Gemeenteraad van Leiden. Zitting van hedennamiddag te halfdrie. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Juta, DeSturler, Zillesen, Drucker, Du Rieu, Zaayer, Verhey van "Wijk, Van Lidth de Jeude, Van Hamel. Fockema Andrea?, Van der Breggen, Van een en, Lo Poole, Verster van "SVulverhorst, Siegenbeek van Heukelom, Van Hoeken, Cock, Tieleman, Dekhuyzen, Hasselbach, Do Goeje, Kaiser en Was. Afwezig met kennisgeving de hooren: Driesson, Zaalberg, Koetser en Schneither. Een vrtf talrijk publiek is op de voor de belangstellenden bestemde plaats aanwezig. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m. waren ingekomen: Eene missive van den Commissaris dor Koningin ten geleide van het koninklijk be sluit van 10 Mei 11., houdende zijne herbenoe ming tot burgemeester der gemeente Leiden, welke mededeeling met applaus werd beant woord. Eene missive van Ged. Staten van Zuid- Holland, ten geleide van het koninklijk besluit, waarbij concessie wordt verleend tot heffing van bruggeld aan de Zijl- of Spanjaardsbrug volgens hot gowijzigd tarief. Eene dispositie van Ged. Staten van Zuid- Holland ten geleide van de goedgekeurde raadsbesluiten tot voldoening van f 283.45 en 50 uit den post voor Onvoorziene Uit gaven, begrooting dienst 1802, voorde kosten wegens ingesteld onderzoek naar de constructie van de Spanjaardsbrug en wegens kosten voor de commissie in zake den koolteerverkoop. Een verzoek van N. Van do Raad om een kruipad te mogen maken in den Haarlem- mertr9kweg door het aldaar staand hakhout. Een verzoek van dr. H. "W. Kosters om restitutie van betaald schoolgeld voor een zoon, leerling van het Gymnasium, en voor eene dochter, leerlinge van de Meisjesschool lste klasse, wegens vestiging in de gemeente. Het verslag van den toestand dezer ge meente over het jaar 1802, dat zal worden gedrukt en aan de leden toegezonden. Het verslag omtrent het Stedoiyk Museum over 1891 met supplement Catalogus. Een verzoek van A. J. Van Gemert om eervol ontslag als leeraar aan de Kweekschool voor Onderwijzers enz. tegen 1 September a. s. Gewijzigde ontwerp-verordening van do commissie voor de huishoudelijke verorde ningen in zake de verzekering van werklieden tegen invaliditeit en ongelukken. Nog deelde de Voorzitter mede dat een bedrag van /'1500 in prolongatie is belegd by de Leidsche Bank; alsmede dat do heer J. J. Hasselbach als gemachtigde van den Raad is opgetreden by de behandeling van de reclames van ver schillende personen tegen hunnen aanslag in de plaatseiyke directe belasting, dienst 1891, b.j het college van Ged. Staten tot het verstrekken van nadere toelichting dat de commissie van loting by deschuttery dit jaar zal zyn samengesteld uit de raads leden dr. Do Goeje en dr. Zaayer, terwyl do raadsleden dr. Kaiser en Zillesen de commissie van onderzoek by de schuttery zullen uit maken en dat al de overige raadsleden als plaatsvervangers .zyn aangewezen. De loting heeft plaats op een dag in het laatst van Juni, des voormiddags te negen uren. De commissie van onderzoek houdt twee zittingen, de eerste half Juni, de tweede half Juli, beide des voormiddags. Door insschenkomst van het bestuur der Leidsche afdeeling is ook ingekomen eene circulaire vanwege het centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenver bond, gericht aan de Heeren Ministers, hoofden van Departementen, Gedeputeerdo Staten, Gemeente-, Polder- en Waterschapsbesturen en Partj.ulieren, tot het verkrygen van een minimum-loon en maximum-werktyd. Do hier te lande geldende standaard van het arbeidsloon, wordt er in gozegd, is in de verschillende beroepen en bedryven te laag, om te voorzien in de meest bescheiden behoeften van het huisgezin. Dat is in 't al gemeen /.et geval maar meestal zyn de dag- of wocbloonen zóó gering, dat van vervulling van mensoholyke behooften zelfs geen sprake kan zyn en er nauwelyks voldoende over schiet voor hetgeen onmisbaar is voor dage- lyksch levensonderhoud, voor 't vervullen van hetgeen men zuiver dierliike behoeften zou kunnen noemen. Dit io zó overbekend, dat het overbodig mag worden geacht cyfers en berekeningen over te leggen, ofschoon die in voldoende mate by de