DAGBLAD. N«. 9890. Vrijdag 2() Vlei. A0. 1892. <Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van tgpnr en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. franco per post1.40. Alzonderlgke Nommera..0.05. PRUS DER ADVERTENTIÊN: Yan 1—0 regels ƒ1.06. Iedere regel meer rooter* letters naar plaatsruimte. Toor heft inoasseerem buiten de stad wordt ƒ0.10 bereïc-nd. 5if, nommer toestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. OtHciëel© Kennisgevingen. Oprocplug van de Verlofgangers der Nationale llilittc, lol het bljwoacn der Inspectie. Bargomeester en Wethouders van Leiden, Gezien het besluit van den Deer Commissaris der Koningin in de proviccie Zuid-Holland, van don 27aton ipnl 1892, No. 1161, (2de Afd.), Provinciaal blad Xo. 2S, houdoDde regeling van bet onderzoek der terlofgaDgera van de Militie te land; Boepon dientengevolge op, al do binnen dezo ge- aecDto gevestigde verlofgangers der Militie te land uq d lichtingen 188C, 1887, 1888, 1889, 1890 en 1891, die vóór den lsten April 1.1. in het genot van onbepaald verlof zija gesteld, met uitzondering all één no ben, die in do maand Juni e. K. in werkelijken dienst moeten komen, om te verechijoen in hot Invalidenhuis (ingang door de KoppeDhinksteeg aan ie zfl'do van do Hooglandache Korkgracbt), ten oindo door den heer Militie-Commissaris te worden geïn specteerd, en wel de verlofgangers, behoorende tot do lichtingen van 1886 en 1887, op Woensdag den lsten Juni 189 2, des morgens te negen uren, eo die, behoorende tot de lichtingen 1S88, 1S89, 1890 ca 1891, op denzelfden dag, dosmorgonBtohalfelf; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrnstingètukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes t-n van bunne verlofpassen. Burgemocster en Wotlioudors vermanen do be trokken verlofgangers, aan dezo oproeping nauw- keurg to beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, ilsook om zich, bij het gaan naar de plaats voor bet ODdercoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar hois keeren, ordelijk to gedragen en ilzoo zioh te vrij u aren voor tlo toepassing der straf bepalingen, vermeld big de artt. 130, 141-145 der Wet T#n 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), daar ongeregeldheden als anderszins, zoolang de manschap pen in uniform zijn gekleed, worden gestraft volgern» het Crimineel Wetboek en het Regloment van krygs- tuolr voor het krijgsvolk te lande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, DE KAN TER, Burgemeester. 19 Mei 1892. E. KIST. Rocrotarie. By koninklijk besluit is herbenoemd tot burgemeester van Leiden met ingang van 5 Juni de heer L. M. De Laat de Kanter. -Aan de universiteit alhier ïshetcandidaats- esaroen in de rechtsgeleerdheid afgelegd door den hoer J. P. Yan Limburg Stirum. - Tot sluiting van het seizoen bood do Leidsche Tooneelvoroeniging „Jacob Cats" gisteravond haren leden met hunne dames w „Zomerzorg" eene gezellige bijeenkomst aan, welke met alle recht weder volkomen geslaagd mag heeten. Immers, terwyl de voor drachten, waarin verschillende toestanden van den laatsten tyd de revue moesten passeeren, zeer in den smaak vielen, was het daarop gevolgd bal, dat eerst met het aanbreken van den dag eindigde, zeer prettig en geanimeerd. - De Christelijke zangvereeniging „Zingt den Heer", to Leiden, hoopt op Hemelvaarts dag eene openbare uitvoering te geven in de kerk der Nod.