Burgerlijke Stand. Gemouffd Nieuw». Uit Waddingsveen moldt mon ons dat do reparatio van do Spoorbrug ovor de Gouwe voorloopig aan de reizigers veel ongerief geeft. Wie met de „Volharding" naar Gouda wil stoomen, moet aan do Spoorbrug van boot verwisselen. Dit kan nog gaan, maar de „Vooruitgang", die het tarief verlaagd heeft, gaat niet verder dan die Spoorbrug, zoodat de passagiers öf loopen moeten, of op de „Volharding" moeten overstappen, die be grijpelijkerwijze bet vollo tarief vraagt. Omtrent den brand van j. 1. Dins dag op de boerderij van baron Van Verschuer, bewoond door J. Ten Hagen, te Haarlem mermeer, kan nog worden gemeld dat de brand zich heeft bepaald tot twee graanber- gen. De schade aan koren on stroo bedraagt f r»ooo. Drie spuiten waren op het terrein. Enkele landbouwers te Haar lemmermeer hebben reeds hun vreemd werk volk (Belgen), die zich voor een loon van 0.50 hadden aangeboden, ontslagen, welk voorbeeld men hoopt dat algemeen zal gevolgd worden, waardoor men verwacht dat de alge- meene ontevredenheid zal ophouden. Hier en daar is reeds wraak genomen op de gebou- won of door het vernielen der gewassen van het veld. In den laatsten tijd haddon te. 's-Gravenhage herhaaldelyk groote en kleine inbraken plaats. Het is thans der politie ge lukt de vermoedelijke daders op het Hooge- zand op heeterdaad te betrappen. Het zyn twee broeders, die bij de politie zeer ongun stig staan aangeschreven. Zij zjjn naar het huis van bewaring overgebracht. In de laatste dagen zijn te Rot terdam looden kwartjes in omloop gebracht, welke zeer bedrieglijk moeten zjjn nagebootst. Uit Rotterdam wordt gemeld: Het voornemen bestaat om hier een circus te bouwen, welke tevens als concertgebouw en theater zal kunnen dienst doen. Het zal den wydschen naam „Rotterdamsch Hyppo- drómo" voeren en men wil voor dit doel eene naamlooze vennootschap vormen, met een kapitaal van anderhalve ton. Ongeveer een derde van dit kapitaal is reods geplaatst. Het gebouw, dat op eeno bijzondere wijze wordt ingericht, zoodat het gemakkelijk voor do verschillende doeleinden zal kunnen worden werandord, zal geheel van ijzer worden ge bouwd on komt te staan op het Stationsplein (nabij hot Centraalstation buiten de Delftscho poort). Hot zal, als circus ingericht, 2730, en als concertzaal ingericht 2400 toeschouwers kunnen bevatten en bij voorkomende gelegen heden ook als tentoonstellingsgebouw kunnon dienst doen. De boven-lokalen hoopt men te verhuren voor het houden van sociëteit. Het plan is uitgegaan van den architect A. Hartog Azn., en het comité, dat zich gevormd hooft om het tot uitvoering te brengen, is niet voornemens hot gebouw door do op te richten vennootschap zelve to doen exploiteeren, maar het aan ondornemers to verhuren. Of dit plan meer levensvatbaarheid zal heb ben dan zoovele dergelijke plannen, welko men hier reeds heeft zien opvatten? Wel is ge bleken dat paardenspellen hier vril veel toe loop hebben, maar als het oen paardenspel is, dat iets boteokont, kunnen gewoonlijk de kos ten niet worden goedgomaakt. Nog zeer on langs moest een circus-ondernemer onze stad met verlies verlaten. Aan eene nieuwe gele genheid voor tooneelvoorstellingen is hier zeker geen behoefte. Alleen eene doelmatige concertzaal zou hier zeer gewenscht zijn, maar sedert jafen reeds heeft het plan bestaan om de groote Doelezaal voor dit doel te verbou wen, zonder dat het tot heden tot verwezen lijking is kunnen komen. De 20-jarige jongeling G. M., te Losser, begaf zich Dinsdagmorgen