rogenten van 14 April biykt, dat het laatst- Y.ormelde schreven van B. en "Ws. in handen was gesteld van den eersten geneesheer directeur ter fine van advies. Den 30sten April schreven regenten nader dat de ge neesheer-directeur zich bezig hield met de voorbereiding der aanstelling van een inwo renden geneesheer, dat in de vacatures van hoofdverpleger en hoofdverpleegster door ge diplomeerde of ervaren personen zou worden voorzien; dat aan de vrouwenz\jde reeds een wachtkamer bestaat; dat aan de mannen- zyde een observatiekwartier met waakkamer zou worden ingericht, welke te gelijk als zie kenkamer zou kunnen dienst doen, en dat de geneesheer-directeur bereid was met de inspecteurs in overleg te treden over de in de cellen te brengen verbeteringen. Wat de overige maatregelen betreft, aan gezien dezo als moer ondergeschikt zyn aan gegeven en nochtans gewichtig zouden z\jn in hunne finantiéele en andere gevolgen, zoo achtten regenten 't in hun demissionairen toestand niet geraden daaraan thans uitvoe ring te geven. Gemengd Nlenwa. Het lijk van het 5'/2-jarig knaapje, dat sedert Maandag-middag in de Gasthuis laan vermist werd, is hedenmorgen drijvende gevonden in het water van de Oude Vest, bij de Bakkersteeg. Van Katwijk aan Zee is gisteren de eerste schuit ter haringvangst afgevaren. Het is er eene van den reeder N. Haasnoot Nzn. In de volgende week zullen 4 andere volgen. Te Haarlemmermeer sloeg gis ter-namiddag om halfvijf de bliksem in een hooiberg bij de boerderij van den heer Bn. Van Verschuer, aan den Spieringweg No. 1/1. Twee andere bergen geraakten mode in brand. Hulp van spuiten om de boerderij to bewaren werd ingeroepen. Voor de eerste maal is Zaterdag j!. in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwar den de voorwaardelijke invrijheidstelling toe gepast voor een in 18SC wegens manslag te Vere tot 7 jaren gevangenisstraf veroordeelden persoon. Vijf jaren heeft hij in de strafgevan genis te Groningen doorgebracht. In zijn Aerlofpas is echter de voorwaarde gesteld, dat hy gedurende zijn verderen straftijd niet te Vere mag komen. G is t o r n am i d d a g omstreeks half vijf viel er te Bleiswyk, ten gevolge van een zonnesteek, iemand, terwijl hy aan het werk was, eensklaps dood neder. In de venen van Zevenwolde zijn gisteren twee veenarbeiders door de hitte plotseling gestorven. Een zware brand is te P a r y s r.itgebroken. Te middernacht nl. is brand ont staan in het omnibus-depot op denboulevard Bourdon. In een oogwenk breidde het vuur zich op geweldige wyze uit, ondanks de po gingen der brandweer, welke met zes stoom spuiten werkzaam was. De vlammen sloegen over tot twee naburige gebouwen, zoodat nog vier stoomspuiten aanrukten. Het geheele gedeelte van genoemd depot tusschen den boulevard Bourdon, de straat van het Arsenaal, de straat Grillon en de straat Mornay stond in lichterlaaie. In de stallen bevonden zich een duizendtal paarden, waarvan 500 naar een ander kleiner depot konden gebracht worden; de overige 500, die emstig gevaar liepen, werden echter eveneens gered. De graanzolders daarentegen werden ver nield. Van de gebouwen zijn niets dan de muren overgebleven. De aangerichte schade wordt op meer dan 500,000 fr. geschat. Aangaande den reeds vermolden brand te Oorbeil, by Parys, welke aldaar in eenige pakhuizen gewoed heeft, doch waarby de tegenoverstaande molens gespaard bleven, wordt nader bericht dat de werkzaamheden geen vertraging zullen ondergaan. Men heeft nog 100,000 centenaars graan in voorraad, zoowel op de molens als in schuiten. Deze brand ontstond door eone ontploffing in de droogkamer van een vier verdiepingen hoog gebouw, dat terstond instortto, waar door vele personen onder het puin bedolven worden. In uec geheel telt men S dooden, 10 zwaar en 15 minder ernstig gekwetsten. De aangrenzende magazynen, waarvan vele een prooi der vlammen werden, strekten zich over o io 1 Dgtö van 600 M. langs Seine uit. i)i eu vota lig brandspuiten werden in werking gebracht. De opening der Internationale