Maandag 16 Mei. A°. 1892. feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ■Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. j&ikeriki. |pjo 9886. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PB.IJS DJL'ZER COURANT: I y«r Uirteu per '6 uiaanden1.10. coat i.40. n-r'nk* K'oionien»0.05. fn?r« kim"*-' PR.IJ8 DEK ADVEIITENTIÈN: V*a 16 regelt ƒ1.05. Iedere regel meer Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hos incaeaeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 bereaend. pit noinmer bestaat uit TIER lüaden. 42! Ain de Aboriné's daarop, wordt bij dit onuaer verzonden No. 3-4- van Kikeriki. Leiden, 14 Mei. idon is aan do universiteit alhier de eer VT. Van Krimpen, arts, geb. te Gouda, ntrderd tot doctor in de geneeskunde, met caianisck proefschrift, get.: „Fistula auris OD^nita." -Aan bet verslag van 'tHópilal Wallon, ileden, over 1801, zyn de volgende byzon- eifeden ontleend: AettegeD staan do hot aantal patiënten niet talqjk geweest is als in het vorige jaar, iiDoen de regenton toch met dankbaarheid gesien op het goede, weder door die inrichting Êïezon, hetgocn wel het meest uit de vol dode gegevens zal blijken. In het Hopital werden verpleegd93Nederd.- Errorniden, 10 van de Walsche gemeente, lun de Evang Luthersche gomeente, 3 Doops- ganden, 3 Remonstranten, 1 van de Chris ten-Gereformeerde gemeente, 23 Roomsch- Kibolieken en 3 Israëlieten, te zamen 137 paiéaten. üaarvan waren 72 mannen en 65 vrouwen en wel 42 lste klasse, 53 2de klasse en !3de klasse. Tan hetl8ole«?rstation werd slechts eenmaal gebruik gemaakVan de verpleegden overleden personen. Voor rekening van het Höpital werd één patiënt kosteloos en werden drie tegen 1 en zes tegen ƒ0.50 per 1 verpleegd. Aan 11 patiënten binnen en 9 buiten de gemeente werd buitenverpleging verleend, terwijl 3 lijders van de geneeskundige baden gebruik maakten. Bovendien werden nog 80 personen, zonder opneming, in het Hópital behandeld of geopereerd, waarvan 75 tegen betaling en 5 kosteloos. Zoo ook ontvingen verscheidene patiënten by de nabehan- ig kosteloos de daarvoor benoodigde ver- bandstoffen. operation on nabehandeling geschiedden dit jaar voornamelijk door de heeren prof. dr. E. Van Iterson JAzn., prof. dr. H. Treub dr. W. J. Van Stockum, terwijl de andere medische professoren en doctoren bleven voort gaan hunne belangstelling en hun vertrouwen verpleging te stellen door het doen op nemen van eenigen hunner patiënten. personeel, aan de inrichting verbonden, bestaat uit1 directrice, 8 pleeg- en leerling- zusters, 1 hulpzuster, 1 huiszuster, 2 dienst boden en 1 huisknecht. De directrice bleef tot genoegen van regen ten ook dit jaar weder werkzaam en werd in haar ijver en toewijding krachtig bijgestaan door de zusters, waarvoor dan ook meermalen de bewijzen van erkentelijkheid door patiënten geleverd werden. Betere regeling werd dit jaar verkregen in het geven van geregelde lessen aan de zusters en wel door den heer L. J. A. Braakenburg, arts, die deze taak vrijwillig op zich nam, waarvoor regenten hem hunnen hartelyken dank brengen. Zy hadden dan ook het ge noegen eéne der zusters voor het diploma van 't „Witte Kruis" te Amsterdam te zien slagen. Eene andere zuster volgde de lessen ^n 81' Ecole de gardes-malades, fondó par Mad. De Gasparin", te Lausanne, ten einde °P deze wijze ee diploma voor het „Roode Kruis" te behalen, en regenten hebben allo verwachting dat zjj hierin gunstig zal slagen. De gewone mutation