overledene zich aan genoemde instelling bereids onder scheiden had door zyn buitengewoon compo sitietalent (nog kort geleden werd in „Caecilia" op hoogst loffelijke wyze melding gemaakt van eene door Van der Lubbe gecomponeerde Symphonie, waarvan eenige gedeelten op het openbaar examen werden uitgevoerd). Door zyn beminnelyk en eenvoudig karakter had de heer Van der Lubbe zich allerwegen vrienden verworven. Zyn dood is voor de Nederhmdfiehe-toonkunst-ongetwijfeld een ver lies; als componist mocht men in de toe komst veel van hem verwachten. De afgestorvene had te dezer stede zeer vele vrienden en vereerders. Zyn stoffelyk overschot word op de Roomsch-Katholieke begraafplaats ter aarde besteld, by welke gelegenheid eene aanzien- lyke schare tegenwoordig was, onder welke de heer W. F. G. Nicolaï, directeur van ge noemde Muziekschool, de eerste plaats innam. Naast hem stonden vele kunstvrienden, zoo wel uit Den Haag als van hier, diep geroerd om de groeve. De kist was bedekt met een prachtigen krans, vereerd door de leerlingen der Kon. Muziekschool, benevens met een prachtig bloemstuk van do leden der Haagsche Orkest vereniging „Euterpe", waarvan de jonge kunstenaar directeur was. Voor de betrekking van buitengewoon hoogleoraar in het Sanskrit aan de hooge- school te Amsterdam, op eene jaarwedde van ƒ2500, wordt door curatoren aanbevolen dr. C. C. Uhlenbeck, thans werkzaam aan het Nederlandsche "Woordenboek te Leiden. Door stemgerechtigde ingelanden van den Boschpolder, gemeenten Woubrugge en Leider dorp, is met 73 stemmen tot lid voor het be stuur gekozen de heer L. Leeuwenhoek. Op den heer Th. Den Hollander, aftredend lid, waren 62 stemmen uitgebracht. De heer Van Tilburg, onderwyzer aan de Openbare School B. te Waddingsveen, staat op de voordracht voor onderwyzer aan de Openb. School te Zevenhuizen (Z.-H.) Woensdag 11. had eene algemeene ver gadering plaats van het leesgezelschap te Waddingsveen. Als bestuurslid werd herkozen de heer G. Spruyt Az. Met byna algemeene stemmen werd besloten pogingen in 't werk te stellen tot oprichting van volks- en school bibliotheken. Tevens werd mededeeling gedaan, dat in 't volgend seizoen eene soirée musicale déclamatoire zal worden gehouden door dames en heeren, in de gemeente woonachtig. Het Leesgezelschap bestaat uit 34 leden. „De Nederlander" verneemt dat in het nieuwe kiesrecht-ontwerp noch het betalen in eenige belasting, noch een huurwaarde census als voorwaarde voer kiesbevoegdheid gesteld is; dat het aantal kiezers ongeveer 800,000 zou worden en de groote steden zouden worden gesplitst. Door burgemeester en wethouders is het programma van den intocht der Koninginnen in Leeuwarden vastgesteld. Aan het station zullen HH. MM. Vrydag 17 Juni, 's voormid dags te halftwaalf, worden ontvangen door de Gedep Staten, B. en Ws., de leden van den gemeenteraad en andere autoriteiten. De aankomst zal door klokgelui worden bekend gemaakt. Op het plein vóór het. stationsge bouw zyn in bataille gesteldde eorewacht, de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis of do Citadel-medaille, de leden der Vereeniging voor bolangryke krygsverrich- tingen, het bataljon schuttery met het muziek corps, een bataljon infanterie met het muziek corps van het instructie-bataljon en het eska dron cavalerie. De optocht zal plaats hebben in de volgende orde: lo. Afdeeling cavalerie; 2o. muziekcorps; 3o. de burgemeester; 4o de Commissaris der Koningin5o. een hof- rytuig; 6o. afdeoling van de eorewacht; 7o. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Regentes 8o. afdeeling eerewacht9o. gevolg van Hare MajesteitenlOo. afdeeling cavalerie. Yan het stationsgebouw af zal de weg worden gevolgd: Langs de Sophialaan in de Prins- Hendrik-straat, voorby het Paleis van Justitie, langs het Ruiterskwartier en het Groot Schavemek over het West- of Schaverneks- plein, langs de Nieuwstad (Noordzyde), over de Duco-Martenapyp, langs de Nieuwstad (Zuidzyde) en langs de Sint-Jacobsstraat naar het paleis. Zooals reeds vroeger is gemeld, .zal voor het paleis eene afdeeling infanterie met de regimentsmuziek zyn opgesteld en zullen HH. MM. bij de aankomst ten paleize worden ontvangen door 24 jonge meisjes, die HE. MM. eenige liederen zullen toezingen. By gelegenheid van het bozoek van de Koningin-Regentes te Winschoten, zal eene deputatie van ingezetenen van Westerwolde audiëntie trachten te verkrygen, ten einde het belang van kanalisatie van Westerwolde onder de aandacht der hooge regeoring te brengen. In Octobor a. s. zal te 's-Gravenhage een examen worden gehouden ter verkryging van het getuigschrift van bekwaamheid voor de betrekking van leerling-consul. De dag, waarop het een aanvang zal nemen en het tydstip, waarop