omstreeks 4 uren mot een jachtgoweer in 't veld, ten ©inde eenig wild to bemachtigen. Te 8 uren vond men hem waarschijnlijk ten gevolge van een ongeluk met het geweer zwaar gewond en bewusteloos liggon. Hij stierf den- zolfden dag, zonder het bewustzijn te hebben herkregen. Een Zutfensche schutter, die, naar men zegt, bij eene vorige oefening te laat op zijn post was gekomen en hiervoor ©ene boete had opgeloopon, had, om deze nu t© ontgaan, zich eergisteren to paard, met het geweer over zijn rug, in gestrekten draf, naar de verzamelplaats op het 's Gravenhof begeven, waar hjj vóór het front afsteeg en z\jn paard aan een ander overgaf. Dat deze toer in den smaak van het talrijk aan- wezige publiek en zijne wapenbroeders viel, kan men nagaan. Uit tegenstrijdige berichten uit Mosbed valt op te maken, dat daar 81 Mei 115 personen aan de cholera overleden. De Perzische regeering heeft een cordon ge trokken. De overstroomingen in Ame rika. De schade, aangericht door de over stroomingen van de Mississippi, do Missouri, de Arkansas, de Tennessee, de Black-River de White-River en de Red-River, enz. is voor do verschillende betrokken Staten door het departement van landbouw geschat. Men rekent dat in Missouri 500,000 hectaren graan, vertegenwoordigende eene waarde van 10,000 dollars, geheel zjjn verwoest. De schade, toe gebracht aan de woningen, wordt geschat op 1,000,000 dollars. In Tennessee is voor 600,000 dollars aan katoen verwoest en voor 100,000 dollars aan tarwe. In Arkansas bedraagt het verlies aan graan 2,500,000 dollars, in Mississippi 1,000,000, in Louisiana 5,000,000 en in Kentucky 300,000 dollars. In deze cijfers is niet begrepen het verlies, dat door den handel is geleden door den stil stand van het verkeer en door de spoorwegen wegens dezelfde omstandigheid. Naar uit Frankfort aan den Main gemeld wordt, is by do vrouw van den ge wezen oersten kassier van Rothschild, Jitgor, (die naar men weet in Egypte gepakt is en thans naar Frankfort wordt overgebracht), op diens private boeken en cassette beslag gelegd, terwijl de vrouw zelve in hechtenis genomen is. Er is van het door Jager zoek gomaakte geld nog 30,000 mark gevonden in een muziek- album. Men gelooft dat er in 't geheel niet meer dan 40,000 mark terechtgekomen is; aan papiergeld is voor ongeveer 100,000 mark door Jager vernietigd. Deze opgaven zjjn echter niet in alle opzichten te vertrouwen, daar de politie do zaak met groote geheim zinnigheid behandelt. Eene vrouw, zekere Uranie Yan Cauwelaer, geboortig van Brugge en wonende te Rysel, heeft den man, by wien zy woonde, zekeien Sauvago, levend pogen te verbranden. Sauvage was dronken thuisgekomen, en zy ook was dronken. Er ontstond twist, maar weldra ging Sauvage gekleed lo bed liggen en sliep in. Gedurende zyn slaap overgoot Uranie hom met petroleum en stak hem in brand. Do ongolukkigo bekwam vreeselyke brandwonden en Kgt thans in het gasthuis. Uranie is aangehouden. Aan boord van den met 2000 ton steenkool geladen driemaster „Saint Charles" had niet ver van San-Francisco eene gasont ploffing plaats, waardoor het schip zonk. Twintig personen werden gered; de anderen verdronken. Do vele grootebranden, welke de laatste dagen in en om Parys plaatshad den, hebben do regeering doen besluiten oen gestreng onderzoek naar de oorzaak in to stellen. Intusschen komt uit Rysel het be richt, dat daar ter stede in 48 uren vier zware branden plaats hadden. De „Justice" bevat eene lyst van niet minder dan 49 zware branden, welke