N«. 9897. Maandag 30 Mei. A0. 1892. feze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: fsor Leiden per 3 maanden1.1®. franco por ponta l.*ö. A/tonuerirjke Nummer*0.05. PRIJS DER ADVERTENT£fcN: Tu 1C regel» ƒ1.05. Ieder» regel meer ƒ0il7$. 1 Orootere lettere naar plaatsruimte. Vo*v bet inoaae»eren buiten de stad wordt ƒ0.10 bertmmd. Leiden, 28 Mei. Aan de universiteit alhier is het voorbe reidend oxamen iri de godgeleerdheid afgelegd door den heer "W. Meindersma, en wel cum lande, en het doctoraal-examen in de rechts wetenschap door den heer J. G. Toutenhoofd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Banana (Congo), door middel van het stoomschip „Afrikaan", van Botterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Dinsdag ochtend om 7.30 (7.50 stadstijd) bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. - De Berlijnsehe correspondent van het „Hblseint dat de „Reichsanzeiger" het programma voor de ontvangst onzer Koningin nen openbaar heeft gemaakt. De eerbetooningen z\jn dezelfde als gebrui kelijk zijn bij de ontvangst van andere regee- rende vorsten. De Koninginnen worden Maandag-avond tusschen 7 uren en halfacht aan het station Wildpark te Potsdam verwacht. Aan HH. MM. •zijn als buitengewone adjudanten toegevoegd generaal Freiherr Yon Loe en de kapitein ter zee Yon Arnim. Aan het station zullen HH. MM. worden ontvangen door den keizer, omringd door de koninklijke prinsen met hunne adjudanten, benevens de in het gardo-du-corps dienende prinsen uit regeerende Duitsche vorstenhuizen. Verder zullen aanwezig zijn de bevelheb bers van het hoofdkwartier met hunnen staf en de commandant van Potsdam. AU ordonnance-officier zal b\j HH. MM. dienst doen een luitenant van het regiment garde-du-corps. Aan het station zal worden opgesteld eene eerewacht, bestaande uit eene compagnie jagers van de garde met vaandel. De vorstelijke stoet zal verder begeleid worden door een eskadron van het regiment hereden garde-du-corps. De infanterie-bataljons uit Lehr zullen langs den weg worden opgesteld. Op het terras van het Nieuwe Taleis, waar H.H. M.M. zullen verblijven, zal de lijfeom- pagnie van het 1ste garde-regiment.en aan het paleis eene compagnie van de slotgarde en^van de lijfgarde worden opgesteld. Voor de vertrekken van HH. MM. zullen onderofficieren der marine als eerewacht wor den geplaatst. Alle militairen zullen in groot tenue zijn gekleed, zonder ransel, maar met opgestoken bajonet. Dinsdagavond te halfnegen zullen alle mu ziekcorpsen der garde eene taptoe uitvoeren. Uit Den Haag meldt men nog het volgende: Gisteravond om halfzes is graaf Yon Rantzau, gezant van het Duitsche keizerrijk bij ons hof, per Staatsspoor van 's-Gravenhage naar Berlijn vertrokken, ten einde tegenwoor dig te zijn bij de ontvangst en het verblijf van onze Koninginnen aldaar. Het gevolg van HH. MM. de Koninginnen zou hedenmiddag de reis naar Berlijn aan nemen. Men meldt aan het „Rott. Nbl." uit Sand van 2G dezer: In den avond van 24 Mei 63/4 uur keerde de hofstoet van den burcht Windeck terug. Hare Majesteiten hadden met gevolg daar koffie gedronken. Het weder was prachtig mooi en dit deed de Koningin Regentesso ge lasten het diner op het balkon op te dragen. Na het eten. bleven de Vorstinnen nog ge- ruimen tijd daar verwijlen om den pracht- vollen zonsondergang te aanschouwen. Heer lijk en verkwikkend was de atmosfeer, frisch en toch niet koud. Gistervoormiddag