9891. Zaterdag; 31 iVXei. A0. 1892. <§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van gpnr en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Mei. Burgerlijke Stand. *o"oJJU.o-con. JONG GEHUWD. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per 8 maanden..f 1.10. Franoo per post...7.;r...ï7." 1.40. *£tt>ndwiyk« Kommen..".0.05. PRIJS DER ADVEB.TENTIÊN: Tan 1f regels f 1.65. Iedere regel meer f 0.1?}. ftrootere letters naar plaatsruimte. Toor het incasseeren bulten de stad wordt ƒ0.10 berenend. Tweede B/ad. Te 's-Gravenhage werden gisteren als onder wijzeres toegelaten de dames S. L. Kuhlman, S. G. J. Van Andel en Ch. M. Van der Heyde, allen van Leiden. Voor de nuttige handwerken werd toege laten mej. S. L. Kuhlman. Uit Baden-Baden wordt van Dinsdag aan liet „Haagsche Dagblad" het volgende ge meld: Gisteren kwamen de groothertog en de groothertogin hier aan en namen voor ge- ruimen tyd hun intrek in het paleis hier ter stede. Hedenmiddag werd onze stad nogmaals vereerd met een bezoek van de Koningin en de Koningin Regentes der Nederlanden, die wederom haren intrek namen in het „Hotel de Russie." HH. MM. deden inkoopen in verschillende winkels, aan de promenade gelegen, en ook in enkele magazijnen in de oude stad. Ingevolge eene uitnoodiging van het groot hertogelijk echtpaar, begaven HH. MM. zich tegen 3 uren naar het paleis, waar zij tot vyf uren vertoefden. Bij het vertrek begeleidde de groothertog z\jne gasten, in persoon, tot aan den ingang van het paleis, waar hy op zeer hartelijke wijze afscheid van hen nam. Een hofrijtuig was ter beschikking van HH. MM. gesteld, om haar naar het „Hötel de Russie" terug te voeren. Gelijk reeds gemeld is, brachten de groot hertog en de groothertogin een tegenbezoek aan de Koninginnen. - De boekhandelaars Gebrs. E. en M. Cohen te Arnhem hebben uit het fonds van den Amsterdamschen uitgever C. L. Brinkman het kopijrecht gekocht van de bekende Ne- derlandsche vertaling van „De Negerhut" door C. M. Mensing en daar eene nieuwe uitgave van voorbereid. Deze is de tiende Nederlandsche druk van mevr. Beecher Stowe's beroemd werk, dat, moge het daarin behandelde vraagstuk reeds eene gelukkige oplossing hebben gekregen, nog altijd een boeiend boek blijft, ook in het buitenland nog door duizenden gelezen. Ds. C. S. Adama Yan Scheltema heeft er thans eene inleiding bij geschreven en het geheel herzien, terwijl de uitgevers er eene geïll. uitgave van hebben gemaakt door er de platen in af te drukken van George Cruikshank en andere Engelsche, Fransche en Nederlandsche schilders. Als altijd hebben Gebrs. Cohen, blijkens in dit nummer voorkomende aankondiging, er tevens weer eene bijzonder goedkoope uitgave van gemaakt, welke onder veler bereik valt en dan ook velen zeker welkom zal zijn. Over onze handelsbetrekkingen met Spanje verneemt de „Indépendance beige" uit Madrid, dat, naar men hoopt, de onderhandelingen over eene handelsovereenkomst met Nederland tegen 1 Juli haar beslag zullen krijgen. De uitvoer naar Spanje uit Nederland, zegt de bericht gever, bedraagt ongeveer 3 millioen peseta's, voornamelijk aan kaas en industriëele voort brengselen, do invoer uit Spanje daarentegen 13 millioen peseta's, te weten 11 millioen aan koper en ijzer, 1 millioen aan wijn, '/s aan rozijnen. De behandeling op den voet van de meest begunstigde natie zou tot deze en andere aangewezen artikelen worden beperkt. De koloniën zijn van de overeenkomst uit gesloten. In „De Tijd" kornt een ingezonden stuk voor van den heer G. T. Kool. prefect der R.