van 28 April31 Mei in Frankrjjk plaats hadden, waarvan 12 te Pary&. Te Moskou zijn door brand in de handels- wyk 80 huizon verwoest. De schade is zeer aanzienlyk. Verschillende spuitgasten zyn ge kwetst. De cycloon in Kansas. De ty- dingen omtrent de uitwerking van dezen cycloon luiden al drooviger en droeviger, nadat meer bekend wordt wat geschiedde. By den heer Chillik werd een balgegeven, toen de cycloon plotseling over de stad Wellington losbarstte. Men bemerkte dat het huis trilde en allen stormden naar de trap. Eenlgen der feestvierenden slaagden er nog in, de straat te bereiken vóórdat hetgeheele huis instortte en alle andere genoodigden onder puinhoopen bedolf. Er werden hart verscheurende kreten gehoord. Onmiddellyk werd er tot redding eene goed georganiseerde poging gedaan door vrywilligers, die stelsel matig te werk gingen. Niettegenstaande het nacht wa6, slaagde men er in vele gewon den en stervenden uit de puinhoopen te voor- schyn te halen. Op het oogenblik, dat de wervelwind los barstte, waren de leden van .het Heilsleger in hun gebouw bijeen om eene godsdienstoefening I te houden, toen plotseling de muren instortten. Het geheele gebouw was weldra in een hos- pitaal veranderd, yraar men niets dan het ge kerm der slachtoffers, hoorde. Alle genees- heeren uit den omtrek kwamen ter plaatse, maar zo konden hot werk onmogelijk af. Er was geen tyd genoog om al de wonden to verbinden en de operatien werden zoo snel verricht als op een slagveld. Hot was zeer mociiyk om de bloedverwanten en de vrienden dor slachtoffers te verwyderen, die het werk der geneesheeren zeer belemmerden. To Milaan zal een stuk worden opgevoerd, getiteld: „Ravacliol, of de apostel van het dynamiet, drama in 5 ontploffingen en 7 bommen." De auteurs zijn Yallo enBo- risio. In het Panopticum te Keulen is eeno reuzin te zien, een 10-jarig meisje uit uo Fransche Jura, dat niet minder dan 2.82 meter lang is. Naast haar ziet men een, even eens 16 jaren tellend, meisje uit Nederland, dat niet grooter is dan 48 centimeter, goed geproportionneerd, vyf talen spreekt en be- wyzen geeft van eene, voor hare kleine ge stalte verbazingwekkende lichaamskracht. Het tweede proces-Ravachol komt den 21sten of den 22sten dezer voor het hof van Montbrison in behandeling. De instructie is gesloten. In Amerika heeft een parforce-rit op een tweewieler plaats gehad. Een wielrijder, die een telegram van generaal Miles te Chicago aan generaal Howard te Nieuw-York moest overbrengen, heeft in 108 uur 1000 Engelsche mjjlen afgelegd. Te Saint-Ouen zijn Donderdag ochtend 5 anarchisten aangekomen, die in hot bozit waien van talryke te Soissy gestolen dynamietpatronen. Spaansche zeden. Naar aan leiding eener heftige polemiek, door hel Spaan sche blad „El Impartial" uitgelokt, hebben de officieren van het garnizoen van Madrid geloot, wie den directeur van dat blad tot een tweegevecht zou uitdagen. Een kapitein werd door het lot aangewezen en het duel heeft plaats gehad. De officier kreeg een sabelhouw over het oor. Een luitenant van hetzelfde regiment moet heden duelleeren met den directeur van de „Liberal". KOLONIËN. BATAVIA, 23-28 April. Vervolg De tweede kamer van het hooggerechtshof heeft het vonnis, door den raad van justitie alhier in zake don bekenden postdiefstal ge wezen, in hoofdzaak bekrachtigd. De lieer Van Stenis word door den raad veroordeeld tot 10 jaar tuchthuisstraf en ƒ7000 boete, en mevrouw Van der Schoor tot zes jaar tuchthuis. liet hof heeft deze uitspraak alleen in