K°. 9906. Vrijdag AO «Xuiii. A0. 1892. <§eze {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. •it nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 9 Juni. Feuilleton. Jagerslist. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ?*or Lalden p«r 8 maandaaLit. Tr&oo* p«r po«tMi. AiiondarLyiM Nommara.i.fl. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tu 1I regel» ƒ1.05. Iedere regel meer /"0.17|. Orootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het Ineens eren holten de atad wordt ƒ0.10 berek«»«. Eerste Blad. Olticiöele Keunisseyingen. Bargemcester on Wethouders der gemeente Leiden lirengeo bg deze ter algemeeDe kennis, dat de ge- legenbtid tot het doen inschrijven van Leerlingen voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens is opeD- gea'eld op Dinsdagen 14, 21 en 28 Juni a. e.f des voormiddags van tien tot twaalf uren, en dat de Admissie-examons zullen plaais hebben op Donderdag, Vrijdag en Zaterdig 7. 8 en 9 Juli a. 8., beide in het schoolgebouw a> n de Pieterslccrkgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, DE KANTEB, Burgemeester. -9 Juni 1892. E. KIST, Seoretaris. Aan de universiteit alhier zijn de volgende -examens afgelegd: door de hoeren A. O.Hei- linga en C. I. H. Verwees het voorbereidend examen in de godgeleerdheid; door den heer H. S. J. K\imans hel' doctoraal- in do rechts wetenschap; door den heer G. J. De Kem- penaer het candidaats- in de rechten; door den heer J. Hooykaas het candidaats- in de klassieke letteren: door den heer D. Ris Jr. het tweede natuurkundig examen; door mr. M. S., Koster h8t examen voor den Indischen dienst. Do heer C. D. Ouwehand, die gisteren pro moveerde, verkreeg den hoogsten graad, cum laude. D^or de commissie van fabricage werd aan B. en "VVs. medegedeeld dat in de school 4de klasse No. 2 aan de Brandewynsteeg in de laatste tyden herhaaldelijk groote hinder van lekken wordt ondervonden en dat een •der gangmuren aan de zjjdeder Vrouwekerk- stoeg geheel is doortrokken van vocht. Eeno inspectie op do daken deed zien dat aan die zyde eene flinke herstelling noodig is, doch gaf tevens do overtuiging, dat op den duur die herstelling weinig zal baton, zoolang men uit de huisjes in de Vrouwekerksteeg 300 gemakkelijk op de daken der school kan komen. Daken en goten droegen de duidelijke sporen van baldadigheid en looddiefstal. Door een hekje op den scheidingsmuur te plaatsen, zoude misschien eenigon t\jd het spelen op die daken kunnen worden tegengehouden, doch daardoor zoude op den duur in het bezwaar niet kunnen worden voorzien. De noodige herstellingen zullen nu eene uitgave van ongeveer f 435 vereischen, terwijl desnoods met die herstellingen tot het jaar 1893 zoude kunnen worden gewacht en dan op de begrooting voor dat jaar de noodige gelden kunnen worden aangevraagd. Inmid dels zijn van de 7 aanliggende huisjes in de Vrouwekerksteeg 4 in handen van een anderen eigenaar overgegaan. De nieuwe eigenaar is voornemens de panden op te knappen, doch oordeelt, naar het inzien van B. en Vs., te recht dat hy daarbij weinig baat zal vinden, zoolang de tegen den gemeenen muur liggende goot der school zoo gebrekkig blijft. Wanneer de gemeente wil medewerken, is de bedoelde eigenaar bereid de dakvensters aan de achter zijde door vaste raampjes te vervangen, zoo dat uitklimmen op het schooldak, althans uit de bovenbedoelde vier woningen, verhinderd wordt. Ter voorkoming nu van baldadigheid en looddiefstal. is het spoedig herstel van de goot alleszins wenschelyk in het belang van het schoolgebouw. Voor die vernieuwing van de goot en enkele bijkomende werkzaamheden zal een bedrag van f 150 benoodigd wézen. Wordt thans tot dit werk overgegaan, dan kan in het volgend jaar worden voortgegaan met het verdekken van het dakschild, het herstellen der lucht kokers en het in orde brengen van den door het lekken beschadigden muur en de daar voor benoodigde gelden zullen dan op de gemeente-begrooting voor 1893 worden aan gevraagd. Overtuigd van de wer.schelykheid om, met het oog op het bovenmedogedeelde, thans reeds over te gaan tot de vernieuwing van de goot, geven B. en Ws. den Raad, na over leg met de commissie van fabricage, in over weging daartoe te besluiten en tot de vast stelling over te gaan van den overgelegden staat van af- en overschrijving op de begroo ting voor dit jaar, strekkende tot verhooging van Volgn. 