T2°. 9879. Zaterdag 7 Mei. k1 Tweede Blad. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van cZon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. JONG GEHUWD. lp LEIDSOH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden..........;; f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. Artsenwet. In alle afdeelingen van de Tweede Kamer was men het eens dat eene ingrijpender her ziening van de wet van 25 Dec. 1878 thans niet kon worden ter hand genomenmaar de minister had volgens sommigen ook by deze partiëele wijziging van de artsenwet niet verder moeten gaan dan volstrekt noodzake lijk was. In eene afdeeling vroegen sommige leden eene verscherping van de geneeskundige wet, met het oog op het geruchtmakend optreden van Sequah, die maanden achtereen ongestoord voortgaat om onder begeleiding van muziek en met vertooningen van allerlei aard genees kundige behandelingen te verrichten, ten einde een geneesmiddel van twijfelachtige waarde te verkoopen, waardoor vooral minder ont wikkelden op die wyze op noodelooze uitgaven worden gebracht met in sommige gevallen wellicht nadeelige gevolgen voor de patiënten. Men wilde gelyk in België althans dergelijke openbare vertooningen van geneeskundige ver richtingen verboden zien. Andere leden konden echter niet toegeven, dat de feiten, waarop gedoeld wordt, aanleiding zouden opleveren voor eene wetsverandering. Huns inziens is van eene mogelyk nadeelige werking dor behandelingen in quaestie vooralsnog ni9ts gebleken. In eene andere afdeeling vroeg men of de Regeering geneigd was eene wijziging van de besmettelijke ziekten-wet voor te dragen. Van verschillende zijden had men ernstige bedenking tegen het voorstel om de verplich ting tot het afleggen der examens voor toe lating tot het practisch arts-examen t. a. van hen, die in het buitenland het recht tot uitoefening der geneeskunst hebben verkregen. Onnoodig zou men daardoor het wetenschap pelijk proletariaat hierheen lokken ten na- deele van onze landgencoten en van het weten schappelijk gehalte onzer eigen artsen, die hier niet konden slagen. Andere leden meenden echter dat er geene reden was om zich bijzonder ongerust te maken over de voorgestelde vrijgevigheid tegenover buitenlanders; zy ligt in de Nederlandscho tradition en de toelating van vreemdelingen zal bovendien aan beperkende voorwaarden verbonden zyn. Aan den anderen kant wees men op het voordeel, dat de aanwerving van medici voor onze stoombootreederyen gemak kelijker zal worden gemaakt, terwijl het Regeeringsvoorstel ook werd verdedigd met het oog op het nut der homoeopathische ge neeswijze. Tusschen deze beide govoolens stond in eene derde meening van hen, die vereen voudiging der toelichting tot het practische arts-examen wenschten voor de hier bedoelde vreemdelingen. Er waren leden, die tegen het' vergemakkelijken van het toelaten van vreemde geneesheeren geen bezwaar zouden hebben, indien dit geschiedde krachtens eene interna tionale regeling, waarbij wederkeerigheid zou worden betracht. Men meende dat zy, die in de Nederland- sche koloniën of overzeesche bezittingen het recht tot uitoefening der geneeskunst ver kregen hebben, hier zonder verder examen tot de medische praktyk moeten worden toe gelaten. Sommige leden hadden bezwaar tegen de bemoeilyking van de studie voor het arts examen voor jongelieden, die aan byzondere instellingen worden opgeleid of zich door vrije studie voorbereiden, aangezien voor het ver volg tot hot artsexamen zouden worden toe gelaten zy, die een volledig eindexamen aan een gymnasium of eene hoogere burgerschool of daarmede gelykstaand examen hebben af gelegd. Terwyl andere leden intusschen betreurden de sluiting van twee der drie wegen, die tot dusver tot het eerste natuurkundig examen leidden, waren er echter in alle afdeelingen onderscheidene leden, die de voorgestelde wets- wyziging toejuichton op het gezag der hoog leeraren omdat daardoor een einde zou gemaakt worden aan een bezwaar, dat zich sinds de werking der wet van 1879 heeft doen gevoelen. De vraag werd gedaan, waarom de Rogee- ring by deze gelegenheid niet nevens den eisch van bevoegdheid voor het afleggen van het eerste natuurkundig examen ook dien van bevoegdheid tot het tweede natuurkundig examen aan de toekomstige tandartsen stelde. Geuiüujjd Nieuws. De Haagsche rechtbank veroor deelde gisteren den koopman en aanspreker te Sloten (Noord-Holland), L. K die verleden week terechtstond wegens oplichting door zich te Oegstgeest op valsche quitantiën gelden te doen afgeven, zoogenaamd voor eene liefdadig heidsinstelling, tot een jaar gevangenisstraf. Eenzeer ernstige vecht-party heeft naby Waddingsveen plaats gehad in den nacht van 3 Mei by „de Baars". Een paar jongelui zyn door iemand uit Boskoop hoogst gevaarlyk gewond, 't Geval is reeds aange geven by de rechterlyke macht. Dinsdag 1.1 viel vóór de It.