N°. 9881. Dinsdag lO >1 ei. A°. \öi2. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Jï» ii;ci-14jke Stamt. JONG GEHUWD. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. KOLONIËN. BATAVIA, 2 8 April. Vervolg Aan den mijnopzichter Ch. A. H. Engel, die onlangs „getjintjangd" werd door kwaad willige mijnwerkers, is verlof verleend voor den t\jd van éóne maand, door te brengen te Muntok. Aan een particulier schrijven uit Muntok ontleent het „Bat, Nbl.", dat, toen het ongeval gebeurde met den mijnopzichter Engel, in dezelfde mijn aanwezig waren drie andere opzichters, die evenwel ongedeerd bleveneen door zich op te sluiten in eene kamer en de twee anderen door de vlucht, en dat den heer Engel nog slagen werden toegebracht, toen hij, dien de kwaadwilligen reeds dood waan den, om water vroeg. Intusschen deelt men aan het blad mede, dat tot nu toe noch by het departement van O. E. en N., noch bij het bureau van het Mijn wezen, iets bekend is van het gebeurde, ter wijl dezer dagen door den chef van genoemd departement geschreven werd naarBankaom inlichtingen. Wanneer men nu nagaat, dat sedert de gelegenheid, om naar Batavia te rapporteeren, zich reeds driemalen voorgedaan heeft, dan leidt dit tot de vraag of de resi dent van Banka wel zyn plicht naar behooren gedaan heeft in de onderwerpeiyke zaak. Aan een nader particulier schrijven uit Muntok ontleent het blad nog dat de toestand van den mijnopzichter Engel, die in het hos pitaal aldaar ligt ter verpleging, zeer gunstig is. Hij wacht slechts op de genezing van de wond aan zijn linkerarm, om de inrichting te vorlaten. Van Semarang schrijft men aan de „Java-Bode": In den nacht van Zaterdag op Zondag, on geveer 5 minuten vóór halféén, heeft men te Semarang en in de omstreken een schok gevoeld, sterker dan „de oudste bewoners" zich herinneren. Daar (op dat uur natuurlijk) dè meeste menschen sliepen en de schok slechts juist lang genoeg duurde om hen wakker te maken, zijn de gevoelens verdeeld over de vraag of de aardbeving horizontaal was of wel perpendiculair. Daar we echter nog niet vernamen, dat hier of daar eene klok is blijven stilstaan, houden we het er voor, dat de schok perpen diculair was. Op Randoesari verlieten vele menschen hunne huizen, bevreesd voor eene herhaling. Uit Soekaboemie schrijft men dat ondanks het frissche weer en de vele regens van den laatsten tijd zich aldaar en in het Tjiand- joersche gevallen van cholera onder Europeanen zoowel als onder Inlanders hebben voorgedaan. Uit Toeloeng-Agoeng schrijft men: De hulponderwijzer aan de openb. lagere school alhier C. W. Hoogendoorn gaat wegens ziekte met 2-jarig verlof voor Europa. Naar men meedeelt, kwamen te Deli den laatsten tijd enkele gevallen van pokken voor, met doodelyken afloop. Zelfmoord door verbranding. Gistermid dag om 4 uren ongeveer heeft in kampong Krandang (Djembatan Lima) een Chinees zich op afschuwelijke wijze van het leven beroofd. Piah, zoo heet de vrouw van dezen zelfmoor denaar, was bezig hare lamp te vullen en had daarvoor eene met petroleum gevulde flesch in de hand. Be Tjoe Kong, haar man, zat haar zonder een woord te zeggen bij dit werk maar steeds aan te kijken, en zoo was zij er niet mede gereed of hy vroeg haar de nog zoo goed als geheel volle flesch, waarmee hij naar zijne kamer ging, terwijl hij de deur op slot deed. De vrouw, die geen kwaad vermoeden had, verrichtte haar werk en dacht verder niet om de vreemde handelwijze van haren man. Een tydje later het vertrek, waarin Tjoe Kong zich opgesloten had, passeerende, zag zij tot haren schrik rook er uit komen en tegelijker tijd rook z(j eene afschuwelijke lucht. Op haar geroep van „toeloeng, toeloeng!" kwamen de buren toeloopen en de deur van de kamer openbrekende, zagen zij die geheel gevuld met een verstikkenden rook, en ontdekte men op het brandende bed het lichaam van den Chinees, eene afzichtelijke massa, bedekt met de verbrande en verkoolde lompen zijner kleederen en zoo goed als levenloos. Het bleek toen dat Tjoe Kong zich met de petro leum overgoten en daarna in brand gestoken had. Naar het stadsverband vervoerd, overleed de ongelukkige binnen korten tijd. De begrafenis van den kapitein der artillerie L. Adriani, van wiens plotseling over lijden reeds melding is gemaakt, had Zaterdag namiddag omstreeks 5 uren van uit het kam pement Prins Hendrik, te Soerabaia met militaire honneurs plaats. "Was het aantal koetsen, dat den stoet van af den aanvang volgde, al niet bijzonder groot waai schijnlijk vanwege de zoo verwijderde ligging van het sterfhuis des te talrijker was de schare, welke de aankomst van het lijk te Penele bij de begraafplaats stond af te wachten. Nagenoeg alle autoriteiten, civiele i en militaire, alle hoofdofficieren op één na en j tal van kameraden en burgervrienden waren daar bijeen. j Bij het graf herdacht in zeer innige en passende bewoordingen de heer Twiss, direc teur van den constructie-winkel, den ont slapen kameraad, wiens handel en wandel allen ten voorbeeld hadden kunnen strekken, en ds. Yan Leeuwen voerde daarop het woord om den verdienstelijken burger en voorbeel- digen huisvader te schetsen. Met het strooien van bloemen op de kist massa's bloemen en fraaie kransen waren er in groot aantal liep de droevige plechtig heid op de gewone wijze ten einde. Volgens de „Soer. Crt." zal de „Atjeh", na te Soerabaia de noodigste reparation te hebben ondergaan, naar de wateren van Lom bok worden gezonden. De last is gegeven om zoo spoedig mogelijk daarheen te vertrekken. Volgens hetzelfde blad is den 23sten Maart in Bezoekie eene groote afpakschuur van den heer J. Koning verbrand mot 380,000 pond superieure bladtabak er in; de schade wordt op ƒ200,000 begroot. Naar men verneemt, zal de N.-I. Handels bank niet meer dan 3 pet. dividend geven. Door de-j goaveruear-gtner&al van Ned.-Indiê zm ds volronde boichikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eer vol uit 's lands dionst, met ingang van 5 April 1892, de president bij do protest, gemeente te Fort-do-Kock 8. H. A. Bogemannmet ingang van 3 April de late commies bij de Algem. Rekenkamer, J. Warnar*. Benoemd: Tot assistent-resident van Karan- ganjer (Bagolen) C. J. C. Wijnaendts; tot onder wijzeres lste kl. A. H. Jansen, te Poerworedjo. Ontheven: Op verzoek eervol van de vraarn. van den mil. en civiel geneesk. dienst en bet opzicht over de vaccine op het eiland Billiton, de civiele ge neesheer dr. H. Tbeunisse. Verplaatst: Van do res. Bagolen naar de ros. Kedoe, de ben. controleur 2do kl. D. H. Van der Hook; van-de res. Pasoeroesn naar Sosrabaia, do ben. adsp.-control. Jhr. L. De Stuers. Geplaatst: In het gouv. Sumatra'd Wcs kust de beu. adsp.-controleurs A. H. N. Kruysboom, ihans werkz. in do res. Kedoe, en N. Van Vuuren, thans werkz. in do ree. Madioeü. Vorplaatst: Van het gouv. Celebes en Ondeih. naar de res. Wcster-afd. van Borneo, de ben.adsp. - contr. W. C. F. Voenstra; van de res. Palembang naar do res. Benkoelen, do ben. adsp.-control. D. J. Bijlt-veld. Bepaald: Dat geplaatst blyyen in do ree. Lam- pongsche districten, do bon. adsp.-co itrol. 8. Van d»r Plas; in het gouv. Celebes en Onderh. do beu. adsp.-contr. N. J. Bruiju. Overgeplaatst: Van do o. 1. school te Too- loengagoeng (Kediri) Daar do o. 1. scb. te BaDda- Noira (Amboina), als hoofdokderwyzer, de met iu- gaDg van 5 April 1892 ben. onderw. lste kl. J. Van der Woude van de o. 5de 1. seh. te Soerabaia naar de o. 1. sch. te ToeloergagoeDg (Kediri), als hoofdonderwijzer, de onderw. 