Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft gisteren de door de rechtbank aldaar aan L. P. H., uit Noordwykerhout, wegens mishandeling met een mes opgelegde gevangenisstraf van 3 maanden met 1 maand verminderd. Bevestigd werd het vonnis van evenge- noomde rechtbank, veroordeelende M. J. Den H. tot 2 jaar gevangenisstraf, wegens het <loen opnemen van valsche opgaven in oene akte tot oprichting der naamlooze vennoot schap Verzekering- en Landbouwmaatschappij de Eersteling", te Amsterdam. De kantonrechter te Middelburg heeft uitspraak gedaan in do zaak betreffende het zich bevinden op het perron van het station der Staatsspoorwegen te Middelburg zonder plaatsbowys of perronkaart, en hoeft de drie beklaagde personen veroordeeld tot eene boete van f3, subs. 2 dagen hechtenis. In oen advertentieblad wordt gevraagd: Voor boodschappen on huiswerk, een fatsoenlek moisje, „geen ponnyhoofd", beneden, de 15 jaar. Zekere Adrien Ernest Van Bavel, oud 21 jaar, wordt verdacht zich te Ant werpen aan misbruik van vertrouwen schuldig gemaakt en eene som van 135,000 fr. ver duisterd te hebben. Hy is voortvluchtig en waarschijnlijk in gezelschap van E. Forsuian. Uit. Brussel is voortvluchtig Jean Rigot, oud 45 jaar, koopman, laatst wonende te Molenbeek St.-Jean, verdacht van verduistering van 25,000 fr. en fraduleus bankroet. In geval van aanhouding wordt zyne uitlevering aangevraagd. In het gronsdorpje Zolsten, bij Sittard, kwam "Woensdag-avond zekere Krekel- berg in beschonken toestand huiswaarts. Daardoor ontstond eene woordenwisseling, daarmede eindigende, dat K. zijne echtgenoote met oen mes zoodanig verwondde, dat zy ter aarde stortte. K., dit ziende, ging ijlings een geneesheer ontbieden. Alvorens deze echter ter plaatse was, had vrouw K. ten gevolge van bloedverlies den geest gegeven. K. werd gisteren gearresteerd, terwijl do justitie oen plaatselijk onderzoek instelde. Het driojarig kind van den boeren knecht A. Korevaar, te Sliedrecht, dat gisteren eenige oogenblikken zonder toezicht werd ge laten, geraakte achter het ouderlijk huis in eene moddersloot en verdronk. By oon hovig, doch kortstondig onwodoi, dat gistornamiddag boven Andel en omgeving woedde, is de bliksem geslagen in den Uitwykschon watermolen, waardoor brand werd veroorzaakt. Terwijl vrouw A. L.toVrios, oon buurpraatje hield, on hare jonge kindoren zondor opzicht tehuis waren, kwam het haardvuur in aanraking met do wieg, waarin een zuigeling lag. Do wieg verbranddo en het kind kwam om het levon. Naar aanleiding van het bericht van do „Times," dat op Sumatra eene aard beving zou plaats gehad hebben, heeft het „Hbl." aan verschillende vennootschappen te Amsterdam, die handel dry ven met Sumatra, inlichtingen gevraagd. Door goen was echter oenig telegrafisch bericht omtrent eene aard beving ontvangen. De reeds vermelde aardbeving in Engeland ,werd Woensdagochtend in Cornwall opgo- merkt. Do trilling hield verscheidene secon den aan en ging vergezeld van een geluid, ({at. aan oen vorwyderd gerommel dood den- ken. Een half uur later word te Helton eeno aardboving waargenomen, welke de huizen V-deed schudden, zoodat do voorwerpen van '"'tien wand vielon. Laatstleden Zondag heeft er ook in Noor- wegóft eene aardbeving plaats gehad. To Bergen en omstreken volgden eenige zoo sterke schokken, dat de huizen er van dreun den, terwyi er zich golfvormige bewegingen in den grond vertoouden. Op Sandniis, by Stavanger, is eene schudding waargenomen, welke twee minuten duurde. By Holmerstrand hebben drie schokken plaats gehad. Ook uit Jüderan, Molde, Ekersund enz. zyn dergelyke berichten ontvangen. De richting der bewe ging was byna overal van noord naar zuid. Do Australische inodici zyn ver ontwaardigd dat de hersenen van Deeming tot onderzoek naar Europa zouden worden gezonden, zooals hy in zyn testament ver langt. Het gouvernement van Victoria heeft nu doen bekend maken, dat het lyk na de schouwing mot horsenen en al zal worden begraven. Ook heeft do gouverneur van Vic- j toria uitstel van executie geweigerd. Maar nu komt nog de beslissing van hot rechtskundige^ comité van -den Geheimen Raad te Londen, I in zake do petitie om appèl, een paar'dagen geledon ingediend. Het rechtsgeleerden-coraity van den rrivy-council heeft echter het hooger beroep van den moordenaar tegen zyn dood vonnis, wegens beweerde krankzinnigheid, verworpen. To Childorsburg, in Alabama, zyn Maandagochtend drie kleurlingen, die eeno blanke vrouw mishandeld hadden om haar te bestelen, door het volk uit do gevangenis gehaald en aan eone brug opgehangen. Daarop werden de lichamen doorschoten en in de rivier geworpen. Vier duels achtereen. By hot uitgaan van de voorstelling van „Salammbó", te Parys, door eon drietal heeren boleedigd, zond de heer ltoulez, lid der „Fransche Scherm school", hun éön voor één eeno uitdaging. De bedoelde heeren zyn tusschen de 30 on 35, Roulez zelf is meer dan 50 jaar oud. Woensdag ochtend te 9 uren kwam men in het Boulogner bosch samen tot den strijd, welke met den degon zou plaats hebben. Eerste duel: de heer Blondel ernstig in do long gekwetst en weggebracht. Tweede duel: den hoer Dumoulln wordt de arm doorboord. Derdo duelde heer Leclerc regelrecht in den neus getroffen. Een dor secondanten, woe dend, dreigde den zegevierenden Roulez met een paar oorvygen. Vierde duel: de secondant in een ommezien vry ernstig gekwetst. Sedert het begin van den viorvoudigen kamp waren slechts 20 minuten verloopen! De heer Roulez, wiens koelbloedigheid bo wonderenswaardig was, keerde naar Parijs terug en ging aan zyne gewone bozigheden. Uit Uganda. Eon to London verschijnend katholiek blad meldt dat de in Uganda plaats gehad hebbende stryd tus schen katholieken en protostanten werd uit gelokt door een protestantsch hoofd, dat met zyne troepen een katholiek hoofd aanviel. De aanvaller werd echter gedood, waarop eon algeraeene moord volgde. In stryd met de bepalingen van de Brns- solsche anti-slaverny-akte, werdon daarop door kapitein.Lugard snelvurende geweren aan de protestantscho inboorlingen uitgereikt. Dit had ten gevolge dat do katholieken verslagen en hun zendingsstation te Rubaga verbrand werden. Kapitein Lugard weigerde hun zyne bescherming, waarop de katholieken zich op een eilandje moesten terugtrekken. Men schryft het gebeurde too aan do predikingon dor protestantsche zendelingen, die sinds jaren do inboorlingen aanhoudend tegen de katholieken opzetten. Naar gisteren door den heer Lowther in hot Engelsche Lagerhuis word medegodeeld, ontving men uit Uganda alleen betrouwbare berichten tot 8 Mei, toen Gibson Uganda verliet. Deze is thans met een klein getal Egyptische uitgewekenen en eenige volgelin gen ter kust aangekomen. Omstreeks acht dagen vóór zyn vertrok was Lugard in Uganda teruggekeerd. Lugard had eene ontmoeting gehad inet SelimPacha, die 1000 man by zich had, die vroeger onder Emin Pacha ge diend hadden. In Amerika hoeft men woderom een vrouwenmoordenaar langs electrisphen weg ter dood gebracht. De „New-York Herald" noemt deze executio ,a great success." Do afzichtelyke tooneelen, welke zich by de eerste toepassingen voordeden, bleven achterwege. De strooming had eene spanning van 1720 volts. De berichten over de overstroo ming van de Mississippi worden voortdurend ernstiger. Do groote spoorbrug te Omaha (Nebraska; loopt gevaar, te meer daar de nieuwe regenbuien de rivieren nog meer doen stijgen. Te Council Bluffs (Iowa) is eon gedeelte van den Union Pacific weggespoeld, zoodat het vei keer met westelyk gelegen plaatsen geheel gestremd is. Het oosteiyk deel van Sint-Louis staat onder water. Verschillende dyken zyn door- «broken. HUITEIN LAN IX Frankrjjk. Volgens een gerucht zou de heer Móline, de voorzitter der douane commissie, een voor stel indienen, om voor sommige Spaansche producten een differentieel invoerrecht, gegrond op het miniraumtariof, te heffen, en wel onder voorwaarde, dat Spanje in gelyksoortige con cession bewillige. Van andero zyde wordt dit gerucht tegen gesproken. Mélino zou met andere protec tionistische afgevaardigden het voornemen hebben, hot tarief voor Spanje niet te ver lagen. maar een differentiéel tarief temaken, •belangryk hooger dan hot