-Herv. gemeente te Oegstgeest. - Gisteren werden te 's-Gravenhage geëxa mineerd voor de akte als onderwijzeres 6 can didates Toegelaten zjjn de dames C. W. S. ^agel en C. Japikse, beiden te Leiden; G. Brezet en J. C. W(jnands, beiden uit Rotter dam, en P. J, J. Meijer, uit Den Haag. De dames Nagel, Japikse, Brezet en Meyer slaagden tevens voor de nuttige handwerken. - In de gisternamiddag gehouden zitting Tan den gemeenteraad to Haarlem is besloten, dat zullen worden opgeroepen sollicitanten ?oor de betrekking van nog twee leeraars in de wiskunde, nog een leeraar Nederlandsche taal aardrijkskunde, en nog een leeraar Duitsch er> Engelsch, op traktementen van ƒ1800 tot ƒ2400 aan de hoogere burgerschool voor jongens met 5-jarigen cursus. Dp een adres van 58 tappers en slijters om vervroegde openstelling hunner tapperijen, nl. 5 uren 's morgens van 1 Mei tot uit0. Sep tember, is afwijzend beschikt. Het kohier 1892 voor de plaatselijke directe belasting is vastgesteld op een bedrag van 208,189.75; het percentage dor belasting bedraagt 3.7 percent, tegen 3 65 in 1891. Op het adres van de Yereeniging „Volks belang" om een subsidie van ƒ300 voor de oprichting van een tweeden speeltuin, is met 19 tegen 9 stemmen afwijzend beschikt. De heer G. Tanahassi en familie zullen in het begin der volgende week de residentie verlaten om naar Japan terug to keeren. Zyn opvolger, do heer T. Ohyama, thans secre taris der Japansche legatie te Parys, wordt in het begin van Juni te 's Gravenhage ver wacht. By beschikking van den directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen en van den administrateur der Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappy zal eerstdaags aan de ambtenaren der Cen trale Controle van Nederlandsche Spoorwegen te Utrocht, met het oog op de drukke werk zaamheden gedurende het boekjaar 1891, eene gratificatie ten bedrage van het traktement over eene halve maand worden uitgereikt. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot leeraar in do wis- en natuur kunde en de mechanica by het M. O., voor- loopig aan de H. B.-S. met 5 jarigen cursus voor jongens, den heer R. A. Yan Sandick, leeraar aan de H. B.-S. te Deventer; tot directeur dor 4de H. B.-S. met 3-jarigen cursus voor jongens dr. R. A. Kollewyn, leeraar aan de H. B.-S. met 5-jarigen cursus aldaar. Door do heoren S. S. Polak c. s. is een adres by den gemeenteraad ingediend, hou dende verzoek om aan de Jodenbreestraat een „meer passenden" naam te geven. Op de S'/j-pcts.-loening ten behoeve der gemeente Amsterdam, a 1 millioen, uitmakende een gedeelte der eerste serie van de leening van ƒ10,000,000, is Dinsdag ingeschreven voor oen bedrag van ƒ2,435,000, waarvan tegen den koers van 987/g pet. een bedrag van ƒ889,000 is toegewezen. Na het bekend worden van dezen uitslag, ontving het dagelyksch bestuur een aanbod tot overneming der niet-toegewezen 111,000 eveneens tot den koers van 987/s pet. Blykens eene mededeeling van den consul der Nederlanden te Duinkerken heerscht in ver scheidene gemeenten, behoorende tot zijn ressort, met vrij groote hevigheid het mond en klauwzeer, om welke reden de in de maanden Mei en Juni dezes jaars in genoemdo plaats te houden veetentoonstelling voorloopig is uitgesteld. Sts.-Crt Het stoomschip „Anchises", van Am sterdam via Liverpool naar Java, is 16 Mei te Liverpool aangekomen; de „Kaiser", van Am sterdam naar de Oostkust van Afrika, vertrok 17 Mei van Suez; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Mei Perim; de „Veendam" arriveerde 18 Mei van Nieuw-York te Rotterdam; de „Belierophon", van Penang naar Amsterdam, passeerde 18 Mei Gibraltar; de „Merapi", van Batavia naar Rotterdam, is 19 Mei Dover gepasseerd; de „Ondine" vertrok 18 Mei van Kopenhagen naar Amsterdamde „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 19 Mei te Genua; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, is 19 Mei te Suez aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal op 20 dezer niet plaats hebben. By koninklijk