hadden onder het per soneel plaats, doch -teeds slaagden regenten er tydig genoeg in. in de leemten van zusters to voorzien. Daar het aantal patiënten, vooral lste klasse, veel minder bedroeg dan de beide vorige jaren, kan uit den aard der zaak het iinantiéel ver slag niet gunstig luiden. De staat van ont vangsten en uitgaven sluit dan ook met een nadeelig saldo, hetgeen te meer met te ver wonderen is, daar de gewone uitgaven voor personeel, huishouding en bediening dezelfde bleven. Het Reservefonds (bestaande uit de verschillende giften en bijdragen) ging dit jaar ƒ800 vooruit, eene som, hoe dankbaar de regenten hiervoor ook zijn, niet van dien aard, om verwezenlijking te geven aan hun streven om de inrichting uit te breiden. Betere vooruitzichten zijn echter voor het volgend jaar gelukkig geopend, zoodat de regenten met gerustheid de toekomst tege moet gaan. Aan meubilair ontving de inric-iting eene canapé ten geschenke, terwijl ook de biblio theek met verscheidene werken begiftigd werd. Voor een en ander wordt den edelen gevers do dank der regenten gebracht. De betere vooruitzichten, hierboven reeds gemeld, zijn oorzaak dat de regenten, toen er door sterfgeval een pand, gelegen aan de Pa pengracht, doch uitkomende in den tuin van het Höpital, ter beschikking kwam, besloten niet te wachten tot dit op publieke verkoo- plng zou geschieden, doch in overlog met heeren professoren en doctoren, in dit verslag gemeld, reeds dadelijk tot den aankoop over gingen, toen hun dit voor een billijken prys werd aangeboden. Van dit gebouw is in den afgeloopen winter ruim gebruik gemaakt tot berging van brandstoffen en het laten be wonen der kamers door een paar zusters en het dienstpersoneel. Reeds nu bleek welk groot nut hierdoor werd teweeggebracht, doch dit aangekochte perceel kan echter onmogelyk in denzelfden toestand blyven, daar het slecht onderhouden is en de inrichting veel tewen- schen overlaat. De regenten zyn daarom steeds werkzaam gebleven te trachten dit begin van uitbreiding meer vasten voet te geven door hiervoor èn nog meer terrein èn do noodige gelden tot herbouw te verkrijgen. Op het einde van het jaar 1891 waren zij met die pogingen zoo ver geslaagd, dat zy alle hoop hobben het volgend jaar eenigo byzonderheden te kunnen raeodeelen omtrent den voltooiden herbouw en wyziging van de bestaande in richting. Moge dit verslag aanleiding geven tot mede werking en ondersteuning van hun doel, om door die uitbreiding meer en meer te kunnen beantwoorden aan de philanthropiscbe roe ping, den ïydenden mensch een rustig en zoo aangenaam mogelijk verblyf gedurende ziekte te verschaffen! Door het provinciaal kerkbestuur van Groningen zyn tot de evangeliebediening toe gelaten de heeren N. J. C. Sehermerhorn, G. Tjalma en J. H. De Roode; door dat van Overysel de heeren H. W. P. E. v. d. Bergh van Eysinga en D. Eringa, allen van do Ryks- universiteit te Leiden. De Engelsche mail met berichten uit Indië, wordt morgennamiddag alhier verwacht. Deze week hielden de verschillende polderbesturen onder Oudshoorn hunne ver gaderingen. De respectievelyke rekeningen over 1891 werden goedgekeurd, evenals de begrootingen voor 1892, en daardoor is do omslag bepaald als volgt: voor den Yrouwgeestpoldur a ƒ7, voor den Grephoekschen polder a ƒ4, voor den Koehovenschen polder a f 2 50 en voor den Grooten en Kleinen polder a f 5.20 per hectare. Tot poldermeester van den Vrouwgeest- polder word gekozen de heer C. Christiaanse