2de kl. F. Van der Woude; van de o. 1. sch. to TjiaDdjoer (PreaDgir PRIJS DER AD VERTEN-TIÉN: Van 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het lnoasaeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 b«r«»*ncw Regentschappen) naar de o. 4de 1. sch. te Soerabaia, als hoofdonderwijzer, do ben. onderw. lste kl. K. M. Hage van de o. 1. sch. te Fort-de-Kock Pa- dangscho Bovenlanden) Daar do. o. 1. sch. to Tjiand- joer (Preanger Regentschappen), als hoofdonder wijzer, de onderw. 2de kl. G. Valk. Benoemd: Tot onderwijzer 2de kl. P. Van Vlo drop, ambt. op non-act., laatstelijk die betrekking bekleed hebbendo. Tijdelijk werkzaam gestold: Als balp- onderwyzeres, mej. A. M. Laugevold. Goplaatst: Aan de o. 5de 1. sch. te Soerabaia, als lste hulponderwijzer, do herben, onderw. 2de kl. P. Van Vlodropaan de o. 1. meisjessch. to PekaloDgan, de tijd. werkz. geet. hulponderwijzers A. M. Langeveld aan do o. 1. sch. te Fort-do- Kock (Padangsche Bovenlanden), als hoofdonder wijzer, do met de waarn. der betr. van onderw. 2do kl. belaste ambt. op non-act., J. L. Van der Toorn. OEGSTGEEST. Geboren: J&cobus Leonardus, z. van H. v. Gink en C. T. Nies. Overleden: Cornelis Ton, 20 j., ongeb. Anna Geriena Van der Ham, 21 m., d. van P. v. d. Ham en E. Ondsboorn. Ondertrouwd: P. W. v. d. Broek 23 j. en M. A. Soest van Wonw 21 j. A. Sohrama 25 J. en M. Juffermaus 24 j. J. Duivenvoorde 24J.cn J. J. P. Witzenburg 23 j. J. Do Loen 27 j. on A. E. Eoppier 25 J. Gohuwd: D. J. Van Ettikoven en C. Van TongereD. VOORHOUT. Overleden: Levenl. kind van bot mannel. gesl. van J. Zwetsloot en O. v. d. Meij. Jacobus Andreas De Groot, 3 m. Hendrik Jacobus Van WieriDgen, 1 j. Gehuwd: G. v. d. Meij en M. v. d. Zon. C. Verlaan en J. M. Tulsma. HAZERSWOUDE. Bevallen: A. Britsemmer gob. Fokker, Z. E. Sclioonderwoerd geb. Verbij, Z. Ovorledon: C. Van Tol, wedor. 72 j. Gehuwd: G. Ham, jm. 37 j. en G. Koppert, jd. 40 J. KOUDEKERK. Bevallen: P.'Rogord goh. Kraan, Z. J. C. Wessolingh geb. Verkleij, D., Overleden: N. v. d. Meer, 7 m. D. De Graaf, lm; Gehuwd: J. Touw, jm. en H. Wies jd. OUDSHOORN. B e v a 11 om: J. Bdtffgeb. Duits, D. Overleden: A. Hoogenes wed. van A Ver meulen, 76 j. A. Over vliet, echtg. van S. Do Jong, 44 j. Gohuwd: T. J. Los, jm. 22 j. en A M. Schon- kevc-ld. jd. 22 J. *- J. Van Staveren, jm. 25 j. en A. v. d. Lode, Jd.-24'j. J. Zaal, jm. 27 J. en M. Zweezorijn, jd. 36 j. A. Spruijt, jm. 20 j. en O. H. OoQtho»k, jd. 21 J. TER AAR. Bovallon: L: Van Vliet gob. Do Graaf, tweo Z. Gehuwd: A. J. v. d. Hoorn, jm. 28 J. en E. Klem, jd. 21 j. LEIDERDORP. Bevallen: A. E. M. Moleraar geb. Scherjon, Z. N. Keijzer geb. Keizc-r, D. -- J Ouwehand geb. Van Daalen, D. Gehuwd: W. Jagtenberg, wednr. van J. Met horst, 33 j. eu A. M. De Vroedt, 33 j. Verver wrdnr. van A. De Vogel, 42 j. on M. C. Zandber gen, 25 j. ALFEN. Bevallen: A. E. Tan Ojcn geb. Pos- schaart, Z. N. Rodenburg, D A. .T Van Eijk geb. Vaa dor Groef, D. M.Vhd HoiT geb. De Fooij, D. Overleden: w. Hoogteyling, echtg. van A. Dillo, 50 j. G. Van dtr Zon, z. 11 m. L Van der Wacht, wednr van E. Van Leeuwen, 84 J. BOSKOOP. Gehuwd: J. Nedcrhofl^ 59 j. en K. Klaverveld, 64 j. 18.) „Tranen 1 Natuurlijk, altijd waterlanders!" mompelt August gemelijk, „alsof tranen zwart wit kunnen maken. Mijn Hemel, is dat dan het huiselijk geluk, dat ik mij voor gesteld heb? Een onnoozel verschil van ge voelen, een ellendig bal en anders niets is in staat, om zulke scènes te veroorzaken 1 Emma, eens en voor altijdik wil