besluit zyn benoemd tot burgemeesters van: Smilde, N. G Servatius, (met toekenning van eervol ontslag als burg. van Oosterhesselen)Kerkra-ie. K. I. J. Daelen; Ooltgensplaat, P. Van Weel G Gz.Batenburg, G. L. Van den HelmWestervoort, A. G. Martin; Werkendam, J. J. Van Tienhoven van den Boogaard; Termunten, F. A. Toxopeus; Kralingen, G. H. Lambert. Voor den tyd van 3 jaren benoemd tot plaatsvervanger van den district-veearts, wien Utrecht als standplaats is aangewezen, de veearts H. J. C. Van Lent, te Tiel. Pensioen verleend aanW. Klaassen, ontv. der directe belasting en accynzen,1647A. J. Verhoeff, ver. lsto cat. by 'sRyks bol., ƒ1320; W. Schreuder, id. ƒ1187; M.G.J. H. Van Wijk, commies 1ste kl., id. 420; M. Custers, id 427; L. Visser, id., 393; G. Boesjes, id. 3de ki. by id., 167; M. Sluys, kapt.-adm. van kleeding, van het 1ste reg. huzaren, ƒ1255 's jaars. Benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Zwolle, J. W. F. KnijfF, thans te Eindhoven. Aan jhr. J. P. E. HoeufFt, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als Ryksbouwmeoster. Een Amerlknanselt oordcel over de beoefening der Ethnographie ln Nederland. Onder dit opschrift bevat het „Vad." het volgende ingezonden artikel No». 1 van het XLIdo Deel van het te Nieuw- York verschijnende tijdschrift: „The popular science monthly" bevat een artikel van prof. Frederick Starr, van de hoogeschool te Chicago (V. S.), omtrent de anthropologiscbo studiën in Europa, meer speciaal in Nederland, Duitsch- land, Zwitserland, Italië, Frankrijk en Engeland. Hy verstaat hier onder het woord anthro- pologie zoowel de physische anthropologic, als de ethnographie, vóórhistorische archaoo- logie en geschiedenis der beschaving. Wy ontleenen daaraan hetgeen betrekking heeft op ons vaderland. „Ethnographische musea", zegt de schryver, „zyn veeltalryker in Europa dan by ons. Er is wellicht geene enkele groote stad zonder zulk eene instelling en verscheidene kleine steden zyn in het be zit van fraaie verzamelingen. In het kleine Koninkryk Holland alléén bestaan een half dozyn belangryke ethnographische musea, waarvan zich het belangrykste te Leiden be vindt. Deze stad is de voornaamste stad voor onderwys in Nederland, cn hare hoogeschool, steeds beroemd wegens het corps barer leeraren, handhaaft nog altijd haren rang als eene voortreffelyk bezette instelling van onder wys. Behalve de hoogeschool, boogt do stad ook op een der beste Museums van Oudheden in de wereld, by zonder ryk aan Egyptische en Javaansche voorwerpen, en op haar Ethno- grapbisch Museum, dat in sommige opzichten onovertroffen is. Zooals zoovele groote ver zamelingen in Europa, is laatstgenoemde even eens ongelukkig gehuisvest. Het gewooniyk voor het publiek toegankelyko gedeelte behelst do verwonderiyk ryke Zuidzee-verzamelingen en die van Oost-Indiö. Zy bevinden zich in meer dan volgepropte en slecht verlichte zalen, en in het tegenwoordig gebouw is eene goede uitstalling onmogelyk. Do Afrikaansche ver zamelingen staan in een tweede gebouw, al even ongeschikt voor uitstalling als het eerste, en de ryke sorieën van Azië zyn in een derde gebouw opgeborgen Het is zeer wen- schelyk, dat deze collectiën in een passend en goed verlicht gebouw worden gehuisvest „Dr. Serrurier, directeur van hot Museum, rangschikt de ethnographische voorwerpen in 12 groepen, te weten: (1) voeding en drank; (2) kleeding; (3) huisraad; (4) visschery en jacht; (5) landbouw; (6) huisdieren; (7) han del; (8) nijverheid; (9) wapenen en oorlog; (10) Staat en maatschappy; (11) spelen, mu ziek, tooneelkunst enz.