hand zyn. Be circulaire treedt vervolgens in zeer uit voerige beschouwingen en eindigt aldus: vragen den geregelden werkdag, den werkdag zonder overwerk en gedurende slechts zes dagen per week, voornamelijk om te voor komen, dat de werkgevers, door overwerken of eene langere dagtaak, de schade zullen trachten in te halen, die zy vermeenen of zuilen vermeenen te iyden, door de verplich ting om een minste bedrag aan loon te betalen. „Dat overigens een kortere en dus ook een geregelde werkdag in bolangryke mate strekken kan om het levensgenot van den werkman te verhoogen, hem meer dan thans het geval is te kunnen doen leven mét en in zyn gezin en tot meerdere rust en herstel van vermogen en krachten voor de volgende dagtaak, in 't algemeen dus om hem tevredener te stemmen, zal niet nader behoeven te worden toegelicht; zoo beschouwd, zou een geregelde en kortere werkdag eene nog grootere winste zyn. „tVy hebben als tolk onzer vergadering de wenschen kenbaar gemaakt en toegelicht, die te dezen opzichte niet alleen haar, maar de werklieden in 't algemeen beheerschen; met de vervulling daarvan zou een bolangryke stap worden gezetjop den weg naar tempering van de algomeen heerschende ontevredenheid. „Die vorvulling ligt binnen het bereik van allen, die het voorrecht hebben te kunnen laten werken, hetzy voor eigen rekening, hetzy als uitvoerende macht; dat zy er geon oogenblik langer mede wachten! „Gedachtig aan de goede spreuk, dat waar een wil is, ook een weg gevonden kan wor den, hebben wy ons betoog niet uitvoeriger willen maken met het wederleggon van be zwaren, die van hier en ginder tegen den gewenschten maatregel zyn gehoord. Wy hebben dat vooral ook gelaten, omdat wy die bezwaren var. geheel ondergeschikten aard achten, die het beginsel hoegenaamd niet raken." [Een gel yk adres is ook verzonden aan het bestuur van Rynland.j Aan de orde kwamen do volgende punten 1". BeooemiDR vaa een Cnretor vin het Ovn.na- «mm. (138) J 2". Idem vin een tweeden onderijzer ain de school 3de klaeae No. 2. (152) 3». Idem vin een derden onderwijzer lan genoemde aeuool. (162) I». Voortitel betrckkolyk de regeling van den borv- tocht van den to benoemen gemeente ontrin- «er. (150) 5». Benoeming van oen gemeonte-onlvanger. (151) li'. Idem van drie leden van h.,( bestuur «lei Prat- tiacho Ambachtsschool. (15-1) 7°. Sujipletoire staat vna bogrooting, dieoat 189,? van bot Gereformeerdo Mione- of Arme Oudé Minnen- ou Yrouwenhuia. (134) 8». Vorzoe'i van G. H. Maat, vrijstelling of terugbetaling van eclioolgeld, Hoogere Burger- school voor Jongen». (135) 0". Idem van J. B. Hoogaveen, ter bekoming van een^atroo^je^ gemeentegrond aan de Lange Mare. 10". Idem van hot Boaluur der 3-Oetober-Tereeni- ging. om het koetelooe gebruik van de Ge hoorzaal. |137) II". Idem van do Wed. A. Diemei, om pensioen uit de gemoentekaa. (139) 120. Idom V8Q j Korevaar PAz., om een plankija te leggen in de Witte Singolgracht. (140) 13 Idem van M. Faardckooper, te Noordwijk, ter bekoming in gebruik van grond lange den Haarleramerlrekwcg. (141) 11». Voorstel betrekkehjk bet doen van hertellingen aan bot «oonbnie vin de Bink van Leaning. (142 en 1G1) b 15". Verzoek van de 6rmi Tieleman en Droa om eene loozmg te leggen niir de Middeletegncht. 16». Idem van do weduwe T Boekee geb. Vin Dors- aon om eene brug te loggen over de Zoeter- wooducbe Biugolaloot. (144) 17". Idem vin mevrouw W. M.iogay-Dileo, om vrii- elllng of terugbetaling van auboolgold, Hoo-ero Durgeraohool voor Meisjes. (145) 18». Vooratol betrekkelijk de isnechlfBog van een kleed voor do bruidekamer. (148 en 162) 19 or zoek van H. F. nooaemaus, om viijetelling of ono T0ru3bela,luK va» schoolgeld, Gymuasium. 1149) Ideru W- Van wök en L. A. Werner, om eene loozmg te mogen leggen van hun alacbt- stal aan do Nieuwetraat naar het stadsriool. (157) -1 Idem van M. Woutorlood. om uit de fabriek de'gncbt. (L°8yf°PUiPBP moken "ggen nur 22°. Idem van W. L. Leget, om eens looz ng voor regen- en echrobw.ter te mogen leggen nair "tadsnool in do Dnizcnddriadetoeg. (159) 2. Idem betrekkelijk liet doen vso horeteUinson aan de Kippenbrug over den Bijn bij de Vrouwe- steeg. (155) 2 4® Idem betrekkelijk liet doou van herstellingen aan de pachterewoning, behoorende bij den tol aan do Haarlemmervaart. (156) Achtereenvolgens werden benoemd: Punt 1mr. F. Was met 22 stemmen (1 stem was uitgebracht op mr. S. J. Fockema Andrece). Punt 2de heer J. J. Van Bosteien, thans 3do ondorwyzer aan dezelfde school, met 21 stemmen (2 bilj. waren in blanco.) 