zooverre ge- wyzigd, dat ook aan mevrouw Van der Schoor eene geldboete van ƒ7000 is opgelegd, blijk baar uit ovorweging, dat de wet dit stellig eischt, daar medeplichtigen met dezelfde straf moeten worden gestraft als do daders en by verduistering door openbare ambtenaren bui ten de daartegen bedreigde tuchthuisstraf en hoe de rechter ook over de mate vari schuld moge denken, altyd eene geldboete moet worden uitgesproken van ten hoogste een vierde en ten minste een twaalfde deel van het onwettig genoten voordeel, zoodat dio boete ook aan de medeplichtigen moet wor den opgelegd. Tuchthuisstraf wordt te Semarang onder gaan. De veroordeelden kunnen nu nog gratie vragen en naar wy vernemen, zal dit ook door of namens hen worden gedaan. (J.-B.) Te Gombong loopen ernstige geruchten, dat do pupillen-school, wegens slechte resul taten, ingevolge aandrang uit Nederland, zal 'worden opgeheven. Als dit geschiedt, dan is de nieuwe, byna voltooide Europeesche school nutteloos; dan blyft er geen garnizoen, dus ook geen militaire dokter, dan zou het nieuwe hospitaal, waaraan begonnen wordt, ook nutte loos zjjn. Op grond dezer overwegingen moet de chef der tweede waterstaatsafdeeling, naar het „B. Hbl." uit zekere bron verneemt, aan den directeur der B. O. W. in overweging hebben gegeven, eens by het departement van oorlog te mformeeren, welke plannen er met Gombong bestaan, en casu quo den bouw van het hospitaal te staken. Hoe snel slangen gift werkt, blykt uit het volgende: De tsinman van den heer S. op „Buitenzorg" werd onlangs by het ver plaatsen van een bloempot door een slangetje (oeler tanah) in de hand gebeten. Zyn heer, die er by stond, liep dadeljjk naar binnen om een geneesmiddel te halen, maar toen hjj, zoowat tien a vjjftien minuten later, terug kwam, vond hij zyn tuinman dood op den I grond liggen. Volgens bericht van den Chef -ver der Geneeskundigen dienst zyn van 11 tot er met 31 Maart in do dessa Bodjong Bitoenj (district Tjidamar, afdeeling Tjiandjoer, reri dentie Preanger-Regentschappen), waar d< cholera epidemie op 12 dezer heeft opgehouder te heerschen, 46 personen aangetast var wie slechts 5 zyn overleden. Civiel Departement. Ontelagen: Op verzoek eervol uit 's lands dienst de president van de Wees- en Boedelkamer.te Padang (Sumatra's West- kus') B. De Lannoy. V e 11 o e n cl2 jaroo Terlof near Enropa wegen, ziekte niet ing. 4 Mei a. p. aan den boef leonjmk» bij bet dept. van rinanoiün J. Regenbogen wegen, meer dan 15 Jaren onafgebroken dieeat in N -I d, vaarnem. arcbiloct 2de kl. by den Witeralaat c-n 's lands B. O. W., J. A. C. Hamilton. Aangesteld: Tot makelaar in uroducten waren, koopinanssehappen, gebouwen, erri.n on gron den to Probolmggo J. J. Keslexnaus. Ontslagen- Wegens ziekte, eervol uit zijne betr., C. A. Van der Eeest, onderwijzer Sdokl., huip ond. aan de o. 2de 1. sch. te Malang. Benoemd: Tot ouderwijzer .3de kl. A. J. A. Van Driem, onderw. voor don Ind. dienst, daartoe uit Ned. uitgezondsn. Geplaatst: Aan de o. 3de 1. sch. te 8oera- karta als hoofdonderwijzer, de ben. ODderw. lete kl H. Vol tenaan do o. 2de 1. sch. te Magelang (KedoeJ als hulponderw., dó ben. onderw. Sde kl. A J. A. Van Driem. Benoemd: Tot controleur let* kl op de daartoe elaando bezoldiging vaD ƒ400 'e maande, H. V«n der Wolk en F. A. H. Van den Bossche, ambtenaren op noD-act., laatstelijk dio betrekking bekleed hebbende, met bep., dat de laatstgen. gepl. wordt in do res! Palembang. Toegelcond: Eene trakteraentsvorboogmg van 100 'h maande aan