K' 9903 A0. 1892. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. lat eene huwelijksadvertentie uitwerkte. Dinsdag 7 .Funi. PRIJS DEZER COURANT: Tcor Iididen por 3 maanden1.10. Franco por post1.40. AfEooderlrffco Norrsnj^r*0,05. Pit nonmier bestaat uit "VTETt Bladen. Eerste Blad. rithoofde vau tiet Ftoksterf'eest zal jeze CoaraiU Maandag-avond niet norden uitgegeven. Olliciëele Keniiisgeviugou. PRIJS DER ADVERTENTrÊNl Van 16 regeli ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor hel Utcaasearen buiten de stad wordt p) 10 Hoogerc ÏBurgcrschooll voor Meisjes. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leideu ftogeu ter algemeeno kennis dat de gelegenheid pl inschrijving van leerlingen voor de Hoogore Bur- j-rtcbool voor meisjes wordt opengesteld gedurende (maand Juni op eiken Maandag en Vrijdag van 3 uren in den namiddag in hot schoolgebouw as: de Garenmarkv, en dat het toelatingsexamen plaatu hebben op Vrij.lag 8 Juli a. s. Burgomeester en Wethouders voornoemd, LeidoD, DE KANTER, Burgemeester. Juni 1892. Z KIST, Secretaris. Leiden, 1 Juni. Aan de universiieit alhier is het voorbe eldend kerkelijk examen afgelegd door de ;eeren H. Vermaas en J. Ten Bruggencate; iet candidaats-oxamen in de rechten door den eer E. H. Ph. Boschloo, on het tweede na- uurkundig examen door den heerP. Buitendijk. De heor Felix Driessen alhier is benoemd )t bestuurder van de „Vereeniging terbe- ordering der Nederlandsche muzikaal-drama- jche kunst." - De alhier tot arts gepromoveerde student de medicijnen de hoer T. P. C. Van Dooren 1 bestemd om te worden benoemd tot officier in gezondheid 2de klasse van het Oost- Indisch leger. Beroepen is te Usseloo, Saaksum en baksumhuizen de heer W. J. Meiners, can- cdaat te Groningen Bij de Horv. gemeento to Alfen aan den Jijn ds. J. Vink. te Oldebroek. - De jaarvergadering derMartha-stichting", 2 Alfen aan den Rijn, (eene inrichting voor iverzorgdo kinderen, waarin thans 227 ver legden zijn) zal gehouden worden den .*ten Juni. Op het terrein voor de stichting zullen des Borgens als sprekers optreden de heeren C. Polilmann, Lutherseh predikant te Delft; J. v. Noort en J. Wiersma, predikanten te Amsterdam. Deze besprokingen zullen afge wisseld worden door gezang met begeleiding van het fanfare-corps der stichting. Des middags zullen in de Ned. Herv. kerk de belangen der stichting besproken worden door den heer C. Gul, waarnemend directeur (president des bestuurs), ds. J. J. Impeta, Christ;-Ger. pred. te Alfen, ds. J. L. De Heer, Ned.-Herv. pred. te Rotterdam, en ds. J. J. Smit, pred. bij do Evangelische gem. te Am sterdam. Ter afwisseling zal het kinderzangkoor eenige liederen zingen. Uit Rotterdam, Amsterdam en Delft zullen er gelegenheden geopend worden om den 29sten Juni do „Martha stichting" te be zoeken. De door stemgerechtigde ingelanden van den Oudondijkschen Polder, te Woubrugge, vastgestelde rekening over 1801 bedraagt: aan inkomsten ƒ3835,29'/2, aan uitgaven f 2475.32 en geeft dus een batig saldo van f 1359.97 V,. De begrooting voor 1892 bc-draagt aan inkomsten f 3354,761/o, aan uitgaven f 3354.50 en wijst dus eon batig saldo aan van f 0.26 Va- De omslag voor 1892 bedraagt ƒ3.60 per hectare, tegen 4.50 over 1891. Als dijkgraaf word herkozen de heer D. P. Ramp. Uit een nader ontvangen telegram blijkt dat het eergisteren aan de „Köln. Zeitung" ontleende bericht betreffende de opdracht van het 15de regiment infanterie „Prins Frederik der Nederlanden'', in zoover onjuist was, dat het corps niet aan onze jonge Koningin, maar aan do Koningin-Regentes werd op gedragen. "Woensdag-ochtend, na afloop der parade te Potsdam, heeft H. M. eeno deputatie van het bedoelde regiment in het Stadtscbloss ont vangen, bestaande uit den overste Von Braun- chitsch, kapitein Paetz, den lsten luit. Scriba en den 2den luit. Weshell. H. M. heeft deze deputatie toegesproken. De officieren die allen van H. M. eene ridderorde ontvingen werden aan het parade-diner in het nieuwe paleis genoodigd en woonden des avonds do voorstelling in de schouwburgzaal van het paleis by. De Koningin-Regentes is gisterochtend to 11 uren van Honnef gereden naar de villa „Schaafhausen", welke door de koningin Sot.) .Houd jo toch bedaard", zei tante en gde de hand op den arm van het jonge aeisje. ,Hot zal (ie dokter of de brieven- :rstoller zyn." Het v/as echter geen van beiden, zooals ante op het kaartje kon zien, dat de dienst ede haar overreikte. „Fabrikant Hugo Schwartz", las