(12) godsdienst, weten schap. enz. Dit schema van classificatie (is in het geheele Museum toegepast en dr. Serrurier mag zich gelukkig achten, dat hem een con servator als de heer J. D. E. Schmeltz ter zyde staat. „Er zyn onder de faculteit der universiteit verscheidene mannen, die, zonder anthropolo- gen van beroep te zyn, in meerdere of min dere mate belangryk werk in anthropologische richting hebben verricht. Tot de zoodanigen behooron de beroemde sanskritist prof. Kern, de sinoloog prof. Schlegel en dr. Tiele van de theologische faculteit. Laatstgenoemde heeft veel bygedragen tot de tegenwoordige weten- schappelyke godsdienststudién. Het Chineesche woordenboek van prof. Schlegel is verbazend veel meer dan een „woordenboek" en bevat een schat van ethnographische bouwstoffen, welke alle beoefenaars der wetenschap dienen te raadplegen. Prof. Schlegel geeft met den heer HöDri Cordier te Pary^ een belangryk tweemaandelyksch tydschrift, gewyd aan Aziatische onderwerpen, „T'oung Pao" ge naamd, uit. De universiteit bezit een leerstoel voor ethnographic, die gedurende verscheidene jaren voortreffelyk bezet was door prof. George Wilken, wiens voor eeni/e maanden plaats gehad hebbende dood een ernstig verlies voor de instelling was. Prof. J. J. M. De Groot is zyn opvolger. „Prof. Kern en prof. Schlegel, met andere beoefenaars der ethnographie in verschillende landen, maken de commissie van redactie uit van het „Internationales Archiv für Ethno graphie", dat te Leiden onder do uitstekende leiding van den heer J. D. E. Schmeltz ver schijnt. „De heer Schmeltz is een buitengewoon werker. In Hamburg geboren, was zyn eerste belangryke arbeid op het gebied der ethno graphie, die omtrent de beroemde Zuidzeo- collectios van het Museum Godeffroy. Het resultaat van dien arbeid was zyn welbe kende geïllustreerde catalogus dezer collectie, welken de beoefenaars der Zuidzee-cultuur in de eerste plaats dienen te kennen. De heer Schmeltz is reeds sedert meer dan tien jaren conservator aan het Etbnographisch Museum te Leiden. Toen, nu vier jaren geleden, het „Archiv für Ethnographie" werd opgericht,, werd hy met de leiding daarvan belast. Het tydschrift is in quarto formaat, verschynt elke twee maanden, en dö artikelen, steeds van groote waarde, zyn in de Fransche, Ne~ derlandsche, Duitsche of Engelsche taal ge steld. Elk nummer is geïllustreerd, en ver scheidene der platen zyn keurig gekleurd. W\j leggen byzonderen nadruk op dit tyd schrift wegens zyne groote belangryklieid, en omdat het in ons land veel te weinig be kend is. „Wy hebben hier Leiden genoemd als stan daard van hetgeen in Nederland verricht wordt. Maar dit is niet het eenige centrum, en belangryke ethnographische musea, van uitstekende werkende krachten voorzien, zyn in Rotterdam, Haarlem, Den Haag en Am sterdam te vinden." Gemeurd Nieuw*. De volgende maand heeft de verloting plaats van de voorwerpen, vervaar digd door de leerlingen der Practische Am bachtsschool alhier. By enkele boekhandelaars zyn nog loten te verkrygen. De pry zen voor de verloting zyn steeds dagelyks van 9 tot 12 en van halftwee tot 4 uren te bezichtigen in de school. Opgave van het vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtram weg gedurende de maand Maart 1S92: Reizigersaantal 24,077opbrengst ƒ3102,39; goederen en diversen 613 31. Totaal ƒ3715.70. Van 1 Januari tot ultimo Maart 1892: Reizigersaantal 63,119; opbrengst 8162.73; goederon en diversen 1443 14. Totaal ƒ9605.87. Per dagkilometer bedraagt dit 11.73. By liet telephoonnet alhier is nog aangesloten onder No. 205 de heer B. M. Duyser, „Hotel Sport", Botermarkt. By vonnis van de arrond.-recht bank te 's-Gravenhage werden heden veroor deeld M. M. K., de slachtersknecht, die vrouw Van der L., in de Hemsterhuisstraat

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1