6 Juni Bevezier; de „Ardjoeno", van Rotter dam naar Java, passeerde 6 Juni Aden; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amster dam, passeerde 7 Juni Dungeness; do „Doune Castlo" arriveerde 4 Juni van Vlissingen te Kaapstad; de „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, vortrok 7 Juni van Southampton; de „Spaarndam" >an Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 7 Juni Scilly do „Deucalion," van Java naar Amsterdam, is 7 Juni Lizard gepasseerd. Gemengd Nieuws. Een hoogst treurig voorval had gisteravond op het Galgowater alhier plaats, dat honderden ingezetenon naar het terrein des onheils deed stroomen, terwijl vele anderen aan de Borstelbrug enz. post vatten, wachtend op de slachtoffers, die aldaar misschien zouden worden vervoerd. Dat het onheil er druk, en verschillend, werd besproken, behoeft geen betoog. Van een ooggetuige, wonende aan de hout- koopeqj, by de Staatsspoorbrug aan den Morsch- weg en het Galgewater gelegen, vernamen .wij het volgende: Drie militairen (twee brigadiers der artillerie en een huzaar) waren met ecne als dame ge kleeds vrouwelijke persoon, die later bleek eene kollnerin van een café aan de Haarlemmerstraat alhier te zijn, op het Galgewater omstreeks halfacht in een schuitje aan het varen. Toen z|j tusschon genoemde spoorbrug en de zwemschool „Rhynzi?t" gekomen waren, zag onze ooggetuige de schuit langzaam zinken. Een der militairen sprong er uit en zwom direct naar den kant. Een tweede militair sprong ook uit het schuitje, doch zonk dade lijk. Toon de schuit bijna geheel onderwater was, sprong de derde militair er eveneens uit, maar ook hg verdween onmiddellijk in de diepte. Door den laatsten sprong was het vaartuig, waarin de kellnerin was blijven zitten, om geslagen, maar gelukkigerwijze kon deze zich daaraan nog vasthouden. Z\j werd gerod door het 13-jarige dochtertje van den aldaar aan den weg wonenden Kley, welk kind direct ij- een schuitje was gesprongen, naar de drenkelinge gevaren en deze thans zoolang vasthield tot anderen mede ter hulpe kwamen. Deze klooke daad van zulk een jong meisje is zeker niet gonoog to prijzen. Onderwijl had Arnoldus, do bekende zwom- kaecht van „Rhynzigt", zich gereed gemaakt om naar de beide andere drenkelingon in het broede Galgewater te duiken. Spoedig bracht hij een der militairen boven. Eero daarom ook aan Arnoldus voor z|jn kloek gedrag, al beantwoordde de uitslag met geheel aan het doel. Deze drenkeling toch werd in de houtschuit, waarmode de heer J. Schuitemaker, eigenaar van de houtkoopery, bereids was komen aan varen, gelegd, maar trots alle in hot werk gestelde pogingen konden de levensgeesten niet meer worden opgewekt. Niettegenstaande zelfs do inmiddels uit Leiden gekomen genees kundige hulp, was en bleef het leven er uit. Eerst drie kwartier later mocht men er in sl agen ook den anderen drenkeling met dreggen te ontdokken. De ongelukkige was echtor natuurlijk insgelijks roeds ovorleden. Dit lijk word ook naar de houtkoopery overgebracht. De bolde gereddon ondervonden op „Rbyn zigfc" by den heer Van Ingon Schenau eene zorgvolle behandeling en worden later naar Leiden ter verdere verpleging vervoerd, de militair naar het hospitaal. In den loop van don avond werden ook de buide lyken naar de stad overgebracht. De verdronkenen waren nog jongelingen in den bloei van hun leven. Een hunner was 23 jaar en pas onlangs tot brigadier bevorderd. Sommige personen wisten dadoiyk nog meer by zonderheden omtrent de oorzaak der ramp te vertellen. Volgens een dier lezingen zou jaloezie van een der militairen, die vroeger konnis met de kellnerin had gehad, eene groote rol vervuld hebben tegenover een andoren militair, die nu meer in hare gunst zou zyn gekomen, en zou hy in een aanval van yverzucht overboord zyn gesprongen. Toch blyft de treurige geschiedenis duister. Naar de ware oorzaak zal ongetwyfeld door de bevoegde macht wel een nauwkeurig onder- zook worden ingesteld. Nadat het bovenstaande reeds goscliroven en gezet was, ontvingen wy hodennamiddag dan ook in aansluiting daarmedo de volgende modedeeling