zy. „Dien ien ik niet. Is het een oude heer?" s0 neen", deelde het meisje mee. „Een knappe jonge heer." „Wat komt die hier doen? Maar dit doet «r niet toe laat hem-in de voorkamer; Franciska, jij blyft hier!" Franciska wis. niet wat zy liever deed: 'ante volgen of blijven zitten. Het gonsde haar door het hoofd, toen zij en naam hoorde noemen en begreep, dat de -eer, wiens beeid sedert gisteren haar hart 7ervulde, om harentwil het huis harer tante ïwam bezoeken. „Wat zal hij zeggen?" dacht zjj in adem- looze spanning. Eindelooze minuten verliepen er, totdat knto de port ie-e opensloeg en haren naam riep. „Ik hoor daar vnwde tante het vuur- roode meisje toe. niynheer Schwartz een kennis van jou ï.s dat hoor ik nü pas." van Zweden bewoond wordt. Na het déjeuner maakten de Koningin-Regentes en koningin Wilhelmina met den erfprins van Waldeck een rijtoer naar den Löwenburg, van waar do jonge Koningin terugreed met prinses Elisaboth van Waldeck en twee prinsesjes Von Wied. Daarna volgde het familiediner bij do koningin van Zweden. Aan dat diner zaten tien vorstelijke personen aan, 0. a. de prinses Von Wied met drie kinderen, die juist pas den vorigen dag naar Honnef waren ge komen, do erfgroothertog van Luxemburg, prins Eugenius van Zweden, de vors in van Waldeck enz. Hedenmiddag om twaalf uren zou de terug reis naar Nederland worden aanvaard, nl. over Baarn naar Soestdijk. De leden van het gevolg der Koninginnen bij Haar bezoek aan het Duitsche Hof, zijn reeds gisteravond per Staatsspoor in de residentie teruggekeerd. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den lsten luitenant van het N.-I. leger G. Nijpels, leeraar aan do Kon. Milit. Academie, om deel te mogen nemen aan de expeditie der Franschen in Dahomey, om reden datdegouver neur der Kon. Milit. Academie en de generaal- majoor inspecteur van het militair onderwijs verklaard hebben dien officier niet gaarne als leeraar te willen missen. Baron Van Heeckeron van Keil, minister resident te Lissabon, eenigen tijd to 's-Hage aanwezig, is naar zijn post teiuggekeerd. De minister van oorlog is voornemens gevolg te geven aan het reeds vele jaren bestaande plan der verplaatsing van 's Ryks geschutgieterij van Den Haag naar Amsterdam. Het gebouw der kanongietery te 's-Hage zou dan ingericht worden tot vestiging van de hoogere krijgsschool, welke hare lokalen tbans in de Koningspoort heeft. De 2de luit. dor infanterie L. Swartjes, bestemd voor het Indische leger, is aangewe zen om gedurende do maand Juüi dienst to doen by het koloniaal werfdepot te Harderwijk- De koloniale reserve, in garnizoen te Zutfen en Nijmegen, en deol uitmakende van het Indische leger, is aangewezen om bij garnizoensparades rang te nemen onmiddellijk na de infanterie van het Nederlandsche leger. De met verlof in Europa vertoevende majoor dor genio van het Oost-Indische leger J. G. C. Plantenga zal eenigen tijd worden gedetacheerd bij de genie hier te lande. Voor het afleggen van het groot-Indisch ambtenaars-examen hebben zich aangemeld 59 candidaten. Naar aanleiding van een bericht, dat de ontwerpen op de beroeps-en bedrijfsbelasting gevoegd zouden worden bij het in deze maand to verwachten Regeeringsamvroord' omtrent de belastingvoorstellen van den minister van financièn, verneemt men dat er hoogstens sprake kan zyn van eene breedero uiteenzetting van 's ministers plannen om trent bedoelde bedrijfsbelasting, waarvan de ontwerpen zelfs nog niet by den Raad van- State zyn ingediend. De president der afdeeling Schoone Kunst en der retrospectieve afdeeling ter Internatio nale Sporttentoonstelling te Scheveningen, de heer Edw. Van Hoboken van Ouden!ande,. zal morgen, Zondag, in zijne villa „Duin oord" aan den Van Stolk-weg een diner aan bieden aan do Regelings-commissie van die groepen, zoomede aan den president mr. W» O. F. Van Oudheusden, en den secretaris, graaf E. L. Van Limburg Stirum, van het uitvoerend comité, en den gedelegeerden com missaris, den heor W. Travaglino. De gemeenteraad van Groningon verga derde gisteren tot behandeling van het ver zoek van het centraal-comitó voor do verlich ting en versiering dor stad tijdens het verblyl van HH. MM. de Koninginnen, dat vroeg eene proef te mogen nemen mot verlichting met- gas van den pijnappel van den Martinitoren en om, als die proef gelukte, den gelieelen toren by gelegenheid van het verblijf van HH. MM. te mogen illumineeren van den eersten omgang af met gasvlammen, ten ge tale van 2000 a 2500, omringd