akte moet doen blaken, bekl in casu niet kon worder. gestraft, wyl de akte niet dienen moest om var. onjuiste opgaven, door hem voor bet passeorer. der akte aan den notaris ver f.Jrekt, do v, aarheid te doen blijken. Immers: vraarheid is wèl vrat door den notaris als zoodanig in de akte wordt vermeld, maar do akto dient niet om de waarheid en juistheid to constateeren van opgaven, door do ver schijnende personen aan den notaris verstrekt. Pleitor concludeerde tot hot opleggen van licht er o straf. Het O. M. requireerde bevesti ging. Uitspraak over 8 dagen. Het vonnis, waarbij een Duitsch liorlniishouder te 's-IIago werd veroordeeld tot gevangenisstraf, omdat hij politie-agenten bad gescholden voor dieven, moordenaars enz. en hen had op don grond geworpen, geschopt en verwond is gisteren door het Hof aldaar vernietigd: doch hot gerechtshof, opnieuw rechtdoende, veroordeelde wegens verzet tegen ambtenaren in do rechtmatige uitoefening hunner bediening en wederspannigheid, den beklaagde tot gevangenisstraf van ééno maand. J. d. R appellant van oen vonnis der Rot- terdamsche rechtbank, waarbij h\j wegens diefstal was veroordeeld, zag zijn vonnis bo vestigd, docli van den tijd, na het vonnis tot Leden in hechtenis doorgebracht, werd voor z 0 s weken toegerekend op de straf. Een jongen van 19 jaar, wonende te Noord- vijkerhout, heeft den I3den Februari jl. aldaar eon ander met een mes eeno snede over het aangezicht toegebracht, waardoor eene bloe dende wond werd veroorzaakt. De Haagsche rechtbank veroordeelde hem deswege tot drie maanden gevangenisstraf. In de gisteren gehouden zitting van hot gerechtshof te 's-Hage ontkende de appellant wel niet do daad te hebben gepleegd, doch erkende haar evenmin. Vier getuigen worden gehoord, waarvan twee a decharge. Mr. A. Telders, die het Openb. Min. waar- ram, behandelde bij het nemen van zyn ïequisitoir uitvoerig de processtukken en do bekentenis des beklaagden, spontaan voordon burgemeester van Noordwykerhout afgelegd. De feiten memoroerendo, requireerde Z E.G.A. bevestiging van hot vonnis. Mr. Bergsma, als verdediger optrodende, zou niet ontkennen dat deze bekl. het ten laste gelegde heeft gepleegd, doch er bestonden tal van omstandigheden, waardoor hot feit m minder ernstig daglicht wordt gesteld. De )ri£on had geloot en was vrygoloot; dat hy dan aan der. avond van zoo'n vrougdevollon c.ag in niet bepaald nuchteron toestand ver keerde, is toch niet zoo erg kwalyk to nomen. Eveneens de feiten nagaande, vond pleitor Let opzet niet bewezen en concludeerde tot Let opleggen van eene zeer lichte straf. De uitspraak werd bepaald op 19 Mei. Onder de gomoonte R y s w y k zyn door do politio drie jeugdige personen aan gehouden, verdacht van diefstal van lood. Do burgemoostor van Apeldoorn verzoekt opsporing en bericht omtrent een met gom gesloten brief, inhoudende een munt biljet van f 10, letters G. A. No. 06839, be- temd voor den heer K. Vaalbrug, teNieuw- Yennep, welke brief ds. C. Hattink, woon achtig te Apeldoorn, op 27 April jl. door zyno dienstbode in de hulpbus naby do Hervormde kerk «aldaar hoeft doen bezorgen. Deze brief is niet der. geadresseerde ter hand gesteld. Men deelt mode dat totde op 18 Juni te Leeuwarden to houden liarddravery zullen worden toegelaton allo in Nederland te huis behoorende paardenvoorts dat dezo voor eene crompanoolo sjees moeten zyn aan gespannen. De prys of pryzen zullen door de 'Koningin Regentes namens de Koningin wor- 'den uitgeloofd. Door de Koningin-Regentes is bepaald dat voor elk der vier klassen van den op den 20sten Juni op het Sneekermeer te houden hardzeil-wedstryd zullon worden uitgeloofd 'twee kleine gouden, twee groote zilveren en twee groote bronzen medailles, voorzien van het borstbeeld dor Koningin, en even zoovele medailles van II. M. do Regentes zelve. De overige pryzen worden aangeboden van wege do provincie. Do uitvoer van kievitseieren van Tessel hooft, naar matige berekening, 15,000 tuks bodragen. Als men gemiddeld den prys telt op 16 cents por stuk, dan is er alleen van dat eikand voor een bedrag van f 