Gomeujfd Nieu"vrw. Door oeno nog onbekende oor zaak ontstond gisteren naby de cellulaire ge vangenis te Scheveningen een helmbrand. Ongeveer 200 meter helm brandde af. Het vuur werd door een rijksveldwachter gebiuscht door het opwerpen van zand. Tegen een drogist te Scheve- ringen is door de politie aldaar proces-verbaal opgemaakt, wegens het onbevoegd verkoopen van geneesmiddelen. Ten nadeelo van een bewoner van den Loosduinschen Weg bij Den Haag werden dezer dagen 12 zilveren lepels en vorken gestolen. Een jongen is als verdacht van dezon diefstal door de politie aangehouden. Yan Zaterdag op Zondag is by den landbouwer A. G., aan den Aalsmeerder- weg by den Spaarnwouderweg te Haarlemmer meer, ingebroken en zijn meegenomen eenige kleedingstukken, tweo portemonnaies met eenig pasmunt, een brood en boter. In den avond van 2 3 op 24 Mei geraakten het paard en rijtuig van den stal houder P. De Koning te Hoofddorp, in de Kruisvaart, doordien het paard schrikte voor eene in werking z|jnde stoommachine in den Ytocht. Stalhouder en passagier, de heer S., van Hoofddorp, geraakten tot aan den hals te water, Nadat men eerst hulp te Hoofddorp had ingeroepen (een halfuur afstands), zijn paard en rijtuig, dat zeer beschadigd was, op het droge gebracht. Te Bodegrave is de vorige week eene poging aangewend om schuur en hooi berg van don heer J. Yan Hof in brand te steken. "Wat toen niet gelukte, is Zondag nacht opnieuw beproefd en wel met het gewenschte gevolg. Schuur en hooiberg zyn geheel door de vlammen vernield. Aan den 91-jarigen tolgaarder Thierry, aan de Beeklaan, by Loosduinen, zal Vrijdag-voormiddag vanwege do com missie van den staatweg, in de bewaarschool te Loosduinon eene feestviering worden bereid ter gelegenheid van zijn 60-jarig jubileum. Het opruimen der sneeuw te 's Hage waarvoor by de begrooting ƒ3000 was uitgetrokken en waarvoor later een blanco krediet werd verleend, heeft dezen winter aldaar 15,405, zegge vyftienduizend vier honderd en vyf gulden, gekost! Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat door het bestuur van den Waarderpolder, onder de gemeente Haarlem- merliede c. aan de ingelanden over hot cfgeloopen jaar 1891 10 per H.A. wordt uitgekeerd. Eene tegenstelling met andere polders, waar per H.A. van ƒ2 tot 25 be taald moet worden. Met het oog op het minder te verwachten goederenvervoer tydens Pink steren zal, om het treinpersoneel zooveel mogelijk vrij te doen zyn, door de spoorweg maatschappijen een groot aantal goederen treinen worden opgeheven. Men schrijft aan de „Haarl. Crt.": De ontslagen burgomeoster van "Wessem, Corbey, die door het Hof te Den Bosch tot 3 jaren gevangenisstraf is veroordeeld, wegens kwade praktijken by verkiezingen, vertoeft thans in België. De Regeering van dat land heeft zijne gevangenneming geweigerd op grond dat het foit, waarvoor hy is veroor deeld, tot de „délits politiques" behoort, die ly het uitleveringstractaat zyn uitgesloten. Een bankbiljet van 1000 gulden.