De Pracffscïac Ambachtsschool. Aan het op do dozo week gehouden alge- ïrieene vergadering uitgebracht verslag van den staat dei ..Practische Ambachtsschool" alhier over 01 is hot volgende ontloond: Ev-nala 0 vorig verslag moeten be stuurderen "cderom vermelden, dat in den toes' 'ivi van dezo stfhool geeno verandering van oenige beteekenis is gebracht. Evenwel z\jn '1«? po/ingcn, welke het bestuur aange went m binnen korten tyd de school uit i.rtridevi en te doen beantwoorden aan de behoefte van Leiden en omstreken, met eon gelukkigen uitslag bekroond. Een be/ock, gebracht aan den vorigen mi nister var binnenlandsche zaken, om Zyno ExclÜ- te verzoeken een ryks-subsidie te verlcenen, gaf bestuurderen do overtuiging dat hunne hoep niet ydel zoude zijn. Do minists r on c-hter wegens zyn aftreden in hot vorige jaar geen gevolg goven aan zyn voornemen nru oen subsidie op de begrooting te br - iDientengevolge meendohot bestuur zich hij den nieuw opgetreden minister van binri'«nlandscho zaken met lietzelfde verzoek om - "hsiuie voor deze school te moeten aan melden. Op den 5de:i September 1891 be- gavt ich -Ie voorzitter dr. P. J. Kaiser en het be 1 uur 'id dr. M. J. De Goeje ter audiênto by dei minister Tak Van Poortvliet en her haalden aan Zjjno Excellentie liet verzoek aan zijn voorganger gedaan. Het bestuur had een b van /"GOOO per jaar aangevraagd, onde' toezegging eone school voor 160 leer lingen ui 4 ambachten te zullen inrichten. Do min'-ster, volkomen met bestuurderen in stem monde dat in den togenwoordigen tyd de op.i; bring van Ambachtsscholen nood- zakel-;!- en dat vooral daar waar particu lieren belang in de zaak stellen, het R(jk zyne instem' ui O,-; door het verleenen van subsidio beho betooren, beloofde hun verzoek zoo spoed igelyk in ernstige overweging to zullen nemen. H' t i bekend dat de minister van zyno warme ingenomenheid met het Ambachts onder. os heeft doen biyken, door voor eenigo schol niet onbelangrijke som van ƒ36,000, waarom'! er ƒ6000 voor de Leidsche school, op de begrooting van 1892 te brengen, en heeft ieder - unis kunnen nemen van de ingenomen heid, waarmede deze post door do Tweede en Eoi Kamer der Staton-Generaal is goed gekeurd. Het oorspronkelijk voornemen om do gelden bonood 'i voor den bouw eener nieuwe school, tegen dioorlyke rente en aflossing op te nemen, oehoefde wegens de buitengewone belangstelling in de zaak, betoond door iemand, die tot leedwezen der bestuurderen ongenoemd wensebt te blyven, niet gevolgd te worden. Kort hun eerste bezoek aan den minister van binnenlandsche zaken kroeg do voorzitter van het bestuur een schryven van bedoelden vriend dor school, waarin liy een renteloos voorschot, af to doen in sommen van 2000 per jaar, aanbood zoo de Regeering het ge vraagde subsidio van 6000 verleende. Bestuurderen kondon dus na het votum van de Kamers gerust oen begin van uitvoe ring aan hunne plannen geven. Hun secrotaris, de hoer G. Van Driel, nam de taak op zich als bouwmeester op to treden. In 0 erleg met den directeur en een© bouw commissie, benoemd uit het bestuur en be staande uit do heeren Kaiser, Bonger, Filippo, Hasselbach, Van Diiel en Van Achterberg, worden de plannen voor een schoolgebouw en de bogrootlng der kosten opgemaakt. De uitgaaf voor do plannen, welke het bestuur j had goedgokourd, werd geraamd op hoogstens ƒ45,000. Zy waren gemaakt in do vaste hoop, dat bestuurderen een terrein buiten do voor- malige Wittepoort, toebehoorendo aan de ge meente Leiden, voor hun doel wol kosteloos j zouden kunnen verkrijgen. Evenwel was dit j niet het geval. De Gemeonteraad besloot in 1 zyne zitting van 7 Maart j.l., dat hot be doelde terrein voor genoemd doel tegon 3 de centiare aan de Voreeniging zou worden afgestaan. De Gemeenteraad maakte echter hot betalen der koopsom ongeveer van ƒ6000 gemakkelijk door dio aflossing te vorderen in drie termynen van één jaar met bijbetaling van 4 pCt. rente voor de niet afgeloste gel den, zoodat de uitgaaf bestreden kan worden uit het toegezegde subsidio van /"GOOO van Rijkswege. Er bleef nu nog over te weten hoe de milde geldschieter dacht over de verdero regeling dor afdoening van de toegezegde som voor den