fin initieel Overziclit. Van Hollandsche fondsen valt te vermelden dat, evenals by de Deli-maatschappy, de aan deelhouders der tabak -maatschappij Arendsburg zich over het afgeloopen jaar ronder dividend zullen moeten tevreden stellen. Vermoedelijk Zal ditzelfde lot den aandeelhouders der K o n.-Nederl. Paket- vaart treffen; men meent ten minste als tamelijk zeker te kunnen mededeelen dat diviöe.'.d-uitkeoring achterwege zal blijven. Hoewel niet zoo ongunstig als evengenoemde aandeelsoorton, worden toch omtrent het dividend der Nedorl. Hand elm a at- s c h a p p ij geene hooge verwachtingen ge- koesterd. Ongunstige schilderingen omtrent de ree staten over het afgeloopen jaar kwamen weet eens op het tapyt en lieten niet na een ingunstigen invloed op de koersen uit te óeienen. Dit geldt ook voor aandeelen NederL-Indisclie Handelsbank, welke, voor zoover bekend, alleen door dergelijke geruchten gedrukt werden. Uit het groot aantal berichten over de geld- regehng in O o s t e n r ij k-H o n g a r ij e valt als he: eenige zekere op te maken, dat de geheèïe operatie langer op zich laat wachten, dan oorspronkelijk was bedoeld. De tijdstippen, welke in den laatsten tijd als aanvang zyn genoemd, loopen nogal uiteen en worden telkenmale een weinig achteruitgezet. Zoo wordt zelfs nu het denkbeeld geopenbaard om met de geheoie leening nog eonigen tyd to wachten, ten einde een mogelijk beroep op de geldmarkt door Italië, dat zeer dringend be hoefte neeft om zijne financiën beter te rege len, niet togen te werken. Hoe dit ook zy, de onderhandelingen blijven voortdurend in vollen gang en thans wordt Juli als tijdstip genoemd, waarop de nieuwe leening aan de markt zal worden gebracht. (n .Spanje houdt men zich voortdurend onledig met het maken van fraaie plannen, zoowel voor do begrooting als voor eeno nieuwe leening, groot 70 millioen pes., welke men voornemens is aan te gaan wanneer nl. geld te vinden is tot aflossing oener schuld aan do tabaksmaatschappij van onge veer .gelijk bedrag, welke in termijnen van 10 millioen pes. zou worden terugbetaald. Hoewel over de zakelijkheid der berichten welke omtrent Portugal worden vernomen, niet te roemen valt, blijkt thans dat de nieuwe leening, groot 100 millioen fr., welke als voorwaarde gold voor do uitvoering der tot stand gebrachte regeling, te Londen zou zyn geplaatst. Over het punt der uit te oefenen controle schijnt men nog steeds niet tot overeenstemming te zyn gekomen. Hetgeen thans wordt voorgesteld is, dat door de ver schillende landen, waaronder ook Nederland, te Lissabon een agent of instelling zal wor den aangewezen, die mot de inning der gelden ten hunnen behoeve zou worden belast on voor het overmaken daarvan naar het buiten land zou zorg dragen. De tydelyko staking der onderhandelingen was alleen om den afgevaardigde van Portugal gelegenheid te geven, daaromtrent het besluit der regeering te vragen. In Italië is het nieuwe ministerie weder om gevallen en wel voornamelyk door de verklaring omtrent do voorgenomen bezuini gingen, welke, lioofdzakolyk berustende op bezuinigingen voor het leger, niet in den geest der volksvertegenwoordiging konden vallen. Uit het voorloopig verslag van den raad van administratie dor Turksche Schuld Wykt nu officieel dat de ontvangsten, bestemd voor ue obligatiehouders, meer hebben bedra gen dan de sommen, welke voor rente en aflossing zyn benoodigd, zoodat de reeds zoo dikwijls geopperde verhooging der rente, in verband met de thans van officiëele zyde ge openbaarde cyfers, niet zoo ver meer verwij derd zal zyn. De laatsto berichten maken zelfs melding, dat eene commissie, belast met het onderzoe ken der