-K. Mil. Vereeniging te Leeuwarden, waarin dezo opmerkt, dat zich juist by het niet- verplicht kerkgaan de godsdienst by de mili tairen meer en meer ontwikkelt. Vooral op de strafregisters heeft de afschaffing een goe den invloed gehad. Verplicht kerkgaan wekt èn by goedgeloovigen èn by niet geloovenden verbittering. De schrijver, onderofficier by het lste reg. inf., spreekt op grond zyner sinds 1865 in dienst opgedane ervaring. Gemeugd Nieuwe. Door burgemeester en wethou ders van "Wassenaar is besloten, in den loop dezer maand in die gemeente eene geheele nieuwe huisnummering te doen plaats hebben. Op Dinsdag 17 en Woensdag 18 Mei 1.1. had te Wassenaar, onder toezicht van het dagelyksch bestuur, de beproeving plaats van de brandspuiten dier gemeente. Alles werd in uitmuntenden staat bevonden. De kleeding der eerewacht te Leeuwarden by het bezoek der Koninginnen is vastgesteld als volgt: zwarte rok, hooge rij laarzen, geel tricot rijbroek, wit vest, hooge zwartzyden hoed, oranje sjerp en dito bandelier. Het harnachement der paarden zal uniform z\jn. Te Amersfoort, waar aan een vier jarig kind de zorg voor z\jne tweelingbroer tjes, die in een kinderwagen waren gezeten, was toevertrouwd, heeft dat kind dien wagen achter de ouderlyke woning in het water (de Beek) gereden, waaruit één der tweelin gen als lykje is opgehaald. Terzelfder plaatse en op denzelfden dag overreed een slagersknecht een troepje spe lende kinderen, ten gevolge waarvan een knaapje, een kind van don heer G., dood werd opgenomen. De plegers van don moord op de oude vrouw Ramona Tomas, wier lyk, zooals wy gemeld hebben, te Madrid aan de deur van een openbaar waschhuis in een zak ge vonden werd, zyn ontdekt. Het zyn de echtgenooten Pintado, die met het slachtoffer in betrekking stonden. Hun dochtertje, een kind van 3 jaren, heeft onder de kleedingstukken, welke men orn het lyk in den zak had gestoken, om het op eene baal goed te doen gelijken, hare eigen kleertjes herkend Haar onschuldig getui genis zal wellicht het leven kosten aan hare opders. In Rusland worden hoe langer hoe meer postduiven gefokt. In West-Rusland zyn de hoofdstations voor de duivenpost opge richt. Duizenden duiven worden daar gehouden. De invoer van vreemde postduiven en ook van gewone duiven is streng verboden. Vooral voor militaire doeleinden worden de duiven afgericht en wel door officieren en onderoffi cieren. Een honden slachter te Roubaix, die zijne koopwaar voor geitevleesch liet door gaan, is door de correctioneels rechtbank tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld en zyne vrouw, als medeplichtige, tot 3 maanden. Zekere Turner, oud 91 jaar, wonende te Teekskilly, by Nieuw-York, is voor den 9den keer weduwnaar geworden. Hy is gezond en ryk en denkt er ernstig over het met eene 10de vrouw te probeeren. Een Brusselaar, een Gentenaar en een Antwerpenaar zaten aan een station over de snelheid der treinen te spreken. „Uit Gent," zeide de Gentenaar, „vertrekt alle dagen een trein, welke zóó hard rjjdt, dat de wachthuisjes langs den spoorweg naast elkander schenen te staan als in een enkel ddrp." ^Wel,'1 sprak de Brusselaar, „tusschen myne stad en Parys rydt er een trein zóó snel, dat de telegraafpalen er als één hek uitzien." „Dit is allemaal maar kinderspel," sprak de „Sinjoor." Ik wilde laatst van Antwerpen naar Bergen-op-Zoom. De trein stond gereed, maar de portieren waren al toe. Ik sprong op de loopplank. Een