Aan het strand by Egmon-d aan Zee ia aangespoold hot lyk van een niet her kenbaren zeeman, zonder armen, met een riem om het lijf en goed gekleed. Het is op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Op eeno bovenkamer ton huize van den metselaar Bloy, op de Varkenmarkt, hoek Kamsteeg te Utrecht, hooft gisteravond omstreeks kwart voor negenen een binnen brand plaats gehad, vermoodelyk door het omvallen van eene petroleumlamp. Do vrouw van den bewoner, die den brand poogde te dooven, bekwam daarbij brandwonden, o. a. in 't gelaat, zoodat hare opneming in het ziekenhuis noodig werd geacht. Het vuur werd spoedig gobluscht. B. was niet verzekerd. Dezer dagen trouwde de v old- wachter eener gemeente bij Tongeren. Terwijl hy met de bruiloftsgasten een toer door het dorp deed, hebben dieven zich meesterge maakt van een ham, gebak, gebraad en andere lekkernijen, die voor het bruiloftsmaal bestemd waren. By hunno thuiskomst vonden de gasten het volgende versje: Wel vriend, als go nog eens mocht trouwen. Wil deur en kas gesloten houên, Want wat voor u was klaargemaakt, Heeft ook aan andren goed gesmaakt Te Zwaagwestoinde (Fr.) is een knaap overlodon, die door een jongeling zeer barbaarsch is mishandeld. Do politie doet een streng onderzoek. In liet-Friesche dorp Ureterp wonen tweelingbroeders, Keuning genaamd, wier vrouwen zusters zyn. Beiden hebben in deze maand hunne gouden bruiloft geviord. Beide paren hebben 12 kinderen gehad9 zoons en 3 dochters. Op één na droegen allo kin deren uit beide huwelijken dezelfde namen. Het twaalfde draagt den naam dor tweeling broeders. Z o n d ag - ra i d d a g reed een heer met zulk eene kracht met zyn rywiel tegen een der palen by den Rysoordschen tol aan, dat hij, zwaar gewond aan borst en armen, _per rytuig naar Rotterdam vervoerd moest worden. Terwyl eene dienstbode te Schoon hoven een ketel met water van een petroleum- kooktoestel afnam, werd zy plotseling zoo danig door eeno uit dien toestel slaande vlam getroffen, dat een barer oogen geheel blind was en in het andere nog slechts een woinig licht overbleef. Het meisje is thans onder be handeling van dr. De Haas in het gesticht voor ooglijders te Rotterdam. In een dorp in Noord-Brabant kwamen de vorige week des avonds de dienst boden van een landbouwer, bestaande uit twee knechts en twee arbeiders, te halfacht van het void terug, terwyl zy do week te voren eerst te acht uren van hun werk huiswaarts keerden. De boer zette een vreemd gezicht op en vroeg wat zulks te beduiden had. Een der knechts antwoordde, dat het duister was ten gevolge van den Greenwich-tyd. „Wat, Greenwich?" antwoordde de boer. „Wat heb ik met dien vent te maken? Denkt hy soms, dat io burgemeester is? Nou de tydsverwarring, later de spraakverwarring, ze motten dien Greenwich oen kop kleiner raa ken, anders krygon wy spuls mee um. Voor myn part kan ie naor den drommel loopen 1" En de boer liet hot by het oude. Men meldt aan do „N. R. C." uit Deil van 8 Mei: Te Rumpt, in deze gemeente, brak hodennamiddag een hevige brand uit, waarby in korten t^jd twee boerenwoningen met achterhuizon en bybehoorende bergen werden in asch gelegd. Do lovende have werd gered, behalve eenige varkens, welke in do vlammen omkwamen. Do droogte werkte hot vuur zeer in de hand, zoodat de uiterste Inspanning der Rumptsche brandspuit, bygostaan door die uit Beesd, Gellicura en Enspyk, noodig was, om de belendende boerderyen te beschermen. Men vermoedt dat kinderen by een der hooibergen met vuur hebben gespeeld; al thans daar werd do brand het eerst ontdekt. Sandow, de sterke man, die ook te Leiden zulke stoute toeren vorrichtte, bracht te Nizza de politie in verbazing, doordat hij twee kerels het bureel binnenbracht, die hy op armslengte voor zich uitstak. Het bleek dat hy onlanys by zyn vertrek van Nizza naar Italiü eene groote kist met bontwerken, te zamen eene waarde van 12 duizend gulden vertegenwoordigende, naar huis had gezonden. Hy ontving toen een telegram van huis dat er in de kist by hare