conversie-plannen, hare werkzaam heden zou hebben aangevangen en de con versie nu workelyk tot stand zal komen. Ook voor de Turksche loten is thans de laatsto hinderpaal uit den weg geruimd om tot verhooging der uitbetaling van de ge trokken loten over te gaan, zoodat de officiëele aankondiging daarvan zeer spoedig kan worden verwacht. Zeer gunstig waren de koersen der aan- •deelen "Warschau-Weenen op het be richt, dat het extra-dividend 4.5 roebel zal bedragen. Evenzoo verkeerden de meeste Russi sche fondsen, vooral de roebelsoorten, in gunstige stemming. Dezer dagen zal de op heffing van het verbod op uitvoer van graan nauwkeurig worden overwogen, in verband met een uitgebreid onderzoek naar den te verwachten oogst. Mocht dit gunstig uit vallen, dan zal zeer waarschynlyk tot op heffing worden overgegaan. Hiermede staat de ryzing van den roebelkoers in nauw ver band en daardoor alweer waren vooral aan deelen Groote Russische Spoor hooger. Na oen lang stilzwijgen wordt eindelijk weer eens iets vernomen omtrent den stand der zaken van de Zweedsch-Noorweeg- sche Spoor. Do som, indertijd door de re geering voor de overname der lyn betaald, is nog steeds gedeponeerd by de Bank van Engeland, zoodat de obligatiehouders ten minste zekerheid omtrent dit kapitaal hebben. De quaestie over de indertijd wederrech telijk uitgegeven obligation heeft nog niet haar beslag, doch zal toch spoedig tot een eind worden gebracht. Hoe deze ingewikkelde zaak ook moge afloopen, (langdurige processen staan nog wellicht voor do deur), toch hoopt men spoedig machtiging te zullen verkrijgen tot gedeeltelijke uitbetaling op die obligatiën, welker geldigheid op wettige wyze is vast gesteld. Terwyl de berichten uit Venezuela voortdurend even ongunstig blyven luiden, openen die uit Argentinië hot vooruit zicht op eene betere toekomst. Het geheele land schynt in alle opzichten vooruitgang te teekenen en de inkomende rechten vanJanu- ari-April bedroegen ongeveer 12 millioen dol lars méér dan in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Onder de Amerikaanse li e sporen schynt de Richmond and W. Point Terminal, waarby de East-Tennessee direct be trokken is, in een buitengewoon verwarden toestand te verkeeren. De East-Tennessee verkeert daarenboven in grooten geldnood, terwyl dezer dagen het proces zal worden behandeld over het al of niet stellen der Maatscbappy ondor gerechtelyke conlrêle. Omtrent de Atchison Topeka wordt vernomen dat het September-dividend op de Incomebonds minstens 3 pet. zal bedragen. Voor eene uitkeering boven dit bedrag schy- nen do kansen zelfs lang niet slecht te zyn. De Chicago Burlington Quincy kondigt een kwartaaldividend van l'/4 pet. aan. Rijnlandsche BariJt. KOLONIËN. BATAVIA, 2-8 April. Bepaald is dat de tot luit.-kolonel bevor derde majoor der inf. W. C. Nieuwenhuyzen geplaatst zal blyven als chef van den genora- len staf te Atjeh. Uit Soerakarta schryft men dat de hoofd- ondorwyzer aan de derde school aldaar J. Van den Lóf, wegens ziekte, een tweejarig verlof naar Europa heeft aangevraagd. Door den gonvernear-gtnerial vau Ned.-Indiö zijn de volgeode beickikkingen gencniea: Civiel Dopartement. Ontalagen: Eervol uit 2ijno botreLlcing wegena ziekte de 2de stadsgeneesheer te Soerabaia A. W. J. Deije. Belast: Met do waarneming vau do betrekking van 2den stadsgoneeshcor to Soerabaia do waarn. 3de stadsgeneesheer aldaar O. Fischer. Benoemd: Tot 3den sladegoueoahoer te Soera baia do op verzoek eervol ontslagen oft", van gez. 2do kl. van hot N.-I. legor dr. T. W. L. Koch; tot 8don commies op het bureau van den ingeniour, belast mot do leiding van den kadaatralou dienst in N.