A". 1892, fleze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. JONG GEHUWD. fp. 9895. Vrijdas 27 >Iei. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tooi Lolden per 8 in&endon1.10. frwoo per poet1.40. Al£Ood«rl$ke Nommer».0.08. PRIJS DER ADVERTENTEÈN Ten 1regele ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$. Grootere lettere neer plaatsruimte. Yoor het lnoaeseeren bailee de eted wordt ƒ0.10 berektme. Tweede Hind. Leide», 25 3iei. Op Vrijdag a. s. zal do verkiezing plaats Lebben tot aanvulling van het college van .Notabelen der Ned.-Herv. gemeente alhier. - Hare Majesteiten do Koningin en de Soningin-Regentes zullen zich bij het bezoek an bet hof van Z. M. den keizer van Duitsch- lind doen vergezellen door het gevolg, thans m Sand dienstdoende, waarbij zich te Frank fort a./M. zullen aansluiten de dames: baro nesse van Hardenbroek van Berg-Ambacht, {roütmeesteres, en baronesse Van Ittersum, hi'dame van H. M. de Koningin-Regentes; en heeren graaf Schimmolpenninck van Nyen- huis, opperkamerheer en waarnemend groot- jpéester van H. M. do Koningin-Regentes toion Taets van Amorongen van Natewisch, Jjo-maarschalkbaron Van Hogendorp, adju dant, en jhr. De Ranitz, adjudant en parti culier secretaris van H. M. do Koningin-Re gentes. Voorts de noodige bediendenin het geheel 27 personen. De vertegenwoordigers der Nederlandsche Vereeniging te Berlijn zullen waarschijnlijk les Dinsdag-middags in hetBcriynschestads- paleis ontvangen worden, om aan Hare Ma- iteiten een fraai bewerkt adres aan te bieden. - In de gisteravond gehouden algemeen© wgadering van aandeelhouders der 's-tJraven- iaagscfee Vleeschhcuwery is verslag uitge licht over het afgoloopen jaar, waaruit bleek kt óe exploitatie niet ongunstig was en de snokting voortdurend aan hare bestemming voldoen. Uit de goedgekeurde rekening Week dat over 185)1 kaa worden uitgekeerd «en dividend van -4 percent. Bet aftredend bestuurslid, de lieer W. A. Schroot, werd als zoodanig herbenoemd. ]- ïn het best&ur van dea Zuidzijder- en pmpolder onder de gemeente Bodegravo zin herkozen als voorzitter de heer P. Ruiten- torg, als lid de heer T. De Ruyter. - Ten hulpkantore der posterijen te Wou- bngge heeft de laatste buslichting, voor de pat, die des morgens te 4 u. 15 m. vertrekt, pints des avonds te 10 uren. (Amsterd. tijd) Ales wat dus na dien tijd ter post wordt beorgd, blijft liggen tot 2 u. 30 m. des na- E-idags. De hooggeachte Haagsche predikant ds. C. B Van Koetsveld vierde gisteren zijn 85sten vtT]aardag onder t&ïryke blijken van belang- etelling, welke zich vooral ook uitten in gaven voor de door den geestelijke beschermde liefde werken, meer bepaaldelijk voor de Zuiderkerk. Chr. Geref. Kerk. Beroepente Voor schoten, de heer J. H. Kouwenhoven, te Zaamslag. Tot pastoor van St.-Vitus, te Hilversum, is benoemd de heer Van den Wetering, secre taris van mgr. Snickers, bisschop van Utrecht. Met ingang van 25 dezer zal het Rijks telegraafkantoor te Woerden op werkdagen open zyn van 8 u. tot halftwaalf 's voor- en van 2 ftot halfzes en halfacht tot halfnegen 'snam. (Spoortyd). De diensturen op Zon-en feestdagen blijven onveranderd. By suppletoirs begrooting voor buiten- landsche zaken is aan de Tweede Kamer voorgesteld een beroepsconsul te Kaapstad aan te stellen, zoo mogelijk van af 1 Juli 1892, op eene bezoldiging van f 12,000 's jaars. De minister toch is sedert December ver sterkt in zijne meening omtrent dewensche- lykheid van die aanstelling, daar volgens alle deskundigen de reeds bloeiende Kaapkolonie eene nog veel grootere toekomst te gomoet gaat en dat van dien vooruitgang daarom des te eerder party zou zyn te trekken voor den Nederlandschen handel, omdat de Neder landsche taal byna algemeen in do kolonie verstaan wordt en door een groot deel der bevolking gesproken en geschreven. Ook door de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Veree niging wordt de aanstelling aanbevolen. Door den minister van justitie is aan de Tweede Kamer eene verlenging van drie jaren aangevraagd van den termijn, gedu rende welken de wet van 11 Juli 1884 (Stsbl. No. 130), houdende voorloopigo maatregelen tot behoud van vicariegoederen, geldt. Aan eene definitieve regeling van het ingewikkelde onderwerp der vicarie-inrichtingen zijn vele bezwaren verbonden, daar ook de Staats commissie omtrent het hoofdbeginsel voor zoodanige regeling