lO'/j uur reden de Koninginnen met Hare gast, prinses Elisabeth, en gevolg naar Baden-Badon. Zij stegen af aan het Hotel „Russiseher Hof", en nadat hun daar een fijn déjeuner was opgedragen, bezochten zy het oude slot, eene ruïne met restauratie en den burcht Eberstein, ook ruïne met koffiehuis. Deze tocht werd met prachtig weder begunstigd; eerst te 9'/, uur waren de gasten hier terug. Hedenmorgen te negen uren werden Hare Majesteiten verrast door eene morgenbegroe- ting van eene liedertafel. De liederen werden met smaak en krachtig, blijkbaar zeer tot genoegen der jeugdige Koningin, uitgevoerd; de gasten en vreemden, die reeds aangeko men waren, schaarden zich om do executan ten. De uitvoering duurde van negen uren tot halftien, de concertgevors werden door den hofmaarschalk graaf Dumonceau namens do Koninginnen bedankt. Na de uitvoering reed de Koningin uit met Hare tante Elisabeth en de gouvernante, onder het gejuich der eerbiedig ter zijde geschaarde menigte. Zy reden naar Wiederfelsen, van waar uit zy te voet den Felsenweg naar Hundseck vervolgden, doch voordat zy den weg insloegen, werd Haar eene hartelijke ovatie gebracht. Alle gasten rezen op van hunne zitplaat sen en onder enthusiastisch gejuich klonk een driewerf „Hoch", daarop trad een lid eener daar aanwezige zangvereeniging op Prinses Elisabeth toe en verzocht der Koningin een lied te mogen voordragen en weldra klonken harmonisch de krachtige mannen stemmen door het woud, toen allen instemden in het lied „der Tag des Herrn." De jeugdige Vorstin nam dezo ovatie met zeer veel ernst en welgevallen op en mocht door Hare waar dige houding velen voor zich innemen. Men wandelde alsnu door naar Hundseck, waar de sjees bestegen werd, zoodat de jeugdige Koningin weder te 12l/4 uur thuiskwam, nu te midden der honderden vreemdelingen, die uit alle oorden hier waren te zamen ge stroomd; vooral veel Hollanders werden nu opgemerkt. Hedenmiddag te vier uren worden hier ver wacht de groothertog Friedrich en groother togin Louise, die de uitnoodiging hebben aan genomen voor een diner, hedenmiddag te geven. Nog nooit werd in Sand zulk een maal aan gerecht; de gevolgen van alle vorstelyke personen zullen apart aanzitten, waar graaf Dumonceau de leiding der tafel heeft. Naar men ons meldt, zal de opening van do Sporttentoonstelling te Scheveningen, op 1 Juni, namons II. M. geschieden door den adjudant-generaal Verspyck. Met alle kracht wordt gearbeid om tegen dien datum de tentoonstelling gereed te doen zijn, en men houdt zich dan ook vry wel ver zekerd, dat ook de buitenlandsche afdeelingen bij de opening voldoende klaar zullen wezen. Van deze afdeelingen beloven vooral die van Frankryk en Oostenryk zeer veel. Aan be langstelling van het buitenland ontbreekt het trouwens volstrekt niet; zoo houden de pre sidenten der Belgische en Noorsche comitc's en de gedelegeerde commissaris van het Oostonryksche, benevens de opperjagermeester van den koning van Zweden en Noorwogen en Gnstave Hartberger zich persoonlyk met het besturen van de installatie hunner afdee lingen bezig. Baron Van Pallandt van Roozendaal zond eene prachtige verzameling geweien in, allen van herten, op Roozendaal geschoten. Voorts vindt men er eene uitgebreide en schoone collectie schelpen en zeegewassen, alsmede eene verzameling wapens en andere kostbare voorwerpen uit den Indischen archipel, van den oud-resident Heyting, en eene prachtige