1 urn de leer.P. Lem, thans kwsekeling alhier, met 21 stemmen (2 bilj. waren in blanco.) Vervolgens werd zonder hoofdelyke stem ming besloton dat de borgtocht voor den alsnu te benoemen gemeento-ontvanger zal bedragen ƒ37,000. Tot gemeente ontvanger werd daarna be noemd do heer G. H Kokshoorn, ambtenaar ter secretarie, afd. Rekenkamer alhier, met 12 stemmen. Op den heer J. F. Dyckmeester, controleur der gemeer.te-financiën to 's-Hage, No. 2 der voordracht, waren uitgebracht 10 stemmen en op mr. "\y. J. J. Besier, gemeente secretaris van Tiel, die niet op de voordracht stond, 1 stem. De jaarwedde bedraagt f 3600. Na deze benoeming verwyderde het publiek zich. Punt 6 (bestuurderen Ambachtschool) werden benoemd do heorer. J. Van Dam mot algem. stemmenjhr. J. C. Rappard met 22 stemmen (1 stem verkreeg do heer P. Zillesen) en A. E. Van Kempen met 21 stemmen (1 stem verkreeg de heer W. F. Verhey van Wyken 1 biljet was in blanco). Zonder hoofdelijke stemming werden goed gekeurd de voorstellen of verzoeken vervat in de punten 7 10, 1215, 17 24. Afwyzond werd beschikt op punt 11: ver zoek van de weduwe Diemei om pensioen uit do gemeentekas. Punt 16: verzoek der weduwe Boekee om eene brug te leggen, werd naar aanleiding eencr opmerking van den heer Fockema Andrece over een aldaar liggend riool en van den heer Du Rieu over het eventueel gemeenschappelyk gebruik der brug, aan gehouden tot de volgende vergadering. Verder niets meer te behandelen zyndeen niemand meer het woord verlangende, werd de vergadering gesloten. BUITENLAND. Uuitnohiand. De berichten over eene ontmoeting tusschen keizer Wilhelm en den czaar loopen nog steeds zeer uiteen. De „Standard" meldt dat te Berlyn bericht zou zyn ontvangen, dat de Czaar den Keizer te Kiel zou willen ontmoeten, en wel omstreeks 10 Juni. Van andere zyde wordt echter weder gemeld, dat eene ontmoeting niet waarschynlyk wordt geacht. Volgens de bladen uit Dantzig scbynt de keizer ontsnapt te zijn aan een ongeluk met zyn ry tuig. niet ver van het dorp Christburg. Italië. Ondanks alle pogingen van Gioletti weigert Biancheri zyn verzoek om ontslag aLs voor zitter der Kamer terug te nemen. Villari, in het vorig Kabinet minister van onderwys, zou de regeeringscandidaat voor den voor- zittersstoel zyn. Gi'oot-Bidtanuië. Het wetsontwerp betreffende het plaatselyk bestuur in Ierland is in de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis by tweede lezing aangenomen met 339 tegen 247 stemmen. Eene motie-Cameron om de Schotsche Kerk niet meer als Staatskerk te beschouwen en haar geeno subsidie te verleenen. is, na bestry- ding door den heer Balfour, met 265 tegen 209 stemmen verworpen. Ter gelegenheid van den verjaardag van Koningin Victoria is prins George, de eenige zoon van don prins van Wales, benoemd tot hertog van York, graaf van Inverness en baron van Killarney. Sir Evelyn Baring is tot pair benoemd. Labouchère heeft gisteren in het Lager huis de regeering geïnterpelleerd over de Per zische tabaksmaatschappy. De heer Lowther deelde mede dat de regeering bemiddelend is opgetreden om eene schikking tot stand te brengen. Perzië heeft zich bereid verklaard 500,000 pd. st. schadevergoeding te betalen. Labouchère meende dat de Maatschappy schuldig is aan oplichting van het publiek. Piccon drukte den wensch uit, dat het voor do schadeloosstelling benoodigde bedrag niet door Engeland aan den Schacli zou worden geleend. De sultan van Marokko heeft twee com- missarisson benoemd, om met het Engelsche gezantschap over een handelsverdrag te onder handelen, en benoemde verder eene commissie uit de kooplieden te Fez, om deze zaak te onderzoeken. Het Koninklyk Aardrykskundig Genoot schap te Londen heeft don beroemden natuur- vorschor Wallace, de gouden, zoogen. stich- tings modaillo geschonken voor ziin bekend werk over den Maleischen Archipel. Oop>u?»i'»-Ho;i^.