verdeeld is, wat de voor bereiding van een voorstel niet weinig ver zwaart. Samenwerking met den minister van binnenl. zaken zal bovendien noodig zyn, al vorens een voorstel tot blijvende regeling kan worden gereed gemaakt. Door den heer Hugo Muller is by den Gemeenteraad van Amsterdam het voorstel ingediend, een adres te richten tot H. M. de Koningin-Regentes met het verzoek, bij de wetgevende macht aanhangig te willen maken een voorstel tot wijziging der Armenwet in dier voege a. dat de burgerlijke armbesturen verplicht worden tot ondersteuning van behoeftigen, die niet tot aibeid in staat zijn, wanneer en i voor zoos7er ondersteuning, heizij niet kan worden verleend door nabestaanden, die vol gens de wet tot het onderhoud zyn verplicht, hetzij niet wordt verleend door kerkelijke of bijzondere instellingen van weldadigheid of door particulieren; b. dat gelijke verplichting voor de burger lijke armbesturen geldt ten aanzien van be hoeftigen, die wel tot arbeid in staat, dcch werkloos zijn, mits blyke, dat zy het moge lijke hebben gedaan om zelf arbeid te vinden, en mits zy bereid zyn het werk te verrichten, dat het armbestuur hun opdraagt; c. dat de armenzorg, door de burgerlijke armbesturen uitgeoefend, alom worde inge richt naar het Elberfeldsche stelsel; d. dat kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid verplicht worden tot samen werking onderling en met de burgerlijke armbesturen c. dat de kosten der armenzorg van over heidswege worden gebracht ten laste van het Rijk. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft in een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare bezwaren uiteengezet tegen het ingediende ontwerp van wet op het Nederlanderschap en het in gezetenschap. Daarin is, h. i., met de belangen van Nederlanders in den vreemde Diet vol doende rekening gehouden. Zy willen burgers van hun land blijven en zien met leedwezen een maatregel voorge steld, die dreigt velen der vertrokkenen van hunne nationaliteit te berooven en meerdere te dwingen zich in een vreemd land te laten naturaliseeren. Adressante acht het hoogst gewichtig, dat uitgemaakt worde wie Nederlanders zyn en wie niet, opdat aan de onzekerheid, waarvan de Memorie van Toelichting spreekt, een einde gemaakt worde, en zy stemt daarom over het geheel zeer met het voorgestelde ontwerp in, doch wenscht alleen aan te dringen op eenige wijzigingen en zoude liever zien vast gesteld, dat eene gewone inschrijving in daartoe bestemde registers van het gezantschap of consulaat in de plaats hunner inwoning, of, zoo daar geen gezantschap of consulaat ge vestigd is, de naastbijzynde plaats, waar zulks wel het geval is, zoude volstaan om te doen blijken van den wensch om Nederlander te blijven. Voorts scbynt ge wenscht, voor het geval het bestaande voorstel gehandhaafd blyft, eono bepaling in het ontwerp op te nemen in het belang van hen, die by de afkondging der nieuwe wet reeds langer dan vyf jaren bui tenslands zullen geweest zyn, opdat te hunnen aanzien althans de onzekerheid omtrent hun Nederlanderschap worde weggenomen. Ook komt het wenschelyk voor, ten be hoeve van geboien Nederlanders, die ten ge volge van het verzuim eener formaliteit, als by het voorstel bedoeld, hun Nederlanderschap verloren, zulk eene uitzondering op den regel toe te laten, dat zy bij terugkeer in Neder land niet ettelijke jaren, maar een korteren termijn, bijvoorbeeld een jaar, hebben te wach ten eer zij uit den toestand van zonder natio naliteit te zyn kunnen verlost worden. Ten slotte wenscht adrossante in overwe ging te geven de behandeling van het ont werp zoolang uit te stellen, totdat er gelegen heid zal hebben bestaan voor Nederlanders buitenslands, ook in afgelegen gewesten ge vestigd, hunne bezwaren te doen liooren. Naar de „N. R. C.verneemt, is men aan het departement van financiën bezig op gaven te verzamelen van de opbrengst ia 1890 der weg- en watertollen, doordeprovin- ciën, gemeenten, waterschappen en particu lieren geheven. Er schijnen dus ook plannen in overweging te zijn, om zoo mogelijk tot eene afschaffing van alle tollen te geraken. Naar de „Middolb. Crfc." mededeelt, zaï mr. E. Fokker, gekozen lid der Eerste Kamer, zyne betrekking van griffier der Staten van Zeeland nederleggen. De toestand van den burgemeester vaa Breda blijft dezelfde. Mr. De Man verlaat het bed niet meer en gebruikt