treinwachter wilde my er af trekken, maar ik lichtte de hand op om hem een oorveeg te geven. Intusschen reed de trein door, zoodat m\jne hand terecht kwam op de kaak van den onderchef te Capellen, die juist by het voorbyryden aan iyn station by de baan stond." WASSENAAR. Geboren: Emma Maria, d. van C. Burger en A. Oskam. Overleden: Johanna Catharina v. d. Berg, 2 j., d. van J. v. d. Berg en M. Eigenbrood. Wilhel- mina Krispijn, 9 j., d. van N. Kriapijn en J. Schut. Dirk Leonard Donker, IV? j„ z. van A. Donker en C. E. Loeuwendal. Hendrik Wezenaar, 11 m., z. van N. Wezenaar en 8. Krispijn Ondertrouwd: P. Oosterveer en O. Wensveen. N. Zandvliet en P. v. d. Star. BODEGRAYE. Bovallen: M. Bakker gc-b. Do Jong, D. M. A. Baars geb. De Groot, Z. A. Yan Esveld geb. Yan der Heiden, Z. Overleden: I. D. Schouten, 9 m. Gehuwd: G. Zeilstra, jm. 23 j. en G. v. LeeuweD, jd. 28 j. Van Brussel, jm. 25 j. en G. Van Muiden, jd. 24 j. BOSKOOP. Bevallen: C. Oostrum geb. Oos- trom, D. J. Yan Leeuwen gob. Sutjderu, D. C. Yan Lint geb. Yan Drielen, D. M. Yan der Ben geb. Vorkade, Z. Overleden: E. M. Nederhof, 11 m. Gehuwd: J. De Jong, 24 j. en M. Loos, 89 j. P. RavenBberg, 24 j. en A. Van Pruitsen, 24 j. WARMOND. Ondertrouwd: Hubertus De Groot jm. 28 jaar en Sophia Cornelia Van Rijn jd. 27 jaar. HAZERSWOUDE. Bevallen: A. Endeveld geb. Yan der Kleg, D. Overloden: S. Koeteier, ecbtgen. van G.Koet sier, 33 j. P. Ofwegon. jm. 21 j. Gehuwd: H. Mensch, jm. 82 j. on T. r. Veen, jd. 23 j. B. Hoogoveen, jm. 30 j. en M. Pijnacker, jd. 26 j. A. He'mu8, jm. 22 j. en C. Slootweg, 24 j. A. Langeveld, jm. 85 j. on D. Zintel, jd. 27 j. M. Van der Ploeg, jm. 23 j. en J. Goed hart, jd. 21 j. KOUDEKERK. Bevallen: M. Bol geb. v. d. Bosch, D. LEIDERDORP. Bevallon: M. De Vroede geb. Praar, Z. M. Klomp geb. Yan der Zijden, Z. Overleden: M. Do Bruijn, echtgen. van P. Yan 't Riet, f.4 j. NIEUWKOOP. Bevallon: J. Do Joug geb. Fianen, D. A. Zoutman geb. Boetekee?, D. E. Pietor8en geb. Breowel, Z. A. Schoaten geb. Rijkaart, Z. Overleden: A. Koolmoes, 13 m. A. Moer kerken, echtg. van C. v. d. Hut, 54 j. Gehuwd W. Corneliese, 24 j. en A. Breed- veld, 22 j. OUDSLIOORN. Overleden: W. Rcdegeld, Jm. 28 j. on A. Van Egmond, jd. 24 j. REEUWIJK. Bevallen: M. Graafland geb. Ooms, Z. TER-AAR. Bevallen: A. Yeenswylc geb.Neder- veld, Z. C. A. Baas gob. Yerploegb, D. M. Verlaan geb. Splinter, Z. Gehuwd: W. Uijttewaal, jm. 33 j. en C. M. Yan den Dobbelsteen, wed. 38 j. WOUBRUGGE. Bevallon: H. Schijf gob. Kui per, Z. P M. Hoogeveen geb. Van dor Salm, D. Overleden: G. D. Van Beheren, 4 m. A. Boret, jd. 16 j. A. Morrkerk, J0. 31 j. -JjC v/Jm 40.) „Toegestemd I" zegt Adèle. „Laat alles in een verleden zyn oorsprong hebben, maar wanneer hy die liefde beantwoordt na zyn huwelijk mot u, dan wordt dat verleden immers een heden en vernietigt de toe- komst!'' „Moet ik dan de laatste verontschuldiging 'oor mijn August opgeven?" klaagt Emma. „Geen wanbedrog of zinsbegoocheling", antwoordt de wyze vriendin; „wy staan voor een fait accompli! Waarom verontschuldigin gen gezocht? Gij zyt verongelijkt; het recht en de wet z(jn aan uwe zijde; g(j hebt zjjn lot in handen, zijne schande tusschen uwe vingeren." „En mijn lot, mjjne reputatie?" vraagt Emma schielijk. „De wereld zal u recht doen wedervaren en u beklagen!" troost Adèle. „Maar daarmede ben ik niet geholpen!" schreit Emma. Luister naar mij", begint Emma opnieuw. ,De fout ligt niet alleen aan hem en nog veel minder aan u, maar aan je mama, aan je