aankomst niets dan steonen zaten. Sandow kwam terug te Nizza en vernam dat een tolk en een vriendje het bedrog gepleegd hadden door valscho verklaringen te doen aan de beambten, die met do verzending belast waren. Toevallig ontmoette hy de twee mannen op straat, greep hen beet en bracht hen op bovenbeschreven manier by de politie. Jl. Donderdag werd te Hamburg door het luiden der klokken en eene open bare samenkomst, door den burgemeester geleid, de geweldige brand herdacht, welke nu 50 jaron geleden een groot deel dier stad vernielde. Deze ramp, de grootste, welke in tal van jaren Europa trof, duurde langer dan drie etmalen; 20,000 personen werden van hun dak beroofd, 51 personen werden gedood en 130 gokwetst; 20,000 gobouwen werden verwoest, en de schade beliep ruim 80 roil- lioen gulden. Op den gedenkdag werd eene tentoonstelling van herinneringen aan het onheil geopend. By de te Keulen gehouden wie lerwedstrijden heeft de heer Adler, de be kende Nederlandscho wielrijder, in den drie wieler-handicap, afstand 2000 meter, den eer sten pry's behaald, terwyl de heer Raland do tweede aankomende was. Na deze overwinning werden de Nederlan ders mot hun volkslied begroet en hartelijk toegejuicht. Gistornacht had te Londen een groote brand plaats in de bekende restauratie van don hoer Scott, in Coventry-street (Picca dilly). Vier personen zyn bij deze ramp om gekomen. By een der wegens het bommen- komplot aangehouden Armeniërs heeft men een brief gevonden, waarin een Armeniër verzekert, dat als do Bulgaren worden tegen gewerkt, do czaar Armenië zal vrymaken. Te Lodz, de grootefabriekstad van Polen, hebben 30,000 werklieden den 2den Mei het werk gestaakt en allerlei be toogingen gehouden, welke niet zeer kalm verliepen. De huizen van Joodsche ingeze tenen werden aangevallen, terwijl men nog andere buitensporigheden bedreef. Do gouver neur hoeft 13 compagnieën infanterie en eene sterke macht cavalerie ontboden en met deze hulp do rust hersteld. Het grootste gedeolte der werklieden heeft den arbeid hervat. De ex-koning Milan van Servië heeft een buitenkansje gehad; by de wed rennen te St.-Ouen won hy 100,000 frs. Do werkstaking der Weener koet siers is reeds Zondag geëindigd, zonder dat andere voorwaarden waren verkregen dan die, welke reeds vóór do werkstaking waren toegestaan. Do „Warschawsky D n j e w n i k" geeft do volgende boschry ving van eeno klok, waaraan do uurwerkmaker Goldfaden, te Warschau, 6 jaren heeft goarbeid en dio voor do wereldtentoonstelling te Chicago is bestemd. De klok stelt een spoorwegstation voor met zalen voor reizigers, telegraaf bureel, kas, een zeer aardig helverlicht perron en een bloe mentuin, waarin een fontein hare heldere stralen omhoogspuit. Langs het gebouw loo pen de rails en bevinden zich de wachthuisjes, signaallantaarns, schyven, waterreservoirs on alles wat tot een station behoort. In don koopel van den middelsten toren is eene klok aangebracht, welke den plaatselyken tyd aan- wyst; in de beide zykoepels bevinden zich klokken, welke den tyd van Nieuw-Xork en van Peking aanwyzen; in de beide uiterste torentjes zyn een kalender en een barometer aangebracht. Elk kwartier begint de bewe ging op hot stationeerst gaat de telegraphist aan zyn werk, hy seint dat de lyn vry is. Dan gaan de deuren open on op hot perron ziet men den stationschef on zyn adjunct komen; aan het loket van de kas verschynt do kassier; do wachters komen uit de wacht huisjes en openen den slagboom, de passa giers maken file voor de kas, om kaartjes te koopen; kruiers brengen do keffers aan; de klok wordt geluid, een spoortrein komt uit de tunnel te voorschijn en nadat do locomotief een doordringend gefluit heeft doen hooren, houdt de trein stil. Een arbeider gaat langs de wagens om met een hamer de wielen te inspecteeren, een ander pompt water in den machineketel. Nadat driemaal de klok is ge luid, stoomt de trein weer af naar de tunnel aan den andoren kant. De stationschef ver laat het perron, de deuren gaan weer dicht, de baanwachters gaan weer in hunne huisjes en alles is weer rustig, tot na verloop van een kwartier het rumoer opnieuw begint. BUD' KÖ t.ANIX Frankrjjk. De uitslag dor herstemmingen voor de ga- meenteraden in 239 arrondi63Gmentshoofd- plaatsen ls als volgt: 110 raden zyn geheel samengesteld uit-republikeinen en in 100 raden hebben zy de meerderheid. Zy winnen dus by de herstemmingen 7 arrondissementshoofd plaatsen, waardoor hunno goheele winst op 18 wordt gebracht. De conservatieven hebben 3 arrondissementshoofdplaatsen gewonnen. De socialisten leden te Itoannes, St.