weinig. Op herstel valt niet meer te hopen. De notaris W. A. Halberstadt is te Nijmegen op 51 -jarigen leeftijd overleden. Remonstrantsche Broederschap. Vier tal te Alkmaar (alphabetisch)J. Hooyka&Sj, proponent by de Rem. Broed.; A. Karei E. Horst, te LochemA. A. Humme, te Oudo- Wetering; H. \V. Kalft', te Amersfoort. By kon. besluit is pensioen verleend aan N. Bikker wed» A. Geus, ryksveldw., ƒ03; M. Van Soest, wed. L. Van Driel, id., 67 A. M. Steenmeyer, wed. J. Yeenenbos, brie venbesteller, fS4; A. M. Isebree Moens, dou airière jhr. S. O. De Chsembroot, secretans- penningmeester van het bestuur der visscbo- ryen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, f 250H. Teeseling, wed. B. Roelofsen, brieven gaarder, f 38; A. M. J. Heuts, wed. J. >J. Vrijons, commies bij 's ryks bel., ƒ116; do kinderen van wyienTh. J. Burcksen, id., 142. F'euiüe coxjl. Se!.) XVI. Zes weken zijn er opnieuw voorbijgegaan, ««neer juffrouw Adèle een schrijven ont- van den volgenden inhoud „Mijne beste Adèla! iffij hebt in lang niets van ray gehoord. zult er misschien aan getwijfeld hebben, it nog in het land der levenden ben. jöüi nood. beste meid ik ben weer zoo ge- 0:ais een visch.ie, en, wat niet minder «bekent, zoo gelukkig als men maar op de 'eeld wezen kan. 'oen er slecht aan toe geweester heeft Mig aan geschoeid, of ik zou mfln lieven fgJst alleen achtergelaten hebben, maar de (oeie God heeft «ledelijden raet hem gehad 1 heeft hem zijn engelachtig wijfje doen ëhouden. I Ge herinnert u-zeker, Adèle, dat ik August 1 altyd zoo hoog opgehemeld heb. Jk ge- zelfs, dat ik je hem eens zoo zwart als j roet heb afgeschilderd, maar, ik had onge- lyk, ik trek elk woord, toen gesproken, nu in. Wanneer ge ooit zulk een goeden, besten man trouwt, dan moogt ge uwe beide ban den toeknypen. Ge hadt hem eens moeten zien, toen ik zoo naar lag; ik geloof dat hij noode een uurtje van myn bed geweken is. Geen avond dacht hij er aan om naar de sociëteit te gaan; „zyne plaats was by my", zeide hij veelbeteekenend. Dat klonk anders, als toen mynheer maar uitging, zoodra mevrouw eens een weinig mauvaise humeur was. Ik ben erg lang zwak geweest; er was een oogenblik, dat de dokter bepaald vreesde Och, gij hadt dien goeden joDgen eeDs moeten zien; hij was onder een iioed te vangeowanneer ge wat zout op zyn roks- pand had gestrooid, by zou zich niet bewo gen hebben. Hij was weer de oude Kus- maclier en scheen uit de dictionnaire alle mogelijke lieftallige bijnaampjes afgeschreven te hebben. Misschien doe ik beter, daarmee niet te schertsen, maar dat ligt nu eenmaal in mijne natuur. En thans ben ik zoo gezond ais weleer. August pretendeert zelfs, dat ik er veel mooier op ben gewordenik ben van meisje tot vrouw, van vrouw tot moeder gepromo veerd, dat staat gelyk met van student advocaat en van advocaat professor te wor den. Ja, Adèle, ik ben moeder van een kroon prins, een juweeltje, precies zyne moeder. Hij lykt niets op Gus; zijn neusje en mondje zijn bepaald naar die van de Van Tils ge modelleerd; zyn haar alleen herinnert aan de vlag van de Yan Bergens, die zeker uit een oud Engelsch geslacht gesproten zyn, want Gus' snor en myn kroonprinsjes aan komende lokken zyn éne kleur. Op dit oogenblik is hy boven op de stu deerkamer bij zyn papa. Klein Gusje, (hy heet naar zyn vader) heeft eene uitstekende tenor-stem, welke my b'j liet schryven erg hinderr. Ik geloof echter, dat het niet raadzaam is, om hem lang in de atmosfeer der studeer kamer te laten; misschien mocht hem nu reeds do lust bekruipen om te studeeren. O, welk een deugniet zijn vader was als stu dent te Leiden 1 Die stukjes zijn thans eerst uitgekomen. Ge zult daarom begrijpen, dat ik mijn kroonprins nooit aan eene academie kan toevertrouwen; rayne aanstaande schoon dochter zou het mij bepaald tot een ver wijt maken. En tbans, Adèle, eindig ik dezer.! Wij hebben dikwyls als vriendinnen samen openhartig gebabbeldik heb je herhaaldelijk op het verschil tusschen een meisje en eene vrouw gewezen, ik acht het nu myn plicht je dezen raad te geven Spaar ie meisjes- tranen, want zij beteekenen niets, en predik aan al je vriendinnen dat er geen gelukkiger wezen denkbaar is dan eene jonge vrouw, wier liefde met wederliefde vergolden wordt Met eene hartelijke omhelzing, Je toegenegen Emma Yan Bergen, née Yak Til."

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5