9898 Zaterdag 2® Mei. A°. 1832. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gen- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. 31 o t e e r e g e w r o k e n. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Alsonderljjke Nommers..0.05. Tweede Blad. 3-Ootober-Vereeniging. In de kleine zaal der Stadszaal bad Don derdagavond de gewone algemeene Mei-leden vergadering van bovengenoemde Vereeniging plaats, welke zeer goed bezocht was. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, deelde de Voorzitter mede dat ter vervanging des heeren Plemp van Duiveland, eertijds voorzitter van het Leidsch Studentencorps, maar in het begin van dit jaar afgetreden, het lidmaatschap van het bestuur is aangeboden aan den nieuwen corps-praeses, den heer Salomonson, die dat heeft aangenomen en daardoor het corps vertegenwoordigd in de 3 October-vereeniging. Deze medodeeling werd met applaus begroet. Aan de orde werd daarna gesteld het kiezen van eens commissie van controle, bestaande uit drie leden. Tot stemopnemers werden benoemd de heeren W. C. Mulder (bestuurslid), E Kruisinga Dz. en J. La Brée. Het bestuur had voor die commissie voorge steld de volgende drie dubbeltallenlo. A. J. M. Hooien on F. Stokhuyzen; 2o.A. Pannen- tier en W. J. Suringar; 3o. L. Maas en M. Cahen. De uitslag der stemming, medege deeld door den heer Kruisinga, was dat gekozen waren de heeren Hoelen, Parmen- tier en Maas, respectievelijk met 58, 60 en 84 stemmen, en dat op de heeren Stokhuyzen, Suringar en Cahen waren uitgebracht 56, 52 en L0 stemmen. Twee biljetten waren blanco; één biljet was van onwaarde. Geen der benoemden tegenwoordig zijnde, werd besloten hun konnis van hunne benoe ming te geven. Het bestuur vroeg en verkreeg machtiging om, in geval van met-aanneming, No. 2 der voordrachten te benoemen. De Voorzitter wees vervolgens op de gun stige beschikking van den Gemeenteraad inzake het kosteloos afstaan der zaal voor de gewone vergaderingen der Vereeniging en bracht daarna ter konnis, dat den vorigen middag een gedeelte voor een feestplan het bestuur be reikt had, te laat dus om in aanmerking te kunnen komen voor dit jaar. Niettemin bracht de heer Brouwer dank aan het lid, dat het plan ingezonden had; misschien kan er een volgend jaar iets van gebruikt worden. Het bestuur heeft gemeend de ochtendfeest viering op dezelfde wijze te doen geschieden als vorigo jaren en ze in te wijden met koraal- muziok. Het weldoen aan minder bedeelden zal niet met alle macht worden ingekrompen, vooral niet, nu het bestuur toezegging heeft ontvangen van eene ruime gift, zelfs wel 200, indien noodig, voor dat weldoen. Wel heeft het bestuur maatregelen genomen tot eenigo inkrimping der uitdeelingen. Het heeft o. a. bepaald dat men daartoe niet kan worden ingeschreven dan by persoonlijke aanmelding. De circulaire, vanwege het bestuur rond gezonden tot werving van nieuwe leden, heeft reeds succes gehad en vooral onder eene categorie en in buurten, waarvan men dit niet verwacht had. Het geheele resultaat kan eerst later worden vermeld. Het feit, dat leden gewonnen zijn in zulke buurten, leidde gedeeltelijk ook tot vaststel ling van het middagfeestplan, dat hoofdzakelijk zal bestaan in volksmuziek op groote schaal, onder controle, van één tot drie uren, door vijf a zes muziekcorpsen, vooral in de achter buurten. De groepen muzikanten hebben daar een programma af te spelen, rusten op een nabijgelegen pleintje uit en