Gemeurd Nieuws. Te Xatwrij k zullen dit jaar 7 0 boms muiten on 1 logger aan de haringvis- scher.i deelnemen. Over veertien dagen blyven reeds eenige vaartuigen aan het strand om voor .e haringvisscherij in gereedheid gebracht te worden, welke dan by gunstig weder in de week na Pinksteren zullen vertrekken. A :i het politiebureau te Rotter- dam werd gistermiddag in bewaring gesteld een „bidder", die na afloop van de dagelyk- sche bezigheden in tenue gekleed met een stee.-: op, beschonken in de Weste Wagen straat liep en door zijn ambtsgewaad de vroolykheid van de straatjongens opwekte. "Weer is te Utrecht brand ont staan, nu by den bloemist Nyland in de Min:, e moederstraat. Ditmaal was er spoedig hulp van de brandweer by de hand, zoodat he: vour niet veel voortgang kon maken en de aangebrachte schade meer door 't water dan boor de vlammen is veroorzaakt. Te Amsterdam was een binnen- brarxi ontstaan op do Leidschegracht 56, door het omvallen van een spirituslampje. De dienstbode bekwam ernstige brandwonden, doordien zy met hare kleeding de vlam trachtte te blusschen, zoodat zy per raderbaar naa. het Gasthuis moest worden vervoerd. De anarchisten te Luik. Gister- avond vond men te Luik op den drempel der woning van den jongen baron De Sélys, ten wiens huize Zondag de eerste ontploffing plaats had, eene met geperst kruit gevulde patroon. In den. loop van den avond heeft men zekeren Fonteyn, een koopman in. geweven stoffen, aangehouden. Hy was het, die anar chistische brochures ontving en ze ronddeelde met. behulp van drie bedienden, waaronder de reeds eerder aangehouden anarchisten Moineau en M oh ray. De werkmansbond te Luik heeft een be sluit genomen om tor gelegenheid van de gróót e processie van den Heiligen Lambert op morgen, Zondag, eene betooging te houden. Het bestuur heeft de leden uitgenoodigd zich ieder afzonderlyk naar de kerk te begeven, om daar een stoet te vormen, welke de pro cessie zal volgen. Het is echtor, gelyk men wee:, waarschynlyk, dat beidrf optochten ver boden zullen worden. De s chrik is nu op de anarchisten geslagen. Zy, die nog dynamiet-patronen hebben, werpen deze, blykbaar uit angst van ontdekt te wor den, in de rivier. Gisteren te 12 uren werden twee ontploffingen in de Maas waargenomen. Te P a r y s heeft iemand van 45 jaren, die sedert een jaar van zyne vrouw gescheiden was en lierhaaldelyk, maar tever geefs, pogingen had gedaan weer met haar te leven, zich van een9 zesde verdieping laten vallen. To voren had hy twee regels geschre ven ,Ik maak een eind aan myn leven; verwittig mfine vrouw; ze zal erg in haar schik wezen." Te St.- Petersburg noodigde een kruidenier een vriend ten zynent; toen de man den volgenden dag nog niet thuis was gekomen, ging zijne vrouw bij den kruidenier informeeron. Zy vond het hoofd van haren man verborgen in een hoek; de kruidenier had rijn vriend van alles beroofd en daarna vermoord. De man is gearresteerd. Uit Frankrijk worden twee ern stige spoorwegdiofstallen gemeld. Uit een waggon van den Oosterspoorweg werd eene kist ontvreemd, welke voor een millioen franken aan goud en bankpapier bevatte. In den Parfischon clubtrein vermiste mevrouw Sala Rubini uit Venezuela een kistje met 80,000 franken aan juweolen en andere kost baarheden. Den vorigen dag was haren echt- gonoot oene portefeuille met goud en bank noten, ter waarde van 18,000 fr., ontstolen. Men vermoedt dat beide diefstallen gepleegd zyn door één persoon, die de ryke Ameri kanen te Parijs en op reis achtervolgde. Het in ons vorig nommer ver melde spoorwegongeluk, sedert door een nog gTOoter overtroffen, was liet ergste, dat in langen rijd in de Voreenigde Staten plaats had. De oorzaak van het onheil moet daarin worden gezocht, dat de brug door eene over strooming ontzet was. De locomotief had reeds de overzijde be reikt, en de Pullman-car stond nog aan den anderen oever, toen het middengedeelte van den trein door do brug zakte en van eene hoogte van 36 voet in het water stortte. De trein was geheel met passagiers bezet. Zooals wij reeds mededeelden, werden zeven perso nen terstond gedood en vijftien gekwetst. Officieel programma voor 1 Mei te Parys, volgens „La Dynamite:" By het aanbreken van den dag salvo's van dynamiet op hot politiebureel van Clichy en vorming van den optocht. 