Sport-, Yiyëcherty- en Paardententoon- stelling te Scherenlngen. Hedenochtend wapperden de vlaggen reeds van alle uitstekende punten van het gebouw. De laatste staketsels werden weggenomen en de toegangswegen zooveel mogelyk geèffend. De plechtige opening was bepaald op hedennamiddag te één uur. Lang vóór het vastgestelde uur werd de vestibule, waarin de plechtigheid zou geschieden, gevuld door de genoodigden. De vestibule was met een gedeelte van de lioofdhal tot ontvangstzaal ingericht met planten, bloemen en vlaggendoek gedecoreerd. Tot de aanwezigen behoorden de leden van het Eere-comité, verschillende ministers, go- zanten van buitenlandsche mogendheden, hooge burgerlyke en militaire autoriteiten, terwyl de inzenders vlak achter de afscheiding de plechtigheid konden bywonen. Te kwart over éénen werd de vertegen woordiger van H. M. de Koningin-Regentes, de gep. luitenant-generaal jhr. G. M. Verspyck, door heeren commissarissen van orde en het feestcomité gevormd uit het comité aan het rjjtuig voor den hoofdingang ontvangen, en Zyne Excellentie door den president en do loden van bet uitvoerend comité, die hem aan den ingang afwachtten, geleid naar den voor hem bestemden zetel, terwyl do kon. militaire kapel van de grenadiers en jagers het Volkslied deed weerklinken. Toen nam de voorzitter van het uitvoerend comité, mr. W. O. T. Van Oudheusden, het woord. In naam van het uitvoerend comité riep hy allen als voorzitter het wolkom toe, aller eerst den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Regentes, beschermvrouw der ten toonstelling, dan don ministers en hoogwaardig heidsbekleders, leden van het eere-comité in het binnen- en buitenland, verderde verschillen den ambtenaren van Staat, provincie en gemeen te, den hoofd- en verderen officieren van het Nederlandsche leger, den tentoonstellers en belanghebbenden by de tentoonstelling enz en eindelyk den dames, die de galanterie ge- eischt zou hebben het eerst te noemen en die wel hare tegenwoordigheid hier wilden geven tot verhooging van den luister der plechtigheid. Allen werden ook bedankt voor hunne opkomst, waarin een blyk van sym pathie en belangstelling voor de zaak gezien wordt. Spr. herinnerde er aan hoe het ruim 18 maanden geleden is dat het plan gevormd werd om deze sporttentoonstelling te orga- niseeren, ging vervolgens den loop der ge beurtenissen na, het doel dat men beoogde (bevordering der belangen van Schevenlngen als badplaats en meerderen bloei en ont wikkeling van alles wat betrekking heeft op sport), de medewerking welke werd onder vonden, ook van gemeente- en Regeerings- wege en van de Koningin Regentes, zoodat het benoodigde kapitaal voor de zaak go- heel door particulieren kracht ontstaan en opgericht - al spoedig byeonkwam. Ware H. M. op dit oogenblik niet buitenslands, men had zich mogen vleien dat Zy zelve de tentoonstelling zoude openen. Hulde werd haar, de koninklijke bescherm vrouw, gébracht en haren vertegenwoordiger werd verzocht den innigen dank aan H. M. over te brongen voor de hooge gunst, door hem in hare plaats af te vaardigen. Den Groothertog van Saksen en den Prins Von Wied, hoewel eveneens verhinderd tegen woordig te zyn, werd de erkentelijkheid be tuigd voor do eer, hun naam, als presidenten van het eere-comilé, aan de tentoonstelling te verbinden. Spr. wees er op hoe nog andere verschil lende hooggeplaatste personen het uitvoerend comité met de meeste welwillendheid ten dienste zyn geweest en richtte tot hen in het Fransch eenige woorden van waar deering voor hunne bemoeiingen. Daarna was hy genaderd tot de tentoon stellers. Hy wees op het bijzonder karakter dozer tentoonstelling, by andere exposition vergeleken. Hy wenschte den inzenders toe dat dezo internationale vreedzame wedstryd hunne handolsrelatién moge uitbreiden en er toe leiden moge om hun velerlei voordeelen to bieden. Ook liet spr. niot onvermeld de tweede categorie van inzenders, die door het afstaan van voorworpen tot opluistering der tentoon stelling on allerlei jachtgebied het. comité