trekken gezamen lijk, na elkander hier en daar ontmoet te hebben, tegen drie uren op naar het Schut tersveld, steeds flink muziekmakende. Door de geheele stad zal alzoo feestvreugde heer- schen, ook in buurten, waar daarvan anders niets wordt waargenomen. De groote kermis op het Schuttersveld zal 's middags ook in vollen gang en voor elkeen toegankelijk zijn. De schutterijmuziek zal daar tot vijf uren de vreugde verhoogen. Het avondfeest zal als alle jaren op het Schuttersveld op de gebruikelijke wijze plaats hebben. Na ontwikkeling van het programma gaf de Voorzitter gelegenheid tot het doen van op- of aanmerkingen. De heer H. C. Van der Heyde wenschte, met het oog op het afsluiten van het Van- der-'Werf-park, de koraalmuziek op eene andere plaats gegeven te zien, opdat de hoorders minder van ontzettend gedrang zullen te lijden hebben, bijv. op den stadhuistoren. De Voorzitter, gewezen hebbende op de groote bezwaren, verbonden aan andere plaatsen voor do muziek, zeide dat het be stuur had gehoopt de leden met een nieuwen maatregel in dezen te zullen kunnen ver rassen. Een ander lid maakte er het bestuur at tent op dat er misschien twee vuurwerken kort na elkaar zullen worden te zien ge geven, nl. dat bij gelegenheid der Landbouw tentoonstelling (einde September), omdat Land bouw gewoonlijk vuurwerken geeft, en dat op 3 October. Hij vreesde dat het laatste dan bij het eerste verre zou achterstaan en vroeg daarom of het bestuur soms iets an ders voor bet vuurwerk in de plaats zou kunnen stellen. Een ander lid noemde daartoe bijv. een prachtig stuk illuminatie, o. a. den jaren geleden gebrand hebbenden Ohineeschen tempel, waarvan, naar hij meent, nog stukken op de Stadstimmerwerf liggen. De Voorzitter dankte voor do opmerking en verzekerde dat ze bij het bestuur tot over weging zou leiden. De heer Riedel gaf aan na afloop van het avondfeest eene taptoe met flambouwen te doen houden door de muziekcorpsen van 's middags, nu dezen toch in de stad zijn, waartegen de Voorzitter bezwaren inbracht, o. a. wat de geldelijke belooning der muzi kanten en het vroegtijdig aftrekken der feest vierenden van het feestterrein betrof De heor A. Mulder wenschte een wandel terrein met gasverlichting van ballons te zien aangebracht op den avondfeestgrond, hetgeen volgens den Voorzitter zou afstuiten op de grootte van het feestterrein en op de aan wezigheid van den dansvloer. Eene opmer king omtrent de kosten der verlichting, dooi den heer Mulder gemaakt, beantwoordde de Voorzitter o. m. met te wijzen op de minder geworden kosten, bij het eerste jaar verge leken. De heer H. L. Van Nifterik vond de muziek der jagers in den tuin van „Zomerlust" over bodig en uit menig opzicht zelfs hinderlijk. Volgens den Voorzitter moest die muziek daar behouden blijven, ook met het oog op den toegang door „Zomerlust;" nog eene tent op het Schuttersveld te plaatsen, zou geldelijke bezwaren opleveren. De heer Schoevers wenschte het vuurwerk behouden te zien, als zijnde een slot, dat pakt. Met Landbouw behoefde z. i. geene rekening gehouden te worden. Het lid, dat er de aandacht op had geves tigd dat er waarschijnlijk twee vuurwerken kort na elkander zouden plaats hebben, wenschte ook zoo'n „pakkend" slot, maar een voudig iets anders dan vuurwerk, als het bestuur hierop iets verzinnen kan. Een voorstel om het vuurwerk te doen vervallen, deed hij dan ook volstrekt niet. Zjjn doel was slechts een wenk te geven voor het geval dat Landbouw ook een en dan denkelijk luister- I rijker vuurwerk mocht doen afsteken, en dan zou dat van 3 October erg er bij moeten onderdoen, althans geen schitterend effect maken. 