2250 aan eieren uitgevoerd Over de tweede openbare séance, door Sequah te Leeuwarden gegeven, wordt door de rLeeuw. Ct." het volgende gemold. De zaal was stampvol, evenals den vorigen avond. By den aanvang deeldo S. mede, dat hij den werkman Moezelaar, van Oldogali- leên, die zich sedert een paar weken niet meer kon bewegen en per kar naar hot ge bouw was gobracht, zou behandelen. Na ge- ruimen tyd daarmede bezig te zyn gewoest, kwam de patiëntongenozen te voorschyn. Wel beweerde Sequah pertinent, dat de man geen pyn moor had en trachtte hy hem eeno verklaring in dezen zin te ontlokken, doch de man bleef volhouden, dat zyne pünen, hoewel eenigszins minder, niqt waren weg genomen. Hy moest trouwens later ook weder per kar huiswaarts worden vervoerd. Mon begrypt dat het succes van den avond hierdoor voor Sequah was verloren. De ge- nozing van twee aan rug- of schouderge- wrichtspyn lydende personen, waarvan de een voor aller oogen op de tribune werd gewreven, kon de zaak niet goed maken. Uit Deinum wordt aan de „N. E. C." gemeld: Aan Sequah en zijne vrouw is hier in de nabyheïd een ongeval overkomen, dat ge lukkig goed afliep. Zy deden van Leeuwarden uit een wandelrit, toen bij Boxum het paard der dame schrikto en in eene sloot raakte, on wel zóu, dat zy onder het paard kwam te liggen. Sequah sprong van zijn ros om de dame te redden, doch was daartoe alleen niet in staat; hy kreeg echter spoedig hulp van iemand, die in do nabyhoid was. Aan bon te zamen gelukte het de drenkelinge uit haren benarden toestand te verlossen. Nadat zy in de woning van het hoofd der school to B. gebracht en van droge kleedoren voor zien was, keerde Sequah, die ook een nat pak gehaald had, met haar in een inmiddels uit Leeuwarden ontboden rytuig derwaarts terug. Het mooie weder lokt de Brussel- sche liefhebbers van postduiven uit eiken Zondag groote manden met duiven naar de Fransch-Belgische grenzen te verzenden. Men laat deze diertjes, daar zy Frankryk niet binnengevoerd mogen worden, aan de grenzen los. Hot personeel der spoorwegen heoft zulk oene drukte met het bezorgen der manden, dat het vertrek der treinen er dikwyls door wordt vertraagd en het publiek klaagt daar zeer over. De minister voor do spoorwegen is omtrent de zaak ingelicht en hy zal oen besluit uit vaardigen, waarby de treinen aangewezen worden, die allen belast zullen wezen met het vervoer van manden met duiven. Het Rynschip „Cöln 2 4," vaii Antwerpen naar Keulen bestemd, geladen met katoen en mahoniehout, is gisteren by Tiel in brand geraakt en geheel uitgebrand. De lading vertegenwoordigde eene waarde van ongeveer 300,000 Mark. Men seint uit Brussel, dd. 12 Mei: Hedenmiddag werden zeven doode kinderen gevonden onder de puinhoopen van een muur, welke over hen is ingestort, terwyi zy aan den voet er van spoelden. Mon meldt van gisteren uit Ant werpen: By Brecht, in Kempen, staan 50 H. A. heide en 20 H. A. bosch in brand. Artillerie en genie zyn ter hulp gezonden om het vuur to dooven. Het dorp St.-Job in 't Goor wordt bedreigd. Golyk reeds werd gemeld, is kolonel Gresser, de prefect van politie te St - Petersburg, overleden en is Gatchkovsky, de dokter of kwakzalver, die het geneesmiddel verschafte, waarmede men den kolonel in spuitingen had gedaan, gevangengenomen. Gatchkovsky hoeft zich gehaast de samen stelling van zyn geneesmiddel, „vitaline", te doen kennen. Hy heeft een fleschjo ter on derzoeking gezonden. Volgens deze hoeveel heid was het middel eene samenstelling van glycerine en borax. Het blyft echter de vraag, of er in dit fleschjo wel hetzelfde geneesmid del was, als hetwelk Gresser toegodiend is. Gatchkovsky had in den laatsten tyd veel opgang gemaakt met zyn geneesmiddel en de Russische pers had het stork aanbevolen. Kolonel Gresser wilde het algemeen aan geprezen middel tegon zyne rhoumatick aan wendon. Men weet thans mot welk een noodlottig gevolg. Hot zou echtor kunnen wezen, d.at het werktuig, waarmede hot middel werd ingespoten, onzuiver is geweest, zooals sommigen beweren, en dat daardoor bloed vergiftiging is veroorzaakt. Uit St.