den bovengenoeendeu controleur leto kl. H. Van der Wolk en zijno bezoldiging mite- dien gebracht op ƒ600 'emuands. Gosteld: Tijd. ter beschikk. van den res. van Batavia, ten eindo onder den assistent-resident voor de politie in de afd. 8tad en Voorsteden van Batavia met zoodanige werkzaamheden te worden belast als hem door dat hoofd van plaatselijk bestuur in het belang der politie zullen worden opgedragen, de contr. late kl. bij bet B. B. op de bezitt. buiten Java en Matloera, H. Van der Wolk voornoemd, en zulks op dn aan zij a rang verbonden bezoldiging eu toelage voor reiskosten, benevens eene indemniteit voor huis- hunr, ten bedrage van ƒ100 's maands; met bepaling dat hij bij zijn kader wordt gevoerd a la suite. Overgeplaatst: Van de lsto meisjesschool te Batavia, naar do 3de school te Solo do tijd. hulp- onderwijzeres C. C. Muller; van de op. 3do lag. school naar de 2do eclicol te Batavia do bulpondc-r- wijacres E. Rizoux Kuhr; van de 2de school ie Batavia naar de 1ste meisjesschool to Batavia de hulponderwijzeres F. L. Heijnen; van de op. lag. sch. te Ngahdjonk naar die te Rembang, de hulponder wijzeres E. M. Sexauer. Verleend: Een 2-jarig vei lof naar Europa, weg. ziekte, met ingang van 10 Mei, aan dcD hoofdonder wijzer G. KoldcwijD, to Soerabaia. Opgavo van passagiers, naar Marseille en Neder land vertrokken per Ned. s.s. „Utrecht", gcz. F. Dc- Goede: de militair apotheker late kl. E. Nuues, echt- genooto tn 0 kinderen; de rilmeeeter der cavalerie J. W. A. Tichler, cclitgenoote en 1 kind: kapitcm- kwartiermcester I 8. C. F. Blank< nstein, echigenoote en 3 kindoren; landmeter 3do kl. Th. Anschutz, echtgCLoote en 5 kinderen; hoofdonderwijzeres mej. S. E. Geraud, m juffrouwSalmon, jongejuffrouw M. Demment, mevrouw do weduwe Stenvors geb. Kuoops en 2 kindereu; mevrouw Wijnschenk en 1 kind, mejuffrouw C. B. M. Van Vrijberglio de Cooingli, 1ste luitenant der artillerie F. G. T. Bosch, niejuf- vronw E. Niemeijer, jongeheer Erederode, de Leeren J. P. J. Beenen, J. N. Klerk, J. Morée en P. Schot- vanger, beDevons Hr. Me. troepen en schepelingen. BOSKOOP. B ova 11 en: P. Groenewegen geb. Cosijo, Z. A. Koordes geb. Van 't Wout, D. T. Van Capolleveen geb. Do Bruin, D. J. A. Bos bergen geb. Van Bemmel, Z. Overleden: C. W. Boer, 21/s j- J- J- Njj- veldt, 2 j. Gehuwd: D. Kromhout, 22 j. eu G. De Groot, 22 j. IIAZERSWOUDF. Bevallen: A. Van Westricnec geb. Terreehorst, Z. J. v. d. Haas geb. Kuipers, D. Overleden: M Zonderop, jm. 3 m. Gehuwd: C. De Vogel, jm. 22 j. cn T. Moonen, jd. 30 j. KOUDEKERK. Bevallen: J. Kok geb. v. Va- rik, D. Overleden: A. Van Sta veren, 14 j. Gehuwd: H. Groeneveld, jm. en A. Vergunst, jd. LEIDERDORP. Bevallen: D. De Vroed geb. Scharlo, Z. M. Tor Reehorst geb. Havelaar, Z. J. C. De Blanken geb. Gros, D. Overleden: Th. E. Houps, jd. 21 ra. Gehuwd: J. D. Do Vroedt, 26 j. cn A. Dc Neef. 23 j. NIEUWKOOP. Overleden: A. Vuijk, z. 23 rn. Gehuwd: G. Schellingerhout, wednr. 36 j. en J. M. Blom, Jd. 25 j. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 23 tot 29 Mei. Datum. Uur Aantal. Gom. Eng. Btandk. 7.45 7.45 7.45 7.45 7.45 7.46 7.45 9.S0 9.45 9.45 9.50 9.50 9.45 9.50 7.0 17.0 18.9 16 9 16.8 lf 9 16.S Dit beteekent: Wanneer men G cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's LoDdon-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht vorkrogen, dat in sterkte gelrjk staat met 17.0, 17.0 onz. Staadaardknaiten, waarvan elke kaars 20 grains 7.R grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 14