rcoks sjeezen en narresleden, waaronder eene zeer fraaie van den heer E. Van Hoboken van Oudelande. Do heer Eerelman heeft de Nederlanden tr schilderyen reeds geplaatst en nu ook de honderd kisten ontpakt, welke de Belgische in zending voor de 3choone kunsten uitmaken. Het departement van oorlog zal militaire bespanningen en geweren enz. exposeeren, waarby de tropeeën van het regtment grena diers en jagers zullen uitmunten, waarvoor eene eereplaats is ingeruimd in èe vestibule der tentoonstelling. Op het „Internationaal Congres voor Handelswetgeving en de regeling der grens- rechten", dezen zomer to Antwerpen te hou den, zullen do heeren Storck, lid van de Eerste Kamer, en Armand F. Th. Sassen, directeur der Ryks-postspaarbank, ala rappor teurs namens Nederland optreden. Te Deventer is op 78 jarigen leeftyd; overleden de emeritus-predikant B. W. F. Kronenberg. De kapt.-luit. ter zee L. C. Rovers is met 7 Juni s. s. eervol ontheven van het tydelyke door hem gevoerde bevel over Hr. Ms. monitor „Krokodil" en dat bevel alsdan opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee FL Ber- nelot Moens. De commissie, dit jaar belast met het afnemen van het vergelijkend examen tot toelating van jongelingen als adspirant-aa- ministrateur by de zeemacht, is samengesteld als volgt: "\Y. H. F. Vogel, inspecteur van adm. by de zeemacht, als voorzitter; M. 0. Hazenberg, off. van adm. ïste kl., geplaatst by de opleiding van adsp.-adm. aan boord van Hr Ms. wachtschip te WillemsoordJ. Schmal, hoofd eener gemeenteschool, en J. M. Keen, hoofd eener gemeenteburgerschool, beiden te 's-Gravenhage, als leden. By de Staten-Generaal zullen woldra de noodige gelden worden aangevraagd tot aan koop voor rekening van het R\jk van het terrein aan den Bezuidenhoutscben weg, te 's-Hage, vroeger ingenomen door hot pano ramagebouw en bestemd voor het oprichten van een Ryksarchiefgebouw. Blykens de vreemdelingen-statistiek van Frankrijk bedraagt het aantal Nederlanders daar te lande 7411. Door den minister van oorlog: is bepaald dat de officieren, zoowel van hot Oost Indi sche als van het leger hier te lande, die niet mochten voldoen by het eind-examen van de lste afdeeling der krijgsschool, zullen worden gedetacheerd by de artillerie-schietschool, tot; den aanvang van het volgend cursusjaar, waarin zy dan weder den cursus opnieuw zullen moeten volgen. Feuilie ton. Met eere gewroken. 4.) Daardoor kwam het, dat „hot meevendeel «onzer schepen niet één schot op den vyand 'heeft kunnen doen en niet veel verricht heeft.want het was onmogelyk, dat wy vanwege de stilte den vyand konden aan tasten, en wy (de achterhoede) schonen hier maar verzocht te zyn om toe te kyken, terwyl vóór ons, naast ons pn achter ons dapper gevochten werd." (Schrijven van den vice-admiraal Van de Putte). Doch wat in het gevecht gewikkeld was, kweet zich op de aloude wyze van hunne taak. Kapitein Evert De Liefde, die met het oude admiraalschip van den grooten Michiel, „de Zeven provinciën", aan het hoofd streed, deed zijn plicht als een man. Zijn schip werd dus danig gehavend, dat het na den slag naar Portsmouth gezonden moest worden. Ook echout-by-nacht Schey en de kapiteins Van Brakel en Van der Zaen en een paar anderen geraakten in het gevecht, maar de overigen wareh bloot toeschouwers. Intusscher. is het gevecht tusschen de beide admiralen heviger geworden, doch na twee uren begon Tourville te verzwakken, zyn