Jr., te Leiden, en van den Grephookschen polder de heer C. Kraan, ierwyl tot voorzitter en poldermeester van de Groote, Kleine en Koe- hovensche polder werden herkozen de heeren L. Piek en H. H. Kloot. Aangenomen de benoeming aan de Groen- van-Prinstererschool te Haarlem door den heer P. J. Kappers, te Leiden. De toestand van den heer A. De Niet Mz., arts te Scheveningen, was heden zeer bevre digend. H. M. do Koningin-Regentes heeft op voorstel van den minister van binnenlandsche zaken besloten het 4de internationale congres voor do zaak der drankbestrijding, dat in Sep tember a. s. te 's Gravenbage zal gehouden worden, een rijkssubsidie van ƒ3000 te ver- leenen. Maandag a. s. zullen te 's-Gravenhage in het Valkenhuis de telegraphie-examens voor commies enz. een aanvang nemen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Stenographen-vereeniging „"Willem Stolze" heeft, na afgelegd examen, het diploma in de stenographie toegekend aan den heer A. J. Marcusse, inspecteur van politie, te Katwyk. Den 31sten Mei a. s. zal te Oudshoorn de verkiezing plaats hebben voor twee leden van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacatures ontstaan door het overlyden van de heoren J. H. Treur en J. Den Hertog. De heer J, J. D. G. Van Hasselt, secre taris der gemeento Voorburg, heeft als zoo danig eervol ontslag aangevraagd. De Internationale Sporttentoonstelling te Scheveningen zal 1, 2 of 3 Juni a. s. geopend worden. De juiste datum kan eerst worden vast gesteld, wanneer antwoord ontvangen is van H. M. de Koningin-Regentes op de uitnoodi- ging van het comitë, om by de opening tegen woordig te zyn. Het meubileeren en decoreeren van het salon, waarin de Koninginnen ontvangen zullen worden, is opgedragen aart de Haagsche firma Mesker. Naar gemeld wordt, heeft de heer F. G. baron Van Lijnden van Hemmen zyn ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer dor Staten-Generaal voor Gelderland. <-*■ ^mengd Nleu vr m. Wy waren heden inde gelegen heid een interessant, grootsch kunstwerk te zien, een imposant gewrocht van.zeep. Het stelt voor eene monumentale zuil, oploopend in verschillende vormen en over gaand in verschillende, harmonieerende kleu ren, terwyl de scherpte der lynen goed uitkomt. Het heeft de zeker aanzienlijke hoogte van 7'/2 meter, terwyl elk der vier zyden van het basement 1.23 meter is. Met inbegrip der vitrines beslaat het bene den eene oppervlakte van 10 vierk. meter. Als men bedenkt dat hot geheel massief is, kan men begrypen dat er wel eene be- langryke hoeveelheid zeep noodig was om het tot stand te brengen. Er is dan ook niet minder dan 3500 kilo voor gebezigd. Het wordt bekroond door eene vaas, makende met de overige deelen een uitste kenden, eigenaardigen indruk. Vermelding verdient ook dat alles is gemo delleerd in de gedurende do laatste jaren zoo uitgebreid geworden fabriek der firma Sanders Co., op het Levendaal alhier, en binnen drie weken door hare eigen werklieden ver vaardigd. Allen mogen daarom met voldoening tegen hun arbeid opzien, tot het bewonderen waarvan de heer Sanders ongetwyfeld ook anderen gaarne in de gelegenheid zal willen stellen. Zy zullen dan, evenals den a. s. zomer op de Scheveningsche Sporttentoonstelling, waar voor het kunstwerk bestemd is en waar bet zeker een kranig figuur zal maken en do aan dacht trekken, in de voornaamste plaats zien dat de Nederlandsche zeepindustrie in geenen deele behoeft achter te staan by die in het