geene tranen zien Dit is echter niet hot middel, om die tranen af te drogen; zij vloeien ruimer dan ooit. „Ik wenschte dat ge verstandiger waart", vervolgt de griffier zachter. „Enfin, als het moet, zal ik toegeven, maar", en de jeugdige echtgenoot bruist weer op en vergeet zich zoo ver, om met de vuist op tafel te slaan, „ik breng dat offer niet voor niets aan myn huiselijk gelukik ben niet van plan aan de grillen van mijne jonge vrouw voortdurend toe te geven." De storm is blijkbaar voorbij, de belee- digde echtgenoot zwfigt ten laatste. De niet minder beleedigde gade is opgestaan en ver laat onmerkbaar de kamer. Boven, op de slaapkamer, daar zal zij hare tranen laten vloeien. Het gefolterde hart moet zich lucht geven. Tien minuten zijn er reeds verloopen vóór dat zij zich weder in zooverre meester is, om hare tranen af te drogen. "Wat zal zij doen? Als eene boetvaardige zondares naar beneden gaan, om misschien op den koop toe uitgelachen te worden? „Nooit!" En Emma is vast besloten, niet de eerste te zijn, die om vrede vraagt. Terwyl mevrouw nog met zichzelve over legt, wat te doen, hoort zij eensklaps de huisdeur toeslaan. Nieuwsgierig gaat zij snel naar beneden en vindt de huiskamer... ledig. Mevrouw schelt; de meid komt. „Is mijnheer uitgegaan?" vraagt mevrouw. „Om u te dienen, mevrouw", antwoordt de dienstbare, ofschoon mevrouw daarmede vol strekt niet gediend is. „Heeft mijnheer geene boodschap achter gelaten?" „Neen, mevrouw l" „Ook niet gezegd, waarheen hij ging?" „Geen woord, mevrouw!" „Het is wel, laat mij alleen", en do jonge mevrouw Van Bergen blijft alleen met haar leed. Hoe wreed van August 1 Uitgaan zonder haar goeden avond te zeggen. Met het be wustzijn, dat zijne vrouw daarboven bitter weent, is de echtgenoot uitgegaan, waar schijnlijk om van dat naamloos leed geen getuige te wezen. Het is hard! Is dat de liefde, die hy bezworen heeft? Is dat de vervulling dier heilige gelofte, om haar ge lukkig te maken? Waar zijn die droomen gebleven? Nu is de waarheid aan het licht gekomen; August heeft geen hart, - alles was comediespel geweest, anders niets. Dit mooie vrouwtje was nu eenmaal, krachtens de wet, zyn eigendom gewordenhy kon met haar spelen als de kat met de muis, neen, - erger nog, als de boosaardige spin, die het argelooze vliegje in haar web ge vangen heeft en in een tête-d-tête haar het bloed uitzuigt. „Ziedaar de hovelingen, die op hunne knieën om óón lonkje smeeken! O, ja, eene jonge vrouw moet treurige ervaringen opdoen!" En mevrouw is daarvan nu ten volle overtuigd. Opnieuw stroomen de traüe.h hit de lieve oogen en doorweeken den batisten zakdoek de met een trouwring getooide hand kn\jpt zich samen en wreekt zich op de tafel; de ivoren tandjes schijnen de roze-roodo lipjos te willen doorbijten tot ten laatste het on weder schynt te bedaren. Daar zit ze nu, de jeugdige huisvrouw, in het keurige boudoir, dat do teeder minnende echtgenoot zoo vriendelijk was, met opoffering van groote kosten, tot een tempel voor hot voorwerp zyner vereering af te zonderen! Is hy wel dezelfde, die zyn vrouwtje in tranen alleen laat en dat tempeltje ontvliedt? Wat duurt dio avond langt Zou zij pianospelen of lozen Zi) slaat de piano open en zoekt troost in de lieflyko tonen der muziek, dooh het is alsof die harmonie in tweestrijd is met de werkelijkheid, v.ant da^r is geene harmonie 1 Zy staat op en grypt een boek. Een praohtlg boek, maar een roman, die in werkelijkheid onbestaanbaar is. Shakes peare moet half krankzinnig geweest zyn, toen hy zyn „Romeo en Julia" schreef. „Daar waren geene „Romeo's!" Vervolg ommezijde).

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5