— Dezer dagen werd op het kantoor van oene te Amsterdam algomeen bekende graanfactors- firma een bankbiljet van duizend gulden ge mist, dat in de drukte in plaats van in de brandkast op deze was neergelegd. Naa9t de brandkast staat ouder gewoonte de snippermand, alwaar vermoedelijk, ton ge volge van een tochtje, het bankbiljet terecht is gekomen. Het ontbroken van dit laatsto werd ont dekt, doch tevens dat intusschen de inhoud van do snippermand in do vuilnisbak der Stadsreiniging en daarna in eene der schuiten geledigd is geworden. Door de firma werd aan den terugbezorger van het bankbiljet honderd gulden vinderloon uitgeloofd en de lieer Voorboytel van het ver- moedel, ik gebuurde in kennis gesteld. Het pleit voor de goedo controle aan e stads- vuilnisbelt, dat men daar dadelijk wist in welke schud, zoo het vermoeden gegrond 1 'eek. het bankbiljet zich moest bevinden. By du g der schuit werden du meest .ogei'.jl.j voorzichtigheid en nauwgezetheid i:. acht genomen en het bankbiljet gevonden, l.oewel ongeschonden echter bevuild, zoodat hot do reukorganen niet streelde. Nadat het biljet gereinigd was, werd de Burgemeester door den heer Yoorbeytel van het geval in kennis en het bankbiljet te diens beschikking gesteld, eensdeels om het aan den verliezer weder tor hand te stellen, ander deels* om aangaande het beloofde vinderloon te beschikken. Dit is in dier voege geschied, dat den vinder vyftig gulden en den overigen manschappen, die 't betrekkelijke transport bewerkstelligde», de overige vyftig guldens ter gelykelyke ver deeling werden toegewezen. (A7. v. N.) Pas heeft Wilhelm Schroder zyne virtuositeit als uitbreker getoond, of in den omtrek van Winschoten hoorde men weer van verschillende inbraken, die op zijne reke ning werden gesteld. Te Noordbroek zyn in den nacht van Zaterdag op Zondag drie in braken gepleegd, twee by bakkers en eene by een winkelier. Nadat in den nacht van Maandag op Dins dag nogmaals te Korengarst en Veendyk in braak is geploegd, waarbij brood en varkens- vloesch werd ontvreemd, is het gisteren ge lukt den beruchten Schroder weder te vatten. Door een knecht van den landbouwer Holt- kamp, te Noordbroeksterhamrik, werd opge merkt dat er iemand in een stuk roggeland verscholen lag; dadelijk haalde hy met een boerenwagen de beide gemeenteveldwachters on een rijksveldwachter van Winschoten, die er tydelijk was; 't stuk land werd omsingeld en weldra was de vluchteling gevangen. Stevig geboeid werd hy op een wagen naar Win schoten overgebracht, waar men wel zorgen zal, dat hy niet voor do tweede maal ont snapt. Verschillende voorwerpen, welke inde beide laatste nachten ontvreemd zyn, werden nog by hem gevonden; hy moet dan ook bekend hebben, dat die inbraken door hem gepleegd zyn. Wilhelm Schröder werd, nadat hy opge pakt was, met groot gejuich en vele hoez9es van eenige honderden menschen, zwaar ge boeid en gebonden op een wagen gezeten, tusschen vyf gewapende politie-agenten te Winschoten ingehaald. Hy scheen schik to hebben in de algemeene vreugde, want soms zag by om naar de joelende menigte en lachte. Op bloote voeten en nog in zyn boeven pak is hy te halfacht Maandag-avond als een wilde weer in eene cel opgesloten. Hy zit nu in een dwangbuis. Aar. een der ryks- veldwachters moet hy reeds hebben bekend, al weer op zes plaatsen te hebben inge broken. „Ik moest toch wat eten hebben", had hij er bygevoegd. Mot een geweldigen slag stort ten Maandag te Zufcfen de ijzeren reservoirs, waaruit het water voor het ballet in den circus-Carré wordt geperst, naar benoden. De houten stolling, waarop deze bakken waren geplaatst, kon de zware belasting, misschien 80,000 kilo, niet