bouw, welke hooger was dan hem aanvankelijk was medegedeeld. Gelukkig werden van zijnen kant geeno bezwaren gemaakt. Met eene be- roidwilligheid, welke'niet genoeg te waardee- ren is, verkreeg do Vereeniging verlof, o. a. eeno uitgaaf to doon van hoogstens 43,000, af te doen in jaarlykscho termynen van /2000, to beginnen met hot jaar 1896. Do milde vriond der Ambachtsschool goeft op dio wyze aan de Vereeniging een zeer aanzienlijk geschenk. Een woord van oprechten dank on hulde aan den man, dio op zoo onbe krompen w*yze zyne warme belangstelling in eene publieke zaak toont, is hier zeer zeker niet ongepast. Zyn wcnsch ora ongonoemd te blyven eer biedigende, nomen bestuurderen met diepge voelde erkentelijkheid voor den werkman zyn geschenk aan. Alzoo waron de middelen voor den bouw van eene nieuwe school op eene waardige plaats gevonden, maar oen bepaald antwoord van Zyne Excelentie den minister op bet ver zoek van 5 Soptomber j.l. was nog niet ingo komen. Niet lang liet zich dat «antwoord wachten. By schryven van 1 April j.l. werd het bestuur door Zyne Excelentio medegedeeld, dat hot subsidio van f 6000 verleend zal wor den onder zekero voorwaarden. Het bestuur, meenendo dat do Vereeniging die voorwaarden gerust kon aannemen, schreef den minister 8 April j.l. dat hot onder dank betuiging aan Zyne Excellentie voor den krach- tigen steun het Rijkssubsidie onder de ge noemde voorwaarden gaarne aanvaardt. Met den noodigen spoed zyn nu do con tracten voor het eigendomsrecht van den grond en do schikkingen mot den geldschieter geheel kosteloos notarieel opgemaakt door de notarissen "NV. F. Kaiser en J. A. Van Hamel. Dezen heeren brengen bestuurderen harte- lyiken dank voor hunne belanglooze bemoeiing. De bouwmeester, de heer G. Van Driel, heeft zich gehaast de bouwplannen uit te werken. Zy zyn gereed, de aanbesteding heeft plaats gehad en do uitvoering daarvan is ge gund aan den heer A. P. P. Boef te Rotter dam voor 37,490. Dezo aanneming betreft echter niet den geheolen bouw, want veel, zeer veel zelfs, zal door de leerlingen der school gedaan worden. De geheele inwendige betimmering van het gebouw zal door hen geschieden, evenals het schilderwerk. De smeden zullen handen vol werk hebben aan het vervaardigen van het ijzerwerk, dat voor den bouw noodig is, terwijl het duidelijk is dat ook do meu belmakers der school genoog werk zullen vinden, om de to kort komende meubelen voor do grootere inrichting to vervaardigen. Bestuurderen vorhougen zich er in dat hunne jongens voor eenige jaren handen vol fraai en doelmatig werk zullen hebben. Maar bo vendien mag niet ontkend worden, dat de bouw van deze school veel minder kosten zal, dan zoo bestuurderen geen gebruik konden maken v«an do krachten hunner leerlingen. Wel zal do voltooiing van het geheel langer duren dan by algehoele «aanbesteding, maar er is toch gezorgd dat aan don door den minister van binnenlandsche zaken gestolden eisch voldaan zal worden en da«armede be reiken bestuurderen hot voordeel, dat over het jaar 1892 het goheelo subsidie van 6000 zal worden uitbetaald. Is eenmaal do geheele inrichting gereed, dan zullen nevens de Rogeering, den milden geldschieter, den Gemeenteraad en eukelo particulieren, ook do jongens van de school een niet onaanzieniyk deel aan de totstand koming van het geheel hebben bygodragen. Zy zullen later, indien zy ten gevolge van het onderwijs, dat zy aan de Practische Am bachtsschool genoten hebben, in hunnen stand mannen van beteekenis in de Maatscliappy zyn geworden, met welgevalion kunnen op zien naar de nuttige inrichting, waartoe ook zij een deel van hunne boste krachten heb ben gegeven. Het is niet to ontkennen, zeggen bestuur deren verder, dat hunne jaarlykscho inkom sten niet ruim zullen zijn, en zonder twyfel moet steeds de grootst mogelijke zuinigheid worden in acht gonomen. Mocht de school bevolkt worden mot een aantal jongelieden grooter dan waarop de begrooting tbans be rekend is, dan zullen bestuurderen zelfs ter stond op versterking van hunne finantiüelo krachten bedacht moeten zyn. Dankbaar er kennen zy echter dat zy weldra in de ge legenheid zullon zyn te beginnen in eene goed ingerichte school, gosticht