Volgens ingekomen rapport zoude het schuitje r.iet in zinkenden toestand hebben verkeerd, maar 2yn gekanteld doordien een der korporaals (die ook het slachtoffer werd) de vrouw een zoen wilde geven, welke werd afgewezen. Het schuitje scheen zooveel be weging niet te kunnen verdragen. De tweede korporaal sprong daarom onmiddellyk te water en red do zich. De namen der verdronkenen zynkorporaal Marquonie en de huzaar Koolloos. Door het vierde regiment infan terie zal ook worden deelgenomen aan den derden grooten nationalen schietwedstrijd, welke op 21 dezer te Hoorn door de ver- eeniging van Noderlandsche scherpschutters wordt gehouden. Hiertoe zyn aangewezen vyf onderofficieren en minderen, die, onder bevel van den eersten luit. Spaan, van het 4de bat., dageiyks te Katwyk worden geoefend. Men meldt ons uit Katwyk aan den Ryn: Gisteravond te ruim 6 uren trof den ech telieden De Bruyn alhier, waarvan de man korenmolenaar is, een zwaar verlies. Een aanvallig jongetje van ongeveer 3 jaar had, zonder dat het iemand heeft bemerkt, zich naar boven begeven (het huishouden woont in den molen). By toeval stond de deur open van den omloop en de wieken waren draaiende. Het kind kreeg van achteren tegen het hoofd een slag, viel voorover en moet kort daarop zyn bezweken, althans, toen de ouders hun kind misten en vonden, zagen zy het zoo liggen zonder eenige andere kwetsuur. Do ontsteltenis der ouders is door een ieder te begrypen, vooral door hen, die ook kinderen hebben, en het voorgevallene is eene leering voor de moeders, om goed toe te zien waar de kleintjes zich heon begeven. Een kind van 19 maanden, te Amsterdam, dat een stukje van eene kokos noot had weten to bomachtigen, verslikte zich daarin. Het kind is dientengovolgo gestikt. Uit Nymegen wordt van 6 Juni aan de „Arnh. Ct." gemeld: De vorige week maakte alhier de vrouw van zekeren J. B. de kachel aan en gebruikte daarby, als zoovelen, onvoorzichtig petroleum. De vlam uit de kachel sloeg in de petroleurakan en deed deze met geweldigen slag uiteenbarsten, ten gevolge waarvan de vrouw met de olie werd besproeid en hare kleederon over hec geheele lichaam in brand geraakten. Vóór men haar te hulp kon komen, was zy reeds met zware brand wonden bedekt. Na een smartelyk ïyden is do eerst onlangs gehuwde vrouw heden ochtend aan de gevolgen bezweken. Haar man, die by het blusschen barer brandende kleederen ook ernstige brandwonden bekwam, verkeert in zorgwokkenden toestand. Een alleen gelaten kind van twee jaren, to Yarmouth, kreeg een doosje lucifers in handen. Hot gevolg was, dat zyne kleertjes en vervolgens do hut in brand zyn geraakt. Toen de moeder terugkwam, was er niets meer te zien dan een hoop asch. Zy is nu krankzinnig. De Mississippi stygt nog steeds een voet per dag, zoodat het water thans eene hoogte van byna 11 meter heeft bereikt. Men gelooft dat do overstrooming nog erger zal worden dan die van 1844, welke bekend staat als de grootste in de latere geschiedenis van Amerika. De bewoners der laag gelegen landen zyn door eene onbeschryfelyke paniek bevangen. Te Quincy zyn duizenden hectaren met graan bezaaid land overstroomd. Men vreest dat de dyken in Indiana het niet zul len houden en de geheele provincie over stroomd zal worden. Te Litterock maken do bewoners zich gereed de stad te verlaten. Omtrent de verschrikkeiyke ramp te Titus- villo en Oil-City wordt vorder gemeld, dat door do hevige rogens van den laatsten tyd, beekjes en stroomen eene groote hoeveelheid water bevatten. Door eene wolkbreuk vièl er zooveel wator opeens, dat de Oil-Creek buiten hare oevers trad. Hot water steeg zoo plotseling, dat de inwoners der beide steden onmiddellyk naar de heuvels moesten vluchten. Vrouwen en kinderen werden door het wator achterhaald en verdronken jam- merlyk. Tot overmaat van ramp raakten de petroleum-tanks in brand. De brandende petro leum dreef weldra op het water en nu begon het werk der verwoesting eerst recht. Huis na huis ging in vlammen op. Over een afstand van 3 uren worden allo bruggen door de vlammen verwoest. De schade, door de ramp aan de Oil Creek