verdragen en zakte ineen. Gelukkig hadden er geene persoonlijke onge lukken by plaats. Uit de Friesclie gemeente Schoter- land zyn arbeiders wegens volslagen werk loosheid naar Sleeswijk-Holstein vertrokken, om te arbeiden aan een kanaal, dat daar ge graven wordt. Links van het station Gronau, dicht by onze grenzen, op een terrein van den hoer Gerdeman, te Gronau, is eene steen- kolenlaag ontdekt. Heden zal de heer Sievers, uit Dortmund, aldaar met het boren een aan vang maken. De mazelen zyn te Arnhem zoo goed als gedaan; de vorige week werden er maar 15 gevallen aangegeven en overleed er één persoon aan die ziekte. In het Pruisische dorp Saeffelen, naby de Limburgsche grens, kreeg zekere J. K. twist met zyn zoon. Toen zy handgemeen werden, kwam de moeder tusschenboide, waarop J. K. een broodmes greep en het haar in de borst stak. J. IC. liep zelf den dokter halen, doch toen deze ter plaatse kwam, was het te laat De vrouw was reeds overieden. De dader meldde zich terstond daarop by de politie aan. Maandagavond om G uren brak er brand uit in de pakhuizen voor katoen van de heeren Stroinck Co., te Groningen. De pakhuizen z\!n geheel uitgebrand mot ongeveer S00 balen katoen. Ook de kantoren zijn ge heel vernield, doch de fabriek is godeelteiyk behouden gebleven en deze zal binnen eenige dagen het werk kunnen horvatten. Tegen elf uren was men den brand meester. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. De directie der Harmonie te Groningen heeft geweigerd de groote concert zaal aan Sequah voor zijne séances te verhuren. "Weer heeft de bekende Belgische weerkundige majoor "Waelput eene reeks voorspellingen uitgegeven. Wtf beginnen met 5 Mei. Yan 5 Mei tot 15 Juli eene vochtige periode van 72 dagen. Yan 15 Juli tot 25 September eene betrek kelijk droge periode van 72 dagen. Yan 26 September tot 6 December eene vochtige periode van 72 dagen. Van 7 December tot 15 Fobruari 1893 eene betrekkeiyk droge periode van 71 dagen. De noordenwinden, welke reeds met zooveel hevigheid sedert 2 maanden heerschen, zuilen minder monigvuldig zyn, to rekenen van de periode, welko den 5den Mei zou aanvangen, doch zy zullen zich van tyd tot tyd in den loop des jaars doen gevoelen. De herfst-evennacht, den 22sten of 23sten September plaats grypende, is byna onmid- dellyk gevolgd door eene periode-verandering, waarvan het merkteeken-zick op den 26sten opdoet. Het is eene dubbele oorzaak van atmosfeerstoornis. Dewyl daarenboven de nieuwe periode voebtig is, zoo zal die omstan digheid er nog toe bydragen om de beroerin gen heviger te maken. In de maanden October en November wachten ons uus schrikkelijk© stormen. De majoor voorziet voor 1S92 1893 een zeer strengen winter, zonder dat evenwel de scheepvaart zal gestremd zyn. Een nieuwe dynamiet-aanslag is te Bracquegnies (Henegouwen) gepleegd. Door middel van patronen is getracht het huis, bewoond dcor den drukker Levert, in de lucht te doen springen. De knal was verschrikke lijk en deed alle bewoners uit den omtrek toesnellen. De voorpui van het huis is ver nield; deuren en vensters zyn ver wegge slingerd. De gendarmerie heeft een onderzoek ingesteld en het parket van Bergen is ver wittigd. Een telegram aan den Brazili- aanschen gezant te Londen spreekt tegen, dat in Rio-Grande een opstand is uitgebroken. Overal heerscht