opvoeding; „ge hebt geene broeders gehad. Tal van onderwerpen bleven voor u onaangeroerd; gij weet nauwelijks wat onze jongelui zyn. Gy kent de geheimen niet van hunne jongensstreken en juist door dat gebrek in je opvoeding hebt gy een veel te hoog denkbeeld van mannendeugd gekregen. Ik heb vier broers thuis; by ons wordt elk onderwerp besproken. Jan was verliefd op een burgermeisje, Karei was een losbol, Willem leefde op de sociëteit en Hendrik is een doodgoede jongen, maar smoorlijk ver liefd op eene actrice. Wy hebben wat te tobben mot onze jongens! Ik mag wel is waar van alles nooit het ware weten, maar toch weet ik alles, misschien weet ik te veel, meer dan een meisje betaamt; maar ik denk dikwijls: wat ik gezien, gehoord en ondervonden heb, kan my van dienst zyn wanneer ikzelve eenmaal iemand moet toe- behooren. Ik zal trouweD onder geheel andere omstandigheden, en eerst mijn verloofde, later mijn echtgenoot beoordeelen, volgens de gegevens der wetenschap, welke ik aan mijne vier ondeugende broeders verschuldigd ben." „En zult ge uw man dan nog kunnen liefhebben, zooals ik, Gus?" vraagt Emma. „Ik zal hem liefhebben, vertrouwen, be- wierooken zooveel ge wilt, maar ik zal ook een oog in het zeil houden, daar kunt ge op rekenen." K Jug end hat kein Tagendantwoordt Adèle en ziet hare vriendin trotsch in de oogen. -„Wat August aangaat, beste Emma," her vat z(j na een oogenblik van wederzydsch stilzwijgen, „ja, wanneer ik in uwe plaats ware, zou ik voorloopig niets laten merken. Breng hem op een dwaalspoor, sla hem zorg vuldig gade, laat hem vooral niet merken, dat ge wanhopend en ongelukkig zyt, omdat hy u verwaarloost! Ik zou myn man best kunnen straffen, zonder dat er eene recht bank bj) te pas komt. Wees onverschillig voor zijne koelheid, maar zie scherp uit je oo,;en. Verzamel bewijzen, onloochenbare bewyzen, en eindeiyk, op een gegeven oogen blik, dan werpt go hem zyn wangedrag voor de voeten en vermorzelt hem onder zyne oigon uitvluchten. Natuurlijk zyt ge onver biddelijk; ge dreigt met echtscheiding; maar ge denkt er niet aan, ge gaat een paar daagjes bij mama en papa logeeren en ge zult eens zien, dat er den volgenden mor gen by het opgaan der zon een berouwheb bend zondaar voor do deur staat. Gy bepaalt dan de vredesvoorwaarden en tien tegen één, of hy is voor altyd van ontrouw genezen. Let wel, Emma, het eerste vereischte is: niets te laten merkenwees schijnbaar onver schillig. Belooft ge me dat?" Emma belooft on bezegelt hare gelofte met een welgemeenden kus. Wanneer Mr. August Van Bergen straks thuiskomt, wacht hem eene aangename ver rassing. Mevrouw Emma is oogenschyniyk weer dezelfde van vroeger, nu zy hare ver trouwde vriendin het groote geheim heeft meegedeeld, dat mama zelfs niet aan die gesloten lippen kon ontlokken. Adèle sprak verstandig. Emma kon zich geheel met hare zienswijze vereenigen. „Eerst onwederlegbaro bewyzen, eene op eenstapeling van feiten en dan zyne ver nedering." Dat vooruitzicht scheen werkelyk opbeu rend te zyn, want de jonge mevrouw Van Bergen is ontegenzegiyk opgewekter dan zij sedert de soiróe by de Van Adeldoms ge weest was. Na tafel wandelt do griffier den vroolyken tuin in en schynt alle booze plannen te heb ben laten varen, want hy neemt Emma ver trouwelijk onder den arm, trekt haar naar zich toe en drukt in een onbewaakt oogenblik oen kus op de thans weer blozende wangen zyner beminde jonge vrouw. (Vervolg ommezijde)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5