Finantiliel Overzicht. De grootste levendigheid in H o 11 a n c h e fondsen was wederom op te merken in Tabafcs-aandeelen, aandeelen Hollandsche- en Staatsspoor en Nederlandsche Handelmaatr schappjj. Wat de Tabaksaandeelen betreft, hiervoor was de stemming verschil lend. Terwijl voor de moesten een tamelijk aanzienlijke achteruitgang in koers viel waar te nemen, volgens beursg&vuchten veroorzaakt door lagere opbrengst -der tabak, waren aan deelen Deli-Assahan lioogerdoorgroote kooporders. Vreemd genoeg waren aandeelen Cultuur-maatschappij der Vorsten landen 'leger, niettegenstaande het bekend worden dat op de gewone aandeelen 4'/, pet., op de preferente pet. zal worden uitge keerd, hetgeen aanmerkelijk meer is dan het vorige jaar. Belangrijke zaken werden ge daan in aandeelen Handelmaatschappij. Door het ontbreken van eenige zekerheid omtrent het uit te keeren dividend en de verschil lende geruchten, welke daarvan zijn uitge strooid, is dit fonds voor het oogenblik geheel verlaagd tot dobbel-papier. Blijkbaar weten de houders der aandeelen Hollandsche- en Staatsspoor nog niet wat ze moeten doen en blijven de koersen ongeveer om hetzelfde punt dobberen. Zoo lang niet bekend is wat de oorzaken geweest zjjn der zeer verminderde winsten der Maat schappij, kan moeilijk worden beoordeeld of die vermindering vantjjdeiyken of langduri- gen aard zal zijn, dus ook of de tegenwoor dige prijzen dezer aandeelen te hoog of te laag geschat worden. De Russische Roebel fondsen blijven steeds flink in prijs met voortdurende vraag, hoofdzakelijk uitgelokt door de rijzing van den zilveren Roebel. Dit staat wederom in verband met de voortdurend gunstige voor uitzichten van den graanoogst in Rusland, welke van dien aard zijn dat opheffing van het verbod voor haver-uitvoer voor geheel Rusland spoedig wordt te gemoet gezien. Onge- twtffeld zal eene a'gemeone hervatting der graanverschepingen een geduchten uitvoer ten gevolge hebben, waardoor het zeer goed mogelijk is dat de Roebel nog meer in waarde zal stijgen. Italië is thans méér van eene bevredi gende oplossing der ministerieel e crisis ver wijderd dan ooit te voren. Als een der mid delen om de uitgaven van den Staatsdienst te verlichten, wordt thans door den minister van financiën voorgesteld eene nieuwe 4 pets.- obligatio-leening uit te geven, ten einde daar door de uitgaven voor verschillende spoor wegen te dekken en deze niet langer te brengen ten laste van het staatsbudget. Omtrent Spanje wordt in de laatste dagen voortdurend gunstig nieuws vernomen. Inde eerste plaats zou Rothschild geneigd zyn eeno leening te sluiten van 100 millioen franken, indien Spanje toestemt de concessie der kwik zilvermijnen, welke eerlang afloopt en waar van Rothschild eigenaar was, voor geruimen tyd te verlengen. Verder verneemt men dat Spanje liet tegoed by de Tabaksraaatschappjj zou willen omzetten in eene geconsolideerde schuld.* Zoodoende hoopt de regeering voor geruimen {of eenigon) tyd in den geldnood te voorzien. Op grond hiervan konden do Spaan- sche fondsen zich in eene flinke koorsverbete ring verheugen. De berichten over de Portugeescho schuldregeling waren vele en van verschillend gehalte. Do telegrammen van Woensdag waren niet aeer gunstig. De regeoring was •bljjkbaar het voortdurend rekken der onder handelingen moede en verklaarde dat, indien -de overeenkomst met de obligatiehouders niet binnen een paar dagen definitief zou zjjn tot stand gekomen, de vertegenwoordigers van Portugal zouden worden teruggeroepen en de onderhandelingen afgebroken. Dit laatste sou nu wel het standpunt zjjn, hetwelk Portugal voor zich zou innemen; de obligatiehouders eohter zouden vermoedelijk hierin toch ook een woordje hebben mee te opreken en wel het grootste woord Een en ander was evenwel oorzaak, dat eon gevoelige teruggang der koersen plaats had. Sedert zyn echter uitvoerige berichten gekomen, welke nu vermoedelijk wol als definitieve I kunnen worden aangenomen. De hoofdpunten i daarvan komen hierop neer: de interest der buitenland8che schuld zal in goud worden betaald, de eerste vijf jaren met 50 pet., de l