veroorzaakt, wordt, volgens bericht uit Pitts burg, op 4 millioen dollars geschat. Het aantal omgekomenen scbynt nog niet te ramen. j 1 a AJ>. Fraukryk. De koning van Zweden heeft Parys Maan dag avond om 8 uren verlaten. Eene groote menigte bevond zich aan het station en juichte den koning herhaaldelyk toe. Op het perron was de commandant Jaureguiberry aanwezig, die president Carnot vertegenwoordigde, en voorf s het geheele personeel van het Zweedsch- Noorsche gezantschap. Mevrouw Due, de echtgenoote van den gezant, bood den koning een prachtigen ruiker aan. Er ging een drievoudig hoezee op, toonde koning vertrok; hij groette terug zoolang de trein nog te zien was. De heer Anotolo de la Forgo heeft zich, uit zwaarmoedigheid over eene ziekte, waar aan hy leed, gisteren in zyne kamer door een revolverschot van het leven beroofd. Hij had zich in den oorlog van 1870 grooten naam gemaakt door de verdediging van St.-Quentin. Later werd hy ondervoorzitter dor Kamer. Ravachol is gisterochtend naar Mont- brison overgebracht. OuitaoblandL De voreeniging van Berlynsche kooplieden en industricelen heeft, in overleg met het college uit den koopmansstand, besloten de reeds voorloopig genomen maatregelen tot vorming eener vrye vereeniging, welke het aanschaffen van een waarborgfonds voor de Berlynsche wereldtentoonstelling beoogt, tot het najaar te verdagen. Een openbaar gemaakt schrijven van den Rykskanselier doet bovendien zien, dat van eene wereldtentoonstelling te Berlyn voor 1896 of 1897 geen sprake kan zijn; hetgeen beschouwd wordt als de zegepraal van die invloedrijke kringen, welke het onvoorwaar- delyk noodig achten, dat de Duitsche fabri kanten, willen zy met goed gevolg concur- reeren in Amerika en Oost-Aziü, zoo schit terend mogelyk deelnemen aan de in 1893 te Chicago te houden tentoonstelling. In de bedoelde kiingon is ook reeds hot denkbeeld geopperd, om, indien op de wereldtentoon stelling to Chicago eene te Berlyn moet volgen, deze te doen plaats vinden in hot eeuwjaar 1900. De Pruisische officier, die oen redacteur op diens bureel aanviel, is, met het oog op zyn anders flink verleden, tot de minimum straf, 143 dagen vestingstraf, veroordeeld. Naar aanleiding van de ontmoeting van den czaar en keizer Wilhelm te Kiel zegt de „Daily Telegraph", dat sinds het laatste onder houd van den keizer en den czaar het karak ter der Fransche natie meer en meer vrede lievend is geworden. „Wy hebben alle redenen om te gelooven", zegt het blad, „dat tegenwoordig niets, met uitzondering van eene opzettelyke uittarting, de Fransche republiek zal kunnen bewegen, zich in een grooten oorlog te wikkelen. „Frankryk heeft niet te vroezen dat Duitsch- land het zal aanvallen, want niemand is war- mor voor den vrede gestemd dan keizer Wilhelm". De officieuze Berlynsche „Post" zegt naar aanleiding van de samenkomst te Kiel, dat er inderdaad zekere spanning tusschen beide rjfcen bestaat. Dit is echter niet de schuld van Duitschland. Overigens zegt het blad duurt het onderhoud der beide vorsten zóó kort, dat er geen tyd is voor eene ernstige bespreking van den toestand. Onder de donderende saluutschoten der vloot liepen gisteren om kwart over tienen de „Hohenzollern", do „Poolster", de „Za- rewna" en de „Korniloff" de haven van Kiel binnen. Keizer Wilhelm was aan boord van de „Hohenzollern" den keizer van Rusland te gemoet gevaren tot Friedriohsort, dat door de „Poolster" om 9 u. 50 m. bereikt werd. De keizer van Rusland begaf zich om kwart voor elven aan boord van de „Hohenzollern" om keizer Wilhelm te begroeten. Hy vertoefde daar twintig minuten. Om kwart over elven bracht keizer Wilhelm een tegenbezoek op de „Poolster." By hot bezoek op do „Hohen zollern" ontving keizer Wilhelm keizer Alexan der by de stuurboordstrap. Beide keizers droegen de uniformen hunner respectieve regimenten. Zy omarmden en kusten elkander herhaaldelyk. Ook by het bezoek van keizer Wilhelm op de „Poolster" was de begroeting allerhartelykst. Om kwart over elven voeren de beide kei zers in de blauwe keizersboot naar de Bar- barossabrug en begaven zich onder