9 u. - Bezoek aan Quesnay de Beaurepaire. Nitro-glycerine-ovatie. 10.35 Ontploffing van den Obelisk van Luxor om den concierge te straffen, die hem voor zichzelven bewaart. 12 u. Zonontploffing algemeene duis ternis. Fakkel-optocht van Ravachols bescher mers. Onderwerping van de „bourgeois" van Parijs. Uitlevering van de stadssleutels door het stads-bestuur. Uitroeping van het anarchistisch gouvernement. Constans benoemd tot presi dent van het socialistendom. Ravachol en Simon in vryhoid gesteld. Verbroedering van alle standen. Feestmaal, wedrennen te Long- champ. Eeds-aflegging op het altaar van het anarchisme. Ontploffing van „bombes glacées," vuurwerk, bal champêtre. 's Nachts 12 u. Algemeene vermoeidheid naar bed. Het program voor 2 Mei was kort, maar bondig: lo. Executie van Lhérot. 2o. Alge meene verdeeling van alle eigendommen. De „Figaro" maakt het p r o s p e c- tus openbaar van eene verzekeringsmaat- schapy, welke met een kapitaal van 50 mil lioen franken in werking treed en den naam veert: „1'Anarchie." Zy wil tegen nader over een te komen voorwaarden aan iederen huis eigenaar een anarchist leveren, naar verkie zing gehuwd of niet, desverkiezende ook met een talryk gezin gezegend. De eigenaar zal dezen anarchist behoorlyk logoeren en van al 't noodige voorzien, De maatschappij plaatst dan voor haar rekening een bord aan 't huis, waarop in groote letters te lezen staat „Hier woont op do 1ste verdieping een anarchist dio nooit uitgaat, of wiens vrouw, of ten minste twee kinderen, altijd thuis zyn. Ter waarschuwing der dynamietbroeders Reeds zijn, zoo wordt verder verhaald, eenigen dezer mannen geplaatst, en de huizen door hen bewoond zyn byzonder in trek, vooral bij hen die op de lysten voor leden der jury voorkomen. Voor het inwonen van mannon als Biscuit, Béala en Chaumentin wordt eene verhoogde premie geëischt. Niet geassureerd worden huizen, waarin rechters wonen. Een rechter weegt toch ruimschoots tegen een anarchist op, zoodat de assurantie niet meer veilig zou zyn! Men meldt uit Aberdeen, dd. 5 Mei: Door hevigen storm vergiDgen by de ■Shetlandsche eilanden drie Fransche schepen, een Deensche schoener en eene onbekende brik met man en muis. In hot Russische gouvernement Nischnei-Novgorod breidt do typhus zich zeer uit. De geneeskundige hulp is er ontoerei kend. Men zal nu trachten uit Moskou me dische studenten in het laatste studiejaar der waarts te doen komen. De Nieuw -Yorker millionnair Astor vermaakte zyne weduwe een inkomen van een half millioen dollars per jaar. Zyne drie getrouwde dochters krygen ieder 2 milli oen dollars. De na aftrek van verschillende legaten overblijvende 60 millioen komen aan zijn zoon John Jacob Astor. HCJIT KN LAN». Frankrijk. In verband met de uitspraak der jury in het gering tegen Ravachol en medeplichtigen, heeft de Parysche politie alle gearresteerde anarchisten vrijgelaten. Het complot, waarvan sprake was, heeft men niet kunnen door gronden; geene enkoio aanwijzing heeft men verkregen, welke kan leiden tot opsporing van de daders van den aanslag op den Bou levard Magenta. De onmacht der politie in deze verontrust de gemoederen. Hamonod, de letterzetter, die by de ont ploffing in het restaurant-Vêry werd gekwetst, is gisteravond overleden. De regeering zal de kosten der teraardebestelling dragen. De toestand van den heer Véry laat wei nig hoop. Uit Rome wordt bericht dat de Paus een brief aan de Fransche bisschoppen zou gezonden hebben. Hy weigert de uitlegging good te keuren, die eenige Fransche bisschop pen aan zyne encycliek gegeven hebben. De Paus gaf zyne afkeuring te kennen over de royalisten, die, in weerwil van de encycliek, voortgaan met voor de monarchie te ijveren. De katholieken moeten zich vereenigen, mot het doel