men zich moet aanmelden, zullen nader bekend gemaakt worden. Toe lichtingen zyn op aanvrage verkrijgbaar aan het departement van buitenlandsche zaken. De minister van binnenlandscbe zaken heeft bepaald dat de eindexamens der gym nasia, vermeld in zyne beschikking van 30 Mei jl. sub g, zullen worden afgenomen: te Groningen op 14, 15, 16, 17 en 18 Juni; te Winschoten op 20, 21 en 22 Juni, te Zwolle op 23 en 24 Juni, en te Deventer op 25, 27, 28 en 29' Juni. Met wyziging zyner beschikking van 14 Mei jl. heeft dezelfde minister bepaald, dat het schriftelyk gedeelte van het in 1892 te Leeuwarden te houden examen ter verkryging der akte van bekwaamheid als hoofdonder- wyzer of hoofdonderwyzeres zal plaats hebben op 23 Juni e. k., in plaats van 21 Juni a. 8. By Kon. besluit is benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, met ingang van 1 Aug, 1892, belast zal zyn met het afnemen van de practische examens van apotheker, dr. H. P, Wysman Jr., te Leiden; tot lid en secretaris J. Agema, apotheker te Maassluis; tot leden dr." W. F. R. Suringar, te Leiden; dr. H. Wefers Bettink, te Utrecht; tot plaatsverv. leden: dr. J. W. Gunning, te Amsterdam; dr. J. W. Moll, te Groningen; dr. A. P. N. Frachimont, te Leiden; G. F. A. Ten Borch, apotheker te Leiden. Aan M. De Ras, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Pannerden. De adjunct-commies by het departement van marine C. Kühlman bevorderd tot com mies. Bepaald: lo. dat de commissie tot het afnemen van het eindexamen aan de adspi- rant-adm. dit jaar zal bestaan uitden hoofd- insp. van adm. G. H. C. Van Nuys, als voorzitter; den insp. van adm. W. H. F. Vogel, de offn. van adm. 1ste kl. J. A. Son- nenberg en J. W. Groeneyk, en den off. van adm. 2de kl. J. S. De Bruyn, als leden; 2o. dat als plaatsv. leden kunnen worden aan gewezen de off. van adm. 1ste kl. D. G. Krol van der Hoek en de id. 2de kl. C. Flaeu. Pensioen verleend aan: W. G. Van Aal- deren, weduwe van den kommies bij 'sRyks bel. C. Van Nimwegen, 173; E. M. Diede- libs, kommies by id., ƒ448; Ch. L. Schaet- saert, id., 557; H. H. Willems, id., 494; A. Kooien, id., ƒ514; N. Van Vliet, id., 616. Benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Sneek, E. Van Driesten. Herbenoemd tot leden vanhet College voor de Zeevisscheryen de heeren mr. E. N. Ra- husen, R. Veen Valck, A. Pot en C'. J. J. H. Van Kempen, en benoemd tot lid van dat college dr. C. K. Hoffmann, te Leiden. Geiueugd Nieuw». Do opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappy Haarlem Leiden bedroeg in Mei 1892 aan personen- en goederenvervoer ƒ7775.80, tegen ƒ9546.80 in 1891. Sedert 1 Januari 1892 ƒ34,391.80, tegen ƒ33,508.90 over hetzelfde tijdvak van 1891, en met inbegrip van diverse ontvang sten 39,579,50, tegen ƒ38,595.77 in l&9t. Deze week genoot de gemeente Waddingsveen do eer, dat een dertigtal heeren uit Gombloux een bezoek bracht aan de inrichtingen voor landbouw en veeteelt van den heer Van der Breggen. In dat gezelschap waren verschillende Europeesche natiën ver tegenwoordigd. De vrouw van den arbeiderte Hoogmade, die zich jl. Zaterdag met een scheermes ernstig verwondde, is Woensdag morgen in het Academisch ziekenhuis te Leiden overleden. Door de politie te 's-Gravenhage is een horlogemaker aangehouden wegens verduistering. De man beleende of maakte op eene of andere wyze de horloges zoek, welke hem ter reparatie waren toevertrouwd. Brand te Amsterdam. De dui zenden wandelaars, die zich gisteravond mot het fraaie weder langs den Buiten-Amstel bewogen, zagen kort na negenen in plaats van het avondrood een rossen gloed. 't Bleek dat brand was ontstaan in de stoomtapytkloppery aan het Ververspad 39. Deze inrichting, toobehoorende aan den heer Dykman, was gevestigd in eenige groote houten gebouwen, op eenigen afstand van den smallen weg gelegen. De vlammen vonden in het door het wedei. der laatste dagen uitgedroogde gebouw gretig voedsel, zoodat, toen de terstond ontboden Nieuwer-Amstelsche brandweer eerst meteen slangenwagen en daarop met de stoomspuit op het terrein verscheen, niet veel meer te blusschen viel. Alleen de van steen gebouwde machine kamer is grootondeels behouden; de andere gebouwen, ter lengte van 30 en ter breedte van 10 M., zyn tot den grond afgebrand. Het verbrande was' verzekerd. Gelukkig bracht de tyd van het jaar mede, dat slechts zeer enkele tapijten in de inrichting aanwezig waren. De paarden en de boeken werden gered. Door het tydig openen van de veiligheids klep der stoommachine werden groote onhei len voorkomen. De stoomspuit werd door eenige brandkra- nen van de bronleiding gevoed en werkte met zes slangen. Juist den vorigen dag was

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1