op eene plaats, welke minder aanstoot geeft d«an de vorige. Wat do lotgevallen der school in het afge- loopen jaar betreft, zy o. a. uit het verslag het volgende medegedeeld: In hfet jaar 1891 zyn 10 leden en 11 be gunstigers toegetredenvoor hun lidmaatschap hebben bedankt 12 leden en 7 begunstigers. In het onderwijzend personeel is geene wijziging gekomen. Evenals het vorige jaar kunnen bestuurde ren niet anders dan met lof spreken van de toewijding, waarmede ieder de hem opgedra gen taak hoeft vervuld. Inzonderheid geldt dit den directeur, dio geeno moeite en geene opoffering te groot" acht, om de belangen van do school en van do Yereoniging te bevorderen. Bij hot begin van den zomercursus bedroeg het aantal leerlingen 75, den lsten October werden 5 leerlingen aangenomen, zoodat de school in het tydvak van 1 April 1891 1 April 1892 door 80 leerlingen bezocht werd, op de volgonde wyze over de leerscholen verdeeld: 23 voor het timmoren, 15 voor het meubelmaken, 17 voor het smeden en 25 voor het huisschilderen. Do berichten omtrent do oud-leerlingen luiden stoeds gunstig. Do in deze school go- oefende leerlingen zyn by bazen en chefs van werkplaatsen zeer gezocht en de opofferingen, welke de ouders of voogden zich in de eerste drie jaror. getroost hebben, brengen hare rente ruimschoots op. Onder de leerlingen, die do school in het afgeloopen jaar hebben bezocht, zyn er 30 uit de buitengemeenten en van het geheele aantal dat do school bezocht, zyn 30 zoons van werklieden. 10 zoons van werkbazen en opzichters, 10 zoons van kooplieden en win keliers, 1 zoon van een commies der belas tingen, 1 zoon van een zeeman, 1 zoon van eon stationschef, 1 zoon van een klerk, l zoon van een particulier, 2 verpleegden van het R.-K. weeshuis en 8 zoons van weduwen. 9 leerlingen hebben de school tusschentyds verlaten, en wel: 2 wegens verandering van woonplaats, 2 wegens verandering van am bacht, 2 om by een baas te gaan werken, 1 wegens overlijden, 1 omdat hy voorwaar- deiyk verhoogd was, 1 omdat hy te ver moest loopen, (tot I-lazers woud e.) Yoor 3 leerlingen werden de schoolgelden door leden en particulieren betaald, terwijl de „Maatschappij van Weldadigheid" 5 leerlingon voor hare rekening de school deed bezoeken on 10 do lessen hebben bijgewoond voor rekening van do „Yereeniging voor geregeld Schoolbezoek." Het leerjaar 1891 1892 eindigde met 53 leerlingen. Yoor het nieuwe leerjaar 1892 93 hebben zich voorloopig 35 leerlingen aan gemeld* Het gedrag der leerlingen heeft, op eene enkele uitzondering na, geene aanleiding tot klachten gegovon. De leerlingen hebben in het afgeloopen jaar weder eenige bouwwerken bezocht. Met grooto voldoening hebben ze ook aan de tentoonstelling van ambachtsonderwys te Haarlem een bezoek gebracht. Ze werden daartoe in staat gesteld door eenigo gegoede ingezetenen van Leiden, die hot in het belang der leerlingen achtten en wisten datdefïnan- tiiele krachten der Yereeniging zouden te kort schieten om aan het plan uitvoering te goven. Een hoogst leerzamen, maar ook genoeglijken dag hebben de jongelieden gehad. De school ontving dit jaar eem hóógst pas send geschenk, bestaande uit twee goed on derhouden draaibanken met allo bybehooronde gereedschappen, van de erfgenamen van wijlen den hoor M. S. Reijst, mr. timmerman «alhier. Genoemde erfgenamen hadden do school niet boter kunnen bodenken, daar juist gebrek bestond aan eeno behoorlijk werkende draai bank; de bestaande, mede een geschenk, is geheel versleten. Eindeiyk nog een enkel woord om reken schap te gevon van hot vry aanzienlyk na- deolig slot der rekening over 1891. Dit jaar hadden bostuurderen weinig of geen besteld werk, zoodat de leerlingen be halve meer oefonstukkon vele voorwerpen in voorraad hobben gemaakt. Hieruit volgde een meerder verbruik van materialen, de oorzaak van het betrekkelijk hoog geworden nadeelig slot. Om daarin te gemoet to komen, besloot het bestuur tot het houden eener verloting over te gaan en deze te houden in de maand Juni a. s. Daar het aantal voorwerpen van dien aard is, dat men daartegenover gerust een twee duizendtal loten stellen kon en do ondervin ding, in 1888 opgedaan, geloerd had hoe spoedig toen eon duizendtal verkocht was, meende het bestuur mot deze verloting een tweeledig doel te kunnen bereiken: lo. het nadeelig slot te kunnen dolgen en 2o. het opruimen der vele voorwerpen vóór hot be trekken der nieuwe school. Gemengd Wederom komen de dames: mevr, Valenton—Voorhoeve, movr. Wesselink-v Rossum en mej. Elmk Schuurman te UtrccUi er het publiek aan herinneren, dat men wel eens w 1 kan doon, zonder zich eenu bijzon, dere opoffeiing te getroosten. Zy vragen slechts éón gulden - of meer- van hem of haar, die dozen zotner een reisjj gaan doen. 