1 De heer H. C. Van der Heyde wilde het PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor hel lncasseerea buiten de stad wordt ƒ0.10 bere«en«, feestplan, na de door hot bestuur beloofde overwegingen, by acclamatie aangenomen zien, hetgeen gebeurde. Hij bracht dank aan den Voorzitter voor diens leiding en wees op de koninklijke herbenoeming van onzen burge meester als zoodanig, den eere-voorzitter der Vereeniging. Hij stelde voor, dat het bestuur der Vereeniging hem, namens deze, zou ge lukwenschen met die herbenoeming en haar in zijne voortdurendo belangstelling zou aan bevelen. Dit geschiedde ook bij acclamatie. De Voorzitter zeide dat het bestuur gaarne aan de aangename opdracht zou voldoen. Na eenige opmerkingen omtrent de gedrags lijn der jury bij den jongstenreclame optocht, door den heer J. P. Riedel, in het bijzonder over het gedrukte verslag dier jury, waarin ook een oordeel, en dit niet al te vleiend, werd uitgesproken over de wz'ef-bekroonden, sloot de Voorzitter met dank voor de opkomst en met de beste wenschen voor het a. s. 3-October-feest de vergadering. tJcineeascraad vun Voorschoten. Zitting van 24 Md. Voorzitter: de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede de adressen van den kerkeraad der Hervormde Gemeente en van dien der Christelijk-Gereformeerde Kerk, van het bestuur der Christelijke Jongehngs- vereeniging „de Heore is mijn Banier" en van dat der Afdeeling Voorschoten vanhetNoder- landsch Werkliedenverbond „Patrimonium", allen verzoekende de kermis af te schaffen of zoodanig te beperken, dat zy nimmer aan- vange des Zondags en steeds gesloten worde op Zaterdag-avond. Tot beperking, overeenkomstig het verzoek, wordt besloten. Het kohier van hoofdelijken omslag voor hot jaar 1892 wordt, behoudens enkele wijzi gingen, overeenkomstig het ontwerp van bur gemeester en wethouders, vastgesteld tot een totaal bedrag van ruim ƒ3950. De vergadering wordt daarna gesloten. Delft, 25 Mei. Grauen. Voor vordchilijnde artikelen was meer vraag, do aanbiedi gen waren echter niet groot, zoodat er niet veel omging. Prijzen bleven ODverar-derd. Witte Tarwe ƒ0.25 a ƒ8.75 Roodo 6 75a ƒ8.40 Rogge ƒ5.60 a ƒ6 40 Zomergerat ƒ3.80 a ƒ4 30 Chevalier- ƒ4.90 a 5.50. Haver 3.'.5 a 3.80. Blauwe Erwten ƒ7.— u 9 25. Bruineboonen f 9.25 a ƒ11.50, Paardenboonen ƒ6.10 a ƒ6.30, Duiver-booneu ƒ6 85 a ƒ7.20, Winter-Eoolzaad ƒ10.- a ƒ10 75 Zom-r- Koolzaad 8.75 a 9.50, Kanariezaud 7.a ƒ8.2.5 Hennepzaad 7.25 a ƒ8.-, alles per HL. 29 Hei—2 Juni 1692 DOOK JAS HO(;EAHAHP. 1.) Belofte maakt schuld! Ik roep dit toe aan de lezeressen en lezers, wier ingenomenheid ik vernam omtrent mjjne laatst geschreven „herinnering": Eon meesterlijke zet. Wat ik tot inleiding daarvan 6Chreef, zou thans evengoed geplaatst kunnen worden, doch ik heb te veel vertrouwen op het goed geheugen der lezers en wil derhalve korte lfjks aanstippen, dat het feit, hetwelk thans w.der onder uwe aandacht gebracht wordt, eveneens plaats had tijdens den negenjarigen of derden veroveringskrijg van Lodewijk, nadat bij Bevesier, 10 Juli 1690, door de Nederlanders eene oor volle nederlaag werd geleden, welke, hadden do Britten zich niet zoo schandelijk gedragen, eene roemvolle overwinning had kunnen worden. Thans is de zeeslag bij