door witte, matglazen ballons. B. en Ws. adviseerden het verzoek toe te staan, mits allo werk zaamheden werden uitgevoerd in oveileg met den directeur der gemeentewerken en over eenkomstig de door dezen te geven voor schriften en aanwijzingen. De Raad besloot evonwel het verzoek af te wfizen, op grond dat, al is het brandgevaar niet groot, dit toch nooit geheel zal kunnen worden weggeno men en het niet aangaat den toren bloot te stellen aan zulk gevaar. Franciska waagde het niet de oogen op te slaan, want zy had om al het geld der wereld tante haar avontuur van gisteren niet durven vertellen. Mynheer Schwartz scheen ook onder den indruk van Franciska's verlegenheid. Hy nam nu het woord en vertelde de oude dame heel eerlijk, in ronde woorden, dat de kennis ma king met hare nicht eerst van gisteren dag toekende. Hy was de juffrouw op de wande ling tegengekomen, had haar naar huis ge bracht en stelde zulk een belang in haar, dat hij om de toestemming verzocht zijn bezoek te mogen herhalen. Franciska sloeg nu haro oogen op en koek in zyn eerlyk, mannelijk gezicht. En tante? Zij scheen iets van die men- schelijke aandoeningen te voelen. Hoewel zy eene oudevrysterachtige preutschheid tentoon stelde, verzocht zy hem ten slotte den vol genden avond thee te komen drinken. Twee weken later werd Franciska's ver loving gevierd met den heer Schwartz. Tante was geheel veranderd; zy ging op in het geluk van het jonge paartje en sloot den aanstaande geheel in haar hart. Behalve een jonkman van een vroolyk, degelijk karakter, was hy de zoon van eeno vriendin harer jeugd, wat hem dubbel voor haar innam. Franciska was overgelukkig. De herfst was gekomen. Tante had het huis op zijn fraaist versierd, toen Franciska in haar bruidskleed vóór haar stond om met den geliefden man voor het altaar te treden. Na de bruiloft ging het jonge paar oenige weken op reis en keerde toen naar het vader land terug, gelukkig door eikaars liefde en overeenstemming. Op den eersten Zondag van hunne terug komst sloeg Schwartz eene wandeliüg voor. en zonder dat Franciska er op lette, richtte hy zyne schreden naar den dierentuin. Franciska zag or vrooljjk en frisch nit, en in hare keurige kleeding met het zelf be wustzyn der jonge vrouw, had men ternau wernood hetzelfde schuchtere persoontje her kend, dat vijf maanden geleden op dezelfde plek over hare japon struikelde en zoo onbe holpen mogelyk op den grond wa3 gevallon „Hier was het, kindlief, dat ik een jong, blozend meisje zag, op een oogenblik, dat over myne geheelo toekomst besliste. De jonge man bracht Franciska's hand aan zijne lippen en het jeugdige vrouwtje bloosde even diep als op dien zekeren dag onder den olm. „Zyt gij gelukkig?" vroeg Franciska. Schwartz trok haar naar zich toe en op den olm wijzende zeido hjj „Toen ik daar onder den boom zat, voelde ik my eenzaam en verlaten; ik zat er over te denken of ik mijn boeltje maar niet ver- koopen zou, om naar Amerika to gaan en daar een nieuw leven te beginnen. Mijne ge dachten waren er ver vandaan om de kennis making met een jong meisje aan te knoopen. En toch, toen ik in de oogen van dat meisje gezien had, was er een besluit in myn hart ontstaan. Dat waart gij, myne kleine vrouw 1 Gy zyt verbaasd, heelemaal bleek en in de war wat scheelt er aan?" „Zeg m\j slechts één ding, Hugo", zeide Franciska on greep zyne hand. „Hebt go nooit een brief met de onderteekening Frieda ont vangen? Ik meen juist een dag te voren, toen gjj. den olm opzocht." Schwartz lachte. „Moent gy dan, gekmnetjo, dat ik hier op een rendez-vous moest komen?" „Ja. Ten gevolge van eene advertentie, welke gij in de courant liet zetten." „Ik, eene advertentie? Ik begrijp jo niet meer, vrouwtje! Frieda, advertentie, olm. Wat heeft dat met elkaar te maken?" Franciska bedekte haar gelaat mot beide handen en ging onder den bewusten boom zitten. Zy wilde haren man nog verder uit- hooren, maar zy begreep nu duidelijk, dat zy niet den man uit de courant gekregen had. Z\j zaten lang onder den boom en Fran ciska vertelde met tranen van schaamte, wat haar bowogen had den olm te gaan opzoeken. Toen zy gearmd naar hunne nieuwe woning gingen, zagen zij elkaar lachend en gelukkig in de oogen en Franciska zeide „Toch bracht de tocht naar den olm mij geluk. Beloof slechts vast, Hugo, mij nooit meer hierover te sproken!" „Alleen wanneer gij my verwijt, dat ik niet de rechte ben en gy een ander ver wacht hadt."

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1