-K. kerk te Waddingsveen eene vrouw te water, doordat haar kind uit kortswyl haar een duw gaf. 't Kind raakte ook in de Gouwe. Gelukkig werden beiden na veel moeite gered. Dejaarlyksche lammerenmarkt zal te Hoofddorp worden gehouden op Donder dag 19 Mei a. s. Naby het strand te Katwyk waren deze week eenige garnalenbootjes aan het visschentoen de deining allengs sterker werd, moesten zy huiswaarts keeren. Op de bank gekomen, werd een der vaartuigjes plotseling opgenomen en als door de golven verzwolgen. De twee opvarenden behielden hunne tegenwoordigheid van geest en klemden zich aan het verongelukte vaartuig vast. Ge lukkig dreef de boot naar wal en werden de visschers door rappe handen uit hun benar den toestand verlost. In de „Haagsche Courant" werd onlangs eene advertentie geplaatst, waarby eene betrekking van 500 gulden werd aan geboden voor iemand, kunnende lezen en schry ven. Op die advertentie -werden ongeveer 80 brieven ontvangen. Met twee personen, die naar de betrekking hadden gedongen, trad de persoon, die de advertentie deed plaatsen, in connectie. Hy zou hun toen medegedeeld hebben dat hy bode was by het departement van marine, welke betrekking h;j ging ver laten en die hy daarom een ander aanbood tegen eenige provisie. Hy kon er veel aan doen om iemand die betrekking te bezorgen, want een lid zyner familie bekleedde aan 't ministerie eene hooge betrekking. De twee personen, met wie hy aldus in aanraking was gekomen, geloofden wat hy vertelde en gaven hem kleine sommen gelds, welke hy zeide noodig te zullen hebben voor kosten, ten einde de beloofde betrekking te kunnen bezorgen. Hy zond aan een hunner zelfs een telegram, luidende: „Sollicitatie gaat door. My bekend. Minister", waaromtrent hy voorgaf dat het van den minister van marine kwam, en waarop hy den persoon, die het ontving, had voorbereid. Ook had hy den beiden personen, wien hy de betrekking aanbood, den eed afge nomen, voor het aanvaarden hunner betrek king vereischt. Wegens het onder bovengenoemde voor spiegelingen zich doen afgeven en toeöigenen van gelden stond de man, Th. V. geheeten, oud 34 jaar en woonachtig te Delft, gisteren voor de Haagsche rechtbank terecht. Hy ont- PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Yan 16 regel» ƒ1.05. Ieder® regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. kende zich aan misdryf te hebben schuldig gemaakt, doch de substituut-officier van jus titie, rar. Van Buttingha Wichers, achtte na het hooren van vyf getuigen zyne schuld aan het hem ten laste gelegde voldoende bewezen en requireerde wegens oplichting, 5 maal ge pleegd, als 2 voortgezette misdryven, zyne veroordeeling tot 2 jaar gev.-straf. Mr. Swart betoogde, als verdediger, dat de door bekl. aangewende handelingen niet aan de vereischten voor eene veroordeeling wegens oplichting beantwoorden, daar het beschikken over eene betrekking, zooals hij dit deed voorkomen, het afnemen van den eed enz. te on innig zyn dan dat een weldenkend mensch daaraan geloof kan hechten. Subsidiair riep pleiter 's rechters inedelyden in voor bekl., die van iemand, die uitzicht op eene mooie carrière had en gefortuneerd was, nu ook door verschillende tegenspoeden tot op de bank der beschuldigden was gedaald. Uitspraak over 8 dagen. Het Openbaar Ministerie by het gerechtshof te 's-Hage eischte gisteren 20 jaar gevangenisstraf voor de wed. Do Kraker wegens den moord met Louwerse op haren echtgenoot te Zaamslag gepleegd, waarvoor de Middelburgsche rechtbank beiden eveneens tot 20 jaar veroordeeld had. Zooals men weet, heeft Louwerse in dit vonnis berust. Mr. Simons, van Amsteidam, betoogde dat de beklaagde niet als daderes, maar slechts als mededaderes kon beschouwd worden. Men meldt uit Cannstadt(Wurtem- berg)Thans kan als zeker gemeld worden, dat van do arbeiders aan de fabriek van beddenveeren der firma Straus en Co. er niet één vermist wordt. Twee werden er met brandwonden overdekt bewusteloos uit de vlam men weggedragen. De toestand dezer meisjes is bedenkelyk. Vier sprongen er uit de ven sters van de tweede verdieping en bekwamen kwetsuren. Er is niemand bij don brand om het leven gekomen. De Londensche corr. van het „Hbl." schryftDe drukte, welke over „Orme", het J renpaard van den hertog van Westminster, i gemaakt is, blykt voorbarig te zyn geweest, j De veearts, die hot paard behandelt, hoeft j verklaard dat de blaren en zweren in den mond van het dier door het afbrokkelen van eene kies en eene daarop gevolgde bloedver giftiging op kleine schaal zyn veroorzaakt. De hertog had in zyne spyt over de ziekte van het prachtige dier te spoedig gedacht aan boos opzet. 