buitenland, maar steeds vooruitgaat. Men schryft ons heden uit Zoo- terwoudeDe meeste koeion in deze gemeente loopen reeds in de weide. De gezondheids toestand laat echter te wenschen over; naar men zegt, is de oorzaak hiervan het koude weer der laatste dagen en de vele regens in het vorige jaar. Door den gemeente-veldwachter J. Willemsen, te Zoeterwoude is proces-ver baal opgemaakt tegen A. S., wegens het ontvreemden van een stuk zink uit eene vuil nisbak. Een gezelschap van 50 Arneri- kaansche dames en heeren, dat zich voorge nomen heeft in 144 dagen eene reis om de wereld te doen, wordt Maandag a. s. to 's-Gravenhage verwacht en zal gedurende het oponthoud van één dag en nacht in deze ge meente intrek nemen in het „Hotel de Bel- levue". Na het bezoek aan de residentie zal de tocht vervolgd worden. De dames en heeren reizen in gezelschaps-luxe-spoorwegr ij tuigen. Hedenochtend omstreeks acht uren brak te Amsterdam oen uitslaande brand uit in het benedenhuis van het perceel Mau- ritskade 71, waarin eene bakkerszaak wercl uitgeoefend. De brandweer was binnen ze6r korten tyd ter plaatse en slaagde er spoedig in den brand te blusschen. Maar hoewel tus- schen het uitbreken en het blusschen van. den brand nauwelyks 20 minuten verliepen, was toch reeds het benedenhuis met winkel en al byna geheel uitgebrand. Do bovenwo ningen. leden weinig of geen schade^ Naar men verneemt, ontstond de brand in de bak kery, alwaar echter in den laatster: nacl^ niet werd gebakken, daar de bakker zyno zaak had overgedaan en hedenavond het per ceel zou verlateD. Als een niet alledaagseh feit meldt het „Mil. Weekbl.," dat do sergeant majoor titulair Jan Brul, schryver bij het 2de reg. vesting artillerie, den lsten dezer een' diensttyd van 59 jaren achter den rug had, en dat by de voordracht tot het bekomen van pensioen van dezen braven onderofficier een blanco strafregister kon worden overgelegd. Men seint uit Grenoble, dd. 14 MeiEen vreoselyk onweer is boven Saint- Marcellen losgebarsten. De bliksem is in do kerk St.-Hilaire geslagen, heeft een steen van 400 kilo's verbryzeld en de stukken wyd en zyd verspreid. Ook de ruiten en de deur zijn stukgeslagen. Een kind is van angst go storven. In het gehucht Malot heeft de bliksem eenige stukken vee doodgeslagen en eeno hagelbui heeft het gewas zeer beschadigd. Er hebben ongeregeldheden plaats gehad te Parbuleutz, in Hongaryo. Eene bende werkloozen hoeft gisteren aldaar erg huisgehouden, o. a. eenige winkels ge plunderd. De orde is echter weer hersteld en de belhamels zyn in hechtenis. De onafhankelyke socialisten to Beriyn, d. z. do zoogenaamde revolutionnairen, hadden tegen gisteren in de zaal „Friedrichs- hain" te Beriyn eene meeting van werkloozen by eengeroepen, waar 1500 man aanwezig waren. Na tal van krasse redevoeringen werd eene motie voorgesteld, waarin de geweld dadige hervorming der maatschappelyke too- standen werd aanbevolen. De politie ontbond daarop de vergadering. Ook te "VVeenen heelt men eene vergadering moeten ontbinden, en wel op grond van star.djes tusschen een paar antisemieten. Een hunner richtte allerlei beschuldigingen tegen de onder nemers der Muziektentoonstelling, welke uit eigen middelen door prinses Metternich is tot stand gebracht. Dat was een der aanwezigen toch te sterk, waarop een langzamerhand al gemeen wordende twist ontstond. Aan het onbeschryflyk tumult werd door de politic een einde gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1