-I. de klerk b\j dien tak van dienst C. Reep. Gestold: Voor den tijd van 6 md. of zooveel korter als zal blijken voldoendo te zijn tor beschik king van den voorzitter vau den landraad te Sidoardjo (Soerabaia) om te worden belast met griffierswerk- zaamlieden bij die rechtbank, de ambtenaar ter be- scbikkiog van don bnit. gcw. voorzitter van de land raden to Pekalongan en Batang (Pekalongan) P. F. Bloom. Ontslagen: Op verzook eervol uit zijne be trekking de notaris to Soerabaia J. A. Oambier, thans mot verlof in Nederland. Benoemd: Tot notaris te Soerabaia de notaris te Semarang W. P. Van den Heuvel. Ontslagen: Wegens ziekte uit zijne betrekking de opziener bij het boechwezen 3de kl. W. Cb. H. Engel. Benoomd: Tot opziener 3de kl. op de daartoe staande bezoldiging van f 75 's m3ands, A. Bauwena, thans tijdeljjk opziener; tot tijdelijk opziener 3de kl. op eeDe bezoldiging van 75 's maands J. C. Claaeen, gediplomeerd landbouwkundige. Ovorgoplaatst: Van bet boschdistrict Ken- dalPekalongan nt»ar dat te Kcdoe-Bagclen-Banjoe- mas de opziener 3de kl. W. Van den Brink. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 's lands dienst met ingang van 4 April 1802 de late com mies bij] de Algem. Rokenkamer W. M. Meijer. Benoemd: Bij den Waterstaat en "s lands B. O. W. tot opzichter late kl B. W. Van do Kamer; tot opzichter 2de kl. L. Wiles en J. N. Sleebos: tot opzichter 3de kl. A. Meyboom. J, Dogterop, E. Hornung, J A. Ben Hartog, W. F. H. Cramer en L. C. Van Bc-rgen. Ontslagen: Op verzoek wegens ziekte eervol als amauuens s by bet Bestuur over bet Weduwen- en Weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren in N.-I-, J B. Schurft'; eervol uit zijne betrekking wegens ziekte do kantoorchef éde kl., commies der 2do kl., bij den P - en T.-dienst, J. W. Rooson; bij bet dept. der B. O. W. eervol uit zijne betrek king de 3de commies L. P. Kerdijk eu zulks ten einde den directeur der B. O. W. in de gelegenheid te stollen hem te benoemen tot Sdcu commies bij den aanleg der S.-S. op Java Benoemd: Bij het B. B. op de bezittingen buiten Java en Madura tot controleur 2de kl. J. 8. A. Moorrcee; tot adsp.-controleur J. A. Eintbo- ven; bij in- en uitvoerrechten en accijnzen tot ambtenaar, J. H. De Haan; tot 3don commies bij het departemont der B. O. W. M. A. Senn Van Basel. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens meer dan 15 jaren onafgebrokon dienst in N.-I. mot ingang van den dag, waarop de cursus 1891—1892 vau hot gymnasium Willem III zal zijn geïindigd, aan den leeraar in do Wis- en Natuur kunde en Warenkcmis aau de afd. H. B.-S. van geroemd gymnasium dr. H. Cretier. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De kapt. der inf. C. T. Von Gousau van do troepen macht in Atjeh, bij bet subsistenten-kader te Ba tavia, ten einde werkzaam te worden gesteld bij de lste afd. van het depart, van ooilogde oil", van goz. lste kl. dr. G. Van der Harst te Semarang, bij den geneeskundigen dien9t van Atjeh en Ondorb. tie 2de luit. der genie W. H. M. Schadée van don geniedienst in do 3do mil. afd. op Java to Mulaug bij don goniedionst- in de lste mil. nfd. op Java te Tandjong Pandan Biliiton de lste luit. der inf. A. Y. A. Looijen van bet 17de bat. inf. te Padang, bij het éde depot-bat. aldaar; de 2de luit. der inf. A. C. L. Do Klerk van bet recbterhalt éde bat. inf. te Djokdjakarta bjj bet garniz.