Kaap La Qogue het onderwerp onzer „herinnering." Met leede oogen war het door Jacobus van Engeland aangezien, dat onze stadhouder Willem III tot koning van Engeland was uitgeroepen. Als verjaagd koning s elde b(j alle pogingen in het werk zich van den troon opnieuw meester te maken, en daarom ook had hij een verbond aangegaan met Lodewijk XIV, ten einde hem daarin behulpzaam te zijn. De groote veroveraar wilde deze schoone kans niet ongebruikt laten voorbijgaan lijj toch vermeende hiermee alweer zijn voordeel te kunnen doen. Hij besloot dan ook nu weder een grooten aanslag op Engeland te ondernemen, om z(jn vriend Jaeobus te helpen. Deze, door verschillende staatsdienaren, legerhoofden en personen aan het hof van Willem III verkeerende, voortdurend op de hoogte gehouden van den toestand des lands en de ontwerpen der Regeering, meende de stellige zekerheid te hebben dat, wanneer er slechte een flink optreden plaats had, de zaak voor hem gewonnen was. In het leger, op de vloot, overal was ontevredenheid tegen de bestaande regeering; het verraad was overal doorgedrongen en een stout optreden zou de schoone verwachtingen van Jacobus zeker verwezenlijken. Hy immers zou èn leger èn vloot om zich geschaard zien. Paarom werden buitengewone maatregelen genomen. Aan de kust van Normandië zou een kamp worden opgericht, ten einde daar al de Iersche regimenten in Franschen dienst te vereenjgen met 10,000 Franschen, welk leger, aangevoerd door den markies de Belle fonds, ingescheept zou worden op ongeveer 80 linieschepen, om daarna in Engeland te landen. Te Toulon en te Brest werden groote toebereidselen gemaakt, en opdat het niet zou ontbreken aan do noodige transport middelen, werden zeehandel en koopvaart tijde lijk geschorst en een 300-tal transportsche pen bij de plaats van inscheping verzameld. Te Brest werden 44 zware linieschepen onder de Tourville, te Toulon 85 onder d'Estrées vereenigd en Ouessant als verzamelplaats aangewezen. Deze toebereidselen werden door Engeland en niet het minst door Nederland met be zorgdheid gadegeslagen; immers, gelukte de landing, dan zou ons land blootstaan aan al de ellenden eener Fransche overheersching, te meer nog, daar Lodewijk aan het hoofd van een leger in Vlaanderen gereed stond binnen te rukken. Met inspanning werd gewerkt zich zoo sterk mogeljjk te maken, daar volgens ge ruchten de Franschen in Mgaft in zee zouden steken. Dit gebeurde echter niet; men kwam met de toebereidselen pas klaar tegen het emde van April, en toen - eerst door onop- houdeljjken westenwind belet uit te varen Tourville daarna door opvolgenden oosten- en noordoostenwind het Kanaal niet binnen kon komen, was juist door die winden hot samen komen der vloten van Engeland en Neder land begunstigd. Voegen wjj hierbij nog dat d'Estrées bij de Straat van Gibraltar door storm beloopen werd, welke veel schade aanrichtte, dan moeton wjj deze beide opmerkelijke omstan digheden - volgens Burnet - heschouwon: „dat do Voorzienigheid door die middelen krachtige bescherming verleende aan Britanniê en Nederland, als ooit menschen hadden kunnen doen." Deze omstandigheden gaven aanvankelijk verademing, doordien ook nu Tourville de grootere macht, die tegenover hem stond, niet zou aanvallen en do voorgenomen lan ding vooreerst niet zou beproeven. Wat tegenover hom stond, zuilen wy eenigs- zins uitvoeriger vermelden. 1 Vervolg ommezijde 1

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5