129: Kosten van het instandhou den van schoollokalen enz., met f 150, te vinden door afschrijving van aen post voor Onvoorziene Uitgaven. De afdeeling Leiden en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst heeft als prijsvraag voor dit jaar uit geschreven: „Een ontwerp voor een stoom- brandspuitenhuis met verblijf voor den brand weerpost." De antwoorden moeten vóór den 31sten Dec. 1892 worden ingezonden. De 1ste pry's bedraagt het getuigschrift der afdeeling en f 25, de 2de prijs het getuig schrift en f 10. Do majoor voor speciale diensten C. T. Verkerk, van het vierde regiment infanterie alhier, is tydelyk belast met de functiënvan militie-commissaris te 's-Hage. De bloemen en planten-commissie der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in hare gisteren ge houden vergadering toegekend een getuig schrift 2de klasse voor „Azalia mollis fl. pl. var.," ingezonden door den heer J. E. Heenk, te Warmond. Beroepen is bij de Herv. gemeenten te Zwaag (N.-H.), Koedijk, Wieringerwaard, Hensbroek en Schermerhom, de hoerN. J. C. Schermerhom, candidaat, die bedankt heeft voor Assendelft en Graft (vacature-Oort). Ned. Geref. Kerk. Aangenomen is het beroep naar Oudshoorn door den heer A. G. Honig, candidaat. De commissie van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem heeft het plan opgevat dezen zomer van 15 Juli tot 15 Augustus eene tentoonstelling te houden van in ons land vervaardigde zilversmidswerken. Zy heeft het voornemen om naast enkele oude stukken, welke haar reeds zyn toege zegd, ook eene verzameling werken van levende meesters, goud- en zilversmeden, by een te brengen. Met deze tentoonstelling beoogt zy voor namelijk de nationale industrie to steunen, door de werken onzer zilversmidskunst in ruimeren kring bekend te maken en het kunst lievend publiek te doen zien wat in ons land vervaardigd kan worden. De commissie zal zich voor het bijeen brengen dezer tentoonstelling wenden tot do meest gunstig bekende meesters in het zilver smidsvak en hun verzoeken eenige der door hen vervaardigde kunstwerken, benevens ont werpen en teekeningen, gedurende genoemden tyd aan het Museum te willen toevertrouwen. De Eerste Kamer heeft zich heden in de verschillende afdeelingen beziggehouden met het onderzoek van de by haar aanhan gige wetsontwerpen. De ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat (welke laatste sedert eenige dagen met verlof afwezig was geweest, doch hedenochtend weder aan zyn departement zijne werkzaamheden heeft hervat), begaven zich gisteren van Den Haag naar Soestdyk, alwaar zy door H. M. de Koningin-Regentes in audiëntie werden ontvangen. Heden vertrok weder van Den Haag naar Soestdyk eenig stalmatoriëel, ten dienste van HH. MM. de Koninginnen. De heer M. Kimura, kanselier van de Japansche legatie te 's-Gravenhage, is in de residentie aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het hotel „den Ouden Doelen". Voortaan zullen ook te Amsterdam, evenals sedert geruimen tijd te 's-Graven hage, slechts twee bestellingen van brieven op Zondag plaats hebben. Door den gemeenteraad te Haarlem is op voorstel van B. en Ws. besloten, aan regenten van het St.-Elisabeths gasthuis toe te staan eene nieuwe operatiexamer te bouwen, waarvoor f 5200 noodig is. Het bordes van het Raadhuis zal worden vernieuwd met eene kleine wijziging in de inrichting van de trappen, en voor de restau ratie van burgemeesterskamer is een krediet toegestaan. Het houtwerk enz. zal in den ouden sty 1 van het gebouw vernieuwd en van verf ontdaan worden. i Door den heer G. L. Van Lennep, aldaar, is aan de gemeente ten geschenke aange boden eene door hem vervaardigde teekeriing van de Koningin en van de Koningin Regentes, waarvoor hem 's Raads dank zal worden be tuigd. Voor het bouwen van eene tusschenschool voor 600 leerlingen aan de Parklaan, by het Spaarne, is eene som van ruim f 53,000 door den Raad toegestaan. Op oen adres tot afschaffing van de nieuwe faecaliënbelasting is afwijzend beschikt, om dat zy nog te kort in werking is. Tot assistent by hot gymnastiek onderwys aan de beide H. B.-S. voor jongens is met op éóne na algemeene stemmen benoemd de heer W. N. Francken, te Westzaan. Op adressen tot afschaffing, subsidiair be perking van de kermis, is met meerderheid van stemmen afwijzend beschikt. Aangehouden is een voorstel, aan de Noord- Zuid-Holl. Stoomtram te vergunnen hare rails om te loggen om de fontein in Den Hout, en daar ter plaatse een wachthuisje te bouwen. De meerderheid van den Raad verlangde eerst inzage te hebben van de concession zoowel van do Stoomtram als van de Haarlemsche Paardentram. Te Amsterdam werd gisteren gehouden de 106de algemeene vergadering van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. De heer A. C. Wertheim hield eeno openingsrede. In hot jaarverslag werd meegedeeld dat een over ledene aan de Maatschappij ƒ5000 