't Is eene roisbelasting tun voor deelt) van hen Oqder de minvermogenden voor wie oen verblijf van eenige weken in dó bui. tenlucht tot her. tel van gezondheid eonoon- scliatbare weldaad zal zyn. Hetgeen men hier ter stede en in de om streken voor het doel zou willen afzonderen kan men doon bezorgen by freule Bowicr' Plantsoon 57. De „Extra Tijding" deelt het volgende mode omtrent de behandeling van don marinematroos 1ste klasse Do "Vries dio in het hospitaal te Willemsoord, naar het blad verhaalt, word opgenomen als lijdend» aan eon slepende loverziekte. De zaak zou zich aldus toegedragen hebben: Door die ziekte gekweld, kon De Vries nictl volgons het voorschrift by eeno inspectie gekleed zyn, en werd hy in bet hospitaal gestraft, daarmee begon zijneonrechtvaardige behandeling. Uit hot hospitaal ontslagen, kreeg hy verlof, on kwam daarna weder aan boord, waar hy weldra bespeurde weder ïydende te zyn. Op eon gooden dag word hy den mast in gezonden, maar het was hom onmogelijk to klimmen; daarom word hij gestraft mot 3 maanden vermindering tot matroos 3de klassrl De man, die deze straf onbillijk vond, ver zocht nu een verzoekschrift to mogen richten aan H. M., waarin hy onder meer vroogzi n toestand te doen onderzoeken door professoren. Dit werd geweigerd en drie doctoren onder zochten item, die verklaarden, dat het we! mogelyk was, dat hy ziek was, maar dat zij er toch aan twgfelden. De krygsraad veroordeelde De Vries op dezo uitspraak der geneesheeren tot i maanden gevangenisstraf. Dó veroordeelde ging in appèl en bleef dus in voorarrest. Nogmaals verzocht hy door hoogleeraron to worden onderzocht en dit werd nu toegestaan. Dit onderzoek had tot uitkomst, dat de I man werkeiyk ziek werd verklaard, en nu werd hy vrggosproken en in zyp. oorspronko lyken rang hersteld. Niettemin had do man, lydend als hy was, di ie maanden in een cel opgesloten gezeten, omdat do geneesheeren, die het eerste onder zoek instelden, zich blykbaar hadden vergist. Dat is kras- Maar niet minder dan kras is, dat hem oen 14-daags verlof, na die lange opsluitiug, geweigerd word, met do opmer king, dat hy reeds in drie maanden geen werk had gedaan. Men wo.ot, zegt do „N. Gr. Crt.," dat H.H. M.M. do Koningin en do Koningin- Kogentes de uitnoodlging, om do harddra veryen en wedrennon op den 24sten Juni met Hare tegenwoordigheid te vereeren, bet ben aangenomen. Nader vernemen wy, dat H.H. M.M. twee pryzen in zilver hebben be schikbaar gesteld, de een voor een wedren, de andere voor eene harddrarery. De buitenplaats „Kalorama" in do omstreken van Nymogen is verkocht voor f 50,000 aan den heer dr. P. D. Chantepie do la Saussaye, professor in do godgeleerdheid aan de universiteit te Amsterdam, die het eerstdaags met zyn gezin voor de zomermaan den zal betrekken. De werkman te Maastricht, die in eeno zoutfabriek in oene gloeiende pan was gevallen, is aan de gevolgen overleden. Buitenman tot don magazyn- houder, by wien hy lnkoopen komt doen „Zog, rekenen ze nou by jullie ook met den Grindweg-tyd f Historisch Den 22sten April heeft een hevige storm de visschersvloot by Faroe geteisterd. Drie Franscho 6chepen en een Iieensch schip vergingen met alle opvarenden, tèrwyi de schepen uit Schotland veel schade bekwamen. Ook de oostkust van Schotland is de laatste drie dagen door een zwaren storm bezocht. Do visschersvloot keerde terug na veel schade te hebben geleden. Te Chicago heeft mon hetiyk gevonden eener vrouw, die op dezelfde wyze vermoord was als de slachtoffers der White- chapelmoorden. Dit geval heeft er veel opschudding veroorzaakt.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6