om ƒ1000 uit te trekken op de begrooting, tot het instellen van een onderzoek naar het geen in ons land en in het buitenland plaat selijk wordt gedaan om de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling van de minder bevoor rechten ta bevorderen door persoonlijke be moeiingen met dezen in uren van gemeen schappelijk samenzijn, die van school- of arbeidstijd vrijvallen. Eveneens met bijna algemeene stemmen werd goedgekeurd het voorstel van het hoofd bestuur om ƒ1000 beschikbaar te stellen voor de uitgave van een tegen matigen prijs ver krijgbaar te stellen Nederlandsch Volksliede renboek. Verder werd ƒ500 toegestaan voor een onderzoek naar do werking van h6t leerling wezen in dio Staten van Europa, waar dit onderwerp wettelijk is geregeld. Het vierde voorstel van het hoofdbestuur luidde: om aan het Nederlandsch Tooneel- verbond, ten behoeve van de Tooneelschool, gedurende drie achtereenvolgende jaren een subsidie toe te kennon respectievelijk van f 1000, ƒ750 on ƒ500, nu de gemeente Amsterdam haar jaarlijksch subsidie van ƒ2000 heeft ingetrokken. De finantiëele commissie steunde dit voorstel en nafriens het hoofdbestuur werd het door den heer Van Hamel verdedigd. Nijmegen kon slechts gedeeltelijk met het voorstel meegaan. Het wilde gedurendo een jaar ƒ1000 toestaan. Het voorstel werd echter bestreden door Haarlem, Leiden on Onderdendam. Leeuwarden stelde eveneens voor om voor één jaar 1000 toe te staan. Dit voorstel werd echter verworpen met 492 tegen 327 stom men. Het bestuursvoorstel om zooveel minder als mogelijk is van do aangevraagde gelden te besteden, is aangenomen met 436 tegen 348 stemmen. Het „Utr. Dbl." verneemt dat de optocht op 10 Juni in Utrecht bij het bezoek der Koninginnen te houden, luisterrijk zal zijn. De groepen zijn fraai en de zegewagens naar de artistieke ontwerpen voortreffelijk uit gevoerd. De eerewachten aan de grens der gemeente en aan Paushuize zullen worden betrokken door de dienstdoende schutterijde overige oerewachten door het garnizoen. Schutters, die hunne medewerking verleenen aan Cantate of Optocht, zullen niet onder de wapenen behoeven te komen. By gelegenheid van het bezoek der Vorstin nen zal door de vesting-artillerie op het fort Blauwkapel het gebruikelijk saluut worden gegeven, door het lossen namelyk van 101 kanonschoten. Wel is de deelneming der burgery aan de versiering der stad nu ver van algemeen en geschiedt dezo behalve op die plaatsen (bijv. den omtrek van het stadhuis) waar de Koninginnen bepaald passeeren, alleen van gemeentewege, maar toch belooft de ontvangst der Vorstinnen hier in werkelykhoid zeor grootsch te zullen zyn. De eerebogen aan de grens der gemeente en in de Maliebaan, de verlichting der fraaie lanen dezer laatste, de entrées aan de stad, enz., en vooral het pavil joen, waarin HH. MM. de plechtigheid der eerste steenlegging en het zingen der cantate zullen bywonen, getuigen van do onbekrom pen wijze, waarop het dagelyksch bestuur den trok een grimmige lach om zyn mond. Nieuwe gesprekken wilden niet meer op gang komen, do goede stemming was weg en de een na den ander trok zich terug. Een der eersten was de baron Von Knigge, die slechts met oene stomme, haastige buiging van het gezelschap afscheid nam. Hy zag bleek en betrokken, als iemand, die te veel heeft ge dronken en weot dat hy dit den volgenden dag moot bezuren. Den volgenden ochtend, by het krieken van don dag, bliezen de hoorns om op te breken voor de jacht. De dry vers verzamelden zich, de gekoppelde honden blaften en huil den en de hoeren traden in hunne jacht- kleeding, de buks over den schouder, over de voorplaats van het slot. Slechts één ontbrak: de baron Von Kniggo. Men zond naar zyne kamer; de bediende, terugkomonde, zeide dat die verlaten was, maar dat bijgaand biljet op de tafel had gelegen. Krosig nam het en las: „Vergeef my, dat oene dringende aange legenheid, welke my nu eerst, nu ik na zoo vele vroolyke dagen alleen ben, te binnen schiet, aanleiding geeft, dat ik zoo zonder dank en afscheid in den nacht van u ga. Maar ik kan niet anders en de nood moet my