daaropvolgende v(if jaren met 55 pet. on zoo vervolgens alle 5 jjren stijgende met 5 per- cent, totdat de rente met hot volle bedrag 1 van vroeger zou worden uitbetaald. Voor hot innen tier gelden voor de coupons zou eene bankinstelling te Lissabon of eene in het buitenland worden aangewezen, aan welke de regeering iedere drie maanden de ben no digde gelden zou overmaken. De gehoele overeenkomst moet echter nog zoowel door de Portugeesche regeering als door de comite's der fondsenhouders officieel worden bekrachtigd. De Turkse he conversie-plannen komen duidelijker op den voorgrond. De regeering heeft in beginsel de conversie der geconso lideerde schuld goedgekeurd. Daarvoor zou eene nieuwe 4-pcts.-leening worden uitge geven en zouden o. a. de geconverteerde Turken C en D worden omgeruild tegen den maatstaf van 35 pd. st. nieuw fonds tegen 100 pd. st. oude schuld. De houders van Turksche loten heb ben evenwel ook hunne goedkeuring te geven, waartoe voor het oogenbiik weinig geneigd heid bestaat, tenzij ook aan hen zeer voor- deelige voorwaarden worden aangeboden. De koersen der obligatién Circum Etnea gingen met percenten te gelijk naar beneden, zonder eenige andere oorzaak dan moedeloos heid en wantrouwen in den geheimzinnigen toestand, welke ten opzichte dezer Maat schappij blijft heerschen. De laatste bekend making was de publicatie van den heer San- dors, waarin als gunstige toestand werd aangeduid hetgeen men, niet zonder grond, als een zéér slechten zoude mogen uitdrukken. b r a z i 1 i a a n s c li g en Columbiaan- sche fondsen waren beide hooger, de eersten slechts in vervolg van de gunstige stemming voor deze waarden, de laatsten door de hervatting der pogingen om tot eenige schuld regeling te geraken. De ongunstige indruk, door het nieuwe reorganisatie-plan der Atchison Topeka teweeggebracht, heeft langzamerhand voor eene betere beoordeeling plaats gemaakt. De gunstige beschouwingen zyn gebazeerd op de overweging, dat de houders der income-bonds, hoewel een deel hunner rente prijsgevende» een fonds daarvoor in de plaats bekomen, dat eeno veel hoogeie marktwaarde bezit, dus naar alle waarschijnlijkheid aan kapitaal zullen winnen wat zij in de toekomst aan eventueele renteverhooging moeten opofferen. Kijnlandsche BanJi. Gemengd Nieuws« Men meldt ons dat de onderlinge wedstrijd, uitgeschreven door de Leidsche Wielrijders-Yereeniging op Zondag 29 Mei, niet zal plaats hebben, aangezien zich te weinig deelnemers hebben aangemeld. Hedenmorgen te halfnegen werd aan de veelading der Holl. IJzeren-Spoorweg maatschappij door het 4de regiment infanterie weder eene oefening gehouden in het in- en uitladen van tot den troep behoorendo voer tuigen en paarden. Hiertoe werden gebruikt do voertuigen van het 4de bat. van het regi ment ten getale van 7, nl. 4 compagnies- karren, 1 patroon-caisson, 1 bagagekar en 1 ziokenkar, terwyl de 14 paarden afkomstig waren van het 2de regiment veld-artillerie alhier. Ongeveer te 10 uren was de oefening af- geloopen en keerden voertuigen en paarden weder naar de kazernes terug. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 385 zwembaden door heeren en 36 door dames. De temperatuur van het water is 20° Celsius. Uit vier onzer academiesteden komen morgen, Zondag, de beste roeiers uit de studentenverenigingen naar Haarlem. Hun doel is op liet Noorder-Spaarne nieuwe lauwe ren bij de oude te voegen of eerste lauweren te behalen, en dat op een gebied waarop men het jonge geslacht zich gaarne ziet bewegen. Voor dezen dag heeft men zich druk ingespannen, veel geoefend en zich van veel onthouden. Men heeft het mogelijke gedaan om eene schit terende zege te berechten en eene onverhoopte, maar toch noodzakelijke nederlaag zoo eervol mogelijk te doen zyn. Van het feest zullen velen, ook uit Leiden, getuigen zyn; maar vooral bij de Amsterdam- sclie vrienden van watersport bestaan grooto plannen. De leden van „De Amstel" komen .met eene afzonderlijke feestboot, en wat voor de stoffeering der watervlakte nog aardiger is, ook do zeil- en roeivloot zal goed zyn ver tegenwoordigd. 