B 17JENLANIX Frankrijk. De aanslaande reis van president Carnet naar Nancy heeft veel van zich doen spreken. Keizer Wilhelm is reeds in den Elzas geweest en komt in Augustus weer naar Metzwaarom zou Carnot niet te Nancy mogen komen? Nancy is altyd eene open stad geweest en is het nu nog. In den oorlog van 1870 werd die stad, zooals het geheele oostelijke gedeelte ■des lands, onverwachts overvallen en door vier ulanen ingenomen. Thans is Nancy eene grensplaats geworden, welke, als er opnieuw een oorlog mocht uitbreken, al den last daar van uit de eerste hand zal hebben. De Fransch- Duitsche grens tusschen Belfort en Longwy is in strategischen zin verdeeld in vier af- deelingen aan de Fransche zjjde. Van Belfort tot Epinal heelt men eene onafgebroken reeks van vestingwerken aangelegd. Daarna van Epinal tot Toul is een gedeelte, dat niet bezet is door forten, omdat de Moezel en het groote bosch van La Haye aldaar een natuur lijken grondslag voor de verdediging uitmaken. Voorts is er tusschen Toul en Verdun eene nieuwe reeks van vestingen, welke van de overzjjde der grens de muren van Metz be- heerschen. Eindelijk is het gedeelte van Ver dun tot Longwy overgelaten aan de natuur lijke hulpmiddelen van den bodem, evenals het gedeelte tusschen Epinal en Toul, dat als het waro de aangewezen opening is voor een vijandelijk loger, de deur waar langs men Frank rijk binnenkomt. Nu ligt Nancy tusschen die laatste twee plaatsen, bulten de verdedigingslinie, juist aan den weg, wolken do vreemde indringers nood zakelijk moeten volgen. De bevolking heeft dus de overtuiging, dat zij de eerste geweer schoten zal hooren en zien lossen, en dat haar als hot ware de taak toekomt om aan de uiterste grens de eer des lands op te houden. Die overtuiging maakt, dat de be volking van Nancy zich op allerlei wijze door gymnastiok-vereenigingen en door schietoefe ningen voorbereidt op de taak, welke te eeni- ger tijd haar ten deel kan vallen. Dat sterke gevoel van vaderlandsliefde wordt aldaar levendig gehouden door een groot aantal uit geweken Elzassers en Lotharingers, die zich te Nancy gevestigd hebben. Do ontploffing in het postbureel van Labrousse is veroorzaakt door een soldaten- ketel, gevuld met kruit en waaraan eene lange lont bevestigd was. De deur van het huis werd 15 meters ver weggeslingerd; al de andere deuren werdon uit hare hengsels gerukt; de zoldering stortte in, de muren zijn gescheurd. Men vreest de gevolgen van den schrik voor eene oude dame, die aan eene hartziekte lijdt. Eeh ontslagen besteller, die vroeger de oude dame bedreigd had, is aangehouden. Hij houdt echter weenend zijne onschuld staande. De ministers kwamen gisteravond büeen om te beraadslagen over eene verstandhou ding met Spanje ten opzichte der handelsbe trekkingen met Frankrijk. De Spaansche gezant had gisteren een on derhoud met den minister van buitenlandsche zaken, Fvibot, over deze aangelegenheid. Jules lvoche was daarby tegenwoordig. Ee>n later bericht meldt dat de ministerraad het verdrag betreffende de handelsbetrekkin gen tusschen Frankrijk en Spanje werkelijk heeft goedgekeurd. Door dit verdrag en do maatregelen, welke Spanje in verband daar mede heeft genomen, zullen de handelsarti kelen van de beide landen onmiddellijk de toe passing van het laagste tarief genieten. Het Fransche minimumtarief zal toegepast wordon op Spaansche artikelen, en Fransche waren zullen hot bijzonder tarief genieten, dat thans nog tusschen Spanje en Engeland van kracht is en tot 30 Juni duurt. Het Fransche gouvernement vraagt ver mindering van het Spaansche minimumtarief, waarvan sommige heffingen den Franschen handel te zeer drukken. Er gaan Spaansche gedelegeerden naar Parijs, om te zien in hoe verre men de Franschen zou kunnen voldoen. Het blad „La Paix" verzekert dat pre sident Carnot te Nancy woordep spreken zal, die de onruststokers zullen teleurstellon en alle bezorgdheid verwijderen. Merkwaardig is het, dat hot geschcyf in Fransche zoowel als in Duitsche bladen over de feesten te Nancy op niets dan op weder- keerig misverstand schijnt te ruste»do Franschen dichten den Duitschers meeningen