-bat. der Wes- terafd. van Borneo. Verleend: Aan dou magazijnmeester der genie lste kl. (kapitein) Rbemrev een verlof voor don tijd van twee maauden tot herstel van gezondheid naar Lawang. Bevorderd: Bij hot wapen der art. tot majoor de kapiteins G. A. Kueky (met verlof in Ned.) en G. J. Van Booten. Vorleond: Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens 15 jaren onafgebroken dienct in deze go- westen. aan den kapitein der genie H. B. De Vries. Ontslagen: Eervol op vorzoek uit Hr. Ms. mi', dienst, wegens voortdurende ocgeschiktboid voor alle mil. diensten en met behoud van recht op pen sioen, de kapiteins dor inf. J. C. A. Christen en J. B. Battels. Verloend: Een 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekte aan den lsteu luit. der art. H. W. J. 8iroband. Vortrokken passagiers per e.a. „Burgemeester Den Tex," gez. R. J. Weber, vaD Rotterdam uaar Europa: Gepens. luit.-kol. der art. W. W. C. Suringar en eclitg., controleur lste kl. binu. bostuur H. J. Wijere leeraar H. B.-school M. C. A. Valk met eclitg. en 7 kindoren, mevr. wed. Meute, F. W. Morron en 2 kinderen; mojuff. Van der Valk jongob. Kramer niejnfl'. Elsoorg; lnit. tor zee lsto kl. H. E. Bnn- iiik, bouwkundig ambt. L. E. Jacobs ou 2 kindereu, lste luit. inf. H. A. D. KoedyU mot eebtg. en 2 kinderen, jongeheer Kohier, majoor der genie J. J. Staal met echtg. en 2 kinderen, lste lnit. inf. J. F. Vetbake; referendaris algem. secretarie F. De Greve, E. L. Van Teijn on eclitg., Mr. Schontondorp met echtg. en 2 kinderen, 2 dames Greve, kapt. inf. Godin en eohtg., kapt. iüf. J. P. Delpij, Linck en echtg. 2 kinderen Van der Valk, Hr. Ms. militairen en schepelingen. Naar Padang: B. Do Lannoy met echtg.en 1 kind. Gemengd Nleavri. In den nacht van Donderdag op Vrydag jl. hebben de kippendieven een be zoek gebracht aan het kippenhok van P. v. d. Kiev, wonende aan den Ryn, onder de ge meente Oegstgeest. Zy hebben zekor gedacht daar een goeden slag te slaande deur, welke met een goed slot gesloten was, is met ge weld van het hok afgerukt, maar tot hunne spyt zullen do dieven toen bemerkt hebben dat de eigenaar juist de kippen, ruim 20 in getal, met de tegenwoordige schoonmaak had doen verhuizen, zoodat de inbrekers zonder kippen konden heengaan. De eigenaar, die de verbreking des morgens ontdekte, was natuur lijk erg ir, zyn schik over dezen mislukten aanslag, welke een nieuwe wenk is voor degenen, die aan den waterkant wonen, om hunne kippen zorgvuldig binnenshuis op te sluiten. Uit Oegstgeest wordt gemeld: Dezer dagen 's avonds ongeveer? uren werd de geheeleLeidsche Buurt in opschudding gebracht. De persoon C. M. v. d. H., die zich in ken- nelyken staat van dronkenschap op den open baren weg bevond, maakte tegen het aldaar wandelende publiek ruzie de gemeenteveld wachter, daar op surveillance zynde en zulks ziende, trachtte hem mot zachte woorden huiswaarts te krygen, hetgeen hem ook eerst mocht gelukken, maar opeens grypt v. d. H. naar een paar aldaar wandelende personen, om daar mede te vechten, hetgeen hem door den veldwachter werd belet, met het gevolg dat v. d. H. toen zóó in woede ontstak, dat hy door vyf personen dragende naar huis werd gebracht, na zich daartegen eerst vreeselijk te hebben verzet. De telephoongeleidingteKat- wyk aan Zee in verbinding met Katwyk- Binnen is gereed. De toestellen zyn ook reeds geplaatst, zoodat de indienststelling eerlang kan te gemoet gezien worden. Te s-Gravenhage is door de politie een Belg gevangengenomen, die door de rechtbank te Middelburg by verstek we gens oplichiery tot zes maanden gevangenis straf was veroordeeld. Door den trein, welke om 8. u. 50 m. uit Arnhem naar Utrecht vertrekt, is hedenmorgen naby het station Arnhem zekere V., metselaar van beroep, overleden. De onge lukkige was onmiddellijk dood. Het Nederlandsche schip „Catha- rina Alida" is by Norderney gezonken. De bemanning is gered. Uit Cannstadt (Wurtemberg) wordt nader gemeld dat slechts één der ge bouwen