tegenwoordig nnxi- mu'mtarief. Als Spanje geene concessies doet, zou mon het dus behandelen op dezelfde wyze als vroo- ger ten aanzien van Italiö is geschied. Aan de Beurs te Parys liep gisteren het gerucht, dat het gouvernement van Elzas- Lotharingen den paspoortendwang zal her stellen, ten gevolge der in Berlyn ontstane ergernis over de aanstaande gymnastiek feesten te Nancy. Berichten uit Berlyn echter melden dat in goed onderrichte kringon aldaar nieta bekend is van dit gerucht. De Bank van Frankryk heeft haar wis seldisconto van 3 tot 2'/o pet. verlaagd. De verkiezing van Wilson, den schoon zoon van wfilen den president Gróvy, tot mairo van Loches, heeft een diepen indruk gomaakt in de parlementaire kringen. In de couloirs dor Kamer bespreekt men het houden oener interpellatie over deze benoeming, welke weder door omkooplng moet zyn doorgedroven. Op last van den minister van justitie is roods eori voorloopig onderzoek ingesteld om op de vragen te kunnen antwoorden. Eonigo leden wisten mede te doelen, dat Wilson, het par ticuliere leven moede, weder lid dor Kamer zal trachten to worden; om do publieke opinie te zynen gunste te stemmen, werd onderhandeld over den aankoop van oen goed- gelezon republikeinsch blad. Bcltfië. Na een kort debat heeft de Senaat gisteren do wenscheiykheid uitgesproken om de vol gende artikelen der Grondwet to herzien. Art. 1 (betreffende do indeeling van liet ryk in provincies en betreffende de Congokolonie), art. 2(3 (betreffende het koninklyk referendum), art. 27 (betreffendo den Senaat), art. 36 (be treffende do herkiezing van afgevaardigden en ministers), art. 47 (betreffende de kiesbe voegdheid), en art. 48 (betreffende de kies districten). Do Senaat heeft verder nog aangenomen do herziening van art. 52 (schadeloosstel!.ng aan afgevaardigden), 53 (kiesbevoegdheid voor den Senaat), 54 (aantal senatoren), 56 (ver kiesbaarheid als senator) met 49 tegen 10 stemmen. Verder art. 57 (schadeloosstelling aan senatoren) aangenomen met 30 tegen 28 stommen, ait. 58 (zittingneming van den kroonprins in don Senaat) met 52 togen 18. Met algemeono stemmen werd besloten tot herziening van de artt. GO en 61 betrekkelyk de troonsopvolging. Art. 55 (duur van het mandaat der sena toren), een nieuw \oorstel, eerst by den Senaat aanhangig gemaakt, is verworpen met 39 tegen '20 stemmen. Do Kamer is spoodeischend byeengoroepen, ter behandeling van de door den Senaat in de herziening opgenomen artikelen. Itullö. De „Opinione" schryft do snelle daling van den wisselkoers toe aan vermeerdering van don uitvoer, aan den toeloop van vreemdelin gen en den aankoop van Italiaansche rente door oene groep van haussiers, die de 3 pets. onaflosbare rente boven pari willen brengen. Biancherio, de president der Kamer, heeft ontslag genomen. Senaat en Kamer zyn officieel byeengeroepen tegen den 25sten dezer. Zwitserland, Het departement voor spoorwegzaken heeft do regeering voorgesteld voor den dienst van posteryon en telcgraphio den Midden-Euro- peeschon tyd aan to nemen. Het onderzoek, door do kantonsover heden ingesteld in zake de anarchistische samenspanningen, heeft geen resultaat opge leverd. Do in Zwitserland vertoevende buiten- landscho anarchisten zijn over het geheel van min schadeiyken aard, daar zy 't by de the oretische verkondiging hunner meeningen laten en niet tot practische toepassing over gaan. Door geen enkel kantonnaal gouver nement zyn byzondere maatregelen voorge stold en evenmin acht men uitwyzingen nood zakelijk. O root-Britunuië. De mynwerkers van Oost-Durham, waar de belangrykste mijnwerken zyn, blijven zich verzetten tegen de door de patroons voorge stelde loonsvermindering met 13'/sPct. Daaren tegen hebben verschillende leden van myn- werkersvereenigingen gestemd voor eene ver mindering mot 5 a 10 pet. en voorgesteld om het geschil aan een scheidsgerecht te onder werpen. Waarschynlyk zal het bestuur van den myn- werkefsbond op du eerstvolgende bye komst mot do patroons pogingen aanwenden, om tof overeenstemming te geraken. Van 5 tot 9 Juli van dit jan aal do Dublinsche universiteit haar 300-jarig bestaan vieren. Do viering zal met grooten luist» plaats hebben; or zijn vele buitenlandschegeleerden uitgenoodigd daaraan deel te nomen. UuNiciir.