heeft ge legateerd. Het hoofdbestuur ontving thans bericht, dat een inwoner van Rotterdam der Maatschappij f 2000 vermaakte. Met bijna algemeene stemmen werd goed gekeurd het voorstel van het hoofdbestuur, SUA.) Weer zweeg de verteller en sloeg een glas wyn naar binnen, terwijl de anderen, om het onbehaaglijke gevoel der spanning te ontwij ken, desgelijks deden, en alleen Kroaig, met het hoofd knikkend, op de tafel sloeg, als wilde hy zeggen: „Dat was recht!" Daarop vervolgde Kottwitz langzaam .Den \olgenden morgen begon de groole drijfjacht. Het was zeer nevelachtig, zooals byna altoos om dezen tyd van het jaar en zooals het waarschyniyk morgenochtend ook zal zyn. Ik had het zóó geregeld, dat ik naast den schurk kwam te staan. Hy stond ongeveer veertig a vyftig schreden van my af, aan den zoom van het boscli. Ik kon zyne gestalte nauwelyks in den dikken nevel onder scheiden. Wy stonden lang te wachten De bandon werden mg styf en ik moest vreezen, dat ik het geweer niet meer goed zou kunnen behandelen. Eindelyk hoorde ik het geschreeuw van de dryvers, die het hert opjoegen. Op li et gehoor afgaande, moest het dicht langs mijn buurman voorby. De nevel was nog dichter geworden, men zag niets meer dui- delyk. Maar ik schoot in de richting, waar ik den jager vermoedde. Als ik hem trof, was het een godsgericht. Ik schoot tweemaal kort achtereen. "Wat verder geschiedde, weet ik niet; de nevel was te dik, zooals het in dezen tyd meermalen is. Toen men Halali blies, droegen zy achter het gedoode hert ook een zwaar gewonden jager op de rendez- vous-plaats. Halali, mijne vrienden, halali! Dit halali klinkt my nog steed6 mi de ooren. De Hemel had ten mynen gunste beslist. „Was hy dood?" riep Krosig luid daar- tusschen. „Keen, maar kreupel gesehoton", klonk het antwoord, „een arme, ziekelijke, ellendige man, die aan geene jacht meer zou deel nemen en geene vrouw meer zou verleiden. Hy leefde nog lang, maar het was een leven, waartegen de dood eene uitkomst is. Vraag mij niet verder naar hem, hy is er ge weest, in smaad en jammer gefcindigd. Maar vertollen moet ik nog, dat ik wegens onvoorzichtige verwonding werd aangeklaagd en vrygesproken.' „En uwe vrouw?" vroeg een van de gasten op ietwat ongeloovigen toon. „Stierf kort daarna met hot kind in het kraambed", antwoordde de oude onverstoord en wreef zich met de hand over de oogen „zu is zalig by God! Het is lang geleden, jonge man, en niemand uwer herinnert zich dien tyd. Het is zoo lang geleden, dat ik in uwe oogen een oude vrouwenhater ben ge worden, nu, dat kan ik my laten aan leunen. Sinds dien tyd heb ik my weinig met de vrouwen bemoeid en eer ik voor de tweede maal ware getrouwd, weg er mee, iaat ons er niet meer ovor spreken! Waarom heb ik u toch wel deze duistere periode uit myn leven verteld? Ik heb eru den avond mee bedorven. Maar dit wil iku toch nog zeggen, nu wy eenmaal zoover ge komen zijn en gy alles weet: als ik weer voor eenzelfde geval stond, als toen dion morgen by de dryf jacht, en weer den omtrek van den ollendeling voor my zag, diepoogdo myno vrouw ontrouw te doen worden, ik, oude man, lei andermaal myne buks op hem aan en schoot hem neer, als de Hemel my wildo bijstaan. Wie hier anders over denkt, mag het doen, maar do oude Kottwitz blyft by zyne meening!" „Het is die van iederen man van eer", riep Krosig en sloeg met de vuist op tafel, terwijl zyne oogen een dreigenden blik wier- j pen op den strak voor zich zienden Yon Knigge; „het moet die van iederen man zyn, die zyne waarde gevoelt. Stooten wij daarop aan, oude vriend!" „Gaarne", knikte Kottwitz, „een pereat allen, die tegen het negende gebod zondigen. Zy zyn niet beter dan echtbrekers, moorde naars, dieven en leugenaars, met wien Gods wet ze in één adem noemt. PereatTereat De aanwezigen stonden op en de glazen werden aangestootenhoezeer de meesten in het geheel niet begrepen, wat deze comedie beduidde, namen zy toch gaarne de gelegen heid waar, om uit de gedrukte stemming te komen, waarin de vreemde vertelling van don oude hen gebracht had. Het gejoel had niet greater, het klinken der glazen niet helderder kunnen zyn, als men eene gelukkige gebeurtenis had herdacht. Toen Krosig zyn half geledigd plas neer zette, deed hy <iit zóó krachtig, dat de voet afbrak en de donkere wijn ovw het witte tafelkleed stroomde. De oude Kottwitz schrikte vr van, aisofhy er hygeloovig een voorteck'ai in zag. „Dat betcekent bloed", mompelde hy, met een schuwen blik op do aanwezigen„dat is toch vreemd. De gasten keken elkaar aan, maar nie mand zeido iets, Ook Krosig zweeg; alleen

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1