verontschuldigen. Ook zou het afscheid plitht der gastvrijheid jegens de Koninginnen opneemt. In wyk C wordt door de bewoners een drietal eerebogen opgericht, terwyi de bewo ners van de Bemuurde Weerd de steenen brug zullen versieren en illumineeren, en de firma A. T. Smulders een der by haar in aanleg zijnde voor Rusland bestemde baggermolens met vlaggen en lampions zal decoreeren. Ten gevolge van het eenigszins vervroegd vertrek van HH. MM. (dat reeds te S uren 30 min. zal plaats vinden), zal de verlichting van den Domtoren, als het doel zullende mis sen, achterwege blyven en in stede daarvan de Maliebaan des avonds nog met bengaalsch vuur worden verlicht, ofschoon daar reeds 18,000 lampions tusschen de boomen zullen zyn opgehangen. De steenlegging en het diner zullen ver moedelijk ook door den minister vanbinnen- landsche zaken, den heer Tak van Poortvliet, en den secretaris-generaal, mr. Dyckmeester, worden bijgewoond. De politie heeft hier en daar laten aan plakken: „Wacht u voor zakkenroldery Het stoomschip Conrad," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 7 Juni Kaap St.- Vincent; de „Salak," van Batavia naar Bot terdam, arriveerde 8 Juni te Marseille; de „Schiedam" arriveerde 7 Juni van Rotterdam te Nieuw-York; de „Spaarndam," van Nieuw- York naar Rotterdam, is 8 Juni Bezevier gepasseerd; de „Sumatra," van Amsterdam naar Java, passeerde 8 Juni Port-Said; de „Zulu," van Amsterdam naar Kaapstad, arri veerde 7 Juni te Londen; de 7Edam," van Rotterdam via Nieuw-York naar Baltimore, passeerde 9 Juni Dover; de „Prinses Sophie," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 Juni van Port-Said; de „Reichstag," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 7 Juni te Napels; de „Batavia," van Rotterdam naar Java, arriveerde 8 Juni te Marseille; de „Veendam" arriveerde 7 Juni van Rot terdam te Nieuw-York. By koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Tolen, J. A. Fokker, wonende te Tolen. Gemeurd Nieuws, Do werkzaamheden van het in Oud-Hollandschen styl opgetrokken nieuwe Museum-gebouw voor Geologie en Mineralogie aan het Van-der-Werf-park by de Garenmarkt zyn thans zoo ver gevorderd, dat reeds voor werpen van het oude gebouw aan de Papen gracht (een benedenlokaal van het Museum van Natuuriyke Historie) er heen worden ge bracht. De speeltuin „Vreewyk" alhier is gisternamiddag bezocht geworden dooi* 150 weezen van het Diaconie-weeshuis te Amsterdam, waarvan de heer J. H. Van Esveld directeur is. Deze en 30 begeleiders waren mede aanwezig. Het geheele gezelschap had met eene stoomboot een uitstapje naar Leiden gemaakt en bezichtigde ook het Van- der-Werf-park met zyn gedenkteeken van Leidens Ontzet. De kinderen amuseerden zich in don Speeltuin uitstekend en werden er, behalve op ververschingon, ook op brood en eieren onthaald. De begeleiders nuttigden er een warm middagmaal, bestaande o. a. uit my te moeilijk vallen en het is misschien maar beter, dat ik als een dief in den nacht weg sluip. Overigens troost ik my mot het vooruit zicht op het jachtseizoen in het volgende jaar. Wil my, enz. Ernst baron Von Knigge." „Hoe is hy dan wel vertrokken?" vroeg Krosig lachend aan den bediende, terwyi de oude Kottwitz vergenoegd in den kring rondzag. „Meneer de baron moet wel door het ven ster vertrokken zyn", antwoordde deze, „want dat stond open en van de latten daarondir zyn er eenige gebroken." „Dus wel als een dief in den nacht", zeide de gastheer op vergenoegden toon, en, zich tot Kottwitz wendende, vroeg hy: „Nu, wat zegt gy daarvan?" „Ik?" gaf deze goedmoedig ten antwoord. „Halali! Binnen een jaar kan er nog zooveel gebeuren Men gaf het sein om op te breken. De oude Kottwitz reed eerst nog midden in den drom der jagers en zeide: „Heeren, ik ben u vooraf nog eene ver klaring schuldig; ik ben nooit getrouwd ge weest en heb die geschiedenis van gister avond alleen verzonnen, opdat wy van mor gen allen vroolyk ter jacht zouden kunnen gaan. En nu, vooruit!" biefstuk met aardappelen. De heer Van der Kloot mocht betuigingen van tevredenheid over een en ander ontvangen. De Haagsche