ten dienste zyn geweest door inzendingen, welke door hare herkomst en zeldzaamheid de waarde dezer tentoonstelling zeker zullen verheffen, w. o. die van de Koningin-Regentes en den Prins Von, Wied. Een woord van welverdiende erkentelyk- heid, waardeering en hulde werd daarna achtereenvolgens gebracht aan den architect, de bouwmeesters en decorateurs van de tentoonstellingsgebouwen, aan de opzichters en werklieden, aan den Nederlandschen werk man, op wien wyNederlanders, zeide spr. ons vertrouwen biyven stellen. „Wy zouden" aldus vervolgde hy „niet geheel onzen plicht vervullen, als wy niet spraken van de Pers, tot de buitenlandsche Pers voor zoover die hier vertegenwoordigd is en tot de Nederlandsche Pers, die ons beiden reeds vele diensten hebben bewezen. Wy achten ons gelukkig er hen voor te kunnen bedanken en wy zyn te zeer over tuigd van den grooten invloed, dien zy heeft, om ons niet voor het vervolg bij haar aan te bevelen. „En zoo, dames en heeren! kom ik tot het einde van myne taak. Vóór ik u zal verzoeken om tot opening over te gaan, is het my nog een dure plicht voor ons werk uwe toegeeflijkheid in to roepen. Zij, die van nabjj met tentoonstellingszaken bekend zyn, weten met hoeveel moeilijkheden men te kampen heeft. Ik verzeker u, die moeilijkheden werden ook ons niet gespaard. „Het is uit naam van het comité, dat ik, vóór de poorten opengaan, u verzoekweest toegeeflyk, beoordeelt ons werk met groote welwillendheid. Het is uit eigen naam dat ik u dankzeg voor de welwillendheid waar mede gij myne woorden hebt willen aan- hooren. „En nu, Excellentie! heb ik de eer u te verzoeken deze internationale tentoonstelling te willen openen in naam van H. M. do Ko ningin-Regentes der Nederlanden, onze Be schermvrouw." Aan deze uitnoodiging van den president van het uitvoerend comité werd daarop door den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin- Regentes gevolg gegeven. De luitenant-generaal Verspyck hield daartoe eene korte toespraak. Terstond nadat alzoo de tentoonstelling was geopend verklaard, werd door de koninklyke militaire kapel ae nieuwe tentoonstellings- marsch uitgevoerd, gecomponeerd door den kapelmeester, den heer Van der Linden. Onder de tonen dezer vroolyke muziek werd een tocht aangevangen door de tentoon stellingszalen. Begeleid door den president van het uit voerend comité en den gedelegeerden com missaris, den heer Traraglino, werd de ver tegenwoordiger der Koningin-Regentes door de hoofdgaanderij, langs de visscherytentoonstel- ling geleid naar de bibliotheek, waar de joueurs de trompe uit Brussel zich lieten hooren. Daarna werd de Sport alpine bezichtigd en de gletschervoorstelling beschouwd. Met groote belangstelling werd in oogen- schouw genomen de retrospectieve afdeeling en een poos verwyld by de geheel gereed zynde afdeeling Schoone Kunsten. Toen stak men over naar de overzyde en werden de aquarellen bezien. De muziek der huzaren, eveneens welwillend aangeboden, was in dien hoek opgesteld en voerde er muzieknummers uit. Na een kort oponthoud in de afdeeling watersport, waarby vooral de Zuid-Holland- sche Reddingsboot word bezien en de verschil lende gieken, roei- en zeilvaartuigen van de vereeniging „de Maas" byzonder de aandacht trokken, naderde men den tuin. Van de zaal uit gezien was de indruk van deze inrichting alleraangenaamst. Het gezel schap begaf zich naar de C'zarda, de Hongaar- sche inrichting, waar het corps Hongaarsche muzikanten in nationaal kostuum eene uit voering gaf. Verder werd het Noorsche jacht huis bezichtigd, waar de hoer Giérdrum, opper jagermeester aan het hof van Zweden en Noorwegen, jhr. Verspyck in zyn taal wel kom heette. Inmiddels was het uur genaderd, waarop aan het publiek toegang werd verleend, dat weldra de ruimte vulde. buitenland Frnakryk. In de Kamer van Afgevaardigde interpel leerde gisteren de Regeering over do wan- ordeiykheden in Oeganda. De minister van buitenlandsche zakeri, Ribot, zeide Jat, zoodat de Engelscho regeering op de dezerzijds ingediendo vortoogen