den godsdienst te behouden. Tot dat doel moet men eerlyk toetreden tot het burgerlijk gezag in den vorm, waarin het thans bestaat. Men moet do republiek aan vaarden, maar met de wetgeving, waar deze in strijd is met Gods wetten en die van den godsdienst. De Paus eischt het recht, zich zoowel met politieke als met godsdienstige zaken te mogen bemoeien, daar beide niet van elkander gescheiden kunnen worden. Te Accra verwachtte men Donderdag, dat. de Fransche vloot ter kust van Dahomey dien dag tot een bombardement zou over gaan. Men geloofde dat de Dahomeyanen ge lijktijdig een aanval op de Fransche vestiging te Porto Novo wilden ondernemen. De uitslag der gemeenteraadsverkiezin gen, behalve die op Corsica, is dat van 2620 gemeenten de republikeinen in 17-13 Raden de meerderheid hebben en de conservatieven in 387. De republikeinen hebben 155, de con servatieven 23 gemeenten gewonnen. Volgens eene resolutie van den minister van openbare werken, mogen van Juni s. af als machinisten, stokers en conducteurs op de Fransche spoorwegen, alleen Fransche onderdanen worden aangesteld. DultHohlaiid. De katholieke bladen te Berlyn maken eene, djor vele centrum-afgevaardigden ondertee- konde oproeping openbaar, om aan de bede vaart naar Fulda deel te nemen. De godde loosheid, aldus wordt in die oproeping gezegd, heerscht in do geheele wereld; zij wordt in de universiteiten en in de scholen van min deren rang geleeraard. Onder het schitterend vertoon van geestontwikkeling, van nationalen rykdom en staatkundige macht heerscht een zedelyk verval, dat de maatschappelijke orde bedreigt. De Paus is een gevangene op het Vaticaan en aan beleedigingen blootgesteld. In dezen nood kan alleen God belpen; tot Hem moeten aan bet graf van den H. Boni facius gebeden worden opgezonden. De raadsheer in hot Hooggerechtshof, de heer Kunze, heeft eene verklarjng open baar gemaakt, inhoudende dat hij by zyno onderhandelingen over de verruiming van het slotplein te Berlyn en de lotery in opdracht des keizers handelde. De tiende verjaardag van den Duitscben kroonprins werd gisteren met bijzonderen luister gevierd. Des morgens om 10 uren para deerde het eerste garderegiment te voet in het park by het paleis te Potsdam en werd de kroonprins door den keizer voorgesteld aan de manschappen als 2de luitenant, in welke qualiteit hy in den actieven dienst treedt. De kleine prins droeg de orde van den Zwarten Adelaar, welke hem 's morgens ver leend was. De plechtigheid had plaats in tegenwoordigheid van prins Heinrich en prins Albert van Pruisen, die voor deze gelegen heid waren overgekomenook de groothertog van Hessen en de Pruisische ministers waren genoodigd. Na afloop woonde do jeugdige luitenant met den keizer eene ontvangst bij in het officiers-casino van het regiment. Des avonds werd de dag in den familiekring ge vierd. De algemeen bekende chemicus pref. Hofmann, te Berlyn, is overleden. De bankier Hammorstein, to Berlyn, heeft, wegens mislukte Beursspeculatiön, zichzelven om het leven gebracht, Italië. In de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting heeft Di Rudim medegedeeld, dat het kabinet zijn ontslag heeft genomen en dat de koning zich zyno beslissing voorbehoudt. De ministers zullen voor den geregelden gang van zaken zorgen. De Kamer is daarop voor onbepaalden tyd uiteengegaan. "Waarschynlyk zal Gioletti met de samen stelling van een nieuw kabinet belast worden. Met het oog op de verdeeldheid dor par tyen in het Parlement zal de crisis misschien verscheidene dagen duren. In de diplomatieke kringen wordt de val van het kabinet-Di Rudini als een ernstige slag voor het drievoudig verbond beschouwd. Men gelooft dat, indien Gioletti tot het gezag wordt geroepen, hy genoodzaakt zal zijn eene minder scherp uitkomende politiek tegenover het drievoudig verbond te volgen en meer tot Frankrijk zal moeten naderen. De koning liet alle leden van het huis van Savoye uitnoodigen half Mei te Fvome te komen ter bijwoning van de verloving van den graaf van Turyn, tweeden zoon