toe, die niet bestaan, en de Duitschers ergeren zich over voornemens, die de Franschen nooit schijnen gehad te hebben. De gisteren verschenen Parjjscbo bla den maken gewag van een aantal huiszoe kingen b\j anarchisten. Het doel schijnt ge weest te zijn, gestolen dynamiet te vinden, maar men vond - altijd volgens de couran ten niets anders dan „coiapromitteerendo geschriften." Diiltnohland. Herhaaldelijk heeft vorst Von Bismarck verkondigd dat een oorlog van Duitschland met Frankrijk niet noodwendig met een oor log tegen Rusland moet gepaard gaan, wan neer namelijk het laatste niet op het Balkan- schiereiland wordt tegengewerkt. EenRussisch- Duitsche oorlog zou daarentegen dadelijk de inmenging van Frankrijk ten gevolge hebben. Dit moge vroeger zoo zijn geweest, zegt de „Novoje Vremja", thans is het anders. „Vorst Bismarck", zegt zij, „is overtuigd, dat het voldoende zou zijn, dat Duitschland er 'toe medewerkte om prins Ferdinand en de bende van Stambouloff uit Bulgarije te verdrijven, om Rusland te bewegen Frankrijk aan zijn lot over te laten. Dit is eene groote dwaling. Men heeft, het te St.-Petersburg geraden ge acht, verleden jaar aan de gebeurtenissen te Kroonstad haren vrijen loop te laten, mot uit ontevredenheid met de houding der tegen woordige Berlynscho diplomatie, maar opdat eindelijk iedereen overtuigd werd van het ondoelmatige dier politiek, welke in 1870 -71 den val van Frankrijk mogelijk maakte. Rusland zal zulk een misslag niet weder begaan. Op een oorlog „niet met twee fronten" moet men in Duitschland niet rekenen. Wan neer men te Berlijn het gevaar van een oorlog met twee fronten inziet, kan de Duitsche regeering zulk een oorlog alleen vermijden, door zelve geene aanleiding tot een oorlog te geven, maar niet, wanneer zij uitgaat van de veronderstelling, dat in geval van een conflict met Frankrijk, het voldoende zal zijn, Oosten rijk te bewegen de tegenwoordige onwettige regeering in Bulgarije niet*langer te onder steunen." De „Post" bevat het officieuze verhaal van het geval in de Wrangel-strasse, waar de schildwacht een man doodschoot. De soldaat Luck stond op schildwacht en werd lastig gevallen door drie mannen. Zy scholden hom uit, gingen vóór hem staan om hem het op en neer loopen te beletten en toen hij lien verscheidene malen waar schuwde, trok er zelfs oen zijn mes. De schildwacht deed een greep om hem in arrest .te nemen, maar de man ontsnapte. Nadat Luck „halt" had geroepen, deed hy het nood lottige schot. Bolurië. De heer Adolpho Deiheur, die Woensdag jl. toen hfi zich naar zijn buitenverblijf wilde begeven, aan het station te Brussel plotseling overleed, is van 1870 tot 1884 lid der Belgische Kamer geweest en heeft daar, 20 jaren ge leden, het eerst het vaandel der grondwets herziening ontrold. Hij heeft de verwezen lijking van z\jn lievelingsdenkbeeld niet mogen beleven. H\j was zeer gezien als advocaat en heeft een werk geschreven over de naam- looze vennootschappon. Hij was 65 jaar oud. De luitenant-generaal Brialmont, die Dinsdag j.l. door de liberalen candidaat ge steld werd voor de aanstaande verkiezing, heeft den koning ontslag verzocht als inspec teur-generaal der forten en luitenant-generaal. Men gelooft dat hfi tot dit besluit is ge komen door de houding, welke het kabinet laatst aannam by de discussie over de forten aan de Maas. Het gerucht loopt te Brussel dat de werklieden van Lalouvière en die uit de myn- districten Charleroi, Bergen en Luik, den 14den Juni, den dag der verkiezing voor het wet gevend lichaam, niet zullen werken. Zy zullen dien dag eene betooging houden ten gunste van het algemeen stemrecht. Itsiliö. De minister-president Gioletti verklaarde in de gisteren gehouden Kamerzitting, dat het kabinet z\jn ontslag had ingediend, doch dat de koning het niet heeft willen aannemen. Hij verzocht der Kamer, do voorloopige 6/12 der staatsbegrootmg te willen toestaan, als van dringenden aard. Deze mededeeling van Gioletti en zyn daarop gevolgd verzoek werden met aanhoudend gemor aangehoord. Van verscheidene banken weerklonk de kreet, dat het hier een staats greep gold. De ondervoorzitter las