'tis to wenschen, of liever te verwachten, dat ook de tribune goed bezet zal z|jn. Familie, vrienden en bekenden blijven natuurlijk niet weg, maar er is op grootere belangstelling gerekend. Dat vooral de dames in grooten getale opkomen! Hare aanwezigheid wordt in dezen kring meer dan elders op prijs ge steld, zoo om haar gezelschap, als om den grooten luister, welken hare aanwezigheid aan het geheel schenkt. De volgorde van den roeiwedstryd is aldus 1. Oude vier, outrigged 4 deelnemers. 2. Jonge vier, inrigged 2 3. Skiff 3 4. Jonge twee4 5. Oude twee3 6. Jonge vier, outrigged 2 Naar men zich zal herinneren, liet verleden jaar de regeling van het waterfeest, althans voor de journalisten, die hunne belangstel ling waren komen toonen, te wenschen over; doch thans zijn blijkbaar maatregelen ger o- men om herhaling der onaangenaamheden, als zich toen voordeden, te voorkomen. Uit sluitend voor de genoodigde vertegenwoordi gers der pers is nu eene stoomboot bestemd. Men schrijft ons uitAlfena/d. Rijn, dd. 2S Mei: De Amsterdamsche tijd zal alhier ook weder spoedig worden ingevoerd, wat ieder weldenkend ingezetenen toejuicht, die daarom het Raadsbesluit in dien geest op prijs stelt. Van de zijde der werkbazen is die tyd steeds behouden, niettegenstaande de dorps klok den tijd van Greenwich aanwijst. De werklieden arbeiden steeds naar den Amster- damschen tijd, de stoombooten varen volgens dienzelfden tijd, terwijl nu ook het kerkbe stuur besloten heeft het predikuur weer op Amsterdamschen tijd te doen aanvangen. Omtrent den brand op het Han delsterrein te Rotterdam wordt nog het na volgende vermeld Toen de brand ontdekt werd, lagen voor loods 6 in de Spoorhaven om heden uit loods 7 te laden de ijzeren kraakschepen „Johanna," schipper G. J. Van Vliet, en „Cor nelia," schipper M. De Mos, beide behoorende aan de reederij „De Blauwe Ster" en thans voor het kantoor dier reederij aan de Wijn haven ZZ. ligplaats hebbende. Schipper Van Vliet, op het alarmeeren der politie wakker geworden, begaf zich op dek en zag toen de vlam slaan uit een boven- kaampje van loods 6 aan de zyde van loods 7. Onmiddellijk begaf hij zich weder naar 'oenedert om zijne klceren aan te trekken, waarna hij, boven komende, bemerkte, dat de vlam reeds op verschillende plaatsen uit sloeg. Zijn eerste werk was nu zjjne scheeps touwen los te gooien, waartoe hy zich door de vlamnaen moest begeven; devangtouwen, waarmede zijne roeiboot vastzat, kon hij door de felle hitte reeds niet meer loskrijgen, en deze zyn dan ook deels doorgebrand, deels losgetrokken door een stoombootje van de reederij P. Smit, dat hem hulp verleende en zyn vaartuig verhaalde. Schipper Van Vliet bekwam verscheidene brandwonden aan beide beenen en voeten, aan rechterhand, hals en aangezicht, zoodat hij zich nu onder ge neeskundige behandeling bevindt. Van zyne kraak verbrandden de tuigage, de dekkleeden, eenige luiken en de loopplank. De kraak „Cornelia" kwam er gelukkiger af, daarvan verbrandden alleen de tuigage en de dek kleeden. Men weet nog eene aardige bijzonderheid naar aanleiding van het ongeval mede te deelen. Een gezagvoerder van een daar ter plaatse liggend schip kwam circa halftwaalf op hot terrein en zag toen uit de verbrande loods zeker wel 70 ratten vluchten. Hy ver moedt dat het toen van binnen reeds smeulde. De rechter-commissaris in straf zaken te Utrecht, substituut-officier van jus titie en griffier, vergezeld van de prof. dr. G. Van Overbeek de Meyer en C. H. Spronck, begaven zich Woensdag-namiddag naar de gemeente Barwoutswaarder, naar aanleiding van het overlyden onder verdachte omstan digheden van eene juffrouw, om ter plaatse een gerechtelijk onderzoek in te stellen. In de lunetten (fortgracht) in de heide by Vucht zyn Donderdag-middag twee soldaten van het garnizoen te 's-Hertogen- bosch by het baden verdronken. Een der twee omgekomenen had zyn kameraad wil len helpen, doch werd het slachtoffer va.n zyne menschlievendhoid. By gelegenheid van den Donder dag 26 Mei te Lekkerkerk gehouden zeilwed strijd op de Lek, is een vaartuig, waarin 8 personen gezeten waren, omgeslagen. Vier hunner werden