van den hertog van Aosta, met eene prinses uit den Romeinschen adel. De minister van marine heeft bevolen, dat de voorgenomen verdedigingsmanoeuvres aan de kusten, met behulp van de torpedo stations en de torpedobooten, einde dezer maand zullen doorgaan. Men zegt dat de koning de laatste dagen meer dan tweehonderd dreigbrieven heeft ontvangen. Ook de koningin ontving er enkele. België. By de voortzetting der beraadslaging inde Kamer over de Belgische grondwetsherziening werd gisteren het woningstelsel door twee leden verdedigd, waarna de regeering aan het woord kwam. De heer Beernaert verdedigde eveneens dat stelsel, bestemd om voldoening te geven aan de voorstanders van algemeen stemrecht. Deze laatsten willen toch de uitsluiting der bedelaars. Het voorgedragen stelsel verzekert het stel sel aan alle gezinshoofden. De minister toonde aan dat de rechterzijde eene formule heeft aangenomen, terwijl de linkerzijde verdeeld is. Voor de rechterzijde is de vryheid altyd het devies geweest. Do minister verklaarde verder dat hy zich eerder zal vereenigen met het algemeen stem recht dan met de in de lucht hangende dwaas heden der doctrinairen. In elk geval zullen wy, zeide hy, in de Constituante geen stelsel aannemen dan een, dat overeenkomt met ons goweten. De soldaten der lichtingen 1S87 en 1833, die voor de eerste-Mei-betooging onder de wapenen waren geroepen, zijn weder naar huis gezonden. In den loop van do volgende maand zullen ee weder worden opgeroepen met het oog op de verkiezing van de constituante. Spanje. Blykens te Madrid openbaar gemaakte sta tische opgaven is de uitvoer van Spaanschen wijn ten gevolge van het nieuwe tarief in Frankrijk gedurende do maand Maart 11. slechts ISO,735 hectoliters geweest, ter waarde van 6.837,590 pesèta's, tegen 1,113,636 hectoliter van 35,611,207 peseta's in dezelfde maand verleden jaar, een verschil derhalve van 2S,373,710 peseta's. Ofschoon men niet ver geet dat reeds zeer veel vóór 1 Februari werd uitgevoerd, had men, schijnt het, toch zulke cyfers niet verwacht. De Engelsche gedelegeerde te Madrid, belast met de onderhandelingen over een met Spanje te sluiten handelsverdrag, heeft Madrid verlaten. De onderhandelingen zyn afgebroken. Portugal. Het officiëele blad bevat een decreet, waarbij het verdrag tusschen Portugal endenCongo- staat wordt bekrachtigd. In dit verdrag worden de grenzen van het gebied en van de sfeer van den invloed voor beide Staten van de Sundastreek bepaald. Het decreet bevat verder de vormelijke toetreding van Portugal tot de algemeene akte van de Brusselsche conferentie. Groót-Britunnië. De heer Balfour deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat uit een groot aantal deelen van het land de wensch tot de regee ring is gekomen om maatregelen te beramen, ten opzichte van de vreemde landverhuizers, die een last kunnen worden voor de ge meenschap. De heer Balfour wees er op, dat verschil lende omstandigheden, o. a. de houding der buitenlandscho mogendheden, de landverhui zing hebben bevorderd en waarschijnlijk zul len blijven bevorderen. De quaestie is dan ook volgens den heer Balfour eene uiterst moeilijke. De minister van binnenlandsche zaken heeft echter een wetsontwerp onder handen, waarby aan de regeering voldoende macht wordt gegeven om het gevaar af te wonden. De Koningin blijft tot 19 dezer te "Windsor en gaat daarna naar Balmoral. Rusdaud. Volgens de „Börsen-Ztg." wordt de op heffing van het verbod van uitvoer van haver en maïs uit Libau, Riga en Reval tegen het einde der komende week te gemoet gezien. Men ziet in deze aankondiging do voorbode van eene algeheele opheffing van alle verbod van uitvoer. De vergunning tot uitvoer van tarwe volgt waarschynlyk op den 15den dezer, terwijl die tot uitvoer van rogge waarschynlyk tot 1 Augustus zal worden uitgesteld, ten minste wanneer de vooruitzichten van den nieuwer, oogst niet ongunstiger worden. De tegen woordige toestand van het zaad doet dit echter niet vreezen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2