een brief voor van den heer Biancheri, waar.by deze zyri ontslag neemt als voorzitter. De Kamer zal heden zijn opvolger benoemen. j In de couloirs heerschte groote opgewon denheid; algemeen werd het bovengenoemde verzoek der Regeering beschouwd als eene voorbode van de Kamer-ontbinding. Volgens gerucht zouden de algemeene verkiezingen vastgesteld zyn op 23 Juni en de herstem mingen op 30 Juni a. s.doch dit gerucht acht men stellig voorbarig. Tot op dit oogen- blik is nog niets beslist. De Kamer verkeerde vervolgens nog in opgewonden toestand en behandelde het han delsverdrag met Zwitserland. In parlementaire klingen vindt men de verklaringen van Gioletti zeer ernstig. Vele leden van de commissie der begrooting, die het ontwerp hebben onderzocht, waarby voor- loopig zes twaalfden worden gevraagd, zijn van meening, dat deze niet zullen worden toegestaan. De „Italië" meldt dat de reis van den koning en de koningin naar Berlyn in de maand September zal plaats hebben. De ongesteldheid van den Paus is slechts van tijdelykon aard geweest; de be handeling van zaken heeft hy hervat en weer de mis bediend.- Groo t-Bi'itanuië. Naar het schynt, zal de telephonische ge meenschap to Londen weldra beter en goed- kooper worden. Er worden verschillende wy zigingen aangebracht. De microphoon van Hughes zal met slechts zeer geringe wyzi- gir.gcn gebruikt worden met den ontvanger van Bell. Voorts wordt een dubbele draad gebezigd, welke zal verhinderen, dat het gesprek ge stoord wordt door gesuis en geraas. Dit stelsel, dat reeds in Manchester wordt toe gepast, is beproefd tusschen de City van Londen en Lambeth, in welke laatste plaats een muziekgezelschap speelde, dat men te Londen uitstekend hoorde. Het tweedraden-stelsel heeft ook dit voor, dat anderen het gesprek niet meer zullen kunnen afluisteren. De Council of foreign bondholders bericht uit Caracas romise te hebben ontvangen ad 6754. pd. st.. voor rekening der geconsolideerde schuld van Venezuela. Namens de werkeloozen in Cleveland is tot de koningin te Balmoral eene bede om hulp gericht. Door de werkstaking der kolen- delvers in Durham verkeeren thans in Cle veland 28,000 menschen buiten hunne schuld in zeer kommervolle omstandigheden. Sedert tien weken konden de mannen niets verdienen. De derde lezing van de wet op de middelen is gisteren door het Lagerhuis aan genomen. In het Hoogerhuis verklaarde lord Bur leigh dal het gouvernement de politiek van Canada ten gunste van lagere inkomende rech ten tusschen Engeland en Canada niet kan steunen zonder gevaar te loopen de groote voordeeion te verliezen, welke de Engelsche handel geniet door de handelsverdragen mot verschillende landen. Het wetsontwerp betreffende het kleine landbezit is by derde lezing met algemeene 6temmen aangenomen. Portugal. Men verzekert- te Lissabon dat de besluiten betreffende veranderingen in het ministerie door den koning reeds geteekend zyn. Zy zullen onmiddeliyk na de aankomst van den heer Serpa Pimentel openbaar gemaakt worden. De aftredende ministers zyn Martens, finan cien Chancelleiros, openbare werken Lobo, buitenlandsche zaken. Ferreira, voorzitter van don Raad en minister van binnenlandsche zaken, zou zich ad interim met de portefeuille van financiën belasten. De bisschop Bethsaida zou het departement van justitie voor dat van buitenlandsche zaken verruilen. Vasconccllos, voorzitter van de Kamer der Pairs, zou minister van justitie en eeredienst worden, terwyl Sequera weder met de portefeuille van koophandel en landbouw zou worden belast. Oo»t«nr.