rust. H U 1 j» i, CANU. Frö,nki*yiu- De Senaat heeft het wetsontwerp betref fende het koloniale leger by eerste lezing aangenomen. De minister voor landbouw heeft het ontwerp der commissie aangenomen, strek kende om de landbouwsyndicaten te machtigen zich met inachtneming van zekere maatregelen te hervormen in handelsvennootschappen, ten einde krediet-operatien te kunnen uitvoeren met de leden van het syndicaat. Men heeft het plan eene kredietbank voor den landbouw op te richten, welke het papier zal disconteeren, uitgegeven door de landbouwsyndicaten. Het kapitaal zou 50 millioen franken bedragen en de Staat zou eenige garantie verleenen. Frankryk zal zeer waarschynlyk deuit- noodiging der Yereenigde Staten, in zake de muntconferentie, aannemen. Do heer Ribot moet den heer Bouvier nog consulteeren en zal daarna een antwoord zendon. De ministers Loubet en Bourgeois zullen den president Carnot vergezellen by zijn be zoek aan Nancy. De minister Develle zal by de ontvangst van den president te Bar-le-Duc tegenwoordig zyn. Do studentenfeesten te Nancy zullen, ondanks de beteekenis, welke zij hebben ge kregen, toch door vertegenwoordigers der vreemde studenten worden bygewoond. De uitnoodiging werd o. a. aangenomen door de studenten te Cambridge, Luik, Lausanne, Neuchatol en Brussel. De „National-Zeitung" merkt op dat de studenten en hunne gasten kunnen doen wat zij willen. Blykbaar doelende op de studenten uit Elzas-Lotharingen, die, met uitsluiting der andere Duitsche studenten, gonoodigd zyn, zegt het blad: Alleen als Duitsche onderdanen aan deze tegen Duitschland gerichte betooging deel nemen, zullen zy by hunne terugkomst de go- volgen hunner houding moeten dragen. Maar dit staat, zegt het blad, buiten verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland. Daarop is alleen van invloed de goedkeuring van anti- Duitscho betoogingen door den president dor Republiek en den eersten minister. De ..Stanöard"-correspor,dont te Berlyn meldt dat do inrichting van het ♦"est daar een slechten indruk maakt. De Berljjnsclie bladen betoogen dat bij onverhoopte buiten sporigheden <lo toestand door de aanwezigheid van Carnot en andere hooge regeeringsper- 6onen ingewikkelder wordt. liuMtand* In wèl onderrichte kringen te St.-Poters- burg loopt het gorucht, dat de uitvoer van haver en gerst tegen het einde der week in het geheele ryk zal worden toegelaten. Tegen 15 Juni wordt een gelyk besluit ten aanzien van maïs verwacht. - Men seint uit St.-Petersburg, dat den Joden zal worden toegestaan Rusland te ver laten, mits voorzien van eene door de plaat selijke overheid gratis af to geven machtiging. - Te Lodz zyn 98 deelnemers aan do jongste ongeregeldheden tot verschillende straffen veroordeeld. De helft hunner wordt naar Siberië gezondende anderen blyven in de citadel te Warschau geïnterneerd. Het gerechteiyk onderzoek duurt voort, waartoe het aantal rechters van 3 op 7 is gebracht. Z uid-Afri ka. Nicolaas Jacobus Yan Warmelo werd op den I achtsten September 1835 te Gouda, Nederland geboren en behoorde tot eene goede Holland- sche familie, zynde hy de zoon van ds. Ger hard Yan Warmelo, predikant, en van Chris tina Doliana Ten Bosch. Op twaalfjarigen leeftyd vorloor hy zyn vader, waarna een zyner ooms de opvoeding der jeugdige weezen op zich nam. Op achttienjarigen leeftyd