levendig gesprek naar het slot, alwaar zy het ontbyt gebruikten. By de brug stond de eerewacht van den hertog van Holstein en op het slotplein eene eorewacht van het eerste bataljon mariniers geschaard. De beide keizers, de Russische grootvorst- troonopvolger en prins Hendrik begaven zich des namiddags te 2 uren naar het vlagge- schip „Baden". Van daar gingen zy de werk zaamheden aan het Noordoost-zeekanaal be zichtigen. Zy keerden te halfvyf terug en begaven zich toen aan boord van de „Beo- wolf", wolk schip onder bevel van prins Hen drik staat. Te halfzes waren keizer Wilhelm en de czaar op hunne jachten teruggekeerd. By het gala-diner aan boord van de „Pool- ster" dronk keizer Wilhelm op de gezond heid van den czaar, den admiraal d la suite] van de Duitsche vloot, waarna de kapel der marine het Russische volkslied speelde. De czaar antwoordde met een dronk op keizer Wilhelm en bedankte voor de ontvangst. De czaar verliet te halftien do reede van Kiel. De Duitsche vloot salueerde, waarby de omtrek electrisch werd verlicht en vuur- pylen werden afgestoken. Zwi tscrlaud. In goed onderrichte kringen wordt te Bern by voortduring vorzekerd, dat de onderhan delingen over een handelsverdrag metFrankrjk een bevredigenden uitslag zullen hebben. De Bondsraad beeft aan de Bondsver gadering medegedeeld, dat hy do toezegging heeft ontvangen van wederkeerigheid, by de uitlevering tusschen vreemde Staten en Zwit- seriand. Oo» teiiï,.-Ho n jg.-Monnre h i De Oostenryksche regeering is voornemens by het parlement een voorstel in te dienen tot regeling van het stelsel van maten en gewichten, in den zin van de besluiten van de voor twee jaar gehouden Parysche confe rentie. Frans Jozef, „de koning van Hongarye", is Maandag het feesteiyk versierde Buda- Posth aangekomen en er zeer warm ontvangen. Hy was vergezeld van vele leden der K.K. familie, onder wie de vermoedelyke troonop volger. Met groote plechtigheid reed de keizer, die de uniform van Hongaarsch generaal droeg, naar de „Burg", voorafgegaan door eene eero- wacht uit de -eerste Hongaarsche families. Op den vorstelyken stoet volgde een groot aantal rytuigen met voorname ingezetenen, allen in nationale kleederdracht. De stoet loverdo een prachtigen aanblik op. Aan het paleis werd do vorst door eenige aartshertogen ontvangen, die reeds vroeger naar de feestvierende hoofdstad waren ver trokken. Ook by de gala-voorstelling in den schouw- 1 burg droeg een groot deel van het publiek I de nationale kleederdracht. By gelegenheid van deze feesten heeft de keizer te Buda-Pesth gisteren eene byzonder schitterende revue over de troepen gehouden. Groot-Britannlb. Het gisterochtend te Londen geopende myn- j werkerscongres besteedde een geruimen tydj aan de gebruikelijke installatie. Daarna deelde een Belgisch afgevaardigde mede, dat hy gemachtigd was voor de alge meens werkstaking te stemmen, omdat dit het eenige middel is om een werkdag van 8 uren te verkrygon. Daartegenover werd door een Duitsch afgevaardigde opgemerkt, dat zulk eene werkstaking niets zou gevon. Alleen eene krachtige organisatie kan het doel doen beroiken. Portugal. De ministerraad heeft met algemeens stem men besloten, de overeenkomst met de coraité's der fondsenhouders niet te bekrachtigen, evenmin als het ontwerp der leening. De ministerraad houdt zich, met het oog op den tegenwoordigen economischen toestand van Portugal, overtuigd dat, wanneer de hulp bronnen uit de leening zouden zyn uitgeput, de schatkist buiten machte zou blyven aan hare verplichtingen te voldoen. De ministerraad besloot een derde te beta len op de den 1 sten April jl. vervallen coupon der aflosbare schuld, en den lsten Juli evenzeer een derde te betalen op de coupon van de geconsolideerde schuld. De betaling zal aan de tegenwoordige kan toren plaats hebben en by de agentschappen van Portugal in den vreemde. De daarvoor benoodigde gelden zullen onmiddellyk naar hot buitenland worden overgemaakt. Deze korting is voorloopig en zal slechts duren totdat eene vaste schikking ten aanzier

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2