-Etienno en Troyes de nederlaag en zyn door andere can- didaten vervangon. Ook do heer Yéry, het slachtoffer van den bekenden dynamiet-aanslag op den boule vard Magenta te Parys, is gisternacht te kwart voor éénen overleden. Do Franscho regeering heeft er de Zwit- serscho regeering op gewezen, dat deRlióne- vallei aan eon Italiaansch leger een gemakkely- ken doortocht naar Fransch gebied leverde. Do Bondsraad moet, naar de „Standard" verneemt, daarop hebben besloten eenige versterkingon te doen aanleggen. Volgens do „Gaulois" verkeert de eige nares van het perceel, waarin Véry's restau rant gevestigd was, in oen allerdroevigsten toestand. Alle huurders hebben een goed heen komen gezocht en nergens vindt zyzelvemet de haren een dak, zóó algemeen is do vrees voor de wrekende vrienden van Ravachol.De „Débats" spreekt er hare verwondering over uit, dat de Regeering de deerniswaardigen niet te hulp komt. Ten behoeve van de posteryen te Pa rys is een dienst van wielryders ingericht, die de laatste expressebestellingen naar de stations overbrengen. Uit Algiers wordt geseind dat kardinaal Lavigerio hoogst zorgwekkend is. Twee goneesheeren wyden hunne zorgen aan den zieke. Dultaohland. Herbert Yon Bismarck ontving evenals de familie Hoyos een zeer harteiyk telegram van keizer Wilhelm mot zyne verloving. Prins Von Bismarck is voornemens het huwelijk van zyn zoon, dat in Juni to Fiume voltrok ken wordt, by te wonen. In het Pruisische Huis van Afgevaar digden kwam gisteren de interpellatio van den afgevaardigde Richter aan de orde, welke gericht was tegen eventueele plannen tot afbraak van nog meor huizen rondom het koninklyke slot door middel van eene nieüwo loterij, in verband ook met de plaatsing van het monument ter eere van keizer "Wilhelm I naby het slot. De minister Von Bótticher verklaarde dat het hom niet geoorloofd was inlichtingen to geven over zaken, wolke in do omgeving van den keizer geschieden. Als minister zou hij alleen over daden der Regeering spreken. Toch kon do minister verklaren dat van het afbreken der Bouwacademie (hetgeen ook in do bedoeldo plannen begrepen heette te zyn) naar 's keizers beslissing geon spraak zou mogen wezen. Het nationaal gedenkteeken voor keizer "Wilhelm I moet op zyn lOOsten jaardag (22 Maart 1897) gereed zyn. Den minister Ilerrfurth was niets van eene loterij bekend. Do Regeering is niet voor nemens het houden eener lotery toe te staan, en zou dat ook in de toekomst niet doen. De heer Richter had uitdrukkelyk verklaard, dat zyn voorstel niets tegen het ministene bedoelde en alle volgende sprekers erkenden dat hy goed had gedaan deze zaak in hot Huis ter spraak te brengen; ook zy verklaar den zich tegen eene lotery en waren voldaan door de ministeriëele verklaringen. De ministerstafel was geheel bezet en de tribunes van het Huis getuigden door een buitengewoon talryk publiek van de alge meene belangstelling, welke deze aangelegen heid te Berlyn heeft opgewekt. België. In den Belgischen Senaat heeft gisterna middag eene bijzonder heftige woordenwisse ling plaats gehad by de beraadslaging over het wetsontwerp, waarby aan de openbare besturen verboden wordt, lokalen voor speel huizen te verhuren. Baron Coninck zeide: „Het is algemeen bekend dat Lebrun, schepen van Spa, voor zitter is van de speelclub en dat hy jaarlyks 40,000 a 50,000 franken van den directeur der speelclub ontvangt." Deze verklaring maakte diepon indruk. Baron Simonis, senator voor