Leiden, 4 Juni. w 'aarsbhuwin g-. Burgerlijke Stand. By gelegenheid van het bezoek van HH. MM. de Koninginnen te Utrecht zullen van gemeentewege de navolgende feestelijkheden plaats hebben Des avonds van G'/% tot 7% uur muziek uitvoeringen op het Vreeburg en in het Lucas- park, terwijl op het Vreeburg tevens ballons enz. opgelaten zullen worden; Des avonds omstreeks 8 u. 50 m. verlich ting van den Domtoren en groote illuminatie van do Maliebaan en een deel van het Hooge- landpark, terwijl in de Maliebaan drie muziek corpsen zich zullen doen hooren. Aangezien de mogelijkheid in de toekomst "bestaat, dat by iedere compagnie van het wapen der infanterie een adjudant-onderoffi cier on een tweede sergeant-majoor zal worden aangesteld, is den verschillenden ccrpscomman- danton door den minister van oorlog aange schreven om geschikt kader, by voorkeur de sergeanten, bestemd voor dienstdoend officier, daarvoor op te leiden, opdat ter zijner tjjd de te ontstane vacatures ingenomen kunnen worden. (AT. B. O) Omtrent de uniformverandering wordt aan do „Nieuwe Bi'ed. Crt." nu weer met zekerheid gemeld, dat er van invoering met 1 Jan. 1894 der ontworpen uniformen hoege naamd niets bekend is en dat er van een képi, ter vervanging van de schako, zelfs geen sprake is geweest. Het aan den M. v. O. aan geboden hoofddeksel is een glimmende lederen hoed, ongeveer van het model als de tegen woordige schako, doch iets lager, met twee kleppen, bronzen garnituur en pluim. De heer J. F. Hondius, leeraar in slüjd- ondorwijs, te Middelburg, is uitgenoodigd dit jaar als onderwijzer in genoemd vak op te treden te Naës (Zweden). De bekende fabrikant van zilveren wer ken, do heer A. Begeer, te Utrecht, heeft van den keizer van Oostenrijk ontvangen het Gouden Kruis van Verdienste met de Kroon van do Frans-Jozcf-orde. Door den waarnemend directeur van het postkantoor te Rotterdam is aan belangheb benden medegedeeld, dat de door den boek handel en tal van particulieren in omloop ge brachte briefkaart formulieren, waarop een wapen, fabrieks- of goederenmerk is afgedrukt, als zoodanig nog tot 30 Novombcr 1892 ter verzending, uitsluitend in het binnenlandsch verkeer, zullen worden toegelaten. Naar men weet, gaat in hot Noorden het bijeenbrengen van de som, noodig voor een Friesch kostuum voor de Koningin, langs officiëelen weg. Het mooist van alles is wel dit, zegt nu een correspondent van het „D. v. X.," dat de dames, die dit plannetje op het getouw zetten, nooit in oen Friesch kostuum gekleod gaan, zich misschien zouden schamen met 'een oor ijzer getooid op straat te verschijnen, bevreesd voor eene boerin te worden aangezien. Tooit de Koningin zich met de gouden kap (wat om Hare jeugd niet te verwachten is), dan.zullen de Patricische dames .letzelfdo doen en staan den goudsmeden goede dagen te wachten. Te Groningen waar men dol is op feest vieren is het programma ook zoo vastge steld, dat „de stad" zoovvat alles krijgt, terwijl de Commissaris der Koningin een schatrijk man goene kosten ontziet om HH. MM. uiterst „ryk" in het regeeringshotel te unt vangen. Op initiatief van den directeur van het gemeenteziekenhuis te 's-Gravenhage, dr. Roessingh, werd zooals uit het gemeente verslag blijkt met welwillende medewer king van eenigo dames, goede bekenden in het ziekenhuis, en door toedoen van de mild heid, welke daarbij van moordere zijden werd ondervonden, een magazijn ingericht van nieuwe en gebruikte kleeren, om daarmede armen, welke anders zeer onvoldoonde of fe slecht gekleed het ziekenhuis zouden moeten verlaten, in behoorlijken staat te zien ver trokken. Vooral komt dit ten goede aan mannen, die, langen tyd in het ziekenhuis verpleegd en daarna hersteld, opnieuw werk moeten zoeken en die zich, behoorlijk gekleed, met meer kans op succes by eon nieuwen patroon kunnen aandienen. Op die wijze wordt er dus eene bijdrage geleverd om de hoofden van gezinnen, die door ziekte bui ten werk waren gekomen, spoediger in staat te stellen, om weer als kostwinnaars voor de hunnen werkzaam te zijn. Een werkzoeker, met lompen gekleed, wordt zoo licht als bedelaar afgescheept. De „Maasbode", het overlijden van het ha der