spoedig gered, met de vier overigen duurde het een geruimen rijd, eer men hen gevonden had. Uit Drachten wordt gemeld: de terugreis van de kermis heeft F. B. van Houtigehage, gisternacht zijn meisje twee pistoolschoten zóó ernstig in den bul; gewond, dat haar toestand bedenkelyk is.I* woesteling keerde naar de kermis terug liet het ongelukkige slachtoffer aan den v. liggen. Byna een uur later werd zy nay Drachten vervoerd en in het armhuis opge nomen. De dader is in verzekerde bewarini genomen. Eenige jongens vermaakten zich op Hemelvaartsdag in de haven ts Goudswaard met zwemmen; een van heil de 15-jarige zoon van schipper Bouman aldaar verdween in de diepte zonder dat het zijr makkers roogelyk was hem te redden. Toer men hem eenige oogenblikken later ophaalde was hy reeds overleden. De 16-jarige V. H., te Dordrecht, vermaakt zich gisterochtend vroeg met schuitje varen In do nabyheid van het „Huis te Merweae' greep h\\ hot touw van een voorbijvarend sleepbootje, ten einde op deze wyze zich te laten meeslepen. Daar dit bootje groote vaart had, sleuide het touw hom het bootje uit, de jongen verdronk. Zyn lijk is nóg niet opgevischt. De vrouw van het gezin, dat in de Hugo De-Grootstraat te Rotterdam woont en dat door pokkon aangetast werd, is in he' ziekenhuis aan die ziekte overleden. Gisteravond met den trein van 10.40 is van Groningen vertrokken eendeta chemont militairen onder bevel van den eersten luitenant Groustra, naar Middelstuin, waai ten gevolge van eeno werkstaking, rustver storing wordt gevreesd. Iemand te I Jmuiden werd dezer dagen zóó boos op zijn jongen, die een varken had losgelaten, dat hy, hem oorvijgen toe dienende, achterover dood neerviel. De cholera is ook te Mesued.ir Perzië, uitgebarsten. Dertien ziektegevallei worden er gemiddeld dagelijks waargenomen Een exprestrein tusschen Londei en Birmingham van do London and Nori hwestern-spoorwegmaatschappy en een expres van de Middland-spoorwegmaatschappy gaande naar Bristol, zyn op een viaduct even] buiten het station Newstreet te Birmingham] te 5 uren gisternamiddag in botsing gekomen.! Beide treinen ontspoorden. De locomotief en eerste bagagewagen van den Northwestern- trein vielen van het viaduct en zjjn volkomenj verwoest. De machinist, de stoker en decon-j ducteur werden zwaar gekwetst. Van een wagen met paarden zakte de bodem weg zoodat alle paarden gedood werden. De twaal passagiers van den Northwestern-! rein zijn alle min of meer gewond. De Middland-trem had slechts weinig schade, hoewel hy ooi ontspoord is. De reizigers van dezen trein zijn er^met den schrik en met wat schram men en builen afgekomen. Telegram mfe n> PARIJS, 27 Mei. Men gelooft dat de pre fectuur van politie op het spoor is van de bedui vers der ontploffing in den restaurant-Véry Aan de „Temps" wordt uit Marseilli gemeld, dat de gezondheidscommissie eer» quarantaine heeft opgelegd aan verschillendi schepen uit de havens der Roode Zee. PALERMO, 27 Mei. By de onthulling van eer gedenkteeken voor Garibaldi, hield Crispi et ni rede, waarin hy allereerst hulde bracht aa: Garibaldi. Daarna verklaarde hy dat wat thans ge daan is, niet voldoende is. Men moetdenkes aan de belangrijke plichten, welke nog op he: land rusten. Ook moet men denken aan he: gevaar, dat ongeduld en onwetendheid he! land kunnen brengen. LISSABON, 27 Mei. Serpa Pimentel is n Lissabon aangekomen. De veranderingen in het Kabinet zij: door den koning geteekend. MADRID, 27 Mei. Het nieuwe handelsve: drag met Frankryk zal 30 Mei in werkini treden. WEENEN, 27 Mei. Prins Ferdinand vai Bulgarije is naar Londen vertrokken. BERLIJN, 27 Mei. (H. C.) Alleen de Koning, Regentes der Nederlandent niet Koning.n V helmina, zal de parade te Berlyn bywone. De Potsdammerparade zal de Koningin één der vensters van het Slot aan schouwe: Tot het feestprogramma behooren ook leven beelden, herinneringen aan Holland en episoóa uit do geschiedenis van het Huis va! Oranje voorstellende. Wegens don korten dm' van het vorstelijk bezoek zal het Nederlanf sche gezantschap geen feest geven.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10