rechtbank heeft heden den heer J. Visser Jz., hoofdredacteur van het „Dagblad van Zuid Holland en's-Gra- venhage", schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit van eenvoudigo belee- diging onder de bekende omstandigheden jegens zijn medewerker, den heer A. Dohna, en hem, overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie, veroordeeld tot eene geld boete van f 25 en subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen en in de kosten van het geding. Wat betreft de civiele actie, overwoog de rechtbank eenerzijds dat, aangezien de heer D. nog werkzaam is aan de courant en de mogelijke latere schade door hem te lyden nog onzeker is, de vordering van f 150 niet kon worden toegewezen, maar aan den anderen kant dat de beleedigde party in eer en goeden naam is aangetast, zoodat, daar de beleediging in tegenwoordigheid van slechts twee personen heeft plaats gehad, eene schadeloosstelling van 25 behoort te worden opgelegd. De gedaagde J. V. werd derhalve tot be taling daarvan veroordeeld en tot betaling der door de beleedigde party gemaakte kosten, begroot op 25. By het hoofdcomité der sport- tentoonstelling to Scheveningen zijn tegen de inrichting van sommige café's met vrouwelijke bediening op die tentoonstelling bezwaren ingebracht door het hoofdbestuur van den Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn; tevens werd ver zocht, dat alles, wat de goede zeden kwetst, van het terrein der tentoonstelling geweerd moge worden. Een afschrift van dezen brief is aan den burgemeester van Den Haag ver zonden. De aardbeziünoogst belooft dit jaar te Aalsmeer beter te zullen worden dan het vorige jaar. Hoewel enkele soorten van de nachtvorsten veel geleden hebben en ook de eerste knoppen zyn afgevroren, hebben de planten zich door het zomerweder dor laatste weken veol hersteld. Heden is dan ook met ae verzending der perste vruchten naar Amsterdam een begin gemaakt. Een man, die nog gevangenis straf moest ondergaan, doch zich in het buitenland ophield, waagde het om met de drukte der Pinksterdagen in Holland te komen. Hy bezocht ook Scheveningen, maar liep daar in de val. De Schoveningsche politie nam hem in arrest en bracht hem perry tuig naar Den Haag. Uit de Mauritskade te 's-Hage is gistermorgen een dood varken opgehaald. Nadat het lyk een tijdlang op den waterkant had gelegen, werd het door de straatjeugd weer te water gelaten. Naby het Malieveld aldaar wilde eene armoedig gekleede vrouw zich gisterochtend onder de stoomtram werpen. Men verhinderde haar tydig in dit voornemeif. Het bleek dat zy den vorigen dag eene poging tot verdrin king had bepro.efd, Welke ook verijdeld was. Oorzaakhuiselijke oneenigheid. Gisternacht te ruim 2 uren werd wederom brand ontdekt in een kelder van de afgebrande stoomgruttery van Gebr. Van Beekum aan de Oost-Maaslaan te Rotterdam. Nadat eerst tevergeefs getracht was den brand te blusschen door de slang te gebruiken, welke nog steeds op de waterleiding staat, is een- brandmeester van spuit 13 gewaarschuwd, dio woldra met zyne spuit en manschappen aanwezig was en onmiddellijk water gaf, ge volgd door tweo andere spuiten. Deze spuiten zyn te 7 uren 's morgens ingerukt en ver vangen door eene reserve-spuit der gemeente, waaraan de verdere bewaking is toevertrouwd. Een winkelier aan de Hoogstraat te Rotterdam heeft aangifte gedaan van de vermissing eener portefeuille, inhoudende ƒ1100 aan bank- en muntpapier. Do Parkschouwburg te Amsterdam zal den 22sten Juni by opbod en den 29sten Juni by afslag in het Oude Zyds Heerenloge- mont worden geveild. Een geheimzinnig wezen. Het „Hbl." meldt het volgende: Voor enkele jaren werd door de Amster- damscbe politie opgepakt een man, die zonder middel van bestaan langs de straat zwierf. Men meende dat hy een vreemdeling was, die in de termen viel om over de grenzen gezet te worden, doch weldra bleek, dat dit niet zoo gemakkelijk zou gaan. Moest hy over de Duitsche of over de Belgische grenzen gezet worden? Ter be antwoording van die vragen diende men te weten tot welken landaard hij behoorde en dit was onbekend en is