Verviers, kwam met verontwaardiging tegen het aan Lebrun ten laste gelegde op. - Men meldt uit Luik, dat do heler van het gostolen dynamiet in hechtenis is «0 nomon. Do anarchist Vaneau lieeft bekend de dader te zijn van den mislukten aanslag by den raadsheer Kenson, die voorzitter was van het Hof van Assises in het anarchisten proces. Het deel der verantwoordelijkheid, dat t-lk der anarchisten dragen moet, is thans vast- gesteld. "Wat de processie van Zondag a. e. betreft is men van mooning, dat de bisschop bevelen' zal haar binnen de kerk te houden. Do gemeenteraad heeft gisteren zpne goed keuring gehecht aan liet besluit van den bur gemeester, waarbjj de betooging van 1 Mei werd verboden. Do raad stond 12,500 fr. toe tot belooning van het personeel der politie. Andere onderscheidingen zullen volgen. Do politie heeft gisteravond in eenborucht huis den anarchist Fouille aangehouden, die in het bezit van dynamiet werd gevonden. Ook een Duitsch anarchist Eroith is gear resteerd. ItuISii. In parlementaire kringen te Rome is men overtuigd, dat Gioletti lieden de opdracht zat ontvangen een ministerie samen te stellen. Het gerucht, dat Crispi weder aan het be wind zou komen, blyfe aanhouden. De „Opiniono" betoogt dat do minderheid van den 5den Mei zonder wrok haar programma zal handhaven: herstel van het evenwicht op de begrooting op de minst nadeelige en druk kende wijze en zonder verandering van de binnenlandscho en buitenlandsche politiek. De „Popoio romano" meent dat do buiten landsche pers met overdreven ijver do Itali- aansche militaire cn lmantiéele quaeslies be handelt, daar Italic in ieder geval voldoende gewapend is en in het drievoudig verbond zal blyven. Groot-tti'itauuië. De beperkende bopalmgen ten opzichte van het vervoer van vee in en uit het graafschap Londen, door het departement van landbouw met het oog op liet klauwzeer afgekondigd, zijn gisteren weder opgeheven. Hoewel deze maatregel geeno belrekking heeft op liet verbod van invoer, valt er toch uit op te maken, dat de ziekte afneemt. - Het Hof van Appol te Londen lieeft in zake het proces van de Mozambique- en Desouza-Maatschappy legen de Sritsch Zuid- Afrikaanscho Maatschappy uitspraak gedaan ten gunste van eerstgenoemde. - Men verzekert te Londen dat Engeland de onderhandelingen over een handelsverdrag niet Spanje heeft afgebroken, omdat Spanje te hoogo eischen had. Zondag word in het Hyde-Park te Londen eene anarchistische meeting gehouden tot protest tegen de vervolging der „Common weal". Nadat een paar anarchisten op dege- bruikeiyke wyze hadden geraaskald, had een zekere Backert den moed om do tribune te beklimmen en heftig tegen de anarchisten los te bulderen. Onder herhaalde hevige interrup ties hunnerzyds verklaarde Backert dat deze zoogenaamde anarchisten het uitvaagsel der aarde zun, en riep hy alle werkelyke arbeiders op, om dergelyk gespuis weg te vagen. Hy stelde eeno motie voor tot brandmerking van de anarchie, welke motie de overgroote meer derheid der aanwezigen verwierp. Daarop ver langde Backert dat allen, die zyn voor het doen in de lucht vliegen van huizen c.i het vermoorden van onschuldige mer schen, hunne vingers moesten opsteken, welk voorstel door de anarchisten met gejouw werd be groet. (W. Ii. C.) Spanje, De minister-president Canovas moet aan eenige vrienden hebben medegedeeld, dat de onderhandelingen met Frankrijk over eene handelsovereenkomst waarschynlyk eerstdaags zullen heropend worden en dan gevoerd zullen worden op den grondslag eener wederzydsche toepassing der laagste tarieven van beide landen. Eene aanbieding is ingekomen van Fran- sche financiers, die 70 millioen 5 pCt. amor- tisabele schuld willen overnemen, wanneer gedurende 23 jaar het tabaksmonopolie tot garantie van rente en aflossing wordt ver bonden. lv De heer Grosser, de prefect van St-Peters- burg, is ernstig ziek. Naar men verhaalt, is hem eene inspuiting met vilalin gedaan, waarby eene onzuivere spuit werd gebruikt

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2