Tweede Kamer, den heer Schreinemacher. modedeelende, voegt daaraan toe „Dit overlijden is gevolgd op eene snw te- lijke ziekte, welke vele maanden gecuurd heeft. De heer Schreinemacher was als g - neesheer te Maastricht zeer gozien en om ü\u« ijveren voor de goede zaak zoo geacht, dat zijne medeburgers hem gaarne eene plaatsin de Tweede Kamer aanboden, waar hy de goede zaak langen tjjd mot moed verdedigde. In de stad zijner inwoning heeft hij veel gedaan voor het bijzonder onderwijs, waarvan de op richting der eerste school reeds in 1851 zijn werk was. Toenmaals was hy president der incentius-vereeniging. De betreurde over ledene hoeft dus cone eervolle loopbaan afgo legd en zal in de nagedachtenis van allen die hehi gekend hebben, blyven voortleven.' Doordien de inschrijvingen in do leening der maatscnappij tot exploitatie van Staal- waterbronnen, te vestigen te Haarlem, waar van onlangs de eerste serie aandeelen, groot ƒ200,000, werd aangeboden, thans het cijfer van 150,000 hebben bereikt, hoeft de com missie, die zich met de voorbereiding dezer zaak heeft bezig gehouden, besloten haar door te zetten. Een der Haagsche correspondenten van het „D. v. N." deelt, onder hetnoodigo voor behoud, het gerucht mede, dat binnenkort in de quaestie betreffende een legercommandant eene beslissing zal worden genomen. Naar men wil, zou generaal Van Helden, thans inspecteur der cavalerie, hot meestin aan merking komen voor dit belangrijk commando. 'Weder ontvingen wjj een completen hal ven jaargang der „Kindercourant," week blad voor onze jonge meisjes. Meermalen vestigden wij er de aandacht op en elke halve jaargang versterkt don goeden naam van dit onderhoudend tijdschrift, dat zoo geheel be antwoordt aan hetgeen onze jeugd als lectuur en uitspanning verlangt. Dozo uitgave van den heer II. L. Smits, te's-Hage, moge ouder worden, verouderen doet zy niet. Hoewel de groote wedstrijd al begonnen is, kunnen nieuvvo inteekenaren er nog aan meedoen. Men vrago het weekblad eens aan en abonneere zich. Wy ontvingen het officiéele programma voor 5 Juli, ter herdenking van het 300-jarig ontzet der stad Steenwijk in 1592. Het luidt als volgt: Maandag 4 Juli, om 7 uren 's avonds: generale repetitie van het groote en kleine zangkoor onder leiding van den heer J. Go- defroy, waar 150 grooten (gemengd koor) en 300 kinderen zullon zingen, onder begeleiding van het militair orkest uit Kampen. Om 91/, u.tableaux vivants op de markt, daarna officiéele opening in de concertzaal, met muziek. Dinsdag 5 Juli, om 8 uren réveille door de stad. Van 9'/2 11 kerkelijke herden king. - Van liy2 12'/2 parade der schut terij. Van l'/2 S'/2 uitvoering der zang en muzieknummers op de markt. Van 4'A-G gekostumeerde optocht. Van 9 10 idem met fakkellicht. Van 10 12 concert. "Waarschjjnlyk "Woensdag, of anders Dins dag, van G'/a8'/a: volksspelen en traktatie der ouden en bohooftigen. Het stoomschip „Laertes", van Penang naar Amsterdam, is 1 Juni Dover gepasseerd; de „Prins Hendrik" arriveerde 1 Juni van Amsterdam te Batavia; de „Prinses Marie" vertrok 1 Juni van Batavia naar Amsterdam de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 2 Juni Suez; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 1 Juni Kaap del Armi; de „Salak", van Batavia naar Rottordam, passeerde 2 Juni Port-Saidde „Bundesrath", van Oost-Afnka naar Rotter dam en Hamburg, vertrok 1 Juni van Mo zambique; de „Utrecht", van Java naar Rot terdam, passeerde 2 Juni Ouessant; do „Ad miral", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 1 Juni van Lissabon; de „Didam" vertrok 2 Juni van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Gelderland", van Rot terdam naar Batavia, arriveerde 2 Juni te Port-Said; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 2 Juni Gibraltar; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertiok 2 Juni van Genua. Gcmcnjfd Nieuw». Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vernietigd het vonnis der rechtbank te Dordrecht, Waarby A. De S., ijzerwerker te IJselmonde, op grond van art. 213 "Wetb. van iet 3 maanden gevangenisstraf is ver oordeel] -wegens het opzettelyk weder uit geven van valscbo muhtspecio, nadat do valscli heid hem was bekend geworden. Het hof heeft den beklaagde op grond van artt. IC, 57 en 209 Wetb. van Strafr. veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Middelburg heeft den stuurman der mailboot, die b;j ongeluk een dor andore schepelingen doodschoot, tot eene maand hechtenis veroordeeld. Z o o a 1 s reeds vroeger modoge- deeld is, zal de sociëteit „Unie", te 's-Hertogen- bosch. op 13, 14 en 15 Augustus e. k. haar 65-jarig bestaan feestelijk herdenken. De feesten zullen plaats hebben onder het beschermheerschap van jbr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, Commissaris dor Koningin in Noord-Brabant, en onder het eero-voorzitter schap van jhr. mr. P. J. J. S. M. Van der Does de Willebois, burgemeester van 's-Bosch. Door do in die sociëteit gevestigde konink- lyko handboogschutter*} en kegelclub „de Unie" wordt voor die gelegenheid een groote internationale kegel wedstrijd uitgeschreven. De deelneming zal buitengewoon zijn, daal de sociëteit „Unie" meermalen bewezen heeft, on uitstekende wijze aangename feesten te kunnen vieren, en de kegelvereeniging het voorrecht heeft, voor een corpswedstryd be schikbaar te kunnen stellen: Twee groote zilveren medailles, geschonken door Hare Majesteiten de Koningin eü de Koningin-Regentes. Eene gouden medaille, geschonken door Z. E. don Commissaris der Koningin. Eene gouden medaille, geschonken door burgemeester, wethouders en secretaris der gemeente, alsmede verschillende andere gou den, verguld-zilveren en zilveren medailles. •Voor den personeelon wedstrijd zullen de onderscheidingen uit prachtige kunstvoorwer pen bestaan. Voorts zullen alle liefhebbers van het kegelen, ook tijdens de corps- en personeele wedstryden, in de gelegenheid worden gesteld, om op vrije banen hunne krachten te moten. Onder het groot aantal kostbare pry zen, daaraan verbonden, bekleedt eene eerste plaats een salon-ameublement, styi Louis XVI, ter waarde van ongeveer ƒ500. Boven de stad Mans heeft een zwaar onweder gewoed, vergezeld van hagel slag, "welke groote schade aanrichtte aan de te veld staande gewassen en vruchten. De bui duurde zeven minuten, maar lang genoog om tal van vensterruiten te vernielen en menschen te verwonden, die niet tydig genoeg eene schuilplaats konden vinden. Daarna viel de regen by stroomen neder en veran derde straten in bergstroomen. Tydens een lievig onweder is de kerk by Perpignan door den bliksem vernield. By Nantes werd een in het veld workende boer doodelyk getroffen. Een ontzettend ongeluk, waarbij twee menschenlovens zyn verloren gegaan, hoeft Linsdag-middag op het terrein der aan do Boven-Spreo gevestigde vereenigde Ber- lynsche vetkokerijen plaats gehad. Op dien dag waren 6enige arbeiders belast, den grooten, 20 voet diepen kookketel van den hoofdvergaai bak af te schuiven om hem te ledigen. In plaats nu, zooals de voorschrif ten luiden, eerst do machine te doen stil staan, om eventueele ongelukken te voorko men, handelden twee arbeiders, de 30-jarige smelter Ivahl en de 26-jarige Tletin op hun eigen houtje, en begonnen den smeltketol te ledigen. Nauwelijks hadden zy een gedeelte uit don ketel gehaald, of daar geraakte eens klaps de verbinding der machine los en de circa 3 centenaars zware schaft vloog den eersten arbeider met zulk eene kracht tegen de borst, dat hij zyn evenwicht verloor on hals over kop in den met kokend vet gevul- den ketel stortte, waar hij later als lyk werd uitgehaald. Zyn collega Steiger Pletin werd door de zwaarte van den slag van zyne plaats geslingerd en tusschen do raderen geworpen, waar hy wel levend werd uitgetrokken, doch korten tijd daarna overleed. In het kamp te Chalons is een treurig ongeluk veroorzaakt door onvoorzich tigheid. Zes soldaten droegen eene kist kruit naar het arsenaal en rookten daarby sigaret- ton. Daar ontplofte opeens het kruit. Do zes mannen werden twaalf meter ver weggeslin gerd en vier van hen werden doodelyk gewond. Fransche bladen weten te mel den dat het Oosteniqjksche 2de regiment genie-troepen is verplaatst, als disciplinairo straf wegens de vele zelfmoorden. Zelfmoor denaars zullen, naar verder bepaald is, niet meer met