zal hebben geantwoord, de Fransche regeering zal heslissen, welke houding zy in deze zaak zal aannemen. Deze raededeeling werd toegejuicht. De heer Soubeyran ondervroeg de Regeering over de muntquaestie. Hu zeide dat Oosten- ryk, om de zilveren munt uit den omloop te brengen, 7- a 800 millioen in goud te Parys en Londen zal koopen. De Regeering behoort aan hare vertegenwoordigers op de confe rentie te Washington nauwkeurige instructies te geven, ter vermyding van den uitvoer van goud, waardoor de Fransche markt getroffen zou kunnen worden. In zyn antwoord stelde de minister Rouvier zich ten doel aan te toonen, welke oorzaken voor de daling van den wisselkoers bestaan. Vooral Engeland lydt onder den toestand. Het belang van Engeland eischt, naar eene oplos sing der quaestie te streven. Voor de belangen van Indie is dit vooral noodig. Frankryk is bereid zyn vertegenwoordigers den last te verstrekken, het gebruik van zil ver te bevorderen, maar zyne instruction moeten onderschikt zyn aan die van Enge land. Frankryk moet omzichtig zyn. De minister voegde er by, dat Frankryk is tegen de opzegging der muntconventio met de mogendheden der Latynsche Unie. Frank ryk zal de uitnoodiging van de Vereenigde Staten aannemen, maar zich zijn vryheid van handelen voorbehouden. Toejuiching De door de Regeering gevraagde eenvou dige orde van den dag werd aangenomen. Naar aanleiding van een artikel in het blad „Libre Parole" zond. kapitein Crémieux Fox eene uitdaging aan Drumont. De getui gen zullen hedenochtend byeenKomen. De voorwaarden voor de ontmoeting zullen zeer scherp zyn. Dultëohland. De keizer begeeft zich den 3den Juni naar Oberglogau tot bywoning van het huweiyk van gravin Oppersdorf en vorst Radolin, en keert Zaterdagavond aan liet "Wildparkstation terug. In de Duitsche bladen wordt thans ge klaagd over het misbruik, dat de officieren van hunne wapenen maken. Eergisteren hebben drie officieren een uitgever op zyn bureel aangevallen, omdat in zyn blad aanmerking was gemaakt op een der officieren, die een soldaat op straat had geslagen. Groot-Brltannië. Volgens een telegram zal op verzoek van den bisschop van Durham, die als scheids rechter is aangenomen, heden, 1 Juni, eene samenkomst plaats hebben van de eigenaars der kolenmijnen en de afgevaardigden der werklieden. Den 5den Juni wordt te Londen een inter nationaal congres van mynwerkers gehouden, tot bespreking van de oprichting van een in ternationalen mynwerkersbond en van den werkdag van 8 uur. Het voorstel van den heer Rasch, om heden wegens de Derby-wedrennen door het Lagerhuis geene zitting te doen houden, is met 158 tegen 144 stemmen verworpen. Oüsicur.-Hong.-Monarchlo. In de staatkundige kringen te Weenen wordt veel gesproken over de verklaringen des keizers met betrekking tot de rust in Europa. Men beschouwt de verzekeringen van den vorst als van belangrijken aard, omdat daardoor elke vrees voor verwikkelingen wordt weggenomen. De verklaringen van den keizer, waarop in dit bericht gedoeld wordt, waren, volgens een telegram, tot eenige Oostenryksche afgevaar digden gericht, en hielden in dat er geene aanleiding bestaat een grooten oorlog te ver wachten. PARIJS, 31 Mei. Aan Havas wordt mede gedeeld dat het plan om te Nancy eene troepen-revue te houden, wel in de plaatselijke comité's is besproken, maar niet by het departement van oorlog en ook niet op het Elysée. By gelegenheid der reis van president Carnot zullen slechts na afloop van manoeuvres revues gehouden worden. In eone vergadering van het Crédit Fon der kondigde de gouverneur, de heer Chris- tophle, zyn voornemen aan, ontslag te nemen. De raad van bestuur verzocht hem zyne aftre ding uit te stellen. Hedenavond zal opnieuw eene vergadering plaats vinden. De raad zal stappen doen by de Regeering om op het ernstige van den toestand te wyzen. Eene buitengewone algemeene vergadering zal bin nen den kortst mogelyken tijd worden bijeen geroepen. In de hedenavond gehouden vergadering

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2