-Hong.-Mouarohin. De minister van financien zeide Woensdag in de Póolscho Club, sprekende over de Oos- tenrykscho Valuta-regeling, het volgende: de- jaarlyksche interest der loening voor Valuta regeling zal ongeveer 9 millioen g> Ion be dragen, dio echter niet van den aanvang af vereischt zullen zyn en welk cijfer misschien nog zal worden verminderd met l'/2 millioen, ten gevolge van do conventie. In g». n geval zal de administratie der financiën in een de ficit toegeven. De uitslag dor leen in:; is niet twijfelachtig. liet tijdstip zal by wet worden vastgesteld. Het bimetallismo is voor het oogenblik eeno ondoenlyke zaak. Een» stijging van den goudkoers is waarschynlyk. Deze- verklaringen werden toegejuicht. Generaal George Klapka is in d» n ouder dom van 72 jaar te Pestli overleden. Hij is bekend uit den Hongaarschen opstand van 1848, toen zyn riham in één adem genoemd werd met Kossuth, Görgoi en Bem. Later heeft hy een Hongaarsch legercorps opgericht en daarmede met do Italimen Oos tenrijk bevochtenin 1866 stond hl) in den stryd tegen Oostenrijk aan het hoofd van een Hongaarsch legioen, dat do Pruisen on dersteunde. Hy is in armoedige omstandig heden overleden. Zijn vriend Kossuth is thans 90 jaren oud en deze leeft nog altijd in vrywilügo balling schap in Italic. Klapka echter is in Hongarije teruggekomen toen do politieke omstandig heden hem dat veroorloofden. Zyne begrafenis zou niet openlijk op staatskosten geschieden, omdat de regeoring dat tegenover oen keizer minder gepast vindt, maar op kosten van do Centrale Honved-vereeniging, die echter naar het schynt de daarvoor noodigo gelden later uit de schatkist zou terugontvangen. De „Times" verneemt uit Weenen, dat le- Buda-Pesth groote verontwaardiging heerscht over de bonding der regeering met betrekking tot het stoffelijk overschot van Klapka. Het werd Dinsdagavond, zonder dat iemand het wist, naar do kapel op het kerkhof te Buda- Pesth overgebracht. Men had verwacht dat het lyk naar de universiteit gevoerd en daar tentoongesteld zou worden. De minister van onderwys zou reeds zyne toestemming heb ben gegoven, toen andere beschikkingen wor den genomen. Reeds "Woensdag kwam do zaak in den Hongaarschen Ryksdag ter sprake en gaf aanleiding tot eene opgewonden bespreking, waarbij de eerste minister, graaf Szapary, niet tegenwoordig was. Daar do andere ministers geen kans zagen do afgevaardigden tot kalmte te brengen, zon den zy eeno boodschap naar Szapary. Deze verscheen zoo spoedig mogelijk en verklaarde dat hy niet verantwoordeiyk was voor de genomen maatregelen, en dat hy geen byzon- deren last had gegeven. Alles werd in orde gemaakt door het co mité uit do Honved-clubs, en zoo de vergade ring dit wilde, zou het lyk naar een openbaar gebouw worden overgebracht, zoodat de stoet do geheele stad zou moeten doortrekken. Dezo inlichtingen werden door de verschil lende fracties dor oppositie kalm aangehoord. By den aanvang der Kamerzitting te Buda- Pesth kwam gisteren evenwel eene nieuwe modedeeling der regeering in, dat do begra fenis van Klapka op plechtige wyze zal plaats hebben. Tevens werd gevraagd de zitting op to heffen. Eoetvoes, een van de leiders der oppositie, stolde voor de begrafenis te doen geschieden op koston van den Staat, militaire cerbewyzen to doen brengen door de Honveds on op kosten van het land een gedenkteeke* voor Klapka op te richten. Szapary .antwoordde en verzocht der Kamer over te gaan tot de orde van den dag, waar toe te midden van een groot tumult met 94 tegen 83 stemmen werd besloten. Men verwacht groote demonstraties bij de ter-aardo bestelling van den grooten patriot. Ook graaf Sandor Teleky, die in den vrij heidsoorlog chef was van den generalen staf van generaal Bem, is overleden. Griekeuland. De oorsprong van het conflict tusschen den 1 koning en Delyannis wordt thans toegeschre- I ven aan een verschil over de bevorderingen J

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2