verliet N. J. Van Warmelo mot zyne moeder de stad Gouda en vestigde zich te Loiden, by welks bekende Hoogeschool hy zich als stu dent in de godgeleerdheid liet inschryven. Op 23-jarigen leeftyd (dus in 1858) had hy zijne theologische studiën voltooid en kreeg kort daarna een boroep om assistont-prediker te Kaapstad te worden, waar toon ter tyde ds. Spijker stond. Ds. Yan Warmelo ii3m het beroep aan en bleef gedurende twee jaren, nl. in 1861 en 1862, als assistent-prediker werkzaam. Moeilijkheden, gerezen naar aan leiding zyner legitimatie, deden ds. Yan Warmelo een beroep aannemen naar Zout- pansberg. Alvorens naar zijne nieuwe stand- j plaats te vertrekken, liuwdo by in Holland 1 met Josina Yan Vollenhove, dochter van den voorzitter dor Rotterdamsche rechtbank. Drie maanden na zyne aankomst te Schoemansdal, Zoutpansberg, verloor ds. Yan Warmelo zyne vrouw door den dood. Dit zyn huwelyk bleef kinderloos. Den 29sten April 1867 trad de predikant van Schoemansdal aldaar in het huwelyk mot Maria Magdalena Maré, dochter van Dietlof Stephanus Maré, later landdrost van Zoutpansberg. Kort daarna moest Zout pansberg ontruimd worden en woonde ds. Yan Warmeio eenigen tyd te Marabastad en een drietal maanden to Pretoria. Omtrent Juni 1868 nam hy een beroep aan naar Heidel berg, in welk dorp by tot den dag van zijn overlijden bleef. Do ziekte, welke aan ds. Yan Warmelo's dood voorafging ving aan op 24 Januari jl. en na eon geduldig lydcn ontsliep hy zacht in don morgen van 21 April, eene weduwe en vyf kinderen achterlatende om zyn verlies te betreuren. Yan zyne drie zoons zyn er twee, die in Holland, en één, die te Kaapstad onderwijs ontvangen. Gedurende zyne laatste ziekte werd do overledene byge- staan door dr. O'Reilly, alsmede door drs. Manikus en Nixon. Ds. Van Warmelo was gedurende vele jaren Scriba der Ned.-Herv. of Ger. kerk en aan zijn onvermoeid streven dankt Heidelberg zyne kerk, welko eene der mooiste is niet enkel in de Z -A. Republiek, maar in heel Zuid-Afrika. De overledene was zeer voldaan over deze kerk, doch heeft daar niet langer dan een negental maanden Gods Woord mogen verkondigen. Ds. Yan Warmelo genoot wegens zijn beminnelyk karakter de liefde en de hoogachting van allen, die hem kenden, en was een zeer verdiensteiyk kansel redenaar. Volksitein De Kaapsche Regeering heeft in Enge land een aantal Pullman-wagens (luxe-wag- gons) besteld om in dienst te worden gesteld op den spoorweg van Kaapstad naar Pretoria. Sedert den lsten Mei kunnen uit de Transvaal naar Engeland één penny(stuivers briefkaarten worden verzonden. UITLOTINGEN. Servische Tabakeloten v. 1888 a fr. 10. Trekking van 13 Mei 1892, betaalbaar IS Jani 1892. Hooflpryzen: Serie 4922 no. G4 fr. 130,000; 8 1522 no. 80 fr. 1000; a. 6G08 no. 21 fr. 500; a. 1072 i.o. 52, 8. 1921 no. 28, f. SI 14 co. 74, G419 no. S4 "n s. 9555 no. 93 fr. lüo; ir. 50: 8. 157 co. 04. k 27J co. 2. 8. 1315 no. 17. e. 2279 do. 92. 3. 4238 co. 41, 8. 4309 no. 7, 8. 5705 no. 59, 9. 6473 ro. 69. e. 68 ;8 no. 4S, 7017 ro. 17. 8. 7088 no. 73, p. 7555 no. 47, s. 7581 no. 54, 3. 77r,3 no. 02, m. 7792 nr.. 33, s. 7795 ro. 52, 3. 81J7 no. 33, :J o. 51. s. *361 ^o. 3r o. 87. ]ie volgende soricêa afioebaax fr. 12.50: 3H74, tlT. C6i5 G745, 7213, 7939,ESS3, 8272 tu 9069.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2