-IIo»ïi'--3Ionarehl<\ De dagbladen te Weenen bevestigen het bericht, dat de regeering aan de Sokols (eene Czechische gymnasten-vereeniging) verboden heeft deel to nemen aan de feesten te Nancy. De minister van eeredienst in Hongarije heeft in de Kamer verklaard, dat hy in de herfstzitting een wetsontwerp betreffende de Israëlieten zal indienen. De Hongaarsche minister vau landbouw heeft uit verschillende comitaten berichten ontvangen over schade, veroorzaakt door een gisteren gevallen dikken mist, waardoor vooral rogge en maïs getroffen zyn. In den loop der beraadslaging in den Oostenrijkschen Ryksraad over de finantiöelo hervormingen heeft Paschath, een jong-Czoch gisteren een heftigen aanval gedaan op het drievoudig vorbond, waartegen zich do groote meerderheid der natie verzet, want het plaatst O.ostenryk onder het Duitsche juk. Deze politiek kan niet anders dan noodlottig zyn; zy bereidt aan de monarchie hot lot, dat Hannover trof. Do keizerlyke regeering zorge er voor, zeido do spreker ten slotte, dat zij in de ure des gevaars niet door hare onderdanen verlaten worde. Gemeugd N teu^vn. Het grasgewas op de wegen vaïi den Veendcr polder tc Woubrugge, op 27 dezer in M perceelen publiek verpacht, bracht f 86 op, tegen f 75.75 in 1891. De oefening mot de brandspuiten 1 en 2 in het dorp "VVoubrugge zal gehouden worden on Dinsdag 7 Juni a. s., 's avonds te 6 uren, en te Iloogmade met spuit 3, op Dinsdag 14 Juni d. a. v., 's avonds te Turen. Zooals dezer dagen werd gemeld vierde de bekende tolgaarder aan den Loos' duinschen weg, onder 's-Gravenhage, R. D. Thierry, gisteren zyn 60 jarig ambtsfeest. Niet alleen waren do tolboom en het tolhuis vei sierd, maar den geheelen weg langs, tot Monster toe, wapperde hier en daar de vlag. In de bewaarschool to Loosduinen werd de nog altijd opgewekte „oude," omringd door zyne kinderen, klein- en achterkleinkinderen door de commissie van den straatweg (de heeren C. A. Van der Kemp, H. A. C. De la Bassecour Caan en R. A. W. Sluiter), zoo mede de burgemeesters van Loosduinea en Monster en tal van belangstellenden, ont vangen. en gelukgewenscht. Nadat een kinderkoor was gezongen, werd Thierry door den heer Van der Kemp toe gesproken, die daarby ook de dochter her dacht, die sedert het overlyden van de vrouw- de huishouding van den nu 91-jarigen man - bestuurt en hem ook in zijne betrekking j trouw ter zyde staat. De spreker eindigde met aan den jubilaris namens HH. MM. een blyk van waardeering-1 en tevredenheid te overhandigen, en vervol- 1 gens namens de overige belangstellenden eene zilveren tabaksdoos, door eeno dame uit Den Haag geschonken, met een partytje echte, onvervalschte tabak, maartabak, waar men niet met vuur aan mag komen. Na de zilveren doos met den „ryken" inhoud waartoe ook de vorstelyke bydragen hadden gestrekt, in ontvangst te hebben genomen, dankte de grysaard zichtbaar ontroerd voor de hem gebrachte hulde, maar vrooiyk als altyd was het slot van zyne korte dankbe tuiging„Met genoegen had hy altyd zyn dienst vervuld, en wanneer hy weg is, moet zijn Geertje (zyne dochter) maar zien, hoe zy het verder doet." Te Rotterdam is op last der justitie naar het Ziekenhuis gebracht liet lyk eener vrouw, die waarschynlyk aan ver- giftiging is gestorven. Deze vrouw was ge- ruimen tyd lydende aan rheumatische kooit-! sen, en hoewel onder dokters behandeling, was er geene beterschap waar te nemen. Een vriend des huizes wist raad. Hy kreeg van een kennis van hem eenige kruiden, die deze buiten op het land geplukt had, en deze zouden een zeker middel tot. gene zing zyn. Zy moesten eerst gedroogd, dan als thee getrokken en vervolgens van het aftreksel viermaal daags een kopje gebruikt worden. Aldus geschiedde jl. Woensdag, met het gevolg, dat d"e vrouw Donderdag overleed, en door twee doctoren op het lijk teekenen van vergiftiging werden waargeno men. De politie op Feienoord nam de krui den in beslag en stelt thans een onder zoek in. (^- -K. Cl Te Havre heeft men een ui: Amerika ontsnapten boef aangehouden er, den man op verzoek van den consul in ee. hotel onder bewaking gesteld. De man i' ondanks deze voorzorg, toch ontsnapt. Volgens een bericht uit Loand. is een aantal boeren naar Mossamedes gt trokken. Nadat zij zich daar gevestigd hebber en de beste gronden in gebruik hadden ge nomen, verklaarden zy zich onafhankelijk. Do streken in de nabyheid de: Mississippi vormen een groot meer..Arkansas is byna geheel overstroomd. Men ziet slechts de daken der huizen boven den vloed - steken. Tal van personen zyn om het levq gekomen. De grootte van het finanlióel verj lies is natuurlijk nog niet te bepalen. M water stijgt nog altyd.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2