-Petersburg wordt nader gemeld dat kolonel Gresser niet het eenigo slachtoffer eener inspuiting mot vitaline is. Reeds eenige dagen vroeger was generaal Baranow op dezelfde wyze overleden. Ook toen heette het, dat eeno onzuiverheid van het spuifjo oorzaak was van den noodlottigen afloop. In verdere particuliere berichten uit St.- Petersburg heet het dat de uitvinder van hot zoogen. „vitaline", Gatchkovsky, een nihilis tische zendeling is, die eerst inspuitingen deed met een onschuldig vocht, dat werke- lyk do door de patiènten verwachte uitwer king had, doch daarna vergiftigd vitaline" in hunne handen achterliet, en dusdoende Gresser en Baranow, de twee ambtenaren, die het felst gehaat werden, om het leven bracht. Of deze verhalen waar zyn, imet blyken; zeker is het, dat het by Gatchkovsky in be slag genomen „vitaline" chemisch onder zocht wordt. In de omstreken van Buda-Pesth was gistoron op een der spoorwogniils eeno doos geplaatst, waarin zich, zooals later bleek, acht dynamiet patronen bevonden. Gelukkig bekwam de trein, welke van die rails gebruik maakto, geen letsel, daar do doos door do locomotief op zijde werd geworpen; slechts éóne patroon ontplofte, zonder schade aan te richten. De Bulgaarse he uitgewekono Vol- noff, die te Bucharest gevangen zat in verband mot do gevonden bommen, heeft zich van het loven beroofd. Over zyne medeplichtigen had hy steeds liet stilzwijgen bewaard. By Boody (Hongarye) is eene boot mot 100 werklieden, vrouwen en kinderen, om geslagen by het oversteken eener rivier; 60 personon verdronken. Graaf Arazona, een bekend ma- gistraat, een man van 40 jaar, die vóór twee maanden was gehuwd, heeft te NapeJs zelf moord gepleegd. Arazona, die don laatston tyd zeer vreemd was, was van Rome naar Napels gebracht, waar hy met zyne jonge vrouw by een vriend logeerde. Eergisteznacht vond men hem zitten op de balustrade van het balkon; zyn vriend en een knecht grepen hem by zyne jas, waarop eon stryd ontstond, tot hy zich uit de jas had losgemaakt en naar beneden stortte. Do ongelukkige was onmiddellyk dood. Een Duitsche beambte, „statigo verschyning", plaatst in een onzer bladen eene huwelyks-advertontie, welko besloten wordt mot de mededeeling. dat „corpulente dames de voorkour zullen genieten". BUi LANIX Frankryk. Beala en juffrouw Soubère, die in het proces- Ravachol werden vrygesproken, zyn gisteren opnieuw in hechtenis gonomon, beschuldigd van medeplichtigheid aan de door Ravachol gepleegde diefstallen en moord. Chaumartin h.ad in do instructie der moordzaak aanwy- zingen betreffende do verhouding van Ravachol en Beala gegeven. De Parysche „Times-"correspondent zegt dat hot wel heel mooi is de begrafeniskosten van Vüry te betalen, maar dat men beter gedaan had, hem de 10,000 franken te geven, die hy aangevraagd had om zich elders voor de anarchisten te verbergen. Do thans ge volgde wyze om verdedigeis der orde te be- loonen zal niet velen tot aanmoediging strekken. By eeno huiszoeking by een mijnwerker v.an Bruay, die gedreigd had het gemeente huis v«an Béthune in de lucht te doon vliegen, zyn, naar men uit Atrecht meldt, 13 dynamiot- patronen gevonden. Het aantal agenten te Parys zal met 1100 vermeerderd worden en do traktementen zoowel der nieuwe als der reeds in functie z\jndo agenten zullen worden verhoogd. De kosten zullen door de stad en den Staat wor den gedragen. Dult«ohlaiid. Kunze heeft het aan het stedelijk bestuur van Berlyn godaan aanbod van l'/2 millioen mark voor de verbouwing van hot paleisplein ingetrokken, en tovens medegedeeld dat de keizerlijke opdracht, waarop hy zich beroepen had, hem ontnomen is. Ook de kassier der Duitsche Bank, Frank, die sinds Juli van hot vorigo jaar verdwenen was, nadat hy die bank voor een millioen had benadeeld door baar stempel voor zyne bijzondere speculaties te gebruiken, is thans to Berlyn aangehouden. De reis van den koning en de koningin van Italië naar Berlyn zal, volgens een par ticulier telegram uit Rome aan het „Berl. Tagoblatt", waarschynlyk onbepaald worden uitgesteld, omdat do koning er op gesteld is den