-31ona rchio. By do debatten in de Oostenryksche Kamer van Afgevaardigden over de Valutaregeling verklaarde de minister van financiën gisteren dat hy niet in staat is de houding bekend te maken, welke de regeeringen der beide ryks- helften met betrekking tot de internationale muntconferentie zullen aannemen. Persoon- lyk is de minister gunstig gestemd voor de conferentie. - In de gisteren door de Hongaarsche Kamer van Afgevaardigden gehouden zitting werd de begrooting voor eeredienst behandeld. Graaf Apponyi verklaarde zich nadrukkelijk voor volkomen gelykheid der verschillende godsdienstigo gezindten. Hy werd daarin ondersteund door den heer Irandi, die als motie voorstelde, by de Re. geering er op aan te dringen, dat zy zoo spoedig mogelyk een wetsontwerp indieneop de vrye uitoefening van eeredienst en de ge lijkheid van rechten der verschillende beiy- denissen. Porrujjal. De regeering te Lissabon heeft ernstige be richten uit Mozambique ontvangen. In de rich ting van Kilima zou het land in vollen op stand zyn en genoemde stad ernstig bedreigd worden. Turkjje. Volgens geruchten zouden de laatste voor stellen, aan de Porte gedaan over de schuld conversie, neerkomen voor groep A op ruil van 800 obligaties nieuwe schuld voor 1000 oude; groep B zou 450, groep C 350nieuwe ontvangen voor 1000 oude. De nieuwe schuld zou 4 pet. rente geven en afgelost worden door middel van eene byzondere belasting, be rekend tegen pet. Telefframmftm. RIO DE-JANEIRO, 24 Mei. De geredden van het vergane oorlogsschip „Solimos" ver klaren dat het schip op blinde klippen stootte. Terwyl men om hulp naar den wal zond. had eene hevige ontploffing plaats, waardoor het schip in de diepte verdween, zonder eenig spoor achter te laten. De Senaat heeft do amnestie voor poli tieke misdryven aangenomen. PARIJS, 24 Mei. (Hbl) De schuldregeling met de Portugeescho regeering is heden avond door de gedelegeerden der comité's onderteekend. BUENOS-AYRES, 25 Mei. De gewone zit ting van het congres is geopend met eene boodschap van den president, waarin deze wyst op de verbetering van den finantiëelen toestand, welke nog in beteekenis zal toe nemen door vermeerdering van inkomstenen bezuiniging op de uitgaven. De president deelt mede dat hy binnenkort in eene byzon dere boodschap byzonderheden zal geven be- trekkelyk de in April jl. ontdekte samen zwering. Ook zal hy voorstellen doen om wetge vende maatregelen te nemen, die ten doel hebben het gezag der regeering te bevestigen en vriendschapsbetrekkingen aan te knoopen met de vreemde mogendheden. Hy verzekert ten slotte, dat de overdracht van het bewind zonder moeilykheden zal geschieden. BUCHAREST, 25. Mei In de Kamer is aan de orde gesteld de landbouwwet, die de wet aanvult betreffende het vergemakkelijken van verkoop van staatsdomeinen aan boeren. De conservatieven stellen voor de wet te verdagen. Dit voorstel wordt verworpen. De beraadslaging wordt morgen geopend. PARIJS, 25 Moi. Een redacteur van de ,,Gauloisv heeft te Nancy den president van hot studentencorps geïnterviewd. Deze ver klaarde dat de studenten- met de meest vredelievende bedoelingen bezield waren. De brief, waarin werd vastgesteld dat de Duit- sche studenten zouden worden uitgesloten, werd slechts aan eon beperkt aantal personen gezonden Eene onbescheidenheid, die de stu denten zeer betreuren, bracht hem onder de oogen van het groote publiek. De prefect en de rector der universiteit bevestigen deze verklaring en hebben als hunne overtuiging uitgosproken, dat de feesten kalm zullen afloopen. LISSABON, 25 Mei. De Staatscourant be vat den tekst eener concessie aan de Zam- besi-maatschappy en tevens de benoeming van Lucien Cosiero, secretaris van het aardryks kundig genootschap to Lissabon, tot vertegen woordiger der regeoring in den administratie ven raad dier maatschappy. Hetzelfde blad bevat ook do regeling der exploitatie van mynen,' die edele metalen be vatten en in Mozambique gelegen zyn. ROME, 25 Mei. De „Osservatore Roman: deelt onder voorbehoud mede, dat de reis

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6