14.) Ik mag niet uit de school klappen, dat weet ge, en daarom moet ge u vergenoegen met het gewichtige nieuws, dat mynheer Van Bergen in blakenden welstand is en mevrouw zich verrukkelyk amuseert. Mynheer is .juist naar de Rotonde in het Palais-Royal gegaan, om het „Nieuws van den Dag" te lezen en ik zit voor de eerste maal alleen. Vindt ge het niet vreemd, ik geniet, nu ik eens één oogenblikje alleen ben. Het is of de laatste dagen een droom zyn geweest! Ja, een droom, een zalige droom! Ik zou wel willen, dat men maar altyd zóó kon voortdroomen. August is een juweel van een manvóór dat ik tyd heb den geringsten wensch te uiten, heeft hy dien reeds ver vuld, want, hij pretendeert alles op myn gezicht te kunnen lezen. Gy zoudt niet kun nen veronderstellen, hoeveel onze pedante jongelui veranderen van af het oogenblik, dat men ze accepteert; maar dat zy in den vorigen vorm terugkeeren, zoodra zy ge trouwd zyn, is eene bepaalde onwaarheid. August is nog steeds dienstwillige dienaar by uitnemendheid. Van jaloerschheid, die hatelyke eigenschap van alle mannen, is geen spoor te ontdek ken. Ik zal je dit met een voorbeeld staven. Wy hebben, in ons hotel, met twee Fransche advocaten kennis gemaakt, en August, die er iets op tegen heeft om eerlyk op te biechten dat wy op onze huwelyksreis zyn, laat goed schiks toe, dat die twee oude jongeheeren my het hof maken. Nog erger, telkens, wanneer wy eene dier opgeschikte coquette Fran^aises ontmoeten, tikt de eene myn August stil letjes op den arm, alsof ik het niet zien zou. Hatelyke sinjeurs! Maar August schept be hagen in hunne conversatie en sedert zy hem hebben uitgenoodigd, om eene zitting van de Assises by te wonen, moet mevrouw Van Bergen op den achtergrond treden. Ik weet echter nog niet of ik zal toestaan, dat zy alleen, zonder my, uitgaan, al is het ook naar de Assises. Ik heb hier reeds heelwat van de booze wereld gezien, maar ge be- grypt, ik kan myn August vertrouwen en daarom zal ik maar goedschiks toegeven. Parys is verrukkelyk en de winkels zyn prachtig"Wy loopen dikwyls 's morgens na het ontbyt het Palais-Royal in, om naar de juweelen te kyken, welke daar menigvuldig als het zand der zee schynen. Van winkels gesproken ik ben ten einde raad, wat voor mama van de reis mee te brengen. Wy zyn gisteravond naar het Théatre du Gymnase geweest. Er werd een prachtig stuk gegeven, „Andrea", de geschiedenis van een getrouwd man, die doodelyk van eene danseuse is. Zyn mooi vrouwtje komt dit te weten, en, als modiste verkleed, weet zy zich toegang tot het boudoir van de dan seuse te verschaffen, om met eigen oogen te zien, hoe haar echtgenoot haar voor die lichtzinnige vrouw vergeet. Beste Adèle, ik geloof wezeniyk dat my de tranen in de oogen kwamen. Arme vrouw! Ik begin reeds te begrypen, hoe ontzettend hard het is, om door een echtgenoot verwaarloosd te worden. Den Hemel zy dank, dat onze Hollandsche mannen toch wat beter zijn dan de Fransche! Ik zou geen oogenblik rust in myn loven hebben. Maar, ziet ge, myne waarde, het stuk eindigt prachtig, want de echtgenoot wordt zwaar gestraft en de vrouw behaalt door haar zedeiyk overwicht de overwinning. Ik heb die gelegenheid te baat genomen, om August eens duchtig in den arm te kny'pen, on heb hem maar dadelyk gezegd dat ik zoo iets nooit vergeven zou. En toch, Adèle, misschien zou ik den bo- rouwvollen zondaar weer in genade aan nemen! Zoo zyn wy, jonge vrouwen! Op myn woord, een meisje weet niet wat eene vrouw is! En nu, adieu, myne engel! Sebryf me nog eens vóór myn vertrek. A propos, komt luitenant Van Brummelen nog zoo druk visites maken? Ik hoor August aankomen; dus in haast hartelyk omhelsd van je innig liefhebbende Emma Van Bergen née Van Til. P. S. August brengt eene prachtige por te bonheur mee. Dat bewyst, dat hy aan zyn vrouwtje dacht, toen hy de eerste maal alleen uitging." VII. Mynheer en mevrouw Van Borgen zyn thuisgekomen. Op hun uitdrukkeiyk verzoek was er niemand aan het station om hen af te halen. Mynheer gemaal had dit in zyn j laatste schryven aan papa Van Til verzocht. Mevrouw had het wel anders gewenscht, j maar het kon nu eenmaal niet. Eene jonge vrouw, die van een huwelyksreisje terug komt, is echter eene gulle, feestelyke ont-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5