vuur verflauwde en daar er geen wind was, werd hy genoodzaakt van sloepen gebruikte maken om zich met zyne byhebbende schepen windwaarts te boegseeren. Onmiddellyk door Russell vervolgd, werd het gevecht opnieuw voortgezet, ook nog nadat Tourville door vyf der grootste schepen bygestaan werd. Tot drie uren 's namiddags duurde het gevecht, toen een opkomende mist er een einde aan maakte en Tourville gelegenheid vond om zich door middel z(jner sloepen noordwaarts te verwijderen, terwyl Russell hetzelfde middel bezigde. Doch daar schiet de wind naar het oosten, zoodat de Bond- genooten nu de loef hadden. Zy trokken party van deze omstandigheid. Aan eenige bodems onder den schout-by- nacht Carter gelukte het boven Tourville heen te loopen. zoodat deze in groote onge legenheid komt. Opnieuw een scherp ge vocht. waar'oy aan beide zyden met verwoed heid wordt deelgenomen en Tourville een dapper on bekwaam zeevoogd bleek te zyn. Van alle kanten omsingeld; door branders bestookt, baande hy zich nochtans een weg door de hem bespringende vyanden. Carter, getroffen door een blok, dat van eene ra van 7>yn schip valt, stort stervende op het dek neer. Hij wil niet naar omlaag gebracht worden, doch spreekt zyn man schappen moed in: „Houdt vol zoolang bet schip boven water is!" De overmacht is den Franschen te sterk hun aftocht wordt eene vlucht, en Tourville, met de „Soleil royal", werkt zich door do massa heen en bereikt na zonsondergang de Normandische kust. Het prachtvolle schip had zooveel geleden, dat hy genoodzaakt was op de „l'Ambiteux", van 90 stukken, over te stappen. Zyn smaldeel was her- en der waarts verstrooid. Het Engelsche eökader der blauwe vlag onder Ashb. y, was reeds vroeg in het ge vecht geraakt, doch dit was niet zoo ver woed goweest als met het. centrum het j e- val was, daar de vijand zich op een afstand hield, doch toen de wind tegen halfzes naar het oosten draaide en in het voordeel van Asbbey kwam, werd hy ook in een bloedig gevecht gewikkeld, waarby drie ofvfifgroote bodems zonken of in de lucht vlogen en dat tot in den nacht voortduurde, toen de vyand in groote verwarring op de vlucht sloeg. Van Almonde trachtte van syn kant ook de "Franschen te vervolgen, doch dit ge lukte hem niet, doordat de wind te zw3k was. Hadde er eene fiksche bries gewaaid, dan ware wellicht de geheele Fransche voor hoede vernield. Russell schFeef daaromtrent in zyn rap port „dat hy zeker wist, dafe de Hollanders het als oen groot ongeluk -aanmerkten, dat zij zoo weinig gelegenheid; hadden om in gevechl tp komen. "Was het weder, anders geweest, liet zou nauwe'Jjjks mogaliyk ge weest zijn, dat een enkel van vyands vloot ware ontkomen." Wel had Van Almoide het bericht ont vangen de Franschen cm te loopea, ten einde hen te overvleugelen, maar, aagt Russell, „nauwelyks was het gevecht begonnen, of bet werd stil, waardoor Vac, Almondo dit niet kon doem" Het was uus de omstandigheid dat er geen wind was, waardoor de Nederlanders be trekkelijk weinig aan don stryd deelnamen doch bet schynt van Fiansche zijde bestre den te worden on de eer aan het beleid van den markies d'Arafrérillo toegeschreven, die begrypende niet besband to z\jn tegen het Nederlandsche eskader, vele zyner schepen boven wind en buiten gevecht hield en daardoor trachtte te beletten dat de Nederlanders zich met de hoofdmacht weenigden. (TUm'df verv.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 9