van de beddenfabrikanten Straus en Co. door den in hunne établissementen gewoed hebbenden brand voor eenigon tyd onbruik baar is geworden. De werkzaamheden zyn echter op geeno enkele wyze gestoord. De eigenaars zyn in de gelegenheid alle bestel lingen prompt uit te voeren. Telegrammen. LONDEN, 6 Mei. Nicholls, redacteur van het anarchistisch blad „Commonweal," (waar uit wy onlangs een en ander mededeelden), is tot 18 maanden dwangarbeid veroordeeld. De uitgever, Nowbray, is vrygesproken. NIEUW-YORK, 6 Mei. De groote slacht huizen van Schwdrzchild en Suszberger zyn door brand geheel vernield. De schade wordt op 1 millioen dollars geraamd. Men schryft den brand aan kwaadwilligheid toe. BERLIJN, 6 Mei. {A. H.) De val van het Icabinet-Di Rudini wordt door onze dagbladen en in de staatkundige kringen zonder eenige bijzondere belangstelling besproken. De te Parijs gokoesterde verwachting, dat Italii daardoor zal vervreemden van het drievoudig verbond, wordt hier algemeen als ydel be schouwd, te meer, omdat Crispi tot den val van Rudini heeft medegewerkt. De dagbladen oetoogen dat de militaire toerustingen in Italië niet geschieden om der wille van het drievoudig verbond, maar om der wille van Italië zelf; het zou die ook moeten doen, wanneer hot met Frankrijk verbonden was. LONDEN, 6 Mei. (Hbl.) Het heet, dat de nieuwe Portugeesche leening gesloten is. Zy zou zyn overgenomen door een syndicaat, bestaande uit Stern, Bishoffsheim en anderen. De leening zou 5 pCt. rente dragen entegen den koers van 82 worden uitgegeven. "WEENEN, 6 Mei. De koetsiers der sta- tionneerende rytuigen hebben den arbeid ge staakt. De politie heeft maatregelen genomen, om in hot geregeld vervoer te voorzien. LONDEN, 7 Mei. Ook de „Times" zegt, dat omtrent de Portugeesche leening eene schik king is getroffen en dat het syndicaat zeer sterk is. De ..Standard" echter verklaart dat zy, in weerwil van haar zoeken, de bevestiging van het bestaan van een syndicaat niet heeft kunnen vinden. LONDEN* 7 Mei. AH.) Uit Konstanti- nopel wordt aan de „Standard" geseind, dat er paniek heerscht in het paleis van den Sultan, ton gevolge van de ontvangst van een aantal bommen. De zaak wordt door eene commissie onderzocht. Men vermoedt dat de bommen door Russen gezonden zyn. De poli tie onderzoekt thans met groote zorgvuldig heid de bagage der reizigers, die Turkyie binnenkomen. Zestig Armeniërs, die verdacht worden van in betrekking te staan tot het revolution- naire comité in Perzit, zyn in hechtenis ge nomen en naar Konstantinopel overgebracht. NIEUW-YORK, 7 Mei. Uit Springfield wordt bericht gezonden van een spoorwegongeluk op do lyn Toledo Pedria and Western. Ten gevolge van overstroomingen was eene brug ingezakt, waardoor de trein in de rivier stortte. Een aantal personen is verdronken. PARIJS, 7 Mei. Van de Braziliaarsche legatie is de volgende modedeeling ontvangen By de 30 April in den staat Para gehouden verkiezing voor eon lid van het Algemeen Congres heeft de regeering eene groote meer derheid behaald. LEIDEN, 7 Mei. By de firma Sala. op de Breestraat, is thans geëxposeerd een fraai schilderij van W. Maris, een landschap met ezels, uit deri vroegeren tyd van dezen meester. In de uitstalkast van de firma Blankenberg en Co., op de Mare, zyn geëtaleerd drie aquarel len van onzen stadgenoot Van Eek, lang niet onverdienstelyk. By den heer Ytsma, op de Breestraat, zyn geëxposeerd vier schilderyen, van Mesdag. Gabriël. v. a. Maarel en v. d. Weele. Er valt dus voor de liefhebbers wat te kyken. Hedenmiddag ontvingen wij per Frar.sche mail de Bataviasche bladen van 2 tot en met

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10