nieuwen minister-president Gioleti mede te nemen, doch deze natuuriyk moeilyk juist in den allereersten tyd van zyn ministerschap er een 6 of 7 dagen uit zal kunnen breken, ItalJft. Het nieuwe Italiaansclio ministerie is aldus eamengestold: Gioletti, president-minister en binnenlandsche zaken; Brin, buitenlandsche zakon; Martini, ondorwys; Bonacci, justitie* generaal Peloux, oorlog; admiraal Morin' marine; Miccelli.landbouwEllona,financiën; Sonnio, schatkist; G'occo Ortri, posteryen en telegraphie. Uit Milaan wordt gemold dat de munt- schaarschte daar tot zulk eene hoogte gestegen is, dat het zeer moeilyk is, een klein biljet gewisseld to krygen, en de winkeliers zich reeds genoodzaakt zien, postzegels in betaling aan te nemen. Belgie. Do advocaat Royer, belast met de verde diging van Moineau, het hoofd der Luiksche anarchisten, voor het hol van assises, heeft verklaard dat hy die taak- slechts op zich nam onder voorwaarde, dat hy zijne diensten kosteloos verleende. Hy zou zich daarby uit sluitend op het terrein uer anarchistische theorieën plaatsen. Twee kisten,, elk inhoudende 5 kilo dynamiet, zyn te Luik uit de Maas opgevischt. De anarchist Matliyssen had ze in de rivier geworpen, uit vrees, dat zo zouden ontdokt worden. Do rechtbank heeft het bevel tot inhech tenisneming der anarchistc-n bevestigd. Geen der anarchisten zal zich door een advocaat laten verdedigen. Heden zullen Moineau en twee andere anar chisten zich hebben te verantwoorden wegens poging tot moord. Ze hebben rsl revolverschoten gelost op de burgerwacht. De werklieden-party te Luik besloot van den optocht af te zien, welken zy Zondag aan staande had willen houden achter de groote kerkelyko processie. Zy blyft echter protesteeren tegen de par- tydigheid van de overheid. Door dit besluit kan men de agitatie als gecindigd beschouwen. Ook de Bcusselsche vrouwen hebben een bond gevormd om het stesirocht deelachtig te worden. Mej. mr. Popehn behoort tofc de oprichtsters. Te Gilly is eene werkstaking van de trommelslagers der burgerwacht begonnen, omdat de burgemeester v/oigerde, hun het vyfiïankstuk te betalen, waarop zy, naar zy meenden, recht hebben voor den buitengewo nen dienst tydons de laatste werkstaking der mynwerkers. KuslaiML In verband met de troebelen to Lodz zyn 300 vreemde werklieden hei land uitgezet; 40 deelnemers aan de opstootjes, waaronder eenige socialisten, zyrr tot langdurige gevange nisstraf veroordeeld. Do gouverneur van Petrokoff is naar Lodz vertrokken om eene schikking tusschen de patroons en de werklieden te bewerken. Er zyn nog 60,000 werkstakers. In Rusland hebben de Joden stemrecht voor de plaatselijke besturen gekregen. De reis van den G'zaar naar Berlyn staat vast; de Czarine komt niot mee. Volgens de laatste berichten uit den Kaukasus is ec eene verbetering gekomen in den toestand van grootvorst Georgo. Amei'ilm. Te Tort Townsend en Victoria heerschfc groote ontevredenheid over de schikking be treffende do Behringzoe; 36 robbenvangers uit Britsch Columbia zijn nu langs de zuidkust der Alcoeten aan het werk en volgen de robben, welke naar de Behringzeo trekken. De eigenaars dezer schepen zouden last heb ben gegoven, de Amorikaansche oorlogs schepen zóó te ontwijken, dat het moeilyk zal vallen hen te waarschuwen Men ver wacht dat drievierde van do vloot der rob- bonvangers zal worden aangebonden. Do styging der Mississippi heeft ge lukkig niot zulke ernstige gevolgen gehad, als eerst werd gemeld. Het water staat tot do kruin der dyken. In Iowa. Illinois en. Missouri is veel schade aangericht. "V euc/uela. Uit Caracas wordt aan de „Herald" ge seind, dat in don avond van 10 dezer voor de woning van den minister van financien eeno bom is ontploft, waardoor uit gebouw en dat van hot Fransche consul aai ze or zyn be schadigd. In de belendende huizen legde do politie beslag op eene bom, vitriool en. geweren. De zoon van generaal Crespo, die door Falacio in gyzeling werd gohouoon. ontvluchtte to Trinidad van het schip, «at hem naar Laguayra bracht,

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2