onbekend gebleven. Papieren ontbraken geheel en de klanken, die de man deed hooren, kon men nergens thuis brengen. Door de beste kenners van vreemde talen werd getracht oen gesprek met hem aan te knoopen, doch de man bleef onverstaanbaar. Ook met de overzetting van het „Onze Vader" in 70 talen, hem voorgelegd, kwam men niet verder. Beduidde men hem door gebaren, dat men wenschte, dat hy zou schrijven, dan nam hij gewillig het potlood in zijne rechterhand en krabbelde er eenige grillige streepjes en haaltjes mede op 't papier. Het eenige, wat men by al dezo proef nemingen kon ontdekken, was dat de man op een horloge kon kijken en dus bekend was met de beteekenis van Romeinsche cyfers, doch verder kwam men niet met hem. Tegelijkertijd werd door bemiddeling van het ministerie van justitie zyn portret opge zonden naar de departomenten van justitie in andere ryken, met de vraag, of men ook eenige uitkomst omtrent den geheimzinnigen man wist, of zyn signalement ook overeen kwam met dat van eenig misdadiger, naar wien tevergeefs gezocht werd, doch van geene enkele zyde word een bevredigend antwoord ontvangen. En intusschen zit de man in de gevangenis op den Schans, zyn tyd doorbrengende met het verlezen van koffioboonen en erwten, eten, drinken en slapen, gehoorzamend aan de met gebaren hem duidelijk gemaakte bevelen en blijkbaar berustend in zyn lot. "VVat zal men met hem aanvangen? Is het een vreemdeling, die in de termen valt om over de grenzen gezet te worden? In welke richting moet dit dan gebeuren Is het een Nederlander, die een loopje neemt met de autoriteiten en zich met ongewone volharding „van den domme" houdt? Moet men hem als landlooper beschouwen? Of heeft hy wellicht wat ergers op zyn kerfstok Gedurende de drie of vier jaar, die hy in de gevangenis heeft doorgebracht, heeft men geen antwoord op die vragen kunnen vinden. Moet hy daar nu maar blyven Of bestaan er termen om den man op vrye voeten te laten? Men meldt uit Soest: Het gild. der bekkesnyders schijnt, in weerwil van streng politietoezicht, niet te kunnen uitster ven. Zoo geraakte Zondag-avond zekere G. F.., een bekende vechtersbaas, wiens gelaat de sporen van vroegere sny party en draagt, in twist met den veld-artillerist H. v. 't K.,uit Utrecht. Zy hebben elkander geducht toege takeld, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De uniformjas van den veld-artillerist werd van den schouder tot op do borst opengesneden, tenvyl beiden ern stige wonden aan hoofd en handen zyn toe gebracht. Het is te hopen dat aan deze bar baarsche liefhebberij een einde kome. By het jongste onweder boven de omstreken van Breda is, behalve de reeds genoemden, ook te Bavel de zoon eener we duwe op het veld door den bliksem gedood. In een gezin aan den ouden molen onder Willemsstad is de vrouw aan de pok ziekte overleden. De man is er van hersteld. Aan het internationaal muziek festival, te Bergen-op-Zoom op de Pinkster dagen gehouden, werd door 22 harmonie-, fanfare- en zanggezelschappen deelgenomen. B\j eene te Groningen gehouden harddraverij word de prys, ƒ400, gewonnen door „Krylaty" van de heeren Coets de Bosson, te Hilversum, on Leopold, te Breda de lsto premie kreeg „Olga" van den beei Bindervoet, te Zuidhorn; drie was „Jonge Tabor II" van den heer Roele, te Buiksloot. De burgemeester van Deventer heeft by publicatie bekend gemaakt, dat in de week Van 29 Mei tot en met 4 Juni 9 personen aan mazelen aldaar zyn oveileden. Jaeger, de voortvluchtigekas- sier van Rothschild, te Frankfort a/M is aldaar aangekomen en naar de gevangenis over gebracht. Aan het „Tijdschrift voor genees kunde" wordt uit Shanghai geschreven, dat ook' daar een „Sequah" zyn intocht heeft gedaan. Hy verkoopt eveneens olie tegen rheuma- tiek en cholera. Klken dag trekt Sequah, tot groot vermaak van de straatjeugd, in een vergulden wagen, met een electrisch lampje voor apin voorhoofd, en een orgel als orkest, naar zpine spreekplaats. Daar worden de patiënten onder de oogen van liet pubhek door hem behandeld en worden dageljjk-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2