militaire eerbewijzen worden be graven. Engeland on F r a a k r y k ui a k e heiden aanspraak op het in den Indischen Oceaan gelsgen eiland Albadra, benevens de daarby liggendo eilanden Cosmoledo, Astova en Assomption. De «Engeische admiraliteit beweert dat hare schepen de eilanden voort durend bezoeken, maar de „Rep. Franraise" merkt op, dat Engeland by het heffen van invoerrechten de eilanden steeds als Fransch gebied heeft beschouwd. UECL.DIEg. I-IET IS EENE AAK", zeer wel gekend door geneeskeeren en die genen, die de natuur en do gevolgen van Hheumatischo pijnen kennen, dat dezelve niet alleen door uitwendige geneesmiddelen ge nezen kunnen worden. Zeker is het, dat er verschillende soorten van geneesmiddelen zijn, welke op de gansche werelc bekend zyn en geschikt om voor eenigen tijd hulp te verleenen. Het is eeno zekere zaak, dat Sequah's Olie alleen het boste van alle deze middelen is en grootere verlichting en voldoening ver schaft dan oenig ander. De uitwerking is er snel en zeker van en ze kan door een ieder met vertrouwen gebruikt worden. Het is inderdaad eene zekere zaak, dat Rheumatiek in elk zyner gedaanten komt van don toestand van het zuur des bleeds en dat dit zuur uit het bloed verwijderd moet worden, alvorens eonige genezing te bekomen. Het is wel waard zich te herinneren, dat Sequah's Prairie- Bloem deze zuren steeds verwijdert en altijd genezing verschaft. Vergeet niet dat Prairie- Bloem en Sequah's Olie niet alleen hulp ver schaffen, maar tevens eeno volmaakte go- nezing! Prijs 1.25 per tlacon. Verkrijgbaar by A. J. GROEN P.Jzx., Haar lemmerstraat TO, en EDUARD DE RUITER, Hoqgewoerd 88. 1127 20 c Meermalen is het gebleken dat vreemde scharenslijpers en stoelen matters (in den regel menschen, aio met een woonwagen verschil lende landen beroizen) zich veel te veel geld Jalen betalen voor hunne werkzaamheden. Zy ontzien zich b. v. niet om, wanneer hot publiek niet zoo verstandig is om vooraf den prys te bedingen, 35 a 50 cents en ook nog meer te vragen voor het slypen van eene ge wone schaar of mes, hetgeeiy zich dan ook heden weer voorgedaan heeft. Het publiek roept dan tevergeefs de hulp der Politie in, daar diezelfde eenvoudige scha renslijpers zeer goed weten dat dergelijke zaken niet by do Politie thuis liooren. Zy weigeren doodeenvoudig het geslepen voor werp af te geven voordat hun het gevraagde loon is uitbetaald, en zyn daarby zeer brutaal. Hunne vrouwen gaan veelal op hun eigen houtje, vergezeld van één of meer kleine kinderen, zoo „haveloos mogelijk gekloedom toch vooral het medelijden op te wekken", met een marmotje of bedelnegotie langs de huizen der ingezetenen en zoodoende verdient zoo'n gezin meer dan 10 daags (het is on gelooflijk voor een leek en toch is het wer kelijk zoo), wolk geld uitsluitend aan lekker eten en driDken besteed wordt. Het publiek late zich dus door dergelyke personen niet inpalmen en geve liever daar, waar men overtuigd is, dat het noodig is. ZOETEBWOUDE. Geboren: Adriana Maria, d» van A. Slingerland en J. C. Van Bentin Anionius Huibert, z. van C. Koppescliaar tn M. De Vogel. Johannes Albcrlue, z. van P. P&ulldes on C. C. Badersma. Phibppus Hendrik, z. van H. C. Trap en P. v. d. Kaav. Ovorledop: P. P. C. Van Straslcn, z 13 j. A. Fortrie, d. 8 ni. Ecu levcnl. kind van A. H. Blom. C. Bosman, d. 14 m. C. v. d. Spek, man van G. Borst, 71 j. G. J. Koot, z. 14 m. OEGSTGEEST. Geboren: Geortraida Maria, cl. van H. A. Wondt eu G. Lucas. Overleden: C. E. Senecba!, 7G j., goh. met W. Lubbe. H. Kotliert, jrn. 20 j Gehuwd: C. De Iioode en E. v. d. Zwart. S. Lubbe en A. Hg-we»:. VOOBHOUT. Ge boron: Petrus Jacobus, z. van C. Prine en A. De Groot. Petrus Cornelis, z. van B. Van Werkhoven en O. Lcyten. Ovorloden G. J. v. d. Poel, 19 j. Maria Warmerdam, Cl j., wed. van P. v. d. Hulst. Gehuwd: J. J. Angcvare en J. Wjjoands. A. Van Werkhoven en J. Van Dijk. J. A.V.v. d. Steen en M. M. Angcvare. OUDSHOOBN. Bevallen: M. Van der Zwan geb. Van der Stoel. Z. WCUBBUGGE. Bevallen: V. Van Dam gc-b. Bol, D. Overleden: N. Vr.n Bijf, z. c: j. Gehuwd: J. Stoof, jni. 30 j. en E. Hartman, jd. 23 J.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10